Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1461 Trabzon Madeni

slmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu

Standart 1461 Trabzon Madeni

Başlıkta da belirttiğim gibi aslında 1461 bizim için bir madendir. Evet düşündüğümüz zaman Türkiye’de hangi kulübün bir alt ligde pilot takımı var ? İspanya’da bu uygulama daha yaygındır mesela. Real Sociedad B, Bilbao Athletic, Real Madrid Castilla, Barcelona B vs. Aslında La Liga takımlarının tamamına yakınının pilot takımları var diyebiliriz, tabi İspanya daha zorlu bir lig olduğu için sadece Bilbao Atlhletic bir alt ligde, diğer takımlar iki alt ligdeler. Tabi takımların bizim gibi aman küme düşmeyelim mantığıyla 25-27 yaşındaki topçuları doldurmamasınında etkisi var.

2009-2010 sezonundan itibaren baz alırsak bir Gökdeniz, bir Fatih çıkarabildik mi ? Bu süre zarfından itibaren en göze çarpan isim Yusuf oldu. O da bir Gökdeniz olamadı tabi ki, olabilir mi meçhul. Yusuf’tan sonra gelen isim taraftarın en çok görüş ayrılığı yaşadığı isimlerden Yumlu geliyor. Bu da zaten problemin anahtar kelimelerinden biri diyebiliriz. Peki neden yeni Fatih’ler, Gökdeniz’ler çıkaramıyoruz. Kendimce problemleri sıralayabilirim.

1-Pilot Takım Mantığı Olmaması
    En büyük problemlerimizden biri takımı yöneten yönetici olsun, teknik heyet olsun Trabzonspor’a oyuncu yetiştirelim mantığıyla değil, ligden düşmeyelim mantığıyla hareket ediyorlar. Yapılan transferlerin kalitesi ve yaş ortalamaları bunu ortaya çıkarıyor.
    Tabi bunun bir de Trabzonspor ayağı var. Yöneticilerin ve teknik heyetin 1461’le alakalı düşünceleri bize ekstra külfet olmasınlar yeter ya da gözden çıkarılan oyuncuları gönderme yeri olarak görüyorlar. (Hurma’nın açıklaması bunun örneğidir mesela. Düşünülmeyen oyuncuların oynaması gereken yer 1461 değil A2’dir bana göre.)

2- Senkronizasyon Hatası
    Yukarıdaki maddeyle ilişkili olarak A takım ve pilot takım yöneticileri ve teknik heyetleri arasında fikir alışverişi ya da futbolcuyu a takıma kazandırma amaçlı ortak hareket etme gibi bir gayretleri olduğunu sanmıyorum. Teknik ekipte Şota ya da yardımcıları 1461 maçlarını izliyor mu acaba ? Ya da izliyorlarsa neden müdahil olmuyorlar gençlerin oynatılması konusunda.

3- Yaş Ortalaması
    Takımın en büyük problemlerinden biridir bana göre. Pilot takımın olması gereken yaş ortalaması 20-21’dir. Baktığımız zaman şu anki yaş ortalaması 23,9. Tabi bu genel ortalama. İlk 11 oynayan futbolcuların yaş ortalaması daha fazla. Son maçta 26,4 mesela. Elimizde olan 19-20 yaşlarındaki oyuncuları da zaten oynatmıyoruz. Tabi ülkemizdeki zihniyetin tezahürüdür bu. Takımda 3-4 tane abi olsun, gençler bu ligi kaldıramaz vs.
    Abi olmasın takımda ne kaybederiz, ya da gençler oynasın sürekli küme düşelim ne kaybederiz ? Şöyle de denebilir, takımın abileri varda ne kazandık, ya da ağırlıklı olarak genç olmayanlar oynadı da küme düşmedik mi ?
    36’lık kaleci, 30’luk stoper, 32’lık orta saha, 27’lik forvet oynatıyoruz sürekli. Dünyanın neresinde hangi pilot takımda böyle bir şey var ?

4- Takım-Oyun Kalitesi
    Takıma yapılan kalitesiz transferler ya da alt yapıdan gelen oyuncuların fazla değerlendirilmemesi sonucu oyun kalitesi ciddi şekilde düşüyor. Şu an ligde zirvede gözüküyoruz fakat oynanan oyundan zevk alan, memnun olan var mı ? Bireysel olarak sorarsak Oğulcan ve birkaç oyuncu haricinde izlemek istediğiniz oyuncu var mı ? Sahada yaş ortalaması 26 olan takımı kim niye izlesin ? Merak ettiğimiz genç oyuncuları zaten izleyemiyoruz.

