Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Baþýnýza TRABZONSPOR Kadar Taþ Düþsün!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Standart Baþýnýza TRABZONSPOR Kadar Taþ Düþsün!

Sinan Öztürk yazdý...

haber.jpg

Bir Trabzonlu olarak Trabzon'a, bir Trabzonsporlu olarak da Trabzonspor'a yaptýðým eleþtirileri bilen bilir. Hatta bu eleþtirileri sýrf burada deðil, tam da Trabzon'un göbeðinde çýkmakta olan bir gazetede üç yýl boyunca yaptým. Hem iyi hem kötü tepkiler aldým. Ancak gördüðümü, düþündüðümü her zaman söyledim.

Trabzon'u bilmeyenler, o þehre hiç yolu düþmeyenler, Trabzonspor'un o þehir için ne demek olduðunu anlayamazlar. Deyim yerindeyse Trabzonspor o þehrin can damarýdýr. Trabzonspor o þehrin kalbidir, yüreðinin sesidir. Dünyanýn hiçbir yerinde seksenlik nineler dedeler ellerinde küçük pilli radyolarla hiçbir takýmýn maçýný sonuna kadar dinlemezler, takýmýn kadrosunu bilmezler, fikstürler evlerindeki duvarlara asýlý deðildir. Trabzon'da olan budur. Çocukluðumdan bilirim: Sahilde yürürken mahallenin en yaþlýlarý bile sahilde oturur maçlarý dinlerdi. Fýrsat bulurlarsa stadyuma gider maçý orda izlerlerdi. Trabzonpor'un maçý olduðu gün bütün þehrin kalbi takýmla atar-dý. Çünkü bu þehrin bu takýmdan daha önemli hiçbir þeyi yoktur.

Peki bu ayýp mýdýr, suç mudur? Bir kentin takýmýyla bu denli bütünleþmesi, ona karþý cidden de derin bir aþk duymasý, kazandýðýnda mutlu olmasý kaybettiðinde onun da Karadeniz'de gemilerinin batmasý dünyanýn bir baþka yerinde yaþanabilen bir duygusallýk deðildir.

Trabzonspor "resmi olarak" 1984 yýlýnda beri þampiyon olamamaktadýr. Bu arada sadece bir kez Bursaspor þampiyon olmuþtur. Yani 35 yýlýn bütün þampiyonlarý üç Ýstanbul takýmý arasýndan çýkmýþtýr. Ne zamanki TS'nin adý þampiyonlukta geçer o zaman Ýstanbul takýmlarýnda kasýrga kopar. Týpký son günlerde koptuðu gibi. Yahu 35 sene boyunca yedikleriniz yuttuklarýnýz yetmedi mi? Bu neyin ruh halidir? O zaman sadece bu üç takým lig kursun orada top koþtursunlar. Burnunuz ne kadar da büyük! Nasýl da kibirlisiniz! Nasýl da alçak daðlarý siz yarattýnýz! Nasýl da hep siz haklý ve masumsunuz! Bu nasýl kendini beðenmiþliktir!

Þunu iddia ediyorum: Hiçbir Trabzonsporlunun, bir baþkasýnýn yardýmýyla takýmýn bir puan almasýna gönlü el vermez. Siyasi duruþu ne olursa olsun bir kent için en üst kimlik bu takým olunca, insanlar için gurur kaynaðý olunca hiçbir taraftar devletten de hakemlerden de yardým almak istemez, bunu kendisine yediremez. Siz bunu anlayamazsýnýz, çünkü o kentle o takým arasýndaki sarsýlmaz aþkýn bir örneðine daha tanýk olmadýnýz.

Bütün bu önyargýlarýnýz, saldýrganlýðýnýz, küçümsemeniz, üstelik tüm bunlarýn yanýsýra aðlayýp sýzlamanýz her durumda kendinizin haklý olma isteðinin tezahürü olduðu gibi, ayný zamanda kendinden baþka karga tanýmama, kendini hep üstün görme hastalýðýndan da kaynaklanýyor.
    Son günlerde nereye gitsem saðdan soldan hep duyuyorum: Devlet TS'yi þampiyon yapacak! Böyle bir devlet daha anasýndan doðmadý! Esas mesele: Devlet gölge etmesin yeter. Esas mesele devlet TS'nin önünü kesmesin, kupasýnýn akibetini belirlemesin yeter. TS tam aksine devlete, federasyona, Ýstanbul hegemonyasýna raðmen ayakta duran kazanmaya çalýþan bir takýmdýr. En azýndan Trabzonsporluluk ruhu böyledir. 35 yýldýr yediniz içtiniz doymadýnýz ve gözünüz hâlâ kýyýda köþede kalmýþ bir kentin bu takýmýn baþarýsýnda. La yetmedi mi size 35 sene!

Trabzonspor bir 35 yýl daha bile þampiyon olamazsa bu o kentin bu takýma duyduðu aþký sarsmaz. Sizin anlayamadýðýnýz budur. Ben o þehrin kalbinde doðdum ve o þehrin en büyük aþkýnýn tanýðýyým. Siz iþte bu aþka inanmýyorsunuz!

Hiçbir konuda fanatikliðim yoktur. Anlattýðým, o þehrin bir takýma nasýl da aþýk olduðunun kýsa hikayesidir. Siz bu aþký kýskanýyorsunuz, bu aþka inanmýyorsunuz ve bu aþký parçalamak için elinizden geleni yapýyorsunuz.

