Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 56 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kahramanmaraş Depremi | Şubat - 2023

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet Fatih Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya

yerbilimci/ prof. dr cenk yaltırak:
    şimdi size kısaca herkesin anlayabileceği sadelikte dünkü 2 depremin aslında kaydedilen 7.7/7.6 değil, şiddet/enerji boşalımı parametresine göre 11 şiddetinde olduğunu anlatmaya çalışacağım. depremde gerçek güç tanımlaması ve ölçümü yeryüzüne yakınlığı ve süresine bakılarak hesaplanır.
    bu ana kriter'e göre bakınca "9 saat gibi çok kısa bir zaman aralığında" 7'nin üzerinde aynı bölgede deprem olduğu bugüne kadar dünyada hiç görülmemiş ve yaşanmamış bir olay. dünkü yaşanan iki deprem birbirine (30 km) yan yana sayılabilecek bir lokasyonda olmuştur. bu da bugüne kadar görülmüş bir şey değil. burada birçok cahil, bilgisiz ve kötü niyetli insan japonya'daki yaşanan 9 şiddetinde ki depremle bunu ölçüyor. japonya'daki deprem; kıyıdan 110 km. açıkta, okyanusun 28 km. altında yaşanmıştır.
    bizim depremimiz ise yeryüzüne sadece 7 km. gibi çok çok yakın mesafe de olmuştur. 2. önemli aradaki fark ise, iki depremin arasındaki süredir.
    japonya'daki deprem 36 saniye, dünkü yaşanan depremler ise toplamda 103 saniye gibi bugüne kadar yaşanmamış bir uzunlukta sürmüştür. bu o kadar büyük ve şiddetli bir deprem ki trabzon'dan hatay'a (885 km) eskişehir'den kars'a kadar (1340 km) büyük bir coğrafyada çok ciddi şekilde hissedildi.
    peki bu depremin yıkım gücünü bilmeyenlere nasıl gösterebiliriz?
    8 şiddetindeki bir deprem 60 megatonluk bir atom bombası kadar enerji üretir. dünkü 2 deprem 7.7 ve 7.6 şiddetindeydi.
    şu an dünyadaki en güçlü nükleer savaş başlığı sadece 2 megaton!
    işte bu kadar büyük coğrafyada, bu kadar etkili olmasının sebebi yere yakınlığı ve çok uzun sürmesindendir. yani dünkü deprem; 120 megaton güç çıkışı ile tarihte görülmemiş bir enerji boşalmasına sebep olmuştur.
    (60 en güçlü nükleer bomba gücünde)
    "2 megaton ne demek, yıkıcı güç olarak ne yapar" sorarsanız; japonya nagazaki'ye atılan atom bombası 1.2 megaton gücündeydi. işte biz dün arka arkaya "tarihte eşi benzeri yasanmamış devasa büyüklükte" iki deprem yaşadık.bunları bilelim ve "lütfen paylaşalım" ki insanlar bilgi kirliliğinde dezerformasyona maruz kalmasınlar. son 200 senede türkiye'de 13 tane 7'nin üzerinde deprem yaşanmış. ilk defa 9 saat arayla bu kadar şiddetli 2 deprem bu coğrafya da meydana gelmiş..
    daha önce böylesi hiç olmamış, görülmemiş! bu bir ilk. italya ulusal jeofizik ve volkanoloji enstitüsü başkanı/carlo doglioni:
    "türkiye, 30-40 saniye içinde üç metre hareket etti! bu daha önce yaşanmış, görülmüş bir durum değil. bu o kadar güçlü ve şiddetli bir deprem ki yıkılan binaların hepsi depremin enerji dalga boyunun gittiği yöne doğru yıkılmış. maraş'ın dağ silsilesinde yaklaşık 40 km'lik bir yarık oluştu. bu olağanüstü bir durum.türkiye 3 metre arap yarımadası'na doğru kaydı.kahramanmaraş’taki depremler o kadar şiddetliydi ki grönland ve danimarka’da da hissedildi."

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet Fatih Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya

Şu anda bulamadım kaynağını, yine Cenk Yaltırak'ın beyanı şu şekilde : Bilim üzerine düşeni yapmıyor.
    Kendisini de eleştirdiği bu beyanın gerekçesi şu,

Depremin gerçekleştiği bölgelerde Yapı Denetim için deprem yer ivmesi 0,2 G olarak belirlenmiş.
    Binaların yapı denetim onayı alabilmesi için bu ivmeye dayanıklı olması istenmiş.

Kahramanmaraş depreminin yer ivmesi 0,66 G...

Yer incelemelerinde belirlenen limitin 3,5 kat üzerinde bir yıkıcılıkta deprem gerçekleşeceğini öngörebilmeliydik diyor bilim adamları olarak!

