Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ezana Hakaret

Vkgz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Ezana Hakaret

Önce TRABZONSPOR

Vegas
    Ziyaretçi

Hakaret sayilacak birsey dememis. Oyle birsey deseydi onun e-mailini arastirirdim. Ezan bir dini kural degil demis. Onu da cahilligine bagliyorum.
    Birde Almanya'da yasayan halkin %95'i musluman olmadigi icin ezan sesini disariya vermenin mantiginin olmadigina da basmamis kafasi. Boyle adamlar ulkeyle ilgili kritik kararlar aliyorlar ustelik.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gökhan Bozyiğit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Ezan konusunu diyanet işleri eski başkanlarından Sülayman Ateş'in bir yazısında okumuştum. Fakat yazıyı önceden okuduğum için yanlış hatılamışım düzeltiyorum. http://nedir.antoloji.com/ezan/ kaynağına göre, Ezan hicret'in 1. yılında kadar yoktu daha sonra uygulamaya konulmuştur. Bu yanlışlık için özür dileyip başlığı tekrar açıyorum.

Fakat konunun başka yerlere çekilmemesini önemle rica ediyorum.
    Konu Gökhan Bozyiğit tarafından (12.05.2007 Saat 12:57 ) değiştirilmiştir.

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı GökhanBozyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ezan konusunu diyanet işleri eski başkanlarından Sülayman Ateş'in bir yazısında okumuştum. Fakat yazıyı önceden okuduğum için yanlış hatılamışım düzeltiyorum. http://nedir.antoloji.com/ezan/ kaynağına göre, Ezan hicret'in 1. yılında kadar yoktu daha sonra uygulamaya konulmuştur. Bu yanlışlık için özür dileyip başlığı tekrar açıyorum.

Fakat konunun başka yerlere çekilmemesini önemle rica ediyorum.
    sagol gökhan karde$, ilk yazini okuyunca bayaa bi $a$irdim yani :-)

hatirladigim kadari ile, rivayet $öyle.
    Ilk vahiy'ler geldikten sonra Efendimiz sav. "az" olan Sahabiler ile beraberce cemaat halinde evlerde namaz kiliyorlardi...Hak Din ilerledikce Mümin'lerin sayisida artiyordu ve Cemaat'le Namaz kilmak bir $ekilde problem oluyordu...(vaktin girmesi-cemaat olayi v.s.) I$te o anda bir sahabe bir rüya görüyor ve bunu "Kainatin Gülü"'ne anlatiyor..ve bu rüya sahih olarak kabul ediliyor...Efendimiz sav. , Hz.Bilal-i Habe$i'nin sesinin güzel oldugunu bildigi icin ona talimat veriyor ve Mübarek Sahabelerin Müezzin'i oluyor...
    Konu Harun-61 tarafından (12.05.2007 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir.
    *
    * Ağızdan çıkan söz muallakta kalmaz, ya sağ tarafa yazılır ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamını ALLAH adamı yapma Sanatı'dır ~

Nereden
    Trabzon

bu arada buldum, Ezani rüyasinda ilk gören sahabe Abdullah bin Zeyd
    (r.a.)'dir...

.
    *

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Kocaeli

Alıntı AvniAker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sagol gökhan karde$, ilk yazini okuyunca bayaa bi $a$irdim yani :-)

hatirladigim kadari ile, rivayet $öyle.
    Ilk vahiy'ler geldikten sonra Efendimiz sav. "az" olan Sahabiler ile beraberce cemaat halinde evlerde namaz kiliyorlardi...Hak Din ilerledikce Mümin'lerin sayisida artiyordu ve Cemaat'le Namaz kilmak bir $ekilde problem oluyordu... I$te o anda bir sahabe bir rüya görüyor ve bunu "Kainatin Gülü"'ne anlatiyor..ve bu rüya sahih olarak kabul ediliyor...Efendimiz sav. , Hz.Bilal-i Habe$i'nin sesinin güzel oldugunu bildigi icin ona talimat veriyor ve Mübarek Sahabelerin Müezzin'i oluyor...
    Sağol kardeşim, bu konularda bayağa hassasımdır ama bu hafta final haftasıydı, yorgunluktan bazen dikkatsizlik yapabiliyoruz ama hemen düzelttik. Bilgilendirme için teşekkürler bu arada.

