Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türk Futbolunda Devrim

jairzinho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Türk Futbolunda Devrim

İddialı bir başlık koydum,umarım bu başlık altında yeni öneriler konuşulup tartışılır, etkili ve yetkili kimselere bu fikirler ulaştırılır

İlk önerim meşhur yabancı kuralı,20-30 yıldır sürekli değişen bir kural,yeni getirilen kuralın saçmalığını biliyoruz,8+6

amaca hizmet etmeyen bir kural

2 nedenle bu kuralın yanlışlığı görülüyor,

1- ilk 11 i tff nin belirlemesi (tff ancak ilk 25 i yada ilk 28 i belirlemeli,cl yada avrupa ligine gidecek takımlar listelerini verdi,uefa ilk 25 i belirliyor,ilk 11 i değil)

2- bu kuralla birlikte gurbetçi diye bildiğimiz oyuncular daha şimdiden akın etti süper lige,oysa amaç bu ülkede yetişen gençlere şans vermek değilmiydi? şans vermek derken ilk 11 de forma şansı değil,geniş kadroda yabancı oyuncularla rekabet etme şansı verilmeli,şundan eminim ki sınırsız yabancı olsa kulüpler 25 yabancı alacaklar,ve türkiyede yetişen oyuncuların rekabet etme şansları sıfırlanacak,ha rekabette başarılı olurlar yada olamazlar,orası ayrı,ama bu imkanı vermek gerekiyor,zaten ilk 11 e giremeyenler yani rekabette başarısız olanlar tutunamayacaklar ve başka yerli oyuncular bu rekabete dahil edilecek,biz genelde ilk 11 üzerinden tartışıyoruz olayı ama kadrolar genelde 23 oyuncu üzerinden planlanır,bu öneri ilk 11 oynama şansı değil rekabet etme şansı demek,zaten yedeğe yabancı oyuncu almanında bana göre bir mantığı yok,hele bu ekonomik şartlarda ve genç nüfus varken

önerime gelirsek

14+14 kuralı devam eder ama şu şartla, yabancı oyuncu tanımlamasını değiştirerek,yani alt yapısını yurt dışında almış oyuncular yabancı olarak tanımlanmalı,yunus mallı,yusuf sarı ferdi kadıoğlu nazım sangare misal,kulüpler isterse 9 yabancı 5 gurbetçi yada 14 yabancı 0 (sıfır) gurbetçi oyuncu bulundurabilirler 28 kişilik geniş kadroda,diğer 14 oyuncu ise türkiye alt yapılı olmak zorunda,en az 14 tabi,isteyen daha fazlada bulundurabilir,ama en fazla 14 yurt dışı alt yapılı oyuncu bulundurabilir,

bunun orta yol olduğunu düşünüyorum,

TFF 1. ligde ise yurt dışı alt yapılı oyuncu sayısı en fazla 6 olur

uefada da aslında yabancı kuralı var,ve buna yakın hemen hemen, avrupa kupaları için 25 kişilik A listesi veriyorsun,cl,avrupa ligi ve konferans ligi için, 17+4+4 şeklinde liste belirleniyor,

17 ülke dışı alt yapılı oyuncu sayısı,yani uefa ferdi kadıoğlunu yabancı sayıyor,17 nin içine giriyor ferdi kadıoğlu

4 ülke içi alt yapılı oyuncu

4 kulüp alt yapılı oyuncu

bende bu kuralı biraz esnettim, ülke içi ve kulüp içini aynı potaya koydum,yani ülke içi yaptım,17 rakamınıda 14 e çektim,gayet mantıklı
    SPOR KULÜPLERİ ÖZELLEŞTİRİLMELİ

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Fikirler güzel. Başka fikirler de dinlenebilir.

Ama en büyük sıkıntı, bir kararın kalıcı olmaması bence.

Bir öyle, bir böyle...
    BordoMavi.Net Forum Kurallarına aykırı bir mesaj veya kullanıcı gördüğünüzde, Kullanıcı Panelinde bulunan sekmesine tıklayarak ilgili mesajı raporlamanızı sizlerden rica ederiz.

