Sayfa 118 Toplam 185 Sayfadan BirinciBirinci ... 18 68 108 116 117 118 119 120 128 168 ... SonuncuSonuncu
Toplam 4623 adet sonuctan sayfa basi 2,926 ile 2,950 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Uðurcan Çakýr

Sefa Murat Dokuz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Belçika
    Yaþ
    32

Alýntý Cenkhan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    "Yalanýn daniskasý" kýsmýndaki kabalýðýný bir kenara býrakarak soruyorum; Galatasaray kale arkasýndan yapýlan bir çekim var, bir de o açýdan bakar mýsýn?
    Savunmak için olmamýþ þeyleri olmuþ gibi anlatma o zaman.
    Birincisi kalenin gereksiz fazla içinde duruyor pozisyon baþýnda, top bizim ceza sahamýza girdiðinde Uðurcan daha 6 pas’ýn ortasýnda yeni hareketleniyor. Her açýdan ayný þey gözüküyor.
    Görüntüye de inanmýyorsan denilebilecek bir þey yok. Keleyi terketmedi diyen yok, zamanýnda terketmedi ve fazlaca kalenin içinde duruyordu.
    Hatalý olduðu pozisyona zerre hatalý deðil demezsen, daha seviyeli tartýþma ortamý doðabilir.
    Ey Türk Gençliði!
    Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafa etmektir.

artvints - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Kaleyi terk etme konusu en büyük eksiði bence, kabul etmek lazým. Çok kez arkaya sarkan topta kaleci nerede demiþliðim vardýr.

Ama her pozisyon için deðiþir bu. Mesela dün boffin sýrf önde durduðu için iki tane kolay gol yedi.

Cenkhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý Sefa Murat Dokuz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Savunmak için olmamýþ þeyleri olmuþ gibi anlatma o zaman.
    Birincisi kalenin gereksiz fazla içinde duruyor pozisyon baþýnda, top bizim ceza sahamýza girdiðinde Uðurcan daha 6 pas’ýn ortasýnda yeni hareketleniyor. Her açýdan ayný þey gözüküyor.
    Görüntüye de inanmýyorsan denilebilecek bir þey yok. Keleyi terketmedi diyen yok, zamanýnda terketmedi ve fazlaca kalenin içinde duruyordu.
    Hatalý olduðu pozisyona zerre hatalý deðil demezsen, daha seviyeli tartýþma ortamý doðabilir.
    Ýddianý ispatlamak kalecinin kadraj dýþýnda olduðu açýdan görüntü yapýþtýracak kadar küçüldüðün halde hatalý ben oluyorum, güzelmiþ Hayýr dediðim açý da hemen bir sonrasýnda mevcut, kimse bakmayacak mý zannediyorsunuz? Saklanamayacak yalaný söylemenin mantýðý nedir? Yazýk yani... Gördüðünü söylemeye utanan adamla uðraþmaya üþeneceðim sanki.

Þimdi temel þeyleri anlatmak ile baþlayayým: Kaleci dediðin organize atak yenilen pozisyonda altýpasýn içerisinde durur, penaltý noktasýnda takýlmaz. Pas oyunu saçmalýðý gibi bir de libero kaleci fantezisi çýktý, onunla uðraþýyoruz. Güncelde 2-3 kalecinin yapabildiði futbolun gerçeði olamaz. Daha iyisinin yapýlabilecek olmasý (ki bahsettiðimiz konu için þüpheli) bir oyuncunun o pozisyonda hatalý olduðunu göstermez. Berat da Xavi deðil, Abdülkadir de Messi deðil, vuralým bu adamlarý da madem. Neyse, ben de fotoðraf fotoðraf anlatayým, belki o zaman kimin olmamýþlardan yürüdüðü daha açýk gözükür.

Pozisyonun baþladýðý an, Uðurcan kaleye gömülmüþ deðil penaltý noktasýnda (kaleye 10 adým), top ileriye çevrilirse çýkar alýr:

Emre Kýlýnc'ýn topla buluþtuðu an, Uðurcan altýpasýn ön çizgisine geri dönüyor (kaleye 6 adým). Hala çizgiye gömülmüþ deðil. Kaleci buradan daha önde olursa da oyuncu araya býrakmak yerine sürüp vururdu zaten. Öyle de gol yedik zamanýnda, bu sefer de "önde yakalandý" diye sövüldü kaleciye. Ben burada hata görmüyorum.

Emre Kýlýnc topu sürdükçe Uðurcan da kale çizgisine çekiliyor. Bu, pasa çýkýþýnda geç kalmadýðýný göstermek için iþaretlediðim t=0 aný olsun, alttaki kronometrede de 00.21 olarak gözüküyor.

