Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nasýl Müslümanýz?

Ýskender66 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    48

Question Nasýl Müslümanýz?

Ýlk EmrÝ " Oku " Olan , " ÝkÝ GÜnÜ EÞÝt Olani Zararda " Ýlan Eden BÝr DÝne ÝnandiÐini ÝddÝa Edenler ,

ÝÇkÝ TÜketÝmÝnde DÜnya ÜÇÜncÜsÜ ,

SÝgara TÜketÝmÝnde Avrupa BÝrÝncÝsÝ ,

RÜÞvet Ve Yolsuzlukta DÜnyada 8. Sirada Gelen ,

Halki Mutsuz Ülkeler Arasinda Ýlk BeÞte ,

Enflasyon'da DÜnya ÝkÝncÝsÝ

GÜnde 16,2 TrÝlyon LÝra FaÝze Veren, Toplanan VergÝnÝn % 66'si ÝÇ BorÇa GÝden ,

Sosyal GÜvende Oecd ÜlkelerÝ Arasinda Sonuncu ,

Çocuk ÝÞÇÝ ÇaliÞtirmada DÜnyada DÖrdÜncÜ ,

200. 000 Sokak ÇocuÐu Olan ,

BÝrbÝrlerÝne GÜven Duymada Sondan ÝkÝncÝ Olan ,

Son ÜÇ Yilda UyuÞturucu Kullaniminda % 350 ArtiÞ Olan ,

GÜnlÜk 66 MÝlyon Ekmek ÜretÝlen TÜrkÝye'de 12 MÝlyonunun Ýsraf EdÝldÝÐÝ ,

400.000 'den Fazla Kahvehane'nÝn BulunduÐu ,

" Para BÝrÝmÝ En DÜÞÜk Ülke " Olarak 2000 Yilinda GuÝness Rekorlar KÝtabina GÝren ,

Ahlaki Yapisi ÇÖkmÜÞ : MardÝn MÝdyad'ta 12 YaÞinda Kiza TecavÜzden Aralarinda YÜzbaÞi, Þube MÜdÜrÜ , Okul MÜdÜr Yardimcisi ,veznedar ,memur...olan YaklaÞik 30 KÝÞÝ Tutuklanir.

BÝr Toplum Ne Kadar MÜ'mÝn OlabÝlÝr . . . ?

Trabzonspor Kongre Üyesi

Fatih - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    39

doðru söze ne hacet
    Bordomavi.net

Ertan 51 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niðde
    Yaþ
    54

zaten takým olarak bunalýmdayýz yozgatlý gardaþým sende öyle bi tablo çizmizsinki bizi iyice bunalýma soktun.bu konular çok aðýr konular bu sitede spor aðýrlýklý konular tartýþsak tam süper olur.bunu derken yanlýþ anlama dediklerinin hepsi doðrudur sanada katýlýyorum fakat futbol aðýrlýklý bi forumda gereksiz bi baþlýk.saygýlar.
    Þike yapanýn,þikecileri kollayanýn,þikeye þike diyemeyenlerin Allah bin türlü belasýný versin inþallah.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TURHAN - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Eski bir mail yazýtlarýndan.En azýndan enflasyon konusunda eski formumuz yok, buna sevinelim

golebshera - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Müslüman diyarlar arasýnda en iyi durumda olan biziz diyebilirim. Varýn gerisini siz düþünün..
    SADECE DÝK DURAN, CESUR BÝR TRABZON..

mavikan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya

Alýntý insan51 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    zaten takým olarak bunalýmdayýz yozgatlý gardaþým sende öyle bi tablo çizmizsinki bizi iyice bunalýma soktun.bu konular çok aðýr konular bu sitede spor aðýrlýklý konular tartýþsak tam süper olur.bunu derken yanlýþ anlama dediklerinin hepsi doðrudur sanada katýlýyorum fakat futbol aðýrlýklý bi forumda gereksiz bi baþlýk.saygýlar.
    pek de gereksiz deðil be.. bir camiaysak baþka dertlerimizi de paylaþabilmeliyiz..
    .............
    'Sandýlar, yalnýzlýðýmýz suskunluðumuz olacak / Suskunluðumuzun bahanesi olacak yalnýzlýk...'
    ............

