Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Şampiyonluk Ve Şehir Dinamikleri

Sinan Akyıldız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Thumbs up Şampiyonluk Ve Şehir Dinamikleri

Uzun süredir düşünüyodum bu konuyu açmayı şimdi kısmet oldu ,

Şampiyonluk ve şehir dinamikleri olması da çoğu sefer yapılan şampiyonluklara şehirlerin ve şehirlerin dinamiklerinin katkıları tartışmasıdır.

Şampiyonluklarda şehirlerin etkisi nedir ?
    Bu etki hangi yönde tesir etmektedir ?
    Şehir yapısı şampiyonluğu etkiler mi ?

Bir örnek vermem gerekirse ben Kocaeli şehrinde yaşıyorum ve malumunuz Kocaeli kentinin takımı olan Kocaelispor şu anda ikinci ligde ve düştüğünden beri de toparlanamadılar , bizde de şöyle bi görüş hakim şehir şampiyonlukta çok önemlidir . Tamam etkili de hangi yönde etkili peki ? Eğer maddi yönden dersek Kocaeli Türkiye'nin en büyük sanayi kenti ve en zengin şehri ( böyle sölüyolar ben demiyorum ) fakat takımın durumu hiç içaçıcı değil , Kocaelispor ' a acıdığımdam değil ama bir örnek teşkil ettiği için yazdım bu örneği.

Trabzonspor açısından bakarsak olaya , Trabzon kenti sanayi yönünden pek ileri değil ( sanırım ) ve gelir bakımından kıyaslarsak Kocaeli ' den çok çok geride olduğunu söyliyebiliriz. Fakat güzel Trabzon'um bu ülkenin tek anadolu şampiyonunu çıkarmıştır ( İşte bunun için bu takımı tutuyoruz ) . Peki bu takım nasıl olduda bunu başardı , her zaman söylüyoruz ya Trabzon' un dinamikleri yeterli değil , e peki o zman nasıldı bu dinamikler ki bu takım 10 senede 6 sefer şampiyon oldu ?

İnanıyoruz ki Trabzonspor'umuz yine eski günlerdeki gibi hiçbir konuşmaya ve yanlış görüşe mahal bırakmadan şampiyonluğu kirli ellerden alıcaktır ve bunu da Trabzon halkının ve Trabzonspor'lu kardeşlerimizin birlik ve beraberliği ile gerçekleştirecektir.
    " Biz dalkavuk bir aydınlığın yerine onurlu bir karanlığı seçtik "

Nereden
    Rusya

kocaeli taraftarının %95 i kocaelispor u tutmaz. bu birilktelik eksikliğidir.
    birbirine muhalif de olsa şehrin takımı tutulmalı..
    başka takımları tutan bir şehirden şampiyon çıkmaz.

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Futbolun endüstrileşmesi ve futbolda dönen paraların inanılmaz boyutlara ulaşması sonucunda futbol malesef futbol olmaktan çıkmıştır. Bugün Trabzonspor'un şampiyonluğu için Trabzon'un dinamikleri tek başına yetmemektedir. 96 senesindeki süper kadronun nasıl şampiyon olamadığını gördük. Böyle bir kadro lig tarihi boyunca kimde vardı acaba. 1980'lerden sonra Türkiye'de herşey değişmeye başladı, o dönemlerde Mehmet Ali Yılmaz'ın yaptığı tesis Türkiye'de hiç kimsede Avrupa'da da çoğu takımlarda yoktu. çağın gereklerini yerine getirmeye başlamıştık. Peki bu gün tesisleşme ve kurumsallaşma bakımından nerdeyiz. Malesef çok geri kaldık. Trabzonspor şampiyon olduğu yıllarda futbol bu derece kirli değildi. Futbol ile siyaset, bürokrasi ve iş adamları bu derece içli dışlı değildi. Her kulüpte amatör ruh hakimdi. O günden bugüne çok şey değişti. Trabzonspor'u büyük başarılara götüren yerel futbolcuların oluşturduğu yerel ruh ile profesyonelliği ve çağın gereklerini biraraya getiremedik. Özellikle kurumsallaşma bakımından çağın gerisinde kaldık. Kulüpte bir kaşarlaşma var. Trabzonspor bir kaç sene içerisinde atılım yapıp vizyonunu değiştiremezse malesef sıradan bir Anadolu takımı olma yolunda. Bunun için stad olsun diğer tesisleşme ve kurumsallaşma olsun yerel ruhlu profesyonel bir çizgi yakalamak zorunda. Bunu başarabilirsek saha sonuçları da beraberinde gelecektir. Günlük veya aylık dalgalanmalar ve krizler bu kulübü yolundan çevirmemeli. Doğru kişilerle, doğru adımları atarak istikrar şart. Başka türlü bu kulübün başarılı olması imkansız.
    Bazen Sevinç Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TÜRKÜZ Ulan!)

Nereden
    Trabzon

Alıntı Emorfo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Futbolun endüstrileşmesi ve futbolda dönen paraların inanılmaz boyutlara ulaşması sonucunda futbol malesef futbol olmaktan çıkmıştır. Bugün Trabzonspor'un şampiyonluğu için Trabzon'un dinamikleri tek başına yetmemektedir. 96 senesindeki süper kadronun nasıl şampiyon olamadığını gördük. Böyle bir kadro lig tarihi boyunca kimde vardı acaba. 1980'lerden sonra Türkiye'de herşey değişmeye başladı, o dönemlerde Mehmet Ali Yılmaz'ın yaptığı tesis Türkiye'de hiç kimsede Avrupa'da da çoğu takımlarda yoktu. çağın gereklerini yerine getirmeye başlamıştık. Peki bu gün tesisleşme ve kurumsallaşma bakımından nerdeyiz. Malesef çok geri kaldık. Trabzonspor şampiyon olduğu yıllarda futbol bu derece kirli değildi. Futbol ile siyaset, bürokrasi ve iş adamları bu derece içli dışlı değildi. Her kulüpte amatör ruh hakimdi. O günden bugüne çok şey değişti. Trabzonspor'u büyük başarılara götüren yerel futbolcuların oluşturduğu yerel ruh ile profesyonelliği ve çağın gereklerini biraraya getiremedik. Özellikle kurumsallaşma bakımından çağın gerisinde kaldık. Kulüpte bir kaşarlaşma var. Trabzonspor bir kaç sene içerisinde atılım yapıp vizyonunu değiştiremezse malesef sıradan bir Anadolu takımı olma yolunda. Bunun için stad olsun diğer tesisleşme ve kurumsallaşma olsun yerel ruhlu profesyonel bir çizgi yakalamak zorunda. Bunu başarabilirsek saha sonuçları da beraberinde gelecektir. Günlük veya aylık dalgalanmalar ve krizler bu kulübü yolundan çevirmemeli. Doğru kişilerle, doğru adımları atarak istikrar şart. Başka türlü bu kulübün başarılı olması imkansız.
    tamamen katılıyorum. istikrar (ama tabii iyi yönde istikrar.. istikrar olsun diye bu yönetim kalmamalı), kurumsallaşma, ekonomi beraberinde sportif başarıyı getirecektir.

Nereden
    Trabzon

Selam

Futbolunda artık bir sanayiiye dönüştüğünü kabul edersek takımların temsil ettiği şehirlerin ekonomisinin paralelinde ilerleyeceğini varsayabiliriz...Bu ezber her ne kadar Türkiye için geçerli olmasa da Dünya genelinde başarılı takımların genelde başkent ya da büyük sanayii illerinin temsilcilerinden çıkması tesadüf sayılamaz herhalde...
    Türkiye'de sanayii ile beraber akıllara gelen Kocaeli,Eskişehir,Adana gibi illerin takımlarının yıllardır 2.ligde süründüğünü görüyoruz.Süper Ligdeki Denizli,Bursa,Kayseri gibi gelişmiş illerin temsilcilerinin ne kadar başarılı olduğu tartışılır..Bizi yurtdışından farklılaştıran ana nokta herhalde şehir takımlarının gerekli desteği alamamasından kaynaklanıyor...Trabzonspor'un yöresel farklılarının ve o dönemki efsane kadronun başarısı yadsınamaz ancak o noktaya gelip direkten dönen çok Anadolu takımı da oldu...T.S.yi diğerlerinden farklı kılan detay bence başarıdaki sürekliliği oldu...Bunu o dönemde altyapının başarısıyla sağlarken dışarıya açılmaya çalıştığımızda çuvalladık...
    Trabzonspor Trabzon'a rağmen başarılı olabilir...Yeter ki bir program takip ederek ilerleyebilelim...Biz her yönetimle beraber istikatemizi 180 derece değiştiriyoruz...Bu işler sadece parayla ya da ekonomiyle olsaydı Porto ya da Sevilla gibi Devlerle karşılaştırılamayacak kadar mütevazi bütçeli takımlar Avrupa'nın en üstüne çıkamazdı herhalde...
    Uzun yazıp konuyu çok dağıtmak istemiyorum ama bu kesinlikle üzerine sayfalar yazılası bir mevzu...Porto,Deco gibi kimsenin tanımadığı bir adamı yıldızlaştırırken ya da Victor Baia gibi artık yaşı geçmiş ve kariyerinin son dönemine gelmşi bir oyuncuyu tekrar Dünya futboluna kazandırırken,Sevilla Kanoute,Saviola,Maresca gibi oynadıkları kulüplerde hakettiği saygıyı görememiş oyuncularla Avrupa'nın zirvesine çıkarken futboldaki başarıyı sadece ekonomiye bağlamak bence pek adil değil...
    Sonuç olarak ben Trabzonspor'un başarılı olması için elindeki kaynakları verimli kullanmasının yeterli olacağına inanıyorum...Aksi yapılacaksa (tıpkı bu seneki gibi) eğer,dışarıya saçılan o paralar yerine kulübün faaliyetlerini geçici olarak dondurup şehre yatırım yapalım, bence bu daha hayırlı bir iş olur....

POYRAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

Sehir yapisi degil ama Sehirin takima sahip cikmasi cok önemli o sehirin takimi icin.
    Bizim çektiğimiz, adamlığın bedeli.

Nereden
    İstanbul

Kocaelili arkadaşım ,

Tespitin son derece yerinde yani Kocaeli bir sanayi şehri gelir düzeyi de yüksek ve giderek de yükselir ...Önce sana şunu söylüyeyim yanlış bilmiyorsam 2 3 hafta sonra sizin kongreniz var ve ciddi paralı bir yönetim iş başına gelecek belediyenin de destegini arkasına alarak .. yani seneye kafaya oynayacaksınız ..şimdiden hoca arayışlarına başladılar .. size kolay gelsin ....

Trabzonspor olayı ise çok başka .. Trabzonspor Dünyanın en iyi şehir takımlarından biridir ...Burada şu gerçek var ki Trabzon şehri sanayi şehri olmadıgı için ekonomik açıdan çok güçlü bir şehir değildir hele hele bir Kocaeli Bursa Sakarya Gaziantep Kayseri Konya gibi hiç değildir ...Ama insanları o bölgenin insanı şehrine çok baglıdır ve genellikle kendi yöresel insanı yaşamaktadır .. Sanayi şehri olmadıgı için çok göç almamıştır dolayısıyla manevi degerler herkes için aşagı yukarı aynı şeyi ifade eder ...yukarıdaki şehirlerde her memleketten adam bulabilirsiniz göç vardır ekonomik gerçekler vardır ama Trabzon şehrinde bu aynı yogunlukta değildir ...Biz nasıl şampiyon olduk ? Trabzon şehrinin gözbebegi TRABZONSPORDUR ....herkes üstüne titrer şehirdeki belki de tek sosyal kurum (halkı birleştirici anlamında )TRABZONSPOR dur ...Bu takım çok büyük paralarla şampiyon olmadı ama inanç hırs istek azim vardı...bölge insanın azmi inadı hırsı bu takımı 6 kez şampiyon yaptı ...gene de yapacak bundan kimsenin şüphesi olmasın ..Şehir tabii ki takıma sahip çıkıyor tek degeri o zaten ..ama bu sahip çıkma olayı Trabzon şehrinde oldugu gibi diger şehirlerde aynı olmaz olamaz .. çünkü Trabzonspor taraftarı Trabzonsporu tutar başka takıma sempati duymaz 2.takımım Trabzonspor demez ..Türk futbolu içinde bu olmalı her şehir kendi takımına sahip çıkmalı ..olay sırf para pul değil ..Türk futbol tarihinde Trabzonspor devrimi bu şekilde yapmıştır ...bugün dahi Trabzon şehri bir çok şehirden ekonomik olarak çok geridedir ...demek ki olay sırf şehrin zengin olması değil ..

kudu_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Trabzonda en büyük dinamik alt yapı ama kimse bunu görmek istemiyor hangi şehrin profesyonel ligde 7 takımı var bizim kadromuzda ne zaman arsinden araklıdan sürmeneden sebattan değirmendereden futbolcu oynayacak araklı lider değirmendere 3. sebat yıllardır 2-A da arsin 2-B de play off oynuyor bu kadar başarılı bir futbol altyapısı olan bir şehir nasıl başarılı olamaz çok merak ediyorum Trabzonspor kulübünden bu takımların maçlarını izleyen var mı en büyük düşüncem o biz niye oynayamayan bir celloya takılıp kalıyoruz da bir sol bek bulamıyoruz bu alt yapıda çok düşündürücü başarı alt yapıda pilot takımlarda üstüne düşersek olur çok yıldızlar buluruz çok...
    UEFA KANIRTA KANIRTA AÇTI ŞEMSİYEYİ....ARTIK UEFA DAN TESCİLLİ BİR HIRSIZIMIZ, BİR DE ŞAMPİYONUMUZ VAR....82 HELAL PUAN ALIN TERİYLE ŞAMPİYON TRABZONSPOR....TEŞEKKÜRLER SADRİ BAŞKAN VE EKİBİ, TEŞEKKÜRLER BATMAYAN GÜNEŞİMİZ, TEŞEKKÜRLER YÜREKLİ FUTBOLCULARMIZ, TEŞEKKÜRLER PAYDAŞLAR.....

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bu sadece Trabzonun sorunu değil. 70 milyonluk ülkemizde bir sol bek yetiştiremiyor ve devşirme volkanla, almanyadan yetişme hamitlerle, halillerle, sonradan Türk olan Aurellolarla bu işi götürmeye çalışıyoruz.
    Meselenin özünde ise kendi insanımıza inanmamak ve güvenmemek yatıyor..Daha dün kaleye geçen tolgaya, toplasan 20 maç direk oynayamamış Ufukhana saldıran saldırana.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Kocaeli

altyapı konusna bende onem verıyorum ya bakıyorum trıubunde var 10 tane grup neden tek degılde 10 tane carsının tek gruup ayrım yk onlarda aa masllah bızde hersey var ben tek yurek oldugumuz zman sampıyonlukta gelır sehırıde dınamıt seklıne koyabılırz

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Şehir dinamikleri değil de şehir dinamitleri çalışıyor maalesef Trabzon'da.. Durum tersine döndüğü gün ümitlenebiliriz..
    Konu Berat tarafından (16.04.2007 Saat 21:38 ) değiştirilmiştir.
    Güçlülerin İktidarına Karşı; Trabzonspor!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    AtalaY_BuğrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Berat Tekke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şehir dinamikleri değil de şehir dinamitleri çalışıyor maalesef Trabzon'da...
    Bende Başlığa uygun tam bunu yazmaya gelmiştim ama akıl akıldan üstün işte yazıvermiş bi çırpıda Berat'ım. Küçük olsun benim olsun mantığı,birazda ben reklamımı yapayım derdin olanlar,Trabzonspor'un başarısından çok farklı amaçları besleyen insanlar bu klüpte yer aldığı sürece şampiyonluk görmeden sen,ben anca böyle sayfalarda yaşımızı kemale erdiririz
    Her Asker Kısa Dönem olamaz :)

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Şahinoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Şehir dinamiği derken bunu fazlasıyla verdi bu zamana kadar bu şehir büyükşehir kulüpleri sürünürken Trabzon gibi sanayisi olmayan bir şehirden fazlası beklenilmezdi ama genede fazlasını vermiştir diye düşünüyorum şehir, olay manevi açıdan ise gene 20 küsür seneye yönetimlerin şehri kandırmalarına rağmen genede büyük bir çoğunluk heyecanla ertesi ağustosu beklemiştir yine bir umut ama nafile , şehrin eksileri yokmu var tabi özellikle kendi evlatlarını hor görme hat safhada, kendini beğenmişlik ben bilirimcilik almış başını gidiyo kim gelse en iyi benim ağa benim paşa benim diğerleride kimmiş diye havaya bürünüyo , bunlar olabilir ama bunları en aza indirdiğimizde akıllı insanları çoğalttığımızda başarımız yükselicektir, bence TRABZONSPOR bir şehir takımı değildir ve şehrin dinamikleri şampiyonlukta en ön sıralarda değildir kulübün yönetimi iyi olsun iyi yönetilsin köstek olanlarda başarıyı görünce zaten takımına destek vermek zorunda kalacaktır,ortada başarısızlık olunca bizim insanımızın yapısındada var ve böyle bir taraftar modelimizde var maçlara bakın bir hasan bir hüseyin çalım yiyince gülüp ulan senin ne işin var bu takımda deyip dalga geçen bir taraftar tipinede sahibiz ben en kazması bile olsa biri Trabzonspor'lu futbolcuya bişe dedimi deli oluyorum ama bunu kendi taraftarımız ve şehrimizde insanlar yapmaktan zevk alıyo , dediğim gibi Trabzon insanında ben bilirimcilik ben yaparımcılık ve kendini beğenmişlik egoları çok yüksek olduğu için şehrin en eksi yönü budur fakat bunada sebep gene Trabzonspor'dur çünki İstanbul'a karşı kafa tutmuş ve havalarını almıştır 6 kez ve Trabzon insanını ve şehrini ülkede zirveye ve saygın biyere yerleştirmiştir olay bundan ibarettir.
    DOZER CEMİL

zanoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop

Alıntı Emorfo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kelimesi kelimesine katılıyorum Teşekkürler Faruk

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)