Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 138 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Avrupa Süper Ligi'nin Kurulduðu Açýklandý!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet Fatih Yavuz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya
    Yaþ
    42

La Liga: "Yeni önerilen bu Avrupa Ligi, zaten süper zengin olan kulüpleri daha da zenginleþtirmek için tasarlanmýþ bencil, egoist bir tekliften baþka bir þey deðildir. Oyunun tüm çekiciliðini öldürecektir."

Mantýklý insanlar, adalet nedir bilenler böyle tepki verecektir.
    Bayern ve Dortmund da benzer cevap vermiþ.

Liverpool'u da çok severdim.
    Cehennemin dibine kadar yolu var aç gözlü iblislerin!

HasanTezel - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana

Standart Olamaz mý olabilir :)

EzTGKLTUYAEz8RJ.jpeg

Karadeniz ligi, formatý açýklýyorum

1. 10 takým
    2. ilk yýl 5 milyon izleyici (100 TL den webden izle, 500 Milyon gelir, klüp baþý 50 þer Milyon)
    Sonraki yýl hedef 10 milyon izleyici, 100 er Milyon TL direk klüplere
    3. Reklam vb gelirler ilk 3 yýl canlý yayýn hakkýný alanýn
    Trabzonspor ligin yeni ALFA'SI, onu yenmek bile þampiyonluk gibi artýk!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya
    Yaþ
    42

Tam da iþte bu yüzden Liverpoola sempatim vardý...

lfc 1.jpg

lfc 2.jpg

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Almanya
    Yaþ
    37

Alýntý HasanTezel Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    EzTGKLTUYAEz8RJ.jpeg

Karadeniz ligi, formatý açýklýyorum

1. 10 takým
    2. ilk yýl 5 milyon izleyici (100 TL den webden izle, 500 Milyon gelir, klüp baþý 50 þer Milyon)
    Sonraki yýl hedef 10 milyon izleyici, 100 er Milyon TL direk klüplere
    3. Reklam vb gelirler ilk 3 yýl canlý yayýn hakkýný alanýn
    Bu ligte bile þampiyon olamaz bu yönetim.
    Bazý insanlar, seninle sadece boþ zamanlarýnda konuþurlar. Bazý insanlar ise seninle konuþmak için zamanýný ayýrýrlar.
    Elazýð'lý.

Sefa Alýþ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    31

Sistemin kendi kendini tüketmesinin sonucu. Futbol piyasasý bu kadar pahalý ve para odaklý hale gelirse büyük takýmlar da sýrtýndaki yük için daha küçük takýmlarý yemeye çalýþacaktýr. Real Madrid, tarihinde ilk kez oyuncu maaþlarýný ödeyebilmek için kredi çekmek zorunda kaldý. Doðal olarak adamlar "Karabað ile Real Madrid'in CL katýlým ücreti ayný olamaz, burayý ben finanse ediyorum" diyebilir. Burada takýmlarýn gireceði iki yol var, ya daha düþük bütçelere yönelecekler ya da yayýn hakkýndan tut da bu tarz uluslararasý turnuvalarda kendine düþen paylarý almaya çalýþacaklar. Ayný tartýþma bizde de var aslýnda. Ýstanbul takýmlarý arada "kendi dekoderimizi satalým, havuzdan çekilelim" diyor. Ancak bu iþ için orta yok bulunur. Çünkü dedikleri lige baþlarlarsa iyice tekelleþme olacak. UEFA bu baþat 15 takýmý kaybederse CL/UEL organizasyonlarýný hiç pazarlayamaz daha, dolayýsýyla takýmlara ödedikleri katýlým paylarý vs. de inanýlmaz düþer.

HasanTezel - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana

EzSLh-HVcAkG2ur.jpeg
    Alýntý Anýl C Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bu ligte bile þampiyon olamaz bu yönetim.
    Þaka bir yana , açýkça Tff seni istemiyor kardeþ yýllardýr, ya bizim gibi leþ-pislik-kolpacý ol ya budarýz diyor, onca puanlar-gol krallarý ama sýfýr þampiyonluk.

Þenol Hocaya dikkat ettin mi, kadro seçimleri-en formda Trabzonlularý kesmeler-Belöz güzellemesi bugün de gelmiþ geçmiþ en iyi kaleci Rüþtü sözü, her açýklamasýna dikkat et, Milli olduktan beri TFF-FB vb yalamaya baþladý...