HasanTezel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana

Bu konuda TRABZONSPORUN bilmediği diğer istanbul çakallarının bildiği bişeyler var, FB de toplam 13 yabancı var, 8 yabancı oynatabilecek adam çakılı yabancı alır mı, acaba oyun içinde Fenerin TFF si kural mı değiştirecek?

https://www.tff.org/Default.aspx?pageId=28&kulupID=3592

Finansal fair play desen delik deşik, İstanbul 3 büyütülmüşü olduğu sürece KANUN-DÜZEN-REGÜLASYON olmaz, işlerine gelmez, çalamazlar,
    3 lü çete sahiplendirilmedikçe-düzelmedikçe-ağır bedel ödemedikçe boşa heveslenmeyin.
    Trabzonspor ligin yeni ALFA'SI, onu yenmek bile şampiyonluk gibi artık!

Doğukan Uçan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Güney Amerika

Bu yabancı kuralı 3 istanbul takımına göre ayarlanıyor.

Baktılar son 2 sene pandemi var para gelmiyor istanbul takımları yarışta olsun diye hemen sınırsız yabancıya döndüler.

fb bankalar birliği ile anlaşma yaptı dendi geçen sene 30 tane adam aldı bu senede 10 u geçti herhalde aldığı oyuncu sayısı.

Nereden
    İstanbul

TÜRKİYE FUTBOL LİGLERİ KATEGORİLER

Yıllardır bir düzene sokulmayan alt lig kategorileri,hala ideal durumda değil

güncel profesyonel takım sayısı an itibariyle 133 , fazla profesyonel takım var,ve bunların çoğu yarışmacı değil,yıllardır 3. ligde (4. kategori)2. ligde (3. kategori) oynayan yarı amatör yarı profesyonel takımlar,bu durum kaliteyi düşürüyor alt liglerde

ikinci negatif durum alt liglerde grup düzenlemeleri,2. lig kırmızı ve beyaz grup,misal,bu gruplar bölgesel değil ve her sezon kura ile belirleniyor,yani şans eseri 5 adet proje takımı ve güçlü takım aynı gruba düşebilir,deplasman mesafeleride sanırım şansla elde ediliyor,3.ligde de (4. kategori) benzer bir durum var,

hatırlayan hatırlar 20 yıl önce bu konularda ilk düzenleme yapılmıştı,hala aynı düzenleme ile devam ediliyor ,neydi o düzenleme?

süper lig (1. lig) 18 takımlı
    2. lig ise 5 gruplu 10ar takımlı idi,50 takım toplamda,ilk 2 ler yükselme grubuna çıkar,orada da 18 maç yapılır,ilk 2 süper lige 3-4-5 play off a klasman grublarında (yükselme grubuna çıkamayan takımlar) ilk sırada yer alan 5 takım, toplamda 8 takım eleme usulü playoff maçları oynardı,

sonra ilk düzenleme yapıldı ve şimdiki 1.lig (2.kategori) kuruldu,20 takımlı idi ilk sezon,2001-2002 sezonu

http://arsiv.mackolik.com/Standings/....aspx?sId=5599

5 gruplu 10 ar takımlı 2.lig , 3. lig olarak devam etti,aynı yükselme şekli ile,bir süre daha,bu model aslında fena olmayan bir model,ve bölgesel idi,bu arada eski 5 gruplu 10 ar takımlı 2. ligde bölgesel idi,bölgesel profesyononel lig diyebiliriz,tabi gruplarında ilk 2 ye girenler 10 takımlı yükselme grubu oluşturduğundan bölgesellik ortadan kalkıyordu

üzerine 16 takımlı 5 grup ta oynanan 3.lig (4. kategori) de vardı,gene 130 civarları profesyonel takım liglerde oynuyordu,

önerime gelirsek

biraz alman sistemini kopyaladım diyebilirim,biraz farkla, almanyada profesyonel 3 kategori var,sonra bölgesel amatör lig geliyor ,an itibariyle 7 bölgesel lig grubu var,

bende türkiyede güçlü şehir takımları olduğu için 4 kategori planladım,toplamda 80 profesyonel takım,güncel takım sayısı ise 133,tabi dışarıda kalan 50 takımıda düşündüm,

süper lig (1.kategori) 20 takım
    1.lig (2.kategori) 20 takım
    2.lig (3.kategori) 20 takım
    3.lig (4.kategori) 20 takım

güncel profesyonel liglerde de zaten hali hazırda 4 kategori var

bitti mi ? bitmedi

1. Bölgesel Amatör Lig (5. kategori) : yıllar evvelinin 2.ligi gibi düşündüm bunu, 5 grup 10 ar takım,bölgesel gruplar,gruplarında ilk 2 de yer alan takımlar yükselme grubuna çıkarlar,yükselme grubunda ilk 4 sırayı alan takımlar üst lige profeyonel lige terfi ederler,

