Sonuç: 2024 yılı asgari ücret nekadar olur?

Katılımcı sayısı
16. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 14.000 -15.000 arası

3 18.75%
  • 15.000 -16.000 arası

5 31.25%
  • 16.000 üzeri

6 37.50%
  • Şöyle ki...

2 12.50%
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2024 Asgari Ücret

Forum Yöneticisi Cem Balcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Question 2024 Asgari Ücret

Evet,süreç başladı.Yıl sonuna az bir zaman kaldı.Sizce ortalama nekadar zam olmalı ve tahminlerinize göre nekadar olur?
    Anketimiz de eklendi.
    • Forumumuza destek için lütfen günlük olarak reklamlara tıklayalım.

• Forum Kurallarına aykırı her türlü durumu lütfen butonunu kullanarak yönetim ekibine raporlayınız.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Türkiye'de ciddi boyutta kayıtsızlık söz konusu. Kayıtlı işlemlerin de çoğu yanıltıcı.

Asgari ücretli (Ve asgari ücretli gösterilen) çalışanların oranı hayli yüksek. Çoğu işletme, resmi ücreti asgari ücret düzeyinde beyan ediyor. SGK başta olmak üzere kamu kurum ve denetçileri göz yumuyor. Buna karşılık uluslararası meslek örgütlerinin denetimleri daha sert ve yaptırımı var. Tesisi, tedarik zincirinden men ediyorlar.

16000 demek, 40% demek.

Haziran 2023 - açıklanan Kasım 2023 değerini baz alırsak 33,66%'lık bir enflasyon (Resmî) yaşanmış. Aralık değeri ve 2024 seçim etkisini düşününce 40% normalmiş gibi duruyor. Tabii Hazine Bakanı'nın "Ücrete yüksek zam, yüksek enflasyona sebep oluyor" gibi müthiş tespitini es geçmemek lazım.

Ancak (Adil) Ücretlendirme böyle bir şey değil. Enflasyonist ortamda herkes ücretini açıklanacak rakama bağlamış durumda. Bu da en alt düzeyde, yani baz... Halbuki performans, başarı, kıdem, öğrenme (Eğitimle gelişim), sektör / işletme büyümesi vb. faktörlere göre ücret artışını konuşmalıydık. Ne yazık ki bunlar "lüks".

IMG-20231205-WA0005.jpg

Bir danışmanlık firmasının sektörel ücret zam oranları tahmini tablosu
    Akıl, öfkeyi ve onunla kolayca birleşen bilgisizliği yener. Aklı kullanmak biraz zahmet, çaba gerektirir.

jpositve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

Asgari ucrerin kac olacaginin bir onemi yok. En basitinden 10 bin liraya eleman calistiran a101 market elemanin maasini 15 bin liraya cikartinca bu aradaki maas farki elbette urunlerine de yansiyor. Gelelim memur maasina devlet memuruna zam yapmak istediginde aradaki maas farkini hazineden karsilayamadigindan ister istemez ya merkez bankasina daha fazla para basma talimati veriyor ki bu sefer Turk lirasi degeri dusuyor yada direkt vergilere zam yapiyor ve elde ettigi daha fazla gelirin bir kismini memur maaslarini odemekte kullaniyor. Haa bu da enflasyona neden oluyor o da ayri bir konu. Asgari ucrete zam falan yapmasinlar eger birsey yapacaklarsa vergilerde indirim yapsinlar. Her sene ayni terane ayni senaryo. Zaten basimizda bir Mehmet Simsek diye bir maliye bakanimiz var ki adamin ekonomiyi duzeltmekten tek anladigi sey ona buna zam basmak. Ee bunu ben de yaparim boyle birsey dusunmek icin sana ne ihtiyac var. Merkez bankasinin basina Hafize Gaye Erkan diye birini getirmisler de hanim ablamizin da eli kolu bagli. Eski merkez bankasi baskani Naci agbal faiz indirmini reddetti diye once Yenisafak gazetesinde hakkinda haber yapilip ardindan gorevden alinip yerine ayni gazetede kose yazari olan Sahab kavcioglu getirildi. Daha sonra onun da yerine Hafize gaye erkan getirilirken Kavciolgu ise Bankacilik denetleme duzenleme kurulu baskanligina getirildi. Yani Kavcigolu nu hic bos birakmadiklari gibi kendisinin bu tip iktisadi konularda ne derece liyakat sahibi bir insan oldugu tartisilir. Onceki maliye bakanlari Berat albayrak ile Nurettin nebati den hic bahsetmiyorum bile. Ulkelerde para politikalarinda bazen paralarinin deger kaybetmemesi icin faiz arttirilir. Biz de ise bir donem tam tersi faiz indirimi politikasi uygulandi. Enflasyon konusunda ise yapilan aciklamalar cok celiskiliydi. Once enflasyon falan yok dendi, sonra bunlar hep dis gucler soroscularin isi falan dendi, daha sonra biz bunu bilerek yapiyoruz Çin modeli olucaz dendi, en son da bi ara doviz kurunda bi dusus yasaninca gordunuz mu nasil indirdik dovizi biz bu isi biliyoruz dendi. Onda bile onceden dovizin inecegi kendi cevrelerindeki adamlara onceden haber verilmis. Yine toplumun sadece bir kesimi magdur edilmisti. Su anda doviz suni bir sekilde Suudi arabistan ve diger devletlerle yapilan Swap anlasmalariyla yani tl veriyoruz karisliginda cuval cuval dolar aliyoruz, tasima suyla degirmen cevirme misali baski altinda dengede tutuluyor deniyor. Belediye secimlerinden sonra vergilere de daha fazla zam yapilacagi soyleniyor.

