Hesaplipazar
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 22 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: NEML:Organ Ba/Kemik lii/Kk Hcresi

haskiz61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Standart NEML:Organ Ba/Kemik lii/Kk Hcresi

Arkadalar sanrm bir ounuz organ balama konusunda olumsuz dnyorsunuz,ki haklsnz da..Ama bu akam dnyaca nl organ nakli cerrahmzn (Mnci KALAYOLU) katld program izledikten sonra benim organ ba konusunda herhangi bir korkum ya da endiem kalmad.Zaten ldkten sonra (beyin lm:nakil yaplabilmesi iin bu lmn gereklemesi lazm) ryecek onun yerine bi hastann tamamen iyilemesi ne kadar gzel deil mi? Arkadalar sayn doktor dinen aratrmasn da yapm ki zaten daha nceki diyanet ileri bakanlar da bunun caiz olduklarn belirtmilerdi.Sonuta bir can kurtuluyor.Programa mail atan 15 yandaki ocuklar var,ufack ocuklardan bahsediliyor gencecik insanlardan bahsediliyor.Arkadalar bu cidden nemli bir konu...Umarm yeterince duyarl olabiliriz...
    ...you can't break my spirit it's my dreams you take...(canm alamazsn,aldn hayallerimdi)

yelik tarihi
    10.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34
    ...you can't break my spirit it's my dreams you take...(canm alamazsn,aldn hayallerimdi)

yelik tarihi
    10.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Bu kadar dnceli olacanz aklma gelmezdi.....

Naim
    Ziyareti

Organlarm Balamaya Karar vermitim
    Ailemede bu konuda gereken Talimatlar verdim
    Fakat gidip bunu resmiletiremedim
    k frsatta bunu yerine getirecem
    acaba nereye bavurmam gerekiyor yardmc olabilecek olan varm?

Trabzonspor Kongre yesi
    TSelif - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.04.2005
    Nereden
    Trabzon

ok nemli bir olay bu organ nakli.Ama malum bu gnn Trkiye'sinin bu konuya bak asn hepimiz biliyoruz sanrm.
    "-Ben ALLAH'n adaletine inanyorum.." Onur Recep Kvrak!

Halit Aydn - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    11.08.2006
    Nereden
    Kocaeli
    Ya
    30

karde balk iin ok teekkrler. iyi dnmsn ve zaten bir organ bir insann hayatn kurtarr. ve ne kadar organ balarsak... unutmayalm ki bugn onlara yarn bizlere... Allah kimseyi bu durumlara drmesin. Denlere aci ifalar

yelik tarihi
    11.08.2006
    Nereden
    Kocaeli
    Ya
    30

Alnt tselif Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    ok nemli bir olay bu organ nakli.Ama malum bu gnn Trkiye'sinin bu konuya bak asn hepimiz biliyoruz sanrm.
    nyarglar lkesi Trkiyemizde ne yazk ki organ ba konusunda bir ilerleme gsterilememekte. Haklsn.
    Fakat arkadalarmzn da dedii gibi organ balamak iin ne yapmak gerekir bunun hakknda da halk bilgilendirecekler yeterli deil ya da dediim gibi nyarglar bizi bu tr dncelere atyor....
    Tabi organ bandaki ilk engelde bence "aile"

kutoz
    Ziyareti

Organ ba konusunda kk bir ayrnty da ben eklemek isterim. Birey, organ ba konusunda bir talimat verip resmiletirse bile, vefat halinde geride kalan varislerine konu tekrar sorulmakta, onlarn onay alndktan sonra organlar alnmaktadr. Ksacas bu varisler, onay vermezse herhangi bir organ nakli sz konusu olmamaktadr.

yelik tarihi
    11.08.2006
    Nereden
    Kocaeli
    Ya
    30

Alnt kutoz Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Organ ba konusunda kk bir ayrnty da ben eklemek isterim. Birey, organ ba konusunda bir talimat verip resmiletirse bile, vefat halinde geride kalan varislerine konu tekrar sorulmakta, onlarn onay alndktan sonra organlar alnmaktadr. Ksacas bu varisler, onay vermezse herhangi bir organ nakli sz konusu olmamaktadr.
    Alnt halitaydin61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Tabi organ bandaki ilk engel de bence "aile"
    belki de bir ok organ ban resmiletiren kiiler organ ban ite bu yzden yapamyor bunu sebebi ise sz konusu ailelerin (varislerin) yeterli bilinlendirilmemesi.