profeyonel liglerde çıkma düşme şu anda 1. ligde uygulanan düzenle devam eder,yani 3 takım çıkar 3 takım düşer,playoff maçları olur şimdiki gibi,3-4-5-6. sıradaki takımlar arasında

sadece 3. ligde (4. kategori) son 4 sırayı alan takım 1. bölgesel amatöre düşer,malum 1. bölgesel amatör ligde 50 takım olduğu için oraya 4 takım terfi hakkı vermek daha doğru olur,
    1. bölgesel amatör ligde yükselme grubuna çıkamayan takımlar ne yapacaklar? 8 er takım kalıyor,düşmeme maçları yapacaklar,14 maç,gruplarından son 2 sırayı alan takımlar düşecekler,toplamda 10 takım
    (yükselme grubuna çıkan takım sezonda toplamda 36 maç yapar,yarısı bölgesel yarısı ulusal,18+18 maç-- yükselme grubuna çıkamayan takım ise toplamda 32 maç yapar, 18+14 ,tamamı bölgesel maç)

bitti mi? bitmedi

2. bölgesel amatör lig (6. kategori) : 10 grup 16 takımlı gruplar,toplam 160 takım, gruplarında şampiyon olan 10 takım 1. bölgesel amatör lige yükselir,
    gruplarında son 3 sırayı alan takımlar (toplamda 30 takım küme düşer)

80+50(1.bölgesel amatör lig) gene 130 takım oluyor,50 takım 1 kategori aşağıya düşecek ama yükselmek isteyen proje takımı için yada yatırım yapılan bir kulüp için profeyonel lige çıkmak zor değil, grupta bölgesel 10 ar takım var,ve ilk 2 yükselme grubuna çıkıyor,yükselme grubunda 10 takım olacak,orada da ilk 4 te yer aldımı profeyonel lige adım atıyorsun,zaten yıllardır 3. kategoride 4. kategoride olup 2.kategoriye çıkamayan takımlar var,bu takımların 5. kategoride (1. bölgesel amatör lig) olması sıkıntı yaratmaz, en azından 20 takımlı olacak olan 3. kategori ve 4. kategoride takımlar daha yarışmacı ve kalite seviyeleri daha yukarı çıkabilir,mantık bu,sayıyı azalt,kaliteyi ve rakebeti yükselt,yani özetle 133 olan profesyonel takım sayısını 80 e indirdim,20 şer takım yaptım,4 kategoride, kalan 50 takımı 1. bölgesel amatör lige(5.kategori) yolladım,ki buradan tekrar profesyonel lige çıkmak zor değil sistem olarak,

özetlersek:

süper lig (1.kategori) : 20 takım
    1.lig (2. kategori): 20 takım
    2.lig (3. kategori): 20 takım
    3.lig (4.kategori ) : 20 takım

1.bölgesel amatör lig (5. kategori) 5 grup 10 ar takım : 50 takım (gruplar bölgelere göre oluşturulur)

2. bölgesel amatör lig (6.kategori) 10 grup 16 lı takımlı : 160 takım (gruplar bölgelere göre oluşturulur)

ek olarak: 2. bölgesel amatör ligde sadece şampiyon olanlar üst lige terfi edeceği için zamanla 1. bölgesel amatör ligin kalitesinin artacağını tahmin ediyorum,her yıl 10 adet şampiyon takım gelecek 1. bölgesel amatör lige,buda kaliteyi artıran bişey olur
    Konu jairzinho tarafından (06.09.2021 Saat 16:36 ) değiştirilmiştir.

Tekke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Oy yiğidim oy civanım, tüketme umutlarını, ZALİMLERİN tahtlarını yıkamazsan ona yanarım
    Ülke, 3 büyütülmüş ile eski efsane arasında yarışın olduğu ve kayırılanların kazandığı bir arenaydı. Kayrılmadan büyük birşey kazanıldığının tek ıspatı Trabzonspor idi ve yine yaptı, bu çok büyük bir iş, başaranların başarısı dünya çapında bir iş!

