Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dünyada Neler Oluyor ??

 1. #1
  OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.09.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  2,982

  Standart Dünyada Neler Oluyor ??


  Alaska halk plajı!

  Küresel ısınma, ABD'nin Kuzey Kutbu'na en yakın noktası Alaska'yı da etkiledi. Kar, buz görüntüleri yerini bikiniyle güneşlenen insanlara bıraktı.

  Hava 28 derece
  Yüzyıllarönce Alaska'da denize girmek bir hayaldi. Ama küresel ısınma sayesinde artık, buzulların yanında denize girilebiliyor. Çarşamba günü bölgedeki hava sıcaklığının 28 derece olduğu belirtildi. Aynı gün Amerika Ulusal Hava Tahmini Servisi şefi Ted Fathauer şaşkınlığını, "Bu bir gerçek; meteorolojik bir şaka değil" diyerek dile getirdi.

  Buzullar eriyor
  Bilimadamları sera gazlarının küresel ısınma üzerinde etkili olduğunu, gazların etkisiyle her geçen gün dünyanın daha da ısındığını belirtiyor. Örnek olarak, son 10 yılda Alaska'nın buzul bölgelerinde meydana gelen erime gösteriliyor. Fakat bu durumdan Alaska'yı ziyaret eden turistler hiç yakınmıyor; kimi denize giriyor, kimi güneşleniyor.

  Sibirya kıyamet alameti mi?

  Dünyanın dört bir yanından gelen küresel ısınma haberlerine bir yenisi eklendi. 11 bin yıllık buzulun erimesi endişe yarattı.

  Sibirya'da Fransa ve Almanya'nın yüzölçümü genişliğindeki bataklık buzullarının da küresel ısınmaya yenik düştüğü ve erimeye başladığı bildirildi. Gezegenin bu 11 bin yıllık maziye sahip, en geniş donmuş bölgesi; oluştuğundan beri ilk kez eriyerek suya dönüşüyor. Bilim adamlarına göre bu bölge erirken açığa çıkan milyarlarca ton metan gazı atmosferde birikecek ve karbondioksitten 20 kat daha zararlı bu kütle, yeryüzünde sera gazı etkisi yaratabilecek.

  OK YAYDAN ÇIKTI
  İngiliz New Scientist dergisine göre, buzulların erimesi geri dönüşü olmayan bir süreç. Ve Sibirya, yeryüzünün her köşesinden çok daha fazla ısınıyor. Geçen 40 yıl içinde Sibirya'da sıcaklık ortalama 3 derece arttı. Oxford Üniversitesi'nden Judith Marquand, "Bu gelişmeden kaygı duyduğunu" belirtti. İklim uzmanları da olayı, "Bu tür doğal sistemler bozulmaya başladığında, ok yaydan çıkmış demektir. Hiçbir fren bunu durduramaz" diye yorumladılar.


  AVRUPA ÇÖL MÜ OLACAK?
  Eric Pape tarafından kaleme alınan habere göre yaklaşan bu tehlike üzerine Avrupa Uzay Ajansı "Çöl İzleme Projesi" isimli bir proje başlattı. Proje tarafından toplanan ilk verilere göre şimdiden Avrupa'nın Akdeniz kıyısında300 bin kilometrekarelik bir alan yani İngiltere'nin toplam yüz ölçümünden daha büyük bir alan kuraklıkla hatta çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu toprağın daha az verimli olması ve Avrupa topraklarında gittikçe daha az ekili ve dikili alan kalması demek. Hava ısınırken, toprak daha az yağış alacak, ürün yetişmeyen verimsiz topraklar Avrupa'yı saracak. Dergi Fransa'da onlarca yaşlının öldüğü 2003 yazını hatırlatırken, bu dönemde 35 dereceyi bulan sıcaklıklarla gelecek yıllarda daha çok karşılaşmaya hazırlanılması gerektiğini vurguluyor. Fransız meteoroloji uzmanları 35 dereceleri bulan sıcak gün sayısının gelecek dönemde 5 ila 10 kat daha fazla olacağını söylüyor

  Çöl sıcakları Türkiye'yi vuracak

  Uzmanlar, Avrupa'yı vurması beklenen 'çöl sıcakları' nedeniyle İstanbul ve Ankara'da yaz aylarında sıcaklığın 40 dereceyi aşabileceğini belirtiyor.

