Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Þampiyon Olmak Ýsteyen Var mý? | Sivasspor Maçý Ön Deðerlendirmesi | Yiðit GAYRETLÝ

BMN Yönetim Kurulu Yiðit Gayretli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Standart Þampiyon Olmak Ýsteyen Var mý? | Sivasspor Maçý Ön Deðerlendirmesi | Yiðit GAYRETLÝ

Geldik çattýk, zurnanýn kritik sesler çýkardýðý noktalardan birine. Bu maç asla ve asla her þey demek deðil ama çok önemli bir avantaj maçý olduðu da aþikar. Peki Trabzonspor bu maçý nasýl kazanabilir, avantajlarý ve dezavantajlarý nelerdir buna bakacaðýz çok uzatmadan.

Uyarý: Öncelikle Sivas'ý zaman serisi içerisinde ikiye ayýrarak bahsedilmesi gerektiðini belirtmek istiyorum. Zira bizim sezon baþýnda yaþadýðýmýz sakatlýk ve yetersiz rotasyon problemini yaþýyorlar ikinci yarý baþýndan itibaren. Yazýnýn geri kalanýný da bu uyarýyý unutmadan okursanýz sevinirim.

Sivasspor, ligin konum ve beklenti itibariyle en flaþ ekibi konumunda. Sezona girilirken belki de hiç kimse, ligin 21. haftasý geçildiðinde Sivasspor birkaç haftadýr oturduðu liderlik koltuðunu korumuþ olacak dense inanmazdý. Buna Sivasspor oyuncularý, teknik ve yönetimi de pek ala dahil. Fakat bu yaþandý ve kadro hem oyuncu hem de teknik ekip bazýnda bu rüzgara kapýldý. Saygý duymakla beraber ciddi bir yanlýþ yaptýklarýný düþünüyordum ki saha sonuçlarý beni her geçen hafta doðrulamaya baþladý. Halbuki önlerinde bir Leicester örneði vardý. Ranieri ve futolcularý 19 maç sonunda bulunduklarý konumdan memnun olduklarýný ama bunu þampiyonluk baskýsý olarak görmediklerini ve zevk almaya çalýþtýklarýný, nerede olacaklarýna da sezon sonunda bakacaklarýný anlatýyordu. Ýþte benzer bir ortamda þampiyonluk zikreden Sivas'ta kimsenin beklemediði liderliðin aksine herkesin beklediði çözülme bu þekilde baþlamýþ oldu. Teknik direktör Rýza Çalýmbay dahil ciddi bir çözülme yaþanmaya baþlandý. Sakatlar, sýkýþýk fikstür gibi þikayetler artarsa, bu futbolcuya düþük özgüven olarak yansýr.

Þimdi biraz Sivas'ýn kadro ve oyun yapýsýna giriþ yapalým...

Sezon baþýndan bu yana 4-2-3-1 ve klasik 4-3-3 formasyonlarýndan biriyle daðýlýyorlar sahaya. Rýza Çalýmbay, 3 orta saha fikrinden neredeyse hiç vazgeçmedi. Tabi bunda oyunlarýnýn tamamen orta saha aksiyonlarýnýn yüksek oranlý baþarýsý üzerine kurulmuþ olmasýnýn etkisi büyük. Tempolu, sert ve bozmayý düþünen bir yapý içerisindeler. Oynadýklarý çoðu maçta sahaya ortalama yayýlma þekillerine baktýðýmýzda merkezde bir yýðýlma görüldüðünü söyleyebiliriz. Peki bunu nasýl okumak gerekir? Toplu ve topsuz oyun için bu veriyi ikiye ayýrýrsak; topsuz oyunda merkeze yönelik yüksek bir yardýmlaþma ve rakibi çizgiye iterek savunma çabasý göze çarpýyor. Çizgileri tamamen bek oyuncularýna emanet etmiþ durumdalar.

Ligin ilk ve ikinci yarýsýndan rastgele seçilmiþ iki maça ait ortalama daðýlým grafiði
    ortalama daðýlým.jpg

Teknik anlamda sakat bir veri gibi görünse de ligde ciddi anlamda iþler þekilde kullanýlabildi. Merkezdeki o kalabalýðý rakip için kaosa çevirmeyi baþarýrken, kaptýklarý toplarda da paslý ve hýzlý oyun örme adýna bu durumu avantaja çevirdiler; fakat bunu bir kontra takýmý hüviyetinde yapmadýlar. Bu baský hattý genel olarak rakibin birinci ve ikinci bölgesinde konumlanan bir baský hattýydý. Bu anlamda gollerinin büyük kýsmý da kontradan ziyade standart akan oyunda bulunan goller oldu.