Nereden
    İstanbul

TÜRKİYE FUTBOL LİGLERİ KATEGORİLER (BÖLÜM 2 )

6 kategori yaptık ama bu biraz fazla oldu gibi,

kategoriler arasındaki kalite farkı olacak mı ? buda bir soru işareti,misal 3. ve 4. kategori farkı yada 4. ve 5. kategori(1. bölgesel lig) arasında kalite farkı olur mu? bu takımların gelirleri ve yapıları hemen hemen aynı,haliyle bir proje takımının (son dönemde ığdırspor misal,yeni profesyonel lige çıktılar ve yukarı hedefliyorlar) zirveye çıkması için gereksiz zaman kaybı yani sezon kaybı yaşamaması bana daha mantıklı geliyor

yeni projede ne yaptım? iyi bir senarist olduğum söyleniyor bu arada

6 kategoriyi 4 e indirdim, ve hafızalarda derin izler bırakmış güzel hatıralar barındıran 5 grup 10 ar takımlı profesyonel ligi geri getirdim,nedendir bilinmez eskilerde kaldığı için mi bilemiyorum oldukça güzel bir sistem bu,hem klasman maçlarında ilk 2 ye girecek takımlar hemde yükselme grubu maçlarında ilk 3 e girecek takımların yarışması ve gruplarda az takımın olması,süper ligin hemen altında(2. kategori) yıllarca uygulandı bu türkiyede,gayetde güzel ve bize has bir sistem,ama tabi şimdi ufak bir değişiklik yaptım,

sistemi aynen 3. kategori olarak uyguluyoruz,

eski sistemde de pro liglerde 3 kategori vardı zaten,1. lig 2,lig (5 gruplu) ve 3. lig (8 yada 5 gruplu,gruplarda duruma göre 16-17-18 takım vardı,şu anki gibi kötü planlanmış 3. lig o zamanda) 160 civarı profeyonel takım,çoğu 3. kategorideydi,90 takım civarı,50 takım 2. kategoride ve 18 takımda 1. kategoride

neyse yeni projemiz şöyle

süper lig (1. kategori) : 20 takım

1. lig (2.kategori) : 20 takım

2. lig (3. kategori) : 50 takım (10 ar takımlı 5 grup,bölgesel gruplar) 4 takım yükselme grubundan üst lige terfi eder,klasman maçları sonucu gruplarında son 2 sırayı alan takımlar bal ligine düşerler,toplam 10 takım

Bölgesel amatör lig (4. kategori) : 160 takım ( 10 grup , gruplar 16 takımlı,bölgesel gruplar) gruplarında şampiyon olan takımlar üst lige terfi eder,toplamda 10 takım, gruplarında son 3 sırayı alanlar küme düşer

önceki projeye göre profesyonel takım sayısı 80 den 90 a çıkıyor, kategori sayısı 6 dan 4 e düşüyor,misal proje takımı olan yada yatırım yapılan ığdırspor bu sistemde bu sezon 1. lig mücadelesi veriyor olacaktı,buda güzel bişey olurdu,ve bence 5 gruplu 10 takımlı sistemde yukarıya çıkmak daha net olabilirdi,şimdi ise 19 takımlı grup, 1 takım üst lige terfi ediyor,diğer 4 takım eleme playoffları yapıyor,sıkıntı abi, üstüne çıktığın ligde 3. kategori,orasıda facia yukarı çıkmak için

http://arsiv.mackolik.com/Standings/Default.aspx?sId=59484

tabi bu yeni projemde 133 profesyonel takımdan 90 ı profesyonel kalacağı için yaklaşık 40 takıma bölgesel amatör lig yolu yani 160 takımın olduğu ve sadece şampiyonların geri dönebildiği yere yolcu oluyor,sıkıntı yok,zaten şampiyon olmadan profesyonel lige gelmenin manası yok,yıllarca 3. ve 4. kategoride olan ve hiç yukarı çıkma niyetleri olmayan takımlar var,bunlarda bi zahmet BAL liginde olsunlar

bu arada bu sistemde 2. lig (3. kategori) yükselme grubu maçlarının (18 haftalık bir yarış) tv yayın haklarını çok rahat satabilirsin,10 takım var yükselme grubunda ve 4 ü üst lige çıkacak,müthiş bir rekabet ve az takım olduğu içinde gelirde elde edilebilir bu takımlar için

tabi bu arada 1. ligden (2. kategori) de son 4 takım küme düşecek,ki bu sistemde düşenlerin geri gelme ihtimali eski sisteme göre daha kolay demeyelim ama daha yüksek ihtimalli diyelim, şu anki sistemde kırmızı gruba beyaz gruba düşersen geçmiş olsun hocam,gayya kuyusu gibi,düşen çıkamıyor,4. kategoride öyle

