Hesaplipazar
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Mareal Fevzi akmak' lm Yldnmnde Rahmet ve Saygyla Anyoruz...

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

Standart Mareal Fevzi akmak' lm Yldnmnde Rahmet ve Saygyla Anyoruz...

Mareal Fevzi akmak' lm Yldnmnde Rahmet ve Saygyla Anyoruz...

Fevzi akmak (1876 - 10 Nisan 1950)

Ksa Ksa

Fevzi akmak 1876 ylnda stanbul Rumeli Kava'nda dnyaya geldi. Babas kk yatan itibaren olunun asker olmasn ok istiyordu. Mareal, Rumeli Kava Mahalle Mektebini bitirdikten sonra, gnmzde Adlitp olan Soukeme Askeri Orta Okula gitmi, gerek orada gerekse Askeri dadi ile Harp Okulunda zekas ve alkanlyla retmenlerinin dikkatini ekmiti.

Fevzi akmak Harbiye'den temen olarak ktktan yl sonra, erken terfi ederek kurmay yzba oldu. Osmanl'nn zor yllarnda (Yenipazar) sancann (Talca) mutasarrfl ve kumandanln yapt. ok gen yata albayla terfi ettiinde, otuz beinci tmen onun emrindeydi. Henz otuz iki yandaki gen ve cesur albay, bulunduu btn mevkilerde fevkalade baarl olmutu. Bu baarlardan dolay 1910 ylnda Kosova Kolordu Karargahnn kurmay bakanlna getirildi. O yllarda Osmanl idaresinde olan Trablusgarb'a saldran talyanlarn Rumeli'de Arnavutluk kylarna asker kartma ihtimali belirince, yeniden bir Garp Ordusu kurulmu ve ihdas edilen bu ordunun kurmay bakanlna da Fevzi akmak atanmt. Trablusgarb Harbi btn iddetiyle devam ederken, hi beklenmedik bir anda patlak veren Balkan Harbine de itirak eden gen albay, 1913 sonlarnda Anadolu'ya nakledilerek Ankara Tmen Kumandanlna, 1914 Martnda ise yine Ankara'da bulunan Beinci Kolordu Kumandanlna tayin edilmi ve gsterdii stn hizmetlerden dolay otuz sekiz yanda general olmutu. Birinci Cihan Harbi balad zaman emrindeki beinci kolordu ile anakkale savunmasna itirak eden Fevzi Paa, 1915 yl sonlarnda da Anafartalar grubu kumandan vekilliinde bulunuyordu. Savan en iddetli annda, ngilizler ve Anzak askerleri Gelibolu'yu boaltmak mecburiyetinde kalmlard. Gen Osmanl Paa's, 1916 Eyll'nde Kafkas Cephesindeki kinci Kafkas Kolordusunun, 1917 Temmuz'unda ise ayn cephedeki ikinci ordunun komutan oldu. Krk yana geldiinde askerlik mazisi baarlarla dolup tat.

Birinci Cihan Harbinin sonlarna doru Osmanl'ya ait olan Haleb ve Suriye Cephesi elden kmak zereydi. Avrupa'nn ve Anadolu'nun btn cephelerinde savaan Trk askerlerinin byk blm buraya getirilerek, yedinci ordu kurulmutu. Bu ordunun banda yapt nemli hizmetler dikkate alnan Fevzi Paa, bir derece daha artrlarak korgenerallie terfi ettirilmiti. Sava ve yenilmez bir ruha sahip olan Trk askeri ise, cepheden cepheye yaplan sevklerden dolay son derece bitkindi. Birliklerin bir ou aylardr dinlenmedikleri gibi, yiyecek yokluundan perian ve a durumdaydlar. Ordularmz mttefik Alman kuvvetleriyle birlikte drt yl sren sava kaybetmiler, koca Osmanl mparatorluu adeta atrdamaya balamt. Askerlerin byk blm terhis edilmi, lke neredeyse felaketin eiine yaklam vaziyetteydi. Fevzi Paa, Padiah Vahidettin'in btn dirayetsizliine ramen, 1918 Aralk ayndan 1919 ubat'na kadar ksa bir sre de olsa, Genelkurmay Bakanl vazifesini zerine alr. Hayat savalarla geen bir Osmanl paas olarak lkesi igal altnda olduu halde, hereye ramen kurtulu arelerinin yollarn aryordu.

