Sonuç: Taraftar mý Takýmý Ateþler Takým mý Taraftarý?

Katýlýmcý sayýsý
26. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Taraftar Takýmý Ateþler

17 65.38%
  • Takým Taraftarý Ateþler

6 23.08%
  • Birbirlerinden Baðýmsýz Hareket Ederler

3 11.54%
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 21 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BMN Tartýþýyor (3) | Taraftar mý Takýmý Ateþler Takým mý Taraftarý?

Forum Yöneticisi Yiðit SARI - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    30

Standart BMN Tartýþýyor (3) | Taraftar mý Takýmý Ateþler Takým mý Taraftarý?

Taraftara/Tribünlere Yönelik Eleþtiriler : https://forum.bordomavi.net/showthre...ik-Eleþtiriler

Farklý fikirlere sahip bir konu özellikle etkinliði ekran karþýsýnda veya yapýldýðý yerde takip edenlere göre. Güncel de bir tartýþmamýz etkinin ne þekilde olmasý gerektiðinin ötesinde. Belki aramýzda çeþitli kümelerde spor faaliyetlerinde bulunmuþ arkadaþlarýmýz da bulunabilir deneyimlerini paylaþacak.

@Adem Akyüz' önermiþti

Alýntý Yiðit SARI Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Herkese selamlar

"BMN Tartýþýyor" þeklinde düzenli aralýklarla ve belli konularda siz deðerli renktaþlarýmýzla tartýþtýðýmýz, fikir alýþveriþinde bulunduðumuz yeni bir bölüm kurduk

Bölüm hakkýnda: https://forum.bordomavi.net/showthre...-Tartýþmasý-Hk

Þu konu ile baþlangýcý yapmýþtýk: https://forum.bordomavi.net/showthre...kým-Sevgisi-mi

Þu þekilde çalýþmasýný planlýyoruz: Yeni tartýþma "Eyüp Yusuf Trabzonspor Genel" bölümünde bulunur eski tartýþmalar "BMN Haftanýn Tartýþmasý" bölümünde arþivlenir. Tartýþmalara orda devam edilebilir veya tartýþmalar oradan okunabilir

Tartýþma konusu önerileriniz için: https://forum.bordomavi.net/showthre...laný-Hk-Oylama

Buyrunuz
    Konu Yiðit SARI tarafýndan (27.02.2022 Saat 19:17 ) deðiþtirilmiþtir.

Forum Yöneticisi Ozan Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

taraftar takýmý ateþlemeli normal þartlarda fakat bizim tribünler açýsýndan tam tersi durum söz konusu maalesef
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Haber Editörü Abdülkadir Kýlýç - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    30

Bu aslýnda bir organizasyon iþidir. Takým nasýl saha içinde organize ise saha dýþýnda da taraftar ile organizedir. Futbol sadece yeþil çimde deðil, o tribünlerle beraber oynanan bir oyundur. Biz maalesef bu koordinasyona sahip deðiliz. Baðýmsýz hareket ediyoruz. Ýki yönlü de iþliyor bu olay bizde. Örneðin son Kayseri maçýmýzýn ilk yarý sonunda büyük bir hüzün varken, ikinci yarý baþlangýcýnda tribünleri Nwakaeme ayaða kaldýrttý. Ama son dakikadaki penaltý pozisyonunda çok cýlýz bir itiraz varken tribünler takýmý ateþledi ve penaltýnýn alýnmasýna katkýda bulundu.

AntiÞike - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

tabiiki taraftar takýmý..

çok basit, takým þu seyirciyi bi ateþliyim de baðýrsýnlar diye sahaya çýkmaz.. ama seyirci, takýmý ateþliyim de, takým coþsun oynasýn diye stada gider.

ancak taraftarý eteþleyecek bir tekýmýn ve oyunun da sahada olma gerekliliði de yadsýnamaz,

bu açýdan düþününce birbiri ile etkileþim içinde bir durum olarak ta adlandýrýlabilinir.

Adem Akyüz' - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    30

Bence takým taraftarý ateþler.