ha bölgesel amatör lige düşersen çıkmakta kolay olmayabilir(sadece şampiyonlar çıkıyor),ama çıktığın zamanda direkt 3. kategoriye çıkıyorsun,bırakta zor olsun aga

bu 4 kategorili proje bana biraz daha mantıklı geldi,hem 5 gruplu 10 ar takımlı sistem nostalgiyi geri getiriyor,hem kategori az,hemde rekabet yüksek,sistem yüzde yüz bize has,avrupada bu şekil bir sistem yok,ha 3. kategorinin arızaları var mı ? var tabi, 2 sıkıntı var,bazı gruplar haliyle daha güçlü olacaklar,misal marmara grubu,doğuda olan bir gruba göre çok muhtemel daha zorlu olacak ve yükselme grubuna 2 şer takım çıkacak 2 gruptanda ,misal,ama yükselme grubunda da avantaj iyi bir gruptan çıkan takımdan yana olacak,klasman grubunda(normal sezonda) misal marmara grubunda 3.olan takım çok iyi olmasına rağmen yükselme grubuna çıkamasada bu sonraki sezon için şansının devam etmesi konusunda sıkıntı yaratmaz,

bu sistemde başka bir arıza ise klasman grubunda düşmeme mücadelesi veren 8 erli 5 grup ,14 maç oynanacak,sadece düşmeme mücadelesi verileceği için üst sıra ile alt sıra arasında puan farkı açıldığında maçlar sıkıntılı geçebilir,üst sıranın hedefi yok,alt sıradaki takım düşmeme mücadelesi veriyor,gerçi sadece 8 takım olacağı için ve 2 takım düşeceği için puan farkının artacağını sanmıyorum,belki son 2 hafta bu olabilir,zaten buda ne yaparsan yap farketmiyor,hangi sistemi yaparsan yap son 2-3 hafta hedefli ve hedefsiz takımlar karşılaşıyor,bu arada bölgesel amatör ligden şampiyon takımlar geleceği için vede profesyonel takım sayısı düşeceği için takımlar arasında uçurum olacağını sanmıyorum,yüksek rekabet olacaktır,ödül olarak belki klasman grubunu(yükselme grubuna çıkamayan takımlara) lider bitiren takıma türkiye kupasında bir üst turdan başlama ödülü verilebilir,

tabi eski sistemde şu vardı,onuda revize ettim,yükselme grubunu ilk 2 de bitirdinmi direkt çıkıyorsun,3-4-5. sırada olanlarla klasman gruplarını (8 takım kalmıştı) lider bitiren 5 takım(toplam8 takım) eleme usülü maç yapıyordu,oradan 1 takım daha çıkıyordu,bu bana oldukça haksız ve mantıksız geldi,yani grubunda ilk 2 de yer alamayıp yükselme grubuna çıkamayan takım grubunda ilk 2 de yer alıp yükselma grubuna çıkan ama burada 6.7.8.9.10 olduğu için dezavantajlı oluyor,bunlar zaten iyi takım olduğu için klasman maçlarında(normal sezonda nba de olduğu gibi) ilk 2 ye girip yükselmişler,haliyle ilk 2 ye giremeyenlere sonra niye ödül veriliyor,mantıksız,ben ne yaptım,eleme maçlarını iptal ettim,yükselme grubunda ilk 4 sırayı alan takıma üst lige terfi hakkı verdim,klasman grubunda olan düşmeme mücadelesi versin abi,naapalım,normal sezonda ilk 2 ye girenler yükselme grubunda zaten zorlu bir mücadele veriyor,ödülün tamamını bunlara vereceksin
    Konu jairzinho tarafından (07.09.2021 Saat 01:17 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    zekeriyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

@jairzinho
    helal olsun , güzel bir çalışma olmuş , resmen proje olmuş
    BMN KOCAELİ

Nereden
    İstanbul

Alıntı zekeriyya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @jairzinho
    helal olsun , güzel bir çalışma olmuş , resmen proje olmuş
    hocam teşekkür ederim,

"Türkiye'de sorun şu; Bilgili olanların yetkisi yok. Yetkili olanların da bilgisi yok."

buradaki durumda biraz buna benziyor

teklifiniz için ayrıca teşekkür ederim,kısmet diyelim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)