Vücudunun öne doðru yatmasýndan anlaþýldýðý üzere bu da Uðurcan'ýn hareketlendiði an. Kronometre hala 00.21'de. Pasýn ayaktan çýkmasýnýn üzerinden saniyenin 3'te biri kadar zaman geçmiþ. Sonrasýnda da çýkýp yetiþiyor zaten topa. Uðurcan'ýn topa dokunduðunu hatýrlýyoruz deðil mi? Onun için ayrýca resim paylaþmýyorum.

Atak deyip geçtiðiniz olayýn kalecinin müdahil olduðu kýsmýnýn baþý ile sonu arasýnda tam 3 saniye var, çocuk daha ilk saniyenin en baþýnda hamlesini yapmaya baþlamýþ zaten. Altýpas dediðiniz yer 100 metrekare, çoðunuzun yaþadýðý evden büyük. Yine de koþmuþ almýþ. Hayýr zaten rakipten önce uzanmýþ topa, daha ne isteniyordu anlamýyorum; ayaðýyla kaldýrýp göðüs istop edip taça mý abanmalýydý? Zamanýnda terk etmedi iddiasýnýn geçerli olabilmesi için Kerem'in topa Uðurcan'dan önce dokunup golü atmasý lazýmdý öncelikle. O olsa dahi geç kalýnmýþ mý diye yine tartýþýrdýk.

Uðurcan'ýn ataðýn en baþýnda da, olgunlaþtýðýnda da, araya pas býrakýldýðýnda da hem bulunduðu yer doðru hem de reaksiyon süresi uygun. Dolayýsýyla tekrar ediyorum: Zerre kadar hatalý deðil. "Ben medyada dolaþan geyiklerden etkileniyorum, yenilen her golde kaleciye hata aramak için yanýp tutuþuyorum" veya ne bileyim "saniyenin 5'te birinde tepki gösterip yarým saniyede de altýpasýn köþesine ýþýnlanmalýydý" diyorsanýz ayrý tabii.
    Naber?

bordoylamavi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    54

bu maç iyiydi. hiç hata yapmadý hep taca da atmadý toplarý. bir pozisyonda attý o da normaldi. kendine geliyor
    Konu bordoylamavi tarafýndan (19.09.2021 Saat 16:49 ) deðiþtirilmiþtir.

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    32

Ýddianý ispatlamak kalecinin kadraj dýþýnda olduðu açýdan görüntü yapýþtýracak kadar küçüldüðün halde hatalý ben oluyorum, güzelmiþ Hayýr dediðim açý da hemen bir sonrasýnda mevcut, kimse bakmayacak mý zannediyorsunuz? Saklanamayacak yalaný söylemenin mantýðý nedir? Yazýk yani... Gördüðünü söylemeye utanan adamla uðraþmaya üþeneceðim sanki.

Þimdi temel þeyleri anlatmak ile baþlayayým: Kaleci dediðin organize atak yenilen pozisyonda altýpasýn içerisinde durur, penaltý noktasýnda takýlmaz. Pas oyunu saçmalýðý gibi bir de libero kaleci fantezisi çýktý, onunla uðraþýyoruz. Güncelde 2-3 kalecinin yapabildiði futbolun gerçeði olamaz. Daha iyisinin yapýlabilecek olmasý (ki bahsettiðimiz konu için þüpheli) bir oyuncunun o pozisyonda hatalý olduðunu göstermez. Berat da Xavi deðil, Abdülkadir de Messi deðil, vuralým bu adamlarý da madem. Neyse, ben de fotoðraf fotoðraf anlatayým, belki o zaman kimin olmamýþlardan yürüdüðü daha açýk gözükür.

Pozisyonun baþladýðý an, Uðurcan kaleye gömülmüþ deðil penaltý noktasýnda (kaleye 10 adým), top ileriye çevrilirse çýkar alýr:

Emre Kýlýnc'ýn topla buluþtuðu an, Uðurcan altýpasýn ön çizgisine geri dönüyor (kaleye 6 adým). Hala çizgiye gömülmüþ deðil. Kaleci buradan daha önde olursa da oyuncu araya býrakmak yerine sürüp vururdu zaten. Öyle de gol yedik zamanýnda, bu sefer de "önde yakalandý" diye sövüldü kaleciye. Ben burada hata görmüyorum.

Emre Kýlýnc topu sürdükçe Uðurcan da kale çizgisine çekiliyor. Bu, pasa çýkýþýnda geç kalmadýðýný göstermek için iþaretlediðim t=0 aný olsun, alttaki kronometrede de 00.21 olarak gözüküyor.