Topla oynamayý ve ön alana doðru mesafe kat etmeyi pek sevmeyen iki stoperi var Sivasspor'un. Buna raðmen takýmýn genel karakteri kýsa paslarla oyun kurmak üzerine denebilir. Bu kýsa pas trafiði set hücumunda merkezden kanatlara açýldýðýnda topu tekrar þut pasýyla merkeze indiremezlerse görece baþarýsýz hücumlar yapýyorlar. Rakip ceza sahasýnda topla buluþma sayýlarý lig ortalamasý seviyesinde. Hücumlarýnýn yaklaþýk yarýsýný 18 çizgisi ve içinden bitirmiþler. Ceza sahasý dýþýndan da hatýrý sayýlýr (%39) seviyede þut denemesi yapýyorlar. Bunun haricinde aðýrlýklý hücum yönleri(%40) sol kanat. Oyunu oradaki oyuncudan kurmaya çalýþýyorlar. Bu zaman zaman Emre Kýlýnç, zaman zaman Fernando oluyor. Pazar günü ikisi birden olmayabilir. Böyle senaryolarda Yatabara'yi çizgiye, Kone'yi merkeze koyarak çözüm aradýklarýna þahit olmuþtuk. Yalnýz, bu kez Kone de yok... Muhtemeldir ki tüm yük Yasin'e binecek...

Duran top etkinliklerinde ise hücumsal anlamda zaafiyet var. Ýyi savunup, kötü hücum ediyorlar duran toplarda. 18 etrafýna çok yaklaþtýrmadan faul yapmak, bazý durumlarda pozisyon örmelerine izin vermekten daha güvenli olabilir. Uzun ve fizikli bir takým olmalarýna raðmen böyle bir istatistik ortaya çýkýyor olmasý, duran toplarý kullanacak usta bir ayak olmayýþý þeklinde de yorumlanabilir belki.

Yarattýðý gol beklentisinden fazla gol bulan Sivasspor, defansif (yenilen) gol beklentisinde ise dengeli bir görüntü çiziyor.

Sivasspor'un maçlara çok hýzlý baþlamadýðý da açýkça görülüyor. ilk 15 dakikalarda gol bulma oranlarý çok düþük. Bu anlamda biz ise ligin en iyi 4-5 takýmýndan biriyiz. Fakat Sivasspor da bizim aksimize 60. dakikadan sonra gol yememe oranýnda ligin en iyilerinden biri. Tempoyu özellikle son yarým saatte belirleyen taraf olmazsak ve henüz golü bulamamýþ durumdaysak, kilidi çözmek çok daha sýkýntýlý hale gelebilir. Sivas'tan çok iyi bir kontra takýmý diye bahsedemesek de takýmýmýzýn yediði gollerin %50'sini 60. dakika ve sonrasýnda yediðini göz önüne aldýðýmýzda, maçý o dakikalarda koparmýþ olmak ciddi anlamda avantajýmýza olacaktýr. Ayrýca lig ortalamalarýna göre, maçý 15'er dakikalýk periyotlara ayýrdýðýmýzda en çok gol görülen dilim 75-90 aralýðý(yaklaþýk %12). Dikkat!

Eksiklerinin çoðalmasýyla defans dengesi sarsýlan ve defansif yerleþimlerde sorunlar yaþamaya baþlayan rakibimiz, özellikle her maç gol yemesiyle dikkat çekiyor. Tersinde çarpýcý bir istatistik daha var ki Sivasspor lig baþýndan bu yana geride kalan 21 maçýn tamamýnda gol atma baþarýsý gösterdi. Her ne kadar hücum çeþitliliði hayli azalmýþ olsa da gol alýþkanlýðý ve iyi kötü bir hücum planý olan rakibe karþý önlemi elden býrakmamak þart.

21 haftalýk kuvvet endeksinde Alanyaspor'un ardýndan en iyi ikinci takým olarak göze çarpýyoruz.

Anahtar nedir?

Açýkçasý bu maçýn anahtarý tüm teknik gerekçelerden ve önermelerden önce fazlasýyla mücadele etmektir. Sivasspor'un pik noktasý olan ligin ilk yarýsýndaki 7 galibiyet serisinin son bulduðu Gençlerbirliði maçýnda Gençlerbirliði Sivas'ýn orta alan presi ve temposuna ayniyle karþýlýk vermiþ ve galibiyeti kaçýrmýþtý. Bu anlamda takýmýmýzýn ortaya koyacaðý total enerji, önceki maçlarýn aksine bu maçýn skoru hakkýnda direkt belirleyici olacaktýr.

