Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 77 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Trke Turkche Olmasn! Dilimizi Koruyalm!

SDanmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.06.2004
    Nereden
    Zonguldak
    Ya
    33

Standart Trke Turkche Olmasn! Dilimizi Koruyalm!

Trke gn getikce daha ok karyor ve daha bir ok dil iine giriyor imdide zaman zaman trkenin deiimlerini grn...

Yil: 1965
    "Kar$ima niden cikinca ziydesiyle $a$akaldim.. Nasil bir ed
    takinacagima hukm veremedim, det vecde geldim. Buna mukbil az bir muddet sonra kendime gelir gibi oldum, yuzunde beni fevkalde rahatlatan bir tebessum vardi.. Ustumu ba$imi toparladim, kendinden emin bir sesle 'ak$am-i $erifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yil: 1975
    "Kar$ima birdenbire cikinca cok $a$irdim.. Ne yapacagima karar veremedim, heyecandan ayaklarim titredi. Ama cok gecmeden kendime gelir gibi oldum, yuzunde beni rahatlatan bir gulumseme vardi.. Ustume ceki duzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi ak$amlar' dedim.."

Yil: 1985
    "Kar$ima niden cikinca fevkalde $a$irdim.. Nitekim ne yapacagima hukm veremedim, heyecandan ayaklarim titredi. Amma ve lkin kisa bir sure sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yuzunde beni ferahlatan bir tebessum vardi.. Ustume ceki duzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayirli ak$amlar' dedim.."

Yil: 1995
    "Kar$ima birdenbire cikinca cok $a$irdim.. Fen hlde kal geldi yni.. Ama bu i$ bizi bozar dedim. Baktim o da bana bakiyor, bu i$ tamamdir dedim.. Manitayi tavlamak icin dogruldum, artistik bir sesle 'selm' dedim.."

Yil: 2006
    "bi onu kar$imda oyle gorunce cu$ falan oldum yni.. Oglum bu i$ bizi kasar dedim, fen goceriz dedim, enjoy durumlari yni.. Ama concon muyum ki ben, baktim ki o da bana kesIk.. Saril oglum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yil: 2026
    "Ven ay vaz si hor, ben cok yni oyle i$te birden.. Off, ay dont nov bi yaa.. Ama o da bana oyle bakti, if so $ik len bu manita.. 'Hay beybi..'" __._,_.___

Buna artk dur dememiz Lazm...
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan lgn Hamsi

Trabzonspor Kongre yesi
    antagonist - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    27.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    33

@Liginefendisi,

Sizden gzel bir yaz bekliyorum...

Ozan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.09.2004
    Nereden
    Ankara
    Ya
    30

evet bu konu gnn elencesi balndada vard ama byle tek olarak almas daha gzel olmu . nemli bir konu tabiki ve bende arkadalarma bakdmda ou sama sapan ekilde konuuyor ve uyarsamda ne fayda... bir milletin kendi dili ok nemli , kltrn yanstmas asndan . stnde durulmas gereken eylerden biri ve gz gre gre dilimiz katlediliyor

Forumdan Uzaklatrlmtr TameRHan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.06.2004
    Nereden
    Trabzon

Trkemizin gnden gne erimesine maalesef bakp kalnyor gnmzde.Bir nlem almak art

yelik tarihi
    06.08.2006
    Nereden
    Trabzon

gerekten ok hassas bir konu. ama yaplacak ok ey yok. zira insanlar kontrol edemezsiniz, kendi dilini sevme ve koruma anlayn/eitimini kazanmam insanlar dzgn Trke konumaya zorlayamazsnz. yaplabilecek tek ey kendi kendimizi kontrol etmektir.