Vücudunun öne doðru yatmasýndan anlaþýldýðý üzere bu da Uðurcan'ýn hareketlendiði an. Kronometre hala 00.21'de. Pasýn ayaktan çýkmasýnýn üzerinden saniyenin 3'te biri kadar zaman geçmiþ. Sonrasýnda da çýkýp yetiþiyor zaten topa. Uðurcan'ýn topa dokunduðunu hatýrlýyoruz deðil mi? Onun için ayrýca resim paylaþmýyorum.

Atak deyip geçtiðiniz olayýn kalecinin müdahil olduðu kýsmýnýn baþý ile sonu arasýnda tam 3 saniye var, çocuk daha ilk saniyenin en baþýnda hamlesini yapmaya baþlamýþ zaten. Altýpas dediðiniz yer 100 metrekare, çoðunuzun yaþadýðý evden büyük. Yine de koþmuþ almýþ. Hayýr zaten rakipten önce uzanmýþ topa, daha ne isteniyordu anlamýyorum; ayaðýyla kaldýrýp göðüs istop edip taça mý abanmalýydý? Zamanýnda terk etmedi iddiasýnýn geçerli olabilmesi için Kerem'in topa Uðurcan'dan önce dokunup golü atmasý lazýmdý öncelikle. O olsa dahi geç kalýnmýþ mý diye yine tartýþýrdýk.

Uðurcan'ýn ataðýn en baþýnda da, olgunlaþtýðýnda da, araya pas býrakýldýðýnda da hem bulunduðu yer doðru hem de reaksiyon süresi uygun. Dolayýsýyla tekrar ediyorum: Zerre kadar hatalý deðil. "Ben medyada dolaþan geyiklerden etkileniyorum, yenilen her golde kaleciye hata aramak için yanýp tutuþuyorum" veya ne bileyim "saniyenin 5'te birinde tepki gösterip yarým saniyede de altýpasýn köþesine ýþýnlanmalýydý" diyorsanýz ayrý tabii.

rakibin ayaðýndan pas çýktýðý anda Uðurcan'ýn da hareketlendiðini göreceksin.

Yukarda ilk mesajýnda pas ayaktan çýktýðýnda Uðurcan hareketleniyor yazmýþtýn.
    Þimdi top Emre Kýlýç’a geldiðinde uðurcan kaleye dönüyor diyorsun.
    Uðurcan hareketleniyor dediðin pozisyonda henüz reaksiyon aný, hareketlendiði an yukardaki görselde mevcut top bizim ceza sahasýnýn içinde. O pozisyonda 6 pasýn içinde deðil baþlangýç pozisyonu olan 6 pas ön çizgisinde olmasý lazým.

Evet pozisyonun en baþýnda önde ama atak baþladýðýnda 6 pasýn çizgisinin gerisine geliyor. Emre Kýlýç pasý atmadan hemen önce daha da geri geliyor 6 pasýn içine giriyor. Emre Kýlýç pasý attýðýnda hala ayný yerde. Top bizim ceza sahasýna girdikten sonra Uðurcan hareketleniyor. Geç kalýyor. Top 3 metre ceza sahamýza girmiþ Uðurcan hala 6 pasýn içinde. Baþta dediðin gibi pas ayaktan çýktýðýnda hareketleniyor kýsmý balon yani. Videoyu topun ayaktan çýkma anýnda (kendi iddian) durdur, eðer böyle durdurursan (top ayaktan çoktan çýkmýþ) ofsaytlarýn yarýsý deðiþir.

Ataðýn 10 saniye öncesinde 6 pas çizgisinde olmasýnýn bir önemi yok, kendisi geri kaçýyor ve top rakibin ayaðýndan çýkarken kalenin içine gömülmüþ.
    Zerre hatasý yok deðil büyük hatasý var. Fazlaca kaleye gömülmüþ ve geç çýkmýþ.

Uðurcan’ý herkes savunsun da þu savunma arkasý toplarda gecikmesini savunmasýn.

Ek olsun: benim için Türkiye’nin 1 numaralý kalecisi, ancak eksiðini örtmek yerine düzeltmesini bekleyen taraftayým. Zerre hatasý olmadýðý yerler var mesela Hollanda maçýnda zerre hatasý yok.
    Konu Sefa Murat Dokuz tarafýndan (19.09.2021 Saat 19:34 ) deðiþtirilmiþtir.
    Ey Türk Gençliði!
    Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafa etmektir.

Nereden
    Ýstanbul

Yukarda ilk mesajýnda pas ayaktan çýktýðýnda Uðurcan hareketleniyor yazmýþtýn.
    Þimdi top Emre Kýlýç’a geldiðinde uðurcan kaleye dönüyor diyorsun.
    Pas ayaktan çýktýðýnda hareketleniyor ibaresi ile Emre Kýlýnç'a geldiðinde kaleye dönüyor cümlesi arasýnda nasýl bir çeliþki bulabildin? Emre'ye geldiðinde geri gidiyor, Emre pas attýðýnda da hareketleniyor. Tam da olmasý gerektiði gibi. Emre pas mý verecek, sürüp vuracak mý bilmiyor çünkü.

