Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sýradýþý Bir Basketbolcunun Portresi; Steve NASH

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Standart Sýradýþý Bir Basketbolcunun Portresi; Steve NASH

NBA 2005 MVP ödülü çok enteresan bir kiþiliðe gitti. Steve Nash, klasik basketçi formatýndan uzakta, uzun saçlý, politik görüþlerini rahatça ifade edebilen sýradýþý bir oyuncu. Dünyaca ünlü GQ dergisinden Joel Lovell, yaz tatilini karýsý ve çocuðuyla beraber New York’ta buldu.

Geçenlerde, futbolu çok seven ve iyi oynayan yakýn bir arkadaþýmýn telesekreterime býraktýðý ilginç mesajý fark ettim: “Ha....tr! Oðlum inanamicaksýn ama bugün þu Çin mahallesindeki b..tan sahada kim futbol oynuyodu tahmin bile edemezsin! Steve Nash!!! Evet, hani NBA’in MVP’si Steve Nash! Hay a.q. ilk önce saç kesimi ona benzeyen baþka bi eleman sandým ama harbiden o! Walla kandýrmýorum!”

Yine ayný zamanlarda Nash’in aþaðý Manhattan’daki kimi sokak potalarýnda bazý tiplerle tek pota attýðýný gösteren resimler de küçük haber ajanslarýnda dolandýðýndan arkadaþýmýn beni keklememiþ olduðunu anladým.

Peki neden? Shaq, Duncan, Nowitzki gibi devleri MVP oylamasýnda geçen, NBA tarihinde üst üste 4 playoff maçýnda 25 sayý-10 asist barajýný geçen tek oyuncu olmayý baþarmýþ, sýfýrdan aldýðý Phoenix Suns’ý neredeyse tek baþýna NBA’in en heyecanlý basket oynayan takýmý haline getirmiþ bir adam niye bir avuç yeteneksiz insanla tek pota ya da futbol maçý atsýn? Bu soru bir süre aklýmý karýþtýrdý durdu. (Bu olayý anlattýðým herkese þunu diyordum: “Yani bu A-Rod’ýn sokaktaki bir beyzbol mücadelesine katýlmasý gibi. Ya da ne biliim, Eddie Van Halen’ýn “Çocuklar, müzik yarýþmasý için gitariste ihtiyacýnýz var mý?” diye sormasý gibi.)

“Onlarla oynamanýn planýný felan yaptýðým yok, tamamen o anda olan bir þey,” diyor Nash, fotomodelleri kýskandýran karizmatik pozlarý çekmemizden birkaç saat sonra. Karýsý ve iki bebeðiyle beraber yaz tatillerini geçirdikleri New York’ta, Nash, sezona hazýrlanmak için sabah bir-iki saat þut idmaný yapýyor, þut idmanýndan sonra oturduklarý apartmanýn merdivenlerini hýzla çýkma çalýþmasý yapýyor, kafasýna eserse de akþamlarý futbol oynuyor. “Aslýna bakarsan sahanýn yanýnda jogging yapýyordum ki, bana bir adama daha ihtiyaç duyduklarýný söylediler. Ben de onlarla biraz top koþturdum, o kadar.” diyor Nash.

“Peki senin kim olduðun hakkýnda en ufak bi fikirleri var mýydý?”

“Zannetmiyorum.”

O gece, Manhattan’da Pier 40’deki bir halý sahanýn kenarýnda oturuyorduk. Nash’in o gece maçý vardý. Nash, yaz boyunca, Phebe’s adlý yerel bir barýn sponsorluðunu yaptýðý amatör bir kulüpte oynamýþtý. Bu gece, Phoenix’e dönmeden önceki son maçýný yapacaktý. Çekilen harika fotoðraflarý hakkýnda konuþmak istemiyordu bile, bu onun gibi mütevazý bir adamýn konuþmak istemeyeceði kadar utandýrýcý bir konuydu sanki. Görünüþe bakýlýrsa, bir yýðýn insanýn kendisine, Suns yöneticilerinin sokaktaki elemanlarla orda burda futbol ya da streetball oynamasýna kýzýp kýzmadýðýný sormasýna da kýl oluyordu.

“Aslýna bakarsan kontratýmda ne yazdýðýný çok detaylý olarak bilmiyorum.” diyordu Nash, “Yani, hakkaten çok önemsediðim yok, ama keþke þu fotoðraflar her tarafa yayýlmasaydý.”