Y EMRE SEL YAZDI; Cuma-Cumartesi-Pazar, 3 penaltý, 3 ü de kaçtý sadece seninki tekrarlandý, HALA ANLAMADIK MI?
    Trabzonspor ligin yeni ALFA'SI, onu yenmek bile þampiyonluk gibi artýk!

alper* - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diðer

Koskoca futbol Perez'in Agnelli'nin oyuncaðý oldu be.
    Gutta cavat lapidem non vi sed sæpe cadendo.

ilelebeTS - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

O ligler ezbere kurulmuyor. Taraftarý olmayan, dekoder satamayan takým lig kuramaz. Geliri olmayacak çünkü. Burada adý geçen takýmlar dünyada en çok izlenen ve takip edilen takýmlar. Öyle bir ligin getirisi, izleyeni çok yüksek olacaktýr. Hem stadyumlar dolacak hem yayýn parasýndan muazzam para kazanacak takýmlar. Adamlar bir bakýma þampiyonlar liginin üst ligini kurdu. Kimse de bunlara niye kurdun, nasýl kurdun diye soramaz. Ýstediklerini yaparlar.

Nereden
    Afrika Diðer

UEFA Baþkaný Ceferin: "Kapalý ligde oynayan oyuncular, Dünya Kupasý ve Avrupa Þampiyonasý'nda forma giyemeyecekler. Milli takýmlarýna davet alamayacaklar."

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya
    Yaþ
    42

Alýntý BatuhanB Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    UEFA Baþkaný Ceferin: "Kapalý ligde oynayan oyuncular, Dünya Kupasý ve Avrupa Þampiyonasý'nda forma giyemeyecekler. Milli takýmlarýna davet alamayacaklar."
    Transferi de kiltlediler mi o takýmlarla dünyanýn kalaný arasýnda, 15 kiþi beþ taþ oynarlar aralarýnda.
    Konu Mehmet Fatih Yavuz tarafýndan (19.04.2021 Saat 15:57 ) deðiþtirilmiþtir.

Nereden
    Kocaeli

Hiçbir cacýk yapamazlar. Dünyanýn en iyi ligini kurdu adamlar. Orada oynamak isteyen oyuncular olacaktýr. Oyuncu oynamak istedikten sonra kimse engel olamaz. Maaþlar da yüksek olur zaten. Kulüpler desen, onlar da hür iradeye sahip, ister ligden takým çekerler, ister lig kurarlar. Bu iþten zararlý çýkanýn kulüpler olmayacaðý kesin. UEFA ve FIFA futbolun kendi tekellerinde olmadýðýný anlasýn. Ýþlerine gelmeyince karýþamýyordular liglere, þikeye ceza veremiyorlardý. Ayný zamanda bunu hakemler de anlasýn. Hakemler futbolda maaþlý bir elemandýr, takýmlara ayar verebilecek çapsýzlar deðillerdir, aslolan kulüplerdir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya
    Yaþ
    42

Hiç kimse hür iradeye sahip falan deðil.
    Ligleri fifa ve uefa, onlarýn kurallarýna göre yerel federasyonlar kurar.
    Takýmlarýn hür iradesi ile lig kurmasý diye bir mevzuat yok.

Kurarlar 15 takýmlý bir lig.
    O ligde olan takýmlara oyuncu satýþý, oradan oyuncu alýþý yasaklanýr.
    Yani bir nevi son durak olur o bölge.

Hür irade de neymiþ?

Bu iþ baþtan ölü doðmuþ saçmalýk.

Bu arkadaþlar uefa'dan biraz daha fazla para koparýp çekilirler kenara!

Nereden
    Kocaeli

Alýntý Mehmet Fatih Yavuz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Hiç kimse hür iradeye sahip falan deðil.
    Ligleri fifa ve uefa, onlarýn kurallarýna göre yerel federasyonlar kurar.
    Takýmlarýn hür iradesi ile lig kurmasý diye bir mevzuat yok.

Kurarlar 15 takýmlý bir lig.
    O ligde olan takýmlara oyuncu satýþý, oradan oyuncu alýþý yasaklanýr.
    Yani bir nevi son durak olur o bölge.

Hür irade de neymiþ?

Bu iþ baþtan ölü doðmuþ saçmalýk.