Nereden
    Trabzon

Alıntı GökhanBozyigit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağol kardeşim, bu konularda bayağa hassasımdır ama bu hafta final haftasıydı, yorgunluktan bazen dikkatsizlik yapabiliyoruz ama hemen düzelttik. Bilgilendirme için teşekkürler bu arada.
    estf karde$im..
    Rabim yar ve yardimciniz olsun...
    *

Oğuuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas

Standart :(

yok bir sitemim hayatta hersey kısmet...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

çok teşekkürler gökhan kardeşim insanların hatasını anlamasıda çok büyük erdemliktir. bir yanlış anlaşılmaya meydan vermediğin için çok çok teşekkürler....
    ben bu siteyi işte bu yüzden seviyorum ve sizinle olmaktan bu yüzden gurur duyuyorum....
    Konu fındıkoğlu tarafından (12.05.2007 Saat 14:43 ) değiştirilmiştir.
    İnsanda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür ama aslında insanı insan yapan ağzından çıkan sözdür.. »
    Mevlana Celaleddin-i Rumi

İskender66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Ezanın arapça olması ve minarelerden duyurulması neden rahatsız ediyorki Yektayı anlamıyorum? Hala onun zihniyetinde olanlar varmı yaa
    Ben bu tür insanların nesillerinin tükendiğini sanmıştım ama yanılmışım
    Arapçada olsa biz anlamını biliyoruz. Ezan bütün dünyada arapçadır. Öylede kalacaktır. Bugün ezanı Türkçeye çevirenler yarın namazıda yasaklar ve Türkçeye çevirir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Alıntı isko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ezanın arapça olması ve minarelerden duyurulması neden rahatsız ediyorki Yektayı anlamıyorum? Hala onun zihniyetinde olanlar varmı yaa
    Arapçada olsa biz anlamını biliyoruz. Ezan bütün dünyada arapçadır. Öylede kalacaktır. Bugün ezanı Türkçeye çevirenler yarın namazıda yasaklar ve Türkçeye çevirir.
    malesef nesilleri tükenmedi kardeşim gördüğün gibi heryerde rahatça dolaşabiliyolar...
    İnsanda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür ama aslında insanı insan yapan ağzından çıkan sözdür.. »
    Mevlana Celaleddin-i Rumi

SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

BunLar yakında Kur'an ı da Türkçe'ye oLsun derLer

Alıntı jakobieen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu karikatür herşeyi anLatıyor...
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan Çılgın Hamsi

İskender66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Evet gerçekten de fazla söze gerek yok. Sözün bittiği yer. Bu karikatür herşeyi çok iyi anlatıyor...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Kocaeli

Alıntı fındıkoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok teşekkürler gökhan kardeşim insanların hatasını anlamasıda çok büyük erdemliktir. bir yanlış anlaşılmaya meydan vermediğin için çok çok teşekkürler....
    ben bu siteyi işte bu yüzden seviyorum ve sizinle olmaktan bu yüzden gurur duyuyorum....
    Ne demek Kerim abi, bu site bütün Trabzonspor taraftarlarına ait bir sitedir ve bizler sadece bu sitenin düzenini korumakla ve Trabzonspor taraftarlarına layık bir hale getirmekle görevliyiz. Bazen yorgunluktan hatalarımız oluyorsa lütfen hoş görün.

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Dînî konuların Türkçelerinin bilinmseine neden karşısınız? Kur'ân'da ne denildiğini anlamak Türklerin hakkı değil mi?

İbâdet ve ezân konularında konuşmayacağım, çünkü bilmediğim konular, özellikle dînî konularda fikir belirtmekten korkarım.
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Burada irtica deyip sonra hoşgeldiniz diyenlerden kasıt kim ben anlayamadım?
    keyif adamı ..

Nereden
    Trabzon

Alıntı Kokturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dînî konuların Türkçelerinin bilinmseine neden karşısınız? Kur'ân'da ne denildiğini anlamak Türklerin hakkı değil mi?

