Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Nasl Mslmanz?

skender66 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    11.03.2005
    Nereden
    Ankara
    Ya
    45

Question Nasl Mslmanz?

lk Emr " Oku " Olan , " k Gn Et Olani Zararda " lan Eden Br Dne nandiini dda Edenler ,

k Tketmnde Dnya ncs ,

Sgara Tketmnde Avrupa Brncs ,

Rvet Ve Yolsuzlukta Dnyada 8. Sirada Gelen ,

Halki Mutsuz lkeler Arasinda lk Bete ,

Enflasyon'da Dnya kncs

Gnde 16,2 Trlyon Lra Faze Veren, Toplanan Vergnn % 66'si Bora Gden ,

Sosyal Gvende Oecd lkeler Arasinda Sonuncu ,

ocuk alitirmada Dnyada Drdnc ,

200. 000 Sokak ocuu Olan ,

Brbrlerne Gven Duymada Sondan knc Olan ,

Son Yilda Uyuturucu Kullaniminda % 350 Arti Olan ,

Gnlk 66 Mlyon Ekmek retlen Trkye'de 12 Mlyonunun sraf Edld ,

400.000 'den Fazla Kahvehane'nn Bulunduu ,

" Para Brm En Dk lke " Olarak 2000 Yilinda Guness Rekorlar Ktabina Gren ,

Ahlaki Yapisi km : Mardn Mdyad'ta 12 Yainda Kiza Tecavzden Aralarinda Yzbai, ube Mdr , Okul Mdr Yardimcisi ,veznedar ,memur...olan Yaklaik 30 K Tutuklanir.

Br Toplum Ne Kadar M'mn Olablr . . . ?

Trabzonspor Kongre yesi

Fatih - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.01.2005
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    37

doru sze ne hacet
    Bordomavi.net

Ertan 51 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.08.2006
    Nereden
    Nide
    Ya
    51

zaten takm olarak bunalmdayz yozgatl gardam sende yle bi tablo izmizsinki bizi iyice bunalma soktun.bu konular ok ar konular bu sitede spor arlkl konular tartsak tam sper olur.bunu derken yanl anlama dediklerinin hepsi dorudur sanada katlyorum fakat futbol arlkl bi forumda gereksiz bi balk.sayglar.
    ike yapann,ikecileri kollayann,ikeye ike diyemeyenlerin Allah bin trl belasn versin inallah.

Trabzonspor Kongre yesi
    TURHAN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    15.08.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    38

Eski bir mail yaztlarndan.En azndan enflasyon konusunda eski formumuz yok, buna sevinelim

golebshera - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.07.2006
    Nereden
    Trabzon
    Ya
    39

Mslman diyarlar arasnda en iyi durumda olan biziz diyebilirim. Varn gerisini siz dnn..
    SADECE DK DURAN, CESUR BR TRABZON..

mavikan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.08.2006
    Nereden
    Amasya

Alnt insan51 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    zaten takm olarak bunalmdayz yozgatl gardam sende yle bi tablo izmizsinki bizi iyice bunalma soktun.bu konular ok ar konular bu sitede spor arlkl konular tartsak tam sper olur.bunu derken yanl anlama dediklerinin hepsi dorudur sanada katlyorum fakat futbol arlkl bi forumda gereksiz bi balk.sayglar.
    pek de gereksiz deil be.. bir camiaysak baka dertlerimizi de paylaabilmeliyiz..
    .............
    'Sandlar, yalnzlmz suskunluumuz olacak / Suskunluumuzun bahanesi olacak yalnzlk...'
    ............

DKaraduman - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    29

Alnt mavikan Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    pek de gereksiz deil be.. bir camiaysak baka dertlerimizi de paylaabilmeliyiz..
    hayret, sana katlyorum.

mavikan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.08.2006
    Nereden
    Amasya

Alnt kanda61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    hayret, sana katlyorum.
    glmekten di mi! esprili ocuk seni!..
    .............
    'Sandlar, yalnzlmz suskunluumuz olacak / Suskunluumuzun bahanesi olacak yalnzlk...'
    ............

smela61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

yukarda maddelediiniz bir ok olumsuzluk, iyi bir mslmandan te zaten iyi bir insanda olmamas gereken eyler...

dolaysyla olay "nasl mslmanz?"dan te, "nasl insanz?" olay bence...

mslman olmayanlarn iinden de (ki son derece doal), son derece deerli kiiler kmaktadr...

zaten Kafirun Suresi'nin son ayeti bir ok eyi aklyor:

6- "Sizin dininiz size, benim dinim bana."
    "7 tepeli ehir... bekle... son tepene de dikeceiz bayramz..."

DKaraduman - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.06.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    29

Alnt mavikan Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    glmekten di mi! esprili ocuk seni!..
    yoo glmekten deil normal katlyorum.

Trabzonspor Kongre yesi
    TSelif - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.04.2005
    Nereden
    Trabzon

Ac ama sanrm gerek bu
    "-Ben ALLAH'n adaletine inanyorum.." Onur Recep Kvrak!

pReN@_61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.12.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    32

Alnt tselif Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Ac ama sanrm gerek bu

maaaleSef.....

Mustafa Mahmutolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.02.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    27

Evet Trkiye'nin %99 ' u MSLMAN peki bunlardan ka u grevleri yapyor:
    1-Namaz
    2-Oru
    3-Zekat
    4-Sadaka
    5-Hac
    Bu kurallar emredilen kurallardr ancak "BZ MSLMANIZ" diye geiniyorlar...Toplasan %15'ten fazla yoktur yukardaki kurallar uygulayan..
    Bize Her Yer TRABZON!

Adem Erdoan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    36

Dahada nemlisi bu konularn lkemizde ou insan tarafndan dalga konusu edilmesi.TV deki arlatanlarnda bunda katks byk.Ama Trkiye yine dinin en iyi yaand yerlerden bi tanesi.
    zkan SMER

Mustafa Mahmutolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.02.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    27

Thumbs down

Alnt fromTheRApBZONe Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Dahada nemlisi bu konularn lkemizde ou insan tarafndan dalga konusu edilmesi.TV deki arlatanlarnda bunda katks byk.Ama Trkiye yine dinin en iyi yaand yerlerden bi tanesi.
    Saol Bana ok Gzel Birey Hatrlattn:

http://www.ankarahaber.com/haber_detay.php?id=3615

BU STEYE GRN VE "ATV"NN YAPTII REZLL GRN...
    Bize Her Yer TRABZON!

Emorfo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul

Nasl mslmanz ?
    Trk usul mslman
    Bazen Sevin Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TRKZ Ulan!)

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Alnt szymkowiak Nickli yeden Alnt Mesaj gster

Evet Trkiye'nin %99 ' u MSLMAN peki bunlardan ka u grevleri yapyor:
    1-Namaz
    2-Oru
    3-Zekat
    4-Sadaka
    5-Hac
    Bu kurallar emredilen kurallardr ancak "BZ MSLMANIZ" diye geiniyorlar...Toplasan %15'ten fazla yoktur yukardaki kurallar uygulayan..
    canm yan 12 olduu (bu sayg duymamak ya da kk grmek anlamnda deil kardeim) iin, bir de Trabzonsporlu olmann verdii heyecanla sralamsn, ama dzeltmem gerek...

bu kurallar uygulamayanlar da "mslmanz diye geinebilir" gayet rahatlkla... iman etmi olmak farkl bir eydir... sen imann artlaryla kartrmsn ii...

yukarda saydn ibadetler yapldnda da, yaplmadnda da byk oranda kiiyi balayan ibadetlerdir...

ancak slam'n zellikle stnde durduu ibadetler; yanl yazmadm ibadetler;

bakalarnn hakkn yememek (sadece para pul deil, arkasndan konumak, iftira atmak vs.),

ortada bir hakszlk grdnde (ucu ona dokunsun dokunmasn) sessiz kalmamak,

baka inanlara da sayg gstermeyi bilmek,

kendilerine fayda salam kiilere vefaszlk yapmamak (bu, birebir bizim muhatap olduumuz eimiz dostumuz olabilecei gibi, Atatrk gibi btn hepimize faydas dokunmu kiiler de olabilir),

hogry, sevgiyi elden brakmamak...

daha da sralanabilir bu yazdklarm, uzar gider... anlatmak istediim kii ncelikle evresine kar daha dikkatli olmaldr... namaz, oru gibi ibadetleri yerine getirmediimde (cezasn hafife almyorum), cezasn ben ekerim... yerine getirirsem ben ve ebeveynlerim karlndan yararlanr... ne Ahmet'i, ne Mehmet'i balamaz...

