Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ýyi Oyun, Sürekli Hücum mudur? | Sivasspor Maçý Analizi | Yiðit GAYRETLÝ

BMN Yönetim Kurulu Yiðit Gayretli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Standart Ýyi Oyun, Sürekli Hücum mudur? | Sivasspor Maçý Analizi | Yiðit GAYRETLÝ

Ýyi Oyun Sürekli Hücum mudur?

Deðildir arkadaþlar. Yazý bu kadar.

Tabii ki yazý o kadar deðil ama iyi oyun gerçekten de sürekli hücum deðildir. Hele þuursuz hücum hiç deðildir. Maalesef ki aþýrý duygusal davranýlan konulardan biri bu. Belki sezon baþýndan bu yana iyi oyunun ve dengenin ne olduðunu bir þekilde izah etmeye çalýþýyoruz ama kazanýp, eksik maçýmýz olmasýna raðmen liderliði aldýðýmýz maç sonrasýnda bile izandan uzak yorumlar geliyor. Bu açýdan, bu yazý salt olarak bir teknik analiz yazýsý olmayacaktýr. Sadece öyle olmasýný bekleyenler okumayý dilerlerse bu noktada býrakabilirler.

Uyarý: Forumun 10 görsel sýnýrlamasý yüzünden yazý içinde kullanýlacak görselleri 1. ve 2. derece önemli görseller olarak sýnýflandýrdým. 1. derece görselleri direkt göreceksiniz. 2. derece önemli görselleri de yazýnýn ilgili yerlerine link olarak býrakacaðým. Anlatýlýaný görsel anlamda pekiþtirmesi açýsýndan dilerseniz okuma esnasýnda o linkleri kullanabilirsiniz.

Hüseyin hoca, týpký Gençlerbirliði maçýnda olduðu gibi bu maçta da 4-1-4-1 dizilimini tercih etti. Fakat oyun planý bambaþkaydý. Bir kere çok daha asimetrik dizilen bir Trabzonspor vardý sahada. Gençlerbirliði maçý gibi oyun kurulumunu bir kenara býrakýp rakip defansýn arasýna dek giren orta sahalar yerine, aktif bölgeyi kullanmak isteyen ve mesafeleri kýsaltarak dar alandan paslarla çýkmaya çalýþan bir planýn emarelerini gördük ilk 2 dakikalýk kýsa aksiyonda.

Bu þekilde maça daha fazla topa sahip olmayý isteyerek, tempolu ve ön alan baskýsý açýsýndan belki de sezonun en iþtahlý oyunuyla baþladýk. Henüz 3. dakikanýn içindeyken ilk kornerimizi atýyorduk. Kornerden seken topu aldýk, tekrar atak olgunlaþtýrdýk ve sonuçlanmayan o topa da baský yaptýk sýrasýyla. Maça ne kadar istekli ve enerjik baþlayacaðýmýz konusu önemliydi; zira ligin þiddetli koþusu en kaliteli ekibiyle oynadýðýmýz bir maçtý ve henüz maçýn baþýnda "Trabzon'da Trabzonspor ile oynuyorsunuz" mesajýný net vermemiþ olsaydýk, Sivasspor üstümüze özgüvenle gelebilirdi.

Nitekim düþünce ve o planýn uygulanacaðý strateji sahada karþýlýk buldu. 4. dakika oynanýrken Trabzonspor devam ettirdiði ön alan baskýsýyla topu geri kazandý ve harika paslaþmalarla oyunu sýkýþtýrdýðý sað kanatta bir merkez oyuncusunu arkaya sarkýtarak yerden sert bir ortayla ve de Sorloth'un gol vuruþunu yapabilmek için yay çizerek topun üstüne geliþiyle 1-0 öne geçmiþ oldu.

Gol öncesi ön alan baskýsý
    1-Gol öncesi baský.jpg
    Artýk bu noktadan sonra Trabzonspor'un planý ikinci aþamaya geçmiþti. Maç baþýnda momentumu yakalayan ekibimiz, biraz daha temkinli olmakla birlikte, þok golü yiyen rakibinin üstüne ilk golün þokunu atlatamadan gitmeye devam edecek ve skoru artýrmaya çalýþacaktý.

