Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 77 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Mustafa Kemal Atatrk'n Hayatndan Kesitler...

skender66 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    11.03.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    45

Standart Mustafa Kemal Atatrk'n Hayatndan Kesitler...

ATATURKUN italyanlara cevabi...

Birgn italyan Bykelisi Ata ile grmek ister ve
    huzura kabul edilir. O zamann muhtelif ekonomik-siyasi konular hakknda
    konuulduktan sonra, bykeli "Ekselans, dn Roma ile yapm oldugum bir
    grmede hkmetimizin Hatay' almak istedii kararn size iletmem
    sylendi" der.
    Odada buz gibi bir hava eser. Ata, bykeliye bireyler daha ikram
    eder ve iki dakikalna odadan ayrlr. Dndnde ayanda izmeleri,
    zerinde mareal niformas, belinde tabancas vardr. Doruca masasna
    gider, manyetolu telefondan Mareal Fevzi akmak'n balanmasn ister ve
    akmak'a: " Paa, talyan dostlarmz Hatay'a gelmek istiyorlarm. Hazr
    myz" der. Fevzi akmak durmu anlar ve "Biz hazrz Paam" diye
    yantlar...Ata bykeliye dner ve: "Biz hazrmz. Hkmetinize
    syleyin, isterlerse gelip Hatay' alabilirler" der.......

KANLA ZLD KANLA SLNR!!...

skender66 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    11.03.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    45

Standart ATATURK'n cevap veremedigi tek adam...

Tarihimiz saysz savalarla doludur. Biz bu savalardan ba kaldrp ne memleketi imar edebilmi, ne de kendimiz refaha kavumuuzdur. Bunun sebebi, bizim suumuz olduu kadar dmanlarmzn da suudur. nk bata Ruslar olmak zere dmanlarmz hep yle dnrlerdi:

"Trklere rahat vermemeli ki, baka sahalarda ilerleyemesinler."

Bunun iin de sk sk bamza belalar karrlar, savalar aarlar, baz millet ve topluluklar "stiklal" diye bize kar kkrtrlard.

Biz byle durmadan savarken de o zamanlar askere alnmayan gayri mslimler zenginleirlerdi.

Onlarn neden zengin, bizim neden fakir kaldmz bir kyl, Atatrk'e verdii ksa bir cevap ile ok gzel aklamtr.

Atatrk, Mersin'e yapt seyahatlerden birinde, ehirde grd byk binalar iaret ederek sormu:

- Bu kk kimin?

- Kirkor'un...

- Ya u koca bina?

- Yorgo'nun...

- Ya u?

- Salomon'un...

Atatrk biraz sinirlenerek sormu:

- Onlar bu binalar yaparken ya siz nerede idiniz? Toplananlarn arkalarnda bir kylnn sesi duyulur:

- Biz mi nerede idik? Biz Yemen'de, Tuna Boylar'nda, Balkanlar'da, Arnavutluk Dalarnda, Kafkaslar'da, anakkale'de, Sakarya'da savayorduk Paam...

Atatrk bu ansn naklederken:

- "Hayatmda cevap veremediim tek insan bu ak sakall ihtiyar olmutur" derdi.

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Kaya - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

KOLAASI MUSTAFA KEMAL

Atatrk'n, Selanik'te geirdii Kolaas (Kdemli Yzba) gnleri...

Hemen btn subaylar politikaya girmiler. mparatorluk temellerinden sallanyor. Herkes memleketi kurtaracak arenin peinde...

Klalarda, kla dnda konuulan hep bu. Atatrk de, durumu tartanlardan biri... Bulunan fikirlerin denenmesini nleyen, engelleyen Padiah 2.Abdlhamit olduu iin, hemen btn aydnlar onu ekitiriyorlar. Cuntalar kuruluyor. htilal hazrlklar yaplyor.

Bir yeralt rgt kurulmu: "ttihat ve Terakki" adn almt. Bir ok subay bu rgtn iinde. Jurnalclar da, radar gibi koca bir kulak kesilmi, her yanda konuulanlar dinliyor.

1907 yl Austos'u... Selanik'in Beyaz Kule parknda, siviller, subaylar masalara oturmular, kendi aralarnda konuuyorlar. Bazlar fslt ile, bazlar hi bir eyi nemsemeden aktan aa. Bunlarn aralarnda Kolaas Mustafa Kemal'de var. Yzba Fuat'la (Bulca) konuuyor. Konu, gnn koullar ve Devletin gelecei... Mustafa Kemal, cebinden kalemini karyor:

- Fuat, yannda bo bir kat var m?..
    - Var, ne yapacaksn?!
    - imdi greceksin!
    - Peki, buyur...

Mustafa Kemal, arkadalarndan ald kada elindeki kalemle bir harita iziyor. Bu, Trkiye'nin bugnk haritasnn hemen hemen tpksdr. Arkadalarna uzatyor:

- te vatanmzn haritas budur! Sakla bu kad, ilerde gzlerinle greceksin...

Yzba Fuat, haritay inceliyor. nanlacak ey deil. Bir ucu Badat'ta, bir ucu Tuna'da koskoca imparatorluktan kala kala bu kadarck toprak m kalacak?

- mparatorluk bu kadar m klecek yani?..
    - Hi kukun olmasn o kadar!

Yzba Fuat saklyor bu kat parasn... Gel zaman, git zaman aradan 13 yl geiyor, Erzurum Kongresi'nde "Ulusal Ant" karar alnyor, bir de bakyor ki, Fuat, 1907'de Mustafa Kemal'in Selanik'te Beyaz Park'ta izdii haritann snrlar, Ulusal Ant'n izgileri olmu!..
    Konu Kaya tarafndan (29.01.2007 Saat 21:46 ) deitirilmitir.
    Her kim kendini kymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

ATATRK VE REFK KORALTAN

1924 ylnda Atatrk, Konya'ya gelmiti. Konyallarn kendisine armaan ettikleri konakta arkadalaryla beraberdiler. (Bu konak imdi Vali konadr). Konyallar, Gazilerini olaanst gsterilerle karlamlar, barlarna basmlard. Atatrk memnun, arkadalar memnundular.

Konan yemek salonunda bir ziyafet sofras hazrlanmt. Sofraya Gazi ve arkadalarndan baka, Konya Milletvekilleri, Vali ve baz ileri gelenler de arl idiler.

Bu srada Konya Milletvekili Refik (Koraltan) ayaa kalkt ve Atatrk' ven bir konumaya balad. Syledikleri, sofradakilerin paylat duygu ve fikirlerdi. Refik (Koraltan) Milli Kurtulu yllarnda ateli Milletvekili idi. Cumhuriyete bal, Atatrk' seviyordu. Bu bakmdan syledikleri genellikle o gnk ortamn i dnyasn yanstyordu.

Koraltan, Atatrk'n kiiliini belirlerken, onsuz Kurtulu Sava'nn yaplamayacan, yaplsa bile baarya ulatrlamayacan sylyor, memlekette yaplm ve yaplacak iler iin Atatrk'n bata olmasnn art olduunu ileri srerek:

- "Tanr seni bamzdan eksik etmesin" diye szlerini balyordu.

Fakat Atatrk'n neesi kamt, hatta Refik Koraltan' dinlerken, bunalmaya balad. Byle zamanlarda yapt gibi ince dudaklarn dileriyle sryordu. Bir ara Refik Koraltan'a:

- Beyefendi, -dedi- Btn yaplanlar herkesten nce, byk Trk Milletinin eseridir; onun banda bulunmak bahtiyarlna ermi bulunan bizler ise, ancak onun uurlu fedakarl sayesinde ve fikir ve iman birlii iinde mterek vazife grm, ylece baar kazanm insanlarz; hakikat bundan ibarettir.

Refik Koraltan bu szlerin de etkisiyle iyice duygulanmt. Yeniden konumaya balad:

- Hakikat, sizin bu yurdu kurtardnz, her eyi sizin yaptnzdr. Tevazu gsteriyorsunuz; fakat bizim bu kadar yksek tevazua bile tahammlmz yoktur!.. dedi.