namaz klmyorum diye kimse bana "mslman deilsin" diyemez, dedirtmem de...

zaten bir kiiye "mslmansn", "bilmem nesin" demek bile ok irkin bence... yukarda da belirtmitim, tekrar edeyim:

Kafirun Suresi'nin son ayeti bir ok eyi aklyor:

senin yan ufak, sana nacizane bir tavsiyem, bu tip eylere ok taklma, nce karndaki "insan" m, deil mi ona bak... madem mslmanln retilerine nem veriyorsun, yukarda verdiim ayete de inanyorsundur... o ayet duru biimimizin ne olmas gerektiini aka belirtiyor... bunu diyen ne benim, ne de Hz Muhammed (s.a.v.), bizzat Yaradan'n kendisi... bence din gibi nemli bir konuyu, ne benden ne de bir bakasndan renmeyi bekleme, bizzat kaynandan Kur'an'dan renmeye bak... nk o kaynak hari, herkesin (doal olarak benim de) seni yanl ynlendirme ihtimali mevcuttur...

neyse ok uzattm yine... sevgilerimle...

OYlmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.09.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

k Tketmnde Dnya ncs ,

dnya 3.csm vayy bee milletimiz bu hallere kadar dt demek yazklar olsun !!
    Kazimii gzas vorert

yelik tarihi
    09.08.2006

Alnt griffin Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    doru sze ne hacet
    evet evet evet

Ouuz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    23.07.2006
    Nereden
    Sivas
    Ya
    36

Alnt smela61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Artk namaz kln, zekat verin, Allah'a sarln. O sizin sahibinizdir. O ne gzel sahip ve ne gzel yardmcdr.. (hac suresi 78.ayet)
    yok bir sitemim hayatta hersey ksmet...

Hseyin men - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.02.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    37

ok vahim bi tablo ne hallde olduumuzu bir kere daha hatrlamak adna ok gzel bi yaz olmu biz bunlar unutuyoruz galiba admz mslman yaptmz hi bie yok yazk bize

Vegas
    Ziyareti

Benden birkac yaz kucuk bir arkadasim vardi. Gectigimiz yaz tatilinde 18'ine girdi. Dogum gununden bir gun once konusurken laf ickiye falan geldi ve bana dediki "bugune kadar icmedigim icki turu yok". Tabi onun bildigi duydugu icki turleri icindi bu sozu.

Ancak aci bir gercek varki, Turkiye'de yasal olarak 18'den kucuk insanlar ne icki ne de sigara satin alabilir. Ancak bu arkadas 17'nci yasinin son gununde bana soyledigi ortada. Her alanda bati dunyasi taklit edilir ancak ise yarayan birsey alinmaz, hep bizi yoldan cikaracak dusunceler gorusler alinir. Amerika'nin butun eyaletlerinde bugun bira gibi alkol orani dusuk ickiler dahil alkol satin alma yasi 21'dir. Bu SIKI SIKIYA uygulanir. Birkac haftada bir sivil bir polis ile birlikte alkol satilan yerlere yasi tutmayan bir genc gonderilir ve alkol satin almayi denerler. Tabii %99 verilmez. Ancak veren olursa caydirici bir para cezasi, ikinci veya ucuncu tekarai halinde ise o is yerinde birkac yil boyunca alkol satisi yasaklaniyor.
    Bizim insanlarimiza ha bire batidan BBG'ler transfer ediliyor. Ise yarayacak bir taklit yok

HiLMiKaN - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.12.2006
    Nereden
    Kahramanmara
    Ya
    36

Allah yardmcmz olsun iimiz zor
    KAPLAN DEL FIRTINA

Ertan 51 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.08.2006
    Nereden
    Nide
    Ya
    51

anlatlanlar kadar kt durumda olduumuzu dnmyorum.yozlamalar var kltr erozyonu var fakat dnya corafyasndaki en kaliteli millet olma zelliimiz devam ediyor.en azndan imdilik devam ediyor ilerde ne olur bilemem.avrupada uzak douda ve amerika ktasndaki irkeflikleri rezalettleri grnce Trkiye Cumhuriye hala ok gzel hala manevi deerleri var.YETERK GENLMZE VE KLTRMZE SAHP IKALIM.yani u an itibar ile okta karamsar olmaya gerek yok nk yukarda bahsettiim corafyadaki insanlarn zellikle aile yaplarna rf ve adetlerine eer kaldysa tabi ilikilerine bi bakn bana hak verirsiniz.

