Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 150 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Elif Şafak ve Benzerleri

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Kitabı ben de okumadım ancak yazarın Zaman Gazetesindeki yazılarını buldum. Hatta bir tanesi bugün yayınlanmış. Kitabı okumayanlar için(ben de dahil) infaz etmeden önce üşenmeyip en azından aşağıdakileri okumakta fayda var.

Bir roman yazmak...

“Roman okuru okurların en yalnızıdır”, demişti Walter Benjamin. Öylesine som bir yalıtılmışlık ve yalnızlık gerekir roman okumak için.

Aileden, arkadaşlardan, gündelik uğraşlardan, her şeyden ve herkesten birkaç saatliğine de olsa uzaklaşarak, tamamen kendi içine çekilir roman okuru bir kitabı bitirirken. Hele ki sarmışsa okuduğu roman, hele ki kurulmuşsa okur ile kitap arasında bir köprü, başka kimselere geçit vermeyen. Bir yanıyla bir “sırdaşlık”tır insanın sevdiği bir romanı okurken hissettiği. Başkalarına aktarılamayan, aktarılınca efsununu kaybeden bir sırdır her roman, sadece okurunun bildiği. Ben yazarken hep o “yalnız okur”u düşünürüm; çekilmiş bir kenara, oturmuş elinde bir romanla sakin bir köşede, etrafında kimselere geçit vermeyen bir hale, kapanmış kozasına. Ben yazarken hep o “yalnız okur”u hayal ederim, kelimelerimin ona hitap ve eşlik ettiğine inanarak.

Benjamin’in eklemeyi unuttuğu bir şey var: Roman yazarı da yazarların en yalnızıdır. Ve roman üzerinden yazar ile okur arasında kurulan o yarı “sürreal” yarı “realiteyi sorgulamaya yönelten” bağ, aslında iki yalnız insanın kelimeler aracılığıyla ama tek kelime konuşmadan, paylaşarak ama yalnızlıklarını azaltmadan, yüreklerini açarak ama birbirlerini zerre kadar tanımadan geliştirdikleri özel bir sohbet biçimidir. Ve o sohbetin neye benzediğini bilmeyenlere, yani roman okumayanlara, edebiyata ve hayal gücüne kapalı olanlara, roman okumak bir yana cehaletleriyle övünenlere, kitapları okumadan yargılayanlara, işte yazar ile okur arasındaki bu “sohbet”in tadını ya da kıvamını anlatmak mümkün değildir. Ve benim nezdimde, yazdığım romanların ne dediğine veya ne demediğine karar verecek olan merci en nihayetinde gene roman okurudur. Halis, önyargısız, katıksız roman okuru.

Türkiye’de belki arzu ettiğimiz kadar değil; ama çok sayıda samimi roman okuru var. Dedikodulara, medyada inen ve çıkan dalgalara, geçici akımlara, döne döne düğümlenen yazar odaklı tartışmalara prim vermeden, bir eserin kalitesini başkalarının ne dediği üzerinden değil, doğrudan doğruya gidip o eseri okuyarak ölçen, kitaba odaklı, kitaplara sevdalı bir kesim... Onlar samimi roman okurları! Yaşça ya da sınıfça bir genelleme yapmak zor haklarında: son derece genç de olabiliyorlar, mesela üniversite ya da lise öğrencisi; çoluk çocuğu evlendirdikten sonra kendini kitaplara vermiş bir emekli öğretmen ya da ev hanımı da. İdeolojik olarak da çok çeşitli noktalardan geliyor samimi roman okurları. Aralarında Kemalistler de var, eski solcular da, muhafazakarlar da. Gündelik hayatta, politika tartışsanız belki duymaktan dahi hoşlanmayacakları şeyleri romanlarda okuyunca rahatsız olmuyorlar. Roman okuru olmanın yalnızlığı içinde gündelik hayattakinden daha esnek, daha önyargısız olabiliyor, romanın gerçekliğinin farklı olduğunun bilinciyle zihinlerinin ve yüreklerinin kapılarını açık tutuyorlar. Bu yüzdendir ki, Türkiye’de siyasetin girmediği ve giremeyeceği yerlere sanat ve edebiyat girebilir rahatlıkla. Bu yüzdendir ki siyasetin geliştiremediği empati ve anlayış dilini edebiyat geliştirebilir, bilhassa bizimki gibi siyasetin hoyrat olduğu memleketlerde.