İbâdet ve ezân konularında konuşmayacağım, çünkü bilmediğim konular, özellikle dînî konularda fikir belirtmekten korkarım.

tam aksine karde$im...Dini konularin Türkce yayinlanmasina kimse kar$i degil...hatda Kuran-i Kerim'in Mealini hatda geni$ bir bicimde yayinlanan Tefsir'i okumanin herkese yarar sagliyacagi kesindir...

fakat bazi ki$ilerin niyeti bozuk...Ezan Türkce okunmaz, Namaz Türkce ile kilinmaz...1400 küsür yildir degi$meyen bir olayi degi$tirmeye kalkiyorlar...!

.
    *

Misina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

aslında bazı söylemlerine katılmamak elde değil.ezan sesinden yürünmüyor demiş.merkezi sistemle ezan tek okunmalı.keyifle birini dinlemeye kalksan dinleyemiyorsun hepsi birbirine karışıyor...

kaldıki ezanı arapça dinleyip anlamamaktansa türkçe dinleyip anlamak çok daha doğrudur.
    Traktörlerle Türküler Geçsin Alt Başımdan Mezarlığın,
    Seher Aydınlığında Taze İnsan Yanık Benzin Kokusu

Nereden
    İstanbul

Alıntı Misina Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında bazı söylemlerine katılmamak elde değil.ezan sesinden yürünmüyor demiş.merkezi sistemle ezan tek okunmalı.keyifle birini dinlemeye kalksan dinleyemiyorsun hepsi birbirine karışıyor...

kaldıki ezanı arapça dinleyip anlamamaktansa türkçe dinleyip anlamak çok daha doğrudur.
    Merkezi sistem olmalı tabiki ama
    Ezanı anlamamak soz konusu değil bence 6-7 cümlenin anlamını öğrenmek zor olmasa gerek...
    Konu Vkgz tarafından (12.05.2007 Saat 17:51 ) değiştirilmiştir.
    Önce TRABZONSPOR

Nereden
    İstanbul

Alıntı Kokturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Dini konular elbetteki türkçeleştirilecek ama ezan uluslararası İslam dininin ortak simgesi...Ülkeden ülkeye çan çalma sitilleri yok farkındaysanız..... Kuran ile ezan farklı tartışma konuları ayrıca bence.. o bir kitap ezan ise Evrensel bir dinin İbadethaneye çağırma çağrısı ve 6-7 cümlecik var sadece...
    Önce TRABZONSPOR

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı #10 Fietra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kimse anlamamış galiba,neyse.
    keyif adamı ..

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Vkgz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ezan uluslararası İslam dininin ortak simgesi...Ülkeden ülkeye çan çalma sitilleri yok farkındaysanız...
    Çan stilleri hakkında bir bilgim yok ama Şi'îler ezânı biraz farklı okuyorlar. Kimi mezhepler de ezânın nağme ile okunmasının günâh olduğunu savunuyor.

Her neyse, konuya dönecek olursak, Yekta Beğ'in konuşmasında bir hakâret göremedim, ezânın hangi dilde okunması gerektiği hakkında da yorum yapmayacağım, çünkü bildiğim bir konu değil.
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

Nereden
    Hakkari

Alıntı isko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu konuda tartışma gereği duymuyorum ama yinede fikir beyan etmekte yarar var sanırım. İslamiyeti bilen,anlayan ve tam anlamıyla yaşayan kimseler, Kutsal Kitabımızın neden Arapça indiğini çok iyi bilmektedirler. Din ve inanç sömürücülerinin bir numaralı hedefidir anadilimizde, bilerek ve anlayarak dinimizi yaşamak ve uygulamak.

"Camilerin mukaddes mimberleri halkın ruhi, ahlaki gıdalarına en yüksek, en verimli kaynaklardır. Minberlerden halkın anlayabileceği dille ruh ve beyne hitap edilmekle Müslümanların vücudu canlanır, beyni temizlenir, imanı kuvvetlenir, kalbi cesaret bulur." (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, c. 1, s. 225)

Burada beyan ettiğim fikir, konu başlığındaki şahsın ezan hakkındaki görüşlerine müteallik değildir.

Vegas
    Ziyaretçi

Alıntı #10 Fietra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son siyasi krizin cikmasinda basrol oynayan insanlar kastediliyor.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Siyaseti başka yerlere bırakıyoruz. Burada var isek sebebi Trabzonspor. Açık ve net!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)