Uðurcan hareketleniyor dediðin pozisyonda henüz reaksiyon aný, hareketlendiði an yukardaki görselde mevcut top bizim ceza sahasýnýn içinde. O pozisyonda 6 pasýn içinde deðil baþlangýç pozisyonu olan 6 pas ön çizgisinde olmasý lazým.

Hareketlenme tartýþýlýrken reaksiyon aný üzerinden konuþulur zaten. Hareketlendikten 1 saniye sonra da ceza sahasý ortasýna kadar gelip topa dokunuyor. Bahsettiðimiz uzaklýk yaklaþýk 9 metre.

Evet pozisyonun en baþýnda önde(6 pas ön çizgisi oda) ama atak baþladýðýnda 6 pasýn çizgisinin gerisine geliyor. Emre Kýlýç pasý atmadan hemen önce daha da geri geliyor 6 pasýn içine giriyor. Emre Kýlýç pasý attýðýnda hala ayný yerde.
    Doðru. Yapmasý gereken de bu zaten.

Top bizim ceza sahasýna girdikten sonra Uðurcan hareketleniyor. Geç kalýyor. Top 3 metre ceza sahamýza girmiþ Uðurcan hala 6 pasýn içinde. Baþta dediðin gibi pas ayaktan çýktýðýnda hareketleniyor kýsmý balon yani. Videoyu topun ayaktan çýkma anýnda (kendi iddian) durdur, eðer böyle durdursan ofsaytlarýn yarýsý deðiþir.
    Yanlýþ. Hareketlendiði anýn fotoðrafýný paylaþtým, yine paylaþýyorum:

Zerre hatasý yok deðil büyük hatasý var.
    Atýlan ara pasa rakipten önce yetiþtiði bu pozisyonda kalecinin zerre kadar hatasý yok.
    Naber?

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    32

Pas ayaktan çýktýðýnda hareketleniyor ibaresi ile Emre Kýlýnç'a geldiðinde kaleye dönüyor cümlesi arasýnda nasýl bir çeliþki bulabildin? Emre'ye geldiðinde geri gidiyor, Emre pas attýðýnda da hareketleniyor. Tam da olmasý gerektiði gibi. Emre pas mý verecek, sürüp vuracak mý bilmiyor çünkü.
    Hareketlenme tartýþýlýrken reaksiyon aný üzerinden konuþulur zaten. Hareketlendikten 1 saniye sonra da ceza sahasý ortasýna kadar gelip topa dokunuyor. Bahsettiðimiz uzaklýk yaklaþýk 9 metre.

Doðru. Yapmasý gereken de bu zaten.

Yanlýþ. Hareketlendiði anýn fotoðrafýný paylaþtým, yine paylaþýyorum:

Atýlan ara pasa rakipten önce yetiþtiði bu pozisyonda kalecinin zerre kadar hatasý yok.

1.si atýlan pasýn kalitesi kötü fazla hýzlý kaleci bu yüzden yetiþiyor, erken davrandýðý için deðil.
    2. Reaksiyon aný ile hareketleme aný arasýnda ciddi zaman kaybý var. Geç kalýyor. Bu topa normal þartlarda hücum oyuncusu dokunamaz kaleci alýr.
    3. geri giderken fazla geri gidiyor 6 pas ön çizgisinde olmasý yeterli, kaleye þut atabileceði bir durum yok. Vursa da 6 pas ön çizgisi bunu karþýlamak için yeterli bir açýya ve derinliðe sahip.
    4. Top bizim ceza sahamýza girdiðinde bile eðer 6 pas ön çizgisinde olsa bu topu hücumcudan önce kontrol ederdi.
    5. Geç kaldýysan da bloke etmeye deðil kenara uzaklaþtýrmaya çelmeye gidecekti.
    Ey Türk Gençliði!

Nereden
    Ýstanbul

1.si atýlan pasýn kalitesi kötü fazla hýzlý kaleci bu yüzden yetiþiyor, erken davrandýðý için deðil.
    Pasýn kalitesi kötü deðil. Tam kale çizgisi ile stoperlerin orta noktasýnda buluþturdu arkadaþýný. Daha yavaþ olsa stoper toplardý, daha hýzlý olsa Uðurcan'ýn kaleden çýkmasýna dahi gerek kalmazdý.

2. Reaksiyon aný ile hareketleme aný arasýnda ciddi zaman kaybý var. Geç kalýyor. Bu topa normal þartlarda hücum oyuncusu dokunamaz kaleci alýr.
    Reaksiyon ile hareketlenme ayný þey. Kelimenin kökündeki aksiyon Ýngilizce hereket demek zaten. Bu arada hücum oyuncusu da dokunamadý zaten.

3. geri giderken fazla geri gidiyor 6 pas ön çizgisinde olmasý yeterli, kaleye þut atabileceði bir durum yok. Vursa da 6 pas ön çizgisi bunu karþýlamak için yeterli bir açýya ve derinliðe sahip.
    Altýpasýn derinliði 5,5 metre. Dolayýsýyla ön çizgisi ile Uðurcan'ýn durduðu nokta arasýnda 2 metre falan var. "2 metre geride duruyor" diye eleþtiri olmaz. Ki zaten olmasý gerektiðinden daha geride de durmuyor. Kaleci pozisyonuna göre ya altýpasýn içerisinde durur ya da penaltý noktasýnda. Arada kalmak her durumda gol yedirir. Burada da Uðurcan'ýn içeride bekleme kararý doðru. Daha önde bekleyen kaleciler de gördüm, hücumcunun akýllý olduðu her pozisyonda aþýrtmayý yediler.

4. Top bizim ceza sahamýza girdiðinde bile eðer 6 pas ön çizgisinde olsa bu topu hücumcudan önce kontrol ederdi.
    Kontrol etmesine gerek yok. Yetiþti ve uzaklaþtýrdý topu zaten. Neyse, "kalenin fazla gereksiz içerisinde duruyor" seviyesinden "altýpasýn ortasýnda deðil ön çizgisinde durmalýydý" noktasýna gelmemiz güzel.

5. Geç kaldýysan da bloke etmeye deðil kenara uzaklaþtýrmaya çelmeye gidecekti.
    ?

Topun nereye uzaklaþtýðýný gördün mü?
    Naber?

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    32

Pasýn kalitesi kötü deðil. Tam kale çizgisi ile stoperlerin orta noktasýnda buluþturdu arkadaþýný. Daha yavaþ olsa stoper toplardý, daha hýzlý olsa Uðurcan'ýn kaleden çýkmasýna dahi gerek kalmazdý.

Reaksiyon ile hareketlenme ayný þey. Kelimenin kökündeki aksiyon Ýngilizce hereket demek zaten. Bu arada hücum oyuncusu da dokunamadý zaten.

Altýpasýn derinliði 5,5 metre. Dolayýsýyla ön çizgisi ile Uðurcan'ýn durduðu nokta arasýnda 2 metre falan var. "2 metre geride duruyor" diye eleþtiri olmaz. Ki zaten olmasý gerektiðinden daha geride de durmuyor. Kaleci pozisyonuna göre ya altýpasýn içerisinde durur ya da penaltý noktasýnda. Arada kalmak her durumda gol yedirir. Burada da Uðurcan'ýn içeride bekleme kararý doðru. Daha önde bekleyen kaleciler de gördüm, hücumcunun akýllý olduðu her pozisyonda aþýrtmayý yediler.

Kontrol etmesine gerek yok. Yetiþti ve uzaklaþtýrdý topu zaten. Neyse, "kalenin fazla gereksiz içerisinde duruyor" seviyesinden "altýpasýn ortasýnda deðil ön çizgisinde durmalýydý" noktasýna gelmemiz güzel.

?

Topun nereye uzaklaþtýðýný gördün mü?

Pasýn kalitesi kötü. Fazla hýzlý. Hücum oyuncusu 6 pasýn 2 metre dýþýnda topa son anda dokunma þansý buluyor. Yaldýr yaldýr koþmasýna raðmen. Þu pasýn hýzlý olduðuna ikna olmuyorsan zaten futbol izleme. Videoyu izleyen 100 kiþiden 98’i pasýn hýzlý olduðunu görür.
    Bizim 2 defans ile ayný hizada olan hücum oyuncusu o hýzlý topa kendi çabasýyla güç bela 6 pasa 2 metre kala yetiþebiliyor.
    Savunma arkasýna atýlan bir topta topa ilk dokunma þansýn 6 pasa 2 metre mesafede olacak buna kaleci ile ayný anda yetiþmek hücum oyuncusunun maharetidir.
    Hayýr hiç temel fizik dersi de mi görmedin. Top kaleciye doðru kaleci topa doðru giderken, oyuncu ise topla ayný yönde koþuyor. Kaleci ve topun hýzýný toplayýnca, hücum oyuncusu ikisinin toplam hýzýna ulaþmýþ ki o topa ulaþmýþ.
    Þu topa çok güzel ayarýnda pas diyen birisiyle tartýþýlcak bir þey yok.

