Hesaplipazar
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: FFA'DAN Politik mdahale uyars!

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Standart FFA'DAN Politik mdahale uyars!

FIFA, Trk futboluna aka zerklii salayn mesaj gnderdi! TFF'ye gnderilen yazda FIFA, Spordan Sorumlu Bakan'n Trk Futboluna mdahale ettiini vurguland ve zerklie aykr bu durumdan tr Trkiye'yi mevzuat deiikliine gitmesini emretti!

FIFA, Trkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) bir yaz gndererek, Futbol Genel Kurulu'nu toplantya armadan nce, bata FIFA'nn zerklik ve bamszlk ilkeleriyle badamayan ve 3813 sayl yasa kapsamnda bulunmayan baz konularda, mevzuat dzenlemesine gidilmesini istedi.

TFF'den yaplan aklamaya gre FIFA, Trkiye Futbol Federasyonu'nun Kurulu ve Grevleri Hakknda Kanun'un, arlkl olarak 31. maddesini eletirirken, spordan sorumlu olan Bakan'n gzetim ve denetiminin, federasyonun almalarna mdahale eklinde alglandn dile getirdi.

FIFA'nn gnderdii yazda u grlere yer verildi:
    ''Futbol federasyonlarnn zerklik ve bamszlk prensiplerini dikkate alarak, spordan sorumlu Bakan'n gzetim ve denetimi, nc ahslarn, federasyonun almasna mdahalesi eklinde alglanmakta ve FIFA'nn zerklik ve bamszlk ilkelerine uymamaktadr. Sizi bu konuda mevzuat deiikliine davet ediyoruz. Spordan Sorumlu Bakan'n, TFF yasasnn 31. maddesi kapsamnda yer alan olaanst genel kurul toplama hakk da FIFA'nn zerklik ve bamszlk ilkelerine uymamaktadr, deitirilmelidir.''

-''POLTK MDAHALE''-
    FIFA, 3813 sayl yasada yer alan ve Babakanlk Tefti Kurulu'nun, inceleme iin grevlendirilmesini ngren maddeyi de ''politik mdahale'' olarak deerlendirdi.

Bu mdahalenin kabul edilemez olduunu vurgulayan FIFA, Babakanlk Tefti Kurulu'na inceleme hakk tanyan maddenin de yasadan karlmas isteini bildirdi.

-''DNEM SINIRLAMASI GETRLEMEZ''-
    lgili yasann 7. maddesinde, Futbol Federasyonu bakan ve bakan vekilliine seilen kiilerle ilgili dnem snrlamas getirilmesini de eletiren FIFA, sz konusu maddenin kabul edilemez olduunu bildirdi.

FIFA, bu snrlamann yasadan kartlmasn isterken, FIFA ilkelerine aykr ve eksik dzenlemelerin giderilmesi amacyla hazrlanacak yasa taslann, Futbol Genel Kurulu toplantya arlmadan nce Futbol Federasyonu tarafndan hazrlanp kendilerine gnderilmesini, ardndan genel kurulun onayna sunulmasn, sonraki aamada ise taslan yasalamas srecinde TBMM'den bu konuda yardm istenmesini nerdi.

Futbol Federasyonu aklamasnda, FIFA'nn bu yazsnn ardndan, belirtilen konular ieren mevzuat deiikliinin teknik hazrlklarn yapmak zere, hukukularn arlkl olduu bir komite oluturma almasna baland kaydedildi.

Aklamaya gre komite, futbolun paydalarnn grlerini de alp, almalarn tamamladktan sonra Mays ay iinde Zrih'te, FIFA yetkilileriyle mevzuat deiikliklerine dnk bir teknik toplant yapacak.
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Emorfo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul

Mehmet Ali ahin'e kapak olmutur herhalde, neymi yle hereye burnunuzu sokmayacakmsnz. lkeyi ynetin brakn futbolu ilgili kurumlar ynetsin.
    Bazen Sevin Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TRKZ Ulan!)

Recep altepe - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

Derler ya "perembenin gelii arambadan bellidir" diye, o hesap.
    14 ubat 1999, Bursaspor : 0 - Trabzonspor : 1 (Dk. 90 nal Karaman) | ts1983

https://twitter.com/kkgak

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    27.11.2006
    Ya
    32

dnyada spora siyaset karan lke oktur ama sporla siyaset yaplan bir trkiye vardr ...

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

"KAOSUN SORUMLUSU BAKAN'DIR!"