DKaraduman - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    32

Alýntý mavikan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    pek de gereksiz deðil be.. bir camiaysak baþka dertlerimizi de paylaþabilmeliyiz..
    hayret, sana katýlýyorum.

mavikan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya

Alýntý kanda61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    hayret, sana katýlýyorum.
    gülmekten di mi! esprili çocuk seni!..
    .............
    'Sandýlar, yalnýzlýðýmýz suskunluðumuz olacak / Suskunluðumuzun bahanesi olacak yalnýzlýk...'
    ............

sümela61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

yukarda maddelediðiniz bir çok olumsuzluk, iyi bir müslümandan öte zaten iyi bir insanda olmamasý gereken þeyler...

dolayýsýyla olay "nasýl müslümanýz?"dan öte, "nasýl insanýz?" olayý bence...

müslüman olmayanlarýn içinden de (ki son derece doðal), son derece deðerli kiþiler çýkmaktadýr...

zaten Kafirun Suresi'nin son ayeti bir çok þeyi açýklýyor:

6- "Sizin dininiz size, benim dinim bana."
    "7 tepeli þehir... bekle... son tepene de dikeceðiz bayraðýmýzý..."

DKaraduman - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    32

Alýntý mavikan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    gülmekten di mi! esprili çocuk seni!..
    yoo gülmekten deðil normal katýlýyorum.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Acý ama sanýrým gerçek bu
    "-Ben ALLAH'ýn adaletine inanýyorum.." Onur Recep Kývrak!

pReN@_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Alýntý tselif Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Acý ama sanýrým gerçek bu

maaaleSef.....

Mustafa Mahmutoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    30

Evet Türkiye'nin %99 ' u MÜSLÜMAN peki bunlardan kaçý þu görevleri yapýyor:
    1-Namaz
    2-Oruç
    3-Zekat
    4-Sadaka
    5-Hac
    Bu kurallar emredilen kurallardýr ancak "BÝZ MÜSLÜMANIZ" diye geçiniyorlar...Toplasan %15'ten fazla yoktur yukardaki kurallarý uygulayan..
    Bize Her Yer TRABZON!

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Dahada önemlisi bu konularýn ülkemizde çoðu insan tarafýndan dalga konusu edilmesi.TV deki þarlatanlarýnda bunda katkýsý büyük.Ama Türkiye yine dinin en iyi yaþandýðý yerlerden bi tanesi.
    Özkan SÜMER

Mustafa Mahmutoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    30

Thumbs down

Alýntý fromTheRApBZONe Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Dahada önemlisi bu konularýn ülkemizde çoðu insan tarafýndan dalga konusu edilmesi.TV deki þarlatanlarýnda bunda katkýsý büyük.Ama Türkiye yine dinin en iyi yaþandýðý yerlerden bi tanesi.
    Saðol Bana Çok Güzel Birþey Hatýrlattýn:

http://www.ankarahaber.com/haber_detay.php?id=3615

BU SÝTEYE GÖRÜN VE "ATV"NÝN YAPTIÐI REZÝLLÝÐÝ GÖRÜN...
    Bize Her Yer TRABZON!

Emorfo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Nasýl müslümanýz ?
    Türk usulü müslüman
    Bazen Sevinç Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TÜRKÜZ Ulan!)

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý szymkowiak Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

Evet Türkiye'nin %99 ' u MÜSLÜMAN peki bunlardan kaçý þu görevleri yapýyor:
    1-Namaz
    2-Oruç
    3-Zekat
    4-Sadaka
    5-Hac
    Bu kurallar emredilen kurallardýr ancak "BÝZ MÜSLÜMANIZ" diye geçiniyorlar...Toplasan %15'ten fazla yoktur yukardaki kurallarý uygulayan..
    caným yaþýn 12 olduðu (bu saygý duymamak ya da küçük görmek anlamýnda deðil kardeþim) için, bir de Trabzonsporlu olmanýn verdiði heyecanla sýralamýþsýn, ama düzeltmem gerek...

bu kurallarý uygulamayanlar da "müslümanýz diye geçinebilir" gayet rahatlýkla... iman etmiþ olmak farklý bir þeydir... sen imanýn þartlarýyla karýþtýrmýþsýn iþi...

yukarda saydýðýn ibadetler yapýldýðýnda da, yapýlmadýðýnda da büyük oranda kiþiyi baðlayan ibadetlerdir...

ancak Ýslam'ýn özellikle üstünde durduðu ibadetler; yanlýþ yazmadým ibadetler;

baþkalarýnýn hakkýný yememek (sadece para pul deðil, arkasýndan konuþmak, iftira atmak vs.),

ortada bir haksýzlýk gördüðünde (ucu ona dokunsun dokunmasýn) sessiz kalmamak,

baþka inançlara da saygý göstermeyi bilmek,

kendilerine fayda saðlamýþ kiþilere vefasýzlýk yapmamak (bu, birebir bizim muhatap olduðumuz eþimiz dostumuz olabileceði gibi, Atatürk gibi bütün hepimize faydasý dokunmuþ kiþiler de olabilir),

hoþgörüyü, sevgiyi elden býrakmamak...

daha da sýralanabilir bu yazdýklarým, uzar gider... anlatmak istediðim kiþi öncelikle çevresine karþý daha dikkatli olmalýdýr... namaz, oruç gibi ibadetleri yerine getirmediðimde (cezasýný hafife almýyorum), cezasýný ben çekerim... yerine getirirsem ben ve ebeveynlerim karþýlýðýndan yararlanýr... ne Ahmet'i, ne Mehmet'i baðlamaz...

namaz kýlmýyorum diye kimse bana "müslüman deðilsin" diyemez, dedirtmem de...

zaten bir kiþiye "müslümansýn", "bilmem nesin" demek bile çok çirkin bence... yukarda da belirtmiþtim, tekrar edeyim:

Kafirun Suresi'nin son ayeti bir çok þeyi açýklýyor:

senin yaþýn ufak, sana nacizane bir tavsiyem, bu tip þeylere çok takýlma, önce karþýndaki "insan" mý, deðil mi ona bak... madem müslümanlýðýn öðretilerine önem veriyorsun, yukarda verdiðim ayete de inanýyorsundur... o ayet duruþ biçimimizin ne olmasý gerektiðini açýkça belirtiyor... bunu diyen ne benim, ne de Hz Muhammed (s.a.v.), bizzat Yaradan'ýn kendisi... bence din gibi önemli bir konuyu, ne benden ne de bir baþkasýndan öðrenmeyi bekleme, bizzat kaynaðýndan Kur'an'dan öðrenmeye bak... çünkü o kaynak hariç, herkesin (doðal olarak benim de) seni yanlýþ yönlendirme ihtimali mevcuttur...

neyse çok uzattým yine... sevgilerimle...

OYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

ÝÇkÝ TÜketÝmÝnde DÜnya ÜÇÜncÜsÜ ,

dünya 3.cüsümü vayy bee milletimiz bu hallere kadar düþtü demek yazýklar olsun !!
    Kazimiþi gzas vorert

Alýntý griffin Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    doðru söze ne hacet
    evet evet evet

Oðuuz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Yaþ
    39

Alýntý sümela61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Artýk namaz kýlýn, zekat verin, Allah'a sarýlýn. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardýmcýdýr.. (hac suresi 78.ayet)
    yok bir sitemim hayatta hersey kýsmet...

Hüseyin Çümen - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

çok vahim bi tablo ne hallde olduðumuzu bir kere daha hatýrlamak adýna çok güzel bi yazý olmuþ biz bunlarý unutuyoruz galiba adýmýz müslüman yaptýðýmýz hiç biþe yok yazýk bize

Vegas
    Ziyaretçi

Benden birkac yaz kucuk bir arkadasim vardi. Gectigimiz yaz tatilinde 18'ine girdi. Dogum gununden bir gun once konusurken laf ickiye falan geldi ve bana dediki "bugune kadar icmedigim icki turu yok". Tabi onun bildigi duydugu icki turleri icindi bu sozu.

Ancak aci bir gercek varki, Turkiye'de yasal olarak 18'den kucuk insanlar ne icki ne de sigara satin alabilir. Ancak bu arkadas 17'nci yasinin son gununde bana soyledigi ortada. Her alanda bati dunyasi taklit edilir ancak ise yarayan birsey alinmaz, hep bizi yoldan cikaracak dusunceler gorusler alinir. Amerika'nin butun eyaletlerinde bugun bira gibi alkol orani dusuk ickiler dahil alkol satin alma yasi 21'dir. Bu SIKI SIKIYA uygulanir. Birkac haftada bir sivil bir polis ile birlikte alkol satilan yerlere yasi tutmayan bir genc gonderilir ve alkol satin almayi denerler. Tabii %99 verilmez. Ancak veren olursa caydirici bir para cezasi, ikinci veya ucuncu tekarai halinde ise o is yerinde birkac yil boyunca alkol satisi yasaklaniyor.
    Bizim insanlarimiza ha bire batidan BBG'ler transfer ediliyor. Ise yarayacak bir taklit yok

HiLMiKaN - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kahramanmaraþ
    Yaþ
    39

Allah yardýmcýýmýz olsun iþimiz zor
    KAPLAN DEÐÝL FIRTINA

Ertan 51 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niðde
    Yaþ
    54

anlatýlanlar kadar kötü durumda olduðumuzu düþünmüyorum.yozlaþmalar var kültür erozyonu var fakat dünya coðrafyasýndaki en kaliteli millet olma özelliðimiz devam ediyor.en azýndan þimdilik devam ediyor ilerde ne olur bilemem.avrupada uzak doðuda ve amerika kýtasýndaki çirkeflikleri rezalettleri görünce Türkiye Cumhuriye hala çok güzel hala manevi deðerleri var.YETERKÝ GENÇLÝÐÝMÝZE VE KÜLTÜRÜMÜZE SAHÝP ÇIKALIM.yani þu an itibarý ile çokta karamsar olmaya gerek yok çünkü yukarda bahsettiðim coðrafyadaki insanlarýn özellikle aile yapýlarýna örf ve adetlerine eðer kaldýysa tabi iliþkilerine bi bakýn bana hak verirsiniz.

sorumluluk bize düþüyor herkez öncelikle kendisini düzeltecek sonra evlatlarýný ve bide bakmýþýnki tertemiz bir toplum.çocuklarýmýzý çok iyi yetiþtirmeliyiz dinine baðlý,ahlaklý,bilgili ve kültürlü çöcuklar tertemiz bir Türkiye yaratacaklardýr.

asýl mesele ne oalacak bu takýmýn hali marce de gitti,szymek gelmem diyor eller oynamam diyor,fatih akyel karným aðrýyor diyor yönetim kýþ uykusunda, hoca andersenden masallar anlatýyor.fikri olan varsa bekliyorum.saygýlar.
    Þike yapanýn,þikecileri kollayanýn,þikeye þike diyemeyenlerin Allah bin türlü belasýný versin inþallah.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý jakobieen Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

Artýk namaz kýlýn, zekat verin, Allah'a sarýlýn. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardýmcýdýr.. (hac suresi 78.ayet)
    þimdi öyle bir yazmýþsýn ki, sanki ben bunlarýn aksini söylemiþim... zaten Kitab'ý kabul eden herkes içindekileri de kabul etmiþ oluyor... elbette bunlar bize emredilen þeyler...

benim deyinmek istediðimi 3 kilit nokta;

1.)kimse kimseye bu ibadetleri yapmýyor diye "müslüman deðil" diyemez...

2.)toplumda namaz kýlanlara karþý keskin bir ayrýmýn yapýlmýþ olmasý... bir kýsým insan namaz kýlanlara gerici diyor, büyük yanlýþ... ama bir o kadar büyük yanlýþý da sýrf namaz kýlýyor diye iþe eleman alan yöneticiler yapýyor... al birini, vur ötekine... bunun en canlý örneðini bizzat bir arkadaþým anlattý... kadrolaþma iddialarý ile baya bir gündeme gelen bir kurum çalýþanlarýndan bazýlarýnýn mescide gidip yaka kartlarýný bilerek oraya býraktýklarýný (böylece amirlerine ben mescide gidiyorum mesajý veriyorlar) net bir þekilde anlattý... bu iðrenç hareket elbette yapan kiþileri baðlar ama neticede bu ortamýn oluþmasýna neden olan zihniyet, iþte bu sözünü ettiðimiz "falanca namaz kýlýyor, filanca oruç tutmuyor" zihniyetidir... bu çok tehlikeli ve zararlý bir bakýþ açýsýdýr... bana ne be adam ateistsen, yahudiysen, hristiyansan ya da müslümansan... bana ne!

3.)kimse kimsenin dini inancýný ya da inançsýzlýðýný deþifre etmek durumunda olamaz, bu çirkin bir þeydir, herkesin dini kendinedir...

yoksa elbette ki 3 senesini Kur'an-ý ezberlemeye, 5,5 senesini imam-hatip'e vermiþ birisi olarak ben de gayet iyi biliyorum bize emredilen ve bize yasak kýlýnan þeyleri...

ama dikkat çekmek istediðim þey bütün bu emirlerin hepsini yapmadýkça, bütün yasaklarýn hepsinden uzak durabilmedikçe kiþi müslüman olamaz gibi saçma sapan bir anlayýþýn yanlýþ olduðudur... bu düþünceyle gidersek sokakta müslüman bulamayýz ve asýl önemlisi Yaradan'ýn þiddetle yasakladýðý "ümitsizlik" durumunun ortaya çýkmasýna sebep olmuþ oluruz...

sevgili kardeþim seni bilmiyorum ama ben insaným... hata da (ki çok büyük hatalarým olmuþtur) yapacaðým, güzel þeyler de yapacaðým... elbette ki hatalarý minimuma indirmek hedef olmalý ama hatasýzlýk gibi bir hedef gerçekçi olmaz... ben her hatamdan sonra duyduðum piþmanlýkla karýþýk ümit de besledim... "ben kesin cehennemliðim" gibi bir anlayýþýn Allah'a þirk koþmaktan çok da farký olduðunu sanmýyorum... çünkü kendi ahiret durumunuzu þimdiden belirlemiþ oluyorsunuz ki bunu belirleyebilecek tek "otorite" Allah'týr... ayrýca bu yaklaþýmýn bir diðer sakat tarafý, Allah'ýn affetme, baðýþlama sýfatýný küçük görmek gibi bir durum oluþturmasýdýr...

sözün özü; bir kere insanlarý böyle sýnýflandýrmaya hiç lüzum yoktur... ve en önemlisi "bu adamlar müslüman deðil" derken, biz dinden çýkmýþ oluruz da haberimiz olmaz... sevgilerimle...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)