  Avrupa'da geçen yıl pek çok kişinin ölümüne neden olan çöl sıcaklarının bu yıl yeniden geleceği söyleniyor. Uzmanlanra göre, güneyden gelerek Avrupa'yı etkisine alan bu sıcakların Türkiye'yi de etkilemesi olası gözüküyor. İstanbul ve İç Anadolu'da hava sıcaklıkların 40 dereceye kadar çıkabileciğini belirten uzmanlar, sıcaklık artışının sebebini küresel ısınma olarak yorumluyor.

  Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Diren
  Sistemler Türkiye'ye Avrupa üzerinden ve güneyden gelir. Bu nedenle bu sıcakların Türkiye'yi etkisi altına alması mümkün... Yapılan projeksiyonlar bu yılın gerçekten sıcak geçeceği konusunda bazı öngörüler veriyor. Yaz döneminde Ankara ve İstanbul için normal sıcaklık 30 derece civarıdır ama bu yaz 40 dereceleri görebiliriz. Bu sıcaklık nemle birleştiğinde özellikle yaşlılar ve çocuklar için büyük sıkıntılara neden olur. Tabi bunun en büyük sebebi kürsel ısınmaya bağlı olarak yaşanan iklim değişiklikleri. Yavaş yavaş daha sıcak yazlara daha ılık kışlara alışmak zorunda kalacağız.

  İTÜ Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen
  Türkiye'de bu sene yaz aylarının sıcak geçmesini bekliyorum. Yazın Afrika'dan Basra'dan gelen sıcaklardan etkileniyoruz. Avrupa'da güneyden gelen sistemler sonucu bu kadar ısınıyor. Basra sistemi bizi daha çok etkiliyor, Dolayısıyla belki Türkiye, Avrupa'dan daha çok sıcakların etkisinde kalabilir ama henüz kesin verilere sahip değilim. Hava sıcaklarının 35 derece ve üzeri olacağını tahmin ediyorum. Ama özellikle de İstanbul için önemli olan nokta hava sıcaklığından ziyade nem oranıdır. Örneğin hava sıcaklığı 35 ise ve nem oranı yüzde 65'in üzerindeyse, biz o sıcaklığı 45 derece hissederiz ve yaz çok sıkıntılı geçer. İnsan sağlığı açısından çok problem yaratır. Tabi Avrupa'da ölümlere neden olan sıcaklar da iklim değişikliğinin sonucu meydana geliyor. Belki 50 sene sonra Avrupa'daki bu sıcakları soğuk hava olarak nitelendireceğiz.

  Antarktika'da buz karaborsa!

  Güney Kutbu'nun uydu görüntülerini inceleyen bilim adamları, 244 buzulun yüzde 87'sinde erime tespit etti.


  Alarm Verildi
  ABD'li ve İngiliz bilim adamlarının ortak çalışmaları, Güney Kutbu'ndaki buzulların hızla eridiğini ortaya koyuyor. Uzmanlar, inceledikleri buz kütlelerinin yüzde 87'sinde erime ve küçülme görüldüğünü söylüyor. Bölgedeki değişimi belirlemek için 1940'lardan beri çekilen binlerce fotoğrafı ve 1960'dan bu yana elde edilen uydu görüntüleri inceleyen bilim adamları, 244 buzul kütlesindeki erimeye dikkat çekiyor.

  Nedeni Küresel Isınma
  Bugünkü sürecin tersine, 1950'lerde buzulların büyüdüğünü açıklayan araştırma ekibine göre; önce Kuzey Kutbu'nda başlayan erime süreci, özellikle son beş yılda Antarktika'yı da etkilemeye başladı. Buzulların erimesine neden olan unsurların başında ise küresel ısınma gösterildi. Yetkililer hava sıcaklığının son 50 yılda iki derece artması dışında, deniz suyundaki değişikliklerin de önemli faktörler arasında olduğunu bildirdi
  Kazimişi gzas vorert

 2. #2
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  antagonist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27.03.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,640

  Standart

  Ne demişler:"Kendi düşen ağlamaz." Dünya'yı bu hale getiren biziz,ceremesini çekecek olanlar da yine bizler olacağız...