WERTHeR
    Ziyareti

Bu konu bugnn problemi deil. Akademik manada bir eyler syleyebilirim bu konuda. Baz konularda bazen yetkinliimin olmad iddia edildii olmutur Bunda olamaz. Senelerdir dilimizle har neirim(sadece konuarak deil). lk bata sylediim gibi bu imdiki zamanmzn problemi deil. ahsen ben bu durumun iyi bir ey olmadn dnmeme ramen fazlacada yadrgamamaktaym. Bu olay tpk bir kuak atmasna benzer. Her devirde farkl ekillere dnr. Bundan yzyl ncesine gitsek bu tartma yine vard. Misal 1907 yllarn ele alacak olursak o zamanda Franszca dilimize hakimdi. Buna benzer durumlar grebilmek ok olaand. Bu durum sadece bizim problemimizde deil. Tm dillerin bu tr problemleri vardr. Ayn oranda ayn dorultuda deidlir tabiki. Misal orjinalinden Shakespeare okuyan bir ingiliz onu anlayamaz. tabiki ingilizcede bizdeki gibi bir dejenerasyon grmek mmkn deildir. Bu dil kirliliine hogrl ve kararl bir yaklamla yaklamalyz bence. TRKE KONUACAKSAK TRKE KONUALIM...

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    U.Sadkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    19.06.2004
    Nereden
    stanbul

aynen.........
    "When you start supporting a football club, you don't support it because of the trophies, or a player, or history, you support it because you found yourself somewhere there; found a place where you belong.

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

Alnt sharveladze Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    gerekten ok hassas bir konu. ama yaplacak ok ey yok. zira insanlar kontrol edemezsiniz, kendi dilini sevme ve koruma anlayn/eitimini kazanmam insanlar dzgn Trke konumaya zorlayamazsnz. yaplabilecek tek ey kendi kendimizi kontrol etmektir.
    Yaplmas gerekenler az deil inan. ncelikle; eitim dili ngilizce olan niversitelerin bu uygulamadan vazgemeleri gerekiyor. Bir renci ne olursa olsun Trke'deki etkinliini ngilizce'de gsteremiyor. Hocann anlatklarn tam manasyla kavrayamyor ve dersi bilgi eksiklii ierisinde bitiriyor. Bu, 4 sene boyunca byle devam ediyor ve birike birike renci istenilen seviyede mezun olamyor. Bunun yannda; en nemlisi; zamannn byk bir blmn ngilizce dinleyerek, konuarak, okuyarak ve anlayarak geiren renci Trke'den uzaklayor. Bu sefer derdini Trke anlatmakta bile zorlanmaya balyor. ngilizce'si de kusursuz olmayan renci bu ekilde zayflatlyor ve gszletiriliyor.
    Konu Kaya tarafndan (02.03.2007 Saat 21:23 ) deitirilmitir.
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

yelik tarihi
    06.08.2006
    Nereden
    Trabzon

Alnt Kaya Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Yaplmas gerekenler az deil inan. ncelikle; eitim dili ngilizce olan niversitelerin bu uygulamadan vazgemeleri gerekiyor. Bir renci ne olursa olsun Trke'deki etkinliini ngilizce'de gsteremiyor. Hocann anlatklarn tam manasyla kavrayamyor ve dersi bilgi eksiklii ierisinde bitiriyor. Bu, 4 sene boyunca byle devam ediyor ve birike birike renci istenilen seviyede mezun olamyor. Bunun yannda; en nemlisi; zamannn byk bir blmn ngilizce dinleyerek, konuarak, okuyarak ve anlayarak geiren renci Trke'den uzaklayor. Bu sefer derdini Trke anlatmakta bile zorlanmaya balyor. ngilizce'si de kusursuz olmayan renci bu ekilde zayflatlyor ve gszletiriliyor.
    eitim dili olarak ingilizceyi kullanmak daha farkl bir konu olarak tartlr ama bence burada nemli olan Trke'yi korumak. ben de anadolu lisesinde okuyorum ve bu liselerde bktrc derecede ingilizce dersi veriliyor. ingilizcesi kt olanlar gerekten gszletiriliyor. ama dier yandan ingilizceyi gerekten bilmek, zentiyi trplyor ve ana dile sahip kma gdsn kamlyor. sanrm burada iin zn iyi kavramak, dediim gibi eitim ve anlay gerekiyor. verilen eitimin nitelii deiip hamallktan pratie dklse ve ingilizcenin stn, konuulmas zor ve saygnlk kazandracak bir dil olmad bilinci yerletirilip, herkesin iine yarar hale getirilse daha iyi olur

