Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 29 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 29 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 24 Şubat TRABZON'UN KURTULUŞU

bordo61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

Bende yazılanları okuyunca şaşırdım ne diyorlar diye

Eski yazılar mış.

Kurtuluş Günümüz kutlu olsun
    Biz sevdadır Trabzon , yorozundan başlayıp ziganasında bitmeyen

Murat 61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart 24 Şubat 1916 | Trabzon' un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 92. Yılı

1916 yılında Trabzon’un Ruslar tarafından bir oldu bittiyle işgal edilmesi Trabzon’daki mevcut huzur ve barış ortamını yok etmiştir. O zamanlar bölgedeki düşman güçleri kin duygularıyla vahşice davranıp yerli halka her türlü zulmü reva gördüler. Düşman istilasından kaçan halk çil yavrusu gibi dağıldı. Bir zamanlar huzur ve barış içinde yaşayan halkın hayatı işkenceye döndü. Artık burada kalmak, göçmekten daha zordu. Zorunlu göçler başladı. Zorlu muhacirlik yılları hasret ve acıyı beraberinde getirdi. Göç edenler gittikleri yerlerde aradıkları huzuru bulamadılar. Yaşlı, kadın ve çocukların canlarını ve ırzlarını kurtarmak için yapacakları başka şey de yoktu. Gençler, gücü olanlar topraklarını savundular, direndiler.

Trabzon, Doğu Karadeniz bölgesinin en eski ve en büyük şehridir. 1917’de Rusya’da Bolşevik ihtilali olunca, Rus ordusunda büyük bir panik başladı. Geri çekilmek zorunda kalan Ruslarla, 18 Aralık 1917’de Erzincan Antlaşması yapıldı. Bu antlaşmaya Ermeniler uymayıp, Türkler aleyhinde katliamlara girişince, Ordu Komutanı Vehip Paşa’ya ileri harekât emri verildi. 11 Şubat 1918’de genel hareket emrini alan ordumuz, bir koldan Kafkasya üzerine ilerlerken, diğer koldan Trabzonlu Albay Hamdi Bey (Pirselimoğlu) komutasındaki 37. Tümen; Giresun’dan 123. alay ile takviye edilerek Trabzon üzerine yola çıktı.

Bölgedeki çeteleri de temizleyerek ilerleyen birliklerimiz 15 Şubat 1918’de Vakfıkebir’i, 18 Şubat 1918’de Akçaabat’ı geri aldı. Birkaç gün içinde çevreyi düşmanlardan temizleyen birliklerimiz 24 Şubat 1918 tarihinde Trabzon’a girdi. Trabzon’un ve Trabzonlunun iki yıla yaklaşan esaret ve muhacirlik çilesi böylelikle sona erdi. Düşmanın geri çekilmesiyle birlikte göç edenlerden sağ kalanlar yurtlarına geri döndüler. Dönüşte de mübarek vatan topraklarına baş koyarak yerleri öptüler. Vatanın ne kadar mukaddes bir varlık olduğunu, özgürlüğün değerinin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini bizzat tecrübe ederek anladılar.

Bugünkü Trabzon o günlerin acılarını çok gerilerde bırakmıştır. Fakat bu şehrin her köşesi, her taşı o çileli günlerin şahididir. Bazı kesimler her ne kadar mevcut dirliğimizi ve düzenimizi bozmak için çırpınıyorsa da Trabzonlunun vatan sevgisini ve manevi değerlere bağlılığını hiçbir zaman yüreklerinden sökemeyeceklerdir. Bu vesileyle Trabzon’un kurtuluşunun 89. yıldönümünü kutluyorum. O günlerin bir daha yaşanmaması için, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin basiret gözlerini açması için Allah’a yalvarıyorum. Trabzon şehri dün olduğu gibi bugün de istiklal uğrunda Türkiye’nin hazır kıtasıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Güzel ilimiz Trabzon' un düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yılı kutlu olsun.

Konu Murat 61 tarafından (24.02.2010 Saat 11:48 ) değiştirilmiştir.
    Metris Seni Çağırıyor ...

Ben A Milli takım kaptanıyken bunların çalıştıkları gazeteyi ziyaret ettim. O zamanlar Hıncal Uluç magazinde, Haşmet Babaoğlu ise kültür-sanat sayfasında çalışıyordu.

bordo61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

1918 olacak tarih

Ancak böyle bir başlık var
    Biz sevdadır Trabzon , yorozundan başlayıp ziganasında bitmeyen

Samet Türkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Şöyle günlerde şarkıdan,horondan ortalığın yıkılmasını hiç doğru bulmuyorum. Yani şu an canlı izliyorum çok garibime gitti. Trabzon için can verenleri anan yok. Tek dert horon oynamak mı ? Bu mudur horon için fırsat ? Düğünlerde,maçlarda yeterince oynuyoruz. Bari şu günleri doğru geçirmeyi öğrenebilsek.

Omuz sallamaya devam Trabzon'um. Akrabalarımız öldüğünde hergün mevlit okuturuz, bizim için birileri şehit olunca horon oynarız. Kurtulduk ya. Şükrediyoruz Allah'a. Horonu da ibadet gibi oynuyoruz zaten !

Kusura bakmayın. Az önce karadeniz kanallarında gördüklerim sinirimi çok bozdu.
    Konu Samet Türkmen tarafından (25.02.2010 Saat 00:05 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)