Bunun farklý örnekleri var elbette. Ankaragücü, Bursa gibi tribünler ilk aklýma gelenler ama genel olarak bence takým ateþlemeli.

Taraftarýn takýmý ateþlemesi bütün tribünün tezahürata eþlik etmesiyle olacak bir durumdur ve takým sahada bir ýþýk vermediði zaman taraftar gruplarý dýþýndaki bireysel taraftarý ayaða kaldýrmak o kadar kolay olmuyor. Taraftar gruplarý zaten her türlü baðýrýyor ama bu futbolcular için çok etki etmez. Tüm tribün baðýrmalý. Bizim taraftar özelinde yaþ gruplarýnýn çok farklý olmasý, bayan taraftar sayýsýnýn ligin üzerinde olmasý da bunu biraz engelliyor.

Takýmým öyle uçup kaçmasýna gerek yok. Kaçýrýlan bir atak sonrasýnda bile tüm statlarda tribünün birkaç dakikada olsa hareketlendiðini görebiliyoruz.

Özünde karþýlýklý bir durum ama bence takým öncelikli
    571-1071-1299-1461-1923-1967
    "AKÇAABAT SEBATSPOR"

ÖmürKaradeniz61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Böyle baþlýklar açýp Trabzonspor’a zarar veriyorsunuz,medyadada saçma sapan lekeler atýlýyor Trabzonspor taraftarýna sizin gibiler yüzünden. Neymiþ efendim baðýrmýyormuþ akýla bak yahu dünyada böyle bir þey yok sen tribünleri doldur zaten futbolcu o dolu tribünleri gördü mü motive olur. Bu kadar cahillik olabilir mi takým þampiyonluða gidiyor ama bizim kendi camiamýz taraftarýný beðenmiyor neymiþ efendim baðýrmýyormuþ. Çok cahilsiniz . Tribünde baðýrmak çaðýrmak varoþ kültürüdür.

halilaziz61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

"Evine ekmek götürmeye çalýþan asgari ücretliler olarak toplandýk milyonlar kazanan futbolcularýn morallerini yükseltmenin yollarýný arýyoruz"

Þöyle bir twit vardý eskilerden. Bunu takými ateþlemeye de uygulayabiliriz. Sosyolojik bir olgu taraftar almadan verendir her türlü cebinden para çýkan üzüntüyü sevinci bunun karþýlýðýnda yasayandir.

Futbolcular baþka takýma gider futbolu býrakýr vs ama taraftar baki kalýr bu yüzden güçlü bir þekilde taraftar takýmý ateþlemelidir diyemiyorum.

Öte yandan bizim türbinlerin bir organizasyonu yok bir þarkýsý yok. Amacý takým qteslemekten ziyade organize bir þey yapmak bir þarký söylemek gibi bir þuuru yoo çünkü 50'ye yakýn taraftar grubu var. Bir marþýmýz bile yok mesela. Samanyolu nu söylemek zorunda kalýþimiz " you never walk alone" esintisi. En uygun þarký dar sokaklarýnda o da artýk eskisi gibi heyeacn vermiyor.

Eðer tribün kendi içinde organize olsa zaten takýmý ateslemek gibi bir amacý olmasa da takým ateslenecektir bir þekilde.

Kýsaca takým bir bütüntur bekiyle ortasahasi kalecesi forvetiyle

Tribün de öyle, kale arkasý maraton ve kapalý ile. Eðer tek bir vücut gibi hareket edip bundan keyif alamazsa güzel olmuyor
    Bir taraf ýslýk çalarken diðer taraf dar sokaklarýnda yi söylüyor iþte.

Bana göre takýmý ateselemesin gerek yok.
    Ama organize olup bir bütün þeklinde hareket etsin buna gerek var.
    Taraftar gruplarý bir gruba indirilmeli
    Konu halilaziz61 tarafýndan (27.02.2022 Saat 12:48 ) deðiþtirilmiþtir.
    2010-2011 sezonu þampiyonu Trabzonspordur.
    Aksini söyleyen ahlâksýzdýr.
    Ahlâksýzlara itibar edilmez!