Nash’in MVP’liði hakkýnda söylenmeyen kalmadý. Larry Bird’den sonra ödülü alan ilk beyaz... Ýlk ve tek Kanadalý... NBA standartlarýna göre misket kadar küçük... “Gerçekten de Shaq, Jordan, Magic ve daha önceki bir yýðýn büyük oyuncuya layýk görülmüþ bu ödülü kazanmýþ olmam neredeyse sürreal bir durum,” diyor Nash. “Ýsmimin o efsanelerle ayný nefeste anýlmasý bile benim için büyük bir gurur.” Fakat Nash’in oynadýðý basketi eleþtirmek kimsenin haddi deðil, sanýrým. O inanýlmaz bounce paslar, arkadan yaptýðý no-look asistler, kendinden 30 santim uzun oyuncularýn arasýndan attýðý fade-away þutlar... Hepsi aslýnda ligin standartlarýna göre çok sýradýþý, tuhaf hareketler. Mesela, Nash, Jordan’ýn Chicago Bulls üzerindeki aðýrlýðýndan tamamen yoksun. “Arkadaþlarýmý yaptýklarý her hatada yerin dibine geçirecek kadar sert bir karizmaya sahip olmak benim tarzým deðil” diyor Nash ve ekliyor: “Ben sahaya eðlenmek için çýkarým, arkadaþlarýmýn da eðlenmesini isterim.” Nash’in ayný zamanda, Amerika’da solcu bir çýkýntý olarak görülmek gibi bir derdi var. Zamanýnda New York Times, Nash’in, deplasman yolculuðunda uçakta Marx’tan Komünist Manifesto’yu okuduðunu haber yapmýþtý. Nash, 2003 yýlýnda, ABD Irak’ý iþgale hazýlranýrken bir maça “NO WAR. SHOOT FOR PEACE (savaþa hayýr – barýþa þut atalým)” yazýlý bir t-shirt’le çýkmýþtý. O maçýn ardýndan yapýlan röportajda Nash, “Saddam çýlgýn bir diktatör, ancak bizi tehdit edebileceðini düþünemiyorum. Kim ne derse desin, orada hiç nükleer silah bulamadýk, ama iþgal planý hala gündemde. Bence gerçek bir tehdit unsuru bulunana dek, Irak’ýn iþgali kabul edilemez.” demecini vermiþti.

Bu olaydan sonra, neredeyse bütün ülke Nash’i eleþtiri yaðmuruna tutmuþtu. Hatta, eski bir deniz piyadesi olan, Spurs’ün efsane pivotu David Robinson, Nash’in ülkeden ihraç edilmesi gerektiðini söyleyecek kadar ileri gitmiþti. Nash’e bu tepkileri nasýl karþýladðýný sorduðumda bana þu cevabý verdi: “O demeçleri verirken üzerime dikkat çekmek gibi bir derdim yoktu. Bir savaþa doðru son sürat ilerliyorduk ve bu konu hakkýndaki görüþlerimi belirtmenin bir sorumluluk, bir görev olduðunu hissettim. Çünkü ülkedeki neredeyse kimse konuyla ciddi bir þekilde ilgilenmiyordu.”

Maçýn baþlama vakti gelmiþti, Nash röportajý kýsa kestiði için özür diledi, sahaya çýktý ve ýsýnmaya baþladý. Isýnmalar devam ederken karþý takýmdan bir oyuncu takým arkadaþýna, sanki Steve Nash’in rakip takýmda oynadýðný sandýðýný, arkadaþý böyle bir þeyin imkansýz olduðunu söyledi. Sonra bir-iki dakika sonra bu iki oyuncunun ýsýndýðý yerden “Ha....tirrr!!! Baba bu gerçekten de Steve Nashhh! Harbi o!” sesleri yükseldi. Sonra ikisi de cep telefonlarýna sarýlýp onu bunu aramaya baþladýlar. Yanýmda oturan seyircilerden biri, bu ligde bazý eski MetroStars oyuncularýnýn da oynadýðýný, ancak Nash’in en az onlar kadar iyi olduðunu söyledi. Nash maç boyunca harika paslar attý, bir-iki gol de attý. Ancak onu izlerken, gösterdiði performanstan çok, oyundan aldýðý zevk göze batýyordu. Bu adamda, diðer büyük atletlerden farklý bir þeyler vardý. Fizisel güç ve hýzdan tamamen farklý olarak, fýldýr fýldýr dönen gözler, kaçýk bir deha...

Maçý Nash’in takýmý kazanmýþtý. Ona ne kadar iyi olduðunu sordum. “Sanýrým futbola odaklanmýþ olsaydým, profesyonel bir kariyer düþünebilirdim. Bazen basket yerine futbolu seçmiþ omayý istediðim bile oluyor. Ama zannedersem bu “Komþunun tavuðu komþuya kaz görünür” zihniyeti gibi bir þey.” cevabýný veriyor.