Bu arkadaþlar uefa'dan biraz daha fazla para koparýp çekilirler kenara!
    Hür deðillerse kapattýrsýnlar bakalým bu kulüpleri Saçmalýðý Aðustos ayýnda göreceðiz artýk. Oyuncu satýþý, alýþý iþine de çok takýlma. Oyuncuya al bonservisini gel diyecekler. Transferi kulüpten yapmayacaklar ki. Bu dünyanýn gerçeði paradýr. Para da bunlarda var. Her türlü iþlerini hallederler.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya
    Yaþ
    42

Alýntý ilelebeTS Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Hür deðillerse kapattýrsýnlar bakalým bu kulüpleri Saçmalýðý Aðustos ayýnda göreceðiz artýk. Oyuncu satýþý, alýþý iþine de çok takýlma. Oyuncuya al bonservisini gel diyecekler. Transferi kulüpten yapmayacaklar ki. Bu dünyanýn gerçeði paradýr. Para da bunlarda var. Her türlü iþlerini hallederler.
    Bonservisini alan gelir. Bir daha dönüþü olmaz.
    O yüzden son durak olur dedim.
    Sadece oyuncu alýr, oyuncu satamazsan o þiþkinlik patlar en sonunda.

Kaldý ki 5 takýmý Uefa organizasyonlarýndan alacaklarmýþ.
    Göya kýrýntýdan pay verecek ebleh köpekler.
    Uefa kendi organizasyonlarýndan takýmlarýn o organizasyona girip çýkmasýna izin vermediði anda gene çöker proje.

Para bunlarda yok.
    Para futbolda var.
    Ayarýný bozarsan para da kaçar.

Para federasyonlarda, Fifa'da.

Paralarý yetmediði için oyun bozanlýk peþindeler zaten.

Aziz Yýldýrým isimli gebeþ gelir hemen aklýma.
    O da aynýsýný savunmuþtu.
    Bende para var, benim taraftarým var.
    Bana daha çok verin.

Ona da destek verseydik o vakit.

Nereden
    Kocaeli

Alýntý Mehmet Fatih Yavuz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bonservisini alan gelir. Bir daha dönüþü olmaz.
    O yüzden son durak olur dedim.
    Sadece oyuncu alýr, oyuncu satamazsan o þiþkinlik patlar en sonunda.

Kaldý ki 5 takýmý Uefa organizasyonlarýndan alacaklarmýþ.
    Göya kýrýntýdan pay verecek ebleh köpekler.
    Uefa kendi organizasyonlarýndan takýmlarýn o organizasyona girip çýkmasýna izin vermediði anda gene çöker proje.

Para bunlarda yok.
    Para futbolda var.
    Ayarýný bozarsan para da kaçar.

Para federasyonlarda, Fifa'da.

Paralarý yetmediði için oyun bozanlýk peþindeler zaten.

Aziz Yýldýrým isimli gebeþ gelir hemen aklýma.
    O da aynýsýný savunmuþtu.
    Bende para var, benim taraftarým var.
    Bana daha çok verin.

Ona da destek verseydik o vakit.
    Mesele destek falan deðil. Ben bu ligi desteklemiyorum da, sadece gerçeklerden bahsediyorum. Bu adamlar yerel liglerinden, uefa organizasyonlarýndan çekiliyor. Kendi liglerini kuruyor. Buna Uefa, Fifa veya yerel lig federasyonu engel olamaz. Bugün biz takýmý ligden çekiyoruz desek bize kimsenin engel olamayacaðý gibi. Bu hür iradedir. Kararý kulüpler verir. Dönüþü olmayan bir yola girdikleri doðru tabi.

Mert Oðuzlu61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    30

Alýntý ilelebeTS Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    O ligler ezbere kurulmuyor. Taraftarý olmayan, dekoder satamayan takým lig kuramaz. Geliri olmayacak çünkü. Burada adý geçen takýmlar dünyada en çok izlenen ve takip edilen takýmlar. Öyle bir ligin getirisi, izleyeni çok yüksek olacaktýr. Hem stadyumlar dolacak hem yayýn parasýndan muazzam para kazanacak takýmlar. Adamlar bir bakýma þampiyonlar liginin üst ligini kurdu. Kimse de bunlara niye kurdun, nasýl kurdun diye soramaz. Ýstediklerini yaparlar.
    Bu takýmlar yerel liglerden atýldýðý an yerlerini dolduracak bir sürü takim var. Benim takýmým hedefsiz ve tek amacý daha çok para kazanmak olan, kýsýr döngü içine girmiþ 20, 30 takýmlýk bir ligde oynasa bunalýma giderdim.