Atatrk, genellikle kendisinin vlmesinden holanmazd, bu tr konumalarn yaplmas her zaman kendisini rahatsz ediyordu. Hele o gnn artlar iinde putlatrc konumalara hi raz deildi. yice sinirlendi ve olduka yksek bir sesle;

- Efendim, msaade buyurunuz, -dedi- Ortada tevazu falan yok... Gerein ifadesi vardr. Zat alinize bir eyi hatrlatacam; elbette dikkat etmisinizdir; ben, nmze kan meseleler hakknda her zaman uzun uzun konuur, istiarelerde bulunurum; herkesi syletir ve dinlerim. tiraf edeyim ki, konuulacak meselelerin hal ekilleri hakknda vazh bir fikre sahip olmadan mzakerelere girdiim grmemitir. Bu konularda yalnz arkadalarm, yani sizleri dinledikten sonradr ki, kanaate varmmdr. Binaenaleyh, tatbikatta olduu gibi, verilen kararlarda da hepinizin hissesi vardr, bunu bilesiniz...

Biraz durdu, dnd sonra konumasn srdrd:

- imdi, konunun asl ince noktasna geliyorum; Beyefendi; ierde ve darda ahsma kar suikastler tertip edilmesinin sebep ve hikmeti nedir, hi dndnz m? Bu tertiplerin peinde koanlarn benimle ahsi bir alp verecekleri mi vardr? Hayr! O halde, neden beni ortadan kaldrmak istiyorlar?

Cevap vereyim; nk nklap Trkiye Cumhuriyeti'nin benimle kaim olduunu; ben gidince yklacan; bu suretle haince emellerine kavuacaklarn vehm ediyorlar da ondan... Sizin szlerinizin de onlarn sakat muhakemelerine uygun olduunu bilmem farkediyor musunuz? ok rica ederim Beyefendi, eer samimi iseniz, bu fikri kafanzdan karnz. Hatta yle dnenlere raslarsanz, onlara da ayn eyi ihtar ediniz. Herkes, milli vazife ve mesuliyetini bilmeli ve memleket meseleleri zerinde o zihniyetle dnp almay itiyat edinmelidir.

Sonra sofradakilere dnd:

- Efendiler, size unu syliyeyim ki, inklap Trkiye Cumhuriyeti'ni benim ahsma kaim zannedenler ok aldanyorlar. Trkiye Cumhuriyeti her manasile, byk Trk Milleti'nin z ve aziz maldr. Kymetli evlatlarnn elinde daima ykselecek, ebediyyen payidar olacaktr. imdi rica ederim, artk bu bahsi kapayalm, bir daha da tekrar etmeyelim.

Atatrk sustu. imdi sofradakiler, eskisinden de daha byk bir heyecan ve evk iindeydiler. Bylece Atatrk, sofrasndan bir kez daha milletine seslenmi ve ona yeni bir moral ve parola vermiti.
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu

yelik tarihi
    28.01.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

30 agustos sabahi, Mustafa Kemal muharebe sahasinda dolasiyordu. Etraf binlerce dsman cesetleri ve birbiri zerine yigilmis yzlerce topu hayvani, terkedilmis silah, top ve cephane dolu idi...
    Atatrk syle sylendi:
    - “Bu manzara insanligi utandirabilir ! Fakat mesru mdafaamiz iin buna mecbur olduk. Trkler, baska milletlerin vataninda byle bir harekete tesebbs etmezler."
    Ganimetlerin arasinda yirtilmis ve terkedilmis bir de yunan bayragi gren baskumandan eli ile kaldirilmasini isaret ederek;
    - “Bir milletin istiklal alametidir, dsman da olsa hrmet etmek lazimdir, kaldirip topun zerine koyunuz."

(Son zamanlarda yaananlardan dolay hatrlatmakta fayda var.)

Etrafini eviren halktan bir gen, Atatrk'e sordu :
    - Pasa hazretleri, bir talyan gazetecisi olan Kont Sfortza bir eserinde sizden 'diktatr' diye bahsediyor. Genlik olarak ne cevap verelim?
    Atatrk hi tereddt etmeden cevap veriyor :
    - Ben bir diktatrm.
    Meclistekilerin hepsi sasiriyor, Gazi Mustafa Kemal Atatrk izah ediyor :
    - Fakat benim hayatimi tetkik edenler grrler ki ben misir firavunlari gibi sahsima mezar yaptirmak iin kirbalar altinda insanlari srmedim. Ben, memlekete tatbik etmek istedigim herhangi bir fikri evvela kongreler toplayarak, onlara danisarak bunlari onlardan aldigim selahiyete dayanarak tatbik ettim. Iste Erzurum, Sivas kongreleri, iste Byk Millet Meclisi bunun en canli ifadeleridir. Onlar ne derlerse desinler biz yolumuza devam edelim...

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu

yelik tarihi
    28.01.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

''1935 senesinde idi.Atatrk'n anakkale'ye gelecegi rivayetleri dolasiyordu.

O zamanlar dnyanin bazi yerlerinde oldugu gibi, memleketimizin de bazi blgelerinde yahudiler aleyhinde bir hareket ve ayaklanma bas gstermisti.Bu hal karsisinda btn museviler mallarini, mlklerini satarak yolculuga hazirlaniyorlardi. Bunlar, o zaman rivayet olunduguna gre Filistin'e gitmek istiyorlardi.

Iste bu siralarda "Atatrk anakkale'ye geliyor"dediler.ok sevindim.
    nk Atatrk' hi grmemestim.Heyecanla Atatrk'n gelecegi Balikesir caddesine dikildim. Bu esnada yanimda bulunan birka yahudinin fisilti ile pek hararetli olarak konustuklarini grdm. Alakadar olmaga vakit kalmadan karsidan bir ka otomobil grnd."Atatrk geliyor" sz yeniden agizdan agiza dolasti. Halkin" yasa, varol!"nidalari arasinda Atatrk otomobilinden indi.Alkislar devam ediyor, O da halkin arasinda ilerliyordu.Garip bir tesadf ve talih eseri olarak Atatrk bizim nmze gelince hafif bir duraklama yapti.Halka bakiyor ve kalabaligi selamliyordu. Tam bu esnada yanimda bulunan ve biraz evvel fisilti halinde, fakat hareketli konusan yahudilerden biri, ileriye dogru yrd ve Gazi Mustafa Kemal Atatrk'n nne atildi.Muhafizlar mani olmak istedi.Atatrk:

-Birakin gelsin!dedi.

Bu musevi vatandas, Atatrk'n nnde ellerini ati, omuzlarini yukariya kaldirarak:

-Pasam bizi kovuyorlar.Biz ne yapacagiz?dedi.
    Atatrk bu sekilde nne atilan bu adamin ne demek istedigini ve kim oldugunu derhal anlamisti.Buna ragmen sordu:

-Sen kimsin?
    -Ben pasam, anakkale musevilerinden Avram Palto.

-Sizi kim kovuyor?Hkmet mi?Kanun mu?Polis mi? Jandarma mi?Bana syle?,dedi.

Bu musevi vatandas durakladi, sasaladi.biraz sonra kendini toparlayarak cevap verdi:

-Hayir pasam, halk kovuyor.

Atatrk, bu adamin yzne dikkatle bakti, glmsedi ve:

-Halk isterse beni de kovar, dedi ve yrd.''

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    15.04.2006
    Ya
    33

Atatrkle Halil Aann Hikayesi

Altlarnda, Nuri Conker'in bir arkadann arabas vard. Eyll sonu akam sonbaharn tadn kararak, ekmece'ye doru gidiyorlard.

Birden Atatrk'n gzleri akam gnei altnda ift sren bir kylye takld. Yal bir adamd bu. Sapannn sapna iyice yapm, topraklar yava yava deviriyordu. Fakat iftin bir yannda kz, bir yannda merkep vard. Eit glerle ekilmedii iin sapan yalpa yapyordu.