yelik tarihi
    10.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Evet arkadalar bence bu konuyu daha da gncelletirip dier bireylerinde ikna edilmesi lazm dediiniz gibi bugn onlara yarn bize...Allah kimseyi o durumlara drmesin biz elimizden geleni yapalm.lginiz iinde teekkrler ben elimden geen tm bilgileri toplayp buradan aktaracam

yelik tarihi
    10.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Arkadalar grdm kadaryla bu konu pek bi ilginizi ekti wallahi bu kadarn beklemiyordum

eminbayram - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.01.2007
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

Alnt haskiz61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Arkadalar grdm kadaryla bu konu pek bi ilginizi ekti wallahi bu kadarn beklemiyordum
    kzmakta haklsn valla

eminbayram - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.01.2007
    Nereden
    stanbul
    Ya
    34

leri kalp, karacier ve bbrek yetmezlii olan hastalarda salkl bir yaam sadece organ nakli ile mmkndr. Bugn lkemizde bbrek bekleyen 17 - 18 bin hasta vardr. Diyaliz bu hastalarda yardmc bir tedavi eklidir ancak kalp, karacier hastalarnn diyaliz gibi bir yardmc tedavi olanaklar da yoktur. Beyin lm gereklemi hastalar bbrek, kalp, karacier gibi organlarn balayarak baka hastalara hayat verebilirler. lkemizde organ balar henz istenilen seviyeye ulaamamtr. Bu nedenle organ bann yaygnlamas gereklidir. Beyin lm gereklemi hastalarda adndan da anlalabilecei gibi beyin fonksiyonlar tamamen ve geri dnmeyecek biimde kaybolmutur. Yani bu kiilerin bilinci yerinde deildir ve ancak solunum makinesi destei ile yaamlarnn srmesi mmkndr. Kiilerin ben gerekten lmeden organlarm alrlar korkusu yersizdir nk beyin lmne karar verecek ekip ile organ naklini yapacak ekip ayr doktorlardan oluur.
    www.tip2000.com

Trabzonspor Kongre yesi
    Erdem Keser - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    14.02.2005
    Nereden
    stanbul

herkesin dusuncesine saygi duymak lazim ama benim fikrimce organ bagislamanin caiz olmadigini dusunuyorum bu benim fikrim ama bagislamak isteyen arkadaslarinda kendi dusuncesine saygi duyuyorum ....

Trabzonspor Kongre yesi
    hayat61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    15.02.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Organ balamak istememe ramen kart kartmadm.Duygusal antajlarla ailemi ikna etmeye altm.Annem lml bakarken babam konuyu kestirp att.nceki gn organ salk gruptan gelen ekipten organ ba kartn aldm.Annemin eve gelmesini bekliyorum sylemek iin.Zaten ba durumunda iletiime geilecek kiiyi annem olarak bildirdim.nallah babam da ikna edebilirim.
    Organ ba ile ilgili eitli yaynlara baktktan sonra benim aklmn almad tek konu kilerintanmad insanlara canl organ banda bulunmalar.Nakil ameliyatlarnda verici ciddi ameliyat sonras komplikasyonlarla uraabiliyor hatta lebiliyor.Hi tanmadn birine organn vermek fikrini anlamyorum..
    Nerelerin aktn tek tek bildiriniz... Efendim, musluklar hari her yan akyor!"Artk sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

zkan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.03.2007
    Nereden
    Ankara
    Ya
    34

Ehliyetimde tm organlarm baladm belirttim. Bildiim kadar ile de ayrca organ nakli kart almaya gerek yok. ''ileme de sk sk organlarm balama isteimi sylerim.
    Alnt hayat61 Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Organ ba ile ilgili eitli yaynlara baktktan sonra benim aklmn almad tek konu kilerintanmad insanlara canl organ banda bulunmalar.Nakil ameliyatlarnda verici ciddi ameliyat sonras komplikasyonlarla uraabiliyor hatta lebiliyor.Hi tanmadn birine organn vermek fikrini anlamyorum..
    lkemizdeki yasalara gre bu durum yasaktr. Baka bir deyile, bunu yapanlar yasad yollarla ya da srl, Gney Kbrs gibi lkelerde yapyorlar.

Bu tip balar ya para karl ya tehditle ya da karlan ocuklardan alnan organlarla oluyor. Zten bu yzden yasak

Trabzonspor Kongre yesi
    hayat61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    15.02.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Src belgesinde baladn belirtenler kart kartmalarna gerek yok.Benim gibi src belgesi olmayanlar ve baladn belirtmeyenler kartmalar;hep yannda tamalar gerekiyor.En nemlisi ailesini ikna etmesi gerekli.
    Trkiye'de yasal olarak genellikle akrabadan canl ba yaplmakta.(bu konuda da bile ciddi sorunlar var.)Hastanenin etik kurulunca ticari amala olmad kansna varlp izin verildii zaman akraba olmayandan da nakil yaplmakta..
    Bir ok lkede tip ameliyatlar ok yaygn:abd bu konuyla ilgili izlediim belgesel tylerimi diken diken etti.
    Nerelerin aktn tek tek bildiriniz... Efendim, musluklar hari her yan akyor!"Artk sadece musluklar akacak...
    Sizler var ya .....

aysegul61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    25.02.2007
    Ya
    35

Organ ba konusunda lkemizin bilinlendirilmesi lazm.Bu konuda herkesin kafasnda soru iaretleri var.zelliklede caiz olup olmad konusunda ..
    Bu konu zerinde durulursa eminim ki organ ba yaygnlaacaktr.Unutmayalm ki birgn bizde organ balansn diye yllarca bekleyebiliriz. Birde bu adan dnelim
    HKMSEDEN FAYDA BEKLEME,FAYDAYI KENDNDE ARA
    istediini syleyen,istemediini iitir.

Murat' - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    Ankara

Biraz empati kurmak lazm bence...eer biz organ ba iin bekleseydik nasl dnrdk acaba....

Kesinlikle bilinlendirilmemiz lazm...akas insan eer beyin lm gereklemise en byk grev aileye dyor...nk biz lmeden nce organ ba yapmsak bile....ailemizinde onaynn olmas gerekiyor

Ebru - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.11.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    39

Siz organlarnz balamak isteseniz de bu ban gereklemesi iin aile onay gerekli ve malesef organ ba konusunda zellikle aileleri ikna etmek zor.
    KEMK L/KK HCRES
    Hasta iin hayati adan byk nem arz eden, verici asndan ise bir o kadar kolay ama malesef yine lkemizde gerekli nemi grmeyen bir konu; Kemik ilii/Kk hcresi vericilii.

Plansz sanayileme, dzensiz ehirlemenin artmas ve gnlk yaammzn her annda radyasyona maruz kalmamz, kemik ilii kanserlerinin hzla artmasna neden olmaktadr. Byle bir hastala yarn bizlerin veya bir yaknmzn yakalanmayacan kim garanti edebilir ?

Diki yada operasyon gerektirmeden yalnzca ine ile ve ayn gn yada ertesi gn normal yaantmza dnebileceimiz basit bir ilemle birilerinin hayatn kurtarabiliriz.

Ben en ksa zamanda gnll formunu doldurup verici aday olacam. Salmzn garantisi yok. Allah korusun bu tr hastalklar bizlerin bana da gelebilir. Dier arkadalarn organ nakli iin syledii gibi biraz empati kurmak gerek. Yalnzca bir ka ineyle hastalarn iyilemesine katkda bulunabiliriz

GNLL VERC BLGLENDRME REHBER
    KEMK L KK HCRES VERC REHBER
    KEMK L / KK HCRE BAI FORMU
    TSira_imal Yldz

Trabzonspor Kongre yesi
    Mehmet Fatih Yavuz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.01.2007
    Nereden
    Rusya
    Ya
    39

bmn olarak bi gn topluca gidip ilik bankasna ilik verelim.
    az nce annemi de gnll yaptm. 2 kii ben. hatta biraderi bile getiririm trabzona gitmezse..

kbrs rum kesimi ve israilde lke nfusunun yarsnn ilik bankasnda kayd var..
    bizde ise ilik bankas kapanmak zere..

yazk.. duyarsz toplum olmamak lazm..

TSira kaptanlnda bi organizasyon da, detaylarn rendikten hemen sonra, ilik rnei vermek iin yapalm..

aatay_ - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    12.05.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    31

Caiz falan denmi, insan hayat kurtaracaksn bundan byk sevap m var ? lrken birisine can vermek..

Ben bu olaya scak bakyordum fakat birisi beni souttu.

Ehliyetimde organ ba ksmn iaretleyecektim, arkada "bover o ekilde iaretleyince ar yaral durumlarda lme brakyorlarm" falan dedi.ok inanmasam da iime sinmedi iaretlemedim.tiraz edeceksiniz biliyorum ama yalan yazmak yerine dorusunu yazdm.

Sonu olarak src lisansmda bu ksmlar bo.Herkese ok nemli falan diyoruz ama kendimiz yapmyoruz.Bizim toplum olarak alkanlmz maalesef.
    "Byklk hakszca kazanlan hak grmek deil, hakszlklara ramen kazanabilmektir."

zkan Smer

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)