Misina - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.07.2006
    Nereden
    Trabzon

ok acdr ki gnn elencesi blmne yazlacak tipten bir yaz
    Traktrlerle Trkler Gesin Alt Bamdan Mezarln,
    Seher Aydnlnda Taze nsan Yank Benzin Kokusu

yelik tarihi
    01.06.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    43

@ antagonist. Beni martyorsun .Ben kesinlikle bu konuya vakf biri deilim ve hatta bir Trk'n bilmesi gerekenden ok daha az Trke bildiimin farkndaym.Foruma yaz yazmann ve usta kalemleri okumann kendimi ifade etmemde nemli bir rol oynadn kavradm gn Trke'ye daha fazla nem vermeye baladm(tamamen kendi adma konuuyorum)Turizm mezunu bir gemi acente memuru ve vasat bir kitap okuyucusuyum.Her Trk evlad gibi hakknda fikrim olmayan konu yok diyebilirim!!!Trke'yle ilgili detaya girecek bilgim de yok ama bu bal aan arkadan rumuzunun bandaki Trke karl olmayan(aslnda ngilizce'de de manas olmayan) "The" n eki durumun vehametini ortaya koyuyor...
    Ben yle bir ek yapaym msaadeniz olursa katkm ancak bu olur

Yl 2007

Forumlarda The_s2d isimli ye Trke'yi kaybetme yolunda olduumuzu syleyip balk aarak destek isterken "W"erther rumuzlu ye ona da destek veriyor...

Arkadalar zellikle rica ediyorum rumuzlarnz kullanlmasna ramen bu mesaj kiisel deildir.Bir yerden balayacaksak ve ikayet ediyorsak balang noktas admz olmal yle deil mi?Sleyman sana da gzel bir Trk Atasz'yle veda edeyim "Kzm sana sylyorum,gelinim sen iit"
    yi oyuncu ma,byk oyuncu ampiyonluk kazandrr. M.J.

WERTHeR
    Ziyareti

Alnt liginefendisi Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    @ antagonist. Beni martyorsun .Ben kesinlikle bu konuya vakf biri deilim ve hatta bir Trk'n bilmesi gerekenden ok daha az Trke bildiimin farkndaym.Foruma yaz yazmann ve usta kalemleri okumann kendimi ifade etmemde nemli bir rol oynadn kavradm gn Trke'ye daha fazla nem vermeye baladm(tamamen kendi adma konuuyorum)Turizm mezunu bir gemi acente memuru ve vasat bir kitap okuyucusuyum.Her Trk evlad gibi hakknda fikrim olmayan konu yok diyebilirim!!!Trke'yle ilgili detaya girecek bilgim de yok ama bu bal aan arkadan rumuzunun bandaki Trke karl olmayan(aslnda ngilizce'de de manas olmayan) "The" n eki durumun vehametini ortaya koyuyor...
    Ben yle bir ek yapaym msaadeniz olursa katkm ancak bu olur

Yl 2007

Forumlarda The_s2d isimli ye Trke'yi kaybetme yolunda olduumuzu syleyip balk aarak destek isterken "W"erther rumuzlu ye ona da destek veriyor...

Arkadalar zellikle rica ediyorum rumuzlarnz kullanlmasna ramen bu mesaj kiisel deildir.Bir yerden balayacaksak ve ikayet ediyorsak balang noktas admz olmal yle deil mi?Sleyman sana da gzel bir Trk Atasz'yle veda edeyim "Kzm sana sylyorum,gelinim sen iit"
    Ben bu dnceye katlmyorum. Milli deerler vardr evrensel deerler vardr. Werther isminin bana anmsattklar benim gzmde evrensel bir deerdir. Dil konusunda kat bir dnce tarznda hi olmadm. Eer yle olsaydm zletirme dncesine sahip kar 90000 kelime kullanacama 3000 kelime kullanrdm. W biizm alfabemizde yoktur. bunu kabul ederim. Yalnz genel olarak konuacak olursak yabancya ok fazla kar kmamamk lazm. Mesela nl bir Trke sevdals olan yazarmz rahmetli Nihat Sami Banarl(hemerimizdir ayn zamanda) aynen yle der: Fethedilmi lkeler olduu gibi fethedilmi kelimelerde vardr. W kullanmayalm,the kullanmayalm ama kat bir tutuma sergilemeyelim. Misal millet arapa bir kelimedir. Arapa manas ise bizim mmet kelimesinden anladmz manadr. Oysa biz millet kelimesini almz farkl bir mana yklemiiz ve o kelimeyi bizden yapmz. Bunun rnekleri oaltlabilir.