Enes Ünal Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    31

Alýntý ÖmürKaradeniz61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Böyle baþlýklar açýp Trabzonspor’a zarar veriyorsunuz,medyadada saçma sapan lekeler atýlýyor Trabzonspor taraftarýna sizin gibiler yüzünden. Neymiþ efendim baðýrmýyormuþ akýla bak yahu dünyada böyle bir þey yok sen tribünleri doldur zaten futbolcu o dolu tribünleri gördü mü motive olur. Bu kadar cahillik olabilir mi takým þampiyonluða gidiyor ama bizim kendi camiamýz taraftarýný beðenmiyor neymiþ efendim baðýrmýyormuþ. Çok cahilsiniz . Tribünde baðýrmak çaðýrmak varoþ kültürüdür.
    Valla geçen herkes göztepe tribününü övüyordu. taraftar iþte böyle olunur diye.

Adamlarý hakem sahada doðruyor. Tribünler beste söylüyor son ses

Ben bizim tribünü daha çok seviyorum.. Stadda inanýlmaz bir uðultu oluþuyor top rakipdeyken.

Hakem VAR 'a gitmesi gerekirken.. Taraftar dediðin bizim ülkemizde ancak böyle olunur.

Marþ söylemesi gerekenler yeterli seviyede çaba harcýyorlar zaten..

Takýmda taraftarý canlandýracak futbolu sahada gösterdiði sürece 40 bin kiþi besteye eþlik ettiðide oluyor
    ...Allah'm Niyet Ettik 9.Þampiyonluða...

Onur Recep Kývrak !
    Yer Bordo Gök Mavi Biz Çýkýnca Sahaya

ÖmürKaradeniz61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alýntý Enes Ünal Kaya Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Valla geçen herkes göztepe tribününü övüyordu. taraftar iþte böyle olunur diye.

Adamlarý hakem sahada doðruyor. Tribünler beste söylüyor son ses

Ben bizim tribünü daha çok seviyorum.. Stadda inanýlmaz bir uðultu oluþuyor top rakipdeyken.

Hakem VAR 'a gitmesi gerekirken.. Taraftar dediðin bizim ülkemizde ancak böyle olunur.

Marþ söylemesi gerekenler yeterli seviyede çaba harcýyorlar zaten..

Takýmda taraftarý canlandýracak futbolu sahada gösterdiði sürece 40 bin kiþi besteye eþlik ettiðide oluyor
    Aynen öyle olay bu kadar basit,kafayý çekip tribüne gelen gogocular baðýrdýðý zaman bunlarýn gözünde taraftar oluyor iþte.

Doðukan Uçan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Güney Amerika
    Yaþ
    30

bu olay kaç kere konuþtuk forumda bilmiyorum artýk kabak tadý vermeye baþladý.

kardeþim senin takýmýn kötüyse sahada þansýn yoksa istersen 50 bin tane baðýran adam koy sonuç deðiþmez.

taraftar maç kazandýrýr muhabbeti bana göre abartýlmýþ bir söylem.

bordoylamavi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    54

seçeneklerde her ikisi de olabilir olmalý bir de
    çünkü bazen taraftarýn þarký tezahüratlarýnýn sahaya hiçibir itici gücü olmazken bazen sahadaki bir kiþinin bir el hareketi seyirciyi coþturabilir o da takýmý. yani içi içe olduðunu düþünüyorum
    Konu bordoylamavi tarafýndan (27.02.2022 Saat 17:16 ) deðiþtirilmiþtir.

Forum Yöneticisi Yiðit SARI - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    30

Böyle baþlýklar açarak trabzonspor'a zarar vermiyoruz

Aslýnda baþlýðýn motivasyonu "gerekli durumlar" üzerinde ve etkinin ne þekilde olmasý gerektiðinden baðýmsýz o konulara girmiyoruz o tepede linkini verdiðimiz konuda tartýþýlýyor zaten. Bunu sadece trabzonspor üzerinden okumamak gerekiyor bir yandan taraftar ve takým veya birey etkileþiminin sahaya nasýl yansýdýðý gerçeðini de göz ardý etmemek gerekiyor

Bu noktada doðal olarak bu iki taraftan birinin diðerine ihtiyaç duyduðu durumlar olabiliyor. Merak ettiðimiz ise o gerekli durumda etkileþimin hangi taraf önceliðinde olmasý gerektiði konusundaki düþünceleriniz. Bunu bir zümreyi zan altýnda býrakarak deðil de genellemeler yaparak tartýþabiliriz pekala burada etkinlik sadece futbol da olmayabilir.

Ben ise konuya biraz þu yönden bakýyorum: Etkinlik kalitesinin taraftar memnuniyeti üzerindeki etkisi baðlantýlý olarak taraftar aksiyonlarýnýn etkinlik kalitesi üzerindeki etkisi. 1-2 cümleyle bahsetmek gerekirse etkinlikte o ortamda bulunan kitledeki coþkuyu veya duyguyu görmek benim için seyir zevkiyle çok eþdeðer bir þey. Ev sahibi diye nitelendirebileceðimiz kitlenin çoðunluðunu oluþturan parçanýn reaksiyonlarý ve azýnlýðý oluþturan taraflarýn karþý reaksiyonu, bunlara baðlý olarak da etkinliðin icra eden kiþilerin reaksiyonlarý þeklinde. Burada açýkçasý spor etkinlikleri izleme noktasýnda eskisi kadar haþýr neþir olmayan bana taraftarýn takýmý ateþlemesi, etkinlik kalitesi anlamýnda bir þeyler vaat etmeye daha fazla imkan verirmiþ gibi geliyor. Yani gerektiði bir durumda taraftarýn devreye girmesi fikrini yadsýnamaz buluyorum kesinlikle abartýlý bulmuyorum. Bir üstteki renktaþýmýn da dediði gibi tabi ki de her ikisi de olabilir fakat bir öncelik üzerinden tartýþmak gerekirse "Taraftar Takýmý Ateþler"

Biraz daðýnýk yazmýþ olabilirim kafa yerinde deðil
    Konu Yiðit SARI tarafýndan (27.02.2022 Saat 23:16 ) deðiþtirilmiþtir.

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    31

Para ve çýkarý olan taraf gruplarý ateþleyebilir ama onlarda beyin namýna bir þey yok.

Bunun dýþýnda takým ateþler/ateþlemeli. Aksi taraftar adýna kerizliktir. Tartýþmaya gerek yok.
    " Ben, bir iþte nasýl baþarýlý olacaðýmý düþünmem; o iþe neler engel olur, diye düþünürüm. Engelleri kaldýrdým mý, iþ kendi kendine yürür. "
    Ýnce Zeka --> Sadri Þener --> Yýldýrým Demirören
    Ýnce Zeka --> Aðaoðlu --> Alt Yapý Fetiþizmi

Forum Yöneticisi Cem Balcý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alýntý ÖmürKaradeniz61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Konu Trabzonspor özelinde deðil,genel.
    Ýlk mesajda detaylar var.
    • Forumumuza destek için lütfen günlük olarak reklamlara týklayalým.

• Forum Kurallarýna aykýrý her türlü durumu lütfen butonunu kullanarak yönetim ekibine raporlayýnýz.

Forum Yöneticisi Cem Balcý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Ben takýmýn ateþlediðini düþünüyorum.
    Ýyi bir teknik heyet,ligine göre kaliteli bir oyuncu kadrosu,özel oyuncular taraftar kitlesini harekete geçirir.Uyuyan,pasif taraftar kitlesini yeniden heycanlandýrýr.
    • Forumumuza destek için lütfen günlük olarak reklamlara týklayalým.

• Forum Kurallarýna aykýrý her türlü durumu lütfen butonunu kullanarak yönetim ekibine raporlayýnýz.