Hüseyin hoca ve ekibi taktik anlamda güzel bir analiz ve çalýþma yapmýþ. Maç önü analizimde de bahsettiðim üzere, Sivas'ýn oyunu merkeze yýðýlarak boðan yapýsýndan onlarý kendi silahlarýyla vurarak faydalanmak istemiþ. Bu anlamda özellikle ilk 15-20 dakika baþarýlý göründü takým. Trabzonspor'un takým olarak, sezon baþýndan bu yana en kýsa mesafede oynadýðý oyun bu oyundu diyebilirim. Enden ve boydan takým 30-35 metreye sýkýþmýþ haldeydi. Bu bize meziyeti koþmak olan Sivas'ý koþturmadan avlama fýrsatý verecek zekice bir hamleydi. Nitekim golden 4 dakika sonra Novak'ýn kapýlan bir top sonrasý ceza sahasýna girmesi ve Nwakaeme'nin önüne doðru attýðý pasý þutlamasýnýn Sivas defansýnýn engellemesiyle takýmýmýz bir korner daha kazanýyordu.

Ön alanda yapýlan yüksek þiddetli zone press
    2-alan daraltma.jpg

Bu þekilde geliþen yaklaþýk 20 dakika sonunda Trabzonspor biraz daha savunma çizgisini kalesine yaklaþtýrdý. Biraz daha topu Sivas'a teslim ederek arka alanda boþluklar aramaya baþladý ama burada ne yazýk ki sürekli bahsettiðimiz kadim hastalýk "tercih hatalarý" ve "uzun top sevdasý" devreye girdi.

Örneklem:
    https://imgyukle.com/i/ncgoC8

Trabzonspor oyun anlamýnda 20. dakika geçilirken artýk planýn geride saðlam durma evresine geçmiþti. Yine alan daraltýlýyor, yine topu ayaðýna alan futbolcuya baský gidiyordu ama bu artýk bizim 2. alanýmýzla 1. alanýmýzýn arasýnda gerçekleþiyordu. Bu noktada, bu durumun bir teslimiyet durumu olmadýðýný belirtmemiz gerekir. Maçýn ilk düdüðüyle beraber 20 dakika boyunca süregelen ön alan baskýsý ve momentumu yakalama periyodunda bence hocanýn kafasýnda en az 2 gol bularak, hemen bu paragrafýn baþýnda bahsettiðim derine çekilme stratejisi vardý. Maç önü analiz yazýmda da Sivasspor'un temposuna karþýlýk vermemiz onlar adýna git geller yaþatacak bir olaydý. Çünkü Sivas sezon baþýndan bu yana bu þekilde oynayan tüm rakipleri karþýsýnda çaresiz kalýyordu. Ýlk golün peþinin gelmemesi doðal olarak bu düþünceyi biraz sekteye uðrattý. Sonuçta kimse için 1-0 güven verici bir skor deðildir.

Ýþte bu derine çekilip topu reddetme kesitinde yapýlmasý gereken doðru çýkýþlar -ki biz bunu ligde en iyi yapan takýmýz- yapýlamayýnca, Hüseyin hoca hemen oyuna müdahale etmeye karar verdi. Hocanýn en sevdiðim özelliði de bu. Oyunun momentlerinin farkýnda ve "acaba" demiyor. Bir diðer yandan maç içindeki bu ani deðiþiklikler ile rakibin ezberini bozmayý ve tahmin edilemez olmayý hedefliyor. Oyun geniþ bir alanda oynandýðý için rakip hocanýn bu deðiþikliði fark edip karþý hamle yapmasý dakikalarý bulabiliyor. Bu da 1 ya da belki 2 gol süresi anlamýna gelir.

Anlatmaya çalýþtýðým þey özetle þu aslýnda. Stoperlerimiz hem oyun planý hem de rakip santrafor özellikleri düþünülünce oyunu gayet doðru oynayabilecek bir ikili. Orta sahamýz yine topla münasebeti seven ve alaný hem pasla hem topla geçmeyi seven oyunculardan kuruluyken bu oyun planýna "Golü attýk hemen geriye yaslandýk." þeklinde itiraz etmek biraz ezbercilik oluyor. Üstelik aþaðýda vereceðim ilginç istatistiði de bilmiyorsanýz...

5-Sivas topla oynama.jpg]

Yukarýdaki görseldeki istatistiki bilgi asla tek baþýna bir anlam taþýmýyor ama dayanaksýz þekilde itiraz edilen bir oyun planýnýn hangi parametreler gözetilerek oluþturulduðu hakkýnda çarpýcý seviyede bir fikir verir. Sivasspor'a topu býrakmak belki o kadar da kötü bir tercih deðildir. Yukarýda bahsettiðim gibi sorunu zaten topu býraktýðýmýzda deðil, geri aldýðýmýzda yaþadýk. Hüseyin hoca yine 3-4 dakikalýk bir gözlem sonucunda tam olarak yukarýdaki çözümlemeyi yapmýþ olacak ki bu sefer çözümü hem dizilim hem de alan kullanýmýndaki stratejiyi deðiþtirerek buldu ve bakýn ne oldu...

