Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 77 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 75 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkçe Turkche Olmasýn! Dilimizi Koruyalým!

SDanýþmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

Bu konuya google'de birþeyi incelerken rastladým. Kendi yazdýðým mesajlarý okudum. Gördüm ki Türkçeyi güzel kullanmamýn yanýnda da güzel yazmak da gerekiyormuþ.

Alýntý SDanýþmaz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Benim nikime bakým hemen ÝngiLizce diye damga vurma, beni tanýyanLar nikimin ingiLizce oLmadýðýný, tamamen þans eseri buLunmuþ orjinaL bir nik oLduðunu biLirLer

Ayriyetten ben Türkçeyi gayet düzgün bir biçimde kuLLanmaya son derece dikkat ederim, SMS'Lerimi biLe kýsaLtmadan düzgün bir TürkçeyLe yazan biriyim...
    Yazdýðým mesaja bakar mýsýnýz. "l"lerin yerine hep "L" yazmýþým. Zamanýnda özentilik iþte. Neyse ki çok þükür kurtulmuþum bu alýþkanlýktan
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan Çýlgýn Hamsi

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Question

Cümle içerisindeki þu "l" leri "L" olarak kullanmak nedense bir çok forum kullanýcýsýnýn tercihi aslýnda..

Ben baþka forumlarda da denk gelmiþtim buna..

Nedir bu iþin özü çözemedim ben açýkçasý
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

ilhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Karizma görünüyor diye bir irtiba söz konusu Soner abi Bir ara ben de öyle yapardým ki dilimdilim sitesini keþfettim. Daha sonra vazgeçtim zaten o saçma alýþkanlýktan.
    Türkçe, Turkche olmasýn! Dilimizi koruyalým! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde þapkam, dünyanýn dört bir yanýný geziyor ve stadyumlarda yalvarýyorum:
    “Tanrý rýzasý için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"Ýhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Nereden
    Ýstanbul

Cool

Yahu ne biliyim?

Bir ara "Ulan acaba bunlar Leninist falan mýdýr da aradan mesaj yolluyorlar" diye düþündüðüm bile olmuþtu yani)

Sonradan kullananlara bir bakýnca alakasýnýn da olmadýðýný fark etmiþtim..

Bu arada dilimdilim sitesi de neyin nesi

GW

Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

Alýntý Great White Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Cümle içerisindeki þu "l" leri "L" olarak kullanmak nedense bir çok forum kullanýcýsýnýn tercihi aslýnda..

Soner Abi Ýlhan'ýn da dediði gibi insan öyle yazýnda karizma yazdýðýný zannediyor. Ama halbuki öyle deðilmiþ
    Gugudali..

Kaan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    28

Bazý üyelerimizi Türkçe konusunda uyarýnca da faþist yerine konuluyoruz.
    teκ κardeþ dгogнeda uпiтed

Nereden
    Ýstanbul

Wink

Soner Abi Ýlhan'ýn da dediði gibi insan öyle yazýnda karizma yazdýðýný zannediyor. Ama halbuki öyle deðilmiþ
    Desene ondan bizi kimsecikler takmýyor

Ula Kaan, 13 yaþýnda biri tarafýndan uyarýlsam ben de bozulurum yahu

Þaka bir yana aferun saða

GW

ilhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Alýntý 4EVERTS Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bazý üyelerimizi Türkçe konusunda uyarýnca da faþist yerine konuluyoruz.
    Böyle faþistliðe can kurban be Kaan.

Bu arada hadi üye adýný çok seviyorsun biliyoruz. Ee þu Tony Sylva'yý neden "» тоηч ѕчζνа « " diye yazýyorsun?
    Türkçe, Turkche olmasýn! Dilimizi koruyalým! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde þapkam, dünyanýn dört bir yanýný geziyor ve stadyumlarda yalvarýyorum:
    “Tanrý rýzasý için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"Ýhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Nereden
    Ankara
    Yaþ
    28

Alýntý ilhan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Böyle faþistliðe can kurban be Kaan.