Baba ve Piç romanında “Türklüğe hakaret ettiğim ve “hain” olduğum iddia edildi kimilerince. Bu yüzden soruşturma geçirdim, hedef gösterildim, yargılandım ve en nihayetinde beraat ettim. Aksini iddia edecek, cesaret gösterisi yapacak değilim: sonuç sevindirici olsa da tüm bu zaman zarfında bir hayli hırpalandım. Ama bu sürecin hiçbir safhasında o “yalnız okur”u ve onun için, ona yazdığımı unutmadım. Benim nezdimde, romanlarımın neyi anlattığına, ne söylediğine karar verecek olan, kitap okumadan yazar yargılayan zihniyet değil, sadece ve sadece o “yalnız okur”dur.

26.09.2006
    Turcophobia

“Son romanınızdaki Ermeni karakterlerin sözlerinden ötürü Türkiye’de 301. maddeden yargılandınız. Hollanda’da Türk adayların ‘soykırım’ı tanımadıkları gerekçesiyle ihraç edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz peki?” diyor telefondaki Hollandalı gazeteci.

“Kaygıyla izliyorum.” diyorum. “Hem Fransa hem Hollanda’daki gelişmelerden büyük kaygı duyuyorum. Bu hatadan bir an evvel dönülmesini arzu ediyorum. Eğer ifade özgürlüğünden yanaysak, bunun çifte standardı olamaz. İfade özgürlüğü evrensel bir değerdir. Türkiye’de 301. maddeyi ifade özgürlüğünü engellediği için eleştiriyorsam, Fransa’da çıkarılmaya çalışılan soykırım yasasını da, Hollanda’daki gelişmeleri de benzer şekilde sonuna kadar eleştiriyorum. Üstelik bu tür uygulamalar sadece ve sadece her iki taraftaki aşırı uç milliyetçilerin işine yarar. Onların daha da keskinleşmesine sebep olur. Ermeniler ve Türkler arasında dostluk ve empati bağlarını artırmaya, her iki tarafın da birbirini anlamasına çalışan barışçıl insanların elini kolunu bağlar. Aradaki köprüleri yıkar. Sadece zarar verir.”

Devlet ya da devlet erkanı tarih yazmaya kalkarsa, tek bir tarih anlayışını dayatıp diğer yorumları susturmaya kalkarsa, bunun sonucunda hem ifade özgürlüğü boğulur hem özgür düşünce. Fransa’da devletin yapmak üzere olduğu budur ve son derece tehlikelidir. Siyasetçiler tarih yazamaz. Siyasetçiler tarihi kendi oy potansiyellerini artırmak için bir seçim malzemesi olarak kullanmaya başladıklarında bundan vahim sonuçlar doğar.

Baba ve Piç romanında Ermeni ve Türk kadınlarının hafızalarına, hikâyelerine, aile sırlarına odaklandım. Büyük tartışmalar ya da makro teorilerle değil, yerel, bireysel, mikro tarih çalışmalarıyla ilgilendim. İnsanı temel alan, insanların ortak acılarını ve değerlerini temel alan bir roman yazdım. Bir edebiyatçı olarak benim işim bireylerin hikâyeleriyle. Kaybolan hikâyeleri toplarım. İsterim ki yok olmasın hikayelerimiz; isterim ki seslerimiz ve yüzlerimiz silinmesin zamanın rüzgârıyla. Hem Ermeni hem Türk anneannelerinin sergüzeştlerinden beslenen bir roman yazdım, “hafıza ve hafızasızlık” ekseninde gidip gelen ve her iki halkın ortak noktalarını gösteren, ayrılıklardan çok ortaklıklardan, düşmanlıklardan çok dostluklardan beslenen. Ben tarihin her safhasının özgürce konuşulabilmesinden yanayım, her yerde her zaman. Daha da önemlisi, benim gibi düşünmeyenlerin ifade hakkını savunmam gerektiğine inanırım. Fikirlerine zerre kadar katılmasam bile. Ben kendim “soykırım” kelimesini yanıltıcı bulsam ve kullanmamaktan yana olsam da, şuna inanıyorum ki, ne Türkiye’de “evet, soykırım oldu” diyenler, ne Fransa’da “hayır, soykırım olmadı” diyenler yasaklanmalı, susturulmalı. Okurlar, bireyler, vatandaşlar her türlü fikri özgürce duyabilmeli. Kendileri karar vermeli. Aksini iddia edenler, halkı küçümsüyor, halkın ne düşüneceğini kendileri denetlemek istiyor.