Atatrk ofre durmasn syledi.

ndiler. Kylye seslendi:

"Kolay gelsin Aa!.."

Kyl bu sese ban evirmeden karlk verdi:

"Kolay gelsin"

"ler nasl Aa? Bu yl mahslden yznz gld m?"

Kyl isteksiz konutu:

"Tanr'nn gcne gitmesin bey, bu yl yufkayd mahsl. Kabahatin ac bizde, ac yukarda! Biz ge davrandk, yukars da rahmeti esirgedi."

"Bakyorum, sapann bir yannda kz, bir yannda merkep koulu. kzn yok mu senin?"

"Var olmasna vard ya, hdrellezde vergi memurlar sattlar."

"Hi vergi memurlar kylnn retim aracn satar m? Olmaz byle ey! Muhtara ikayet etseydin..."

Kyl gld:

"Muhtar banda deel miydi memurun, a bey?"

Atatrk dudaklarn dileri arasnda ezerek konutu:

"Kaymakama gitseydin."

Kyl iyice gld.

"Sen de benle gnl m eyleyon beyim?" dedi.

Atatrk konumay srdrd.

"E peki, stanbul urackta geleydin valiye anlataydn derdini... Onun ii bu deil mi?"

Kyl Atatrk'n saflna inanm iyiden iyiye glyordu. Konumann tadn kard iin keyiflenmiti de biraz.

Kestirip att:

"Brak u saar Allasen, biz onun buralardan gelip getiini ok grdk. Yakasna yapsak acep derdimizi duyurabilir miyiz?"

Atatrk sordu:

"Adn ne senin Aa?"

"Halil... Kylk yerde sorsan, Halil Aa derler..."

"Demek varlklsn?.. Aa dediklerine gre."

"Ack iftimiz- ubuumuz varken admz aa'ya km."

"Peki Halil Aa, bu senin iin beni baya meraklandrd. Benim bildiime gre, bir iftinin retim arac elinden alnmaz. Sen aldlar diyorsun. Hadi kaymakam yle, vali yle diyelim; e peki bir bavekil smet Paa var bilir misin?"

"Bilmez olur muyum, beyim?"

"Tamam yleyse, hemen her hafta stanbul'a geliyor. Florya Kk'ne iniyor. Kk de urackta. Bir gn kapda bekleseydin de derdini dkseydin ona... Herhalde aresini bulurdu."

"Sen benim konumamdan holatn, gnl eyliyorsun. Ama bak imci, tutalm gittim vardm, beni o kapya koymazlar ya...Tutalm ki kodular, koskoca smet Paa'mz gstertmezler ya. Tut ki gsterdiler ya ona halimi nasl yanacam hele; o saarn saar! He iitmez beni..."

Nuri Conker, lafa karmak istedi, Atatrk bir hareketiyle onu durdurdu.

"E peki, bakalm bu dediime ne bulacaksn!" dedi

"Atatrk koca yaz urackta oturup duruyordu. Gitseydin, ksaydn nne, anlatsaydn halini. O da seni yzst brakacak deildi ya!.."

Kyl iyice keyiflenmi, glyordu.

"Sen ne diyorsun bey?" dedi.

"Mustafa Kemal Paa Atatrk'mzn yzn grmek iin Peygamber gc gerek... Hem, tut ki grdk. Yiyip imekten, iinden gcnden ban kaldrp bizim kzn arkasndan m seyirecek?.."

Halil Aa, sigarasnn son nefesini cierlerine doldururken, Atatrk'ten yeni ald sigaray da kulann arkasna yerletiriyor, iftinin bana gitmeye hazrlanyordu. Konuacak bir ey de kalmamt. Atatrk kylnn omuzuna elini koyarak, "Senden holandm Halil Aa" dedi.

"Bir gn kyne de gelir, bir ayrann ierim. Ak yrekli bir
    vatandasn. Ama yine de sana sylyorum, hakkn kimsede brakma ara!.."

Dndler, arabaya bindiler. Halil Aa, onlar uurlad.

"Meraklanma beyim, evelallah he kimse bizim hakkmza el dediremez. Fakat bu, Devlet Baba'ya bortur. denmesi gerek... Otomobil hareket etti. Atatrk'n can sklmt.

"Bir uygun yerden dnelim, tad kat bu iin!.." dedi. Dn yolunda Atatrk konumuyor, sigara stne sigara yakyordu. Yznde ince bir keder vard.

"Yahu ocuk, u Halil Aa'nn vergi borcundan kzn satmz, merkeple ift sryor, hala da 'Devlet Baba' diyor. Ne mbarek millet, bu millet!.."

Kke dndklerinde Atatrk yaverine emretti:

"imdi" dedi: "stanbul'da ne kadar bakan, milletvekili varsa hepsini telefonla bulacaksn!..

Bu akam kendilerini yemee bekliyorum. Ayrca Vali Muhittin stnda ile smet Paa'y bul, onlara da haber ver."

Yaver odadan kt. Atatrk, Nuri Conker'e dnd:

"imdi sen de arabayla kp o Halil Aa'ya gideceksin. Ona benim kim olduumu syleme. Tccar, zengin bir adam filan dersin. 'Seni sevdi, sana kz alverecek' diye bir eyler syle, kandr. Kukulandrmadan al getir buraya."

O akam Atatrk'n sofrasnda Babakan smet nn, bakanlar, milletvekilleri ve stanbul Valisi Muhittin stnda'dan oluan yirmi be konuk vard.

Atatrk, "Bu akam soframza efendimiz gelecek" dedi. "Kendisine nasl davranacanz ok merak ediyorum."

Bir sre sonra ieri bayaver girdi ve Atatrk'n kulana bir eyler syledi.

Atatrk "Buyursun!" dedi.

Bayaver kapy ap da Halil Aa, gndz konutuu beyin sofrann banda oturduunu, yan banda da smet Paa'nn yer aldn grnce, aknlktan dona kald. Dizlerinin ba zlmt. Atatrk onu grnce ayaa kalkt. Arkasndan tm konuklar da ayaa kalktlar. Atatrk son konuunu, "Ho geldin Halil Aa" diye karladktan sonra kendisini sofradaki konuklarna tantt:

"te beklediimiz, Efendimiz" dedi.

Nuri Conker, Halil Aa'y Atatrk'n sa bana oturttu, kendisi de yanndaki sandalyeye geti. Atatrk, sofradakilere, o gn kkten Conker'le birlikte nasl katn, Halil Aa'y, bir yannda kz, bir yannda merkeple ift srerken nasl grdn, sigara yakmak bahanesiyle nasl kendisi ile konutuunu ayrntl bir ekilde anlattktan sonra yle dedi:

"imdi gerisini Halil Aa ile birlikte yannzda tekrarlayacaz. Ben sorduklarm batan soracam Halil Aa da orada bana sylediklerini olduu gibi tekrarlayacak."

Halil Aa'ya dnd:

"Bak beri, Halil Aa" dedi. "Sen bu akam benim ba misafirimsin. Senin ak szlln pek ok beendiimi bugn syledim. Konumamzdan sonra sana hibir zarar gelmeyecek. kzn de alacam. Ama imdi ben tarlada sorduklarm batan soracam, sen de orada sylediklerini aynen tekrarlayacaksn. te soruyorum:

'Bakyorum sapann bir yannda kz, bir yannda merkep koulu. kzn yok mu senin?"

Halil Aa dudaklar titreyerek Atatrk'n ayana kapanacak oldu. Atatrk nledi:

"Yoo, bak byle ey istemem. Soruyorum cevap ver."

Soru - cevap valiye kadar aynen tekrarland. Sofradakiler, soluk almadan konumay izliyorlard. rktc sorulara gelmiti sra. Atatrk sordu:

"Peki stanbul urackta, gideydin valiye, anlataydn derdini, onun ii bu deil mi?"

