Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Osman Pamukoðlu’nun Trabzon Konuþmasý

mHÝÇYILMAZ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    40

Standart Osman Pamukoðlu’nun Trabzon Konuþmasý

E.Tümgeneral Osman Pamukoðlu’nun Trabzon’da ilginç bir konuþma yaptýðýný duymuþtum. Fakat maalesef herzaman olduðu gibi büyük basýnda bir internet sitesi hariç hiç bahsedilmedi. (benim görebildiðim)
    Bir arkadaþ saðolsun kýsaltýlmýþ metni bana gönderdi , ilginç konuþmanýn metni aþaðýdadýr:

Osman Pamukoðlu’nun Trabzon Konuþmasý
    Trabzon Türk Ocaklarý Trabzon Þubesi tarafýndan önceki akþam Hamamizade Ýhsanbey Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Hedefteki Ülke Türkiye” konulu konferansta konuþan emekli Tümgeneral Osman Pamukoðlu, Türkiye’nin içinde bulunduðu durumun geçmiþte yaþanan olaylarla benzerlik gösterdiðini ifade ederek,
    “Türklerin egemenlik sürdüðü topraklarda dýþ güçlerin kýþkýrtmalarý sonucu çok sayýda ayaklanma yaþandý. Türkiye’nin içinde bulunduðu þartlar, 1860-1923 yýllarý arasýndaki þartlarla benzerlik gösteriyor. O günlerin Girit’i, Düyun-u Umumiye’si, Galata bankerlerine karþýlýk bugün, Kýbrýs, IMF ve borç veren ülkeler var.
    Atatürk döneminde, 1923-1938 arasýnda, Türk topraklarý üzerinde 15 ayaklanma yaþanmýþtýr. Atatürk’ün büyük tepki gösterdiði bu ayaklanmalarýn hepsi kýsa sürede bastýrýlmýþtýr. 1950 ve 1960′lý yýllarda Rus ve Ýngilizler’in desteðiyle Anadolu’da çeþitli ayaklanmalar çýkarýlmýþtýr. Bunlar da bastýrýlmýþtýr. 1980′den sonra ise PKK aracýlýðý ile bir ayaklanma çýkarma yoluna gidilmiþtir” diye konuþtu.

Ermeni Oyunu
    Ermenilerin, Ermeni Soykýrýmý Tasarýsý’ný bütün Avrupa’ya kabul ettirmeye çalýþtýðýna deðinen emekli Tümgeneral Pamukoðlu,
    “Ermeniler, bunu yaptýktan sonra 70-80 yýl önce Anadolu’da çoðunlukta olduklarýný iddia edecekler. Ege Bölgesi’ni konuþmaya bile gerek yok. Orada kimin gözü olduðu herkesin malumudur. Maalesef emperyalizm, misyonerlik ve savaþlar zamanýn eskitemediði kavramlardýr. Savaþlara dinler ve peygamberler dahi engel olamamýþtýr” þeklinde konuþtu.

Bedelli askerliði duymak bile istemiyorum
    Bedelli askerliðin Anayasa’ya aykýrý olduðunu kaydeden Pamukoðlu, Süleymaniye olayýyla ilgili,
    “Süleymaniye’deki olaydan 12 asker deðil tüm askeri yetkililer sorumludur. Bu tür operasyonlarda tüm ihtimaller göz önünde bulundurulmalýydý.
    Türk Bayraðýný indirmeye kalkýþan Yunanlýnýn öldürülmesinin ardýndan Ýngiliz üslerinden sýnýrlarýmýza sýzan 7 Yunan askeri iki Türk askerini feci bir þekilde kurþunlamýþtýr. Biz de Süleymaniye olayýna sessiz kalmamalýydýk”
    ifadelerini kullandý.
    Bedelli askerlik uygulamýsýndan söz edilmesinin bile kendisini rahatsýz ettiðini kaydeden Pamukoðlu, “Böyle birþey olamaz. Parasý olan, olmayan ayýrýmý. Anayasa’ya aykýrý bir uygulamadýr. Normal bir insana 12 ay eðitim yeterli olacaktýr.
    Bir örnek vereyim.. Karþýndaki insana ‘Al sana 40 trilyon ben seni 10 saniye sonra öldüreyim’ bunu kim kabul eder. Bu iþ parayla olacak bir iþ deðildir” dedi.