Özeleştiri yapabilen birine rastladık çok şükür!

Ekleme : Pazarcık'ta 2 G yer ivmesi ölçülmüş.

"Yer çekimi ivmesini de basit bir şekilde şöyle açıklayabilirim. Depremin yatay olarak binalarda vurduğu yer çekimi ivmesi aşıldığında binaların ayakta kalma şansı yok. Yani biz şimdi ayakta duruyoruz. Üzerimizde yer çekimi ivmesi var, yatay yönden bize bir kişi yer çekimi ivmesini aşacak şekilde bir kuvvet uygularsa ya da bizi ittiğinde uyguladığı ivme yer çekimi ivmesini aşarsa biz düşeriz, devriliriz. Aynı şey binalarda da olur."

Kaynak :

Konu Mehmet Fatih Yavuz tarafından (09.02.2023 Saat 14:24 ) değiştirilmiştir.

Forum Yöneticisi Ozan Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Deprem felaketinde

Ölü Sayısı : 14.351
    Yaralı Sayısı : 63.794 kişi

Yıkılan Bina sayısı :6.444

Söylemek acı veriyor ama ainalar kaldırılmaya başlandığı zaman maalesef ölü sayısı çok daha fazla artacak gibi görünüyor.

Yiyecek , giyecek temizlik malzemesi kadar kefen , tabut gibi cenaze malzemeleri eksikliğide hissediliyor

Çalıştığım hastaeden elimizden geldiğince battaniye, bebek bezi , mama gibi çok çeşitli malzemeler yolladık. Bugünde iç çamaşır türü malzemeler toplamak için çalışmalara başladık. Ne yapsak ne toplasak yinede az lakin boş duramıyoruz.
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Doğukan Uçan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Güney Amerika

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Ölü sayısı : 18342

yaralı sayısı : 74242

korkarım ikiside çok daha fazla artacak....

1999 Marmara Depreminden 1 ay sonra deprem Bölgesine gittim. Hemen hepsininde içinden geçtim. Gebze neredeyse yokolmuştu. Adapazarı'nda yol üzerindeki 2-3 katlı binalardan hasar olmayan hiç yoktu. Hemen hepsi yıkılmış , yan yatmış kullanılamaz hale gelmişti. Kocaelindede de çok yıkılan bina vardı...

Bir yer dikkatimi çekti. Kocaelinde Tepede 13-14 katlı binalar vardı. Değil hasar görmek sıvaları dahi dökülmemişti. 2-3 katlı binalar yıkıldı ama 13-14 katlı binalar hasar dahi görmedi. İsim vermiyeyim eski bir belediye başkanının şirketi yapmış bu konutları... aynı konutlar kasım depreminde de zarar görmedi

Yani yok deprem büyüktü yok iki tane oldu türünden laflar hava cıvadır. Oradaki konutların çoğu yetersiz malzeme ve mühendislik nedeniyle yıkıldı. yoksa depremin şiddeti ne olursa olsun kuraalra uygun yapılan bir yapı un gibi olmaz. en fazla yana yatar ama yıkılmazdı.

İsa Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Afrika

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ölü sayısı : 18342

yaralı sayısı : 74242

korkarım ikiside çok daha fazla artacak....

1999 Marmara Depreminden 1 ay sonra deprem Bölgesine gittim. Hemen hepsininde içinden geçtim. Gebze neredeyse yokolmuştu. Adapazarı'nda yol üzerindeki 2-3 katlı binalardan hasar olmayan hiç yoktu. Hemen hepsi yıkılmış , yan yatmış kullanılamaz hale gelmişti. Kocaelindede de çok yıkılan bina vardı...

Bir yer dikkatimi çekti. Kocaelinde Tepede 13-14 katlı binalar vardı. Değil hasar görmek sıvaları dahi dökülmemişti. 2-3 katlı binalar yıkıldı ama 13-14 katlı binalar hasar dahi görmedi. İsim vermiyeyim eski bir belediye başkanının şirketi yapmış bu konutları... aynı konutlar kasım depreminde de zarar görmedi

Yani yok deprem büyüktü yok iki tane oldu türünden laflar hava cıvadır. Oradaki konutların çoğu yetersiz malzeme ve mühendislik nedeniyle yıkıldı. yoksa depremin şiddeti ne olursa olsun kuraalra uygun yapılan bir yapı un gibi olmaz. en fazla yana yatar ama yıkılmazdı.

hocam bu yazı size mi ait
    alıntı mı yapıyorsunuz
    HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı İsa Gündoğdu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam bu yazı size mi ait
    alıntı mı yapıyorsunuz
    hepsi bana ait arkadaşım alıntı değil