Nash ve takým arkadaþlarý maç sonrasý, sponsorlarý olan Phoebe adlý bara gittiler. Barýn hissedarlarýndan Derek, herkese içkilerini doldurdu. Neredeyse tüm gece futbol ve Kanada muhabbeti döndü. Önemli bir muhabbet konusu da Nash’in ikiz kýz bebekleriydi. “Gerçekten inanýlmaz bir duygu.” diyordu Nash, sonra bize bebekleri hakkýnda ilginç bir hikaye anlattý: “Bir gün, bebekleri yatýrmýþ, karýmla baþ baþa vakit geçiriyorduk. Sonra bebe diafonundan gelen çýðýrtýlarla irkildik. Odalarýna gittiðimizde ikisinin de birbiriyle saðlamýndan kavga ettiðini gördük. Bu onlarýn birbirleriyle ilk iletiþimi oldu! Gerçekten inanýlmazdý, karýmla beraber gülmekten öldük.”

Gecenin ilerleyen saatlerinde, Nash’in, Sydney 2000 Olimpiyatlarýndan takým arkadaþý Mike Meeks merhaba demeye uðradý. Sarýlmalar, tanýþtýrýlmalar, daha fazla içki... Mike’a, Nash’in Sydney 2000’de özel muameleyi nasýl reddettiðini sordum. Nash, çoðu süperstarýn aksine, Olimpiyatlara özel uçakla gitmeyi, tek baþýna ayrý bir süitte kalmayý reddetmiþ, sessiz bir þekilde, koça ve takým arkadaþlarýna 100 000$’a yakýn para daðýtmýþtý. “O sadece bizim iyi vakit geçirmemizi istiyordu. Çoðumuz için o günler, hayatýmýzýn en mutlu zamanýydý. Gerçekten de çok eðlendik.” dedi Mike.

Geç kalmýþtým. “Ne olacak bu Knicks’in hali?” muhabbeti yapýlýyordu. Derken Derek bana son bir bira daha uzattý ve omzuma elini koydu. “Senden daha iyi kim var?” Derek gülümsedi, sonra daha ciddileþti ve Nash’e döndü. Steve Nash, þaþýrmýþ gibi bakýndý: “Ben de hepimiz gibi sýradan bi insaným ne yani?” diyecek gibi oldu. Þerefe yaptýk. Sonra Derek sordu: “Peki Stevie’den iyi kim var?”

Alýntýdýr..
    Güçlülerin Ýktidarýna Karþý; Trabzonspor!

ilhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Oyununu beðenirdim. Karakteri 10 Numara çýktý ya. Sempatimi körükledi bu yazý. Miami'ye gelsin
    Türkçe, Turkche olmasýn! Dilimizi koruyalým! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde þapkam, dünyanýn dört bir yanýný geziyor ve stadyumlarda yalvarýyorum:
    “Tanrý rýzasý için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"Ýhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

sadman - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

nash standart üstü bir yýldýz ve karakterli bir insan. ayrýca bu sene de hakettiði mvp ödülünü vermemelerini haksýzlýk olarak görüyorum.
    Tek Büyük TRABZONSPOR !!!

cyberentalpi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    47

Alýntý sadman Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    nash standart üstü bir yýldýz ve karakterli bir insan. ayrýca bu sene de hakettiði mvp ödülünü vermemelerini haksýzlýk olarak görüyorum.
    Evet Nash Bir onceki sezon odulu haketti. Cunku Amare siz bir halde takimi nerelere getirdi Amam velakin bu sezon olunca is degisiyor biraz
    Odulu Dirk Nowitzki aldi. Dirk ne yapti derseniz.
    Nash ayrilinca dagilir denilen takim Nowitzki liderliginde iki sezondur en cok kazanan iki takimdan biri.
    Dallasta ustelik yildiz yok. Bir tane daha aday var oda bu sezon parlayan josh howard. Ama nash in cevresinde Amare gibi Marion gibi super yildizlar var.
    Dirk ustelik nba bitiyor milli takima kosuyor. Kac tane sampiyonada turnuva mvp si secildi.
    Karektere gelince. O bir yildiz ama burnu goklerde degil. Her sezon full tum maclarda oynuyor. Ustune birde sampiyonalarda oynuyor. Kazanacagi parayi dusunup yatmiyor o sampiyonada mvp seciliyo

Dirk bu sezon bu odulu haketti. Ilk basta kaybettikleri 4 mac olmasa belkide galibiyet rekoru kirabilceklerdi.
    13 Vitor Hugo

cuneytr
    Ziyaretçi

steve nash oyunu gibi yüregide büyük bir insan....

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

rep. icin sagolasin Berat karde$...

Nash klas adam, Phöenix taraftari olarak hastayim asistlerine...
    *
    * Aðýzdan çýkan söz muallakta kalmaz, ya sað tarafa yazýlýr ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamýný ALLAH adamý yapma Sanatý'dýr ~

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)