Hoca derinde savunurken problemin topu kazandýktan sonra olduðunu görüyor ve ilk 20-25 dakika enine mesafe kýsaltarak uygulanan alan savunmasýný terk ediyor. Kenardan birkaç kez oyuncularýna "geniþleyin" manasýnda direktif veriyor. Sosa'nýn da eline yine bir kaðýt tutuþturuyor. Bu þekilde takým önceki maçlarda olduðu gibi yine baklava 4-4-2'ye dönüyor. Takýmýn en uzunluðu 30 metreden 45 metre civarýna çýkýyor ve anýnda görüntü! Bu þekilde sað kenardan kullanýlan iki doðru topla Trabzonspor 1 dakika içinde Sivasspor ceza sahasýnda iki kez tehlike yaratýyor. Topun kontrolü tekrar Trabzonspor'a geçiyor fakat bu sýrada bu sisteme zeval getirecek bir sakatlýk problemi yaþanýyor ve Nwakaeme kenara gelmek durumunda kalýyor. Hüseyin Çimþir burada merkezdeki mücadeleyi kaybetmemek ve ön taraftaki enerjiyi de yükseltmek amaçlý oyunda Sturridge deðil Abdülkadir Parmak'ý tercih ediyor ve 4 merkez oyuncusuyla tekrar aðýrlýklý olarak 4-1-4-1'e dönüyor.

4-4-2'ye dönüþ
    7- 442'ye dönüþ.jpg
    Örneklem;

Geniþlik talimatý https://i.imgyukle.com/2020/02/18/ncsCYp.png
    Not https://i.imgyukle.com/2020/02/18/ncsu9M.png

Bu sýrada oyun dengesi kontrol bizim elimizde olmasýna raðmen biraz ortaya gelmiþti. Nwakaeme deðiþikliðinin hemen ardýnda duran toptan Da Costa'nýn kafa vuruþuyla yarattýðýmýz bir tehlike dýþýnda oyunun biraz kýsýrlaþtýðý kýsa bir periyodun ardýndan, Sosa'nýn kendini kendi yarý sahamýzdan attýðýmýz bir taç atýþýnda dermake halde bulmasýyla vizyoner bir top kullanýyor ve tek pasta Sivas kalesine inerek ikinci golü buluyoruz. Devre de bu þekilde 2 farklý üstünlüðümüzle tamamlanýyor.

Ýlk yarýnýn sonunda topla daha fazla oynayan ve daha fazla pozisyona girip golleri bulan, Sivas gibi ligin en golcü deplasman ekibini ise ilk devre itibariyle sadece 0.29 xG (Gol beklentisi)'de tutan harika bir performans ortaya koyuyoruz.

Bu þartlar altýnda ikinci yarýya baþlýyoruz ve sahaya çýktýðýmýzda yine yüksek bir ön alan baskýsýyla rakibi konsantrasyonun nispeten düþük olduðu devre baþlangýcýnda hazýrlýksýz yakalayýp farký artýrmak istiyoruz. Bu anlamda takým açýkçasý gol dýþýnda çok da baþarýlý oluyor. Yaklaþýk 7 dakika içinde 2'si çok net olmak üzere 4 pozisyona giriyoruz ki Pereira'nýn çok etkili ortalarý var ceza sahasýna bu bölümde.

(Dipnot olarak düþmek istiyorum; Pereira taç çizgisi dibinden sýfýra inmeden yaptýðý sert ortalarda, dip çizgiye inerek yaptýðý ortalarda oranla çok daha yüksek oranda baþarý saðlýyor.)

Her pozisyonu tek tek anlatarak yazýyý abartýlý derecede uzatmak istemiyorum ama önemli olduðunu düþündüðüm ve ikinci yarýnýn ilk 15 dakikasýný özetleyen örneklem görseli buraya býrakmak istiyorum. Çok doðru bir alan kullanýmý. Orta saha oyuncularýmýzdan beklerimize ve santraforumuza kadar örnek bir hücum yerleþimi ve aksiyonu...

55. dakika civarýnda Sivas'ýn tehlikeli olmaya aday ve ciddiye alýnacak ilk atak aksiyonu geldi. Bu pozisyonda ciddi anlamda kademe hatasý söz konusu. Derinlemesine analiz edilecek bir pozisyon deðil. Temel kural; oyun dalmayacaksýn. Sahanýn içindeki adam sahanýn içindeymiþ gibi davranacak.

Hatýrlamak isteyenler için... https://hizliresim.com/7Q2oXa

Ve iþlerin deðiþtiði 65. dakika... Bu dakikaya kadar oyunun mutlak hakimi olan takýmýmýz, yüklenmesine raðmen farký 3'e çýkaracak golü bulamayýnca, sac ayak bacaðý gibi görev yapan Sosa-Guilherme-Ndiaye üçlüsünde yorgunluklar da baþgöstermeye baþlayýnca orta alan hakimiyetini yavaþ yavaþ rakibine býrakýyor ve kalemizde gerçekten tehlike yaratan ilk þutu bir dönen top takibi hatasýyla görüyoruz. Tabi burada Uðurcan faktörü devreye giriyor. Kalesine o dakikaya dek doðru düzgün bir top gelmemiþ olmasýna raðmen maçýn içinde kalabilmesi muhteþem olay gerçekten...

Bu pozisyonun peþine Hüseyin hoca yorulan Guilherme'nin yerine Doðan Erdoðan tercihinde bulunuyor. Bu tercihin sebebi basit þekilde dinamizmi geri kazanmak ve ön alanda uygulanan baþarýlý pres aksiyonlarýný tekrar yapabilmek ama bir sorun var... O da þu; Doðan ve Parmak ayný anda olmuyor! Ýkisi de oynatan oyuncularla oynayabilen profildeler. Ýkisi de ayrý ayrý katký veriyorlar ama birlikte olduklarýnda hem toplu hem de topsuz oyunda sorunlar ortaya çýkýyor.

Bu dakikalarda biraz da içgüdüsel olarak takým abartýlý þekilde derinde karþýlamaya baþlýyor rakibi. Orta saha hattýmýzýn tümü neredeyse penaltý noktasýna dek sürüklenmiþ. Topu reddetmek ve rakibi derinde karþýlamakta bir sorun yok ama bu seviyede bir pozisyon hatasýnýn gol olarak dönmemesi tamamen þans faktörüyle ilgili. Maçýn kaçýncý dakikasý oynanýrsa oynansýn, böyle bir basit hata lüksümüz yok þampiyonluk kovalarken.

Örneklem (görseli, bu linki kopyalayýp adres satýrýna yapýþtýrarak görüntülemeye çalýþýn) https://i.imgyukle.com/2020/02/18/ncz5K0.png

Ve bu noktadan sonra kalemizde biri saðdan (M. Hakan) 75. dakika civarýnda, diðeri de soldan (Fernando) 80. dakikadan sonra uzak direk dibine gönderilmiþ ve tehlike yaratan iki isabetsiz þut geldik. Bunlarýn temel sebebi yanlýþ pozisyon takibi. Orta saha elemanlarýmýz nerdeyse stoperlerin arasýna girmiþ durumdaydý. Bu kadar geri yaslanmanýn bedeli mesafelerin büyümesi oldu. Git gide hatlar arasý mesafe uzadý, ön alanda yapýlan baskýlarýn baþarý oraný düþtü. Top kullanýrken kolay kaybedildi, geri kazanma süresi çok uzadý ve bu da 6 pas civarýna çok daha kolay top indirilebilmesi olarak geri döndü. Bu baskýdan gelen bir gol elle oynama olduðu için iptal edilmiþ olmasýna raðmen yukarýdaki satýrlarda belirttiðim üzere maç baþýndaki katý savunma tutumu yerini hatalý pozisyon alan ve pozisyon veren bir sisteme terk etmiþ görünüyordu.

Bu noktada ben açýkçasý takýmý rahatlatacak çözümün, bitirici pasý ya da bitirici vuruþu yapacak bir oyuncuyu sahaya atmak olduðunu düþünmüþtüm maç esasýnda. O da doðal olarak Sturridge. Fakat Hüseyin hoca çözümü oraya 3. bir stoper özellikli oyuncu atmakta buldu. Bu tercihi deðerlendirmek için süre çok da yeterli deðil aslýnda ama ben çok saðlýklý görmüyorum açýkçasý. Uzatmanýn son dakikasýnda yenilen golde tüm stoperlerimiz ve toplam 6 oyuncumuzla(tümü defans oyuncularýmýz) aksiyon alanýndayken sayýsal üstünlüðümüz olan anda 3 futbolcumuzun koþuyu yanlýþ alana devam ettirmesiyle görüldü ki çok hücumcu iyi hücum demek olmadýðý gibi çok savunmacý da iyi savunma demek olmuyor...

Gol pozisyonu için https://i.imgyukle.com/2020/02/18/ncvl3n.png

Sonuç?

Tüm bu aksiyonun nihayetinde ve her þeyden önce; lideriz! Önce bunun tadýný çýkarmak lazým gelirdi. Ama öyle görünüyor ki taraftarlarýmýz aslýna bakýldýðýnda görüldüðü üzere sadece 15 dakikalýk defolu bir oyun için bu güzel anýn tadýný çýkarmak yerine eleþtiri yarýþýna baþlamýþtý. Ne yazýk ki taraftar olarak takýmdan daha kötü durumdayýz. Tek farkýmýz bunu bize söyleyen kimsenin olmayýþý...

Saha içine dönersek, Hüseyin hocaya kocaman bir tebrik gönderiyorum. Oyun içinde hiçbir týkanýklýða tahammülü yok. Hata yapma pahasýna anýnda müdahale etmeyi seçiyor ve ben rakipleri genel olarak iyi çalýþtýðýný gözlemliyorum. Umarým bu maçlardaki tecrübelerini çok hýzlý ve aktif þekilde avantaja dönüþtürmek için kullanýr.

Ýyi oyun sürekli hücum etmek deðildir. Dünya üzerinde oynadýðý her maçýn %100'ünü kontrol etmeye çalýþan ve planlarýný bunun üzerine bir takým yoktur. Bu oyun topun ayakta olduðu anlar kadar olmadýðý anlarda da oynanmasý gereken bir oyundur.

Her maç, her puan, her gol, her aksiyon önemli...

Dipnot: Maçla ilgili genel bir fikir edinmek için bakýlabilir basit istatistik veri; https://twitter.com/RowzReport/statu...61883656835075
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    Konu Yiðit Gayretli tarafýndan (18.02.2020 Saat 03:55 ) deðiþtirilmiþtir.
    Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..
    Ayaða KALK!

artvints - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Ýlk puan kaybýnda hoca aðýr eleþtirilir, klasik hoca eleþtirme paragraflarý vardýr, onlar hazýrda bekliyor zaten, ben demiþtim diye ortaya dökülecek. Adýn huseyin'se bundan kaçamazsýn.

O yüzden puan kaybetmeye tahammül yok.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý artvints Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ýlk puan kaybýnda hoca aðýr eleþtirilir, klasik hoca eleþtirme paragraflarý vardýr, onlar hazýrda bekliyor zaten, ben demiþtim diye ortaya dökülecek. Adýn huseyin'se bundan kaçamazsýn.

O yüzden puan kaybetmeye tahammül yok.
    Gözümüz gördüðünce, dilimiz döndüðünce anlatmaya çalýþýyoruz ki anlamsýz eleþtiriler yapýlmasýn diye. Hüseyin hocayý kollamak da bize kaldý
    Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..
    Ayaða KALK!

Ahmet Öztürk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Yaþ
    36

Aslýnda iþ biraz da rehavete baðlý bizde. Her maça favori çýkýyoruz. Her maçý 3-4-5 atarak kazanmayý bekliyoruz. O yüzden senin bahsettiðin gereklilik ve gerçekler göz ardý edilyor gibi oluyor.

Þahsen Sivas maçýndan hiç çekinmedim. Bu rahatlýk nerden geliyor bilmiyorum ama maç öncesinde gereksiz rahattým. Ancak þu gerçeði ben dahil çoðu insan göz ardý ediyor. Ligin o ana kadar ki lideriyle oynuyoruz. Form düþüklüðü vardýr, yorgunlardýr vs vs bahane deðil ki. Öyle yada böyle bu ligde 12 maç kazanmýþ ve Trabzon'a normal maçlardan ekstra motivasyon ile gelen bir takýmla oynadýk. Açýkçasý oynanan oyundan son 15-20 dk'ya kadar memnunum. Hocayý sadece ht4 hamlesi konusunda eleþtiririm bu maç özelinde.

Ýyi bir hava yakaladýk. Umarým beþiktaþ maçý ile bu havayý devam ettiririz. Niyeyse beþiktaþ maçýndan da çok eminim yahu. Keyf kafamýza girdi herhalde
    Trabzonspor'un "T"si büyük yazýlýr!

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý Ahmet Öztürk Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aslýnda iþ biraz da rehavete baðlý bizde. Her maça favori çýkýyoruz. Her maçý 3-4-5 atarak kazanmayý bekliyoruz. O yüzden senin bahsettiðin gereklilik ve gerçekler göz ardý edilyor gibi oluyor.

Þahsen Sivas maçýndan hiç çekinmedim. Bu rahatlýk nerden geliyor bilmiyorum ama maç öncesinde gereksiz rahattým. Ancak þu gerçeði ben dahil çoðu insan göz ardý ediyor. Ligin o ana kadar ki lideriyle oynuyoruz. Form düþüklüðü vardýr, yorgunlardýr vs vs bahane deðil ki. Öyle yada böyle bu ligde 12 maç kazanmýþ ve Trabzon'a normal maçlardan ekstra motivasyon ile gelen bir takýmla oynadýk. Açýkçasý oynanan oyundan son 15-20 dk'ya kadar memnunum. Hocayý sadece ht4 hamlesi konusunda eleþtiririm bu maç özelinde.

Ýyi bir hava yakaladýk. Umarým beþiktaþ maçý ile bu havayý devam ettiririz. Niyeyse beþiktaþ maçýndan da çok eminim yahu. Keyf kafamýza girdi herhalde
    Sahaya baktýðýmýz zaman, çoðunlukla oyuncularýn hocanýn dilinden anladýðýný görüyoruz. Bu beni daha sa rahatlatýyor.

Hatalara takýlmamak lazým. Ligin en dominant takýmýný 75 dakika boyunca pozisyonsuz tutup sürklase ettik.
    Ayaða KALK!

Murat Acar - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Yaþ
    52

Ben þahsen Hüseyin hoca nýn takýmýn baþýnda kalmadýndan yanaydým yönetim o riski yeni hoca riskinden daha az görüp akýllýca iþ yaptý evet.. Hüseyin Sturidge deðiþikliði yanlýþ tercih olabilir ama Taktiksel olarak iyi iþler yaptýðýný düþünüyorum Hüseyin hocanýn...
    Ü Yiðit kardeþim oyunu analizin ve verdiðin emeðe teþekkür ediyorum ama bence biraz daha akýcý ve daha kýsa olursa çok daha iyi olur kanýsýndayým...Uzun zaman sonra bmn ye gelip maç hakkýndaki yorumuna cevap yazmama vesile oldu twetter daki link paylaþýmý... BMN olarak twetter da daha aktif ve üyelerin birbirini favlamasý rt lemesi konusundada çalýþma yapsak hiç fena olmaz... Biz büyük bir aileyiz çünki...
    Hayattaki Firtinalar Hernereye Atarsa Atsin Beni , Ben SANA Bir yol bulurum.....

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý Murat Acar Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ben þahsen Hüseyin hoca nýn takýmýn baþýnda kalmadýndan yanaydým yönetim o riski yeni hoca riskinden daha az görüp akýllýca iþ yaptý evet.. Hüseyin Sturidge deðiþikliði yanlýþ tercih olabilir ama Taktiksel olarak iyi iþler yaptýðýný düþünüyorum Hüseyin hocanýn...
    Ü Yiðit kardeþim oyunu analizin ve verdiðin emeðe teþekkür ediyorum ama bence biraz daha akýcý ve daha kýsa olursa çok daha iyi olur kanýsýndayým...Uzun zaman sonra bmn ye gelip maç hakkýndaki yorumuna cevap yazmama vesile oldu twetter daki link paylaþýmý... BMN olarak twetter da daha aktif ve üyelerin birbirini favlamasý rt lemesi konusundada çalýþma yapsak hiç fena olmaz... Biz büyük bir aileyiz çünki...
    Abi yorumun için teþekkür ederim ama bizim maçlarýn analizini kýsa yapýp geçmek böyle uzun uzum yazmaktan çok daha zor
    Ayaða KALK!

Murat Acar - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Yaþ
    52

Alýntý Yiðit Gayretli Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Abi yorumun için teþekkür ederim ama bizim maçlarýn analizini kýsa yapýp geçmek böyle uzun uzum yazmaktan çok daha zor
    Mesela ben oyuncu istatistikleri maç istatistikleri gibi konularý merak ediyorum... Oyuncularýn birebir iststistikleri hücum paslarý ara padlarý kim nerede nasýl oynadý yada oynamalý þu yanlýþtý bu güzeldi hocanýn þu hamlesi iyi yada kötüydü yada bu kadroda þu þu sebepten böyle bir oyun oynanýyor gibi... Pozisyonlarý çok detaylandýrmamak gerek diye düþünüyorum ve cepten girince fotoðrafþarý linkleri tam göremedim ...
    Hayattaki Firtinalar Hernereye Atarsa Atsin Beni , Ben SANA Bir yol bulurum.....

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý Murat Acar Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Mesela ben oyuncu istatistikleri maç istatistikleri gibi konularý merak ediyorum... Oyuncularýn birebir iststistikleri hücum paslarý ara padlarý kim nerede nasýl oynadý yada oynamalý þu yanlýþtý bu güzeldi hocanýn þu hamlesi iyi yada kötüydü yada bu kadroda þu þu sebepten böyle bir oyun oynanýyor gibi... Pozisyonlarý çok detaylandýrmamak gerek diye düþünüyorum ve cepten girince fotoðrafþarý linkleri tam göremedim ...
    Pozisyonlarý detaylandýrma sebebi aslýnda hocanýn planýnýn ne kadar sahaya yansýdýðýný izah edebilmek için yapýlýyor.

Ýstatistik konusunda onlar çok yoruma dayalý bilgiler olmadýðý için ve hemen hemen artýk her mecrada kolayca ulaþýlabildiði için her vermiyorum pek. Ama biraz daha istatistik bilgi tabi bahsedilebilir yazý içerisinde.
    Ayaða KALK!

alperrr - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu

Yiðit bey yazýnýzý okumadým..o kadar uðraþ verdiðinize göre iyidirde..
    ama buna gerek varmý..
    bu analizlerinizi yönetime teknik heyete sunuyormusunuz..

ben bu forum deyince enetkili kiþilerden biri olarak sizi görüyorum..
    ama bu kadar uðraþ verip analiz yapacaðýnýza .. kulübe faydalý olacak þeylere forumu yönlendirseniz daha iyi olur bence..

forumda onlarca analizci ve bilen kiþi var ama kulbe bi faydasýný görmüyorum hatta daha çok zararý olduðunu düþünüyorum..

yarým akýllý fbli bjkli sadece kulübünü itmeye çalýþýyor..biz ise sürekli bilme yarýþýndayýz..

bence forum birazda þöyle olmalý..kulübe sürekli saldýrýlar var..
    aslýnda forumda kafasý çok çalýþan ve çok becerili adamlardan resim video ve geçmiþte yapýlan ..söylenenlerle ilgili destek mesajlarý ve twitterda
    bmn twitterda paylaþým..

ve kulübe yapýlan saldýrýlara defans yaparak açýklama yapmaktan ziyade hücum yaparak rakiplerin açýklarýný ortaya dökmek gibi bir misyon üstlenilmeli..

mesela bjkli yöneticinin zekeriya alp bjklidir gibi açýklamalarýn daha çok yapýlmasý ve asýl konularýn bu olmasý gerektiðini düþünüyorum..

Forum Yöneticisi Ozan Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

destekleyen bir istatistiki bilgi
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý alperrr Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yiðit bey yazýnýzý okumadým..o kadar uðraþ verdiðinize göre iyidirde..
    ama buna gerek varmý..
    bu analizlerinizi yönetime teknik heyete sunuyormusunuz..

ben bu forum deyince enetkili kiþilerden biri olarak sizi görüyorum..
    ama bu kadar uðraþ verip analiz yapacaðýnýza .. kulübe faydalý olacak þeylere forumu yönlendirseniz daha iyi olur bence..

forumda onlarca analizci ve bilen kiþi var ama kulbe bi faydasýný görmüyorum hatta daha çok zararý olduðunu düþünüyorum..

yarým akýllý fbli bjkli sadece kulübünü itmeye çalýþýyor..biz ise sürekli bilme yarýþýndayýz..

bence forum birazda þöyle olmalý..kulübe sürekli saldýrýlar var..
    aslýnda forumda kafasý çok çalýþan ve çok becerili adamlardan resim video ve geçmiþte yapýlan ..söylenenlerle ilgili destek mesajlarý ve twitterda
    bmn twitterda paylaþým..

ve kulübe yapýlan saldýrýlara defans yaparak açýklama yapmaktan ziyade hücum yaparak rakiplerin açýklarýný ortaya dökmek gibi bir misyon üstlenilmeli..

mesela bjkli yöneticinin zekeriya alp bjklidir gibi açýklamalarýn daha çok yapýlmasý ve asýl konularýn bu olmasý gerektiðini düþünüyorum..
    Öncelikle farklý bir bakýþ açýsýyla yapýlan eleþtiri için teþekkür ederim ama biraz hedefi þaþýrmýþ olarak gördüm bu eleþtiriyi. Zira BMN'nin yapmasý gereken þeyleri BMN yapýyor zaten. Benim tüm vaktimi bu analizlere ayýrdýðým kanýsý nasýl oluþtu bilmiyorum ama hatalý bir kaný.

Burasý bir forum ve biz burada oyunu tartýþýyoruz. Ben de bilgim kadarýyla iþin o kýsmýna dair yazýlar yazýyorum bunu yapmaktan zevk aldýðým için. Ayrýca biraz da insanlarýn eleþtirirken daha net veriler üzerinden daha dayanaklý ve haklý eleþtiriler yapabilmesine olanak tanýmak adýna yapýyorum bu analizleri. Emek istediði doðru ama hoþuma gitmese akþam 9'da oturup sabaha karþý 4'e dek bu yazýyla uðraþmazdým

Alýntý Ozan Yýlmaz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

destekleyen bir istatistiki bilgi
    Az önce gördüm Ozan. Burayý desteklediði gibi bjk maçý hakkýnda da bilgi veren bir veri. Yarýn ya da cuma o maçýn analizini de yapmayý düþünüyorum.
    Konu Yiðit Gayretli tarafýndan (19.02.2020 Saat 19:43 ) deðiþtirilmiþtir.
    Ayaða KALK!

Ufuk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Eline saðlýk. Futbol sonuçta profesyoneller dýþýnda kimsenin fayda görmediði ama izlemekten keyif aldýðýmýz bir þey. Bu analizler de oyunun bir parçasý. Okurken aa evet bunu görmemiþtim, böyle demiþ ama bence yanlýþ, þöyle olsa daha iyiydi falan diyorum kendi kendime, maçýn kendisi kadar zevkli oluyor hemen hemen benim için. O yüzden analizlere devam lütfen

Þu tüm savunma ve orta sahanýn ceza sahasý içinde olduðu pozisyon için benzerini dün Atletico-Liverpool maçýnda Atletico uyguladý hemde oyuncu pozisyonlarý hemen hemen aynýydý. Onlar birbirlerine daha yakýn duruyorlar ve dediðin gibi dönen topu alabilmek için yayda da 10 numarasý duruyordu. Bizde hem dönen topu alacak kimse yok hemde Pereira ile Sosa arasýndaki mesafe çok geniþ. Yani neredeyse tüm takým ceza sahasýnda ama penaltý noktasýnýn çevresi hala boþ. Önceki haftalara göre ilerleme büyük ama hala yerleþim hatalarý devam ediyor. Savunma geride, orta saha kalabalýk ama rakip bol bol orta kesiyor mesela, TAA olsun, Robertson olsun doðru düzgün orta kesemediler Atletico savunmasý yüzünden. Eminim Hüseyin hoca maçtan sonra iyi bir analizle bu konulara dikkat edecek çözüm bulmaya çalýþacaktýr.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý Ufuk Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Eline saðlýk. Futbol sonuçta profesyoneller dýþýnda kimsenin fayda görmediði ama izlemekten keyif aldýðýmýz bir þey. Bu analizler de oyunun bir parçasý. Okurken aa evet bunu görmemiþtim, böyle demiþ ama bence yanlýþ, þöyle olsa daha iyiydi falan diyorum kendi kendime, maçýn kendisi kadar zevkli oluyor hemen hemen benim için. O yüzden analizlere devam lütfen

Þu tüm savunma ve orta sahanýn ceza sahasý içinde olduðu pozisyon için benzerini dün Atletico-Liverpool maçýnda Atletico uyguladý hemde oyuncu pozisyonlarý hemen hemen aynýydý. Onlar birbirlerine daha yakýn duruyorlar ve dediðin gibi dönen topu alabilmek için yayda da 10 numarasý duruyordu. Bizde hem dönen topu alacak kimse yok hemde Pereira ile Sosa arasýndaki mesafe çok geniþ. Yani neredeyse tüm takým ceza sahasýnda ama penaltý noktasýnýn çevresi hala boþ. Önceki haftalara göre ilerleme büyük ama hala yerleþim hatalarý devam ediyor. Savunma geride, orta saha kalabalýk ama rakip bol bol orta kesiyor mesela, TAA olsun, Robertson olsun doðru düzgün orta kesemediler Atletico savunmasý yüzünden. Eminim Hüseyin hoca maçtan sonra iyi bir analizle bu konulara dikkat edecek çözüm bulmaya çalýþacaktýr.
    En çok da son cümlenden umutluyum iþte...
    Ayaða KALK!

Nereden
    Avrupa Diðer
    Yaþ
    42

Ýyi oyun sürekli hücum deðildir. Hep bunu savundum. Futbolu satranç gibi düþünüyorum. Her maç kendi içinde deðerlendirilip, ona göre oyun anlayýþý olmalý.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)