Vali Muhittin stnda, Hali Aa'nn ancak iki metre tesinden kendisine bakyordu. Nasl desin? Ter basmt iyice, ii savuturmann yoluna kat:

"Vali paamz biz grp dururuz buralarda. Eteine dsek derdimizi duyurabilir miyiz ki..."

"Olmad bu, Halil Aa... Bana dediin gibi, dosdoru..."

"Byle demedik mi beyim?.."

"Ya, ben mi yanl anladm?.. Dur soralm bakalm Nuri'ye. Nuri,byle mi dedi bize Halil Aa?"

Nuri Conker karlk verdi. "Hayr Paam!.."

"Grdn m?.. Demek aklnda yanl kalm. Hani bir ey dediydin sen, vali neden duymazm?.. Aynen bana sylediin gibi syle."

Halil Aa kekeleyerek konutu:

"Kylk yerinde bizim dilimiz saar demeye almtr, paam" dedi. "Kusura kalma gayri..."

Atatrk glmeye balad:

"Diplomatsn ki, yaman diplomatsn, Halil Aa... Ama imdi diplomatlk sras deil, doruyu konuacaz... Syle bana, orada dediin gibi..."

Halil Aa gzn yumup, ban yere edi:

"armm, azmdan yanllkla 'Brak bu saar' diye bir laf karmm..."

Sofrada glmeler balamt.

"Hadi buna da oldu diyelim. Geelim gerisine:

"E, peki bir Bavekil smet Paa var, bilir misin?"

Halil Aa smet Paa'nn yzne bakt ve gzlerini yere indirdi:

"anl smet Paamz bilinmez olur mu hi? O bugne bugn..."

Atatrk Halil Aa'y durdurdu.

"Brak imdi vgleri" dedi. "Ben lafn gerisini getireyim:

Tamam yleyse, hemen her hafta stanbul'a geliyor, Florya Kk'ne iniyor, kk de urackta. Bir gn kapda bekleseydin de derdini dkseydin ona. Herhalde
    bir aresini bulurdu."

Halil Aa yine kaamak yant verdi:

"Kapya koymazlar ya bizi, koysalar da anl paamza kzmz m yanacaz!.."

Atatrk'n sesi iyice sertleti:

"Beni uratrma, Halil Aa" dedi. "Erkek adam szn yalamaz. Ne dediysen, tpksn tekrarlayacaksn!.."

Halil Aa rkt, toparland. Ban yine yere gmp konutu:

"anl Paamza da saar dedikti ya..."

"Yalnz saar deil, 'saarn saar' deil miydi?"

Halil Aa yere eik ban acyla sallad:

"yle dedikti paam, dorusun!.." diyebildi.

Atatrk, smet Paa konusunda daha fazla srar etmedi, sz kendine getirdi.

"Son soruyu soraym imdi" dedi. "Bunun da karln ver, kzn al git."

"Koca yaz urackta Atatrk oturmuyor mu? Gitseydin, ksaydn nne, anlatsaydn halini. O da seni yzst brakacak deildi ya?"

"Hi brakr m Aslan Paam benim!.. Erip eriir de tarlama dek gelir, halimi dinler."

"Brak bunlar Halil Aa, dediini tekrarla." Halil Aa birden diklendi.

Her eyi gze alm insanlarn yiitlii iinde doruldu. Atatrk'n gzlerinin ilerine bakarak konutu.

"te bunu demem Paam" dedi. "Azma ata doldur, ite bunu demem!"

Atatrk glmeye balad:

"Zorlatacak bizi bu Halil Aa, laf anlamyor." dedi. "Mustafa Kemal Paa Atatrk'mzn yzn grmek iin, Peygamber gc gerek demitin, yanlmyorsam. 'Grsem de, iinden gcnden, yiyip imekten ban kaldracak da bizim kzn arkasndan m seirtecek' demitin." Halil Aa'nn gzlerinden yalar inmeye balad. Ta kesilmi, duruyordu. Atatrk konumasn itenlikle srdrd:

"'Atatrk de ii ikiye vurmu, sarhoun biri' demeye getirdin ya fazla stelemeyeyim" dedi.

"imdi bak beni dinle, Halil Aa... Seni u kadar zmemin sebebi, unu anlatmak iindi: u grdn alt bay hkmet... Yani, biri Babakan, tekiler de Bakan! Memlekete gz kulak olacak, ileri evirip evirecekler diye bu makama getirilmiler. Bir kanun gerekti mi, bu baylar hemen
    svanrlar, svire'den mi olur, talya'dan m olur, Fransa'dan m, velhasl neredense, bir kanun bulutururlar, Trke'ye evirtirler, sonra basp imzay gnderirler Byk Millet Meclisi'ne... Bu Millet Meclisi dediim, u alt batan senin yanna kadar olan beyler. Kanun bunlara gelir. Bunlar da 'hkmet elbette incelemi, gerekeni dnmtr, benim ayrca zorlanmama gerek yok' derler ve kaldrrlar parmaklarn, olur sana bir kanun!.. Ama sonra bir vergi memuru gelir, vergi borcundan Halil Aa'nn kzn eker, satar... Halil Aa da tarlasn bir yanda merkep, bir yanda kz, rgalana rgalana srmeye alr. Ama retim dermi, ekim zorlarm, kimin umurunda... Sonra ben bunlar grrm, iim kan alar, iitirim, tasalanrm! E, haka syle bakalm imdi Halil Aa... Sen benim yerimde olsan, efkar datmak iin, bunlar bu beylerle konumak iin
    imez misin? Ama sonra da Halil Aa tutar, sana 'sarho' der..."

Halil Aa'nn dili zlmt:

"yle diyen yok haa!.. Dinden kmak gibidir... Buldun mu bunu, hacs da ier, hocas da ier..."

Atatrk sordu:

"Peki sen de ier misin?"

"Hi bulunur da iilmez olur mu, Paam?.. eriz ki, tpk erbet gibi!.."

Atatrk hizmet edenlere iaret etti, kadehleri doldurttu. Kendi kadehini Halil Aa'ya uzatt:

"Hadi bakalm Halil Aa" dedi. "Salna ielim."

Halil Aa, "Koca Allah, benim mrmden de sana pay drsn Paam, salk drsn" dedikten sonra Halil Aa, edeple ban kenara evirdi, eline verilen kadehi bir yudumda boaltverdi. Yz kzarm, gzleri parlyordu. Ellerini dizlerinin zerine koyarak Atatrk'e dnd:

"Yunan' denize dktn Paam, bayramz baucumuza diktin. Benim gibi bir kyl parasn sofrana alp iirdin, sana duaya bilem dilim dnmez ki... Nideyim ben imdi? Brak ki oh paam, ayan pem..."

Halil Aa Atatrk'n ayan pmek iin davrannca, Atatrk onu skca tuttu ve bu hareketi yapmasn nledi. Halil Aa bu kez, Atatrk'n ellerine sarld, ellerini pmeye balad: "Bayramz gibi sen de bamzdan eksik olma inallah! Sana her kim dman ise, onun yeri senin ayann alt olsun!.. Gayri bana izin, koca Paam!.."

"Yemek yemedin!.."

"Yemek kolay... Meraklanr ocuklar, ben kyme dneyim."

Atatrk Nuri Conker'e iaret etti.

Conker kalkp Halil Aa'nn yanna geldi, kalkt Halil Aa, nce Atatrk', sonra sofradakileri selamlayp kapya doru edeple geri geri ekildi. Kap kapand zaman Atatrk sofradaki teki konuklarna dnd:

"Efendimizin halini grdnz m beyler?" dedi. "Devlet size byle davransa, siz ne yaparsnz? Mbarek millet bu, adam millet bu... imdi bu adam milletin karsnda 'adam olmak,' bize dyor!.."