2023 ekonomik krizi 1923 entry girildi
    https://eksisozluk1923.com/2023-ekon...-4628485?p=192

pahalılığın artık sabredilemez noktaya gelmesi 7942 entry
    https://eksisozluk1923.com/pahalilig...-7234175?p=795

hayat pahalılığı 282 entry girildi
    https://eksisozluk1923.com/hayat-pah...i--103309?p=29

hayat pahalılığının dayanılmaz noktaya gelmesi 44 entry
    https://eksisozluk1923.com/hayat-pah...i--7278658?p=5

pahalılık kelimesi başlık araması 61 sonuç
    https://eksisozluk1923.com/basliklar...SortOrder=Date

çelişkili ifadeler youtube oynatma listesi 10 video
    https://m.youtube.com/playlist?list=...LIuKkYBP9p8Wy_
    Konu jpositve tarafından (11.12.2023 Saat 13:43 ) değiştirilmiştir.

MetehanS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

İStihdamı düşünerek çok fazla artırmayacaklarını düşünüyorum. aksi durumda işsizlik oranları artar. iki ucu b.klu değnek.

Umarım her kesim adil bir ücretlendirme ile emeğinin karşılığını alır.
    "The North Remembers" (Kuzey Unutmaz)

Pshycologist41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Asgari ücret 50 bin lira olsa ne olur ? Gerçekten yapılan zammın miktarı önemli mi ? Adalet olmadıktan sonra miktarın ne önemi var ki...

Asgari ücretle çalışmıyorum. Asgari ücretle çalışıp mevcut hükümeti destekleyen kimseye de artık acımıyorum. İnsanlar daha şunu anlayamamışlar ne kadar anlatsan boş. Asgari ücret komisyonu kuruldu günler önce. Bu komisyon 1 ay emekçinin maaşı kaç para olsun diye konuşacaklar. Ama aynı insanlar kendi maaşlarına zam yapılacagı zaman büçte görüşmesinde,mecliste tek bir parmak kaldırıyorlar ve maaşlarını belirliyorlar. Sen emekçi olarak bunu idrak edebiliyormusun?

Ocak ayının başında asgari ücret belirlenecek. 10 Ocakta açıkladılar diyelim asgari ücreti. Sonra ne mi olacak, asgari ücret açıklandıktan sonra senin aldıgın verdiğin herşeye zam gelecek. Peki sen zamlı maaşını ne zaman alacaksın ? Şubat ayının 10'unda 15'inde artık ne zamansa maaşın. Sanki mevcut zamsız maaşınla geçinebiliyormussun gibi üzerine zamsız maaşınla 1 ay daha sürüneceksin diyor sana sistem. Yılda 2 kere zam oldugunu düşünürsek her yıl birileri senin üzerine 2 aylık daha fazla yük bindiriyor. Sen heves edip hayal edip birşey almak için çaba gösteriyorsun ama bu hayaline ulaşma yolunda her yıl 2 ay daha geri gidiyorsun.

Sistem sana zam yaptım diyor aynı sistem sana zammını 1 ay sonra vereceğim diyor ve aynı sistem senin zammını acıkladıgının ertesi günü daha vereceğim dediği parayı cebine koymadan varsa şayet senin cebindekini senden (Ç)alıyor.

Bu ülkede asgari ücrete yapılan zammı sadece zincir marketler,tamamı özelleştirilmiş elektrik dogalgaz ve su şirketleri,ev sahipleri telefon hattı ve internet saglayıcıları ve bunların türevleri bekler. Hepsi avuçlarını ovuşturmaya başladılar bile.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı MetehanS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İStihdamı düşünerek çok fazla artırmayacaklarını düşünüyorum. aksi durumda işsizlik oranları artar. iki ucu b.klu değnek.

Umarım her kesim adil bir ücretlendirme ile emeğinin karşılığını alır.
    https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Inde...kim-2023-49377

Eski bir DİE stajyeri olarak söylüyorum, "İşsizliğin düşmesi beş dakikalarını almaz". (:

Latife bir yana, emek yoğun sektörlerden birinde, mesela hazır giyimdeki daralma ve buna bağlı işten çıkarmalar, kapanmaların arkası gelmiyor. Olsun; işsizlik düştü, ihracat uçtu!

https://www.dunya.com/is-dunyasi/mor...-haberi-713255

Sayın hemşerimiz, yıl boyunca şikayet ediyor, hedefin tutmayacağını söylüyordu. Kapanış ayına gelince rekordan bahsediyor. Kuru TL'ye çevirince pek tabii rekor kaçınılmaz. Kur etkisinden arındırılmış rapor ne söylüyor acaba?

Yine bugünün haberi: "Kasım ayı verileri, Türk imalat sektöründe istihdamın üst üste ikinci kez aylık bazda daraldığına işaret etti."

https://www.ekonomim.com/ekonomi/fir...-haberi-719774

Kur 30 olunca uçacaklardı halbuki! İşverenler, sektör temsilcileri, odalar 2018 sonrasını berbat yöbetti. Matematik bilmeyen adamlarla bu kadar oluyor.

Para politikasına iki laf edemeyen, maliyet yönetemeyen, verimsiz işletme yöneticileri yükü ücret(liy)e yıkmaya çabalıyor. Bir fabrikanın enerji maliyeti, lojistik maliyeti ücret artışından daha fazla yükseldi. Ses çıkaran var mı?
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (11.12.2023 Saat 11:04 ) değiştirilmiştir.
    Akıl, öfkeyi ve onunla kolayca birleşen bilgisizliği yener. Aklı kullanmak biraz zahmet, çaba gerektirir.

Nereden
    Ankara

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Inde...kim-2023-49377

Eski bir DİE stajyeri olarak söylüyorum, "İşsizliğin düşmesi beş dakikalarını almaz". (:

Latife bir yana, emek yoğun sektörlerden birinde, mesela hazır giyimdeki daralma ve buna bağlı işten çıkarmalar, kapanmaların arkası gelmiyor. Olsun; işsizlik düştü, ihracat uçtu!

https://www.dunya.com/is-dunyasi/mor...-haberi-713255

Sayın hemşerimiz, yıl boyunca şikayet ediyor, hedefin tutmayacağını söylüyordu. Kapanış ayına gelince rekordan bahsediyor. Kuru TL'ye çevirince pek tabii rekor kaçınılmaz. Kur etkisinden arındırılmış rapor ne söylüyor acaba?

Yine bugünün haberi: "Kasım ayı verileri, Türk imalat sektöründe istihdamın üst üste ikinci kez aylık bazda daraldığına işaret etti."

https://www.ekonomim.com/ekonomi/fir...-haberi-719774

Kur 30 olunca uçacaklardı halbuki! İşverenler, sektör temsilcileri, odalar 2018 sonrasını berbat yöbetti. Matematik bilmeyen adamlarla bu kadar oluyor.

Para politikasına iki laf edemeyen, maliyet yönetemeyen, verimsiz işletme yöneticileri yükü ücret(liy)e yıkmaya çabalıyor. Bir fabrikanın enerji maliyeti, lojistik maliyeti ücret artışından daha fazla yükseldi. Ses çıkaran var mı?
    Oğuz abi;hazır giyim ile ilgili mesajını görünce cevap yazmak istedim.
    Köklü giyim firmalarından birinde mağaza yöneticisiyim.Yaklaşık 6 aydır 7-8 eksik kadroyla çalışıyoruz.Tüm insan kaynakları ve üst yönetim Secretcv,kariyer gibi yerlerde cv çekiyor.Mülakat için bırakın personel elemeyi,ilk görüşmeye 2 kişiden fazla insan çağıramıyoruz.

Şuan perakendede çok ilginç bir durum söz konusu.En kariyerli firmalar bile personel bulmada zorlanıyor.Sizce bunun nedeni nedir.
    Konu Cem Balcı tarafından (11.12.2023 Saat 23:29 ) değiştirilmiştir.

• Forum Kurallarına aykırı her türlü durumu lütfen butonunu kullanarak yönetim ekibine raporlayınız.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Cem Balcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oğuz abi;hazır giyim ile ilgili mesajını görünce cevap yazmak istedim.
    Köklü giyim firmalarından birinde mağaza yöneticisiyim.Yaklaşık 6 aydır 7-8 eksik kadroyla çalışıyoruz.Tüm insan kaynakları ve üst yönetim Secretcv,kariyer gibi yerlerde cv çekiyor.Mülakat için bırakın personel elemeyi,ilk görüşmeye 2 kişiden fazla insan çağıramıyoruz.

Şuan perakendede çok ilginç bir durum söz konusu.En kariyerli firmalar bile personel bulmada zorlanıyor.Sizce bunun nedeni nedir.
    Üretimde de öyle. Nitelikli veya niteliksiz operatör yok. İstanbul'da ihtiyaç daha fazla. Anadolu'da çeşitli teşvik projeleriyle lise mezunu gençlerin istihdamı sağlanıyor. Hazır giyimde (Atölyelerde) çalışma ortamı kötü. Denetimsiz yerlerde göçmenler/kaçaklar tercih ediliyor. Denetimli yerlerde sürekli fazla mesai ve asgari ücret... Sigorta yok çoğunda. Gençlerin çoğu özel güvenlik elemanı olmaya yöneliyor.

Biz üniversitedeyken GAP, C&A'da part-time satış temsilciliği, stok sayımı vs. yapıyorduk. Havalimanında kontuarda çalışıyorduk. Eczanede kalfalık yapıyorduk. Migros'da promotörlük yapıyorduk. Şu anda hizmet sektöründe işgücü arayışı olduğunu gözlemliyorum. Talep olduğu sürece perakende sektörü canlılığını koruyacak. Karlılık da fena değil.

Peki niçin işçi bulunamıyor sorusuna gelirsek... "Aday işçinin beklentileri karşılanmıyor" hissini irdelemek lazım Sevgili Cem. ABD'deki saatlik ücret karşılığında yapılan market alışverişi videolarını seyredip çalışmayanların vakalarına tanıklık ettim (Beyaz yakada da var bu, bknz Doktorlar). Yani emeğin değerinin düşmesi veya düştüğü inancı çalışma hevesini kırıyor.

Bir firmanın re-organizasyon süreci için Endüstri, Tekstil, Makina Müh. arıyordum. Kariyer.net, Linkdn, İBB portal, eş dost vs. Yok, bulamadım. Servis, prim, ücret kısacası çalışma koşulları yeterli bulunmadı. Bu da arz-talep konusu.

Bir projem vardı. Detaya girmeden söyleyeyim. İstanbul'da bir üretim tesisi nitelikli eleman bulamıyordu. Meslek liselerinden de yeterince destek bulamıyordu. Tesisin bir bölümünü mini-akademiye çevrilmesini önerdim. Yeterli makina vardı envanterde. Hazır işgücü yoksa, firmanın belli bir know-how'ı ve usta eğiticisi varsa, sabrın da bekleme maliyetinden kıymetli olduğuna inanıyorsa kendi personelini kısa sürede yetiştirebilir diye düşünüp önerdim.

Çok uzattım Cem, çalışmanın değeri ve koşullarıyla ilgili bir çekingenlik olduğu kanısındayım.

@Cem Balcı

İstihdamla ilgili yeni bir haber var:

* İŞKUR verileri açıkladı: En çok eleman aranan meslekler belli oldu

https://www.ekonomim.com/foto-galeri...-galeri-720187
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (13.12.2023 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ankara

Üretimde de öyle. Nitelikli veya niteliksiz operatör yok. İstanbul'da ihtiyaç daha fazla. Anadolu'da çeşitli teşvik projeleriyle lise mezunu gençlerin istihdamı sağlanıyor. Hazır giyimde (Atölyelerde) çalışma ortamı kötü. Denetimsiz yerlerde göçmenler/kaçaklar tercih ediliyor. Denetimli yerlerde sürekli fazla mesai ve asgari ücret... Sigorta yok çoğunda. Gençlerin çoğu özel güvenlik elemanı olmaya yöneliyor.

Biz üniversitedeyken GAP, C&A'da part-time satış temsilciliği, stok sayımı vs. yapıyorduk. Havalimanında kontuarda çalışıyorduk. Eczanede kalfalık yapıyorduk. Migros'da promotörlük yapıyorduk. Şu anda hizmet sektöründe işgücü arayışı olduğunu gözlemliyorum. Talep olduğu sürece perakende sektörü canlılığını koruyacak. Karlılık da fena değil.

Peki niçin işçi bulunamıyor sorusuna gelirsek... "Aday işçinin beklentileri karşılanmıyor" hissini irdelemek lazım Sevgili Cem. ABD'deki saatlik ücret karşılığında yapılan market alışverişi videolarını seyredip çalışmayanların vakalarına tanıklık ettim (Beyaz yakada da var bu, bknz Doktorlar). Yani emeğin değerinin düşmesi veya düştüğü inancı çalışma hevesini kırıyor.

Bir firmanın re-organizasyon süreci için Endüstri, Tekstil, Makina Müh. arıyordum. Kariyer.net, Linkdn, İBB portal, eş dost vs. Yok, bulamadım. Servis, prim, ücret kısacası çalışma koşulları yeterli bulunmadı. Bu da arz-talep konusu.

Bir projem vardı. Detaya girmeden söyleyeyim. İstanbul'da bir üretim tesisi nitelikli eleman bulamıyordu. Meslek liselerinden de yeterince destek bulamıyordu. Tesisin bir bölümünü mini-akademiye çevrilmesini önerdim. Yeterli makina vardı envanterde. Hazır işgücü yoksa, firmanın belli bir know-how'ı ve usta eğiticisi varsa, sabrın da bekleme maliyetinden kıymetli olduğuna inanıyorsa kendi personelini kısa sürede yetiştirebilir diye düşünüp önerdim.

Çok uzattım Cem, çalışmanın değeri ve koşullarıyla ilgili bir çekingenlik olduğu kanısındayım.

@Cem Balcı

İstihdamla ilgili yeni bir haber var:

* İŞKUR verileri açıkladı: En çok eleman aranan meslekler belli oldu

https://www.ekonomim.com/foto-galeri...-galeri-720187
    Tahmin ettiğim gibi abi yakaladım (:

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerine göre, işverenler en çok özel güvenlik görevlisi, satış danışmanı....

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Tahmin ettiğim gibi abi yakaladım (:
    Evet. Niye? Mesai saatleri belli, kapalı ortam, kayıtlı işlemler (Sigorta vs.), yan haklar...

Salgın dönemi sonrasında bir makale okumuştum. Yukarıda yazdığıma paralel bir ana fikri vardı. Sosyal haklar, çalışma koşulları vb. talepler yükselmiş. İşçinin talebi yani... Eskiden kötü koşullarda çalışmaya razı olan büyük bir kesim vardı. Şimdi seçicilik daha fazla. Bunu yadırgamıyorum asla.

Urfa'daki Özak olayını takip ediyor musunuz? Levi's konuya dahil oldu. İç mevzuat istediği kadar göz yumsun, global denetçiler her anı kontrol ediyor. Aslında bunu ilk mesajda yazmıştım:

Türkiye'de ciddi boyutta kayıtsızlık söz konusu. Kayıtlı işlemlerin de çoğu yanıltıcı.

Asgari ücretli (Ve asgari ücretli gösterilen) çalışanların oranı hayli yüksek. Çoğu işletme, resmi ücreti asgari ücret düzeyinde beyan ediyor. SGK başta olmak üzere kamu kurum ve denetçileri göz yumuyor. Buna karşılık uluslararası meslek örgütlerinin denetimleri daha sert ve yaptırımı var. Tesisi, tedarik zincirinden men ediyorlar.

Nereden
    Ankara

Evet. Niye? Mesai saatleri belli, kapalı ortam, kayıtlı işlemler (Sigorta vs.), yan haklar...

Salgın dönemi sonrasında bir makale okumuştum. Yukarıda yazdığıma paralel bir ana fikri vardı. Sosyal haklar, çalışma koşulları vb. talepler yükselmiş. İşçinin talebi yani... Eskiden kötü koşullarda çalışmaya razı olan büyük bir kesim vardı. Şimdi seçicilik daha fazla. Bunu yadırgamıyorum asla.

Urfa'daki Özak olayını takip ediyor musunuz? Levi's konuya dahil oldu. İç mevzuat istediği kadar göz yumsun, global denetçiler her anı kontrol ediyor. Aslında bunu ilk mesajda yazmıştım:
    Mesai saatleri ve yan haklar birçok yerde oldukça kötü abi evet.Ama kariyer yapmak da bizim elimizde.Ben de 18-19 yaşımda mağazacılık sektörüne girdiğimde asgari ücret 599 Tl idi.Bir süre sonra bu sektörde kariyer yapabildim.Geriden gelen kuşak masa başı iş ya da rahat ve çok fazla para kazanabileceği iş istiyor.Günümüz Türkiyesinde bu iş artık okadar kolay olmasa gerek.

2. hususta Özak olayını bilmiyorum.Bazı firmalar resmi ücreti asgariden bordrolayıp kalanı elden de mi veriyor demek istiyorsun?
    Konu Cem Balcı tarafından (15.12.2023 Saat 00:23 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Mesai saatleri ve yan haklar birçok yerde oldukça kötü abi evet.Ama kariyer yapmak da bizim elimizde.Ben de 18-19 yaşımda mağazacılık sektörüne girdiğimde asgari ücret 599 Tl idi.Bir süre sonra bu sektörde kariyer yapabildim.Geriden gelen kuşak masa başı iş ya da rahat ve çok fazla para kazanabileceği iş istiyor.Günümüz Türkiyesinde bu iş artık okadar kolay olmasa gerek.

2. hususta Özak olayını bilmiyorum.Bazı firmalar resmi ücreti asgariden bordrolayıp kalanı elden de mi veriyor demek istiyorsun?
    Önce şunu paylaşayım Cem:

https://www.sozcu.com.tr/cok-calisiy...aniyoruz-p8491

Çok çalışmak ile doğru çalışmak aynı değil. Arada ince bir detay var: Planlama ve Verimlilik. Bu ikisi atlanıyor. Bu işçinin sorumluluğu değil. Yönetim kusuru.

Diğer konu, Özak'ın Urfa fabrikasında bir işçi işten çıkarıldı. Sendika değişikliği söz konusu... İşletme ile işçiler arasında uyuşmazlık var. Ve müşteri firma (Fabrikada üretüm yaptıran) Levi's, olaya müdahale ediyor.

Senin söylediğin çift bordro dahil olmak üzere birçok haksızlık gözlemleniyor ne yazık ki. Paydaşlardan devletin düzeltici bir tedbiri veya yaptırımı yok. Demiştim ya, kayıtsızlık had safhada. Takip ve denetim olmayınca, art niyetli işveren daima işine geleni yapar. Bu bir bilinç konusu. Ne yazık ki KOBİ işvereni, holding yönetiminden daha acımasız işçisine karşı. Bunu sadece gözlemime dayandırabilirim.

Asgari ücret sadece popüler bir tartışma başlığı. Altında neler var neler... İKcı ve Muhasebeci arkadaşlar daha iyi yaşıyordur detayları.

https://acikgazete.com/levis-ozak-te...ma-baslatiyor/
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (15.12.2023 Saat 00:46 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ankara

Önce şunu paylaşayım Cem:

https://www.sozcu.com.tr/cok-calisiy...aniyoruz-p8491

Çok çalışmak ile doğru çalışmak aynı değil. Arada ince bir detay var: Planlama ve Verimlilik. Bu ikisi atlanıyor. Bu işçinin sorumluluğu değil. Yönetim kusuru.

Diğer konu, Özak'ın Urfa fabrikasında bir işçi işten çıkarıldı. Sendika değişikliği söz konusu... İşletme ile işçiler arasında uyuşmazlık var. Ve müşteri firma (Fabrikada üretüm yaptıran) Levi's, olaya müdahale ediyor.

Senin söylediğin çift bordro dahil olmak üzere birçok haksızlık gözlemleniyor ne yazık ki. Paydaşlardan devletin düzeltici bir tedbiri veya yaptırımı yok. Demiştim ya, kayıtsızlık had safhada. Takip ve denetim olmayınca, art niyetli işveren daima işine geleni yapar. Bu bir bilinç konusu. Ne yazık ki KOBİ işvereni, holding yönetiminden daha acımasız işçisine karşı. Bunu sadece gözlemime dayandırabilirim.

Asgari ücret sadece popüler bir tartışma başlığı. Altında neler var neler... İKcı ve Muhasebeci arkadaşlar daha iyi yaşıyordur detayları.

https://acikgazete.com/levis-ozak-te...ma-baslatiyor/
    Doğru söylüyorsun abi.Özel sektör özelinde bizim ülkede de 5 gün çalışma vb. konusu gündeme geldi.Böyle bir hususta işçideki ''çok çalışıyoruz az kazanıyoruz'' düşüncesi değişir mi?Bunun birçok kritiği de var tabiki enflasyon vb. gibi.

Diğer bir husus denetim mekanizması.Bu konuda cezaların caydırıcı olmaması bence ilk etken.Firmaların birçok illegal işe girişmeleri,daha doğrusu cesaret etmesi cezaların yetersizliğinden kaynaklanıyor bence.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Yaklaşık 49,1% zamla 17002 TL olarak açıklandı.

Nereden
    Ankara

Hayırlı olsun ne diyelim.Önemli olan 1 hafta sonra piyasanın nasıl şekilleneceği.

Nereden
    Ankara

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

bugün için fena değil gibi gösterilen....

5 gün sonra azalmaya başlayacak...

Nisan ayında ise pul olacak bir ücret bana göre...

yazın bir yerlere zamlar yağmur olup yağarken hatırlarsınız
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Forum Yöneticisi Ozan Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

seçim zammı
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Nereden
    Kuzey Amerika

Turkiye ekonomisi 500 kusur dolar aagari ucreti odeyebilecek kadar gyclu degil. Isin kotu yani memur maasina gelen zamla hayat pahaliligi ve enflasyon farki artacak. Ilkokul mezunu cayci, imam, bekci gibi insanlar veya polis, asker, saglik calisani, hakim - savci, ogretmen gibi mesleklee disinda kamuda kamuda calisan memurlarin buyuk cogunlugu hicbirsey yapmadan zaman gecirmekte ve yine bhyuk cogunlugu torpille ise girmis bulunmaktalar. Ozellikle belediyeler boyle adamlarla dolu. Unoversiteleri de buna sayabiliriz. Millet metresine kadro veriyor universitede. Simdi bu tip insanlar ozelde calisan mihendisten falan cok cok daha yuksek maas alacak. Neyse isin bir tarafi da devlette memura verecek para yok ya zamlari vergiler kokluyecek yada merkez bankasina karsiliksiz para basma talimati verecekler.

Armağan Dere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

işsizlik artacak
    tek adamın maliyeti 30 u geçecek(maaş,sigorta,yol-yemek)
    ya sattığı mala zam vuracak ya da kepenk kapatıp kilit vuracak...
    bence bu zam iyi olmadı
    Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki,padişah olan Kanuni bile bu dünyadan eli boş gitmiştir.

Nereden
    Ankara

Sabah gözümü açtım markete gittim,ekmek 8 TL olmuş.

Doğukan Uçan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Güney Amerika

beyler türkiye ekonomik ve ahlaken çökmüş bir ülke. covid 19 sonrası ülke önlenemez bir şekilde her açıdan dibi görmüş durumda. paranın artık adı var. eskiden de fakirler var mıydı vardı. ama kimse böyle sefalet içinde yaşamıyordu. gürcistan larisi bile tl den değerli fazla söze gerek yok.

Nereden
    Kuzey Amerika

En dusuk emekli maasi 10 bin tl yapildi ve 2024 yili emekliler yili ilan edildi. Ne desem bos.

Sefer A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa

Alıntı jpositve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En dusuk emekli maasi 10 bin tl yapildi ve 2024 yili emekliler yili ilan edildi. Ne desem bos.
    Rrreyis daha çok verecekti ama ekonomi bakanı engel oldu !
    Trabzon futbolunun kralı, Ahmet Suat Özyazıcı

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Sefer A. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rrreyis daha çok verecekti ama ekonomi bakanı engel oldu !
    Paris'e geleyim Sefer. Nice'te de olur. İş bulsana... (:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)