5-Transfer hataları-Scout problemi
    Yabancı transferlerimiz genelde menajer önermesi gibi duruyor. Yaş ve kalite olarak problemli. Yakubu transferi herkesin hafızasındadır. Bu oyuncu Ceyhan Belediye’de oynuyor misal şu an. Şu an aldığımız Belfort’lar vs çok farklı olacağını düşünmüyorum. Bu güne kadar yapılan yabancı transferlerden bir Ofeodu doğru bir hamleydi bana göre.
    Yerli transferlerde de çok farklı bir durum söz konusu değil açıkçası. Çoşkun Ekim’ler, Mustafa Tiryaki’ler vs. (aşağıda önceki senelerde yapılan transferlerin şu an bulundukları konumları yazacağım vehametin daha belirgin gözükmesi açısından)
    Yerli olarak alınan doğru isimler yok muydu ? Elbet var, Oğulcan bunun bir örneği, bana göre Alim Öztürk, Eren Albayrak ve birkaç isim daha doğru hamlelerdi. (Altyapıdan gelenler hariç).
    Plansız yapılan hamleler ve bir scout ekibinin olmaması bizi başarısız kılan önemli etkenler.

6- Taraftar İlgisizliği
    Takıma o fb’yi, gs’yi yendiği dönemlerde gösterilen ilgi fena değildi. Ancak daha sonra gittikçe ilgi azaldı. Küme düşmesiyle ilgi sıfıra indi. Şimdi de çok arttığı söylenemez. Bu konu da çok bir şey söylemeye gerek yok lakin daha A takıma gereken ilgiyi göstermiyoruz.
    Anti parantez forum yöneticilerini de eleştirmek istiyorum misal bu konuda. Bir yöneticinin de 5 dakikası yok mudur, 1461 oyuncular kısmına girip giden oyuncuları kilitlesin, aylarca açık kalıyor.

Daha bir çok sorun daha sıralayabiliriz. Tesis, altyapı imkanları, antrenör seviyeleri, oyuncuların yeterli gelişimi gösterememesi vs. bunlar ülke futbolunun da genel sorunları arasında.

Biraz daha genel olarak konuşacak olursak Barcelona B takımını örnek vermek istiyorum(biraz uç bir örnek olabilir ama). Misal bu sene küme düştüler, ne kaybettiler tartışılır ama bir de kazandıklarına bakalım. ( Yaş ortalamaları 20-21 civarı)
    Sandro- A takıma yükseldi
    Traore- 10 milyon Euro gibi bir rakamla Premier Lig takımına satıldı.
    El Haddadi- A takıma yükseldi.
    2 A takım ve 10 milyon Euro kar. Gayet yeterli, bizim 1461’den beklediğimiz bu kadarı bile değil, her sene A takıma sağlam bir topçu yetiştirsin kafi.
    Bu tarz takımlar hata yapmıyor mu, kusursuz mu tabi ki değil. Misal 2-3 sene bonservis ödeyip aldıkları 2-3 topçuyu şu an farklı kulüplere bonservissiz gönderdiler.
    Biraz geçmiş dönemdeki topçulardan bahsetmek istiyorum. Şu an hangi ligdeler ? Bu genel olarak vizyonumuzu daha net ortaya koyacaktır.
    2010-2011 bu takımda yer alan oyunculardan ;
    9 tanesi boşta (Zeki Ayvaz, Serdar Ertemçöz, Yasin Sarı, Cemil Şahin, Samet Ünal, Mustafa Özdemir, Coşkun Ekim, Kenan Başkan, Semih Aslan)
    2 tanesi amatörde (Burak Baş, Utku Demirel)
    4 tanesi 2. Ligde (Mert Ege Özeren, Göksu Alhas, Hasan Ahmet Sarı, Savaş Yıldızhan)
    7 tanesi 3. Ligde (Rasimcan Değirmenci, Fahrettin Bıyıklı, Tahir Kurt, Ali Yıldırım, Adem Aydın, Muhammed Kalkan, Ferhat Aydın,
    3 tanesi 1. Ligde ( Taha Balcı, Gökhan Alsan, Alican Karadağ)
    3 tanesi Süper Ligde (Mustafa Akbaş, Abdulkadir Özdemir, Zeki Yavru)
    Mehmet Kuruoğlu en son Boluspor’a kiralamıştık geri geldi şu an kulüp bulamadı gidecek.
    Habib Şen bu vesileyle tekrar Allah rahmet eylesin.
    Ziya Alkurt döndü dolaştı yine geri geldi takıma.
    Volkan Ünlü futbolu bıraktı.
    Emre Özkan, Almanya bilmem kaçıncı liginde.