Fevzi Paa fevkalade yetimi bir kumandandr. Siyasi ilerden uzak olduu gibi, drst ve gvenilir bir yapya sahipti.

Mekan Cennet OLSUN...

Konu Kaya tarafndan (10.04.2007 Saat 02:48 ) deitirilmitir.
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Mekan cennet olsun. imdilerde onun gibi insanlara ok ihtiyacmz var.
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Emre B. - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.09.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

Mekan cennet olsun.

Trabzonspor Kongre yesi
    Klnkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    48

lkemizin yetidirdii ki Mareal'den biriydi.
    Anadolukavandaki Baba ocamzda bir gn misafir edildiini Rahmetli Dedem zaman zaman sylerdi. Mareal Fevzi akmak stn hizmetlerine ramen gereken sayg ve ilgiliyi grmedii zannediyorum.

Ruhu ad mekan cennet olsun.
    Trabzonspor √
    Hseyin Avni Aker|Hayri Gr|Halit Ziya Kurbeti|amil Ekinci|Dozer Cemil|enol Gne|
    ki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre yesi
    Badalolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

lkemizin u gnlere gelmesinde byk emekleri ok byk olan, bu byk kumandan sayg,sevgi ve rahmetle anyoruz.Ruhun d olsun kumandanm...
    TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERR!...

Trabzonspor Kongre yesi
    TSelif - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.04.2005
    Nereden
    Trabzon

Mekann cennet olsun byk kumandan .
    "-Ben ALLAH'n adaletine inanyorum.." Onur Recep Kvrak!

skender66 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    11.03.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    45

Nur iinde yat byk komutan...
    Seni zlyoruz...

Esra Yldrm - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.05.2005

Ruhu ad olsun .

zgr ztrk - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    38

Allah gani gani rahmet eylesin. Mekan cennet olsun.
    "Ben TRABZONSPOR kaptanym, baka kaptanlarn arkasnda sahaya kmam." Dozer Cemil

Trabzonspor Kongre yesi
    Tunga - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Herkes elinden geldiince bu lkeye bir katk yapmaya alyor iyi niyetiyle.

Bazen sonular doru, bazen de yanl oluyor bu yaplanlar. Bir de bazlar var ki, onlar sadece gayret etmiyor yapyor da. te bunlara bir rnek olan ve "Mareal" rtbesine (aslnda nvanna) erimi sekin bir Trk Askeri Fevzi AKMAK.

Ne mutlu bizlere ki byle yetenekli, alkan ve drst liderlere sahip olmuuz.

Ben de kendisini saygyla anyor, bu konuyu gndeme getiren Kaya'ya da teekkr ediyorum.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama gzel be kardeim!

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu

yelik tarihi
    28.01.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Sayg ve rahmetle anyoruz byk kumandan.Mekan cennet,ruhu ad olsun.Trk evlad dnn ve ona bugnn yaatanlar unutmasn.

CeSS - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    29.05.2004
    Nereden
    Ankara
    Ya
    49

Bu vatani bizlere armaan eden, canlari pahasna savunan herkesten Allah razi olsun.

Sevgili Komutanmz bir kez daha rahmetle aniyoruz...
    Taraftarlk ; Geim kayna deil , Yaam kaynadr ...
    Frtnasz denizde , herkes Kaptan ...

Trabzonspor Kongre yesi
    Grkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    24.06.2004
    Nereden
    Ankara
    Ya
    42

Ruhu ad Olsun.Rahmetle Anyoruz.

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

Atatrk ve silah arkadalarndan Allah raz olsun

Trabzonspor Kongre yesi
    hayat61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    15.02.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Ruhu ad olsun.
    Nerelerin aktn tek tek bildiriniz... Efendim, musluklar hari her yan akyor!"Artk sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

Fevzi Paa'nn Mareallie Ykselii

Trk Ordusu zaferden sonra Fevzi Paa'nn nderliinde byk bir slahat hamlesine girimiti. Askeri birliklerimiz gerek mhimmat, gerekse techizat ynnden yeniden konulandrlm bir hale getirilmi durumdayd. 19 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle birlikte Gazi Paa'nn nderliinde, vatan savunmasnn yansra lke kalknmasna da byk nem verilmeye balanmt. Fevzi Paa, Sakarya zaferinin balang gnlerinden yani 5 Austos 1921'den 3 Mart 1924'e kadar Genelkurmay Bakanl grevini vekaleten yrtmesine ramen, asaleten atanmas hakknda herhangi bir gr belirtmemekteydi. Zira o yaps gerei, makam ve mevkiye fazla deer vermeyen son derece mtevazi bir insand. Ancak, Trkiye Byk Millet Meclisi bu deerli kumandan hak ettii mevkiye ykseltmeyi, Gazi Paa'nn istek ve arzular dorultusunda bir nerge ile gndeme getirmiti. 3 Mart 1924 gn yaplan ak oturumda mebuslarn alklar arasnda krsye gelen Gazi Paa, tarihi konumasnda unlar sylyordu:

"Muhterem Efendiler, askeri harekat bir zaruret haline gelince, Bakumandanlk muslihane (sulh) ve siyasi teebbsler icab olarak fiile koymay tehir ettii taaruz kararn tatbik mevkiine vaz'a (konulma) ve taarruz yapmaya karar verdi. Ordumuzun kabiliyet ve kudreti hakknda ve hazrl derecesinde dair imanmz berkemal idi. Fakat bir defa daha Erkan Harbiyei Umumiye Reisi Fevzi Paa Hazretleri cepheye gittiler. Ben de cepheye gittim ve vatan nihayete kadar ordumuzu tekrar gzden geirdik. Dman mevzileri, dman ordusu da tetkik edildi. Bu son teftiimizin neticesin de, mevcut olan kanaat ve imanmz kuvvetlendirdi ve o zaman kat'i olarak taarruz hazrl iin emir verdim.

Efendiler; taarruz, tedenberi Erkan Harbiyei Umumiye Reisi Fevzi Paa Hazretlerinin pek derin ilme ve bilgiye, pek derin feyz ve tecrbelere dayanarak hazrlad plan dahilinde vuku bulacakt. Bu plan dahilinde hazrlk emri verildikten sonra, bittabi maksadmz gizlemekte fayda gryorduk. Onun iin evvela Erkan Harbiyei Umumiye Reisi ve sonra Bakumandan tekrar Ankara'ya dnd. Ankara'ya dnte, Vekiller Heyetindeki muhterem arkadalarla beraber vaziyeti bir daha mtaala ettik. Vaziyet umumiyeyi bilhassa siyasi vaziyeti tahlil eyledik.

Efendiler; Kemali hrmet ve tebcil (tebrik) ile zikretmek mecburiyetindeyim ki, taarruzun icras hususunda ayni kuvvet ve kanaatle bana itirak eden zevattan birincisi muhterem Erkan Harbiyei Umumiye Reisi Fevzi Paa Hazretleridir.

Fevzi Paa, ite bu mazhariyete erimitir ki, Bakumandanln usul dairesindeki inhasile Byk Millet Meclisi tarafndan Mirlie (Mareallie) terfi ettirilmitir."

Fevzi Paa Mareal olduktan sonra Trkiye Byk Millet Meclisine, Milli Mcadele komutanlarna (Mareallik) payesi verilmesi iin teklifler szkonusu olmusa da, bunlarn hibirisi kabul grmemitir.
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

yelik tarihi
    15.10.2004
    Nereden
    Hakkari

Mekteb-i ahaney-i Harbiye'nin yetitirdii, Trk Ordusunun ender komutanlarndan, Mareal Fevzi akmak' rahmet ve saygyla anyorum. Osmanl mparatorluunun en buhranl dnemlerinde bile askerliin namus ve erefini, gereklerini en iyi ekilde yerine getiren, Milli Mcadelede Mustafa Kemal'in esiz yolda, Genelkurmay Bakan ve devlet adam Paamz bugnlerde bizlere brakt bir ok emanetin sahipleri ( bekisi deil ) olmaya devam edecez...

Herkes unuttu; biz kaldk, bizi unuttular, kimse kalmad...

mHYILMAZ - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    11.03.2007
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    36

:bayrak:

Trkiye Cumhuriyeti kurucularndan, Mareal unvan alm, Cumhuriyet dneminin ilk, Trk Silahl Kuvvetleri'nin 2. Genelkurmay Bakan Mareal Fevzi akmak atamza tanrdan rahmet diliyorum. Mekan cennet olsun.

Mareal Fevzi akmak 12 Temmuz1922 - 3 Mart1924 (Orgeneral)/ 3 Mart1924 - 12 Ocak1944 (Mareal)
    Ana St Gibi Gzel,Ana St Gibi Temiz TRKEMZ

BZ NANMAYA DEVAM EDYORUZ !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)