Barzani ve Talabani’ye kandýlar
    Barzani ve Talabani’nin PKK ile savaþtýklarý dönemde Türkiye’nin yanýndaymýþ gibi davrandýklarýný da hatýrlatan Pamukoðlu, þunlarý söyledi:
    “Bu duruma aldanmamak gerekir. Bu kiþiler, gerçekte PKK ile iþbirliði içindedir. Bugün tehlike çok net bir biçimde açýða çýkmýþtýr. Bazý güçler, Türkiye’nin güneydoðusunu, Irak’ýn kuzeyiyle Kürdistan adý altýnda birleþtirmek istemektedirler.
    Bakýn benim Barzani ve Talabani ile ilgili baþýmdan geçeni anlatayým. Bir gün habersiz bir þekilde PKK’nýn en önemli kamplarýndan birine operasyon hazýrlýðý içindeyiz. O dönemlerde büyük baskýnlar yapýyordu PKK.
    Bir karakol baskýnýnda 28 kiþiyi birden öldürüyordu. Onlar çatýþmaya girdiklerinde bir ailenin tüm fertlerini öldürürlerdi ki geride intikam alacak o aileden kimse kalmasýn.
    Hazýrlýklarýmýzý tamamladýk ve o dönem Ankara’dan izinsiz operasyon yapamýyorduk. Ankara’ya operasyonun içeriðini anlatan bilgiyi geçtikten sonra bize bir emir geldi. Gelen emirde operasyon güzergahýndaki iki karakolun bize rehberlik edeceði, bizim o karakollarla iþbirliði içinde olmamýzý söylediler. Operasyonu baþlattýk.
    Denilen iki karakola yaklaþan askerlerim bana bilgi verdiler. ‘Komutaným bize rehberlik edecek olan karakollara yaklaþtýk, üzerimize yaðmur gibi mermi ve füze yaðdýrýyorlar.
    Evet bu olaydan sonra anladým ki bu Barzani’nin Ankara temaslarý PKK’ya yardým içinmiþ. Ve bu operasyon sonrasý yaptýðým operasyonlarýn hiçbirinde Ankara’yý haberdar etmedim”

Kýbrýs çok önemli
    Konuþmalarýnda sýk sýk Kýbrýs’ýn önemine deðinen Pamukoðlu, “Kýbrýs çok önemli bir üsttür. Malta, Cebelitarýk ve Kýbrýs. Bu üç yerin önemi tartýþýlamaz. Þu anda Kýbrýs üzerinde oynanan oyun, geçtiðimiz yýllarda Girit üzerinde oynanan oyunla aynýdýr.
    Nasýl Girit için þu kadar insan kalacak, bu kadar asker kalacak dediler ve Girit’i bizden aldýlar. Kýbrýs’ta aynen böyle olacak. Yýllar sonra bakacaksýnýz ki Kýbrýs da gitmiþ” dedi.

Atatürk’ün Lozan’ý kurtarýr
    Konferansýn ardýndan Trabzon halkýnýn sorularýný cevaplayan Tümgeneral Pamukoðlu bir vatandaþýn, “Paþam bize bir yol göster, bu gidiþatýn sonu ne olacak” sorusuna, “Bu gidiþat iyi bir gidiþat deðil. Sizi kurtarsa kurtarsa yine Atatürk’ün Lozan Anlaþmasýna dahil ettiði ‘azýnlýklarýn korunmasý’ maddesi kurtarýr” ifadelerini kullandý.
    Bazý vatandaþlar da Pamukoðlu gibi doðruyu konuþan insanlarýn kýsa zamanda zarar gördüðünü ifade ettiler.