Avrupa’da giderek artan bir Turcophobia (Türk-korkusu) var. Türkiye AB’ye yaklaştıkça, hem Türkiye içinde, hem Avrupa’da bu entegrasyonu istemeyenlerin refleksleri hızlandı.

Türkiye’nin önümüzdeki dönemde kendi kendine sorması gereken bir soru var: “Çocuklarımıza devredeceğimiz Türkiye’nin özgür düşünebilen, farklı fikirlerden korkmayan, kendine güvenen, potansiyelini ve insanlarını harcamayan, AB üyesi, demokratik ve dinamik, İslam ile Batı demokrasisinin bir arada yaşayabileceğini tüm dünyaya gösteren bir Türkiye olmasını mı arzu ediyoruz yoksa tam tersine, korkularla yönetilen, kutuplaşmalara esir düşmüş, kendi içine kapanmış, kozasına çekilmiş, gergin ve hırçın bir Türkiye mi?” Benzer şekilde Avrupalıların da kendi kendilerine sorması gereken çok temel ve basit bir soru var. “Türkiye’yi kaybetmek mi istiyoruz kazanmak mı?” Avrupa’da ne yazık ki giderek palazlanan İslam-korkusu ve Türk-korkusunun akıbeti bu temel soruya verilecek yanıta bağlı. İki ayrı Avrupa tahayyülü var, biri çok-kültürlü ve demokratik, diğeri korkulardan önyargılardan beslenen. Ve iki ayrı Türkiye tahayyülü var...

03.10.2006
    Konu saglam tarafından (03.10.2006 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir.

Travelair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

@fincher

Fikrine saygı duyuyorum. Evet kitabı okumadım. Ama zaten kitabı tartışmıyorum. Sadece eğer kitabı okuyanlar varsa fikir beyan etmesini istedim. Benim asıl tartıştığım bu tip insanların zarar verdiği. 301. maddeyi tartışan bu insanların arkalarına sığındıkları batı "medeniyet"lerinin bizzat kendilerinde bu 301. maddeler var. Ve şimdi onlar hep bir ağızdan 301. madde kaldırılsın veya değiştirilsin diyorlar. Niye?

Fikir özgürlüğü diyorlar. Fransa baş savunucusu fikir özgürlüğünün. Evet Nihat Genç'in sözlerini tekrarlayacağım ama bu bilgisiz değil onunla aynı fikre sahip olduğumu gösterir.

Fikir özgürlüğünün üst seviyede olduğu Fransa'da başını kapatan insanlara ne gibi yasaklar konuyor?

Müslümanlara ait kaç cami var? Onu bıraktım Ermenilere ait kaç kilise var?

Fransa'nın Cezayir'de katlettiği 1,5 milyon insana karşı ne gibi açılımları oldu?

Fransa'nın sömürgelerinde katlettiği insanlara karşı ne gibi açılımları oldu?

Fransa'nın parlementosunda kabul ettiği "Ermenilere soykırım uygulandı" maddesinden sonra en azından Cezayir'de yaşananları soykırımı kabul etti mi?

Bunu dile getiren yazarları, sanatçıları destekledi mi?

Fikir özgürlüğünün bol(!) olduğu bu ülkede bu katliamları dile getiren insanlar neden mahkemelerde sürünüyor?

Fikir özgürlüğünün bol(!) olduğu bu ülkede "Ermeni soykırımı olmamıştır" diyen insanlar neden hapse atılıyor?

Elif Şafak "Türkiye'de bu bir tabu, tabuları yıkmak lazım" derken, arkasındaki batı medeniyetleri(!) de ona tamamen destek verirken, "Ermeni soykırımı olmamıştır" diyen insanların hapse atılması gerçek bir "Reform" öncesi karanlık çağ Avrupa'sını simgelemiyor mu? Asıl bu tabu değil mi?

Elif Şafak Taşnak derneklerine gidip dökümanlar edindikten sonra Türk derneklerine gidip olayın diğer tarafını da incelemiş mi? Doğal olanı bu değil mi?

Artık gözünüzü açın. Bu parçalama politikaları. Orhan Pamuk "1,5 milyon Ermeni öldürüldü" derken Osmanlı nüfus kayıtlarında toplam Ermeni sayısı 800bin civarındaydı.

İşkembeden atarak yazar, aydın olunmuyor. Bunlar belli amaçlara hizmet eden insanlar. Avrupa birliğinin zamanında parlementosuna davet edip çağırdığı medya gruplarının da desteğiyle oluyor bunlar. Dışarda sömürgecilik, nüfus çatışmaları, içerde mandacılık zihniyetinin hakim olduğu bir zamandayız. Kanımca büyük tehdit altındayız. Allah sonumuzu hayır etsin
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çıkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor şükretmedikçe şampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalır, üretirsen çoğalır--------------------------------------İÇİN
    Arslanın sırtlanı çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

301. Madde " Türklüğü, cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini, devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır. Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz."

Savunma pozisyonuna geçen arkadaşlara birebir bu dava ile örtüşmesede şunları söylemek istiyorum. Kanun düşünce ve ifadelerden bahsetmiyor, hakaretten ve aşağılamadan bahsediyor. Ülkemizin birliğinin temel unsurlarına yazdıkları cümlelerde belirtilen aşağılama ve hakaretleri yapmadan kendini ifade etme yetisine yazarların sahip olması gerekir.

İngiltere'de veya diğer AB topluluğu ülkelerde özellikle ülkelerinin bölünmezliğine karşıt görüşlere ne yapıldığı hakkında fikriniz var mı ?

Hollanda'da seçim öncesi Türk adayların neden çıkarıldığını biliyormusunuz ?

Yine AB ülkelerinde hiçbir bilimsel ve tarihi gerçeğe dayanmadığı halde sözde ermeni soykırımı iddalarının varlığı konusunda şüphe eden öğretim görevlisi ve profesörlere ne yapıldığını konusunda bir fikri olan var mı ?

Sonuç olarak gerçek yazarla ucuz şöhret peşinde koşanları ayırmamız gerekir.

Adı geçen 1,5 miyon ermeni öldürüldü diyen şahsiyet 1,5 ay sonra neden " ben öyle bir şey söylemedim " dedi. Utanmadan büyük bir yüzsüzlükle bekleyeceksin taaki tv'lerde tartışma programlarına konu olana dek, yetmeyecek bu sana meclise taşınacak, gazeteler yazacak, yani bütün reklamdan nemalandıktan sonra " ben öyle bir şey söylemedim" diyeceksin.

Samimi ve dürüst insanlar böyle bir söylemin olduğunu duydukları anda tepki gösterirler. Bu intihalci zat gazeteleri ve televizyonları aramak için telefon mu bulamamıştır ?

Savunan arkadaşlar televizyondaki tartışma programlarından da görüldüğü üzere Elif Şafak'ın en büyük destekçilerinden biri olan hırant dink aşağıda yer alan sözleri etmişmidir ? yine elif şafak romanında veya röportajında aşağıdaki sözleri kullanmışmıdır ? eğer söylemişler ise ne anlama geldiğini bize bir açıklayabilirmisiniz bi zahmet.

Saygılarımla,

hırat dink ''Türk'ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan Ermeni'nin Ermenistanla kuracağı asil damarında mevcuttur''

Elif Şafak ''Bütün akrabalarını 1915'te kasap Türkler'in ellerinde kaybetmiş bir sülalenin torunuyum. Köklerime ihanet etmeyi öğrendim, soykırımı inkar etmek üzere yetiştirildim...'', ''...Sen kalk gel Orta Asya'dan, dal dosdoğru Anadolu'nun bağrına, sonra bir bakmışsın her yerdeler. Orada yerleşik milyonlarca Ermeni'ye ne oldu peki? Asimile edildiler, eridiler, yetim bırakıldılar,sürüldüler, mal mülklerinden oldular ''
    Konu Külünkoğlu tarafından (03.10.2006 Saat 14:22 ) değiştirilmiştir.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı fincher Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyu açan arkadaş dahil kaç kişi bu kitabı okudu?kitapta belirtildiği gibi hangi sözlerle Türklüğe hakaret edilmiş ve daha önemlisi bu sözleri kim söylemiş?kitaptaki ermeni karakterin ermeni soykırımı iddialarına kitaptaki diğer karakterlerin ağzından cevap verilmiş mi?ve son olarak kitap bir bütün olarak okuyucuya nasıl bir mesaj veriyor?
    Eleştirdiğiniz şey Avrupa temsilcilerinin bu tür davalara temsilci göndermesi ve davaları takip etmesiyse buna karşı çıkabilirsiniz.ama burda tamamen farklı bir eleştiri ve hakaret görüyorum.davayı açan reklam meraklıları gibi kitabı okumadan insanlar için ne idüğü belirsiz,ermeni,Türk düşmanı gibi ifadeler kullanılıyor.Orhan pamuk'la bir tutulması zaten başlıbaşına bir yanlışlık.Orhan pamuk kendi fikirlerini söylemiştir ve fikirlerinden dolayı eleştirilmesi normaldir.ancak burada durum tamamen farklıdır.ne yani kitabında Türkleri çok seven bir ermeni karakteri mi kullansaydı.ayrıca eserinde ermeni karakter kullanan birinin Amerikada fanatik ermeni kuruluşlarıyla görüşmesini tam bilmiyorum,ama öyle birşey varsa bunu son derece normal hatta olması gereken birşey olarak görüyorum.işine saygı duyan her insanın yapması gereken bir hareket,tıpkı filminde seri katil kullanan bir yönetmenin veya senaristin gerçek hayattaki seri katillerle görüşmesi gibi.edebiyatta ve sanatın diğer kollarında kötü yada sevmediğimiz karakterler bulunabilir.ancak bu bize o karakteri ortaya çıkaran insana hakaret etme veya karakterin yaptıklarından dolayı kişiyi sorumlu tutma hakkı vermez.bu sanatın doğasında vardır.mühim olan eser bir bütün olarak insanlara ne mesaj veriyor?
    zaten bu davanın açılması başlıbaşına bir komediydi.burda tepki gösterilmesi gereken kitabı dahi tam okumadan 301. madde çığırtkanlığı yaparak dava açanlardır.böyle saçmasapan davalar açarsan eloğlu da senin mahkemene gelip seni denetler.AB 'ye üyeysen oyunu kuralına göre oynayacaksın,birkaç kendinibilmeze bizi dünyaya rezil etme fırsatı vermeyeceksin.
    son olarak kitaptan bazı alıntılar yazacağım,gelen eleştiriler hakaret boyutunda olmazsa sevinirim.Türk'lüğümle ilgili spekülasyon yapılmaması en büyük temennim.Türkoğlu Türküm ve gurur duyuyorum.(tartışma çıkması durumunda butürlü forumlarda böyle hassas konuları tartışmak istemememden dolayı karşıt görüş gelirse cevap vermeyeceğim,bu yüzden önceden gelebilecek tepkilere karşı tedbir olarak yazdım son yazdığım kısmı)

"...Ama o zamanlar savaş zamanıydı iki taraftan da insanlar öldü. Ermeni isyancıların ne kadar Türk öldürdüğünü biliyor musun? Hikayenin öteki tarafını düşündün mü hiç? Eminim düşünmemişsindir. Acı çeken Türk ailelerine ne diyeceksin?...Türk Devleti bile yokmuş (Sayfa 215)...Ermeni iddiaları abartı ve çarpıtma üzerine kurulu yapmayın bazıları iki milyon Ermeni öldürdüğümüzü bile söylüyor. Aklı başında hiçbir tarihçi bunu ciddiye alamaz (Sayfa 216)...Küçük Şuşanı'yı yakınlardaki bir Türk köyünden iki kadın buldu....Altı ay boyunca bu ana kız ona kendi çocukları gibi baktılar (sayfa 247)...Günümüzde Türklere laf eden bir sürü Ermeni'nin olması Osmanlıların onları fazla rahat bıraktığının açık bir kanıtıydı (sayfa 269)."
    Bravo, gerçekten bravo.

Arkadaşlar, bu kitap ortaya çıktığından beri, okuyamadığım için deliriyordum. Yahu bu kadın bu kitap da ne dedi de böyle bir infial oluştu diye. Sonra benim çok meraklandığımı bilen bir arkadaşım, bana yukarıda Külünk'ün attığı mesajdaki satırları ve benzerlerinin olduğu bir e-mail gönderdi. Burada okuduklarım gerçekten de çok çirkindi. Ama daha sonra bunların kitapda dillendirilen bir Ermeni'nin sözleri olduğunu gördüm. Bir de kitabın pek çok kesim tarafından olanca güçle çarpıtıldığını. Şimdi kitap elimde ve en kısa zamanda (Laz Kapital biter bitmez) okuyacağım.

Rahmetli Uğur Mumcu'nun çok değerli bir sözü vardı:

"Bilgisi olmayanın, fikri de olmaz".
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeşim!

Naim
    Ziyaretçi

Alıntı Şimal Yıldızı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bravo, gerçekten bravo.

Arkadaşlar, bu kitap ortaya çıktığından beri, okuyamadığım için deliriyordum. Yahu bu kadın bu kitap da ne dedi de böyle bir infial oluştu diye. Sonra benim çok meraklandığımı bilen bir arkadaşım, bana yukarıda Külünk'ün attığı mesajdaki satırları ve benzerlerinin olduğu bir e-mail gönderdi. Burada okuduklarım gerçekten de çok çirkindi. Ama daha sonra bunların kitapda dillendirilen bir Ermeni'nin sözleri olduğunu gördüm. Bir de kitabın pek çok kesim tarafından olanca güçle çarpıtıldığını. Şimdi kitap elimde ve en kısa zamanda (Laz Kapital biter bitmez) okuyacağım.

Rahmetli Uğur Mumcu'nun çok değerli bir sözü vardı:

"Bilgisi olmayanın, fikri de olmaz".
    Şimdi Şimal Abi
    fikirlerine hassasiyetle Değer veririm
    Ama nedir bu kitabı okumadınız söz söylemeyin havası
    onu çözmüş değilim
    Kaldıki en nefret ettiğim şeydir bir konuda bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak
    ama benim eleştirdiğim nokta Kitapla ilgili 1 satır dahi yok
    yani kitaba 1 satır bile değinmemişim
    Kitabın kimler tarafından ısmarlama yapıldığı kimler tarafında fonlandığı ve basılıp reklamlandığını açıklamışım

ikinci olarak kendisi hakkında kendisi yorum yapar ama Travelair inde bahsettiği Kitabı okumadım okuyupda yorumları olan varsa öğrenebilirmiyimdi
    Ama nedense Bazıları Yazdıklarımızda ne denilmiş diye bakma gereği hissetmemişler ve bizi elifşafakı okumayıp eleştirmekle suçlayıp aynı suçu işlemişler

Not:
    bu arada Laz kapital bitince Paslaşalım

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Şimal Yıldızı o zaman açıklarmısın bu konuda kimin fikri yok ? benim bir fikrim var ve soru soruyorum. Aynı görüşleri paylaşmadığımız için bu sana yetmeyebilir. "Bu böyle değil" diyorsanız çürütün o zaman. İfade özgürlüğü ile hakaret kolkola girmiş gidiyor. Yukarıdaki yazının 3 yazarla ilgili kısımlarına cevap vermeyip üstün körü "a öyle değilmiş, böyleymiş" demek de neyin nesi ?
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Nereden
    İstanbul

Bir zamanlar "Uçurtmayı Vurmasınlar" diye ödüllü bir film izlemiştim. Filmde önemli rollerden biri, belki de başrol bir çocuğa verilmişti. Hapis edilen bir anne ve bakmakla yükümlü olduğu çocuk mecburen hapishanede

Neyse bir sabah annesi buna kızar "Lan yine mi altına işedin" diye

Çocuk külodununa işlenmiş Miki karakterini göstererek ilginç bir cevap verir:

-Ben işemedim Miki işedi...
    Arslanın sırtlanı çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

ironmaster

Konu Türk Düşmanlığı olursa, o zaman elbette bizim de söyleyeceğimiz çok söz var. hatta söylenmesi gereken pek çok söz var. Ama kitabı tartışıyoruz. Dolayısıyla kitabı okumadan, kitabı basan, yayan eleştiriliyorsa, tamam o zaman benim yazdıklarımı dikkate almayın. Ama Türkiye'de infial yaratan kitabın dedikleri. O zaman kitabın ne dediğine bakmak lazım diye düşünüyorum.

Alıntı Metin Külünk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimal Yıldızı o zaman açıklarmısın bu konuda kimin fikri yok ? benim bir fikrim var ve soru soruyorum. Aynı görüşleri paylaşmadığımız için bu sana yetmeyebilir. "Bu böyle değil" diyorsanız çürütün o zaman. İfade özgürlüğü ile hakaret kolkola girmiş gidiyor. Yukarıdaki yazının 3 yazarla ilgili kısımlarına cevap vermeyip üstün körü "a öyle değilmiş, böyleymiş" demek de neyin nesi ?
    ironmaster'a söylediklerimi tekrar edeyim, Türk Düşmanlığı ile ilgili, ya da Türk Toplumu ile Türk Tarihi'nin arasındaki bağı koparmak hevesi ve fiiliyatı gözardı edilemeyecek şekilde suratımıza vurup duruyor. Bu konuda hemfikir olmadığımızı düşündüğünüzü sanmıyorum.

Ama tartıştığımız şey kitap ve içinde söylenilenler ise, onu okumadan bunu yaparak nereye varacağız?

Ben daha tamamını okumadan "kitap çarpıtılıyor" diyerek bir tezat oluşturduğumun farkındayım. Ancak bir kitap yayınlanır yayınlanmaz iki çok farklı kesimden iki çok farklı ses getiriyorsa, birileri, hatta bazen her iki kesim de kitabı çarpıtıyor olmalı. Düz mantık bunu gerektiriyor.

-------------

Şimdi işin benim de canımı sıkan diğer tarafına bakalım.

Aynı gün bir ulusal gazetemizin orta sayfası, politika - siyaset bölümü. Bir tarafta Elif Şafak davası ile birlikte gündeme gelen AB yetkililerinin sözleri (manşette). Bir diğer tarafta Türk Bankalarının yabancı sermaye eline geçişi ile ilgili haber ve yorumlar, bir tarafta Rum Kesimi'nin gümrük birliğine dahil edilmesinin dayatılması, bir tarafta Türk Askeri'nin Lübnan Seferi ile ilgili haberler.

Ülke elimizden gitmiş haberimiz yok! Ülkenin tüm gündemi, geleceği yabancıların elinde. Eeee nerede kaldı Atatürk ve Şehitlerimizin "Büyük Türkiye Ülküsü?".

Arkadaşlar Türk Milliyetçiliği konusunda çook dertliyim ama bu kitabın başlığı altında bunu tartışmak istemiyorum. Bu iş basit bir edebi eser ile daraltılamayacak kadar derin bir mevzu.

Bir de son not: Hollanda'daki milletvekili adaylıkları geri çekilen 3 milletvekilinden ikisi hangi partiden adaydı?
    Trabzonsporlu olmak...

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ne işimiz varmış ta Orta Asya'dan buralara
    Şu soykırımı yapmadık keşke yapsaydıkta işte o zaman iyi olacaktık. Dünyanın kanunu böyle koyarsan iyisin, koymazsan kötü.
    Bazen Sevinç Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TÜRKÜZ Ulan!)

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Şimal Yıldızı; sondan başlayayım 3 değil 5 aday vardı. Senin kasdettiğine gelirsek ermeni soykırım iddalarına muhalefet ettikleri için el çektirilen adaylar hristiyan demokrat partiden adaydı. Bu sorudan hangi sonuca varmayı düşündüğünü anlayamadım.

Ben biraz kalın kafalı olduğum için yukarıdaki 301. madde'nin nesinden rahatsız olduğunuzu 3 yazar hakkında düşüncelerinizi, 2 yazarında birinin söylediği diğerininde söylediği zannedilen düşünceleri (ki ben düşünce diyemiyorum) hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum. Cevap verip vermemek size kalmış. Onlar için seni kıracak değilim ya.
    Trabzonspor √
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Naim
    Ziyaretçi

ironmaster

Konu Türk Düşmanlığı olursa, o zaman elbette bizim de söyleyeceğimiz çok söz var. hatta söylenmesi gereken pek çok söz var. Ama kitabı tartışıyoruz. Dolayısıyla kitabı okumadan, kitabı basan, yayan eleştiriliyorsa, tamam o zaman benim yazdıklarımı dikkate almayın. Ama Türkiye'de infial yaratan kitabın dedikleri. O zaman kitabın ne dediğine bakmak lazım diye düşünüyorum.
    Benim Bahsettiğimolayı tekrar anlatayım
    Kitabın Yazarı çok tartışılan Elif Şafak
    Kitabın Yayımcısı Metis Yayınları Eski Marksist Sosyalistler
    Kitabın yazarının Günlük yazılar Yazdığı Kurum Zaman Gazetesi
    Kitabın Yazımıyla ilgili Destek aldığı kurumlar Amerikadaki Ermeni Taşnak Kurumları

Şimdi Benim İrdelemek istediğim nokta Bu 3 oluşum nasıl olduda bir araya geliyor
    bunların Tek ortak noktada toplanacakları menfaat nedir acaba??

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Şimal Yıldızı; sondan başlayayım 3 değil 5 aday vardı. Senin kasdettiğine gelirsek ermeni soykırım iddalarına muhalefet ettikleri için el çektirilen adaylar hristiyan demokrat partiden adaydı. Bu sorudan hangi sonuca varmayı düşündüğünü anlayamadım.