Bu arada hadi üye adýný çok seviyorsun biliyoruz. Ee þu Tony Sylva'yý neden "» тоηч ѕчζνа « " diye yazýyorsun?
    Haklýsýn.

Galiba þimdi daha iyi oldu. (?)

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

4EVERTS de "sürekli TS" gibi birþey olur mu acaba? Hadi Kaðan, yap bir "faþistlik".
    Stand-upçý baþkan istemiyoruz!

Nereden
    Ankara
    Yaþ
    28

Alýntý Özkan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    4EVERTS de "sürekli TS" gibi birþey olur mu acaba? Hadi Kaðan, yap bir "faþistlik".
    Kullanýcý adýmý deðiþtirmeyeyim abi.

Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

Alýntý 4EVERTS Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Kullanýcý adýmý deðiþtirmeyeyim abi.
    Burda hayatta "kullanýcý adýmý deðiþtirmem" deyip, deðiþtirenleri gördük. Sende bunlardan biri ol

Bu arada Soner Abi Kaan'a derken sen neyi bekliyorsun
    Gugudali..

ApoCaN28 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    32

Türkçe'miz aslýnda bu kelimeleri az kullanmak ve imla kurallarýna önem vermediðimiz için yanlýþ yönlere çabuk çekiliyor...
    " Hayatýnýn anlamý senin bakýþ açýnda gizlidir. "

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Nereden
    Hatay
    Yaþ
    37

Türkçemiz bir yozlaþma içine girmiþtir Türk Dil Kurmu dilimizi yabancý diller istila etmiþtir diyor ama þuda var bazý Türkçe kelimelerde kullanýlmazki (örneðin yumurta Türkçesi hayvansal fýrlatkaç)

Nereden
    Ýstanbul

Cool

Bu arada Soner Abi Kaan'a derken sen neyi bekliyorsun
    Selami, eðer kullanýcý adý deðiþikliðinden bahsediyorsan ben Kaan' a öyle bir þey demedim ki zaten

Hatta tam aksine, ben kullanýsý isimlerinin özgün olmasýndan yanayýmdýr..

Gerçek isimlerimizi kendimiz seçmedik, bari kullanýcý isimlerimiz bize ait olsun

Türkçemiz' e göstereceðimiz önem, sadece öyle göstermelik yerli kullanýcý isimleri ile deðil yazýlarýmýzda Türkçe' ye göstereceðimiz titizlik ile alakalýdýr bence..

Yoksa ben kullanýcý adýmý Büyük Beyaz ya da Soner olarak deðiþtirsem bile buralarda "w" li "q" lu bölük pörçük ve devrik cümleler kurduktan sonra bunun pek de bir anlamý yok

Yani kýsacasý, en çok buna dikkat edilmeli..

GW

Nereden
    Ýstanbul

Lightbulb

Bu arada buna benzer bir baþlýk daha var mýydý yoksa benim buraya yazmýþ olduðum bazý yorumlar mý silinmiþ anlayamadým

Zira ben bu forumda Türkçemizi elimizden geldiðince layýðýyla kullanma konusunda bir þeyler karaladýðýmý çok iyi hatýrlýyorum

Neyse; önemli deðil..

Bu baþlýðýn ilk sayfalarýnda geçen tartýþmalara da þöyle bir göz gezdirdim az önce..

Mesela Liginefendisi kullanýcý isimli arkadaþ çok güzel noktalara deðinmiþ, yerinde tespitler yapmýþ, meramýný en iyi þekilde anlatmaya özen göstermiþ; eyvallah..

Ama büyük bir titizlikle hassasiyet gösterdiði kullanýcý isimlerinin de Türkçe olmasý yolundaki söylemlerine kendi kullanýcý adý bile olumlu bir referans oluþturmamýþ aslýnda..

"Lig" Ýngilizce' den, "Efendi" de Rumca' dan dilimize devþirilmiþ kelimelerdir mesela..

Yani neresinden tutarsan tut bir yerde açýk verebiliyorsun maalesef..

Bu sebepledir ki bizler kullandýðýmýz cümlelere gereken özeni ve itinayý gösterelim, en önemli olan o

Þimdi bu kadar þeyi neden mi yazdým?

Kimse kalkýp da bana "Türkçeye özen göstersen ne olur? Kullanýcý adýn GW olduktan sonra" demesin diye)

GW

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Sinan SARI - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    41

Þimdi konu birazda ''bana ismini söyle sana kim olduðunu söyleyeyim.'' olayýna dönmüþ.

Kendimden örnek vermek gerekirse Kuþadasý gibi tabelalarda tarzancanýn çok olduðu bir yerde bile o düþünceye inat ben dükkanýmýn ismini TURKUAZ koyuyorsam; bu benim içimdeki Türkçe sevgisini ve de saygýsýný gösterir.

O yüzden forumdaki ''baþka'' isimleri kullanan arkadaþlarýnda hiç saða-sola vurmadan ayný hassasiyeti gösterirlerse, bu baþlýðýn en azýndan burada bir faydasýný göstermiþ olur.
    BORDOMAVÝ.NET-KUÞADASI

Ahmet Baþkaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bu arada buna benzer bir baþlýk daha var mýydý yoksa benim buraya yazmýþ olduðum bazý yorumlar mý silinmiþ anlayamadým

Zira ben bu forumda Türkçemizi elimizden geldiðince layýðýyla kullanma konusunda bir þeyler karaladýðýmý çok iyi hatýrlýyorum

Neyse; önemli deðil..

Bu baþlýðýn ilk sayfalarýnda geçen tartýþmalara da þöyle bir göz gezdirdim az önce..

Mesela Liginefendisi kullanýcý isimli arkadaþ çok güzel noktalara deðinmiþ, yerinde tespitler yapmýþ, meramýný en iyi þekilde anlatmaya özen göstermiþ; eyvallah..

Ama büyük bir titizlikle hassasiyet gösterdiði kullanýcý isimlerinin de Türkçe olmasý yolundaki söylemlerine kendi kullanýcý adý bile olumlu bir referans oluþturmamýþ aslýnda..

"Lig" Ýngilizce' den, "Efendi" de Rumca' dan dilimize devþirilmiþ kelimelerdir mesela..

Yani neresinden tutarsan tut bir yerde açýk verebiliyorsun maalesef..

Bu sebepledir ki bizler kullandýðýmýz cümlelere gereken özeni ve itinayý gösterelim, en önemli olan o

Þimdi bu kadar þeyi neden mi yazdým?

Kimse kalkýp da bana "Türkçeye özen göstersen ne olur? Kullanýcý adýn GW olduktan sonra" demesin diye)
    Rumcasýna veya Ýngilizcesine girersek cümle kuramayýz en ufaðýndan hiç düþündünüz mü bilmem...BEKLEMEK nerden geliyo..Kökü "bek" dir...Ýngilizce "back" kelimesinden dilimizde yer edinmiþ bir kelimedir ...Ancak anlaþýlmasý gereken durum þudur bu kelime türkçedir ingilizce deðil...

Yani Rumca dan gelmesi onun Türkçe olmasýný engellemez..Dil paylaþtýkça diðer kültürlerle etkileþtikçe zenginleþir...Ancak kesinlikle Nicklerin(Takma ad) ingilizce olmasýna karþýyým..Çok doðru þeylerden bahsetmiþsin yazýnda soner abi ancak þöyle bir durum var en ufaðýndan "Fast food" diye kullanýlan sözcük grubu çoðu iþ yerinde tabelada yer almakta...Ýçinde Türk yiyecekleri satýlsa bile bence o yer özentiden baþka bir yer deðildir....Dediðin gibi nicki(Takma adý) ne olursa olsun konuþmasý özenti olduktan sonra takma adýnýn Türkçe olmasýnýn bir önemi yoktur...Peki hem takma adý örnek alýnacak hemde yazdýðý dil örnek alýnacak olursa kötü mü olur...?

Unutmaki Soner abi seni burda sevdiren takma adýn deðildir..Senin sayende takma adýn sevilmiþtir eminim benim takma adým great white olsa bu denli karizma olmazdý...Ondan bence olay sende bitiyo...Kendi açýmdan yazdýklarýný great white olduðun için deðil Soner abim olduðun için zevkle okuyorum...

Saygýlarýmla...
    Konu Ahmet Baþkaya tarafýndan (24.04.2009 Saat 20:03 ) deðiþtirilmiþtir.

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Alýntý Ahmet Baskaya60 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Rumcasýna veya Ýngilizcesine girersek cümle kuramayýz en ufaðýndan hiç düþündünüz mü bilmem...BEKLEMEK nerden geliyo..Kökü "bek" dir...Ýngilizce "back" kelimesinden dilimizde yer edinmiþ bir kelimedir ...Ancak anlaþýlmasý gereken durum þudur bu kelime türkçedir ingilizce deðil...

Yani Rumca dan gelmesi onun Türkçe olmasýný engellemez..Dil paylaþtýkça diðer kültürlerle etkileþtikçe zenginleþir...Ancak kesinlikle Nicklerin(Takma ad) ingilizce olmasýna karþýyým..Çok doðru þeylerden bahsetmiþsin yazýnda soner abi ancak þöyle bir durum var en ufaðýndan "Fast food" diye kullanýlan sözcük grubu çoðu iþ yerinde tabelada yer almakta...Ýçinde Türk yiyecekleri satýlsa bile bence o yer özentiden baþka bir yer deðildir....Dediðin gibi nicki(Takma adý) ne olursa olsun konuþmasý özenti olduktan sonra takma adýnýn Türkçe olmasýnýn bir önemi yoktur...Peki hem takma adý örnek alýnacak hemde yazdýðý dil örnek alýnacak olursa kötü mü olur...?

Unutmaki Soner abi seni burda sevdiren takma adýn deðildir..Senin sayende takma adýn sevilmiþtir eminim benim takma adým great white olsa bu denli karizma olmazdý...Ondan bence olay sende bitiyo...Kendi açýmdan yazdýklarýný great white olduðun için deðil Soner abim olduðun için zevkle okuyorum...

Saygýlarýmla...
    Dünyâda Ýngiliz adýnda bir millet yokken bile Türkçe'de beklemek diye bir sözcük vardý. Olsa olsa bizden Ýngilizce'ye geçmiþtir, ki bu da pek gerçekçi durmuyor.

Devâmýna katýlýyorum.
    Stand-upçý baþkan istemiyoruz!

Mayls - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    33

Alýntý ilhan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Karizma görünüyor diye bir irtiba söz konusu Soner abi Bir ara ben de öyle yapardým ki dilimdilim sitesini keþfettim. Daha sonra vazgeçtim zaten o saçma alýþkanlýktan.
    Ben de dilimdilim sayesinde veda etmiþtim özentiliðime
    Ceza'nýn internet sayfasýnda rastlamýþtým o siteye
    Trabzonspor HES yapma, kendi kalene gol atma!
    Karadeniz'e Özgürlük!

bestrafer - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    29

Ayhh nie ole diosunuz ki yawss pfff Thurqchemiz bhomba.

Yeterince ifade edemedim belki ama.

ÜNAL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Ýnternet ortamýndaki Türkçemizin durumu,gelecek nesillerin farkýnda olmadan yozlaþmýþ bir dil ile karþýlaþmasýna sebep olacak.

Dilimize sahip çýkalým.Çok mu zor iki harf daha fazla yazmak?

''Oke'',''ok'',''oge,''yes''

''Tamam''

Keramettin - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    27

Çok yazýk........
    Trabzonspor

Bu Kalp Senin Ýçin 61 Kere..

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Nereden
    Ýstanbul

Evet çok saçma bir alýþkanlýk. Bizi forumumuzda bile var öyle yapan arkadaþlar.

Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

Ýnternet gençliðinin bu konuya özen göstermeli. Malum artýk nette gençler emo alfabesiyle yazýp, çiziyor.
    Gugudali..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)