Ne kadar uðraþsanýz da engellemeye çalýþsanýz da spekülasyonlar yapsanýz da ve hatta tüm bunlara raðmen TS þampiyon olamasa da hatta küme bile düþse de o aþk gönlünden düþmez. Siz böyle bir aþka tanýk olmadýnýz çünkü...

Sinan ÖZTÜRK

PAYLAÞMAK ÝÇÝN TIKLAYIN
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeþim!

BMN Yönetim Kurulu Yiðit Gayretli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Eline saðlýk Sinan beyin. Aklýmýzdan ve gönlümüzden geçenleri yazmýþ.

Sen de buraya taþýyýp okumamýza vesile olduðun için teþekkürler Tunga abi.
    Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..
    Ayaða KALK!

hay1699 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Tabi Trabzonspor’a duyulan aþk sadece Trabzon’da yaþanmýyor. Bunu da ben not edeyim. Bu yazýyla ilgili deðil sosyal medyada bazý taraftarlarýmýz þu veya bu þehre hakeratamiz ifadelerde bulunabiliyor. Rakiplerin yapmasý bizim yapmamýzý yakýþýk alýr kýlmýyor. Anadolu Beyi olduðumuzu unutmamalýyýz.

LaðusKusteli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Bu sene ÇALAMAYACAKLAR!
    SPOR SOSYOLOJÝSÝ...

Courage - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Yazý için çok teþekkürler duygularýmýzý tarif etmiþsiniz. Fakat bir þehrin takýmýna böylesine tutkun olmasýný Anadolunun ücra bir mahallinde mukim olup (yada köken itibari ile soybaðlý) Ýstanbul dükalýðýndaki haramzade bayraklarýn peþinde koþturanlarýn anlayabileceðini sanmýyorum.

(Bu arada Trabzonlu olmayan Trabzonsporlu yüreklere en derin saygý ve hürmetlerimi sunarým.)
    Konu Courage tarafýndan (12.02.2020 Saat 22:03 ) deðiþtirilmiþtir.
    Hominem te memento... - Sadece bir insan olduðunu unutma...-

StopMatchFixing.Com

HOPA'LI TS'LÝ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    52

Alýntý Courage Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yazý için çok teþekkürler duygularýmýzý tarif etmiþsiniz. Fakat bir þehrin takýmýna böylesine tutkun olmasýný Anadolunun ücra bir mahallinde mukim olup (yada köken itibari ile soybaðlý) Ýstanbul dükalýðýndaki haramzade bayraklarýn peþinde koþturanlarýn anlayabileceðini sanmýyorum.

(Bu arada Trabzonlu olmayan Trabzonsporlu yüreklere en derin saygý ve hürmetlerimi sunarým.)
    Teþekkür ederiz.
    Hopa'lýyým, 7 yaþýndan beri TS sevdalýsýyým.
    2010-2011 SEZONU SÜPER LÝG ÞAMPÝYONU
    82 HELAL PUANLA
    TRABZONSPOR

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Almanya
    Yaþ
    37

Deyim yerindeyse Trabzonspor o þehrin can damarýdýr. Trabzonspor o þehrin kalbidir, yüreðinin sesidir.

Bu cümle ve benzerleri bana samimi gelmiyor artik. Ezbere söylenen seyler artik

pazarkapýlý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    39

Alýntý Anil Cevik Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Deyim yerindeyse Trabzonspor o þehrin can damarýdýr. Trabzonspor o þehrin kalbidir, yüreðinin sesidir.

Bu cümle ve benzerleri bana samimi gelmiyor artik. Ezbere söylenen seyler artik
    banada bazi zamanlar icin cekmecede hazir tutulan yazilardan gibi geldi...ayrica trabzonda dogup senelerce o sehirde yasan biri olarak size hicbir yerde duyamayacaginiz bir gercek solim; trabzon sehrinin yureginin sesi; cok dogal olarak kendi cikaridir, paradir, maddiyattir...
    ýslak imza....

nevzat61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdað

Ben Trabzon da doðdum, þu an Tekirdað da oturuyorum.Sadece yazlarý Trabzon'a gelen insanlar Trabzon daki deðiþimi daha iyi görüyor.Evet bence de eski Trabzonspor sevdasý yok, devir ile birlikte insanlar da artýk maddi ve çýkar hesabý ön plana çýkarmýþ durumda.. bunu yadirgamiyorum çünkü futbol sevgisi bitiyor..

Bir çok Trabzonlu arkadaþým var þu an Trabzon da.. sorsanýz tek bir futbolcu ismi sayamaz.. teknik direktör kim derseniz bilemez.. eskiden tüm hayatýmýzý etkilerdi Trabzonspor...top yekün bir sevgiydi nenelerimizden tutun dedelerimize kadar herkes Trabzonspor sevgisini yüreðinde duyar tek bir gün dilinden ve gönlünden dusurmezdi..ama artýk öyle deðil.. bu deðiþimi dýþardan gelen insanlar daha iyi gözlemliyor..

Belki eskisi gibi olmasý için bir þampiyonluk tekrar bu hesabý geriye cevirirmi bilinmez.. geçen sene yazýn meydanýn göbeðinde GS formalý dolaþan bir kaç kiþi bile görmek agrimiza gitti bizim.. artýk kimse takmýyor..
    Konu nevzat61 tarafýndan (15.02.2020 Saat 12:50 ) deðiþtirilmiþtir.
    Bu dünyadaki en mutsuz insanlar, baþkalarýnýn ne düþündüðünü takýntý haline getirenlerdir.' -

Virginia Woolf

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)