İsa Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Afrika

Depremde 17 yaşındaydım pendik de oturuyorum tuzla gebze de akrabalarım var. Gebze de depremde yıkılan bir yer hatırlamıyorum, hasarlı ,ağar hasarlı evler vardı, Sonradan kontrollü yıktılar.
    Gölcükle karışmış olabilir mi bizde yardıma gittik Değirmendereye oraların durumu dediğinize yakındı
    HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı İsa Gündoğdu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Depremde 17 yaşındaydım pendik de oturuyorum tuzla gebze de akrabalarım var. Gebze de depremde yıkılan bir yer hatırlamıyorum, hasarlı ,ağar hasarlı evler vardı, Sonradan kontrollü yıktılar.
    Gölcükle karışmış olabilir mi bizde yardıma gittik Değirmendereye oraların durumu dediğinize yakındı
    Evet evet Gölcük ile karıştırmış olabilirim. Hatta yarıya yakınını su basmıştı. İsimlerini karıştırdım sanırım.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

İnşaat Mühendisleri Odası'nın Kahramanmaraş İl Temsilciliği'nin binasını gördünüzmü ?

Oda 2 deprem geçirdi. 1 CAMI BİLE ÇATLAMADI YAHU.... Küçükte bir bina değil orta boy apartman kadar bir yer

Binanı bilimin gerçeklerine göre yapacaksın. Sonra başına bir şey gelirse " Kader " diyebilirsin. Malzemeden çalıp binan yıkılınca değil...

Armağan Dere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Allah Razı Olsun
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki,padişah olan Kanuni bile bu dünyadan eli boş gitmiştir.

Çağlar Güleryüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya

4 gündür Antakya'daydım. Büyüdüğüm yerlerde taş üstünde taş kalmamış, ellerimle enkaz temizledim. Çok çok büyük acı.

Bu 4 günde yaşadıklarımla ilgili bir yazı yazacağım. Bir inşaat mühendisi gözünden neleri değiştirmemiz gerekiyor, nasıl farkındalığı arttırmamız gerekiyor kaleme alacağım. Burada da paylaşırım tamamladığımda.
    2010-2011 Sezonu Tertemiz Şampiyonu Trabzonspor !

Nereden
    İstanbul

Erzin'de tek bina yıkılmamış suç kimin şimdi?...
    Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki,padişah olan Kanuni bile bu dünyadan eli boş gitmiştir.

Nereden
    İstanbul

Nereden
    Avrupa Diğer

Alıntı Armağan Dere Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erzin'de tek bina yıkılmamış suç kimin şimdi?...
    Yukarıdan asagiya;

1. Suç imar affı çıkaranların
    2. Projelere izin veren belediyelerin
    3. Projeleri onaylayan mühendis, mimarların
    4. Ve bunun karşılığı olan halkın. Halkı es geçemeyiz. Türk usulü bu iş nasıl olur diyen halk masum olamaz. İmar affı çıkıyorsa halkın talebi var ki çıkıyor. Attığın videoda adam diyor millet bana küstü diye. Siyasiler ile halk arasında ahlaksiz bir anlaşma var.

pReN@_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Allah sabır versin, hala kendimize gelemedik.

CaptanBarbosa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Malesef çok kötü bir süreçten geçtik geçmeye devam ediyoruz.
    Deprem öldürmüyor aslında biz kendi kendimizi öldürdük.
    Binbir konuda binbir hatalar, Cep doldurma savaşı, liyakatsizlik, iş ahlakımızın olmayışı vs vs uzar gider bu.
    Jeoloji mühendisiyim ve bu sektörün içindeyim. Öyle şeyler gördüm ki anlatsam cilt cilt kitaplar olur. İçimde o kadar çok birikmiş şey var ki. Bilin ki bu ölümlerin, yıkılan binlerce binaların tek sebebi, işini düzgün yapmayan insanlardır.
    Allah yar ve yardımcımız olsun. Ölenlere rahmet, arkada kalanlara sabırlar diliyorum.
    Umarım ders çıkarılır diyeceğim ama hala ve hala aynı şekilde liyakatsiz iş yapmaya devam eden insanları çevremde görüyorum malesef.

SM-A730F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Deprem bölgesindeki binaları

depremin büyüklüğü değil ,
    binaların çürüklüğü öldürdü

usulüne uygun yapılan hiç bir bina un gibi dağılmaz depremin şiddeti ne olursa olsun

ama sen kolona kirişe çimento torbası koyarsın en ufak depremde dahi risk vardır o binada

şimdilerde yok depremin şiddeti fazla idi , yok eski binalar yıkıldı türünde suçları üzerinden atmaya çalışıp sorumluluktan kurtulma telaşında olanların açıklamalarını sıkça duyuyoruz...