sorumluluk bize dyor herkez ncelikle kendisini dzeltecek sonra evlatlarn ve bide bakmnki tertemiz bir toplum.ocuklarmz ok iyi yetitirmeliyiz dinine bal,ahlakl,bilgili ve kltrl cuklar tertemiz bir Trkiye yaratacaklardr.

asl mesele ne oalacak bu takmn hali marce de gitti,szymek gelmem diyor eller oynamam diyor,fatih akyel karnm aryor diyor ynetim k uykusunda, hoca andersenden masallar anlatyor.fikri olan varsa bekliyorum.sayglar.
    ike yapann,ikecileri kollayann,ikeye ike diyemeyenlerin Allah bin trl belasn versin inallah.

yelik tarihi
    25.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    44

Alnt jakobieen Nickli yeden Alnt Mesaj gster

Artk namaz kln, zekat verin, Allah'a sarln. O sizin sahibinizdir. O ne gzel sahip ve ne gzel yardmcdr.. (hac suresi 78.ayet)
    imdi yle bir yazmsn ki, sanki ben bunlarn aksini sylemiim... zaten Kitab' kabul eden herkes iindekileri de kabul etmi oluyor... elbette bunlar bize emredilen eyler...

benim deyinmek istediimi 3 kilit nokta;

1.)kimse kimseye bu ibadetleri yapmyor diye "mslman deil" diyemez...

2.)toplumda namaz klanlara kar keskin bir ayrmn yaplm olmas... bir ksm insan namaz klanlara gerici diyor, byk yanl... ama bir o kadar byk yanl da srf namaz klyor diye ie eleman alan yneticiler yapyor... al birini, vur tekine... bunun en canl rneini bizzat bir arkadam anlatt... kadrolama iddialar ile baya bir gndeme gelen bir kurum alanlarndan bazlarnn mescide gidip yaka kartlarn bilerek oraya braktklarn (bylece amirlerine ben mescide gidiyorum mesaj veriyorlar) net bir ekilde anlatt... bu iren hareket elbette yapan kiileri balar ama neticede bu ortamn olumasna neden olan zihniyet, ite bu szn ettiimiz "falanca namaz klyor, filanca oru tutmuyor" zihniyetidir... bu ok tehlikeli ve zararl bir bak asdr... bana ne be adam ateistsen, yahudiysen, hristiyansan ya da mslmansan... bana ne!

3.)kimse kimsenin dini inancn ya da inanszln deifre etmek durumunda olamaz, bu irkin bir eydir, herkesin dini kendinedir...

yoksa elbette ki 3 senesini Kur'an- ezberlemeye, 5,5 senesini imam-hatip'e vermi birisi olarak ben de gayet iyi biliyorum bize emredilen ve bize yasak klnan eyleri...

ama dikkat ekmek istediim ey btn bu emirlerin hepsini yapmadka, btn yasaklarn hepsinden uzak durabilmedike kii mslman olamaz gibi sama sapan bir anlayn yanl olduudur... bu dnceyle gidersek sokakta mslman bulamayz ve asl nemlisi Yaradan'n iddetle yasaklad "mitsizlik" durumunun ortaya kmasna sebep olmu oluruz...

sevgili kardeim seni bilmiyorum ama ben insanm... hata da (ki ok byk hatalarm olmutur) yapacam, gzel eyler de yapacam... elbette ki hatalar minimuma indirmek hedef olmal ama hataszlk gibi bir hedef gereki olmaz... ben her hatamdan sonra duyduum pimanlkla kark mit de besledim... "ben kesin cehennemliim" gibi bir anlayn Allah'a irk komaktan ok da fark olduunu sanmyorum... nk kendi ahiret durumunuzu imdiden belirlemi oluyorsunuz ki bunu belirleyebilecek tek "otorite" Allah'tr... ayrca bu yaklamn bir dier sakat taraf, Allah'n affetme, balama sfatn kk grmek gibi bir durum oluturmasdr...

szn z; bir kere insanlar byle snflandrmaya hi lzum yoktur... ve en nemlisi "bu adamlar mslman deil" derken, biz dinden km oluruz da haberimiz olmaz... sevgilerimle...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)