Peki taktik, strateji ve plan baðlamýnda bizleri neler bekliyor olabilir... Sivasspor cephesinde bir deðiþiklik olacaðýný sanmýyorum. Zira çok dar bir kadroyla Trabzon'a gelecekler. 8 günde oynadýklarý 3 maçta ayný 13-14 oyuncuyu kullandýlar. Ayrýca stres seviyesi hayli yüksek, hava ve zemin þartlarý açýsýndan da çok yorucu maçlar oynadýlar. Bu baðlamda sahada gösterecekleri en büyük sürpriz yüksek enerji olacaktýr.

Bizde ise Hüseyin hoca tam olarak ne düþünüyor kestirmek güç. Son tahlilde Sorloth'un cezasýnýn 1 maça düþürülmesiyle de birlikte oluþan Sturridge beklentisi formasyon ve oyun planýna nasýl etki eder kestirmek çok güç. Hocanýn baklava 4-4-2 sistemine yönelik ýsrarýný da düþünürsek, kupa maçýnda 60 dakikaya yakýn forma giyen ve ciddi bir sakatlýðýn kýyýsýndan dönen Guilherme'nin yedek baþlamasý ihtimali kuvvetli duruyor. Hoca önlem almaktan ziyade önlem aldýracak bir kadro tercih edebilir.

Mevcut durumda Mert Hakan, Yatabare gibi oyuncularýn gibi oyuncularýn performanslarý öne çýkýyor gibi görünse de alamet-i farikasý takým kimyasýna ve oyun disiplinine yüksek sadakat olan Sivasspor karþýsýnda, onlarý bu kalýbýn dýþýna nasýl çýkarabileceðimiz konusunda Hüseyin hoca ve ekibinin stratejisini kestirmek cidden çok güç ve merak uyandýrýcý. Ýç saha avantajýmýzla birlikte özellikle ilk 20 dakikalýk bölümde bulacaðýmýz gol ya da goller oyunu tam olarak istediðimiz pozisyona getirebilir. Eðer Sturridge sahada olacaksa onu ekonomik kullanmak adýna da erken gol çok çok önemli görünüyor.

Umarým pazar akþamý burada mutluluðumuzu paylaþýyor oluruz.
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler
    Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..
    Ayaða KALK!

Ufuk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Leicester örneði çok doðru. Adamlar zirvedeyken herkes onlar dýþýnda herkese þampiyonluk þarsý veriyordu, sadece küçük takýmýn þampiyon olmasýný isteyen romantikler Leicester'ý favori görüyordu. Derinden derinden geldiler hatta artýk bunlar þampiyon olacaklar herhalde demeye baþlaðýmýzda onlar da ufak tefek tökezler gibi olmuþlardý. Sivas devre arasýna girerken þampiyonluk konuþmaya baþladý, baþtan kaybetti. Rýza hoca þampiyonluk için bu oyun yetmez çok geliþmek lazým vs derken futbolcularý biz inanýyoruz vs demeçleri verdi. Gereksiz gaza geldiler. Zaman zaman bizde bu þekil gaza geldik geçen senelerde ama artýk takým farklý bi havada. Ne kadar taraftar gaza gelmiþ olsa da takýmýn ayaklarý yere saðlam basýyor.

Maç için diziliþte bende benzer diziliþ bekliyorum, hatta Hüseyin hocanýn baklava orta sahayý Sturridge'e yer açmak için deniyor olmasý bence baya muhtemel. Sarri'nin Juve'de oynattýðý 4-3-1-2 bizim için diamonda göre çok daha verimli olabilir.

Düþünsene þampiyonluk için son maçlar, rakip köpek gibi kapanmýþ. Gol lazým. Orta sahada Ndiaye-Sosa-Guilherme önlerinde Nwakaeme-Sturridge-Sörloth üfffff gece gece bi fena oldum.

CRICK61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    42

Güzel bir analiz olmuþ. Yorgunluklarýndan dolayý bu sefer topu bize verip kontra yapmak isteyeceklerini düþünüyorum. Mert Hakan da oynamazsa ileri hattýnýn yaþ ortalamasý 30 un üzerine çýkacak gibi görünüyor. Ýnþallah erken gollerle güzel bir galibiyet alýrýz. Sonraki kritik ve zurnanýn zýrt dediði haftayý beklemeye koyuluruz
    TRABZON bir sevda TRABZONSPOR bir destan..