Tamam en çok ingilizce sen biliyorsun. Gereksiz kirlilik ama bu kadar iyi ingilizcen varsa reaction time and movement time yaz scholar’a bak bakalým ayný þey mi deðil mi gör. Ýstersen sana sportif alanda yazýlmýþ bazý makaleler de atayým.
    Konu Sefa Murat Dokuz tarafýndan (20.09.2021 Saat 01:12 ) deðiþtirilmiþtir.
    Ey Türk Gençliði!

Nereden
    Ýstanbul

Belki pas hýzlý deðil de oyuncu yavaþtýr? Nasýlsa kafamýza göre deðer atayabiliyoruz. Sen hem reaksiyon göstermede yavaþ kalmýþ hem yanlýþ yerde bulunan Uðurcan görüyorsun mesela, ben ise aldýðý her cevapta farklý gerekçelere baþvuran mýzmýz bir çocuk görüyorum. Bakýþ meselesi... Önce Uðurcan çok gerideydi sonra 2 metre oldu, þimdi pas iyiydi kötüydü eksenine kaydýrýlmaya çalýþýlýyor.

Basit bir kelime köküne inme iþlemi için Ýngilizcemin iyi olmasý gerekmiyor, düzeltildiðin bir konuda hemen kompleks deryalarýna dalmana gerek yok ama evet istisnasýz her günümün yarýsý 2 dil konuþarak geçtiði için basit baðlantýlarý kurabiliyorum en azýndan. Dolayýsýyla arkadaþýmýn h-indexine bakýp çýkmaktan baþka bir sebeple kullanmadýðým Google Scholar'a girmeden de þunu söyleyebiliyorum: Reaksiyona baðladýðýn time "an" demek, movement'a baðladýðýn ise hareketin tamamlanmasý için gereken "süre". Yani "reaksiyon aný ile hareket aný arasýnda bayaðý zaman var" cümlen saçma oluyor. Uðurcan pastan t=0,3 saniye sonraki "anda" reaksiyon gösterip yaklaþýk 1 saniye "süresince" hareket ediyor. Bunlar uç uca eklenmiþ eylemler, aralarýnda bir zaman olamaz. Ýlki milestone, ikincisi activity; ok?

Bir de þu var tabii, orada yuvarlanan topun atalet momentini tartýþacak kadar fizik gördüm de senin inatla paylaþtýðýn fotoðraflarda kaleciyi göremedim bir türlü. Sen ýsrarla gerçekleri örtme peþindesin.

Neyse. Tartýþmayý inatla kiþiselleþtirme çabandan anladýðým kadarýyla niyetin iyi deðil. Ýkna edilmek için çaba sarf edilmesi gereken birisi olduðunu düþünmüyorum artýk, üzgünüm. Þahsýma yönelik baþka ithamýn varsa oturup konuþalým ama onun dýþýndaki gerekli teknik izahat için yukarýda paylaþtýðým fotoðraflý mesajýn yeterli olduðunu düþünüyorum, artýk baþka bir mesai harcamayacaðým.
    Naber?

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    32

Adam bizim 2 oyuncudan daha hýzlý koþmuþ, onlarýn önüne geçmiþ, adama yavaþ diyor ) üstteki görselde net bizim oyuncularla ayný hizada ama ikisine de farký takmýþ. 6 pasýn 2 metre önünde topa ulaþacak kadar hýzlý.
    Hemde topla ayný yönde koþarak, topa doðru koþan kaleciyle ayný anda topa yaklaþmýþ.

Tüm cevaplarým ayný da senin iþine gelmiyor.
    Uðurcan’ýn ataktan 10 saniye önceki öndeki pozisyonunu gösterip yer iyi diyen sensin. Halbuki adam gereksiz yere 3-5 saniye içinde kale içine gömülüyor.
    Pas ayaktan çýktýðýnda Uðurcan hareketlendi diye zýrvalayan da sensin. Görüntüler ile top ceza sahamýzda gireli 3 metre olmuþ Uðurcan daha adýmýný yeni açýyor ortada hala 6 pasýn içinde.

Ben kendimden bahsetmeyeceðim, tanýyanlar bilir zaten gününün yarýsý ingilizce ile geçen arkadaþ. Nihayet reaction time ile movement time’ýn ayný þey olmadýðýný kabul etmiþsin. Okumanýn faydalarý. Buda baþarý. Olayý sidik yarýþýna cevirip kompleks yapma bu kadar.
    Ey Türk Gençliði!

Murat' - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Gayet de hatalý iþte Emre Kýlýnç'ýn ikinci golünde, sayfalarca neyi tartýþýyorsunuz böyle.

Sefer A. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa
    Yaþ
    33

Alýntý Oðuz B. Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Münih, Leverkusen, Leipzig, Tottenham, Leicester, A. Madrid, Ýnter, Marsilya ve daha niceleri..

"Kaleciden kaptan olmaz" taþýný ilk hangi akýllý attýysa hayrýna þu kulüplere de haber etsin.

Býrakmýyorlar da çocuðun yakasýný.
    kaleciden kaptan olur, ama Ugurcan'dan olmaz bence

üstteki tartisma için sunu diyeyim, geç çikip çikmamasini geçtim, orada topa çikip hamle yapti mi yapti, ki o hamleyi topu çelmek için yaptigina inanmiyorum tutmak istedi ama yumurtladi kaçirdi topu elinden... hatâsi da budur, golü bir nevi hediiye etmistir maalesef
    Trabzon futbolunun kralý, Ahmet Suat Özyazýcý

Nereden
    Ýstanbul

Adam bizim 2 oyuncudan daha hýzlý koþmuþ, onlarýn önüne geçmiþ, adama yavaþ diyor ) üstteki görselde net bizim oyuncularla ayný hizada ama ikisine de farký takmýþ. 6 pasýn 2 metre önünde topa ulaþacak kadar hýzlý.
    Hemde topla ayný yönde koþarak, topa doðru koþan kaleciyle ayný anda topa yaklaþmýþ.
    Bizim oyuncular daha da yavaþtýr belki Milletin aðzýnda "Hugo hantal abi" geyiði de var malum. Dediðim gibi, nasýlsa cevap aldýkça bahane bulmak serbest. Uðurcan'ýn durduðu yer takýntýsýndan atýlan pasýn hýzý, rakibin koþusu kýsmýna gelmen güzel yalnýz, olacak yavaþ yavaþ.

Tüm cevaplarým ayný da senin iþine gelmiyor.
    LOL

Uðurcan’ýn ataktan 10 saniye önceki öndeki pozisyonunu gösterip yer iyi diyen sensin. Halbuki adam gereksiz yere 3-5 saniye içinde kale içine gömülüyor.
    Pozisyonun tamamý bile 5 saniye sürmüyor.

Pas ayaktan çýktýðýnda Uðurcan hareketlendi diye zýrvalayan da sensin.
    Bak hala avam avam laflar..

Görüntüler ile top ceza sahamýzda gireli 3 metre olmuþ Uðurcan daha adýmýný yeni açýyor ortada hala 6 pasýn içinde.
    Al bak, pas çýktýðýnda Uðurcan adýmýný açmýþ:

1 milisaniyede altýpasýn dýþýna çýkamaz zaten, insan doðasýna aykýrý. Altýpasýn dýþýnda da beklenmez o pozisyonda. Ben yine ciddiye alýp laf anlatýyorum da saðda solda söyleme bunu, adama gülerler.

Ben kendimden bahsetmeyeceðim, tanýyanlar bilir zaten gününün yarýsý ingilizce ile geçen arkadaþ.
    Kendinden bahsetmiþ kadar oldun kardeþ Dilinden kalite akýyor maaþallah, tanýyanlara Allah sabýr versin.

Nihayet reaction time ile movement time’ýn ayný þey olmadýðýný kabul etmiþsin. Okumanýn faydalarý.
    Reaksiyon aný ile hareketlenme aný ayný þey fakat reaksiyon aný ile hareket süresi farklý þeyler. Hataný düzelttiðim zaman baþka kimse bilmiyor zannedip Ýngilizcesi ile geldin güya ama "movement time" hareketlenme aný demek deðil, hareket süresi demek. Hareket ile hareketlenme farklý konseptler, biri süreç diðeri an. Oturup düzeltmeye çalýþtýðým þeylere bak... Bilseydim günün diðer yarýsýnda da Türkçe kullandýðýmý söylerdim. Ben o herkeste öntanýmlý geliyor zannediyordum.

Buda baþarý.
    Konu Cenkhan tarafýndan (20.09.2021 Saat 17:37 ) deðiþtirilmiþtir.
    Naber?

Nereden
    Ýstanbul

Alýntý Murat' Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Gayet de hatalý iþte Emre Kýlýnç'ýn ikinci golünde, sayfalarca neyi tartýþýyorsunuz böyle.
    Gayet de hatasýz.
    Naber?

Oðuz B. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Asya Diðer

Bak bu bir görüþtür. Ve bencesi olan bir konudur.

Lakin diðer türlü "kaleciden kaptan olmaze" diye kestirip atmak içi boþ bir iddiadýr.