ABD Vietnam’dan beter olur
    Irak’ta geliþen olaylara da deðinen Pamukoðlu, ABD’nin Irak’tan kýsa süre içerisinde çekileceðini belirterek, ABD ile ilgili þunlarý anlattý, “Bakýn ABD Irak’ýn çölllerinde bu kadar zorluk çekiyor. Daha o 430 km’ye 300 km’lik daðlýk araziye çýkmamýþ. O cehenneme girmemiþ. Dümdüz yerde gerilla savaþý ile karþýlaþtý ve yüzlerce, binlerce kayýp verdi. O daðlýk araziye girdiðinde ne yapabilir. Hiçbirþey.
    Bizim Tugay’ýmýza baðlý iki helikopterimiz düþtüðünde ABD’den gelen ve onlarýn en eðitilmiþ askerlerinden olan yeþil bereliler boylarýný aþtýðý için karlýk alana inmekten korktular.
    Ne zaman ki ben savaþ eðitimi almamýþ askerlerimden birkaçýný yanýma alarak kara atlamalarýný istedim ve atladýlar, o zaman Türkler atladý birþey olmadý deyip onlar da atladýlar. Yani bu kadar korkaklar.
    Düþünün, þimdi o daðlýk araziye girdikleri zaman halleri ne olur” þeklinde konuþtu.

240 terörist sorguladým
    Türkiye’nin Doðusunda PKK’yý yok eden Hakkari Dað Komando Tugayý Komutaný Emekli Tümgeneral Osman Pamukoðlu, 11 yaþýndan 43 yaþýna kadar üniformasýný gururla taþýdýðýný belirtti.
    Kürtlerin hepsinin Kürdistan devletini kurmak ve baðýmsýzlýklarýný ilan etmek ortak hedefinde birleþtiklerini kaydeden Pamukoðlu, “240 PKK’lý sorguladým. Hepsi aðýz birliði etmiþ gibi, “Kürdistan, baðýmsýzlýk” dedi durdular.
    Teslim olanlar da bizim yapacaðýmýz operasyonlarý önceden haber aldýklarýný ve o bölgeyi terk ettikerini söylediler. Þu anda Irak’ta Kürdistan devleti ABD tarafýndan kurdurulmuþtur. Bunu herkes böyle bilsin. Çünkü bir devletin oluþabilmesi için gerekli olan esas unsur ve öðeler orada tamamlanmýþtýr” ifadelerine de yer verdi.

Kaynak: http://arsiv.wordpress.com/2006/01/0...zon-konusmasi/
    Ana Sütü Gibi Güzel,Ana Sütü Gibi Temiz TÜRKÇEMÝZ

BÝZ ÝNANMAYA DEVAM EDÝYORUZ !

mHÝÇYILMAZ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    40

Standart TÜmgeneral Osman PamukoÐlu Ýle SÖyleÞÝ _ 13.02.2007

Osman Pamukoðlu

Emekli Tümgeneral ve yazar.

1947 yýlýnda Sinop'un Gerze ilçesinde doðmuþtur. Eðitimini sýrasýyla, Selimiye Askeri Ortaokulu, Kuleli Askeri Lisesi, Kara Harp Okulu, Piyade Okulu, Kara Harp Akademisi, Silahlý Kuvvetler Akademisi ve Milli Güvenlik Akademisi'nde sürdürmüþtür. Harp Okulu'ndan 1967'de mezun olmuþtur. 1993-1995 yýllarýnda Hakkari Dað ve Komando Tugayý ve Hakkari Tugay Komutanlýðý yapmýþtýr. Bu dönemde PKK'ya karþý yapýlan en büyük harekât olan Çelik-1 Operasyonu'nu yönetmiþtir. Çelik-1 harekatý 19 Mart 1995 günü baþlamýþ ve toplam 37 gün sürmüþtür. Operasyona 6 Tugay'dan 35 bin asker ve 10 bin korucu katýlmýþtýr. Güneydoðu görevinden sonra KKTC Paþaköy'de 28.nci Tümen Komutanlýðý'ný üstlenmiþtir. 4 Aðustos 2002 tarihinde emekli olmuþtur. Pamukoðlu, Türk Ordusunda 5 tane Üstün Birlik Yetiþtirme Niþaný'na sahip tek kiþidir.

ESERLERÝ
    •Unutulanlar Dýþýnda Yeni Bir Þey Yok
    •Kara Tohum
    •Ey Vatan
    •Cumhuriyet Dönemi Öncesinde Türkler

13/2/2007

• Yakýn zamanda Güneydoðuda ortaya çýkan terörist saldýrýlarýn geçmiþin tekrarý olduðunu düþünüyor musunuz?

Kitap yazýlalý iki yýl oldu. Adýndan da belli deðil mi? (Unutulanlar Dýþýnda Yeni Bir Þey Yok). Bu bir. Ýki:Güneydoðu’da her þey ayný kaldýðý için bu kitap yazýldý. Üç:Geçmiþ diye bir þey yok. Sadece geçici bir duraksama oldu.

• Kitabýnýzda bahsettiðiniz gibi askerlerimize vermiþ olduðunuz gerilla eðitimiyle ilgili taktiksel savaþ öðretileriniz þu anki komutanlar tarafýndan uygulanýyor mu

Gerilla veya gayri nizami harbin taktiklerinin esasý; baskýn ve pusudur. Bana bunlarý yedi adet askeri yüksek okul ve akademi diplomasý öðretmedi. Bunlarý doðadan elde ettim. Bu bir. Ýki:Bu iþ yaratýcýlýk ve zeka ile yapýlýr. Üç:Hiçbir taklidin þaheser olma þansý yoktur. Dört: Bilgi ile olmaz sanat ile olur. Beþ:her þeyin baþý cesarettir. Eðer cesaretiniz yoksa:Þayet varsa diðer hiçbir niteliðinizin kýymeti yoktur. Çünkü harekete geçiremezsiniz.
    “ Harman yeri düz olunca, sap yýðýný dað gibi görünür. “

• Kitabýnýzda MÝT ‘in Irak’ ýn kuzeyinde toplantý halinde bulunan Pkk ‘ nýn büyük bir kongre düzenlediði raporunun size ulaþtýrýlmamasýnýn nedenleri ve buna baðlý olarak Ýran da ki kampa yapmayý düþündüðünüz baskýnýn durdurulmasýný nasýl açýklarsýnýz?

MÝT, istihbaratýný devlet üst kademesine gönderir. Benim konumumla hiçbir ilgileri yoktur. MÝT, haberi kitapta yer alan devlet üst kademelerinin hepsine defalarca bildirmiþtir. Yapýlacak ne varsa onlara aittir. Benimkisi bir idealizmdir. Sanki bütün devletin sorumlusu gibi hareket etmektir. MÝT müsteþarýnýn yaptýðý çalýþmalarý, rapor halinde bana göndermesi ben bu iþin üzerine çok gittiðimden “Osman Paþa doðrularý öðrensin, MÝT’in bunda günahý yok” demek içindir.
    Ýran kampý meselesi; önce cesaret gerektirir, sonra da bizim bu iþi hangi teknik ile yapacaðýmýzý onlarýn hayallerinin dahi alamamasýndan kaynaklanýr.

• Kitaplarýnýzý okurken heyecanlandýk. Gurur duyduk. Sinirlendik ve aðladýk. Birilerine hesap sormak istiyorduk. Belki bizim gücümüz yetmiyordu ama , siz veya sizin gibiler bir anlamda bunun savaþýný nasýl verdiniz?

“Halk ne kadar doðrularý bilir ise ülkede o kadar güvende olur.” Ben bu ilkeyi yürütüyorum. Ýkinci kitabý da yazdým (Ey Vatan). O da 50.000 civarýndaki insana ulaþtý. Onlarca kez TV programýna çýktým. Üniversite ve sivil toplum kuruluþlarýna PKK ve liderlik konularýnda 40 kadar konferans verdim. Yüzlerce kiþi ile mektup, telefon ve elektronik posta ile irtibattayým. Ýlk kitap ise 125.000 resmi satýþ, 400.000 kadar korsanla 500.000’in üzerindeki kiþiye ulaþtý

• Afrikada ve ortadoðuda cetvelle çizilmiþ sýnýrlara sahip ülkeler de istediklerini uygulayan bazý güçler þimdi Kuzey Irak da yine ayný oyunlarý oynandýklarýný düþünüyor musunuz?

Ona ne þüphe? Yeni dünya düzeni ve küreselleþme denilen þey; eski sömürgecilik politikalarýnýn yeniden yürürlüðe konmasýndan baþka bir þey deðildir.

“ Hatayý önlemenin tek yolu ihtiyatlý olmak deðil, cesarettir. Kötü oduncu, baltasýyla cebelleþir. “

• Pkk ile savaþ konusunda uzman biri olarak Ordu sizden daha uzun yararlanmak istemedi mi ? Emeklilik süreciniz uzatýlamaz mýydý?

Bunun için önce bu iþin uzmanlýk olduðunu anlayabilecek kapasite lazým.
    “ Vatan sevgisinden beslenen fedakarlýk duygusu dejenere insanlara gülünç gelir. “

• Abdullah Öcalan’ ýn yeniden yargýlanmasý konusunda ki görüþleriniz nelerdir?

Avrupa’nýn gelecek günlerde daha da artacak olan baskýcý, siyasi uzantýsýndan baþka bir þey deðil.

• Avrupa Birliði süreci hakkýnda neler düþünüyorsunuz? Hükümetin uyguladýðý strateji doðru mu?

Ey vatan kitabýnda da yer aldýðý gibi Avrupa birliði nesnesi olmayan bir eflatuni aþktan baþka bir þey deðildir. Asla gerçekleþmeyecek. Strateji mi? O da ne demek. Strateji güç kullanma sanatýdýr. Mahkumlarýn gücü olmaz, demir parmaklýklarý olur.

“ Ödü varsa düþmanýn meydan açýk hazýrýz
    Bu toprakta biz doðdu, biz yaþadýk, biz varýz. “

• Bugün size ayný göreviniz tekrar verilmiþ olsa yapmak isteyip de yapamadýklarýnýzý anlatabilir misiniz?

Yapmak istediðim her þey sorumluluk taþýdýðým dönemde kendi bölgemde asker olarak yapýlmýþtýr. Türkiye ve yabancý topraklardaki tüm PKK varlýðýný 6 ila 8 bin askerle, 14 ayda bitireceðimizi Hakkari dönüþünde bütün üst kademelere bildirdim ve rapor ettim. Orada o dönemde görevli olan 360.000 askerin gereksiz olduðunu belirttim. Yapamadýlar. Þu anda da yaparýz. Subaylarý seçmeliyim. Subay ve askerleri ben eðitmeliyim. Bu eðitim, 6 ila 8 ay sürecek. Týpký PKK’lýlar gibi. Daðlara çýkacak ve bütün daðlar temizlenip iþ bitince ovalara döneceðiz.

“ Türk Askeri sabýr ve tahammülü dolayýsýyla dünyanýn en dayanýklý askeridir. “

• Hakkýnýzda kitaplarýnýzdan sonra bir çok eleþtiriler yazýldý. Örneðin Mehmet Ali Birand’ ýn 16,04,2005 tarihinde Posta gazetesinde çýkan köþesinde “ Pamukoðlu Paþa’ nýn TV söyleþileri ve kitaplarý öylesine abartýlý, öylesine komplo teorileriyle doludur ki, bizlerdeki inandýrýcýlýðý çoktan kaybolmuþtur. “ sözlerini nasýl karþýlýyorsunuz. Bu eleþtiriler sizi ne yönde etkiliyor?

Herþeyin ortada olduðu bir durumla ilgili nasýl komplo teorisi diyebilirsiniz. Herkes tarafýndan bilinen gerçekler var... Sayýn Birand da zaten tarafýmdan uyuruk haberleri yüzünden mahkemeye verilmiþtir. Bunlar beni yýpratamaz.

• Leyla Zana ve arkadaþlarýnýn serbest býrakýlmasý, Hadep üyelerinin meydanlarda , mitinglerde rahatça Abdullah Öcalan posterleri asmasý ve hala bu partinin seçim olmasý durumunda rahatça seçimlere girebilme haklarýnýn olmasýný nasýl karþýlýyorsunuz? Sizce Türkiye bu kadar özgür olmalý mý?

Bunlar siyasi baskýlara maruz kalan devletin basiretsizliðidir. Yapýlmamasý gereken olaydýr. Çünkü bunlar onlarý motive eden yüreklendiren küstahlaþtýran ve bize karþý duruþlarýna kuvvet kazandýran bir durumdur.

• Askerlik Süresi ve bedelli askerlik , hakkýndaki düþünceleriniz nelerdir

Anayasa gereði Türk Silahlý Kuvvetleri’ nin harbe hazýr olmasýndan Bakanlar Kurulu ( Hükümet) Türkiye Büyük Millet Meclisi’ ne karþý sorumludur. Bedelli sistemini son zamanlarýnda osmanlý önce Türk ve Müslüman olmayanlara; bunlarý askere almýyoruz, silah ve malzemeye katkýlarý olsun diye uygulamýþtýr. Sonradan Türklere de tatbik ederken 1. Dünya Harbi öncesi Ermeni ve Rumlarý da askere almýþ, fakat fiyaskoyla bitmiþtir. Ermeni asteðmen ve askerler silah ve mermileriyle karþý tarafa geçmiþ, Rumlardan da amele taburlarý yapýlmýþtýr. Vatan savunmasý neyi gerektirir? Savaþ sanatýný öðrenmeyi. Bu sanatý öðretecek bireysel eðitim 3-4 haftada verilebilir ve alýnabilir mi? Muharebenin ne olduðu ortada deðil mi? Ne bedelli, ne de 8 aylýk askerlik yapmanýn eþitlik, adalet ve vicdaný yönü yoktur. Anlamak da mümkün deðildir. Siz bilmiyor musunuz, muharebe sahasý daha çok iþlenmiþ kafa gerektirmiyor mu? Madem memletin baþý belada bu dönemde iyi eðitim yapanlar daha fazla silah altýnda tutulmalý. Genç nüfus fazla, vesaire gibi mazeretler statükoculuktan baþka bir þey deðildir. Osmanlýnýn kadrolu temel askeri gücü neydi? Yeniçeriler’ di. Yükseliþ dönemi dahil, bazý dönemler dýþýnda Yeniçeriler’ in mevcudu 20.000’ i geçmemiþtir. Yeniçeriler’ den sonra kurulan Nizamý Cedidin mevcutlarý 48 ila 70 bin arasýnda deðiþmiþtir. M:Ö. 1540 ‘ larda bugünkü anlamdaki ordu nizamý ilk kez Mýsýrlýlarda görülür. Ve bugüne kadar dünyada sistematik bir þekilde altý askere alma usulü uygulanmýþtýr. En pahalý sistem de þu anda bizim uyguladýðýmýzdýr. Yani bütün ihtiyaçlarý devlet tarafýndan karþýlanan sistem. Bu sistemde paranýn yarýsýndan fazlasý da yeme, içme , yatma, kalkma, ayakkabý ve çoraba gider. Bu da eski zamaný geçmiþ bir düzendir. Geniþleme , kalabalýklaþma, bu devrin ve geleceðin teþkilat yapýsý deðildir.

• Genel af ve piþmanlýk yasasý hakkýndaki düþünceleriniz nelerdir?

Ýki yýlý aþkýn zamanda bizim bölgede 202 PKK militaný kendiliðinden teslim oldu. Bunlarýn 170 kadarýný ben de sorguladým. Bu gelenler samimi. Fakat sizi baðýþladýk diye afla her haltý yiyenleri tekrar halkýn arasýna sokarsanýz bu kurumaya yüz tutmuþ tarlayý yeniden sulamaya benzer. Sonuçlarýný görür, bedelini de millete ödetirsiniz. Sonra da “ piþman olmakta geç kalýndý, sayýlmaz” dersiniz.

Tehditler alýyor musunuz?

Dostumuzda oluyor düþmanýmýzda. Eðer arkandan havlayan köpekler yoksa kurt deðilsindir. Dikkate alýnmazsýn. Demek ki bir þeylerin savaþýný iyi veriyoruz. Ben küçüklükten itibaren korku nedir bilmezdim. Size bir anýmý anlatayým. Evimizin yakýnlarýnda bir orman vardý. Ýlkokuldayým. Okuldan çýkýp gece o ormanda kalmaya karar verdim. Ailem izin vermedi ama ben yinede geceyi orda geçirecektim. Tahta bir çantam vardý. Gece oldu. Ormanda yatýyorum. Çakallarýn bana doðru yaklaþtýðýný hissettim. Biliyordum ki çakallar asla tek dolaþmazlar. En az iki tane olurlar. Yine biliyorum ki çakallar kendilerinden güçlü olanlarý hissettikleri zaman korkar daðýlýrlar. Ýyice yaklaþtýklarýný hissettim. Bir çakal arkama doðru gelmiþti. Tahta çantamla ona vurdum. Beline gelmiþ olmalý ki baðýra baðýra kaçtý. Diðerleri de ondan ürkerek kaçtýlar. Ertesi gün teyzeme anlattým olayý ve bana evladým sen korkuyu ne zaman öðreneceksin dedi. Hayattaki ilk sýnavýmý vermiþ oldum.

SÝZLERDEN GELEN BAZI SORULAR...
    • Devletimiz istese PKK örgütünü ortadan kaldýramaz mý? Þu saatten sonra Aponun asýlmasý gibi bir ihtimal gerçekleþirse PKK teröründe bir deðiþiklik olur mu? Ýsmail Oðuz Baþaða sorusu için teþekkürler...

Kaldýrýlabilir. 1830 senesinden itibaren terör örgütleri belli baþlý yerlerde konuþlandýrýlmýþtýr. Zamanla isimleri deðiþmiþtir. Bunlarýn hepsinin yapmak istedikleri vatana millete sözde baðýmsýzlýk savaþý adý altýnda savaþ verdiklerini iddia ederek devleti milleti bölmektir. Hakkarý içerisende yazlýk ve kýþlýk kamplarýn mevcut olduðu anlaþýlýyor. Bunlar Hakkari merkezi batýsýnda Kato ( Karanlýk Dað), güneyinde Oramar ( Alandüz) ; Yüksekova güneybatýsýnda Ýkiyaka Daðlarý ile Þemdinli Derecik bölgesinde Balkaya Daðlarý’ dýr. Bunlar dýþýnda bahar, yaz ve sonbaharda bir çok bölgeyi üs ve harekat çýkýþ ve toplanma alaný olarak kullanýyor, ancak kýþa girerken buralardan saydýðým yurt içi ve yurt dýþý kamplara çekilip askeri ve siyasi eðitime baþlýyor. Adamlar bizimle yanyana yaz kýþ yaþýyor. Eðitim yapýyor , dinleniyor. Yerleri belli. Bahar gelince de buralardan çýkarak her yere daðýlýp, yapacaklarýný yapýyorlar. Coðrafya deðiþmediðinden bunlarýn yeri de deðiþemez.imparatorluk döneminde de, Cumhuriyet döneminde de ne zaman bir silahlý kalkýþma olduysa, arazide nerelerde bulundularsa þimdi de ayný yerlerdeler. . Yüreði olan gider onlarý ordan söker (Onlardan korktuklarý için deðil) Dýþ güçlerinde varlýðýný unutmamak lazým.

• OHAL bölgesine Kürt ve alevi kökenli vatandaþlarýmýzýn bilerek gönderildiði kanýsý var? Bunun doðruluðu nedir? Ali Gürsoy’ a sorusu için teþekkürler...

Bu tamamen deli saçmasý olarak oradaki bilgisi olmayan vatandaþlarýmýzýn beyinlerine yerleþtirilmeye çalýþýlan dedikodu ve siyasi görüþten ibaret söylenti. Zaten bu söylentileri tersine kanýtlayan “ Unutulanlar Dýþýnda Yeni Bir Þey Yok” kitabýmda o bölgede þehit verdiðimiz askerlerimizin kökenlerini inceleyerek de varabiliriz. Çoðu Trakya, Ýçanadolu, Ege ve Karadeniz ‘ li evlatlarýmýz. Bu ülkenin hepsi bizim evlatlarýmýz bunun ayrýmýnýn yapýldýðýný düþünmüyorum.

• En son olarak bir soru sormak istiyorum... Hakkari’ye ne zaman gittiniz?

Hakkari’ye gitmem için bir sebep ve gerekçe yok. Çünkü sorumlu biz deðiliz. Yetkileri biz kullanmýyoruz. Biz çarpýþarak elden çýkmýþ bölgeyi geri aldýk. Ama bir Trakya türküsü hep kulaklarýmdaydý.

“Kara tren aramýza kara duman ekti de,
    Göz göre göre yazýk, eyvah.
    Buralarý sevemedim, gönül arada
    Deli gönül eremedi, eyvah murada.”

Kaynak: http://sehitlerolmez.blogcu.com/1214365/
    Konu mHÝÇYILMAZ tarafýndan (15.06.2007 Saat 22:10 ) deðiþtirilmiþtir.
    Ana Sütü Gibi Güzel,Ana Sütü Gibi Temiz TÜRKÇEMÝZ

BÝZ ÝNANMAYA DEVAM EDÝYORUZ !

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

çok doðru diyon kendisi kafalý bir adamdýr ey gidi ülkem ne hale geldi

okan6161 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

evet kan uykusu kitabýnýn diðer ismi unutulanlar sýþýnda yeni bir þey yok du ve harika bir kitapdý okurken ytüylerim diken diken omuþ ve saatlerce aðlamýþtým bir sebebdende çok üzülmüþtüm baþka bir komutana gidermisin dendiðinde istifa ederim demiþti ama osman pamukoðlu hemen gidebilirim diyerek cesaret örnegi göstermiþdir doðuda yaptýðý üstün görev aþkýndan dolayý tþk ederim
    iþkenaz

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Standart Peki "Ýpsiz Recep"' olayýna ne demeli?

Kan uykusu belgesellerini ben de izledim ve oldukça etkilendiðimi söyleyebilirim. Ayrýca bu ülkenin insanlarý için yapýlan her hizmeti de takdirle karþýlamak gerek. Ancak bu zatýn "benden öncekiler birþey beceremedi, Hakkari ve çevresinde ne kadar baþarýlý iþ varsa benim sayemdedir" baðlamýndaki söz ve davranýþlarýný ise tasvip etmiyorum. Her insanýn görevi sýrasýndaki anýlarýný yazma, hatta bunlarý belgeselleþtirme hakký var tabi. Ancak görevini baþarýyla ifa etmek zaten bir generalin asli vazifesi deðil mi? Bu böyleyse reklam yaparcasýna olaylarý yansýtmanýn alemi ne?

Ayrýca bu þahsýn Kurtuluþ Savaþý kahramanlarýndan, bizzat Mustafa Kemal'in "emice" diye hitap ettiði Ýpsiz Recep için küfür dolu yazýlar ve sözler sarfetmesine ne demeli ? O Ýpsiz Recep ki Karadeniz 'den Karasu'ya sýrf Kuvayý Milliye için gelmiþ, savaþ sonrasý Sakarya Ovasý'nda kendi mülkiyetine sunulan geniþ arazi tekliflerini reddetmiþken sýrf torunu Doç.Dr. Emin Gürses'le olan çekiþmesinden dolayý ipe sapa gelmez hakaretlerde bulunuyor. Kýsacasý ben bu þahsýn samimiyetine inanmýyorum.
    BÝLMEM ANLATABÝLDÝM MÝ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)