Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 38 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dizileri Bir De Bu Gözle Seyredin!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

aslında bu kutsal isimleri böyle gülünecek hale getirenler bizler değilmiyiz.biraz düşünelim.neden bir insana Hasan dediğinizde gülünecek bir durum bulamazken,Abdurrezzak dediğimizde gülmelere boğuluruz?bir insanı komik duruma düşürmek istediğimizde lakap olarak bu tür isimler takanları görmedim değil.biz yıllardır Kemal Sunal'a Kemal Sunal değilde neden hep İnek Şaban dedik?veya neden ona böyle bir imaj verildi?hadi rastlantı diyorsanız neden filmlerde veya dizilerde saf veya biraz aptalımsı roller hep bu tür isimler altında seyirciye sunulur?benim dikkatimi çeken diğer bir konu ise hele de Türk filmlerinde neden imamlık görevi yapanlar hep bir yandanda düzenbazlık sinsilik peşinde koşturulma roluyle karşımıza çıkartılırlar?mesela Hayat Bilgisi dizisindeki din kültürü hocası neden ek iş olarak meyhanede çalışan bir şahıs olarak karşımıza çıktı?
    kim ne derse desin arkadaşlar,ben Türk filmlerinde ve dizilerinde dinimize karşı yanlış bilgilendirme veya yanlış bilgiden kaynaklanan işleyiş hatası görüyorum.kasıtlı veya kasıtsız.bunlar oluyor ve gözardı etmek mümkün değil.saygılar
    Konu Mehdi tarafından (15.01.2007 Saat 09:12 ) değiştirilmiştir.
    T R A B Z O N S P O R

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Arkadaşlar küçük bir hatırlatma.

Adı Aziz olan bir başkana dansözlükten kıvırmaya kadar takmadığımız lakap etmediğimiz hakaret falan kalmadı.

"Aziz: En yüce, en üstün anlamına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden
    biridir.

sümela61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ben de bu tip isimlendirmelerin kasıtlı olarak yapıldığını düşünenlerdenim... toplumda yaratılmaya çalışılan "deformasyon"un bir parçası da dini değerleri "deforme" etmektir... hep altını çizdiğim bir şey var; bu adamların tek derdi İslam'ı bozmak değildir... Hristiyanlığı ve Yahudiliği de bozmaya çalışıyorlar... kaldı ki bugün Hristiyan ülkelerin büyük çoğunluğu bu oyuna gelip, dindarlığı elden bırakmışlardır... artık bu adamların önündeki en büyük engel İslam'dır...

bunun yanında Hristiyan, Yahudi ve Müslümanların bir olup bu adamlara karşı ortak bir mücadele vermesini de; bu üç büyük din mensuplarının arasına "nifak" tohumları ekerek engellemeye çalışmaktadırlar ve büyük oranda başarmışlardır da...

gelelim bir isim olayına... bir kerede Arapça'da "Aziz, Rahim, Kerim" gibi isimler Allah'ın 99 ismini oluşturmalarının yanında, bir de kendine ait kelime anlamları ifade etmektedirler... yani bu isimler aslında birer sıfat olarak da karşımıza çıkabilir Arapça gramerinde... bu sebeple din alimlerinin bir kısmı bu isimlerin (abd=kul tamlananı olmaksızın) tek başına kullanılmasında bir sakınca görmemişlerdir... Abdulaziz, Abdurrahim, Abdulkerim yerine sadece Aziz, Rahim, Kerim gibi... ancak Allah ismi hariç... eğer bu isim bir kişiye verilecekse sadece Abdullah olarak verilebilir... çünkü diğer isimler gibi sıfat olarak kullanılma gibi bir durumu yoktur...

ama yine de diğer isimlerin de bir saygı ibaresi olarak "abd" tamlananı ile beraber kullanılmasının daha güzel olacağı belirtilir... ki bence de uygun olanı budur... kulağa hoş gelmemesi tamamen sosyolojik bir durum diye düşünüyorum ben, işin uzmanları daha iyi bilirler tabi...
    "7 tepeli şehir... bekle... son tepene de dikeceğiz bayrağımızı..."

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Alıntı agantha Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada art niyet olmadigini hiç zannetmiyorum, genel olarak diziler zaten basli basina bizi dinimizden ve kültürümüzden güldürerek uzaklastiran çok güçlü bir faktör. Aklima gelen bazi noktalar dikkatimi çekenler arasinda.

- Basortumuzun sadece dizilerdeki hizmetçilerin ve cahil kesimi canladiran roller tarafindan takilmasi

- evlere ayakkabiyla girilmesi

- "Tasfirin" bir babayi canlandiran Haluk karakterinin 12 yaslarindaki kizinin erkeklerle olan iliskilerini güya kizip ama yinede izin vermesi

- bir mekana girerken Allahin selamini kullanilmamasi, halbuki benim bildigim gerçek hayatta meyhaneye girenler bile selamunaleykum diyor.

ve bunun gibi aklima gelmeyen bi okadar daha bilinçalti mesajlar, bunlarda kasitli degil diyorsaniz ozaman amenna.
    Bunların her maddesine aynen katılıyorum. İsimler bilinçsiz olarak yapılmış olabilir belki ama bunlar kesinlikle bilinçli...
    Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
    Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır!
    - Eomer -

Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hollanda

En ufak bir dertlerinde ickiye sarilmalari... Cok canimi sikiyor...
    Saldırın Seferoğulları
    Bordo Mavi . Net

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Çocuklarimiza İsİm Verİrken Bİraz Dİkkatlİ Olursak Bu Meslede ÇÖzÜlmÜŞ Olur..
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

no NAME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

1-her anne ve babanın çocuğuna verdiği isimden dolayı sorumlu olduğunu bilmiyorum biliyormusunuz. Çocuk kendisine verilen ismin sorumlusu olarak anne-babasını gösterecek ve ebeveynlerse bunun açıklamasını yapmak durumunda kalacaklar.
    2- ESMA_İ HÜSNA'lardan birini çocuğa ad olarak verilmesine ASLA izin verilmemiş verilecekse de "abd" eki ekleneren ALLAH'ın 99 isminden biri olmaktan çıkarılmıştır. Bunun daha önce yapılmamış ve şuanda yapılmıyor olması tamamen ebeveynlarin cehaletinden gelmektedir.
    3-Türk tarihinde Ahmet, Mehmet,Mahmut ve Mustafa adı verilmiş o kadar padişah varken neden hiç "MUHAMMED" isminin kullanılmadığını düşündünüz mü peki? cevabı çok kolay,herşeyden önce isme saygıdan. sonra o isimle anılan çocuk o isme uygun bir yaşam sürmezse yada ona kötü söz söylenecek olursa mesuliyeti kendilerinin olacak bir noktada.
    4- yukarda belirtilen isimlere sahip birine bilerek yada bilmeyerek yapılacak olan küfür veya benzeri sözlerin insanı nerelere taşıyabileceğini de tahmin edersiniz heralde
    5- dizilerdeki yapılanlar kısmına gelince, o rolü canlandıranın bilgisi dahilinde midir bilemem, ona sorsanız masumane tabirle " ben rolümü oynadım" der çıkar işin içinden. Ama karakterlere isimleri bulan ilk kişinin amacının en ucuz tabirle Anadolu insanını "Tİ'ye alıp onun taşralılığını ortaya koymak ve İstanbullu efendilerden(!!!!) her konuda geride olduğunu göstererek onu maskara etmek" olduğunu rahatlikla iddia edebilirim. iddiamı desteklemek içinde ;bu isimlerin hep Anadolu'dan gelen kimselere verildiğini ama olayın İstanbul kanadını temsil eden müsveddelerde ise asla bu tarz Anadoluluğun kullanılmadığını ve onların her konuda "günümüze daha uygun hale" getirilmelerini gösterebilirim. bunların yapılma amacıda toplumdaki insanlar arasına mesafe koyup, oradaki birliği çözmek ve daha kolay avuca gelmelerini sağlamaktır. çünkü bunların yapanları kucaklarında saklayan bizim bilmediğimiz(!!!) "öbürleri" öyle olmasını istemektedirler.
    SELAM VE HÜRMETLE
    Konu no NAME tarafından (15.01.2007 Saat 15:40 ) değiştirilmiştir.
    .

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

evet çocuğumuza MUhammed İslam gibi adlar verip sonrada içki içmeye yollarsak olmaz tabi......

düşünseniz esoruyolar islam nerde ? içki içmeye gitti....

çocuğumuza isim verirken gösterdiğimiz özeni yetiştirikende göstermemiz lazım.....
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

tamersoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

belki artniyet vardır ama kültürüne diline dinine gerçektan bağlı olan bir insan bunlara kanmaz böyle herşeyi incelersek ortada hiç bişe kalmayacağına eminim o yüzden herşeyi ve herkesi olduğu gibi kabul edip ama onlara kanmayarak eğlenmenize bakın gerek yok hayatı kendimize zehir etmeye
    söliyecek bisi yok sadece trabzon.....

trbznspr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı AvniAker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaziyi ne cabuk okudun, analiz yaptin ve cevap yazdin cok ilginc ...
    okuyup anlamak yorum yazmak için cok zaman gecmesine gerek yok cünkü cok bos bir yazı olmus bi yerden bi yerden gireyim bişe cıkartayıp tipinde zorlama sacma bir yazı benim görüşüm.
    '' Futbol basit bir oyundur... Fakat en zoru futbolu basit oynamaktır. ''

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Samsun

bence endişesi olanlar çocuklarına eski Türk gelenekleri gibi isim vermesinler cocuk buyusun kendı adını kendı kazansın.Mısal Bogachan.

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Gürkan KALMUK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence endişesi olanlar çocuklarına eski Türk gelenekleri gibi isim vermesinler cocuk buyusun kendı adını kendı kazansın.Mısal Bogachan.
    abi o zamana kadar ne olarak çağırılacak o zaman
    Özkan SÜMER

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Samsun

ıslık çalarsın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)