Not: Yazdka yazasm geldi arkadam sana cevaben deildir stne alnma...

WERTHeR
    Ziyareti

Alnt sharveladze Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    eitim dili olarak ingilizceyi kullanmak daha farkl bir konu olarak tartlr ama bence burada nemli olan Trke'yi korumak. ben de anadolu lisesinde okuyorum ve bu liselerde bktrc derecede ingilizce dersi veriliyor. ingilizcesi kt olanlar gerekten gszletiriliyor. ama dier yandan ingilizceyi gerekten bilmek, zentiyi trplyor ve ana dile sahip kma gdsn kamlyor. sanrm burada iin zn iyi kavramak, dediim gibi eitim ve anlay gerekiyor. verilen eitimin nitelii deiip hamallktan pratie dklse ve ingilizcenin stn, konuulmas zor ve saygnlk kazandracak bir dil olmad bilinci yerletirilip, herkesin iine yarar hale getirilse daha iyi olur
    ngilizce dnyann en byk ilk drt dili arasndadr. Ne yazk ki bizim dilimiz beinci...

SDanmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.06.2004
    Nereden
    Zonguldak
    Ya
    33

Alnt liginefendisi Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Yl 2007

Benim nikime bakm hemen ngiLizce diye damga vurma, beni tanyanLar nikimin ingiLizce oLmadn, tamamen ans eseri buLunmu orjinaL bir nik oLduunu biLirLer

Ayriyetten ben Trkeyi gayet dzgn bir biimde kuLLanmaya son derece dikkat ederim, SMS'Lerimi biLe ksaLtmadan dzgn bir TrkeyLe yazan biriyim...
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan lgn Hamsi

forzalazio
    Ziyareti

dilimizde bu kadar yabanc kelimeler olunca sen sonunda olacada budur asl trkenin nasl olduunu bilmek bile istemezsinizdir umarm bylesi daha iyi (rnekotobs---trkesi oturgal gtrge )siz byle diyebilecekmisiniz

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu

yelik tarihi
    28.01.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

Tabiki baz yerlemi yabanc kkenli szckler var dilimizde-her dilde olduu gibi.Fakat kii kalkp ''Tamam''a ''ok'','evet''e ''yes'',''bilgisayar'a ''computer'',''reddetmek'' yerine ''refse etmek'',''e zamanl'' yerine ''simultane'' vs. diyorsa da olmaz!..Nereye baksanz ngilizce-Franszca tabelalar.''KSHe'' nedir mesela? ''Ke'' kardeim o!..Ama yok,olmaaz!..

Hepimizin dikkat etmesi gerekli,bundan gayr etkin zm yoktur bence.

WERTHeR
    Ziyareti

Alnt forzalazio Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    dilimizde bu kadar yabanc kelimeler olunca sen sonunda olacada budur asl trkenin nasl olduunu bilmek bile istemezsinizdir umarm bylesi daha iyi (rnekotobs---trkesi oturgal gtrge )siz byle diyebilecekmisiniz
    Uydurmaca ile trkeyi kartrman neririm. Trkkede oturgal gtrge diye bir kelime cveya kelime grubu yoktur...

yelik tarihi
    01.06.2004
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    43

Selam

zetin,zetinin,zeti bile krnt kalr biliyorum...Bildiklerim okyanusda bir damla deil,bunun da farkndaym en azndan.Tam da bu sebepten kimseye "sen niye bilmiyorsun,niye yapmyorsun?" diyemem.Trke konusunda ok samimi olduumuza inanmyorum;zira yle olsaydk nce aynaya bakardk herhalde...
    Hesap makinasz hibir hesap yapamayan ve tek bilinmeyenli denklem kurarak hayat basitletiremeyecek kadar aciz bir nesil geliyor...Tecrbelerimle sabit olduu iin rahata iddia edebilirim evvelden nesiller arasndaki uurumlar yzyllar,50 yllarla ifade edilirken artk fark tek elin parmaklaryla hesaplanabiliyor sanrm...Bugn yerel gazetede, yatm bir bayan,gemie zlem duyduunu anlatan bir makale yazm,glsem mi alasam m diye dndm...Teknoloji bu hzla ilerlerken ve dnya iletiimle her gn daha da klrken Trke'nin d etkilerden yaltlm olmasn beklemek sadece bir hayal tabii ki...Bu noktada Werther'in fethine yle bir katkm olsun;evet fethedilen bir ey var,o da Trke!!!!
    Her yl yenilenen ve artk clk kan eitim sistemi genlere Trke'nin nemini anlatmakta yetersiz kalyor...nsanlar artk duyduklar gibi yazmaya balad.En yakn rnek olduu iin buray rnek veriyorum burada ka kii yle kelimeler kullanmyor? "yapyo,yapo,yapcam,yapacam,deyil vs."Yabanc kelime taarruzu, gelien teknoloji sebebiyle o kadar fazlalat ki bilgisayarla ilgili birey hakknda konumak istiyorsanz Trke'ye veda etmelisiniz...Bunu daha evvelden de yazmaya almtm konu en azndan Gmrk kaplarndaki beyanlardan itibaren takip edilmeli ve lkeye giren teknolojiyle beraber yeni ismi de Trke'ye girmeli bence...
    Trke'yle ilgili yakn gelecekte bizi bekleyen tehlike nesiller arasndaki dil atmas olacak bence...nsanlar tabiatyla ya ilerledike alkanlklar konusunda daha tutucu oluyor.Dile yerleen bu alkanl krmak vakitle imkanszlaacak ve insanlar Trke konutuunu iddia ettii halde birbirini anlayamayacak...Birilerinin buna dur demesi lazm,ama o birileri u an btn niversitelere ngilizce altyap yaymakla megul!!!
    Dille ilgili balayan tartmalarn vazgeilmesidir "kreselleme" kelimesi.Bu kelimeyle bende "Sinanolu" Hoca sayesinde har neir oldum ve o vakitten beri daha dikkatli dinlemeye baladm kresselleme "lakrtsn"...Btn siyasi liderler,basn ve halk hemen herkesin dilinde bir kreselleme...Nedense gelien lkeler yerelleirken,bir biz 3. dnya lkeleri kreselleiyoruz!Filipinlin'liler kadar iyi ngilizce konuan spanyol'a rastlamadm;tpk ngilizce bildii iin vnen bir Alman'a rastlamadm gibi.Aksine Alman'lardan onlarla ngilizce konumaya altm iin azar iittim,stelik kendi memleketimde!!!Belki de o gn utanmaya baladm Trke'yi ve kendimi hor grmekten...
    Konu Trke olunca kendimi frenlemeye alyorum ama balatalar yanyor, yapamyorum.Yaz yeterince uzun ve dank oldu ve aslnda bir sr laf kalabalyla doldu...Buna bir nevi gnah kartma da diyebiliriz...Trke kaybolurken en azndan bir forumda konuyla ilgili ukalalk yaptm az ey mi bu?
    yi oyuncu ma,byk oyuncu ampiyonluk kazandrr. M.J.

WERTHeR
    Ziyareti

Forumda bu bala gsterilen ilgi Trke hususunda sanrm ok eyler anlatyor bizlere...

WERTHeR
    Ziyareti

Gzel Trke konumay beceremem ama alrm. Bu bir sanat gibidir. Eer Trkeyi gzel konuan birini bulursam ne anlatyorsa anlatsn pr dikkat dinlerim. Lakin bu zevkten mahrum kalacam sanyorum yakn bir gelecekte...

m@rdi - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.12.2006
    Nereden
    Adana

Snrlarn kalkt bir dnyada dillerin de birbirlerinden etkilenerek erezyona uramas olaan bir durum.Ancak zenti tolumlarda bu durum abartlm,dillerin benliklerini kaybetmeleri durumuna gelinmitir. Gelimekte olan bir lke nesli olarak zenti (!) tavrmz Trkemizi yozlatrmakta. Okullarda grdmz ingilizce eitim dilimize sahip kmamamz,onu amar olan gibi keden keye vurmamz gerektirmiyor. Hem yabanc dil bilen hemde kendi diline sahip kan bir nesil olabilmek bizim elimizde...

Dillerde insanlar gibi paylamlarda bulunup geliirler,kanlmaz bir durum. Bu paylam dilimize zarar vermeden gerekletirmek bize kalm
    TSira- kran
    "Ne mutlu "insanm" diyene. Ne mutlu "Trk'm" diyene. Ne mutlu "bordooo" sesine "maviiii" diyerek karlk verene."

zgr ztrk - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    38

Alnt forzalazio Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Bunlar TDK tarafndan deitirilmi ama halk uyum salayamamtr. Bunun gibi bir ok kelime mevcuttur ama bir trl bu kelimeler halk tarafndan benimsenmemitir. Sebep ise tek kelimeyi birden ok kelime ile ifade edilmesi, zor telaffuz edilmesi ve tam olarak ifade edememesi galiba.

Kaleme = Yazga'
    Yumurtaya = Tavuksal frtlanga veya Tavuksal Attr
    mam Bayld = i gemi dinsel kii
    Hostes : Gk konuksal avrat
    Lokanta = Sosyal otlanga
    Kola = Geirtge
    stiklal Mar = Ulusal Dttr
    nsan = Dik yryen srnge
    Saat = Dngel
    Tren = stten tttrmeli gtrge
    Sigara = Ttnsel Dumanga
    .
    .
    gibi

"Ben TRABZONSPOR kaptanym, baka kaptanlarn arkasnda sahaya kmam." Dozer Cemil

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

TDK'nn sitesindeki yazm klavuzunda bu kelimelerin deitirilmi halleri yer almyor. O yzden bunlara taklmamak gerek. Bundan daha nemlisi ve dikkat edilmesi gereken kelimeler unlardr...

Szcn Yanl Kullanm - Dorusu - TRKES

ok mersi - merci beaucoup - ok teekkr ederim & Teekkr ederim.
    detay - detail - ayrnt
    fonksiyon - function - ilev
    fonksiyonel - functional -ilevsel (SEL-SAL ekleri de aslnda Trke'de yoktur)
    avantaj - advantage - stnlk
    kriter - criterion - lt
    kriterler - criteria - ltler
    test snav - ??? - oktan semeli snav
    layt (light) - light -hafif
    fest fud - fast food - hazr yiyecek
    hard disk - hard disc - sabit disk
    imeyl (e-mail) - e-mail -e-posta, elmek
    meyil (mail) - mail -e-posta mesaj, ileti
    meyil ekmek - sending a mail -e-posta mesaj yollamak (mesaj yerine ileti daha doru bir kullanm)
    maus (mouse) - mause - fare
    ran etmek (run etmek) - running - altrmak
    tekrardan - ??? -tekrar veya yeniden

Szcn Yanl Kullanm - TRKES

start almak - BALAMAK
    center - MERKEZ
    relax olmak - RAHATLAMAK
    e-mail - E-POSTA
    komunikasyon - LETM
    cv - ZGEM
    okey - TAMAM
    trend - ELM
    spontane - KENDLNDEN
    link - BALANTI
    exit - IKI
    check etmek - KONTROL ETMEK
    feedback - GERBLDRM
    full-time - TAM GN
    koordinasyon -EGDM
    absurt - SAMA
    adapte olmak - UYUM SALAMAK
    laptop - DZ ST BLGSAYAR
    provoke etmek - KIKIRTMAK
    jenerasyon - NESL, KUAK
    objektif - NESNEL, TARAFSIZ
    deklare etmek - BLDRMEK
    star - YILDIZ
    perspektif - BAKI AISI
    entegre olmak - BTNLEMEK
    nick name - TAKMA AD
    partner - E
    okeylemek - ONAYLAMAK
    antipatik - SEVMSZ, TC
    mantalite - ANLAYI, ZHNYET
    illegal - YASADII
    timing - ZAMANLAMA
    catering - YEMEK HZMET
    departman - BLM
    revize etmek - YENLEMEK
    global - KRESEL
    sempatik - SEVML, CANA YAKIN
    security - GVENLK
    printer - YAZICI
    elimine etmek - ELEMEK
    izolasyon - YALITIM
    data - VER
    prezantasyon - SUNUM
    finish - BT, VARI
    download etmek - NDRMEK
    monoton - TEKDZE
    konsensus - UZLAMA
    full - TAM, DOLU
    emergency - ACL
    ambiyans - HAVA, ORTAM
    versiyon - SRM, UYARLAMA
    ekstra - FAZLDAN
    imitasyon - TAKLT
    optimist - YMSER
    save etmek - KAYDETMEK
    adisyon - HESAP F
    print out - IKTI
    anons etmek - DUYURMAK
    bodyguard - KORUMA
    dokuman - BELGE
    dizayn - TASARIM
    analiz - ZMLEME
    online - EVRM-
    kriter - LT
    part-time - YARI ZAMANLI
    pesimist - KARAMSAR
    slayt - YANSI
    empoze etmek - DAYATMAK
    driver - SRC
    bye bye - HOA KAL
    Konu Kaya tarafndan (04.03.2007 Saat 10:54 ) deitirilmitir.
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

Ali zcan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.07.2006
    Nereden
    Konya
    Ya
    38

Alnt Viya Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Bunlar TDK tarafndan deitirilmi ama halk uyum salayamamtr. Bunun gibi bir ok kelime mevcuttur ama bir trl bu kelimeler halk tarafndan benimsenmemitir. Sebep ise tek kelimeyi birden ok kelime ile ifade edilmesi, zor telaffuz edilmesi ve tam olarak ifade edememesi galiba.

Kaleme = Yazga'
    Yumurtaya = Tavuksal frtlanga veya Tavuksal Attr
    mam Bayld = i gemi dinsel kii
    Hostes : Gk konuksal avrat
    Lokanta = Sosyal otlanga
    Kola = Geirtge
    stiklal Mar = Ulusal Dttr
    nsan = Dik yryen srnge
    Saat = Dngel
    Tren = stten tttrmeli gtrge
    Sigara = Ttnsel Dumanga
    .
    .
    gibi

Trke milli deerimiz, ana dilimiz...Var olma sebeplerimizden biri...Ama ba dndrc bir hzla gelien teknoloji ve bu teknolojinin getirisi olan kelimelerin yan sra, kendimizden kaynaklanan zentinin de sonucunda dilimiz artk milli bir olgu olma zelliinden giderek uzaklayor...Sadece insanlarn iletiimini salamak iin kulland aracn kk bir haline geldi dilimiz...Benim kullanc adm "loveyouszymek"...ngilizce...Ben ingilizce retmeniyim...Ama akas ben bu kullanc adn seerken ok ilgin bir durum vard ortada...Lazaroni yeni gelmiti ben foruma ye olduumda,Szymek gidecek sylentileri ayyuka kmt ve bu sylentiler transfer dneminin son gnne kadar da srd...Belki size komik gelebilir ama ben bu kullanc adn Szymek belki foruma girer ve onu sevenler olduunu grr diye semitim...Daha sonra zerime yapt bu kullanc ad ve arkadalarn ou bana Szymek diye sesleniyor forumda...Bu da ok houma gittii iin kullanc adm da deitirmek istemedim...Bunlar u nedenden yazyorum...Kullanc adnn ngilizce olmas, o kullancn Trke konusunda hassas olmadn gstermez...Ayrca artk, KABUL EDELM YA DA ETMEYELM, ingilizce hayatmzn bir paras...

bu arada alnt yapmamn nedeni de u; TDK bu ie en ciddi, hassas yaklamas gereken kurumken, bulduu kelimeler ancak fkra kitaplarna konu olabilir...Bu i ciddiye alnsn...Ciddiye alnd zaman

bilgisayar-----computer

rneinde olduu gibi mkemmel kelimeler retilebiliyor...
    "Ya biz 2010-2011 ampiyonluk Kupasn alacaz, ya da o bizi"...

galyanlim - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.09.2006
    Nereden
    Asya Dier

niversitelerde inglizce hazrlk okutacana
    trke hazrlk okutsalar ne iyi olacak
    medicina humaniem veterineria humatitem

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)