FIFA'dan Trkiye Futbol Federasyonu'na gnderilen ve Futbol Federasyonu'na tam destek nitelii tayan yaznn ardndan TFF Bakan Haluk Ulusoy gndeme bomba gibi decek aklamalar yapt. Ulusoy, Spordan Sorumlu Devlet Bakan Mehmet Ali ahin'i sert biimde sulad.

20 Nisan 2007, 19:11

TFF Bakan Haluk Ulusoy, LigTV.com.tr'den Haber Mdr Erdem Erol'un sorularn yantlad.

FIFA NE DEMT?
    Trkiye'de Futbol Federasyonu ile hkmet arasnda yaanan olaylar titizlikle takip eden ve Bakan ahin'i toplantya davet eden FIFA, bugn TFF'ye bir yaz gnderdi. Yazda Futbol Federasyonu'na tam destek veren FIFA, "Futbol federasyonlarnn zerklik ve bamszlk prensiplerini dikkate alarak, spordan sorumlu bakann gzetim ve denetimi, ahslarn federasyonun almasna mdahale eklinde alglanmakta ve FIFA’nn zerklik ve bamszlk ilkelerine uymamaktadr. Sizi bu konuda mevzuat deiikliine davet ediyoruz.” aklamasn yapmt.

FIFA, Spordan Sorumlu Devlet Bakan’nn Futbol Genel Kurulu’nu Olaanst Genel Kurula arma hakknn da yasadan karlmasn istemiti.

TFF Bakan Haluk Ulusoy ve eski TFF yneticileri hakkndaki Babakanlk Tefti Kurulu incelemesinin de futbolun zerkliine politik bir mdahale olduunu bildiren FIFA, ayrca TFF Bakan ve Bakan Vekillerinin seilmesinde getirilen dnem snrlamasnn da kabul edilemez olduunu vurgulamt.

HALUK ULUSOY'DAN BOMBA GB AIKLAMALAR
    FIFA'dan yaplan ve TFF'ye tam destek anlamn tayan bu aklamann ardndan, Bakan Haluk Ulusoy Ligtv.com.tr'ye konutu. Ligtv.com.tr Haber Mdr Erdem Erol'un sorularn yantlayan Ulusoy, Bakan ahin hakknda ok aklamalarda bulundu. te gndem yaratacak szler:

"FIFA, SYASLERN N NDE OLMASINI STEMYOR"
    FIFA bir konuda deil bir ok konuda size destek veren bir aklama yapt. FIFA’nn aklamasn nasl deerlendiriyorsunuz?
    Bize destek deil bu, btn lke federasyonlar iin uygulanmas gereken bir stat. Yunanistan'da da ayns oldu. Yunanistan'da da FIFA statsne uygun olmasn istedi kanunlarnn. Onlarda da meclis son gn topland, FIFA’nn btn statlerini meclisten geirdiler ve FIFA’ya yolladlar. Yani, bu FIFA’nn federasyonlarn korumas anlamn tayor. Federasyon bakanlarn deil ama dolaysyla federasyon bakanlarn da ynetimini de ama ncelikle federasyonlarn koruyan bir sistem bu. Kesinlikle siyasilerin, politikaclarn bu iin iinde olmamasn, futbolun zerk olduunu, statlerininde zerk bir yapya sahip olmalar gerektiini vurguluyor.

FIFA mesela Tefti Kurulu incelemesini bile politik bir mdahale olarak aklyor.
    Evet.

"FIFA, DNEM SINIRLAMASINI KABUL ETMYOR"
    "Bakanlk konusunda dnem snrlamas getirilemez" diyor.
    Getirilemez nk FIFA onu kabul etmiyor. nk FIFA’da 80-85 yana gelmi insanlar seildikleri mddete bakanlk yapyorlar. Zaten buna snrlama getirilmi olsa kendilerine snrlama getirilmi olur ncelikle. FIFA nereden kurulu? FIFA btn dnya lkelerinden kurulu bir kurum. TFF veya buna benzer federasyonlar olamsa FIFA diye birey yokki.

"FIFA ONAYLADI DEDLER AMA ONAYLAMAMITI"
    imdi bir mevzuat deiiklii yaplmasn istiyor FIFA. Burada da bu deiikliin meclis tarafndan yaplmas gerekiyor.
    Muhakkak tabii ki. Gemite unu sylediler. "Biz kanunu yolladk FIFA’dan bu gemiti" dediler. Hayr bu kanun FIFA'da inceleme halindeydi.