Belli bir noktadan sonra bunlarýn taraftarlarý bile "bu ne be?" demeye baþlar. Burada oynayacak futbolcu milli turnuvalara da katýlamayacak, sadece para için oynayacak.

Futbol keyif vermeli, bu adamlar daha çok maaþ alsýn daha büyük bedellere transfer yapsýn hedefsiz bir turnuvada birbirleriyle oynaya oynaya sezonu bitirsin diye maç izleyemem. Bedavaysa boþ vaktimde belki izlerim ama hazýrlýk maçý hissinin ötesine geçemez. Daha çok zevk almak için oyun konsollarý var, açar dostlarýmla oynarým. Atletico Madrid City, Milan Barça vs.. Antalya Cup mini yaz turnuvasý gibi. Bu nedir yaw?
    "Daðlardan yaðmur gibi geçtiler, çayýrlardan yel gibi estiler. Günler batýdan battý bile, tepelerin ardýndan gölgeler içine. Nasýl bu hale geldik?"

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Rusya
    Yaþ
    42

Bu takýmlarýn altyapý sistemleri kiralama üzerine kurulu.
    Sadece oyuncu kiralamalarýna engel olunsun o bile altyapýlarýnýn iþlevsiz hale gelmesine sebep olur.

Nereden
    Kocaeli

Alýntý Mert Oðuzlu61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bu takýmlar yerel liglerden atýldýðý an yerlerini dolduracak bir sürü takim var. Benim takýmým hedefsiz ve tek amacý daha çok para kazanmak olan, kýsýr döngü içine girmiþ 20, 30 takýmlýk bir ligde oynasa bunalýma giderdim.

Belli bir noktadan sonra bunlarýn taraftarlarý bile "bu ne be?" demeye baþlar. Burada oynayacak futbolcu milli turnuvalara da katýlamayacak, sadece para için oynayacak.

Futbol keyif vermeli, bu adamlar daha çok maaþ alsýn daha büyük bedellere transfer yapsýn hedefsiz bir turnuvada birbirleriyle oynaya oynaya sezonu bitirsin diye maç izleyemem. Bedavaysa boþ vaktimde belki izlerim ama hazýrlýk maçý hissinin ötesine geçemez. Daha çok zevk almak için oyun konsollarý var, açar dostlarýmla oynarým. Atletico Madrid City, Milan Barça vs.. Antalya Cup mini yaz turnuvasý gibi. Bu nedir yaw?
    Doðru ama bunlarý göze almýþlar. Sürekli devam eden þampiyonlar ligi bir þey düþünmüþler. Burada ne futbol ölür ne de bu kulüpler ölür. Ama Uefa ve yerel ligler büyük darbe yer. Mesela bizim ligden 4 büyükler ayrýlsa bu ligin durumu ne olur? Diðer takýmlar para kazanabilir mi? Amatör ruh yeniden doðar ancak.

artvints - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Ligi istanbul ligine çeviren tff itiraz etmiþ fener ve gs lige alýnsa en önden bayrak sallayani olurlardý. Para dýþýnda bir bildikleri var sanki.

Futbol zaten bir duraklama dönemine girdi. Yeni bir heyecan yaratacaðý için ilgi odaðý olur yeni lig. Eþit güçteki ve üst seviyedeki takýmlarýn maçlarýnýn izlenmeyeceðini söylemek gerçekçi olmaz.

Bu çatýþma da ilgiyi artirir ayrýca, klüpler kararlý durursa kazanýrlar büyük ihtimal.

Ufuk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Florentino Perez milli takýmdan yasaklanma olayý üzerine kendi milli takým turnuvamýzý kurarýz demiþ. Kendi taraftarlarýný da oluþturacaklar herhalde.

Spion Kop 1906
    @SpionKop1906
    ·
    2s
    We, along with other groups involved in flags, will be removing our flags from The Kop. We feel we can no longer give our support to a club which puts financial greed above integrity of the game.

Liverpool taraftar grubu bayraklarý kaldýrýyoruz, bundan sonra yanlýz yüreyeceksin demiþ. Þöyle bir göz attým, artýk city ve chelseaden farkýmýz kalmadý diyen var.

CEMEFKER - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Yaþ
    47

Bana göre bu yeni organizasyona büyük camialara sahip takýmlarýn katýlma þansý fazla. Bizden de bir takým katýlmasý çok da anormal bir durum olmaz. Sonuçta yeni lige katýlan takýmlarýn gelirleri de büyük oranda artacak. Haliyle bu paralar Arenaya atýlacak yeni transferlere akacak. Takýmlar arasýndaki takým kalite farký aman aman olmaz.

Þu da var bu klüplerin gelirleri futboldan olmak þartý ile rekabet edilebilir bir ortam oluþturulabilir. Dünya futbolunda finansal fair play adý ile birþey ortaya atýldý ancak ülkemizde baþta olmak üzere birçok Avrupa klubü bu maddeyi bir þekilde deldi, göz yumuldu.

Diðer yandan bu ligde oynayan takýmlarýn ekonomileri de büyük oranda büyüyecek olmasý nedeniyle yerel liglerin hallerini düþünemiyorum. Ülkelerine döndüklerinde rekabete girecek takým bulabilecekler mi bu da ayrý bir soru. Örneðin Barca, B.München'in almak istediði bir futbolcuya 3 katý parayý bastý mý ben o zaman " Hönes ve Rummenige" nin halini görmek istiyorum.

Bunun bir öte sýradýþý hamlesi yerel liglerden çekilip kendi aralarýnda oynamak olacak sanki. Zaten Fifa, Uefa milli takýmlarda oynatmam dedi.

Aslýnda tüketme (adam harcama) sýnýrý olmayan insanoðlunun olduðu her yerde kaos kaçýnýlmazdýr. Menfaatin ön plana çýktýðý her oluþum yýkýlmaya mahkum.
    Konu CEMEFKER tarafýndan (19.04.2021 Saat 17:06 ) deðiþtirilmiþtir.
    ''Küçük insanlar kiþileri, normal insanlar olaylarý, büyük insanlar fikirleri tartýþýr''Hyman G. Ricover

jairzinho - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

uefa nýn 2024 için açýkladýðý yeni format oldukça karýþýk ve daha saçma gibi görünüyor,

en ideal sistem aslýnda 8 erli 4 grup idi,bunu neden düþünmediler enteresan

avrupa ligi ve konferans ligi de 4 erli 8 grup ta oynanmaya devam eder

konferans ligine katýlým þu þekilde olmalý idi,cl ve avrupa ligi elemlerinde elenenler konferans ligine katýlýrlar

bu arada yeni format 2024

https://www.uefa.com/insideuefa/medi...-be-introduce/

her takýma grup aþamasýnda 10 maç oynama fýrsatý,10 farklý takým,5 iç saha 5 dýþ daha maçý
    karmaþýk bir durum,10 maç imkaný veriyorsan 8 erli 4 grupta 14 maçta yapýlabilir,eski sistemde deplasmanlý ve iç sahalý
    SPOR KULÜPLERÝ ÖZELLEÞTÝRÝLMELÝ

jairzinho - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

pastada en büyük gelir kalemi naklen yayýndýr,yani tv yayýnlarý,

artýk günümüz dünyasýnda devletler olmadýðý için (kaðýt üzerinde varlar ama þirketler yönetiyor artýk devletleri,þirketokrasi),süper ligi dizayn edecek dev þirket naklen yayýnlarý kolay þekilde ülkelere satacaktýr,

misal þu anda bile trt devlet kanalý bazý cl maçlarýný yayýnlýyor,yani parayý birþekilde alýyorlar ülkelerden

yani dünyada devletler olmadýðý için hiçbir devlet süper ligi benim ülkemde yayýnlayamazsýn diyemeyecek,yani bu organizasyonu yapanlar ülkelere naklen yayýnlarý satýp parayý toplayacaklar,süper ligdeki 20 kulübe daðýtacaklar

eski sistemde nasýldý?gene parayý topluyorlardý dünyadan,ama 5 büyük lige veriyorlardý,þimdi ise 20 takýma ve o takýmlarýn sahiplerine verecekler,nba mantýðý
    SPOR KULÜPLERÝ ÖZELLEÞTÝRÝLMELÝ

gurur6134 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    42

Alýntý Mert Oðuzlu61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Futbola yönelik darbe giriþimi söz konusu ve UEFA ile FIFA gerekeni yapýp bu kulüpleri + oyuncularýný tehdit edip acilen darbe giriþimini önlemelidir.

Kulüpleri ve oyuncularý bütün organizasyonlardan men etme cezasýyla tehdit etsinler, eþþþek gibi özür dileyip geri gelirler. Gelmezlerse de Perez bulsun Arap veya Çinli milyarder sponsorlar kursun kendi ligini oynasýn.

Katýlacak takýmlar ülke liglerinden çýkartýlsýn, zengin elit lig kurmak isteyen gitsin kursun. Yýlda 10-15-20m euro kazanan oyuncular ile makasý açan kulüpler olmadan ligler daha zevkli olabilir. Bu konuda gayet ciddiyim. Bir tarafta milyarder oyuncaðý kulüpler, diðer tarafta futbol kulüpleri. Doðal olarak haksýz rekabet ve seyir zevkini baltalayan maçlar.

Bu bildiriyi yayýnlayan darbeciler derhal futboldan men edilmeli, apoletleri yýldýzlarý sökülmeli, ülke federasyonlarý hepsini yerel liglerden çýkartmalý ve en ufak taviz vermeden þutlamalýdýr.
    Kýlýclari cektiler zaten bugun ogleden sonra yapilan aciklamar o yonde sert tedbirler var baslamadan biter bu is aklýn yolu bir

David_LuiZ4 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýngiltere

15+5 takýmlý Avrupa ligi projesinin hayata geçirilmesi imkansýz bir þey deðildir bunu ne UEFA engelleyebilir ne de FÝFA..Bu projeye balta vuracak yegane tayfa futbol denen oyunu oynayan futbolcu tayfasýdýr..Futbolcular bu projeye sert bir balta vurursa karþý çýkarsa ancak o zaman Perez ve arkadaþlarý geri vites yapabilir..

Peki Uefa ve Fifa Perez ve arkadaþlarýna neden geri adým attýramaz?

Uefa'nýn þampiyonlar ligi organizasyonuyla kulüplere daðýttýðý para yaklaþýk 2 milyar Euro..20 takýmlý Avrupa süper liginin vaad ettiði para ise yaklaþýk 3.5 milyar Euro..Bugün az önce Bloomberg'de bi haber okudum JPMorgan bu yeni kurulan ligi 4 milyar Euro ile finanse edeceðini açýklamýþ..Yani anlayacaðýnýz Avrupa süper liginin cazibesi þimdiden Avrupa ve ABD bankalarýný ve þirketlerini kasýp kavuruyor etkisi altýna alýyor cezbedici kýlýyor...

Real'in baþkaný Perez Ýspanya'nýn en zengin adamlarýndan biri..City'nin sahibi Arap þeyhi..Tottenham ve Arsenal'in sahibi Amerikalý büyük sermayedarlar..United'ýn sahibi Gillette'nin patronu..Juve baþkaný Jeep'in ve Fiat'ýn sahibi..Chelsea desen malum Abramovic...Darbeye kalkýþan hemen hemen her kulübün baþýnda büyük sermaye sahibi iþ insaný var..Bu adamlarla ne Uefa baþa çýkabilir ne de Fifa..Ceferin "koynumuzda yýlan besliyormuþuz" diye aðlayacaðýna bu kulüplerin son 5 senedir þampiyonlar ligini yeniden dizayn etme gibi telkinlerine kulak verseydi böyle bir kaos ortamý doðmazdý..

Olayýn parasal yönü böyle..

Diðer taraftan Þampiyonlar liginin grup aþamalarýnda özellikle büyük takýmlarýn tribünleri boþ oluyor bunun yanýnda takýmlar arasý çekiþme ve heyecan ancak ve ancak çeyrek final yarý final maçlarý baþladýðýnda oluþuyor..Yani çeyrek finale yarý finale gelene kadar büyük takýmlar kadroda rotasyona gidiyor 3 ve 4. torbadan lige giren takýmlarý sallamýyorlar bunun sonucunda da þampiyonlar ligi fazla takým sebebiyle eskisi gibi bize futbol seyir zevki vermiyor..

Avrupa Süper liginde ise bunun tam tersi yaþanacak..Daha az takýmla oynanacaðý için ve büyük takýmlar sürekli birbirleriyle karþýlaþacaðý için futbol seyir zevki yükselecek..Her maç adeta bir final niteliðinde oynanacak..

Bu konunun bizim lig için de tartýþýlmasý lazým aslýnda..Bizim lig 21 takýmlý organizasyonu kaldýrmaz..18 bile olmaz..12 14 civarý kafidir..Boþ yere havuzdaki yayýn parasýný 21 parçaya bölüp yarýþan takýmla yarýþamayan takýmý ayný kefeye koymanýn lüzumu yok..Ligdeki takým sayýsýný ne kadar azaltýrsan o ligdeki takýmlar yayýn ihalesinden daha fazla para kazanýr..
    Before Elvis There was Nothing

John Lennon

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)