 3. #3
  Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.03.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  38
  Mesajlar
  17,714

  Standart

  normal şartlar altında şu sıralar kar kıyamet olması lazımdı.En azından yağmur yağardı.Geçen seneyle karşılaştırırsak baya bi fark var.
  Özkan SÜMER

 4. #4
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İzmir
  Yaş
  39
  Mesajlar
  25,829

  Standart

  İstanbul'da 2 haftadır havalar güneşli. Ondan öncesinde de aslında hiç yağmur göremedik. Çok endişi verici bir durum. Allah yardımcımız olsun.
  “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
  Malik bin Dinar

 5. #5
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır Salih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2004
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,484

  Standart

  Şu anda Bayburtta kar var ama önce ki senelere göre az daha önce 1-1.5 metre olan yerde şimdi 30 cm kar var bu durum iyi degil ayrıca bunun bir çözümü var mı?

 6. #6
  KUTADGU
  Ziyaretçi

  Standart

  Kyoto sözleşmesine imza atmayarak sera gazların zararını engellemeyen bir devletin de ajansı bu duruma pek şaşırmamalı kanımca.

  her insanın kıyameti kendi ölümüdür derler. sanırıminsanlığın kıyameti kendi elinden çıkacak.

  Eeee malum küçük alametler dediğimiz gerçekler her gün ortada dururken, bekleyeylim görelim.

  bu saatten sonra yapılacak çok şey yok aslında

 7. #7

  Üyelik tarihi
  06.08.2006
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  2,226

  Standart

  insanlık varlığını tehdit eden(en azından dünya üzerindeki insanlığı) en büyük faktör küresel ısınma. Şu an antalyada sanki yaz mevsimi yaşanıyor. geceleri soğuk olsa bile gündüz hele güneşliyse sıcaklık hissediliyor. halbuki geçtiğimiz yıllarda yağmur, fırtına eksik olmazdı bu dönemlerde. Allah sonumuzu hayır etsin diyelim

 8. #8
  Sinan Akyıldız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26.07.2006
  Nereden
  Kocaeli
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,289

  Standart

  Alıntı antagonist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ne demişler:"Kendi düşen ağlamaz." Dünya'yı bu hale getiren biziz,ceremesini çekecek olanlar da yine bizler olacağız...
  ah be abicim keşke biz olsak ceremesini çeken bizden sonrakiler çekicek bunun çilesini , yazık çok yazık
  " Biz dalkavuk bir aydınlığın yerine onurlu bir karanlığı seçtik "

 9. #9
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır Salih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2004
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,484

  Standart

  Arkadaslar 10 yıl sonra bayburtta kışın bahar havası olacak gibi görünüyor

 10. #10
  ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.01.2007
  Nereden
  İzmir
  Mesajlar
  19,991

  Standart

  Küresel ısınmayı herkes az çok biliyor aramızda. Ege Üniversitesi öğrencisiyim. Sınıfta sordum arkadaşlar " Küresel ısınma hakkında ne düşünüyorsunuz ? " diye. Aldığım cevaplar..

  " Aaa , küresel ısınma mı var. Üşümücez o zaman. " Espri yaptiğini zannediyor zavallı..
  Bir başka cevap..

  " Biz mi kurtarıcaz kardeşim Dünyayı . " Artistlik yapan diğer zavallı..

  Tamam teşekkür ederim dedim ve kapadım konuyu. Belirli kesimlere hitap etmek yanlış olur. Tüm kesimlere hitap etmek gerekiyor. Yoksa 10 Yıl sonrasını düşünemiyorum..
  Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

  “Ben basit bir '
  iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
  “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen
  Eduardo Galeano


  "İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

 11. #11
  nesta61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.08.2006
  Nereden
  Belçika
  Mesajlar
  1,491

  Standart

  2030 da turkiye su'suz kalacak.

  ve çol'lesecek
  14 eylul 2011 milano'nun fethi

 12. #12
  champions - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04.05.2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  8,337

