Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BÝrol TopaloÐlu Ezmoce (rÜya)

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Standart BÝrol TopaloÐlu Ezmoce (rÜya)

-Þahsým adýna aylardýr sabýrsýzlýkla beklediðim bU albüm bence sanatcýnýn þu

ana kadar dinlediðim en baþarýlý albümü oldu.Sizlerinde haberdar olmasýný

istedim.16 tane birbirinden baþarýlý eser var.Özellikle MEKTUP ismli parça

insaný alýp götüyor.Birde DÝDOU NANA isimli parçanýn Gürcistan'daki söz

yazarýný bulmuþlar ve bu þarkýyý ona söyletmiþler inanýlmaz derecede keyifli

olmuþ.ERKAN OCAKLI'nýn Tara saçýný tara adlý parçasýný deðiþik enstürmanlarla

alýp götürmüþ.2-3 tane horon havasý var kesinlikle arþivlerde bulunmasý

gereken bir albüm oldu.Tvsiye ederim.Sanatcýnýn resmi sitesinde þarkýlardan

bölümler dinleyebiliyorsunuz.www.biroltopaloglu.com

Rüya gibiydi çocukluðum…
    Akþamlarý evlerde toplanýlýr, destanlar söylenir, horonlar oynanýr, masallar anlatýlýrdý. Sis basardý ilkbaharda günlerce, çisesinde ýslanýrdýk.
    Kýþýn gecelerimizi karýnbeyazý, yazýn ay ýþýðý aydýnlatýrdý, þarkýlar söylenirdi imecelerde… Meltem rüzgarlarý cevizleri döker, biz yerden toplardýk. Balýklarla dans ederdik derelerimizde. Týpký rüya gibi…
    Yatalak olan büyükannem (didinana), ilkbaharda guguk kuþunun sesini duyduðunda camýn perdesini aralayýp; ‘bu yýl da guguk kuþunun sesini duydum’ diyerek her defasýnda þükrederdi.
    Annem bahçede çalýþýrken bitkilerle dertleþir, kuþlarla birlikte ezgiler mýrýldanýrdý. Onun ahýrda ineðiyle sohbetini duyar, piþirdiði ekmeðin kokusuyla uyanýrdým her sabah.
    Rüya gibi…
    Kadýnlar; horon oynama sevdasýna kendilerine köyden uzaða gidecek iþler yaratýr, böylelikle tenha yerlerde horon oynar, þarkýlar söylerlerdi. Þenlik gibi geçen imecelere davet edilmeyenler küserdi, iþi eðlenceye dönüþtürürlerdi... Týpký rüya gibi…

Barýþýn, hoþgörünün, dayanýþmanýn hakim olduðu bir dünya özlemi içinde; dedelerimize aðaç kesmek için ormana giderken, yolda diðer aðaçlar ürkmesin diye, baltasýný mendille sardýran anlayýþýn yok olmamasý dileðiyle…

Birol Topaloðlu

eys_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

Kesinlikle "en sýký" albümü olmuþ Birol Topaloðlu'nun.Karadeniz müziði adýna büyük emek veren birkaç kiþiden biri,kýymetini bilmek gerek.
    Her daim TRABZONSPOR!
    Türkiye Kyoto'yu imzaladý
    "7"

Erman - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    42

Barýþýn, hoþgörünün, dayanýþmanýn hakim olduðu bir dünya özlemi içinde; dedelerimize aðaç kesmek için ormana giderken, yolda diðer aðaçlar ürkmesin diye, baltasýný mendille sardýran anlayýþýn yok olmamasý dileðiyle…

Birol Topaloðlu'nun albüm kapaðýnda yer verdiði bu ilginç adeti uzundur merak ederim. Babaannem, dedem, köyümüzdeki büyük teyzeler, amcalar ne zaman oduna çýksalar ya da (yýlda bir, göstermelik de olsa) bizleri oduna gönderseler mutlaka baltanýn keskin ucunu bir þekilde gizlerlerdi. Hangi dürtü, hangi hissiyat bir insan topluluðuna, sýrf diðer aðaçlar korkmasýn diye baltayý mendille gizlettirebiliyor? Hem de doðanýn, bir yaþam mücadelesi içinde insanýn hem yar hem de ezeli düþmaný olduðu bir coðrafyada.

Elbette insanýn aklýna gelen ilk mantýklý açýklama, o keskin ucun, düþüp de bir tarafýmýzý kesmemesi için mendille sarýldýðýdýr. Ancak yine de insanýn daha derin, daha manevi bir anlam arayasý geliyor. Ben o anlamý köyümüzdeki yaþlý bir amcaya bu adeti sorduðumda buldum:

- E uþaðum (eliyle göstererek) ha o ilerideki aðaçi köriy misun? Ben diyelým bugün onu keseceðum. Ne demeya habunlarý korkitayim ki? Bura benum topraðum. Bu aðaçlari benum babam, anam, dedem, büyük dedem tikti. E bi yerde kardaþ sayiliruk.

Bu ne muazzam bir duygudur? Acaba dünyanýn baþka bir yerinde böyle bir anlayýþa rastlanabilir mi? Hiç sanmýyorum. Sanýrým bu topraklarýn mahsulü olmanýn tanýdýðý bir baþka ayrýcalýk da bu olsa gerek.

Birol Topaloðlu'nun, en az bu çok yerinde örnekle verdiði hoþgörü mesajý kadar güzel albümünü edindim. Ben de müzikalite olarak bu albümle zirve yaptýðýný düþünenlerdenim. Ne de olsa bu topraðýn müziði. Üzerine biraz da Topaloðlu sosu koyunca yýllar boyu dinlenecek bir eser ortaya çýkmýþ. Kendisini tebrik, albümü de herkese tavsiye ederim.
    Konu Erman tarafýndan (09.07.2007 Saat 17:19 ) deðiþtirilmiþtir.
    Çok yaþa Trabzonspor

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

bende birol topaloðlunu seviyorum iyi karadenizli sanatçýlardan biri

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)