Sofrada kesin bir sessizlik vard. Kimse gzlerini Atatrk'ten
    ayramyordu:

"Halil Aa'nn kzn satp, retimini aksatan kanunu ya biz yaptk ya da bizim yaptmz kanun yanl yorumlanarak Halil Aa'nn kzn satyor. kisi de bence birbirinden farksz... Byle bir kanun yaptksa, memleket karlarna aykrdr. Nasl yaparz, nasl yapmz bunu? Eer yaptmz kanun doru da, yorumlamas yanl oluyorsa, o zaman sormak lazm. Hkmet nasl bir ynetim iindedir? Sonra unutmayn ki, olay stanbul'da geiyor. Bunun Van' var, Bitlis'i var, ky bucak ilesi var; acaba oralarda neler oluyor? Bu ark iyi dnmyor beyefendiler!.."

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu

yelik tarihi
    28.01.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Standart Mustafa Kemal''in Hz. Muhammed(s.a.v)''i ryasnda grmesi...

"Memleketin her tarafnda etin bir mcadele ve mukavemet balamt. Ankara bir kurtulu burcu ve Mustafa Kemal''in ad bir bayrak olmutu. Antep, mcadele gnlerinin ac bir devresiydi. Memlekette istikll uurlam, topyekn bir vuzuh kazanmt.

O zaman ilkokulun ihtiyari snfndaydm. Bir sabah okula geldiim zaman ocuklarn bahede toplanm olduunu grdm. Din dersleri muallimi Hafz Halil Efendi''nin konuacan sylediler. Halk da okulun bahesinde toplanmt. Az sonra Hafz Halil Efendi krsye kt. Titrek fakat heyecanl bir sesle:

''- Din kardelerim, sizi eyh Sunus Hazretlerinin bir tebiri iin buraya topladm'' dedi ve u vakay anlatt:

''- eyh Sunus Hazretleri bir gece Peygamberimizi ryasnda grm ve koup elini pmek istemi. Peygamber kendisine sol elini uzatm, buna aran ve mahzun olan eyh, Peygambere hitaben:

- Ya Resulllah niin sa elinizi vermediniz? Diye sual edince u cevab alm:

"Sa elimi Ankara''da Mustafa Kemal''e uzattm."

Bu ryay anlatan Hafz Halil Efendi''nin elleri, enesi ve dili titriyordu. Gzleri dolu doluydu; hitabesi kalabal etkilemiti. Birden gr ve imnl bir sesle:

-Ey ahali, Mustafa Kemal muzaffer olacak, Peygamber Efendimizin sa eli onun elindedir. Buna iman edin!.. diye haykrd ve krsden indi.

Sonradan rendiime gre, Merhum Hafz Halil Efendi bu ryay camide va''zetmi ve onu imanl tefsirlerle tamamlamtr."

(Avni Altner, Her Ynyle Atatrk)

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    15.04.2006
    Ya
    33

Atatrk'n Yanna Ald Ilk Er
    O, Samsun'a kt zaman, st ba yrtk, postallar patlam, silahsz bir er grd. Yznn rengi bakra dnm, yalan eriyip kemik ve sinir kalm bu Trk askeri alyordu. O'na sordu:

- Asker alamaz arkada, sen ne alyorsun?

Er irkildi, ban kaldrd. Bu sesi tanyordu ve bu yz ona yabanc deildi. Hemen doruldu ve Anafartalar'daki Komutann elik yay gibi selamlad.

- Syle niin alyorsun?

Anadolu'nun yank yrekli ocuu iini ekti:

- Dman memleketi bast, hkmet beni terhis etti. Silahmz elimizden ald. Toprama giren dman ne ile ldreceim? Kemal Atatrk, er'in omzuna elini koydu:

- zlme ocuum, dedi. Gel benimle!

Ve Samsun deposunda giydirilip silahlandrarak yanna ald ilk er bu Mehmetik oldu

Sat Kadn
    Ankara'da yakici bir yaz gn idi Atatrk beraberinde arkadaslari ve yaverleri oldugu halde Kizilcahamam'a giderken Kazan ky yakinlarinda durmus ve otomobilinden inmisti. Kyn kadini, genci, yaslisi, ihtiyari kylerin iinden geen, sosede duran bu yabanci konuklari grnce hep kosustular. Kimi su seyirtti, kimi ayran , bunlardan biri, ggmnden aktardigi soguk ayrani ata'ya uzatti:

- Bir soguk ayran iermisiniz,dedi.

Bu orak iklimin kavurdugu yznde bronzlasmis Trk kadinin en bariz ifadelerini tasiyan, bir trk anasi idi. Bgrne sikistirdigi kundagi biraz daha bastirdiktan sonra, sag elindeki ayran bardagini uzatti, bekledi. Ata'si, ayrani kana kana imis ve biran durakladiktan sonra ona :

- Senin kocan kim ? Diye sormustu

Kyl kadini,yz tunlasmis, elleri nasirli bir Trk anasi Ankara'nin kendine has sivesi ile kocasinin Sakarya harbinde bogazindan yaralanmis bir cengaver oldugunu syledi. Ata bir soru daha sordu :

- Ne zaman dogdun?

- 1919'da Atatrk Samsun'a iktigi zaman dogdum.

Ata, bir an dsnd. Yil 1934 idi. Kadinin bu ifadesine gre 15 yasinda olmasi lazim gelirdi. Halbuki karsisindaki kadin 25 yaslarinda grnyordu tekrar sordu :

- Nasil olur

- Evet , nasil olurdu .bu sati kadin hi tereddtsz, o her zamanki nktedan haliyle ve memleketin isgal altinda geirdigi aci yillari ima ederek:

- Evet pasam,ondan evvel yasamiyordum ki !

Bu espiri ata'yi bir hayli dsndrd. Ayrilirken yaverine kadinin ismini ve adresini not ettirdi.daha sonra biz sati kadini byk millet meclisine giren ilk kadin milletvekili olarak grmekteyiz.

h'n Sakal
    Ata, yanndaki valinin kulana eilip sorar; Kimdir bu? Vali
    yant verir;
    -Efendim kendisi IH'tr. Yrede ok hatrls vardr.

Atatrk h' yanna arr ve;
    -"Bak baba, imann ls sakaln boyunda deildir. unu rica
    etsem de en azndan Peygamber efendimizinki gibi ksaltsan"der ve eliyle
    de boyun alt hizasn gsterir.

h; -"Emrin olur Paam". diyerek yerine ekilir

Aradan zaman geer, bir akam Atatrk Amasya'daki h' hatrlar
    ve Valiyi telefonla arayp durumu sorar.Vali nasl syleyeceini
    bilememekle birlikte, h'n sakal boyunda en kk bir ksalma
    bile olmadn aksine kimselere el srdrmediini anlatr. Atatrk
    telefonu kapatr,kad kalemi eline alr ve az sonra nazrn arp,
    yazd yazy Amasya Valilii'ne tebli etmesini ister. Ertesi gn
    Amasya'dan bir haber gelir ki h Efendi Ata'y grmek zere Ankara'ya yola
    km... h gelir Ata'nn karsna kar. Sakal tamamen
    kesilmi, sinekkayd bir tra olunmu, salar ksaltlm, klk kyafet
    batan sona deitirilmi, bambaka grnme brnlmtr.
    Atatrk'n mesai arkadalar bu deiimi anlayamaz ve Ata'ya
    sorarlar;
    -"Aman Paam, o h ki sakalna el dahi srdrmezdi, siz ne
    ettiniz de kknden kesmesini saladnz?

Ata glmser, sonra da yanndakilere dnp;
    - "Dn akam Amasya Valilii'ne bir yaz gnderdim ve h' Afyon'a vali atadm bildirdim" der.
    Ardndan da yeni bir yaz hazrlayp nazrna bu
    yazy da h'a vermesini syler. Yazda syle yazmaktadr;

"nancn lsnn sakalda olmadn anladna sevindim.
    Valilik meselene gelince, bugn koltuk uruna krk yllk sakalndan
    vazgeebilen yarn baka eyler iin milletinden bile vazgeebilir.
    Seni byle bir ikileme mahkum brakmayalm. Kal salcakla...