2012-2013 sezonuna bakacak olursak ;
    2 tanesi boşta ( Gökhan Gümüşsu, Mustafa Tiryaki)
    4 tanesi 2. Ligde (Yakup Bugün, Kubilay Anteplioğlu, Ömer Güven, Abdullah Halman)
    4 tanesi 3. Ligde (Sefa Akın, Mert Sağlam, Emre Bayram, Hüseyin Yahyaoğlu)
    5 tanesi 1. Ligde (Abdullah Karmil, Arif Morkaya, Sıddık İstemi, Ofoedu, Barış Memiş)
    4 tanesi süper ligde (Caner Osmanpaşa, Eren Albayrak, Kadir Keleş, Sercan Kaya)
    Fatih Öztürk herkesin malumu.
    Aytaç Ak, Oğulcan Gökçe, Emrullah Kokoç, Batuhan Artarslan hala 1461’deler.
    Torric Jebrin Mısır’da.
    Yusuf Erdoğan A takımda.

Başta tam ifade edemediğimiz şeyi örnekleriyle sonda ifade etmiş olalım. 1461 madendir ama kömür mü olur elmas mı bu bize bağlı. Şu an durum olumsuz duruyor, umarım zihniyet değişir, güzel günler gelir..

(Dipnot: Verdiğimiz bilgilerde yanlışlık olabilir, düzeltebilirseniz güzel olur. Yine eksik bulduğunuz ya da hak vermediğiniz bir konu olursa müzakereye varız : )
    Sabırla okuduğunuz için teşekkürler…
    Konu slmn tarafından (30.08.2015 Saat 03:09 ) değiştirilmiştir.
    Mustafa Yumlu.

Pshycologist41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Yazı için teşekkürler eline koluna sağlık.

1461 bizim için maalesef kömürdür fazlası olamaz.

Öyle uzun uzadıya yazmayacağım sadece şunu biliyorum artık devir parayı ver al devri. Menajerler ne oyuncular öneriyorlar taraftarın ve yöneticilerin agzını sulandıran. Herkeste bunlara tav oluyor.

Son olarak bu ligde hiçbir hoca yoktur ki benim gözümde altyapıdan adam çıkarıp oynatsın. Kiminin yüreği yetmez kiminin yüreği yetse kadroya yazmaya eli gitmez. Çünkü ne yazık ki bu ülkede futbol skordan geçer. Yöneticisi içinde taraftarı içinde...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Hamdi Karamahmutoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

Türkiye'de bu yöntem işe yaramıyor malesef.
    Evet Trabzon futbolu ülke için önemli bir maden ama Trabzonspor'un şampiyonluğuna destek verme yolunda yetersiz kalıyor.
    Bence bunun en önemli hatası gözlemcilerin oyuncu taramalarını lokal yapmış olmaları.
    Bugün A. Bilbao tarzı, eğitim ve barınma ihtiyaçlarını karşılasacak genç oyuncuların ve genç yaştan itibaren TS bilincini aşılasak çok daha faydalı olur gibime geliyor.
    İnceleme ve yazı için teşekkürler.
    ''Ben Trabzonspor'un kaptanıyım, başka bir kaptanın arkasından, başka bir takımın formasıyla sahaya çıkmam!'' Dozer CEMİL

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Faruk BERBER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum

Bu takımdan uzak kaldıkça başarıya bir adım daha yaklaşıyoruz, şahsi fikrim bu.
    BordoMavi.Net - Erzurum - Ankara - Çanakkale - Trabzon

Adem Akyüz' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Elinize sağlık. Genel hatlarıyla katıldığım bir yazı olmuş. Eklemek istediğim konu takımın oyun planı ile alakalı. Dünyanın neresinde olursa olsun bir pilot takım, A Takımla aynı oyun salonunu kullanır. 1461'de acaba durum böyle mi? Ve Merak ediyorum. Erdoğdu Lisesinden kaç kişi alındı bu takıma? Ya da alınması düşünüldü?
    571-1071-1299-1461-1923-1967
    "AKÇAABAT SEBATSPOR"

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Eline sağlık, oyuncuları hatırlamak güzel oldu.
    Kusur değil, çare bulun.

Henry Ford

slmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu

Biz akıllanmayız, her yanımızdan amatörlük akıyor. Bu yaz yapılan 3'ü yabancı toplam 4 transfer geri gönderildi. Sebebini bilmiyoruz, bir yönetici de çıkıp açıklama yaptı mı bilmiyorum, sanmıyorum da. Bu projeyle alakalı ümidim her geçen gün azalıyor.
    Mustafa Yumlu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)