devletin görevi nedir ? devlet koyduğu kanunları yönetmeliklerin uygulanmasını titizlikle incelemeklede yükümlüdür. tamam tokinin kaba inşaatları çok sağlam. pek hasar gören olmadı ama deprem bölgesinde tokinin 10 katı binaya inşaat ruhsatı verildi onlar ne olacak ? imar barışı ile affedilen 300 binden fazla konut ne olacak ? eski binlaarın deprem riski neden hesaplanmadı ? deprem vergisini alan , evin lüks muhitte ise vergisini ototmatik artıranlar binaların depreme dayanıklılığını neden ölçtürmemiş ? neden riskli binaları tesbit etmemiş bugüne kadar

deprem uzmanları yıllardır bas bas bağırıyor neden onları kimse dinlememiş ?
    Deprem bölgesinde olduğumuz halde , milyonlarca bina risk altında olduğu halde zaten kıt olan kaynaklarımızı saçma sapan projelerde neden harcıyoruz mesela ?

halbuki ne kolaymış iş?
    büyük deprem oldu, eski binalar yıkıldı deyip kurtulduk ne güzel?

Japonya'da 9,1 şiddetinde deprem oldu 2011 yılında depremden ölenlerin sayısı 4 ( yazı ile dört) yıkılan bina sayısı 30 ( yazı ile 30 )

daha sonra boyu yer yer 40 metreye varan dalgalar nedeniyle 20 bin civarı ölü sayısı olmuş ama aynısı bizim deniz kenarında olsa sanırım yüzbinlerce hatta milyonlarca ölüyü konuşuyor olurduk bugün.

bizim en önemli eksikliğimiz bu...

sorumluluk makamındakiler güzle şeyleri kendinden biliyorlar kötü şeyleri hep ama hp başkasına yüklüyorlar. Hatta haşa peygamberlerimize kadar laf edenler var.

bence en önemli eksikliğimiz liyakat... illede liyakat...
    Konu Faik Yılmaz tarafından (15.02.2023 Saat 09:20 ) değiştirilmiştir.

MetehanS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

geçtiğimiz hafta Maraş'ta idim, yardım gitmemiş köylere yardım ulaştırmaya çalıştık.

depodan mal çekip araçlara yükleyip köylere çıkarıyorduk. bir ara deponun içini de gezme fırsatım oldu.

nereye baksam Trabzon'dan gelen paketler var. suların üzerinde "Trabzonlu kardeşlerinizden..." yazıyor, bisküvi kolilerinde yazıyor, kıyafet kolilerinde yazıyor, her yerde yazıyor da yazıyor.

Acı bir tebessümle kasamızı yardım malzemesi doldururken ardı ardına bir kaç tır geldi yeni, baktım onlarda da yazıyor.

gurur duydum.
    "The North Remembers" (Kuzey Unutmaz)

Nereden
    İstanbul

Senin için bile oynamazlar!!!
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

insanları anlamıyorum....

Adıyamanda ayakta bina kalmamış....

Benimde iki arkadaşım enkaz altında kalarak can verdi...

Ama hala deprem büyüktü dieyip sorumluluk makamındakileri aklamaya çalışanlar var...
    Deprem büyükmüş yok eski binalar yıkılmış...

Benim arkadaşlarımın öldüğü site Ebrar Sitesi 2000 den sonra yapıldı. 8 bloğu çötü. 320 den fazla daire.... içinde 1500-200 kişi vardı en az pek azı kurtulabildi...

600 evler diye bloklar vardı mesela 570 daire tamamlanmış. daha yeni bitmiş hepsi yıkıldı.

Yahu İskenderunda 19 katlı ve 87 metrelik binada çatlama dahi olmadı. Bir çok binada var böyle. demekki sağlam kitabına uygun yapılınca yıkılmıyormuş...

BİNALARI DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİL ZİHNİYETİN ÇÜRÜKLÜĞÜ YIKTI....
    Bunu hala savunan var ise ölen canların günahının vebali üzerine olsun...
    sizede yazıklar olsun....

ölümden ötesi varmı? gencecik insanlar ölmüş . sizin 3 kuruşluk dünya menfaatiniz , siyasi ikbaliniz yerin dibine batsın inşallah

Sefer A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa

Ama yıkılanların 98%'i 2000 öncesi yapılanlarmış kdhdjjshssh
    At yalanı diksinler inananı, valla diksinler
    Trabzon futbolunun kralı, Ahmet Suat Özyazıcı

yatmaztara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Buraya atmam daha doğru. Devletimiz köpek beslemeyle uğraşıyor tarım hayvanları açlıktan ağlıyor!

Konu yatmaztara tarafından (07.03.2023 Saat 17:26 ) değiştirilmiştir.
    Başıboş sokak itleri toplanıyor...

Doğukan Uçan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Güney Amerika

halen daha bölgede enkazı kaldırılmayan onlarca yapı var. depremi kesinlikle unutturmamak lazım. nerede ne zaman deprem olacağı belli olmaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)