Atatrk'n Kemiklerini Szlatan Olay

Gnlerden 4 Temmuz 2005 Pazartesi. Antkabir yine ziyaretilerle dolu.
    Ziyaretilerin ou orada bulunan an defterine birka satr karalyor,
    Atatrk'n huzurunda geirdii dakikalara ilikin izlenimlerini yazyor.
    O gn defterin yannda iki gen var. Grevliler bunlarn durumundan
    kukulanyor. Bunlar da deftere bir eyler yazyor.

Grevliler hemen sonrasnda bu iki gencin deftere yazd yazlar
    okuyor.

Biri yle yazm:

'Seni grdm, iim daha da kt oldu... Seni hi gzm tutmuyor.'

kincisinin yazdklar ise ok daha ar ve hakaret dolu:

'Selamnaleykm diyecem ama demiyorum. Senin tipini s..'ecem.
    S..'meyecem.
    Senin kafana sa ektirecem.'
    * * *

Grevliler bu iki kiiyi annda yakalyor. Sanklar ifadeleri alnmak
    zere emniyete, oradan da savcla sevk ediliyor. Cumhuriyet Savcs Nedret Tacer tarafndan ifadeleri alnyor.

Genlerin ikisi de Norve'te yayor. Selman 1987, Kadir 1988 doumlu.

Savc bunlarn ifadesini aldktan sonra tutuklanmalar istemiyle
    mahkemeye sevk ediyor.

Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi sanklarn ifadesini alyor.

Her ikisi de su ileme kastlar olmadndan sz ediyor.

Fakat ok ilgintir, olaydan hemen sonra bunlarn avukat adliyeye
    geliyor. Tarikat evreler derhal avukat bulmu. Savunmay daha sonra avukat stleniyor. Avukat savunmasn yle yapyor:

'Olayda su kast yoktur. Bulunduklar lke kltrne, yetime tarz ve
    yurtdndaki uygulamalara gre kendileri Atatrk'n huzurundaki deftere bu ekilde yaz yazm iseler de, olayda Atatrk'e hakaret kastlar yoktur.'

Mahkeme karar veriyor:

'Gerei dnld. Olayn oluu, sanklarn Trkiye'de sabit
    ikametghlar bulunmay, kama phelerinin kuvvetli oluu gz nne alnarak, Atatrk'e hakaret suundan tutuklanmalarna karar verildi.'

* * *

Sanklar tutuklanp cezaevine gnderiliyor. Avukatlar derhal bir st
    mahkemeye itiraz ediyor. tiraz Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi ayn gn karara balyor:

'Gerei dnld: Tutuklamann ar bir tedbir olduu, son
    dzenlemelerle ocuk mahkemelerinde yarglanacak olan sanklarn yurtdnda yetimi olmalar, delilleri karartma ve deitirme imknlarnn olmay, sabit ikametgh sahibi ve renci olmalar ile tutuklu kaldklar sre nazara alnarak tahliyelerine karar verildi.'

Emniyet, savclk ve mahkeme tutanaklarnda sanklar iin 'Norve'te
    ikamet eder' deniliyor. Trkiye'de adresleri yok!

Sanklarn tutuklu kald sre sadece 16 saat!

imdi Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin bu kararndan sonra gereklere bir bakalm ve hi bilmediimiz konular bylece renmi olalm:

Demek ki yurtdnda yetimi iseniz, renci iseniz, Atatrk'e -hem de
    Antkabir defterinde- yazl olarak hakaret etmeye hakknz var! Hem de
    en ar bir biimde!

En fazlas 16 saat tutuklu kalrsnz, sonra bir st mahkemenin kararyla
    sizi tahliye ederler.

bu kadar basit! Her iki sann u anda Norve'e uurulmu olduu
    kesin.
    Sen onlar bul bulabilirsen!

* * *

Cumhuriyet Savcs Nedret Tacer ve Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi Hkimi Avni Mis, bouna zahmete girmiler.

lkemiz AB'nin istemleri dorultusunda 'demokratikleme ve zgrlk'
    yolunda hzla ilerliyor.

Atatrk'e mi sveceksin!.. Git, hem de Antkabir defterinde en ar
    biimde sv!

Rahata, zgrce!

Madem yurtdnda yayorsun ve rencisin, hibir ceza almazsn... nk 'yurtd kltrnde' Atatrk'e svmek normaldir! Hele tutuklu kaldn 16 saat dikkate alndnda! Bu hususlar artk mahkeme kararyla belgelidir!

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 6 Temmuz 2005 tarih ve 2005/184 sayl karar bunun somut gstergesidir.

lkemiz AB yolunda hzla ve emin admlarla ilerliyor. Helal olsun bize bu
    yollar!

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

@dere

Paylam iin ok teekkrler. Fakat bitirdiin yerden dier ayrntlar ben aktarayim...

Susmutu Atatrk. Kimse konumuyordu. smet nn, gz ile arkadalarn dolat, sonra hafife ksrerek konumaya balad:

- Haklsnz Paam! Bunun yanl bir uygulama sonucu olduunu sanyorum. nemle aratracam! Hkmet olarak elimizde insan kapasitesi yeterli deil, bunu biliyoruz. Ama, grevimiz, buyurduunuz gibi, ark iyi dndrmektir, dndreceiz!

Ne Atatrk, ne sofradakiler, ikiye dudak dedirmiyorlard. Geni tutulmu bir Bakanlar Kurulu gibiydi masa.. Bavekil, Cumhurbakan'n tatmin etmek iin konumutu. Fakat Atatrk, yine de sinirli idi. Soruyu smet Paa'ya dorulttu:

- Bugne kadar byle bir olay size intikal etti mi?
    - Hayr Paam, etseydi elbette ilgilenirdim...
    - Ben de parmam buraya basyorum. Biz, Cumhuriyet'i ss olsun diye yapmadk. Hkmetin mfettileri var, valileri var, kaymakamlar var, bunlar Halil Aa'nn kzn vergi borcundan satyorlar. Yaptklarnn ne demek olduunu elbette bilmeleri gerekli... Bunlar, size hibir ey sylemiyor, Halil Aa'nn kzn satp vergi gelirini ikin gstermeye alyorlar! Hadi bunlar brakalm, Milletvekili arkadalarmz var. Yolluk alyorlar, halkla konuuyorlar, bunlar da size bir ey sylemiyor. Bir parti rgtmz var, halkn iinde dirsek dirsee yaamalar gerekli, onlar da memleketin zararna olan byle bir uygulamadan sz etmiyorlar...

Ne demektir bu?

Bizim halkla beraber ve halk iin deil, halka ramen bir sistem kurduumuzu sanmaktadr! Asl zldm, parmak bastm yer buras!.. Biz Cumhuriyet'i anlatamamz beyler, bundan bu kyor!

"Mazereti Kesinlikle Kabul Etmiyorum"

Cumhuriyet'in ne olduunu anlatmak zorundayz, hkmetin ve partinin grevi budur! Siz ikisinin de bandasnz Bavekil Paa! nsan kapasitesi mazeretini de kesinlikle kabul etmiyorum. Cumhuriyet'ten bu yana 13 yl geti. O gn okula balayanlar bugn niversitelerde okuyor. Ortaokullarda olanlar bugn ya devlet kadrosundalar, ya da parti tekilatmzn bnyesi iinde... Bunlar, Cumhuriyet'in her tehlikeye kar savunucusu deiller mi? Peki neredeler? Ya bunlara Cumhuriyet'i anlatamadk, ya da daha kts, bunlar da eyyamc oldular! Yaptmz devrimlerin yaamas, bilinli bir Cumhuriyet ve Devrim kuann yetitirilmesine baldr. Halil Aa'larn bana gelenler, hkmete ve Byk Meclis'e ulamyorsa, tehlike var demektir!

Atatrk, smet nn'nn yzne bakt. nn konumaya davranyordu ki Atatrk onu eliyle susturdu:

- Ne syleyeceinizi biliyorum. Sofradaki arkadalarmz da bir hayli yorduk ve yemekten alkoyduk. Hadi beyler... Kadehini uzatt - grevimizi daha sk kavramamz ve baarmak iin daha ok almamzn onuruna!

Ama sofradaki ar hava hala sryordu. yi bir ev sahibi olan Atatrk, havay dzeltmek iin Salih Bozak'a takld.
    Malik bin Dinar

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    15.04.2006
    Ya
    33

@kaya abi yanl insanlar yksek yerlerde olduklarndan bugn bu haldeyiz

volkanferhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

anakkale savandan 15 yl sonra,1934 ylndaki anzak kutlamalar

“bu memleketin topraklarnda kanlarn dken ingiliz, fransz, avustralyal,yeni zelandal, hintli kahramanlar! burada, dost bir vatann toprandasnz. huzur ve skun iinde uyuyunuz. sizler, mehmetiklerle yanyana koyun koyunasnz.
    uzak diyarlardan evlatlarn harbe gnderen analar! gzyalarnz dindiriniz. evlatlarnz bizim barmzdadr. huzur iindedirler ve rahat uyuyacaklardr. onlar bu toprakta canlarn verdikten sonra, artk bizim evlatlarmz olmulardr.”
    Konu volkanferhan tarafndan (30.01.2007 Saat 02:27 ) deitirilmitir.
    Benim yaradlmda fevkalade olan bir ey varsa,TRK olarak dnyaya gelmemdir....Gazi Mustafa Kemal Atatrk

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

"hakimiyet ve saltanat hi kimse tarafndan hi kimseye ilim icabdr diye, mzakere ile, mnakaa ile verilmez. hakimiyet, saltanat, kuvvetle, kudretle ve zorla alnr. osmanoullar, trk milletinin hakimiyet ve saltantna zorla el koymulardr. bu tasallutlarn alt yzyldan beri devam ettirmilerdi. imdi de trk milleti bu mtecavizlerin hadlerini ihtar ederek, hakimiyet ve saltanatn, isyan ederek kendi eline dorudan doruya alm bulunuyor. bu bir oldubittidir. bahis konusu olan, millete saltanatn, hakimiyetini brakacak myz, brakmayacak myz meselesi deildir. mesele zaten olup bitmi bir hakikat ifadeden ibarettir. bu mutlaka olacaktr. burada toplanm olanlar, meclis ve herkes meseleyi tabii grrse, fikrimce muvafk olur. aksi takdirde yine hakikat, usul dairesinde ifade olunacaktr. fakat ihtimal, bazi kafalar kesilecektir."

mustafa kemal, 30 ekim 1922 meclis konumas
    Benim yaradlmda fevkalade olan bir ey varsa,TRK olarak dnyaya gelmemdir....Gazi Mustafa Kemal Atatrk

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

efendiler ;
    bir eyin zararyla, bir eyin imhasyla ykselen eyler bittabi' o eyden zarara urayan aaltr. hakikatten avrupa'nn btn ilerlemesine, ykselmesine ve medenilemesine karlk trkiye tam tersine gerilemi ve d vadisine yuvarlana durmutur. artk vaziyeti dzeltmek iin mutlaka avrupa'dan nasihat almak, btn ileri avrupa'nn emellerine gre yapmak, btn dersleri avrupa'dan almak gibi bir takm zihniyetler belirdi.
    halbuki ;
    hangi istiklal vardr ki ecnebilerin nasihatleriye, ecnebilerin planlaryla ykselebilsin ?...
    tarih byle bir hadiseyi kaydetmemitir...

6 MART 1922 tbmm

ve biz hala ulu nderimizin dediini gremiyoruz vah kine vahhh

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    zmir
    Ya
    37

"Memleketimizin ekonomik kaynaklar, btn dnyann hrslarn ekecek verim ve servete maliktir."

"Eer 'yabanc dmanl'ndan ok pahalya elde edebilen bamszla glge drebilecek her eyden nefret etmek anlam karlrsa, evet bizim yabanc dman olduumuz sylenebilir... Yabanc giriimcilerin, yabanc amalarnn iimizde uyandrd kayglar, btnyle ortadan kalkm deildir. Eer bazen ihtiyatl hareket ediyorsak, ar derecede kukulu davranyorsak, bu bize ok pahalya mal olan zgrmz kaybetmek korkusundandr."

"Milletler, igal ettikleri arazinin gerek sahibi olmakla beraber, insanln vekilleri olarak da o arazide bulunurlar. O arazinin servet kaynaklarndan kendileri istifade ederler ve dolaysyla btn insanl da yararlandrmakla ykmldrler. Bu yasaya gre, bundan aciz olan milletler, bamsz olarak yaamak hakkna layk deildir."
    Malik bin Dinar

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

Kendinden ne kadar emin olduunun ifadesini Atatrk'n azndan bir kere daha dinleyelim: "Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkr edenler ve bana taan edenler kabilir. Hatt bunlar benim yakn bildiim ve inandklarm arasndan bile olabilir. Fakat, ektiimiz tohumlar o kadar zl ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Msr'dan dner, dolar gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!" 1937, Atatrk

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

PERA PALAS TA YAANANLAR..

stanbul'un igal gnleri idi. Bata General Harrington olmak zere bir ksm igal kumandanlar Pera Palas Salonu'nun bir kesinde otururlarken, baka bir kede oturan Mustafa Kemal nedense onlarn dikkatlerini eker. Kim olduunu sorutururlar. Mustafa Kemal denir. Onlar iin Mustafa Kemal Birinci Dnya Sava'nn en nl ahsiyetlerinden biridir. Yabanc dillerde anakkale Harpleri'nden bahseden ve daima Mustafa Kemal'in isminde dmlenen kitaplar ve yazlar o zaman bile azmsanamayacak kadar fazla idi. Kendisine haber gndererek masalarna davet ederler, ama Mustafa Kemal'in cevab hem nazik, hem kesindir: "Burada ev sahibi olan biziz ! Kendileri misafirdirler ! Onlarn bu masaya gelmeleri gerekir!"

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

Roma'da Mussolini'yi istasyona getirdi!

(F. Rfk Atay, "ankaya", 1969, s.550)

smet nn talya'ya resmi bir seyahat yapaca vakit, Atatrk: "Sen Trkiye'nin Bavekilisin. Mussolini de resmen talya'nn Bavekilidir. Arada hibir fark tanmayacaksnz" demiti. Yolda idik. lk verilen programa gre Mussolini istasyona karlamaya gelmiyordu. nn Roma'da yerletikten sonra karlkl ziyaretler yaplacakt. Atatrk'n talimat zerine, Trk Heyeti eer program deimezse yar yoldan memlekete dnleceini talyan protokolclerine haber verdi. Trende bir teltr, gitti! Roma'ya vardmz zaman talyan Bavekili Mussolini, srtnda ceket atay ve banda silindir apkas ile Trkiye Bavekilini bekliyordu!

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

Byklk odur ki kimseye iltifat etmeyeceksin, hi kimseyi aldatmayacaksn. Memleket iin gerek lk ne ise onu grecek ve o hedefe
    yryeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktr, seni yoldan evirmeye alacaktr. te sen burada direneceksin. nnde sonsuz engeller
    ylacaktr. Kendini byk deil, kk, arasz hi telakki edecek, kimseden yardm gelmeyeceine inanarak bu engelleri asacak, ondan sonra
    sana byksn derlerse bunu diyenlere gleceksin. -

Mustafa Kemal ATATRK

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

hatay hakkndaki tbmm de konusmas

Ben toprak bytme merakls deilim. Bar bozma alkanlm yoktur. Ancak szlemeye dayanan hakkimizin isteyicisiyim. Onu almazsam
    edemem. Byk meclisin krssnden milletime sz verdim. Hatay' alacam. Milletim benim dediime inanr. Szm yerine getirmezsem
    milletimin huzuruna kamam. Yerimde kalamam. Ben imdiye kadar yenilmedim, Yenilmem. Yenilirsem bir dakika yaayamam - Mustafa Kemal ATATRK

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

BR ASKERN MEZARINA

urada, kabrin zerinde konulmu bir,
    Beyaz ta var, onun altnda bayraklar
    Temevv ederken, kelleler uuurken...
    Celdeti tbn olurken ald cerhai mevt
    le bu lemi hye ved etmi bir
    Asker yatyor...
    Onun hb istirahate ekildii u
    Makberin zerine rfekas eki teessr dktler.
    Kadnlar dm rizi mtem oldular. htiyarlar
    Nle eylediler, ocuklar aladlar.
    u st aacnn nim setreyledii senin
    Mezarn zerine bir zrh balk ile kl hak,
    Olunmutur. te oras o kahraman muhteremin
    Cyi istirahatidir. Ne mutlu ki, hki pye vatan
    Ona nilini intizar olmu!...

MUSTAFA KEMAL
    Harbiye talebesi iken yazmtr..

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu

yelik tarihi
    28.01.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Gazi Mustafa Kemal Atatrk'n dilinden:

''Milliyet davas uursuz ve lsz bir dava eklinde mtala edilmemelidir.Milliyet davas siyasi bi mcadele konusu olmadan nce uurlu bir lk meselesidir.''

''Vaka bize milliyeti derler.Fakat biz yle milliyetileriz ki bizimle i birlii eden btn milletlere hrmet ve riayet ederiz,onlarn btn milliyetlerinin icaplarn tanrz.Bizim milliyetiliimiz her halde hodbin (bencil) ve marur bir milliyetilik de deildir.''

''Bu memleket tarihte Trk't,halde Trk'tr ve ebediyen Trk kalacaktr.''

''Biz dorudan doruya milliyetperveriz,Trk milliyetisiyiz.Cumhuriyetin dayana,Trk topluluudur.Bu topluluun fertleri nne kadar Trk kltr ile dolu olursa, o toplulua dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur.''

''Benim yaradlmda fevkalade olan bir ey varsa,Trk olarak dnyaya gelmemdir.''

''Benim hayatta yegane fahrim,servetim Trklkten baka bir ey deildir.''

''Trk milleti kahramanlkta olduu kadar,istidat(yetenek) ve liyakatte (yeterlilik,kifayet) de btn milletlerden stndr.''

''Her Trk ferdinin son nefesi,Trk Milletinin nefesinin snmeyeceini,onun ebedi olduunu gstermelidir.Yksel Trk,senin iin yksekliin hududu yoktur.te parola budur.''

''Ben asil bir milletin evladym.''

''Biz bize benzeriz.''

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

Gafil, hangi asr, hangi on asr
    Tuna ezelden Trk diyardr.
    Bilinen tarihler sylememi bunu
    Kalkyor rtler, rtlen doacak,
    Dinleyin sesini doan tarihin,
    Aydnlkta karalt, karatda afak
    Yalan tarihi gmp, doru tarihe gidin.

Asya'nn ortasnda Ouz oullar,
    Avrupa'nn Alplerinde Ouz torunlar
    Doudan kan biz
    Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz
    Trk sadece bir milletin ad deil,
    Trk btn adamlarn birliidir.
    Ey birbirine di bileyen ynlar,
    Ey yn yn insan gafletleri
    Yrtlsn gzlerdeki gafletten perde,
    Hakikat nerede?

MUSTAFA KEMAL
    Sinop 25 Knunu Evvel 321 (1905)

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

26 Eyll 1938 tarihinde Atatrk, rahatszl ile ilgili olarak ilk defa hafif bir koma atlatmt. Prof. Afet nan, olay yle anlatyor:

O geceyi rahatsz geirdi. lk komay o zaman atlatmt. Ertesi sabahki aklamasnda :

"Demek lm byle olacak" diyerek uzun bir rya grdn anlatt.

Salih'e syle, ikimiz de kuyuya dtk, fakat o kurtuldu" dedi.

Atatrk'n burada "kuyuya dme" sembol ile grd rya vizyonu, kendisinin de syledii gibi lmnn habercisiydi. Salih Bozok'un kuyudan kurtulmas ise, Atatrk'n vefat ettii gn, buna ok zlen Salih Bozok'un intihar etmesi sonucu kurtarlmasn simgeliyordu...

Bu Atatrk'n gerekleen son ryasyd...

yelik tarihi
    07.03.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

Ben nsan Deil miyim?”

Yl 1922. 14 Ocak gece yars. Mustafa Kemal’in zel treni Eskiehir’e doru gidiyor. Bu yolculuk bir kamuoyu yolculuu olacak ve Gazi, sava sonras Anadolu’sunda baz ehirlerin nabzn yoklaya yoklaya zmir’e gidip annesini grecek. Ve Latife’yi.

Ama o gece ok sknts var Mustafa Kemal’in ve bir trl uyku tutturamyor.

Ali avu kompartmann kaps nnde sigara stne sigara iiyor. Kapya dayanm karanl seyreder ken bir yandan da kendi kendine mrldanp duruyor.

“Bu iin bu kadar abuk oluvereceini hi dnmedim.

te, sonunda ifreli telgraf geldi. Zbeyde anamz yitirdik. Peki, ne duruyorum. eri girip onu uyandrmalym. Ama ie bak, giremiyorum. Kyamyorum paama. Nasl derim ki: ‘Anamz ld paam!’ diyemem. Onun yrei anas iin atar. Hep syler. Vatan kurtarmakla anasn kurtarmak ayn anlama gelir onun iin. Kapy asam, telgraf uzatsam, ‘Paam sen sa ol’ desem ‘Eyvah demez mi?’ ‘Koca vatan kurtardm ama anam kurtaramadm demez mi?"

Ali avu, anlattna gre birden yerinden sram. eriden bir ses geliyor. Mustafa Kemal sesleniyor.

avu kompartman kapsn ap selam duruyor:

“Emret Paam”.

Mustafa Kemal yataa oturmu soruyor tela ile:

“Ne demeye kapda bekliyorsun sen?”

“Uyku tutturamadm da Paam”

“Annemden bir haber var m?”

“Az nce bir telgraf geldi dediler, ifreyi znce size sunacaklar.”

“Bouna kvranma Ali, benden de saklamaya alma. Ben haberi aldm.”

Ali avu bir ey yokmu gibi durmaya alyor ve merakla soruyor:

“Ne olan, ne haber aldn ki paam? Hayr haber inallah.”

Mustafa Kemal usul usul anlatyor.

“Az nce dalmm, ryamda yeil bir ovada anamla el ele geziniyorduk. Hep olduu gibi bana bireyler anlatyordu. Birden bir frtna kt. Bir sel bastrd, anamz ald gtrd. Hibir ey yapamadm. Hi, hi!..”

avuu bir titremedir almt. Derken.. Mustafa Kemal emri verdi:

“ocuk! Al getir u telgraf, hemen!”

Ali avu kompartmandan kar kmaz, zm getiren grevliyle karlat.

“Ver onu” dedi. “Paamz bekliyor.”

Kad ald, ieri girdi, selam durdu ve: “Sen saol paam” dedi.

“Millet sa olsun.”

Gznden iri bir damla gz ya akvermiti. avu “Alama paam” diye yalvard.

“Neden? Ben insan deil miyim? Anam ld. Ben buna alarm. Ama, Anavatan kurtuldu. Bununla da te selli bulurum. Benim iin ikisi bir.”

te ben bunun iin:

‘Bulunur kurtaracak baht kara maderini’ diye cevap vermedim mi Namk Kemal’e? Birden Mustafa Kemal ile Ali avu birbirlerine sarldlar ve ak ak, hkrklarla, ili ili alyorlard

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)