Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 22 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ÖNEMLÝ:Organ Baðýþý/Kemik Ýliði/Kök Hücresi

haskiz61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Standart ÖNEMLÝ:Organ Baðýþý/Kemik Ýliði/Kök Hücresi

Arkadaþlar sanýrým bir çoðunuz organ baðýþlama konusunda olumsuz düþünüyorsunuz,ki haklýsýnýz da..Ama bu akþam dünyaca ünlü organ nakli cerrahýmýzýn (Münci KALAYOÐLU) katýldýðý programý izledikten sonra benim organ baðýþý konusunda herhangi bir korkum ya da endiþem kalmadý.Zaten öldükten sonra (beyin ölümü:nakil yapýlabilmesi için bu ölümün gerçekleþmesi lazým) çürüyecek onun yerine bi hastanýn tamamen iyileþmesi ne kadar güzel deðil mi? Arkadaþlar sayýn doktor dinen araþtýrmasýný da yapmýþ ki zaten daha önceki diyanet iþleri baþkanlarý da bunun caiz olduklarýný belirtmiþlerdi.Sonuçta bir can kurtuluyor.Programa mail atan 15 yaþýndaki çocuklar var,ufacýk çocuklardan bahsediliyor gencecik insanlardan bahsediliyor.Arkadaþlar bu cidden önemli bir konu...Umarým yeterince duyarlý olabiliriz...
    ...you can't break my spirit it's my dreams you take...(canýmý alamazsýn,aldýðýn hayallerimdi)

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37
    ...you can't break my spirit it's my dreams you take...(canýmý alamazsýn,aldýðýn hayallerimdi)

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Bu kadar düþünceli olacaðýnýz aklýma gelmezdi.....

Naim
    Ziyaretçi

Organlarýmý Baðýþlamaya Karar vermiþtim
    Ailemede bu konuda gereken Talimatlarý verdim
    Fakat gidip bunu resmileþtiremedim
    Ýk fýrsatta bunu yerine getirecem
    acaba nereye baþvurmam gerekiyor yardýmcý olabilecek olan varmý?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Çok önemli bir olay bu organ nakli.Ama malum bu günün Türkiye'sinin bu konuya bakýþ açýsýný hepimiz biliyoruz sanýrým.
    "-Ben ALLAH'ýn adaletine inanýyorum.." Onur Recep Kývrak!

Halit Aydýn - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    33

kardeþ baþlýk için çok teþekkürler. iyi düþünmüþsün ve zaten bir organ bir insanýn hayatýný kurtarýr. ve ne kadar organ baðýþlarsak... unutmayalým ki bugün onlara yarýn bizlere... Allah kimseyi bu durumlara düþürmesin. Düþenlere aci þifalar

Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    33

Alýntý tselif Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Çok önemli bir olay bu organ nakli.Ama malum bu günün Türkiye'sinin bu konuya bakýþ açýsýný hepimiz biliyoruz sanýrým.
    Önyargýlar ülkesi Türkiyemizde ne yazýk ki organ baðýþý konusunda bir ilerleme gösterilememekte. Haklýsýn.
    Fakat arkadaþlarýmýzýn da dediði gibi organ baðýþlamak için ne yapmak gerekir bunun hakkýnda da halký bilgilendirecekler yeterli deðil ya da dediðim gibi önyargýlar bizi bu tür düþüncelere atýyor....
    Tabi organ baðýþýndaki ilk engelde bence "aile"

kutoz
    Ziyaretçi

Organ baðýþý konusunda küçük bir ayrýntýyý da ben eklemek isterim. Birey, organ baðýþý konusunda bir talimat verip resmileþtirse bile, vefatý halinde geride kalan varislerine konu tekrar sorulmakta, onlarýn onayý alýndýktan sonra organlar alýnmaktadýr. Kýsacasý bu varisler, onay vermezse herhangi bir organ nakli söz konusu olmamaktadýr.

Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    33

Alýntý kutoz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Organ baðýþý konusunda küçük bir ayrýntýyý da ben eklemek isterim. Birey, organ baðýþý konusunda bir talimat verip resmileþtirse bile, vefatý halinde geride kalan varislerine konu tekrar sorulmakta, onlarýn onayý alýndýktan sonra organlar alýnmaktadýr. Kýsacasý bu varisler, onay vermezse herhangi bir organ nakli söz konusu olmamaktadýr.
    Alýntý halitaydin61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Tabi organ baðýþýndaki ilk engel de bence "aile"
    belki de bir çok organ baðýþýný resmileþtiren kiþiler organ baðýþýný iþte bu yüzden yapamýyor bunu sebebi ise söz konusu ailelerin (varislerin) yeterli bilinçlendirilmemesi.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Evet arkadaþlar bence bu konuyu daha da güncelleþtirip diðer bireylerinde ikna edilmesi lazým dediðiniz gibi bugün onlara yarýn bize...Allah kimseyi o durumlara düþürmesin biz elimizden geleni yapalým.Ýlginiz içinde teþekkürler ben elimden geçen tüm bilgileri toplayýp buradan aktaracaðým

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Arkadaþlar gördüðüm kadarýyla bu konu pek bi ilginizi çekti wallahi bu kadarýný beklemiyordum

eminbayram - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Alýntý haskiz61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Arkadaþlar gördüðüm kadarýyla bu konu pek bi ilginizi çekti wallahi bu kadarýný beklemiyordum
    kýzmakta haklýsýn valla

eminbayram - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

Ýleri kalp, karaciðer ve böbrek yetmezliði olan hastalarda saðlýklý bir yaþam sadece organ nakli ile mümkündür. Bugün ülkemizde böbrek bekleyen 17 - 18 bin hasta vardýr. Diyaliz bu hastalarda yardýmcý bir tedavi þeklidir ancak kalp, karaciðer hastalarýnýn diyaliz gibi bir yardýmcý tedavi olanaklarý da yoktur. Beyin ölümü gerçekleþmiþ hastalar böbrek, kalp, karaciðer gibi organlarýný baðýþlayarak baþka hastalara hayat verebilirler. Ülkemizde organ baðýþlarý henüz istenilen seviyeye ulaþamamýþtýr. Bu nedenle organ baðýþýnýn yaygýnlaþmasý gereklidir. Beyin ölümü gerçekleþmiþ hastalarda adýndan da anlaþýlabileceði gibi beyin fonksiyonlarý tamamen ve geri dönmeyecek biçimde kaybolmuþtur. Yani bu kiþilerin bilinci yerinde deðildir ve ancak solunum makinesi desteði ile yaþamlarýnýn sürmesi mümkündür. Kiþilerin ben gerçekten ölmeden organlarýmý alýrlar korkusu yersizdir çünkü beyin ölümüne karar verecek ekip ile organ naklini yapacak ekip ayrý doktorlardan oluþur.
    www.tip2000.com

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Erdem Keser - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

herkesin dusuncesine saygi duymak lazim ama benim fikrimce organ bagislamanin caiz olmadigini dusunuyorum bu benim fikrim ama bagislamak isteyen arkadaslarinda kendi dusuncesine saygi duyuyorum ....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hayat61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Organ baðýþlamak istememe raðmen kart çýkartmadým.Duygusal þantajlarla ailemi ikna etmeye çalýþtým.Annem ýlýmlý bakarken babam konuyu kestirp attý.Önceki gün organ saðlýk gruptan gelen ekipten organ baðýþ kartýný aldým.Annemin eve gelmesini bekliyorum söylemek için.Zaten baðýþ durumunda iletiþime geçilecek kiþiyi annem olarak bildirdim.Ýnþallah babamý da ikna edebilirim.
    Organ baðýþý ile ilgili çeþitli yayýnlara baktýktan sonra benim aklýmýn almadýðý tek konu kþilerintanýmadýðý insanlara canlý organ baðýþýnda bulunmalarý.Nakil ameliyatlarýnda verici ciddi ameliyat sonrasý komplikasyonlarla uðraþabiliyor hatta ölebiliyor.Hiç tanýmadýðýn birine organýný vermek fikrini anlamýyorum..
    “Nerelerin aktýðýný tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akýyor!"Artýk sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

Özkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    38

Ehliyetimde tüm organlarýmý baðýþladýðýmý belirttim. Bildiðim kadarý ile de ayrýca organ nakli kartý almaya gerek yok. 'Â'ileme de sýk sýk organlarýmý baðýþlama isteðimi söylerim.
    Alýntý hayat61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Organ baðýþý ile ilgili çeþitli yayýnlara baktýktan sonra benim aklýmýn almadýðý tek konu kþilerintanýmadýðý insanlara canlý organ baðýþýnda bulunmalarý.Nakil ameliyatlarýnda verici ciddi ameliyat sonrasý komplikasyonlarla uðraþabiliyor hatta ölebiliyor.Hiç tanýmadýðýn birine organýný vermek fikrini anlamýyorum..
    Ülkemizdeki yasalara göre bu durum yasaktýr. Baþka bir deyiþle, bunu yapanlar yasadýþý yollarla ya da Ýsrâîl, Güney Kýbrýs gibi ülkelerde yapýyorlar.

Bu tip baðýþlar ya para karþýlýðý ya tehditle ya da kaçýrýlan çocuklardan alýnan organlarla oluyor. Zâten bu yüzden yasak