Bu inceleme hala devam ediyordu yani?
    Tabii ki. Hatrladm kadaryla 77 tane lke devam ediyordu. Bunlarn arasnda Trkiye de vard. Ama millet hep unu sylyordu. “Trkiye'dekini zaten yollamtk ve FIFA kabul etmiti” diyorlard. Hayr FIFA kabul etmemiti. nceleme halindeydi ve en son bize yaz geldi. Federasyon olarak bunu hazrlayn, benim istediim ekilde hazrlayacaksnz ana staty ve Genel Kurul'a getireceksiniz. "Genel Kurul'a getirmeden seim yapamazsnz" diyor. "Genel Kurul ars yapamazsnz" diyor. "Bu staty Genel Kurul'dan geireceksiniz, Meclis'e yollayacaksnz, Meclis bunu onaylayacak ve bana yollayacaksnz" diyor. Ancak ondan sonra "Seim yapabilirsiniz" diyor.

"BZ FIFA'YA KAYETTE BULUNMADIK"
    Bir anlamda siz de aylardr FIFA'nn bu aklamasn dile getiriyordunuz deil mi?
    Muhakkak, yani zannettiler ki bu ikayetti, oydu buydu. Hayr biz bandan beri syledik, biz FIFA'ya ikayet falan yapmadk. lkemizi nasl FIFA'ya ikayet ederiz. Zaten FIFA'da kanun nnde duruyordu. Ve bunun zerine yani Trkiye'de olan gelimeler zerine biraz hz kazanm oldu.

"YENDEN ADAYLIK KONUSUNDA BR EY SYLEYEMEM"
    ok ilgin bir yere geldi imdi. Norve ma sonras gece sizinle yapm olduumuz sohbette, Mali Genel Kurul'da bir seim karar karsa kesinlikle aday olmayacanz ifade etmitiniz. imdi FIFA "Dnem snrlamas getirilemez" diyor. Sizin nnzde de yeniden aday olabilir olamaz diye bir sknt kalmayacak. Dolaysyla bir seim durumunda aday olabileceksiniz. u an adaylkla ilgili dnceniz ne?
    Ben u anda gelecek iin bir ey konuamam. Ama FIFA'nn isteklerini uygulamak mecburiyetindeyiz. Statleri deitirmek mecburiyetindeyiz, Genel Kurul'dan geirmek mecburiyetindeyiz, ondan sonraki dnemde bunlar deitikten sonra ne olur u anda sylemek zor.

"KAOSUN BA SEBEB SAYIN BAKANDIR"
    Peki sizinle yapm olduumuz rportajlarda hep, “Ben bir sevgisizlik ortam yaratmadm” dediniz. Son aylarda bu konuda bir anlamda hep cepheler oluturuldu. TFF bir tarafta, sayn Bakan ahin bir tarafta. Bunlar hep yazld izildi. Tabiri caizse bir sava haline getirildi, sizse hep "Benim ne babakanmla ne bakanmla bir alp veremediim yok" dediniz. Ama u anda FIFA'nn bu karar bir anlamda sizi galip ilan ediyor.
    Ama biz ilk gnden beri hep bunlar syledik. Bu gidiatn yanl olduunu, "FIFA bu ie el koyar, FIFA tarafnda bu i kabul grmez, Trkiye'yi bir kaos ortamna srklemeye gerek yok" diye hep syledik. Ben bandan beri, seildiim gnden bu yana hep ayn eyi sylyorum. Trkiye'de eer bir kaos yaratldysa, eer Trkiye'de futbolun iinde kamplara blnme durumu getirilmise, bunun ba sebeplisi sayn Devlet Bakandr.

"BAKAN, BTN KULPLER BRBRNE DRD"
    Genel kurul olmu, seilmi bir ynetim var, seildii gn daha yarm saat gemeden Meclis'e gidip benim iin konutu. Sonrasnda benim hakkmda 13 defa "Gidin seim iin imza toplayn" diye konutu, btn kulpleri birbirine drd. Kulplerle federasyon birbirinin karsndaym gibi cephe olarak gstermeye alld. Bunlarn altnda hep sayn bakanmz vard.