  Exclamation

  Grönland Eriyor
  Yüzyıllardır sessiz sedasız yaşayıp giden Grönland sakinleri de artık konuşmak istiyor. 'Dondurma' adaları gözlerinin önünde eriyip gidiyor. Eskimo çığlığı buz kütlelerini kırıyor

  Dünyanın en büyük adası olan Grönland'ın buzul örtüsü bilim insanlarının tahmininden çok daha büyük bir hızla erimeye devam ediyor, buzdağlarının içinde oluşan çatlaklar büyüyerek kırılmalara yol açıyor. Ada sakinleriyse şaşkın ve endişeli.
  'Çevresine yük olduğunu' hisseden kadınların yüzyıllardır kendini aşağı bıraktığı İntihar Uçurumu'nun tepesindeki çatlaktan gürültü yükseliyor. Hemşire Vilhelmina Nathanielsen, "Buralarda gök gürültüsü nedir bilmezdik, filmlerde görmüştüm sadece. Ama şimdi sürekli duyuyoruz, buzdağları çatlıyor, birbiri ardına büyük bir gürültüyle kırılıp ikiye ayrılıyor" diyerek eriyen karı gösteriyor.
  Grönland'ın doğusunda bir büyük kırılmayla oluşan yeni ada, küresel iklim değişikliğinin geldiği noktanın belki de en somut kanıtı. Gezgin Dennis Schmitt, 2005'te keşfettiği ve çekilen bir buzulun altında oluştuğunu gözlemlediği adaya 'Isınan Ada' adını verdi.

  Son 30 yılda yüzde 30'u eridi

  Illulisat'ın kuzeyindeki Aasiaat şehrinde yaşayan emekli Judithe Therkildsen, "Ben çocukken kışın avcılar köpekleriyle körfez boyu, buzun üstünde 80 km. iz sürerdi. Bu, yıllardır yapılmıyor artık" diye anlatıyor. Yaklaşık 2.6 milyon kilometreküp buzul örtüsüne sahip adada son 30 yılda eriyen bölgenin, toplam alanın yüzde 30'una ulaştığı, her yıl 100-150 kilometreküp buzulun kaybedildiği belirtiliyor. Bu miktar Alpler'deki toplam buz miktarından da fazla.
  Colorado Üniversitesi'nden Grönland uzmanı buzulbilimci Konrad Steffen sürecin tahmin ettiklerinden çok daha hızlı işlediğini söylüyor. 1990'dan bu yana her yıl iki ayını buzul üstündeki çadır kampında geçiren Steffen, yüzeydeki erime arttıkça buzulun okyanusa yol alma hızının da arttığını anlatıyor.
  Kampın kurulu olduğu buzul, uçtan 10 km. eriyerek içeri çekildiği için yüzme hızı son 12 yılda ikiye katlanarak yılda 15 km.'ye çıkmış. "Gerçekten ürkütücü" diyor Steffen, "Bu yalnızca Grönland'daki manzara. Antarktika ve dünyanın diğer bölgelerindeki buzullarda da aynı şeylerin yaşandığını düşünün!"

  Deniz artık tümüyle donmuyor

  Isınan sular yüzünden deniz kurdu ve morina balıkları Atlantik'in daha kuzeyine yüzüyor. Körfez şehri Disko'da da artık liman yıl boyu açık çünkü artık kışın da sıcaklık denizi tümüyle dondurmaya yetecek kadar soğumuyor. Suların ısınmasının, Grönland'ın çoğunluğu Eskimo olan 56 binlik nüfusu için tek umut verici tarafı, bölgede turizmi olumlu etkilemesi. Air Greenland firması ABD'li ziyaretçiler için Baltimore'dan direkt uçuş seferi başlatmış. 'Isınan Ada' ziyareti için 'küresel ısınma turizmi' başlatmak bile tartışılıyor. (Radikal)
  "iç dünyası zengin insan tamamen yalnızken, kendi düşünce ve hayalleriyle eşsiz bir eğlence bulur; öte yandan ruhsuz biri sürekli dernekten derneğe, oyundan oyuna, yolculuktan yolculuğa, şenlikten şenliğe koşsa bile can sıkıntısından kurtulamaz."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •