Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 43 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Avrupanin Birligi(AB) ve TÜRKIYE

Guests
    Ziyaretçi

Evet arkadaslar AB kapisindayiz ve hersey eger gerekliprosedürler gerçeklestirilirse ki bunlarin içinde bizden beklenen büyük fedakarliklar var(Fransa-->Ermeni Soykiriminin taninmasi,Avustralya-->Tarihi düsmanlik(Viyana Kusatmasi),güney Kibris rum Kesimi(güney Kibris rin taninmasi)yakin bir gelecekte AB üyesi olucaz.Bu duruma sevinmeliyimiz üzülmelimiyiz bilmiyorum.Toplumumuzda ekonomik çikarlar ve Avrupanin parçasi olmak gibi konular ön plana çikarilsa da bizden istenenler göz ardi edilmemeli.Eger bu konularda fedakarlik yapicaksak bu konulari gözardi ediceksek kendimizi inkar etmis oluruz.

Böyle bir sekilde Avrupa Birligine girmektense girmemeyi yeglerim.

Bu konuyla ilgili Avrupali karikatüristlerin olaylara yaklasimini gösteren karikatürler de onlari nolaya bakis açisini gösteriyo(sonra gösteririm karikatürleri).

Siz ne düsünüyorsunuz tartisalim...

Guests
    Ziyaretçi

Guests
    Ziyaretçi

Guests
    Ziyaretçi

Guests
    Ziyaretçi

Guests
    Ziyaretçi

Guests
    Ziyaretçi

Bugün sokaklarda zafer turlari atildi. Acaba o zafer turlari atan kisiler 17 Aralik zirvesinde alinan kararlari detayli sekilde incelediler mi? Bu konuyla ilgili haber programlari takip ettiler mi? Hiç sanmiyorum. Edited by: Bordomavi08

zafer turlari sirasinda 8 Ozel Tim elemanimiz catismadaydi... arap "kardes"lerimiz 5'ini oldurdu [img]smileys/smiley7.gif[/img]olenlerden birisi Rize'liymis hepimizin basi sagolsun bir tanede gorevli aciklama yapsin artik

Guests
    Ziyaretçi

Bü karikatürlerdeki düsünceler onlarin genel düsünceleri degil elbette ama durumun iki tarafini da çok iyi analiz etmemiz gerektigini gösteren temsili örnekler.AB'ne giris yolunda ödün vermememiz gereken konular var ve AB'nin bizden istedikleri var.

Bizimkiler istedikleri kadar ucu açik süreç olmasin diye baski yapsinlar.

Bu ifadeye takilmanin anlami çünkü zaten durumdan ötürü sürecin ucu açik.

sheva
    Ziyaretçi

diyelim ki hersey yolunda gitti,hiçbir sorun çikmadi ve 10-hadi bilemediniz 15 -yil sonra müzakere süreci bitti ve AB'ye tam üye olduk..30 üyeli -ki bunlarin 20 tanesi yeni üye ve bu yeni üyelerin çogu eski dogu bloku ülkeleri olacak- bir birlikten türkiye'nin ne gibi bir ekonomik çikari olabilir çok merak ediyorum..masada paylasilacak bir pasta kalmayacak ki o zamana kadar..AB nin tek faydasinin özgürlükleri gelistirmek olacagini düsünüyordum eskiden ama AIHM kararinin verdigi saçma sapan bir karar bu ümitlerimi de söndürdü..

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Çebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Scholes Nickli Üyeden Alıntı

gerçekten en anlamli ifadeyi bu karikatür tasiyor...

*Türkiye'nin bu puzzleda yani AB'de asla yeri olmadigini düsünen, sirf bu düsünceleri yüzünden en hassas konularda Türkiye'den adim atmasini, taviz vermesini bekleyen AB...*Bu puzzleda mevcut sekliyle yer alamayacagini, buna her sartta izin verilmeyecegini bile bile, puzzleda yer alabilmek için sekilden sekile giren Türkiye'ninçabalari...*Ve yine;harcadigimiz her çaba, attigimiz her adim,verdigimiz her taviz sonrasi daha fazlasini bekleyen puzzle kurallarinisürekli olarak degistiren, Türkiye'yi istemese deTürkiye'ninsirf bu adimlari atmasi için "Türkiye AB üyesi olmalidir" naralari atan sözde Türkiye destekçisi AB ülkeleri...

Böyle bir ortamda müzakereler baslasa da her defasinda farkli isteklerle karsimiza gelinecegini ve bu isteklerin çogununödün veremeyecegimiz konulari teskil edecegini düsünerek olumlu bir sonuç çikabilcegini düsünmeyenlerdenim...Gelisen ve büyüyen,müzakere süreci sirasinda daha da büyüyecekolan AB pastasindan ekonomik anlamda Türkiye'nin ne kadar katkigörecegide ayri bir soru isareti...AB'yi cazip kilan diger hususlardaysa (özgürlükler,serbest dolasim vs...) Türkiye'nin sahip oldugu nüfus ve sosyal durumugöz önünde tutularak diger AB ülkeriyle ayni kefeye koyulmayacagimiz da ayri bir gerçek...Edited by: BordoMavim

YusufÇebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bence sokalarda düzenlenen zafer turlari çok saçmaydi benim yüzüm kizardi bugüne kadar hangi ülke müzakere tarihi aldi diye böylesine sevindi...hükümet burdan giderken taviz vermeyecegi 4 konuvardi bunlarin 3 den taviz vererek geriye döndüler1 incisi müzekerelerin sonuda üye olup olmayacagimiz kesin degil 2 incisi avrupada serbest dolasimda kisitlamalar halen var ve 3üncüsü kibrisiresmi olmasada tanidik 4 üncü madde 2005 inikinci yarisinda müzakere tarihi almakti sadece basardilaribu...bunlarin üstüne çikip sokaklar da gösteriler düzenlemek çok saçma..insanlarimiz neyin ne oldugunu bilmeden sokalara dökülmüsler....önümüzdeki günlerde çok dikkatli olmaliyiz sunu bilmeliyiz avrupadaki hiç bir devlet bizi gönülden istemiyor sadece bize mecbur olduklari için dislamiyprlar ve bir sekilde aralarinda kalmamizi istiyolar...insallah türk milleti bu oyunlardanda alnini akiyla çikar...

YusufÇebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bu yazim yanlis anlasilmasin bende avrupa birligine girmekten yanayim ama bazi degerlerimizi koruyarak ve avrupa birligine güçlü bi sekilde igirmaek istiyorum bakin norveç eistemedikleri seyler dayatilinca masadan kalktilar bunun sebebi ülkenin ekonomik refahi yani ülke istedigi gibi davranabiliyor su an bizim böyle bi konumumuz yok ama insallah ileride olacak.....

sheva
    Ziyaretçi

Alıntı BordoMavim Nickli Üyeden Alıntı

gerçekten en anlamli ifadeyi bu karikatür tasiyor...

*Türkiye'nin bu puzzleda yani AB'de asla yeri olmadigini düsünen, sirf bu düsünceleri yüzünden en hassas konularda Türkiye'den adim atmasini, taviz vermesini bekleyen AB...*Bu puzzleda mevcut sekliyle yer alamayacagini, buna her sartta izin verilmeyecegini bile bile, puzzleda yer alabilmek için sekilden sekile giren Türkiye'ninçabalari...*Ve yine;harcadigimiz her çaba, attigimiz her adim,verdigimiz her taviz sonrasi daha fazlasini bekleyen puzzle kurallarinisürekli olarak degistiren, Türkiye'yi istemese deTürkiye'ninsirf bu adimlari atmasi için "Türkiye AB üyesi olmalidir" naralari atan sözde Türkiye destekçisi AB ülkeleri...

Böyle bir ortamda müzakereler baslasa da her defasinda farkli isteklerle karsimiza gelinecegini ve bu isteklerin çogununödün veremeyecegimiz konulari teskil edecegini düsünerek olumlu bir sonuç çikabilcegini düsünmeyenlerdenim...Gelisen ve büyüyen,müzakere süreci sirasinda daha da büyüyecekolan AB pastasindan ekonomik anlamda Türkiye'nin ne kadar katkigörecegide ayri bir soru isareti...AB'yi cazip kilan diger hususlardaysa (özgürlükler,serbest dolasim vs...) Türkiye'nin sahip oldugu nüfus ve sosyal durumugöz önünde tutularak diger AB ülkeriyle ayni kefeye koyulmayacagimiz da ayri bir gerçek...

kesinlikle katiliyorum..bir müzakere tarihi vereceklerinden adim gibi emindim neredeyse..su malum "medeniyetler çatismasinin" bir parçasi olmamak,tarihten gelen "avrupa uyumu" nun devam ettigini göstermek için tabiki bir müzakere tarihi vereceklerdi..ancak bu müzakerelerin açik uçlu olmasi oldukça düsündürücü..yani asla kabul etmeyecegimiz seyleri önümüze getirip" walla biz sizi almaya istekliydik ama siz sartlari yerine getiremediniz" diyecekler..iki kere iki bes etmiyor maalesef..

Benim duygularima tercüman olma konusunda cuk diye oturdu diyebilirim. Su andaVatanimiza Milletimize hayirli olur insallah demekten baska birsey yok. Fakat ben, aralarina aldiktan sonra dahada siddetli bir sekilde sömürme girisimindebulunacaklarindan korkuyorum, daha dogrusu eminim. Korkuyorum diyorum çünkü; bizi biz gibi, TÜRK'LÜGE TÜRK'LERE yakisacak sekilde savunacak, hakkimizi yedirmeyecek bir mercii göremiyorum. Allah hayirlisini verir insallah.

Guests
    Ziyaretçi

Kutlamalar düzenliyip deliler gibi sevinen insanlara soruyorum:

Avrupa Birligi bizi hayrina mi kabul edicek birlige?Öyle bir hava var insanlarimizda.Hersey toz pembe sanki.Bilinçsiz;ülkesinden habersiz bir toplumuz.Böyle giderse ülkemizin gelecegini hiç iyi görmüyorum.

BÖYLE BILINÇSIZ BIR HALKLA DEMOKRASI NEYE YARAR?

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

A.B. ile ilgili olarak BMN çatisi altinda bir çok görüs bildirdim.
    Müzakere tarihi aldigimiz gün, Cnn, BBC, Reuters, Sky gibi kanallarda Türkiye için özel yayinlar yapildi.Herne kadar biz "2005'in 2. yarisi" terimini sevemediysek de onlar bunu basari olarak gördü. Hatta Cnn'deki anchor bayan, bize hitaben "daha ne istiyorsunuz gibi" bir cümleyle haberleri bitirdi.

Kimimiz sevindi, kimimiz iyice karamsarliga büründü. Tüm siyasiler rant pesine düstü. Gerek hükümet gerekse muhalefet seçim yatirimlarina basladi, kanallarimiz açik oturumlar yapti, hatta abartip günlerce AB ve Türkiye bayraklarini yan yana koyarak YES!(ne anlama geliyor anlamis degilim, bir müzik kanali ingilizce olarakbu ifadeyi sunmakla, Fransa ve Avusturya'nin hatta Yunanistan'in fikrini degistirebilir belki ne dersiniz?)logosu ile yayin yapmaktan çekinmediler.

Yabancilar genelde, Türkiye'nin dogu ve batisi arasindakiuçurumu gördü, Müslüman bir ülke oldugumuz vurgulandi,çalisabilecek genç neslimizin Avrupa için ilaç oldugubelirtildi(vasifsiz isçi anlaminda), vebelki de en önemlisi 10 yil sonra nüfusumuzun Almanya'yi geçerek, Avrupanin en büyük ülkesi haline gelecegimizin üzerinde duruldu.

Avrupa bizi A.B.'ye alsa da almasa da, istedigi gibi kullaniyor. Özür dilerim ancak böyle! Gümrük birligine girdigimiz gün ne bayramlar ne karnavallar yapilmisti hatirlayin. Su anki zararimiz milyar dolarlarla ifade ediliyor. Isadamlarimiz Denizli'deki fabrikalarini kapatip, Romanya'ya, Bulgaristan'a yöneliyor.

Kibris konusu ve Ermeni soykirimi dikteleri bence son kozlar. Ne dedilerse yaptik, artik bahaneleri kalmadi. Her anlamda gelistik. Ancak yukaridaki karikatürde gösterildigi gibi "bulmacanin parçalari birbirine uymuyor" Yunanistan, Fransa ve Avusturya'da dügüm çözülür. Her ne kadar zor gibi görünse de..

Avrupa Birligi stratejik ortaklik olarak görülüyorsa soruyorum; Norveç ve Isviçre bu stratejinin bir parçasinda yer alamadiklarindan dolayi isgal tehlikesindeler mi? Avrupa Birligi su an için bize büyük bir kazanç saglamaz. Yarin sabah üye olsak bile; en büyük geçim kaynaklarimizdan olan tarim alaninda, ne Ispanya'nin ne de Italya'nin aldigi yardimlari alabilecegiz. Pasta büyüyecegine, müsteriler çogaliyor.

Asagiya Atatürk'ün "82 yil önce" söyledigi sözleri aktariyorum.
    Saglicakla kalin...

Guests
    Ziyaretçi

Baska söze gerek yok Ne güzel söylemis ATAM

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Ülkede bir sevinç havasi varki sormayin. Gerçi benim anlayamadigim bir sevnç havasi ama neyse.

Ne oldu da bu insanlar bu kadar sevindiler anlamak mümkün degil.

Adamlar müzakere süreci verdiler sadece bizim insanimiz sevinçten sokaklara döküldü. TÜRK bayraklarinin yaninda ab bayraginida kaldirir oldular.

20 sene sonra karar açiklayacaklarini söylüyorlar. Demek ki bu 20 sene olur 30-40 sene.

MüzakereleRE baslanacagi karari çikti ardindan diger ülkeler laf etmeye basladilar.

Aman ne büyük bASARI.Edited by: Kaya

kaya yarin saat 13:00da okulda ab ve turkiye konulu panel var..mesut yilmaz konusmaci..istersen gel takilalim biraz..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Valla yarin saat 13:30'da dersim var. Belki dersi kirar gelirim.

Mesut Yilmaz'i dinlemek iyi olurdu. Sonuç itibari ile AB konusunda baya katkilari var.

Alıntı Kaya Nickli Üyeden Alıntı

Valla yarin saat 13:30'da dersim var. Belki dersi kirar gelirim.

Mesut Yilmaz'i dinlemek iyi olurdu. Sonuç itibari ile AB konusunda baya katkilari var.

bir sonraki gun de ab ve kibris konulu panel var..konusmacilar saglam..rauf denktas açilis konusmasini yapcak..sabah saat 10 da haberin olsun

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TURHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Benim düsüncem Türkiye kendine ayak bagi olan içerisindeki çarpik gelismeleri AB yoluyla çözecektir.Ben ABye girip girmemeyi umursamiyorum, ben Türkiye içerisinde gelisen çarpik yapinin düzelmesiniönemsiyorum ve bu AB yolunun bizsonunda üye olmasakta bizi düzeltecegini umuyorum atilan atimda çok büyük bir adimdir.

Geçmisin muhasebesini yaptigimda80 yillik cumhuriyet tarihindebirçokfarkli yapida hükümet geldi, birçok antidemokratik darbe geçirdik.Neler elde ettik, hangi firsatlari kaçirdik.Ikinci dünya savasi sonunda yunanlilarda cunta varken biz cok partili sisteme gecmistik, almanlar savastan agir yarali cikmislardi.Simdi durum ne??Biz medeniyet sofrasinda yerimizi alamadik ve kaybettik, iç dinamiklerimizi darbe yapmaya birbirimizin basini ezmeye kullandik.Ben eminimki Erdoganin basini ezmek için sirada bekleyenler var, hatta onu kiskananlar var(bunu biz yapmaliydik diye).Vel hasil kelam bence önemli olan TÜRKIYENIN gelisme göstermesidir.Türkiye bu yolda gelisme gosterecektir bundan emin olun....

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

AB ve Türkiye iliskileri konusunda asagidaki linkte oldukça faydali bilgiler var.

http://www.aa.com.tr/index.php?optio...content&task=v iew&id=67&Itemid=100

Ben Türkiye'nin AB girmesini istemeyenlerdenim. Isteyenlerde aslinda girmeyecegimizi biliyor. 300 yil yönümüz Avrupa 300 yilda yemedigimiz kazik kalmadi. Yüksek medeniyete ulasmak için AB sart degil. Bu gün Japonya 5000 bin yillik gelenekleri devam ediyor kültürlerinden taviz vermiyorlar ve dünya devi oldular 50 yilda. Türkiye AB'ye girecek diye ne onuru kaldi ne de karizmasi. Türkiye'nin düzlüge çikmasi için önce kendi içindeki hainleri temizleyecek. Egitime önem verilecek. Yasal güncellenecek ve kesinlikle uygulanacak rüsvet ve adam kayirma bitecek devletin mali deniz muhabbeti bitirilecek. Öncelikle adalet saglanmali egitime önem verilmeli, namuslu ve vatandaslik bilincine sahip insanlar yetistirilmeli agir sanayi ve bilisim sektörüne önem verilmeli. AB felan hikaye bakin bu gün teröristler bile hak iddia ediyorlar insan hakkindan bahsediyorlar. Avrupa'dan dost felan olmaz hala tarihimizden korkuyorlar. AB felan tras sen kendini düzeltememissin yillarca seni arkandan vuran AB'mi düzletecek. Japonya konusunu bir arastirin hayranlik duyacaksiniz...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)