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hayat61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Sürücü belgesinde baðýþladýðýný belirtenler kart çýkartmalarýna gerek yok.Benim gibi sürðcü belgesi olmayanlar ve baðýþladýðýný belirtmeyenler çýkartmalarý;hep yanýnda taþýmalarý gerekiyor.En önemlisi ailesini ikna etmesi gerekli.
    Türkiye'de yasal olarak genellikle akrabadan canlý baðýþ yapýlmakta.(bu konuda da bile ciddi sorunlar var.)Hastanenin etik kurulunca ticari amaçla olmadýðý kanýsýna varýlýp izin verildiði zaman akraba olmayandan da nakil yapýlmakta..
    Bir çok ülkede tip ameliyatlar çok yaygýn:abd bu konuyla ilgili izlediðim belgesel tüylerimi diken diken etti.
    “Nerelerin aktýðýný tek tek bildiriniz...” “Efendim, musluklar hariç her yan akýyor!"Artýk sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

aysegul61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    38

Organ baðýþý konusunda ülkemizin bilinçlendirilmesi lazým.Bu konuda herkesin kafasýnda soru iþaretleri var.Özelliklede caiz olup olmadýðý konusunda ..
    Bu konu üzerinde durulursa eminim ki organ baðýþý yaygýnlaþacaktýr.Unutmayalým ki birgün bizde organ baðýþlansýn diye yýllarca bekleyebiliriz. Birde bu açýdan düþünelim
    HÝÇKÝMSEDEN FAYDA BEKLEME,FAYDAYI KENDÝNDE ARA
    istediðini söyleyen,istemediðini iþitir.

Murat' - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Biraz empati kurmak lazým bence...eðer biz organ baðýþý için bekleseydik nasýl düþünürdük acaba....

Kesinlikle bilinçlendirilmemiz lazým...açýkçasý insan eðer beyin ölümü gerçekleþmiþse en büyük görev aileye düþüyor...Çünkü biz ölmeden önce organ baðýþý yapmýþsak bile....ailemizinde onayýnýn olmasý gerekiyor

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ebru - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Siz organlarýnýzý baðýþlamak isteseniz de bu baðýþýn gerçekleþmesi için aile onayý gerekli ve malesef organ baðýþý konusunda özellikle aileleri ikna etmek zor.
    KEMÝK ÝLÝÐÝ/KÖK HÜCRESÝ
    Hasta için hayati açýdan büyük önem arz eden, verici açýsýndan ise bir o kadar kolay ama malesef yine ülkemizde gerekli önemi görmeyen bir konu; Kemik iliði/Kök hücresi vericiliði.

Plansýz sanayileþme, düzensiz þehirleþmenin artmasý ve günlük yaþamýmýzýn her anýnda radyasyona maruz kalmamýz, kemik iliði kanserlerinin hýzla artmasýna neden olmaktadýr. Böyle bir hastalýða yarýn bizlerin veya bir yakýnýmýzýn yakalanmayacaðýný kim garanti edebilir ?

Dikiþ yada operasyon gerektirmeden yalnýzca iðne ile ve ayný gün yada ertesi gün normal yaþantýmýza dönebileceðimiz basit bir iþlemle birilerinin hayatýný kurtarabiliriz.

Ben en kýsa zamanda gönüllü formunu doldurup verici adayý olacaðým. Saðlýðýmýzýn garantisi yok. Allah korusun bu tür hastalýklar bizlerin baþýna da gelebilir. Diðer arkadaþlarýn organ nakli için söylediði gibi biraz empati kurmak gerek. Yalnýzca bir kaç iðneyle hastalarýn iyileþmesine katkýda bulunabiliriz

GÖNÜLLÜ VERÝCÝ BÝLGÝLENDÝRME REHBERÝ
    KEMÝK ÝLÝÐÝ KÖK HÜCRESÝ VERÝCÝ REHBERÝ
    KEMÝK ÝLÝÐÝ / KÖK HÜCRE BAÐIÞ FORMU
    TSira_Þimal Yýldýzý

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet Fatih Yavuz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya
    Yaþ
    42

bmn olarak bi gün topluca gidip ilik bankasýna ilik verelim.
    az önce annemi de gönüllü yaptým. 2 kiþi ben. hatta biraderi bile getiririm trabzona gitmezse..

kýbrýs rum kesimi ve israilde ülke nüfusunun yarýsýnýn ilik bankasýnda kaydý var..
    bizde ise ilik bankasý kapanmak üzere..

yazýk.. duyarsýz toplum olmamak lazým..

TSira kaptanlýðýnda bi organizasyon da, detaylarýný öðrendikten hemen sonra, ilik örneði vermek için yapalým..

Çaðatay_ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Caiz falan denmiþ, insan hayatý kurtaracaksýn bundan büyük sevap mý var ? Ölürken birisine can vermek..

Ben bu olaya sýcak bakýyordum fakat birisi beni soðuttu.

Ehliyetimde organ baðýþý kýsmýný iþaretleyecektim, arkadaþ "boþver o þekilde iþaretleyince aðýr yaralý durumlarda ölüme býrakýyorlarmýþ" falan dedi.Çok inanmasam da içime sinmedi iþaretlemedim.Ýtiraz edeceksiniz biliyorum ama yalan yazmak yerine doðrusunu yazdým.

Sonuç olarak sürücü lisansýmda bu kýsýmlar boþ.Herkese çok önemli falan diyoruz ama kendimiz yapmýyoruz.Bizim toplum olarak alýþkanlýðýmýz maalesef.
    "Büyüklük haksýzca kazanýlaný hak görmek deðil, haksýzlýklara raðmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)