Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzon zerdava köpeği

Trabzonspor Kongre Üyesi

S.ÖZKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Lightbulb Trabzon zerdava köpeği

Hayvanları özelliklede köpekleri çok seviyorum.İnternette köpekleri incelerken Trabzon merkez olmak üzere Doğu Karadeniz'in bu güzel köpeğini sizlerle paylaşmak istedim.Hem çok bileni yok hem de nesli tükenmek üzere.

Trabzon zerdava, Karadeniz bölgesine özgü bir köpektir. Kökeni bilinmemektedir. Rize ve Trabzon illerimizde oldukça çok tercih edilir. Vücutları kare biçiminde, oldukça dengeli ve simetriktir. Kuyrukları kıvrık bir biçimde, vücudun üstünde taşınır. Kulakları dik ve dışa doğru biraz eğimlidir. Başları güçlü, dar ve uzundur. Dudakları kahverengi, ince ve sıkıdır. Orta büyüklükte bir köpektir. Boyu yaklaşık 45–50 cm kiloları 20–25 kilogramdır. Güçlü ayakları ve derin göğüsleri vardır. Aslında size daha net bilgiler vermek isterdim ama araştırmalarımda pek bir şey elde edemedim. Çünkü hem soyu tükenmekte olan bir ırk hem de çok bilinmiyor ne yazık ki. Ama bildiklerimi sizinle olabildiğince paylaşmayı deneyeceğim. Soyu tükenmekte bunun yanı sıra çok az da orijinali kalmış ne yazık ki. Aynı zamanda hakkında bilgide çok kısıtlı bence bu cins araştırılıp aydınlatılmalı. Umarım bu dediklerim gerçekleşir, böylece bir ırk daha kaybetmeyiz. Devam etmek istiyorum, gözleri yuvarlaktır. Koyu renklidir. Oldukça sıcak ve zeki bir bakışa sahip etkileyici bir köpektir.

Şimdi karakter özelliklerinden bahsetmek istiyorum, Trabzon zerdava ırkı aşırı derece de zeki, atılgan, cesur ve sadık bir av köpeğidir. Çokta büyük bir köpek olmamasına rağmen domuz avlarında çok başarılıdırlar. Ağız yapıları da aslında pek geniş değil ama domuz avı için idealler. Domuzun üstüne atlayarak sırtını yaralayıp etkisiz hale getirdiklerini duymuştum. Zekalarını avlarını yakalamak için de kullanıyorlar yani. Ailelerini çok severler ve sadıktırlar. Evin çocuklar ile araları iyidir. Av köpeği özelliği dışında çok iyi bir bekçi köpeğidir.Meraklı ve beceriklidirler. Enerjileri oldukça yüksek, oyuncu bir ırktır. Eğer sosyalleştirilirse de diğer hayvanlarla anlaşabilirler.

Tüy yapılarından bahsetmek istiyorum birazda, oldukça sık ve çift katlı bir tüy yapısı vardır. Kürkleri onları soğuktan korur. Renkleri ise, kahverengi beyazdır. Genelde sırt kahverengi, göğüs beyaz, karın kahverengi ve patilerde beyaz üstüne kahverengi benekler bulunur. Evet, arkadaşlar şimdi Trabzon zerdavalarda sıkça rastlanan bir-iki küçük kusurdan bahsedeceğim. Kulakları dik değil de düşük ve ya eğik olabilir, kıvrık olamayan kuyruk (düz kuyruk), değişik renklerde göz (mavi, yeşil) ve göz üstünde benekler (yanında ve ya altında olabilir).

İşte arkadaşlar yine harika bir Türk av köpeği. O kadar çok güzel ırkımız var ki! Ama ne yazık ki biz onları pek tanımıyoruz ve yine kimi güzel ırklarında soyu tükeniyor. Daha duyarlı olmalıyız. İnsanları uyarmalıyız, belki bu güzelleri kurtarabiliriz J
    Konu S.ÖZKAN tarafından (15.01.2016 Saat 14:03 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Fotoğrafları
    Eklenen Resimler Eklenen Resimler

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

serdar çocuklarla arasının iyi olduğunu kim söylüyorsa yalan söylüyor çocukluğumun kabusudur bu köpek

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Alıntı Cengiz Çubukcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    serdar çocuklarla arasının iyi olduğunu kim söylüyorsa yalan söylüyor çocukluğumun kabusudur bu köpek
    Abi bazı yerlerde çocuklarla arası iyi yazıyor bazı yerlerde sahibinden başka kimseyi tanımaz yazıyor.Ben iyi olanını tercih ettim.(Malımızı öveceğiz ya)

Sizin varmıydı abi bu köpekten?

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı S.ÖZKAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi bazı yerlerde çocuklarla arası iyi yazıyor bazı yerlerde sahibinden başka kimseyi tanımaz yazıyor.Ben iyi olanını tercih ettim.(Malımızı öveceğiz ya)

Sizin varmıydı abi bu köpekten?
    eskiden köylerde herkesin kapısında köpek olurdu ve bu cins çok tutulurdu ...

Forum Yöneticisi Ozan Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

evet bence de çocuklarla veya büyüklerle arası çok iyi sayılmaz, yabancı birini gördü mü yatar peşine afkura afkura
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Yavuz KÜÇÜK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Abi şimdi bu Trabzon'lu ya bunun sağı solu belli olmaz yanlışlıkla damarına basarız bize ters bir bakış falan atar olmaz yani. Bakışla da kalmayabilir tabi ama ben iyi olanı söyleyeyim malımızı kötülemeyeyim
    Onca nimet varken, kul hakkı yemeyin!

Forum Yöneticisi Aydın Danış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

İnsanımız kadar hırçın ve anlık tepkileri olan bir köpekdir kendileri Havasından ve suyundan galiba
    -JOSE ERNESTO SOSA-

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Yorumlardan anladığım kadarıyla Zerdava ev halkı ve evin diğer hayvanları dışında ister insan ister hayvan olsun bütün canlılara karşı oladukça sert ve kuşkucu bir köpek.Yani av köpeği özelliği dışında çok iyi bir bekçi köpeği.

Selim Turan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Birde Tonya Finosu var.

Tonya Finosu (Kobi) Köpek sınıfları içinde yer alan Spitz tipindeki köpeklere benzer morfolojik yapıya sahiptir. Yöresel birtiptir. Bazı bölgelerde “Kobi” olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ya da cansız varlıklarını bekleme görevi yapmaktadır. Koruma görevi yapamayacak kadar ufak yapılı olduğu için, genellikle havlama biçiminde gürültü yaparak, sahiplerini uyarmaya, yaklaşan yabancı insan ya da hayvanı ise uzaklaştırmaya çalışırlar. Sadece beyaz post rengi görülmektedir. Oyuncu, enerjik ve özellikle çocuklara karşı dost canlısı bir köpektir.Yetiştiricileri tarafından sayılarının giderek azaldığı bildirilmektedir. Ergin ağırlıkları ortalama erkeklerde 10.2±0.18 kg ve dişilerde 9.00±0.22 kg, omuz yükseklikleri ortalama erkeklerde 31.4±0.33 cm ve dişilerde ise 30.6±0.43 cm’dir (Yılmaz ve Ertuğrul, 2012d).
    Konu Selim Turan tarafından (21.01.2016 Saat 11:44 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Alıntı Selim Turan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birde Tonya Finosu var.

Tonya Finosu (Kobi) Köpek sınıfları içinde yer alan Spitz tipindeki köpeklere benzer morfolojik yapıya sahiptir. Yöresel birtiptir. Bazı bölgelerde “Kobi” olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ya da cansız varlıklarını bekleme görevi yapmaktadır. Koruma görevi yapamayacak kadar ufak yapılı olduğu için, genellikle havlama biçiminde gürültü yaparak, sahiplerini uyarmaya, yaklaşan yabancı insan ya da hayvanı ise uzaklaştırmaya çalışırlar. Sadece beyaz post rengi görülmektedir. Oyuncu, enerjik ve özellikle çocuklara karşı dost canlısı bir köpektir.Yetiştiricileri tarafından sayılarının giderek azaldığı bildirilmektedir. Ergin ağırlıkları ortalama erkeklerde 10.2±0.18 kg ve dişilerde 9.00±0.22 kg, omuz yükseklikleri ortalama erkeklerde 31.4±0.33 cm ve dişilerde ise 30.6±0.43 cm’dir (Yılmaz ve Ertuğrul, 2012d).
    Bilidiği kadarıyla hem Zerdava hem Tonya Finosu için ıslah ve üretim çalışmaları yapılıyor bir kaç yıldan beri.

Burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

bu tonya finosundan vakfıkebirde köyde var. bu kadar meşhur olduğunu bilmiyordum
    2010 - 2011 Şampiyonu Trabzonspor'dur
    Gerçek budur. ☆

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    İlker Yazıcıoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bir Pug'ı hiç bir köpeğe değişmem

aaaaaaa.jpg
    Arafilboylu

Ve mikrofonlarımız Avni Aker'de...

Manu61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Alıntı ilker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir Pug'ı hiç bir köpeğe değişmem

aaaaaaa.jpg

DRaZeN PeTRoViÇ....(3)
    ANDRea MeNeGHiN....(11)

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    İlker Yazıcıoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Hahaaa
    Arafilboylu

Ve mikrofonlarımız Avni Aker'de...

BaşoğLu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Trabzon'da doğup büyümemiş bir Trabzonlu olarak Trabzon'umuza özgü bir köpek türünün oluşundan ilk defa haberim oluyor . Bu da benim ayıbım olsun . Ama gerçekten fotoğraflarında asil ve dik başlı olduğu belli oluyor İnsanın Trabzonlusu bi başka da Köpeğin Trabzonlusu daha bi başka
    Sevdim seni bir kere , başkasını sevemem . Deli diyorlar bana , desinler değişemem !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)