Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ýskoçya'nýn Baðýmsýzlýk Oylamasý Sonuçlandý

Trabzonspor Kongre Üyesi

AhmetG. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Ýskoçya'nýn Baðýmsýzlýk Oylamasý Sonuçlandý

"Ýskoçya baðýmsýz bir ülke olmalý mý?" sorusunun yönetildiði ve 4 milyondan fazla Ýskoçun sandýk baþýna gittiði referanduma katýlým oraný, yüzde 80'den fazla oldu. 5 milyon 300 bin nüfuslu Ýskoçya'da
    referandumda, ülkede yaþayan 16 yaþ ve üzerindeki tüm Ýskoçlar oy kullandý.

Ýskoçya'nýn 32 bölgesindeki yapýlan
    seçimde, "Baðýmsýzlýða hayýr" kampanyasý, kazanmasý için gerekli olan 1 milyon 852 bin oyu aþarak, 1 milyon 877 binden fazla oy aldý.
    "Evet" kampanyasýnýn oylarý ise 1 buçuk milyonda kaldý.
    -
    -
    -

Bu fýrsatý bir daha zor bulurlar. Yüzyýllardýr baðýmsýzlýk diye tuttur, fýrsat ayaðýna gelsin geri tep.
    Demek insanlarýn rahata ve güce karþý zaafiyeti daha aðýr basmýþ.

Ayný fýrsat ekim ayýnda Katalonya Bölgesine gelecek orda da referandum var Ýspanya'dan ayrýlmak için.
    Konu AhmetG. tarafýndan (19.09.2014 Saat 13:26 ) deðiþtirilmiþtir.
    Sol’un ihanet derecesine varan davranýþlarý karþýsýnda, Sað ile olan kavgamýzý erteledik.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul

Ýskoçya'dan çok Belçika'yý merak ediyorum.

Ertan1982 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Alýntý Ahmet Gedikli Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    "Ýskoçya baðýmsýz bir ülke olmalý mý?" sorusunun yönetildiði ve 4 milyondan fazla Ýskoçun sandýk baþýna gittiði referanduma katýlým oraný, yüzde 80'den fazla oldu. 5 milyon 300 bin nüfuslu Ýskoçya'da
    referandumda, ülkede yaþayan 16 yaþ ve üzerindeki tüm Ýskoçlar oy kullandý.

Ýskoçya'nýn 32 bölgesindeki yapýlan
    seçimde, "Baðýmsýzlýða hayýr" kampanyasý, kazanmasý için gerekli olan 1 milyon 852 bin oyu aþarak, 1 milyon 877 binden fazla oy aldý.
    "Evet" kampanyasýnýn oylarý ise 1 buçuk milyonda kaldý.
    -
    -
    -

Bu fýrsatý bir daha zor bulurlar. Yüzyýllardýr baðýmsýzlýk diye tuttur, fýrsat ayaðýna gelsin geri tep.
    Demek insanlarýn rahata ve güce karþý zaafiyeti daha aðýr basmýþ.

Ayný fýrsat ekim ayýnda Katalonya Bölgesine gelecek orda da referandum var Ýspanya'dan ayrýlmak için.
    Artik kapi acildi.5-10 yil sonra gene yaparlar durum icab ederse.Ekonomi biraz kötü gitsin kolaylikla ayrilirlar.Zaten Ingiltere daha cok taviz verecek yoksa bidaki referandumda iskocya ucar.
    çalýþmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaþamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar." Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Timur Mikhail - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

William Wallace mezarýnda ters dönecek
    Üzülme evlat, kaybettim sandýklarýn, kurtulduklarýndýr belki.
    Бургундия синий
    61

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    U.Sadýkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Kendi hayýrlarýna olmuþ. Tek baþlarýna ne kadar ayakta kalabilirlerdi? Ekonomi ters döndükten sonra Baðýmsýzlýðýn ne anlamý var yine dýþarýdan borç alýp bataklýða saplanacaklardý.
    "When you start supporting a football club, you don't support it because of the trophies, or a player, or history, you support it because you found yourself somewhere there; found a place where you belong.”

BMN Yönetim Kurulu Yiðit Gayretli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Fransýz ihtilali-Osmanlý

Baðýmsýzlýk furyasý-Yeni Türkiye

Hep tesadüf...

Forum Kurallarýna aykýrý gördüðünüz mesajlarý ve üyeleri kullanýcý panelinde bulunan (ikaz tuþu) týklayarak raporlamanýzý rica ediyoruz..
    Ayaða KALK!

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

1- Adamlarda Proteston nüfus Katoliklerden fazla.

2- Ayrýlsalar Avrupa Birliði'nden çýkacaklardý. Baþta Katalanlar'ýn ayrýlmasýndan çekinen Ýspanya olmak üzere, pek çok AB üyesi ülke baðýmsýz Ýskoçya'nýn katýlýmýna "hayýr" diyecekti. Böylece serbest dolaþým, fonlar ve gümrüksüz ürün satýþýndan yararlanamayacaklardý.

3- Ýskoçya þu an Eðitim, Saðlýk, Maliye ve sosyal güvenlik bakýmýndan özerk, kendi parlamentolarý da var. Sadece savunma ve dýþiþleri Ýngiltere'ye baðlý. Ýngiltere'den ayrýlsalar ordu da yok, uluslararasý etkinlik de.

4- Tarým, sanayi ve -az da olsa- petrol satýþýnda birinci müþterileri Ýngiltere. Coðrafi açýdan da bakýldýðýnda, Kuzey Britanya'da yer alan Ýskoçya baðýmsýz olsa ekonomik olarak çökebilirdi.

Kýsacasý Ýskoçya "gönül" yerine "aklý" tecih etti ve Ýngiltere'ye tabi özerk bölge olarak devam etmek durumunda kaldý.
    BÝLMEM ANLATABÝLDÝM MÝ?

Muhteva - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balýkesir
    Yaþ
    35

Ýskoçya neredeyse Ýngiltere büyüklüðün de bir ülke baðýmsýz olmadýklarýný ilk defa duyuyorum
    Adalet,Eþitlik,Özgürlük..
    Komünar..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

Standart Ynt: Ýskoçya'nýn Baðýmsýzlýk Oylamasý Sonuçlandý

Alýntý oflubektas Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    1- Adamlarda Proteston nüfus Katoliklerden fazla.

2- Ayrýlsalar Avrupa Birliði'nden çýkacaklardý. Baþta Katalanlar'ýn ayrýlmasýndan çekinen Ýspanya olmak üzere, pek çok AB üyesi ülke baðýmsýz Ýskoçya'nýn katýlýmýna "hayýr" diyecekti. Böylece serbest dolaþým, fonlar ve gümrüksüz ürün satýþýndan yararlanamayacaklardý.

3- Ýskoçya þu an Eðitim, Saðlýk, Maliye ve sosyal güvenlik bakýmýndan özerk, kendi parlamentolarý da var. Sadece savunma ve dýþiþleri Ýngiltere'ye baðlý. Ýngiltere'den ayrýlsalar ordu da yok, uluslararasý etkinlik de.

4- Tarým, sanayi ve -az da olsa- petrol satýþýnda birinci müþterileri Ýngiltere. Coðrafi açýdan da bakýldýðýnda, Kuzey Britanya'da yer alan Ýskoçya baðýmsýz olsa ekonomik olarak çökebilirdi.

Kýsacasý Ýskoçya "gönül" yerine "aklý" tecih etti ve Ýngiltere'ye tabi özerk bölge olarak devam etmek durumunda kaldý.
    Kuzey Buz Denizinde ki petrol ve doðal gaz varlýðý ekonomi de fazla sýkýntý yaratmazdý Ýskoçya adýna.

Yalnýz herþeye raðmen aç dururum yeter ki baðýmsýz olayým mantýðý iþlememiþ burada.
    Bu durum bizim milletimizde var. Baðýmsýzlýk herþeye deðiþilir. Kaldý ki bende bu düþüncedeyim.
    Ama kararý adamlar verdi sonuç olarak
    Sol’un ihanet derecesine varan davranýþlarý karþýsýnda, Sað ile olan kavgamýzý erteledik.

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr poetricus - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alýntý Timur Mikhail Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    William Wallace mezarýnda ters dönecek
    Döndü bile...

Manu61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Adamýn kafasýný boþuna asmýþlar Londra köprüsüne. Braveheart'ý sildim arþivden bu referandum sonrasý. Baðýmsýzlýðýn ne olduðunu bilmeyen bir ülkeden bu kararýn çýkmasýna þaþýrmadým.
    DRaZeN PeTRoViÇ....(3)
    ANDRea MeNeGHiN....(11)

Selim Turan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Þunu merak ediyorum ben, eðer Ýskoçya baðýmsýzlýk için Evet deseydi, gerçekten tam baðýmsýz mý olacaktý? Evet Tam baðýmsýz oalcaktý ise cevap Devlet Baþkanlýðý koltuðunda yine II. Elizabeth'mi oturacaktý?

Bu da ne demek þimdi diyenler olacaktýr.

Kanada bilgimiz dahilinde kendi bayraðý ve ulusal marþý olan bir devlet, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi diðer eski sömürge ülkelerinin bayraklarýnda Bileþik Krallýk bayraðý olsalar da onlarda ayný durumda kendi marþlarýna sahip baðýmsýz ülkeler...

Fakat bu ülkelerin hepsinin Devlet Baþkanlýðý koltuðunda Birleþik Krallýk Kraliçesi II. Elizabeth oturuyor. Ve bu ülkelerin baþýnda da Kraliçenin mümessili bir Genel Vali (Evet eyalet gibi Vali!) bulunuyor. Vali'nin altýnda da seçimle iþ baþýna gelen Baþbakan var... Bu ülkelerin hakýna sormuþlar aketlerde Devlet Baþkanýnýz kim diye, Çoðu Baþbakan ve Genel Vali'nin adýný vermiþ. ELondra'da oturup çay içen Elizabeth'in kendi devlet baþkanlarý olduðunu blmiyorlarmýþ meðerse onlar bile. Peki baðýmsýzlýk bunun neresinde?

Eðer Ýskoçya Evet deseydi, Ýskoç bir Devlet baþkanýna mý sahip olacaktý, yoksa Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, vs... gibi mi olacaktý? Bunu merak ediyorum ben.

Alýntý Muhteva Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ýskoçya neredeyse Ýngiltere büyüklüðün de bir ülke baðýmsýz olmadýklarýný ilk defa duyuyorum
    Kanada+Avustralya kaç Ýngiltere büyüklüðünde Esas olay þu "Birleþik Krallýk", "Büyük Britanya" veya adý her neyse, ortada bir Taht var ve bu ülkeler hala o tahta baðlýlar baðýmsýzlýk denen þey ülkeler için "halklarýna alýn kimi istiyorsanýz milletvekili seçin, baþbakan seçin diye oyuncak olarak verilmiþ bir parlamento" olayýndan mý ibaret?
    Konu Selim Turan tarafýndan (19.09.2014 Saat 19:17 ) deðiþtirilmiþtir.

B.Yiðit - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Orta Doðu

Ýngilizler kenderini hep ustun gorur diger irklardan euroyu bile kullanmayiz dediler. Serbest dolasim kapsaminda degil. Yani ingiltereye giris vizesiz degil ama ing vatandasi avrupada serbest dolasim hakkina sahip.

Selim Turan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Kraliçe II. Elizabeth'in Devlet Baþkanlýðý Koltuðuna baðlý olan ülkeler...

Birleþik Krallýk Kraliçesi (Ýngiltere, Galler, Ýskoçya, Kuzey Ýrlanda, Alderney, Guernsey, Agrotur ve Dikelya, Herm, Man Adasý, Jersey, Sark, Anguilla, Saint Helena, Cook Adalarý, Tokelau, Bermuda, Ýngiliz Antarktika Bölgesi, Britanya Hint Okyanusu Topraklarý, Birleþik Krallýk Virgin Adalarý, Cayman, Niue, Shetland Adalarý, Wight Adasý, Scilly Adalarý, Orkney Adalarý, Falkland, Cebelitarýk, Montserat, Pitcairn, Güney Georgia ve Güney Sandviç Adalarý, Tristan da Cunha, Turks ve Caicos Adalarý)

Kanada Kraliçesi, Avustralya Kraliçesi, Yeni Zelanda Kraliçesi, Barbados Kraliçesi, Bahama Adalarý Devlet Baþkaný, Grenada Kraliçesi, Saint Lucia Kraliçesi, Saint Kitts ve Nevis Kraliçesi, Saint Vincent ve Grenadinler Kraliçesi, Antigua ve Barbuda Devlet Baþkaný, Saint Vincent ve Grenadinler Devlet Baþkaný, Belize Kraliçesi, Fiji Büyük Þefi, Papua Yeni Gine Devlet Baþkaný, Solomon Adalarý Devlet Baþkaný, Tuvalu Kraliçesi, Jamaika Kraliçesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul

Bakýrköy'de özel bir eðitim kurumunda Ýngilizce öðretmenliði yapan Ýskoç bir arkadaþým var. Bugün görüþtük, bu konuyu haliyle sordum: "Biz (Ýskoçya) olmasak Ýngiltere sanayisi aðýr yara alýr (Ýþ gücü ve enerji kaynaklarý açýsýndan). Ama elimizdeki tek koz bu. Buna karþý onlarýn elindeki gücün sonu yok." dedi.

Yani #oflubektaþ# arkadaþýmýzýn yazdýðý gönül ve akýl dengesini kurmuþlar.

Asýl mesele Belçika kaça bölünecek? 3? 4?
    Konu Oðuz ZEYTÝN tarafýndan (19.09.2014 Saat 21:34 ) deðiþtirilmiþtir.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

Katalonya referandumu 9 Kasýmdaymýþ bu arada. Ama Ýspanya tanýmýyor bu referandumu.
    Oylama yapýlýr ve evet oyu çýkarsa o zaman karýþýr Ýspanya.

-

Ýskoçya referandumundan sonra birçok Ab ülkesi lideri Avrupa Birliðinin bölünmekten son anda kurtulduðunu söyledi. Buna Fransa Cumhurbaþkaný dahil.
    Bazýlarý da ilk kývýlcým olacaðýný söylemiþ.
    Demek çatlak dýþarýya sýzandan çok daha fazla Ab içinde.

-

Belçikanýn bölünmesi büyük ihtimal. Ama yakýn zamanda diðer ülkelerin buna izin vereceðini sanmam. En büyük etken de Avrupanýn tam orta yerlerinde olmasýndan ötürü.
    Avrupanýn ortasýnda kurulacak yeni bir ülkeye kimse tahammül edemez. Ne kadar zengin olsalarda.

Kaldý ki bu durum Galler, Bask, Katalonya, Sicilya, Sardunya, Korsika gibi yerlerin ataða geçmesine sebep olur.
    O yüzden iþleri çok zor.

selcuk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya

iskoclarin yapacagi tek cikis buydu
    ab ve ingiltere her türlü baskiyi iskocyaya uyguladi
    en basiti iskocyanin dünyada kuracagi diplomatik agida hic bir türlü ab ve britanya ülkelerinin yardimlarini alamiyacaklariydi
    sadece bu adim yüzlerce milyon avroya patliyacakti iskocya icin
    burda 100 türlü sey yazila bilir adamlar icin ama tek gercek hong kong bugün dahada cine geri gecmedi, ingilizler bu isi biliyor

yukarda kanadayida tartisdiniz diyelim
    bugün kanada kralicelerinden ab len yeni serbest ticaret anlasmasi yapmasini istiyor, yapmasan referandum yapip senden kurtulurum diyor yerine kendi cumhurbaskanimi oturturum
    ab nin bu anlasmaylan sorunu nelerdir
    en önemlisi:kanadada ve amerikada ab deki gen kisitlamalari yok, yani gen etkili insan ve hayvan gidalarin abye satamiyorlar, eger serbest piyasa anlasmasi olursa her sirkete ayni haklar taninmali, yani kanadali üreticiler ab kanunlarina karsi tazminat davalari acabilecek, bunlan kalmayip kanada ve abd anlasmalarina göre sirketler iki ülke arasinda vergi tazmini karsiliginda serbest sirket merkezlerini degisebiliyor
    yani amerikan üreticide tazminat hakki kazaniyor, bakalim kralice ne yapacak

katolonya
    ispanyanin en zengin bölgesi, madridi ayakda tutan bölge ispanyada, üretim olsun, tarim olsun, tourisim olsun so dererce gelismis bölge
    ispanyaylan en büyük dertleri madride ödenen yüksek vergiler, yani düzeltilmeyecek bisey degil
    tabiki milli dugularinda bir rolü var, ama beraber korkularida var
    katolonya yillardir avrupada insanlarin en cok müslümanligi sectigi bölge, onlarin gözünde bu büyük tehlike
    amerikada siyahi baskan secildi , sayi olarak latinler etkin cogunluk oldu, en cok dogumda siyahi halkdan
    hesaplara göre fransada 2070 yilina kadar etkin cogunluk müslümanlar ele gecirecek
    bu dertleri varken katalanlarinda avrupanin ortasinda yeni bir dert dogurmasina izin vermezler

tabiiki katalan zengin halki bu galibiyeti alirsa avrupanin diger zengin bölgeleride katalan örneginden gitme tehlikesi dogar

baveriya>isvicreye kayip vergiden kurtulur
    güney tirol avusturyaya geri döner

etkiler: almanya ekonomik krize girer
    ispanya ,italya iflas eder ab parcalanir

yani imkansiz bir senaryo
    ben su an avrupada böyle bi adim atabilecek 1 halk grubu taniyorum onlarda basklardir, gerisi pazarlik masasindaki oyunlar
    "Þairin dediði gibi, ben artýk þarký dinlemek deðil, þarký söylemek istiyorum."

Ünal Karaman

ONUR KALACAK ONURSUZLAR GIDECEK

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)