Royal Heart - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    31

Takýmýn durumu genel olarak taraftarýn stada gelmesinde aslî unsurdur, takýmýn oyun karakteri ve ortaya koyduðu iddia da taraftarýn maç esnasýnda coþkusunu belirler öte yandan taraftar da takýmýnýn ihtiyacý olan anlarda takýmýna bazen organize coþkusuyla bazen de rakibe organize tepkisiyle ciddi anlamda destekleyici güç olur. Bilinçli ve organize bir taraftar topluluðu takýmýnýn ne oynadýðýný görür ve gerekli olan zaman diliminde gerekiyorsa takýmýnýn rakip kaleye gitmesinde destekleyici güç, gerekli olan anlarda da rakibin kendi kalesine tehlikeli gelmesine engel olmak adýna organize olarak konsantrasyonunu bozacak etkiyi gösterir. Yani teoride çok basit bir anlatýmý var ama pratikte takým ataða gümbür gümbür gitmeye çalýþýrken coþkulu olmaktan ziyade romantik bir taraftar kitlesi görüntüsü görmek maalesef çok daha olasý, son zamanlarda ufak bir ilerleme olsa da yeterli deðil. Bunun da sebebi gerçek anlamda organize bir taraftar topluluðu olmamasý. Trabzonspor'un tribün anlamýnda en büyük sýkýntýsý bu.
    Dününden ders çýkar ki bugün görebilesin, bugün gör ki; yarýnýný düþünebilesin.

Sefa Alýþ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    31

Dünya'nýn hangi tribününde heyecandan her maç hastanelik olan taraftarlar vardýr bilmiyorum. Maç stresini, heyecanýný bu kadar yoðun yaþarken tezahürat aklýna gelmiyor adamýn. Pür dikkat maçý izliyor oluyor herkes. E doðal olarak ancak takým açýlýnca o da açýlabiliyor.

MetehanS - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    36

Yakýn zamanda bir çok oyuncumuzun (özellikle visca, uðurcan, nwakame gibi lider özellikli olanlarýn) tribünlere bakarak AYAÐA KALKIN iþaretleri yaptýðýna sýklýkla þahit olduk.

Bunlar boþuna deðil.

Oyunun içerisindeler ve akýþýn nereye evrildiðini görebiliyorlar. Bu nedenle taraftardan medet umuyorlar, BÝZÝ ATEÞLEYÝN diyorlar.

Olmasý gereken de bu. Kýsaca þöyle formüle edelim:

- Takým güzel oynuyorsa ve skor lehimize ise, takým tribünleri ateþler,
    - Takým kötü oynuyorsa ve skor aleyhimize ise tribünler takýmý ateþlemelidir.
    "The North Remembers" (Kuzey Unutmaz)

BMN Yönetim Kurulu Yiðit Gayretli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Þýklar eksik olmuþ bence. Ýkisi bir bütündür. Zaman zaman tribün takýmý, zaman zaman takým tribünü ateþler.
    Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..
    Ayaða KALK!

Burak Býyýklý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    29

Taraftar takýmý ateþlemeli ama takýmýn da bu ateþlemeye müsait olmasý gerekiyor. Gamsýz, hedefsiz, motivasyonsuz bir takým için deðil 40 bin 400 bin kiþi bir aðýzdan tezahürat da etse bir anlamý olmuyor maalesef.

Aklýma hemen gelen bir örnek 19/20 evimizdeki ankarügü maçýna giderken otobüste verilen görüntü. O takým seyirci sahada olsa da o þampiyonluðu alamazdý. Yani takýmýn da buna uygun olmasý çok çok önemli bir faktör.

Þimdi hep eleþtiriyoruz-hele de ben- evet ama tamamen de gömmeyelim. Takým özellikle son dakikalarda rakip bastýrýyorsa veya ciddi bir þekilde hatalý karar vs. varsa hep beraber inanýlmaz bir tepki veriyor. Bunu fener, konya maçlarýnda gördük. Eksiklikler çok ama tribün seviyemize kötü diyemeyiz.
    30 Nisan 2022 - Þampiyon TRABZONSPOR
    8.KUÞATMA

Ýsa Gündoðdu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Afrika
    Yaþ
    41

taraftar ve takým ''karý koca'' gibidir
    iyi günde kötü günde birbirinin yanýnda olmalýdýr.
    HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)