Hesaplipazar
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Srad Bir Basketbolcunun Portresi; Steve NASH

Trabzonspor Kongre yesi

Ynetim Kurulu
    Berat - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.09.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    38

Standart Srad Bir Basketbolcunun Portresi; Steve NASH

NBA 2005 MVP dl ok enteresan bir kiilie gitti. Steve Nash, klasik basketi formatndan uzakta, uzun sal, politik grlerini rahata ifade edebilen srad bir oyuncu. Dnyaca nl GQ dergisinden Joel Lovell, yaz tatilini kars ve ocuuyla beraber New York’ta buldu.

Geenlerde, futbolu ok seven ve iyi oynayan yakn bir arkadamn telesekreterime brakt ilgin mesaj fark ettim: “Ha....tr! Olum inanamicaksn ama bugn u in mahallesindeki b..tan sahada kim futbol oynuyodu tahmin bile edemezsin! Steve Nash!!! Evet, hani NBA’in MVP’si Steve Nash! Hay a.q. ilk nce sa kesimi ona benzeyen baka bi eleman sandm ama harbiden o! Walla kandrmorum!”

Yine ayn zamanlarda Nash’in aa Manhattan’daki kimi sokak potalarnda baz tiplerle tek pota attn gsteren resimler de kk haber ajanslarnda dolandndan arkadamn beni keklememi olduunu anladm.

Peki neden? Shaq, Duncan, Nowitzki gibi devleri MVP oylamasnda geen, NBA tarihinde st ste 4 playoff manda 25 say-10 asist barajn geen tek oyuncu olmay baarm, sfrdan ald Phoenix Suns’ neredeyse tek bana NBA’in en heyecanl basket oynayan takm haline getirmi bir adam niye bir avu yeteneksiz insanla tek pota ya da futbol ma atsn? Bu soru bir sre aklm kartrd durdu. (Bu olay anlattm herkese unu diyordum: “Yani bu A-Rod’n sokaktaki bir beyzbol mcadelesine katlmas gibi. Ya da ne biliim, Eddie Van Halen’n “ocuklar, mzik yarmas iin gitariste ihtiyacnz var m?” diye sormas gibi.)

“Onlarla oynamann plann felan yaptm yok, tamamen o anda olan bir ey,” diyor Nash, fotomodelleri kskandran karizmatik pozlar ekmemizden birka saat sonra. Kars ve iki bebeiyle beraber yaz tatillerini geirdikleri New York’ta, Nash, sezona hazrlanmak iin sabah bir-iki saat ut idman yapyor, ut idmanndan sonra oturduklar apartmann merdivenlerini hzla kma almas yapyor, kafasna eserse de akamlar futbol oynuyor. “Aslna bakarsan sahann yannda jogging yapyordum ki, bana bir adama daha ihtiya duyduklarn sylediler. Ben de onlarla biraz top koturdum, o kadar.” diyor Nash.

“Peki senin kim olduun hakknda en ufak bi fikirleri var myd?”

“Zannetmiyorum.”

O gece, Manhattan’da Pier 40’deki bir hal sahann kenarnda oturuyorduk. Nash’in o gece ma vard. Nash, yaz boyunca, Phebe’s adl yerel bir barn sponsorluunu yapt amatr bir kulpte oynamt. Bu gece, Phoenix’e dnmeden nceki son man yapacakt. ekilen harika fotoraflar hakknda konumak istemiyordu bile, bu onun gibi mtevaz bir adamn konumak istemeyecei kadar utandrc bir konuydu sanki. Grne baklrsa, bir yn insann kendisine, Suns yneticilerinin sokaktaki elemanlarla orda burda futbol ya da streetball oynamasna kzp kzmadn sormasna da kl oluyordu.

“Aslna bakarsan kontratmda ne yazdn ok detayl olarak bilmiyorum.” diyordu Nash, “Yani, hakkaten ok nemsediim yok, ama keke u fotoraflar her tarafa yaylmasayd.”

Nash’in MVP’lii hakknda sylenmeyen kalmad. Larry Bird’den sonra dl alan ilk beyaz... lk ve tek Kanadal... NBA standartlarna gre misket kadar kk... “Gerekten de Shaq, Jordan, Magic ve daha nceki bir yn byk oyuncuya layk grlm bu dl kazanm olmam neredeyse srreal bir durum,” diyor Nash. “smimin o efsanelerle ayn nefeste anlmas bile benim iin byk bir gurur.” Fakat Nash’in oynad basketi eletirmek kimsenin haddi deil, sanrm. O inanlmaz bounce paslar, arkadan yapt no-look asistler, kendinden 30 santim uzun oyuncularn arasndan att fade-away utlar... Hepsi aslnda ligin standartlarna gre ok srad, tuhaf hareketler. Mesela, Nash, Jordan’n Chicago Bulls zerindeki arlndan tamamen yoksun. “Arkadalarm yaptklar her hatada yerin dibine geirecek kadar sert bir karizmaya sahip olmak benim tarzm deil” diyor Nash ve ekliyor: “Ben sahaya elenmek iin karm, arkadalarmn da elenmesini isterim.” Nash’in ayn zamanda, Amerika’da solcu bir knt olarak grlmek gibi bir derdi var. Zamannda New York Times, Nash’in, deplasman yolculuunda uakta Marx’tan Komnist Manifesto’yu okuduunu haber yapmt. Nash, 2003 ylnda, ABD Irak’ igale hazlranrken bir maa “NO WAR. SHOOT FOR PEACE (savaa hayr – bara ut atalm)” yazl bir t-shirt’le kmt. O man ardndan yaplan rportajda Nash, “Saddam lgn bir diktatr, ancak bizi tehdit edebileceini dnemiyorum. Kim ne derse desin, orada hi nkleer silah bulamadk, ama igal plan hala gndemde. Bence gerek bir tehdit unsuru bulunana dek, Irak’n igali kabul edilemez.” demecini vermiti.

Bu olaydan sonra, neredeyse btn lke Nash’i eletiri yamuruna tutmutu. Hatta, eski bir deniz piyadesi olan, Spurs’n efsane pivotu David Robinson, Nash’in lkeden ihra edilmesi gerektiini syleyecek kadar ileri gitmiti. Nash’e bu tepkileri nasl karladn sorduumda bana u cevab verdi: “O demeleri verirken zerime dikkat ekmek gibi bir derdim yoktu. Bir savaa doru son srat ilerliyorduk ve bu konu hakkndaki grlerimi belirtmenin bir sorumluluk, bir grev olduunu hissettim. nk lkedeki neredeyse kimse konuyla ciddi bir ekilde ilgilenmiyordu.”

Man balama vakti gelmiti, Nash rportaj ksa kestii iin zr diledi, sahaya kt ve snmaya balad. Isnmalar devam ederken kar takmdan bir oyuncu takm arkadana, sanki Steve Nash’in rakip takmda oynadn sandn, arkada byle bir eyin imkansz olduunu syledi. Sonra bir-iki dakika sonra bu iki oyuncunun snd yerden “Ha....tirrr!!! Baba bu gerekten de Steve Nashhh! Harbi o!” sesleri ykseldi. Sonra ikisi de cep telefonlarna sarlp onu bunu aramaya baladlar. Yanmda oturan seyircilerden biri, bu ligde baz eski MetroStars oyuncularnn da oynadn, ancak Nash’in en az onlar kadar iyi olduunu syledi. Nash ma boyunca harika paslar att, bir-iki gol de att. Ancak onu izlerken, gsterdii performanstan ok, oyundan ald zevk gze batyordu. Bu adamda, dier byk atletlerden farkl bir eyler vard. Fizisel g ve hzdan tamamen farkl olarak, fldr fldr dnen gzler, kak bir deha...

Ma Nash’in takm kazanmt. Ona ne kadar iyi olduunu sordum. “Sanrm futbola odaklanm olsaydm, profesyonel bir kariyer dnebilirdim. Bazen basket yerine futbolu semi omay istediim bile oluyor. Ama zannedersem bu “Komunun tavuu komuya kaz grnr” zihniyeti gibi bir ey.” cevabn veriyor.

Nash ve takm arkadalar ma sonras, sponsorlar olan Phoebe adl bara gittiler. Barn hissedarlarndan Derek, herkese ikilerini doldurdu. Neredeyse tm gece futbol ve Kanada muhabbeti dnd. nemli bir muhabbet konusu da Nash’in ikiz kz bebekleriydi. “Gerekten inanlmaz bir duygu.” diyordu Nash, sonra bize bebekleri hakknda ilgin bir hikaye anlatt: “Bir gn, bebekleri yatrm, karmla ba baa vakit geiriyorduk. Sonra bebe diafonundan gelen rtlarla irkildik. Odalarna gittiimizde ikisinin de birbiriyle salamndan kavga ettiini grdk. Bu onlarn birbirleriyle ilk iletiimi oldu! Gerekten inanlmazd, karmla beraber glmekten ldk.”

Gecenin ilerleyen saatlerinde, Nash’in, Sydney 2000 Olimpiyatlarndan takm arkada Mike Meeks merhaba demeye urad. Sarlmalar, tantrlmalar, daha fazla iki... Mike’a, Nash’in Sydney 2000’de zel muameleyi nasl reddettiini sordum. Nash, ou sperstarn aksine, Olimpiyatlara zel uakla gitmeyi, tek bana ayr bir sitte kalmay reddetmi, sessiz bir ekilde, koa ve takm arkadalarna 100 000$’a yakn para datmt. “O sadece bizim iyi vakit geirmemizi istiyordu. oumuz iin o gnler, hayatmzn en mutlu zamanyd. Gerekten de ok elendik.” dedi Mike.

Ge kalmtm. “Ne olacak bu Knicks’in hali?” muhabbeti yaplyordu. Derken Derek bana son bir bira daha uzatt ve omzuma elini koydu. “Senden daha iyi kim var?” Derek glmsedi, sonra daha ciddileti ve Nash’e dnd. Steve Nash, arm gibi baknd: “Ben de hepimiz gibi sradan bi insanm ne yani?” diyecek gibi oldu. erefe yaptk. Sonra Derek sordu: “Peki Stevie’den iyi kim var?”

Alntdr..
    Gllerin ktidarna Kar; Trabzonspor!

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Oyununu beenirdim. Karakteri 10 Numara kt ya. Sempatimi krkledi bu yaz. Miami'ye gelsin
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

sadman - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.01.2006
    Nereden
    Trabzon

nash standart st bir yldz ve karakterli bir insan. ayrca bu sene de hakettii mvp dln vermemelerini hakszlk olarak gryorum.
    Tek Byk TRABZONSPOR !!!

cyberentalpi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    22.07.2005
    Nereden
    zmir
    Ya
    44

Alnt sadman Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    nash standart st bir yldz ve karakterli bir insan. ayrca bu sene de hakettii mvp dln vermemelerini hakszlk olarak gryorum.
    Evet Nash Bir onceki sezon odulu haketti. Cunku Amare siz bir halde takimi nerelere getirdi Amam velakin bu sezon olunca is degisiyor biraz
    Odulu Dirk Nowitzki aldi. Dirk ne yapti derseniz.
    Nash ayrilinca dagilir denilen takim Nowitzki liderliginde iki sezondur en cok kazanan iki takimdan biri.
    Dallasta ustelik yildiz yok. Bir tane daha aday var oda bu sezon parlayan josh howard. Ama nash in cevresinde Amare gibi Marion gibi super yildizlar var.
    Dirk ustelik nba bitiyor milli takima kosuyor. Kac tane sampiyonada turnuva mvp si secildi.
    Karektere gelince. O bir yildiz ama burnu goklerde degil. Her sezon full tum maclarda oynuyor. Ustune birde sampiyonalarda oynuyor. Kazanacagi parayi dusunup yatmiyor o sampiyonada mvp seciliyo

Dirk bu sezon bu odulu haketti. Ilk basta kaybettikleri 4 mac olmasa belkide galibiyet rekoru kirabilceklerdi.
    13 Vitor Hugo

cuneytr
    Ziyareti

steve nash oyunu gibi yregide byk bir insan....

Harun-61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    Almanya
    Ya
    38

rep. icin sagolasin Berat karde$...

Nash klas adam, Phenix taraftari olarak hastayim asistlerine...
    *
    * Azdan kan sz muallakta kalmaz, ya sa tarafa yazlr ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dnya adamn ALLAH adam yapma Sanat'dr ~

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)