"TEK SEBEPLS BAKANDIR, BAKA KMSE DELDR"
    Ben hep sylyorum bu bir gerektir, Trk futbolunda kaosa srklenmi bir durum varsa, federasyonla kulpler arasnda eer problem yaanyorsa-yaatlmsa bunun ba sebeplisi sayn Bakandr. Baka hi kimse deildir. Seimden sonra federasyon normalde grevinde devam ediyordu. Ama malesef sayn bakanmz seim yapld andan itibaren devaml durmak dinmek bilmeyen bir ekilde bu federasyon gitmelidir dedi. Bunun galibi veya malubu diye ben bir ey dnmyorum.

"HKMETMLE BEN KARI KARIYA GETRMESNLER"
    Ben yine sylyorum, hkmetimle beni hi kimse kar karya getirmesin. lkenin hkmetiyle TFF kar karya gelmemelidir, getirilmemelidir.

"BUNLAR GNDEME GELECEK ADAMLAR DELLER"
    Burada kar karya getirilme durumunda sayn bakann etkisi oldu mu?
    Muhakkak tabii ki. Sayn bakanmzn etkisi oldu tabii ki. Yani bakalarnn da etkisi oldu, olmad deil. Bu isimleri hepiniz biliyorsunuz. Bu isimleri tekrarlayp da gndeme getirmek gerekmez. Bunlar gndeme gelecek adamlar da deiller ama malesef Trk futbolunun iine girdiler bir ekilde. Benim derdim hkmetle kar karya gelmek veyahut da sayn Babakanla kar karya gelmek deil ki. Demokratik bir ekilde seilmiim grevimi yapyorum. Ben grev yapmak istiyorum. Ha FIFA'nn statleri Trkiye iin mi geerli, hayr? Btn dnyadaki lkeler iin geerli. Onun iin bunun galibi malubu diye bir ey sylenmemesi lazm.

"BAKANDAN SAYGI BEKLYORUZ"
    Bundan sonra sayn bakandan nasl bir hareket, nasl bir tavr bekliyorsunuz?
    Sayn bakanmzn sevecen olmasn isteriz. TFF’ye sayg duymasn isteriz. Seilmi, demokratik bir hakla gelmi TFF ynetimine yaklam daha gzel olmal diye dnyorum.

"BEN BUNLARI HAK ETMEDM"
    Bu sre sizi bir hayli zd, sknt yaatt ve anladm kadaryla baya doldunuz herhalde?
    zlmemek elde dil. Haketmediimiz bir durumla karlatnz zaman insan niin zlmesin ki? Ben bunlarn hibirini hak etmedim. Hak ettiim hibir ey yok. Her zaman sylyorum, i yemedim ki midem arsn. Beynim, yreim, tecrbemle trk futboluna hizmet ediyorum. te buyrun Milli Takm FIFA'da 17. sraya ykseldi. Allahn izniyle Haziran, Temmuz, Ekim aylarnda greceksiniz 2., 3. sralara gelecek mi gelmeyecek mi?

"LKEY REZL EDENLER BATACI!.."
    Bu tr skntlarla urarken bir taraftan da Milli Takm' yukarlara tama yolunda mcadele ettiniz.
    Sayn Bakanmzn geen gn gzel bir aklamas var. Spor dnyann en iyi iletiim, tantm aracdr. Bunu da en iyi ben yapyorum. lkemi en iyi ekilde temsil ediyorum ve yceltiyorum. O zaman bana yardmc olmalar gerek, yle deil mi? Yani lkeyi rezil edenler batac, ama lkeyi geldii gnden beri hep yukarlara doru tamak isteyen dnya arenasnda bir insana da "Hadi sen git bizim istediimiz bir bakas gelsin" deniyor. Byle bir dnya olur mu?

"HALK BENM YANIMDA, ALLAH DORUNUN YANINDA"
    Bu kadar sknt yaarken hi ceketinizi alp gitmeyi dndnz m?
    Hayr hi yle bir ey sylemiyorum. Sylemeyeceim de. nk beni Genel Kurul'um seti. Ben Genel Kurul'umun karsna karm ancak. Onlara sadece "Hakknz helal edin" derim. Ben lkem iin alyorum. Trkiye'nin menfaati iin alyorum. Ben inanyorum ki Trk insan bana dualaryla byk bir iletiim kuruyor ve pozitif elektriklerini yolluyor. Ben inanyorum Allah da herkesin kalbine gre veriyor, benim de kalbime gre veriyor. Allah dorunun yannda, yr kulum diyor gidiyoruz.
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

SDanmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.06.2004
    Nereden
    Zonguldak
    Ya
    32

ok sevindim buna. Bakan imdi ne yapacak merak ediyorum...
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan lgn Hamsi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)