Alýntý Sefer Asan Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    kaleciden kaptan olur, ama Ugurcan'dan olmaz bence
    Haksýzlýðýn envâýný gördük. Bu mu kanun? En gamlý sefâletlere düþtük. Bu mu devlet? Devletse de, kanunsa da, artýk yeter olsun; Artýk yeter olsun bu denî zulm-ü cehâlet.
    FIRTINAÝHTÝLALEFSANE
    we the north

Togrul - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Asya Diðer

Son zamanlarda milli takýmdakiler dahil yediði gollerde aman aman kaleci hatasý yoktur. Fakat Ugurcaný Uðurcan yapan böyle pozisyonlarda da kurtarýþlar yapmasýydý. Ve þurasý da bir gerçek ki Uðurcan son zamanlarda aþýrý derece moralsiz. Bu o kadar belli ki, pedagojiden, psikolojiden azacýk anlayan her kes televizyon ekranlarýndan çýplak gözle bunu gözlemleye bilir.

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    32

Bizim oyuncular daha da yavaþtýr belki Milletin aðzýnda "Hugo hantal abi" geyiði de var malum. Dediðim gibi, nasýlsa cevap aldýkça bahane bulmak serbest. Uðurcan'ýn durduðu yer takýntýsýndan atýlan pasýn hýzý, rakibin koþusu kýsmýna gelmen güzel yalnýz, olacak yavaþ yavaþ.

LOL

Pozisyonun tamamý bile 5 saniye sürmüyor.

Bak hala avam avam laflar..

Al bak, pas çýktýðýnda Uðurcan adýmýný açmýþ:

1 milisaniyede altýpasýn dýþýna çýkamaz zaten, insan doðasýna aykýrý. Altýpasýn dýþýnda da beklenmez o pozisyonda. Ben yine ciddiye alýp laf anlatýyorum da saðda solda söyleme bunu, adama gülerler.

Kendinden bahsetmiþ kadar oldun kardeþ Dilinden kalite akýyor maaþallah, tanýyanlara Allah sabýr versin.

Reaksiyon aný ile hareketlenme aný ayný þey fakat reaksiyon aný ile hareket süresi farklý þeyler. Hataný düzelttiðim zaman baþka kimse bilmiyor zannedip Ýngilizcesi ile geldin güya ama "movement time" hareketlenme aný demek deðil, hareket süresi demek. Hareket ile hareketlenme farklý konseptler, biri süreç diðeri an. Oturup düzeltmeye çalýþtýðým þeylere bak... Bilseydim günün diðer yarýsýnda da Türkçe kullandýðýmý söylerdim. Ben o herkeste öntanýmlý geliyor zannediyordum.

Senin gibi tipleri bilirim eziklikten kabullenemezler bir þeyi ama, senin gibi küstahlýk da bir baþka model.
    Þimdi de reaction time ile movement time’ý an/süre gibi zýrvalarýna alet etmeye baþladýn.
    En baþýnda reaksiyon ile hareket ayný þey yazan sendin. Cahil cahiþ konuþup duruyorsun.
    Sonra geldin kendi kendini düzelttin, eylem öncesi tepki süresi reaksiyon aný oldu. Eyleme geçme adýmý atmasý hareket aný oldu. Konuyu esasýndan sapýtýp kendini güçlü gördüðün ama bir þey de bilmeden havaya sýktýðýn þeyleri artýk býrak.
    Yok bizim defans yavaþ, yok adam yavaþ, utanmasan ceza sahasý çizgileri maçtan önce manipüle edildiye kadar gideceksin.
    Kendini yargý daðýtýyor sanýp rezil oluyorsun.

Videoyu izleyen herkes hücumcu adamýn aydan gelip, topla ayný yönde koþup, kaleci topla zýt yönde koþup avantajý olmasýna raðmen adam ile 6 pasýn 2 metre önünde piþti olduðunu görüyor.

Bundan sonra istediðini yaz. “Zerre” kaale almayacaðým.
    Ey Türk Gençliði!

Nereden
    Ýstanbul

Bundan sonra istediðini yaz. “Zerre” kaale almayacaðým.
    kale*
    Naber?

6Þafak Aydýn1 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    46

Denswil ile oynayali gol yemedi(k).
    burasi türkisch.

Are you not entertained?

Murat' - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Gayet de hatasýz.
    Yüz defa yazmaya gerek yok, o topa çýktýn mý alacaksýn topu.

Nereden
    Ýstanbul

Alýntý Murat' Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yüz defa yazmaya gerek yok, o topa çýktýn mý alacaksýn topu.
    "Kaleci çýktýðý topu tutmak yerine uzaklaþtýrdýysa hatalýdýr." diye bir kural yok. Kornerlerde de var bu, karþý karþýya kalýnan pozisyonlarda da var, araya býrakýlan toplarda da var...
    Naber?

pReN@_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Bugün için baþarýlar kaptan.

DeAgLeMaNyAq - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    38

1 puaný tek baþýna kurtardý...
    Trabzon bir sevda,
    Trabzonspor bir destan...

Nereden
    Afrika Diðer

Sanýrým bu kez gerçekten döndü. Ellerine saðlýk.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler