Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3
Toplam 56 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 56 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tavla Oynarken Ne İle Oynuyorsunuz Biliyormusunuz..?

capa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

abi senin olay beyazın karakterine dönmüş
    anladın sen anladın
    12 Eylül ihtilalini niye yaptılar biliyor musunuz?
    - Trabzonspor'u durdurmak için.(Nihat Genç)
    Darbe sırası bizde...

Bartuğ13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

varya diyecek laf yok!cidden son nokta olmuş bu.
    her şeye bir mana yüklersek olmaz.
    61 de trabzonun plakası kuranda bir yeri vardır şimdi trabzon şehri de onu mu anlatıyor.neyse bu başlığı çok ilginç buldum yani
    HADDİNİ BİLEN MERTTİR,VATAN BÖLÜNMEZ TEKTİR,CUMHURİYET İÇİNDE CUMHURİYET KURAN NAMERTTİR!NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

SERHAT KIRKAYAK,BÜNYAMİN KAHRİMAN,AHMET MUHAMMET DEMİREL VE MESUT KELEŞ!SİZİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ!21.12.2009

Takım tutmak farklı, adam tutmak farklı...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

arkadaşlar yazmayayım diyordum fakat yazılanları görünce biraz olsun düşüncemi yazmak istedim.isko abime ilginç gelmiş ve bizimle paylaşmış.bunda garip karşılanacak bir durum yok

ikincisi Peygamber Efendimiz (sav) ''tavla oyununa elini süren elini domuz kanına bulamış gibidir'' demiştir ve sahih hadistir.buna bütün hadis kitaplarında rastlamanız mümkün.hatta siyer kitaplarında bu konu ''zar ile oynanan bütün oyunları kapsar'' diye bile geçer.bu söze baktığımızda olayın 32,52 gibi sayı boyutuna girmeye gerek bile yok bence.

şimdi bu olaydan kesin sonuç çıkartılacak diye bir konu burda söz konusu olamaz ve çıkartılacaksada bundan pay çıkartacak tek kişi yine kendimiziz.

ister elimi sürmem dersiniz,ister aslolan niyettir dersiniz.Fakat Peygamber Efendimiz(sav)in bu sözünü saçma bulma haddini kimse kendinde hissetmesin.
    T R A B Z O N S P O R

valla ben polemiğe girmiyorum bu konuda..diyeceğim tek şey "babam gelse tanımam"..badaloğlu abimiz bi açıklama yapmış uzunca..ondan ricam arda fındıkoğlu' nun bahsettiği şu türkiye turnuvaları nerdeymiş ne zamanmış bi bilgisi var mı??yada ben nereden öğrenirim.
    şansa inanmıyorum,hayatta herşey ya allah'ın ya insanın kontrolündedir,hiç bişe öyle başı boş sebepsiz yere değildir..inanmadığım şansımı deneyebilir miyim şu turnuvalarda??konuyla ilgili bilgisi olan lütfen?

Alıntı Badaloğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilindiği kadarı ile, 1400 yıl önce İran şahı Nevşiyan'ın veziri Büzur Mehir tarafından 10 günde icat edilmiştir.

Tavlada karşılıklı altışar hane 12 ayı, 15 beyaz ve 15 siyah pul ayın 15 gece ve 15 gündüzünü, karşılıklı 12'şer hane de günün 24 saati temsil eder.

4500 civarında hamle ihtimali bulunmaktadır, bu vesile ile bilgi faktörü de mühimdir ; ancak zar'ın şansı simgelemesinden dolayı şans faktörü de mühimdir.

Tavlanın mazisine bakış

Eski zamanlarda Hint imparatoru, satranç oyununu Pers imparatoruna, yanında bir mektupla birlikte hediye olarak gönderir. Mektubunda oyunla ilgili hiçbir açıklama yapılmazken şöyle bir mesaj yazılıdır;

“Pers imparatoru’na ;
    kim daha çok düşünüyor,
    kim daha iyi biliyor,
    kim daha ileriyi görüyor ise o kazanır.
    İşte hayat budur…”

Pers imparatoru dönemin en alim veziri olan Büzür Merih ile bu mesajı paylaşarak, oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint imparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister. Vezir, haftalar boyunca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her taşın hareketlerini ve oyunun stratejisini çözer daha sonrada 10 günde tavlayı icat eder ve imparatora sunar. Hint imparatoruna tavla oyunuyla birlikte şu mesaj gönderilir.

“ Hint imparatoru’na;
    Evet kim daha çok düşünüyor,
    Kim daha iyi biliyor,
    Kim daha ileriyi görüyor ise
    O kazanır.
    Ama birazda şanstır.
    İşte hayat budur…”

Böylelikle Pers imparatorluğu’yla Hint imparatorluğu’nun soğuk savaşı döneminde tavla ortaya çıkar.

Pers imparatorunun baş veziri Büzür Merih’ in 1400 yıl önce tasarladığı tavla oyunu, bugün dünyanın en popüler oyunlarından. Zaman kavramından alınan ilhamla tasarlanan oyunun zamana böylesine direnmesi son derece etkileyici. Tavlaya, dolayısıyla zarlara verilen anlamlar şaşırtıcı;

Senenin “bir” liği olarak tavla “bir” tanedir,

Tavlanın içindeki karşılıklı 6’şar hane 12 ayı temsil eder,

15 açık ve 15 koyu renkli pul,ayın 15 gece ve 15 gündüzünü simgeler,

Karşılıklı 12 hane günün 24 saatidir. Şans mı strateji mi?

Anadolu’ya adım attığından beri tavla oynayan bir milletin çocukları olarak, “Ne olacak memleketin hali?” ya da “Bu sene kim şampiyon olur?” gibi asla değişmeyen polemiklerimiz arasında. ”Tavlanın yüzde kaçı şans, kaçı zekadır?” sorusunun da yeri ayrıdır. Bu soruya Uluslararası Tavla Federasyonu’nun verdiği cevap şu:

“Tavla, yüzde 100’lük bir bütünse bunun yüzde 30’u oyun bilgisi, yüzde 30’u zar faktörüdür. Yüzde 40’ın yüzde 10’u tecrübe, yüzde 30’u ise oyun sırasındaki psikolojik faktörlerdir.

Tavla oynamayı küçük yaşta öğrenen ve “Her hamle bir problemdir” diyen Uluslararası Tavla Federasyonu Türkiye Temsilcisi Arda Fındıkoğlu’ndan tavla oynarken kulağınıza küpe yapacağınız birkaç tüyo aldık, madde madde sıraladık:

İyi oyuncu rakibine hangi teknikte oynadığını göstermeyendir.

Konuşmak, gülmek taktiktir. Ne kadar çok konuşursanız, rakibinizi o kadar yorarsınız.

Yüz hatlarınızla rakibinizi etkileyebilirsiniz.

Açılışta en hızlı yoldan 7 ve 5 kapısını almaya çalışın.Yani 6-1 ve 3-1 kapılarını.

Diyelim 3-2 attınız. Toplamı beş eder deyip tek pulla oynamayın. ”Şansınızı” zora sokarsınız.

Bir sonraki hamleyi düşünerek hareket edin. Yaptığınız yanlış hamle daha sonra oyun kurmanızı zorlaştırır. Modern tavla

Uluslararası Tavla Federasyonu tarafından tescillenmiş bir gerçek var:

“Tavla sadece şans değil, aynı zamanda zeka ve strateji oyunudur.”

Dünyanın bütün tavla oyuncuları tarafından kabul gören bu gerçek,yeni bir kavramı hayata geçirdi; “modern tavla”. Uluslararası Tavla Federasyonu Türkiye Temsilciliği sayesinde, modern tavla ülkemizde de oynanıyor; birçok şehirde modern tavla turnuvaları yapılıyor, Türk oyuncular Uluslararası turnuvalara katılıyor ve aldıkları derecelerle, kupalarla gurur kaynağımız olmayı sürdürüyor.

Federasyon 2000 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren temsilciliğinin 28 şehirden 600’ü aşkın üyesi bulunuyor. Modern tavlayı Arda Fındıkoğlu‘ndan dinliyoruz:

“Keskin kuralları ve birtakım stratejik eklemeleri var modern tavlanın. Yani, bildiğimizden ve oynadığımızdan biraz farklı. En önemli farklılığı vido küpünün kullanılıyor olması. Oyunun herhangi bir anında kazanacağınıza eminseniz ya da blöf yapmak istiyorsanız rakibinize vido öneriyorsunuz. Kabul ederse, skor ikiye katlanıyor, gerekirse katlar giderek yükseliyor. Vido dışındaki farklılıkları arasında fincanla ve sağ tarafınıza zar atma zorunluluğu da sayılabilir.”

Modern tavla oynayanların ülkemizde de her geçen gün arttığını söyleyen Fındıkoğlu, dönem dönem İstanbul, Ankara ve Bodrum’da turnuvalar yaptıklarını söylüyor. Turnuvalar bittiğinde Türkiye şampiyonu belirleniyor. Şampiyon, Türkiye’yi uluslar arası turnuvalarda temsil etme şansına sahip oluyor.

Tavla dili

1: yek
    2: dü
    3: se
    4: cihar
    5: penç
    6: şeş

1-1: hepyek
    3-1: se yek
    3-3: düse
    3-2: sebayi dü
    6-3: şeş ü dü
    5-2: penç ü dü
    5-3: penç ü se
    5-5: dübeş
    6-6: düşeş
    sevinelim diye sevmedik!!forza bordo mavi!!

Hüseyin Çümen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bu konuda arkadaşların görüşlerine katılıyorum tavla ve kumar kağıtlarının sayı oyunlarına ve bunların zaman kaybı na ve para karşılıı oynanması yüzünden günah sayıldığı fikirleri doğrudur
    amma bu forumlarda bence dini konular açmamak lazım bazı arkadşlar dini konularda bile ti ye alıcı akılları sıra esprituel konuşmalar yapıolar ve bu çok sinir bozucu o yüzden benim ricam dini tartışmalar a pek girmemek için başlıklar açılırken de dikkat edilmeli sadece fikrimi söylemek sitedim herkese iyi geceler

Nereden
    Adıyaman

Baştan söylim bu yorumu yapmak için üye oldum. Maile yorum yaptılar vs şeklinde gelen mesajları dahi görmicem çünkü kullanmadığım mail ile üye oldum bilginize.

Neden yazıyorum derseniz konu başlığını kağıt üzerinde gördüm ve çok güldüm bir kaç kelimesini google yapınca burayı buldum şöyle bir göz attım yazılanlara dayanamadım yazmam lazım dedim.

Çok uzatmadan tavla 5,000 (BEŞ BİN) yıllık bir oyun türkçe özet hali "https://tr.wikipedia.org/wiki/Tavla"
    ingilizce 87 farklı kaynaktan derlenmiş detaylı hali "https://en.wikipedia.org/wiki/Backgammon"

diyeceğim şuki islamdan 3600 yıl önce kahin bir yahudi çıkmış ulan 3600 yıl sonra islam gelecek şimdiden onlara bi madik atayım tavlayı icat edeyim kutsal sayılarına denk getireyim her oynayışlarında günah işleyip cehenneme gitsinler kehanetinde bulunmuş. o arkadaşı zaman makinem ile 5,000 yıl öncesine gidip tebrik edesim geldi.
    ÇÜNKÜ: iyi denk getirmiş önce islamı bilmiş,
    zarla pulları 32 farz icat eder bunlar diye kasten ayarlamış,
    şeş düşeş zar 12 etsin namazın farzına isabet etsin,
    oda yetmemiş bu yazıda olmayan es kaza elime geçen kağıtta yazan yek 1 allah,
    dü 2 teyemmüm,
    se 3 guslün farzı
    cehar 4 abdest farzı
    penç 5 islam şartı,
    şeş 6 iman şartı
    tüm bunlarıda uydurayım oyuna yerleştireyim cuk otursunh tam cehennemlik olsunlar öngürülerinde bulunmuş harbi bravo süper yahudiymiş.

Bu yazıyı ilk uyduran tam şam şeytanı düşman ilan edici art niyetli zihniyetten başka bir şey olamaz. Ve de tebrik edelim tavla, iskambil, kağıt oyunu, okey bütün özelliklerini çok iyi bir kumarbaz kadar biliyor. Altın madalyayı haketmiyor mu sizce?

ve birde ikaz edelim tanıyan varsa uyarsın kendisini. sakın ola bahsettiği sayılara denk gelen alışverişler yapmasın ya 1 lira pahalısını alsın (tüh 1'i de dahil etmiş öyleyse 7 lira pahalısını almak zorunda çünkü 1-2-3-4-5-6 12-28-32-52-54-104 aman ha bu sayılardan her türlü uzak dursun zikretmesin çarpılır falan ağzı ile sol ayak parmağı yer falan değiştirir.

Başta dediğim gibi çok güldüm vah garibim bi dolu sayıdan muzdarip oldu. hatta cebinde bahsi geçen sayılara denk gelen parası varsa bulundurmasın atsın fazlasını. tabela, plaka, telefon nosu gibi bi yerlerde denk gelirse bu sayılar koşarak kaçsın. Neme lazım es kaza 104 nolu uçuş denk gelir binmesin uçak neyim düşer yazık diğer yolculara!
    Konu dandanakan tarafından (07.06.2020 Saat 00:40 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)