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý Ufuk Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Leicester örneði çok doðru. Adamlar zirvedeyken herkes onlar dýþýnda herkese þampiyonluk þarsý veriyordu, sadece küçük takýmýn þampiyon olmasýný isteyen romantikler Leicester'ý favori görüyordu. Derinden derinden geldiler hatta artýk bunlar þampiyon olacaklar herhalde demeye baþlaðýmýzda onlar da ufak tefek tökezler gibi olmuþlardý. Sivas devre arasýna girerken þampiyonluk konuþmaya baþladý, baþtan kaybetti. Rýza hoca þampiyonluk için bu oyun yetmez çok geliþmek lazým vs derken futbolcularý biz inanýyoruz vs demeçleri verdi. Gereksiz gaza geldiler. Zaman zaman bizde bu þekil gaza geldik geçen senelerde ama artýk takým farklý bi havada. Ne kadar taraftar gaza gelmiþ olsa da takýmýn ayaklarý yere saðlam basýyor.

Maç için diziliþte bende benzer diziliþ bekliyorum, hatta Hüseyin hocanýn baklava orta sahayý Sturridge'e yer açmak için deniyor olmasý bence baya muhtemel. Sarri'nin Juve'de oynattýðý 4-3-1-2 bizim için diamonda göre çok daha verimli olabilir.

Düþünsene þampiyonluk için son maçlar, rakip köpek gibi kapanmýþ. Gol lazým. Orta sahada Ndiaye-Sosa-Guilherme önlerinde Nwakaeme-Sturridge-Sörloth üfffff gece gece bi fena oldum.
    Aslýnda ayný sistemi Liverpool da oynuyor ve Sturridge Klopp Liverpool'undan bu oyuna alýþkýn denilebilir. Eðer Sorloth'un cezalý olduðu senaryo gerçekleþseydi ben de bu yazý içerisinde benzer bir formasyon bahsedecektim ama Sorloth'un oynayabilecek oluþu biraz iþleri komplike hale getirdi. Eðer bu durum yönetiebilirse gerçekten büyük güç. Ligde hücum ve hücumcu kalitesi açýsýndan rakipsiziz.

Alýntý CRICK61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Güzel bir analiz olmuþ. Yorgunluklarýndan dolayý bu sefer topu bize verip kontra yapmak isteyeceklerini düþünüyorum. Mert Hakan da oynamazsa ileri hattýnýn yaþ ortalamasý 30 un üzerine çýkacak gibi görünüyor. Ýnþallah erken gollerle güzel bir galibiyet alýrýz. Sonraki kritik ve zurnanýn zýrt dediði haftayý beklemeye koyuluruz
    Umarým bu dediðin planý denerler çünkü baþarýlý kontra aksiyonu konusunda hiç becerikli deðiller. Özellikle son 3-4 maçtýr da üstlerine giden her rakip kalelerini boðdu.

Ýlk yarým saatte 3 gol bulabilirsek eðer, maç içinde topu býrakmadan aktif dinlenmeye dahi geçilebilir. Önceki sene 4 attýðýmýz gs maçý bunun için muhteþem örnek. O maçta çok kýzmýþtýk neden devam edilmedi diye ama doðrusu oydu.
    Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..
    Ayaða KALK!

BirolKarali - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    31

Eline saðlýk Yiðit, her maç önce ve sonrasý sayende aydýnlanýyoruz.

enesco - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    33

Çok güzel bir yazý olmuþ. Televizyon programlarýnda böyle taktiksel futbolun temelini oluþturan konular konuþulmayýnca biz de oldukça özlemiþiz. Birçok kiþinin aksine ben Sivasspor maçýný rahat alacaðýmýzý düþünüyorum. Hatta en çok korktuðum maç Gençlerbirliði deplasmanýydý. Onu kazasýz belasýz atlattýk. Sivas maçý deplasman olsaydý bizim için riskli bir maç olabilirdi ancak evimizde ezer geçeriz.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Güzel analiz olmuþ teþekkürler. Mikel biraz daha sorumluluk alýrsa ...keyifli bir maç bizi bekliyor.
    [COLOR=Herkesin haytýnda bir Ý.Z. olmalý
    [/COLOR]

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý BirolKarali Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Eline saðlýk Yiðit, her maç önce ve sonrasý sayende aydýnlanýyoruz.
    Alýntý enesco Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Çok güzel bir yazý olmuþ. Televizyon programlarýnda böyle taktiksel futbolun temelini oluþturan konular konuþulmayýnca biz de oldukça özlemiþiz. Birçok kiþinin aksine ben Sivasspor maçýný rahat alacaðýmýzý düþünüyorum. Hatta en çok korktuðum maç Gençlerbirliði deplasmanýydý. Onu kazasýz belasýz atlattýk. Sivas maçý deplasman olsaydý bizim için riskli bir maç olabilirdi ancak evimizde ezer geçeriz.
    Çok teþekkür ederim arkadaþlar. Kendi çapýmda karalýyorum sadece ama veriye, maç görüntülerine va eriþimimiz kýsýtlý olduðu için bu tarz yazýlarý yazmak ciddi anlamda meþakkatli oluyor.

Berke de maç önü analinizini dün yayýnladý. Hem forumda baþlýðý var hem de blogspotunda. Bu tarz emek içeren yazýlarý sizlerin okuyup yorum yapmanýz bize bir sonrakini yazmak adýna þevk veriyor.
    Ayaða KALK!

Ömer Keskinsoy - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    35

Elinize saðlýk. Çok güzel ve aydýnlatýcý bir analiz olmuþ.

CLT-L09 cihazýmdan Tapatalk kullanýlarak gönderildi

artvints - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Merkezde kalbaliklaþma ortasahanýn parçasý olma konusunda emre çok iyi. Forvet arkasý ve her iki kanatta da akýþkan oynayabiliyor. Cabuk ve zeki oyuncu Yasin fernando ve Erdoðan biraz daha bireysel kalýyorlar. Maç içinde o geçiþleri yapmalarý zor.

Mert hakan benzer özellikleri merkezde gösteriyor, kanatlara açýlýyor, sahanýn her yerine gidiyor.

Necmettin ALTUNTAÞ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muðla
    Yaþ
    71

Güzel bir analiz olmuþ.Umarým bu maçý sýkýntý yaþamadan alýrýz.Eline saðlýk.
    Eski kullanýcý adým:Nurver

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Çok teþekkür ederim hepinize.
    Ayaða KALK!

smart - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diðer

Ellerine saðlýk özlemiþtik
    Trabzonspor’un tarihinde buna benzer maðlubiyetler çok az da olsa vardýr. -Abdullah Avcý

ozturk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý Yiðit Gayretli Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Aslýnda ayný sistemi Liverpool da oynuyor ve Sturridge Klopp Liverpool'undan bu oyuna alýþkýn denilebilir. Eðer Sorloth'un cezalý olduðu senaryo gerçekleþseydi ben de bu yazý içerisinde benzer bir formasyon bahsedecektim ama Sorloth'un oynayabilecek oluþu biraz iþleri komplike hale getirdi. Eðer bu durum yönetiebilirse gerçekten büyük güç. Ligde hücum ve hücumcu kalitesi açýsýndan rakipsiziz.

Umarým bu dediðin planý denerler çünkü baþarýlý kontra aksiyonu konusunda hiç becerikli deðiller. Özellikle son 3-4 maçtýr da üstlerine giden her rakip kalelerini boðdu.

Ýlk yarým saatte 3 gol bulabilirsek eðer, maç içinde topu býrakmadan aktif dinlenmeye dahi geçilebilir. Önceki sene 4 attýðýmýz gs maçý bunun için muhteþem örnek. O maçta çok kýzmýþtýk neden devam edilmedi diye ama doðrusu oydu.
    Elinize saðlýk çok güzel analiz olmuþ. Ama ilk yarým saatte 3 gol çok zor bence

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Teþekkür ederim arkadaþlar.

Ýlk 20 dk meselesi de sanýldýðý kadar zor deðil
    Ayaða KALK!

Nereden
    Balýkesir
    Yaþ
    39

Elinize saðlýk, çok güzel bir analiz.
    Bir de, söylemeden edemeyeðim, tek bir noktalama yanlýþý, cümle düþüklüðü yok.Tebrik ederim : )

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý zerzebil Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Elinize saðlýk, çok güzel bir analiz.
    Bir de, söylemeden edemeyeðim, tek bir noktalama yanlýþý, cümle düþüklüðü yok.Tebrik ederim : )
    Bilgim ölçüsünde dikkat ettiðim ve çok önemsediðim bir husustur. Bir Türk evladý olarak, dilimize özen göstermeyi ödev kabul ederim. Teþekkürler.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Almanya
    Yaþ
    37

Emegine saglik Yigitcim.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý Anil Cevik Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Emegine saglik Yigitcim.
    Saðol Anýl.

*

Anlattýklarýmýzý büyük oranda sahada görmek güzeldi. Hüseyin hoca da iyi analiz etmiþ onlarýn bu yapýsýný. Maç analizimi de 1-2 güne yapmayý planlýyorum.
    Ayaða KALK!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)