Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 77 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 75 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkçe Turkche Olmasın! Dilimizi Koruyalım!

SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Bu konuya google'de birşeyi incelerken rastladım. Kendi yazdığım mesajları okudum. Gördüm ki Türkçeyi güzel kullanmamın yanında da güzel yazmak da gerekiyormuş.

Alıntı SDanışmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim nikime bakım hemen İngiLizce diye damga vurma, beni tanıyanLar nikimin ingiLizce oLmadığını, tamamen şans eseri buLunmuş orjinaL bir nik oLduğunu biLirLer

Ayriyetten ben Türkçeyi gayet düzgün bir biçimde kuLLanmaya son derece dikkat ederim, SMS'Lerimi biLe kısaLtmadan düzgün bir TürkçeyLe yazan biriyim...
    Yazdığım mesaja bakar mısınız. "l"lerin yerine hep "L" yazmışım. Zamanında özentilik işte. Neyse ki çok şükür kurtulmuşum bu alışkanlıktan
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan Çılgın Hamsi

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Question

Cümle içerisindeki şu "l" leri "L" olarak kullanmak nedense bir çok forum kullanıcısının tercihi aslında..

Ben başka forumlarda da denk gelmiştim buna..

Nedir bu işin özü çözemedim ben açıkçası
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Karizma görünüyor diye bir irtiba söz konusu Soner abi Bir ara ben de öyle yapardım ki dilimdilim sitesini keşfettim. Daha sonra vazgeçtim zaten o saçma alışkanlıktan.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Nereden
    İstanbul

Cool

Yahu ne biliyim?

Bir ara "Ulan acaba bunlar Leninist falan mıdır da aradan mesaj yolluyorlar" diye düşündüğüm bile olmuştu yani)

Sonradan kullananlara bir bakınca alakasının da olmadığını fark etmiştim..

Bu arada dilimdilim sitesi de neyin nesi

GW

Nereden
    Zonguldak

Alıntı Great White Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cümle içerisindeki şu "l" leri "L" olarak kullanmak nedense bir çok forum kullanıcısının tercihi aslında..

Soner Abi İlhan'ın da dediği gibi insan öyle yazında karizma yazdığını zannediyor. Ama halbuki öyle değilmiş
    Gugudali..

Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bazı üyelerimizi Türkçe konusunda uyarınca da faşist yerine konuluyoruz.
    teκ κardeş dгogнeda uпiтed

Nereden
    İstanbul

Wink

Soner Abi İlhan'ın da dediği gibi insan öyle yazında karizma yazdığını zannediyor. Ama halbuki öyle değilmiş
    Desene ondan bizi kimsecikler takmıyor

Ula Kaan, 13 yaşında biri tarafından uyarılsam ben de bozulurum yahu

Şaka bir yana aferun sağa

GW

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Alıntı 4EVERTS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazı üyelerimizi Türkçe konusunda uyarınca da faşist yerine konuluyoruz.
    Böyle faşistliğe can kurban be Kaan.

Bu arada hadi üye adını çok seviyorsun biliyoruz. Ee şu Tony Sylva'yı neden "» тоηч ѕчζνа « " diye yazıyorsun?
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Nereden
    Ankara

Alıntı ilhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle faşistliğe can kurban be Kaan.

Bu arada hadi üye adını çok seviyorsun biliyoruz. Ee şu Tony Sylva'yı neden "» тоηч ѕчζνа « " diye yazıyorsun?
    Haklısın.

Galiba şimdi daha iyi oldu. (?)

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

4EVERTS de "sürekli TS" gibi birşey olur mu acaba? Hadi Kağan, yap bir "faşistlik".
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

Nereden
    Ankara

Alıntı Özkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4EVERTS de "sürekli TS" gibi birşey olur mu acaba? Hadi Kağan, yap bir "faşistlik".
    Kullanıcı adımı değiştirmeyeyim abi.

Nereden
    Zonguldak

Alıntı 4EVERTS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kullanıcı adımı değiştirmeyeyim abi.
    Burda hayatta "kullanıcı adımı değiştirmem" deyip, değiştirenleri gördük. Sende bunlardan biri ol

Bu arada Soner Abi Kaan'a derken sen neyi bekliyorsun
    Gugudali..

ApoCaN28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Türkçe'miz aslında bu kelimeleri az kullanmak ve imla kurallarına önem vermediğimiz için yanlış yönlere çabuk çekiliyor...
    " Hayatının anlamı senin bakış açında gizlidir. "

Forumdan Uzaklaştırılmıştır
    Nereden
    Hatay

Türkçemiz bir yozlaşma içine girmiştir Türk Dil Kurmu dilimizi yabancı diller istila etmiştir diyor ama şuda var bazı Türkçe kelimelerde kullanılmazki (örneğin yumurta Türkçesi hayvansal fırlatkaç)

Nereden
    İstanbul

Cool

Bu arada Soner Abi Kaan'a derken sen neyi bekliyorsun
    Selami, eğer kullanıcı adı değişikliğinden bahsediyorsan ben Kaan' a öyle bir şey demedim ki zaten

Hatta tam aksine, ben kullanısı isimlerinin özgün olmasından yanayımdır..

Gerçek isimlerimizi kendimiz seçmedik, bari kullanıcı isimlerimiz bize ait olsun

Türkçemiz' e göstereceğimiz önem, sadece öyle göstermelik yerli kullanıcı isimleri ile değil yazılarımızda Türkçe' ye göstereceğimiz titizlik ile alakalıdır bence..

Yoksa ben kullanıcı adımı Büyük Beyaz ya da Soner olarak değiştirsem bile buralarda "w" li "q" lu bölük pörçük ve devrik cümleler kurduktan sonra bunun pek de bir anlamı yok

Yani kısacası, en çok buna dikkat edilmeli..

GW

Nereden
    İstanbul

Lightbulb

Bu arada buna benzer bir başlık daha var mıydı yoksa benim buraya yazmış olduğum bazı yorumlar mı silinmiş anlayamadım

Zira ben bu forumda Türkçemizi elimizden geldiğince layığıyla kullanma konusunda bir şeyler karaladığımı çok iyi hatırlıyorum

Neyse; önemli değil..

Bu başlığın ilk sayfalarında geçen tartışmalara da şöyle bir göz gezdirdim az önce..

Mesela Liginefendisi kullanıcı isimli arkadaş çok güzel noktalara değinmiş, yerinde tespitler yapmış, meramını en iyi şekilde anlatmaya özen göstermiş; eyvallah..

Ama büyük bir titizlikle hassasiyet gösterdiği kullanıcı isimlerinin de Türkçe olması yolundaki söylemlerine kendi kullanıcı adı bile olumlu bir referans oluşturmamış aslında..

"Lig" İngilizce' den, "Efendi" de Rumca' dan dilimize devşirilmiş kelimelerdir mesela..

Yani neresinden tutarsan tut bir yerde açık verebiliyorsun maalesef..

Bu sebepledir ki bizler kullandığımız cümlelere gereken özeni ve itinayı gösterelim, en önemli olan o

Şimdi bu kadar şeyi neden mi yazdım?

Kimse kalkıp da bana "Türkçeye özen göstersen ne olur? Kullanıcı adın GW olduktan sonra" demesin diye)

GW

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Sinan SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın

Şimdi konu birazda ''bana ismini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.'' olayına dönmüş.

Kendimden örnek vermek gerekirse Kuşadası gibi tabelalarda tarzancanın çok olduğu bir yerde bile o düşünceye inat ben dükkanımın ismini TURKUAZ koyuyorsam; bu benim içimdeki Türkçe sevgisini ve de saygısını gösterir.

O yüzden forumdaki ''başka'' isimleri kullanan arkadaşlarında hiç sağa-sola vurmadan aynı hassasiyeti gösterirlerse, bu başlığın en azından burada bir faydasını göstermiş olur.
    BORDOMAVİ.NET-KUŞADASI

Ahmet Başkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bu arada buna benzer bir başlık daha var mıydı yoksa benim buraya yazmış olduğum bazı yorumlar mı silinmiş anlayamadım

Zira ben bu forumda Türkçemizi elimizden geldiğince layığıyla kullanma konusunda bir şeyler karaladığımı çok iyi hatırlıyorum

Neyse; önemli değil..

Bu başlığın ilk sayfalarında geçen tartışmalara da şöyle bir göz gezdirdim az önce..

Mesela Liginefendisi kullanıcı isimli arkadaş çok güzel noktalara değinmiş, yerinde tespitler yapmış, meramını en iyi şekilde anlatmaya özen göstermiş; eyvallah..

Ama büyük bir titizlikle hassasiyet gösterdiği kullanıcı isimlerinin de Türkçe olması yolundaki söylemlerine kendi kullanıcı adı bile olumlu bir referans oluşturmamış aslında..

"Lig" İngilizce' den, "Efendi" de Rumca' dan dilimize devşirilmiş kelimelerdir mesela..

Yani neresinden tutarsan tut bir yerde açık verebiliyorsun maalesef..

Bu sebepledir ki bizler kullandığımız cümlelere gereken özeni ve itinayı gösterelim, en önemli olan o

Şimdi bu kadar şeyi neden mi yazdım?

Kimse kalkıp da bana "Türkçeye özen göstersen ne olur? Kullanıcı adın GW olduktan sonra" demesin diye)
    Rumcasına veya İngilizcesine girersek cümle kuramayız en ufağından hiç düşündünüz mü bilmem...BEKLEMEK nerden geliyo..Kökü "bek" dir...İngilizce "back" kelimesinden dilimizde yer edinmiş bir kelimedir ...Ancak anlaşılması gereken durum şudur bu kelime türkçedir ingilizce değil...

Yani Rumca dan gelmesi onun Türkçe olmasını engellemez..Dil paylaştıkça diğer kültürlerle etkileştikçe zenginleşir...Ancak kesinlikle Nicklerin(Takma ad) ingilizce olmasına karşıyım..Çok doğru şeylerden bahsetmişsin yazında soner abi ancak şöyle bir durum var en ufağından "Fast food" diye kullanılan sözcük grubu çoğu iş yerinde tabelada yer almakta...İçinde Türk yiyecekleri satılsa bile bence o yer özentiden başka bir yer değildir....Dediğin gibi nicki(Takma adı) ne olursa olsun konuşması özenti olduktan sonra takma adının Türkçe olmasının bir önemi yoktur...Peki hem takma adı örnek alınacak hemde yazdığı dil örnek alınacak olursa kötü mü olur...?

Unutmaki Soner abi seni burda sevdiren takma adın değildir..Senin sayende takma adın sevilmiştir eminim benim takma adım great white olsa bu denli karizma olmazdı...Ondan bence olay sende bitiyo...Kendi açımdan yazdıklarını great white olduğun için değil Soner abim olduğun için zevkle okuyorum...

Saygılarımla...
    Konu Ahmet Başkaya tarafından (24.04.2009 Saat 20:03 ) değiştirilmiştir.

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Ahmet Baskaya60 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rumcasına veya İngilizcesine girersek cümle kuramayız en ufağından hiç düşündünüz mü bilmem...BEKLEMEK nerden geliyo..Kökü "bek" dir...İngilizce "back" kelimesinden dilimizde yer edinmiş bir kelimedir ...Ancak anlaşılması gereken durum şudur bu kelime türkçedir ingilizce değil...

Yani Rumca dan gelmesi onun Türkçe olmasını engellemez..Dil paylaştıkça diğer kültürlerle etkileştikçe zenginleşir...Ancak kesinlikle Nicklerin(Takma ad) ingilizce olmasına karşıyım..Çok doğru şeylerden bahsetmişsin yazında soner abi ancak şöyle bir durum var en ufağından "Fast food" diye kullanılan sözcük grubu çoğu iş yerinde tabelada yer almakta...İçinde Türk yiyecekleri satılsa bile bence o yer özentiden başka bir yer değildir....Dediğin gibi nicki(Takma adı) ne olursa olsun konuşması özenti olduktan sonra takma adının Türkçe olmasının bir önemi yoktur...Peki hem takma adı örnek alınacak hemde yazdığı dil örnek alınacak olursa kötü mü olur...?

Unutmaki Soner abi seni burda sevdiren takma adın değildir..Senin sayende takma adın sevilmiştir eminim benim takma adım great white olsa bu denli karizma olmazdı...Ondan bence olay sende bitiyo...Kendi açımdan yazdıklarını great white olduğun için değil Soner abim olduğun için zevkle okuyorum...

Saygılarımla...
    Dünyâda İngiliz adında bir millet yokken bile Türkçe'de beklemek diye bir sözcük vardı. Olsa olsa bizden İngilizce'ye geçmiştir, ki bu da pek gerçekçi durmuyor.

Devâmına katılıyorum.
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

Mayls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Alıntı ilhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karizma görünüyor diye bir irtiba söz konusu Soner abi Bir ara ben de öyle yapardım ki dilimdilim sitesini keşfettim. Daha sonra vazgeçtim zaten o saçma alışkanlıktan.
    Ben de dilimdilim sayesinde veda etmiştim özentiliğime
    Ceza'nın internet sayfasında rastlamıştım o siteye
    Trabzonspor HES yapma, kendi kalene gol atma!
    Karadeniz'e Özgürlük!

bestrafer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Ayhh nie ole diosunuz ki yawss pfff Thurqchemiz bhomba.

Yeterince ifade edemedim belki ama.

ÜNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

İnternet ortamındaki Türkçemizin durumu,gelecek nesillerin farkında olmadan yozlaşmış bir dil ile karşılaşmasına sebep olacak.

Dilimize sahip çıkalım.Çok mu zor iki harf daha fazla yazmak?

''Oke'',''ok'',''oge,''yes''

''Tamam''

Keramettin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Çok yazık........
    Trabzonspor

Bu Kalp Senin İçin 61 Kere..

Forumdan Uzaklaştırılmıştır
    Nereden
    İstanbul

Evet çok saçma bir alışkanlık. Bizi forumumuzda bile var öyle yapan arkadaşlar.

Nereden
    Zonguldak

İnternet gençliğinin bu konuya özen göstermeli. Malum artık nette gençler emo alfabesiyle yazıp, çiziyor.
    Gugudali..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)