Ben biraz kalın kafalı olduğum için yukarıdaki 301. madde'nin nesinden rahatsız olduğunuzu 3 yazar hakkında düşüncelerinizi, 2 yazarında birinin söylediği diğerininde söylediği zannedilen düşünceleri (ki ben düşünce diyemiyorum) hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum. Cevap verip vermemek size kalmış. Onlar için seni kıracak değilim ya.
    Bir yerlerde oturup konuşsak daha iyi değil mi yahu, ben yazmaya üşenen bir adamım (!!!).

Hristiyan Parti'yi vurgulamaktaki amacım şuydu: Bu partinin, Avrupa'daki tüm versiyonlarında "yabancılara" ve de Müslüman olan "en yabancılara" bakış bellidir. Dolayısıyla sırf "Ermeni Soykırımını tanımamak" sebebiyle bu partiden adaylıkları çektirilmiş insanlar, herhalde partilerinin bu görüşünü bugün öğrenmediler. Hristiyan Demokratlar'a Avrupa'da bile pek çok kesimce bile ihtiyatla yaklaşılıyor. Zaten oradan aday olmaları abesti bence. Neyse işin burası zaten konunun dışına çıkıyor. Ben döneyim sadede

Diğer bahsettiğin yazarların görüşlerini de edebi kişiliklerini de beğenmiyorum. Samimi de bulmuyorum. Bana biraz Hülya Avşar'ın edebiyat versiyonları gibi geliyorlar. İnsanlarda ego bazen öyle noktalara varıyor ki, millet, gerçek, din, kültür kavramlarını yemeye ve kendilerin bu saydıklarımın tamamının önüne koymaya bayılıyorlar, hatta yaşam gayeleri oluyor. Ben her ikisini de bu yönde değerlendiriyorum. Ama Elif Şafak'ı farklı tutuyorum; HENÜZ.

Türklüğe alenen veya dolaylı olarak hakaret edilmesini doğru bulmuyorum. Bunun ifade edilebilirliğinin serbestliği konusunda ise hemfikiriz. Kuralı olmayan tek bir kurum dahi yoktur ve tüm kurumlar önce kendi varlığını korumak zorundadır. Bu zorunluluk bir tarafa, bu ülkede "Türküm" diyen herkese Türk olma (hadi ortalık karışmasın Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma diyelim) şansı da tanınmıştır.

O zaman bu ülkenin ekmeğini yiyen, pasaportunu taşıyanların da bu ülkeyi küçük düşürmeye hakkı yoktur.

Ama Elif Şafak bu kategoriye dahil mi, henüz bilmiyorum. Ama:

• Mahkeme salonu çıkışı ona buna saldırıp hakaret edenler buna dahildir.
    • Mahkeme salonuna giren ve alenen davayı etkileyen AB yetkilisi buna dahildir.
    • Türk Mahkemelerinin hür karar almasına gölge düşürenler buna daildir.
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı ironmaster Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim Bahsettiğimolayı tekrar anlatayım
    Kitabın Yazarı çok tartışılan Elif Şafak
    Kitabın Yayımcısı Metis Yayınları Eski Marksist Sosyalistler
    Kitabın yazarının Günlük yazılar Yazdığı Kurum Zaman Gazetesi
    Kitabın Yazımıyla ilgili Destek aldığı kurumlar Amerikadaki Ermeni Taşnak Kurumları

Şimdi Benim İrdelemek istediğim nokta Bu 3 oluşum nasıl olduda bir araya geliyor
    bunların Tek ortak noktada toplanacakları menfaat nedir acaba??
    İrdelemek istersen Türkiye'de tezat mı yok:

Milliyetçilik ile ümmetçilik bir arada oluyor mu, oluyor.
    Devletin tüm kurumları, devletçiliğin düşmanı kapitalistler tarafından sömürülüyor mu, sömürülüyor.
    Sadece beşikaş, fener ve gs maçlarının yorumlandığı programın adı %100 futbol oluyor mu, oluyor.
    Ben koyu müslümanım diyenler icazeti ABD'den alıyor mu, alıyor.

Sen tezatı uzakta arama.

Daha fazla konuşturma ironmaster, böyle giderse beni içeri alacaklar
    Trabzonsporlu olmak...

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Mahkeme salonu çıkışı ona buna saldırıp hakaret edenler buna dahildir.
    --------------------------------------

Orda onu protesto etmek için gidenler ne ona saldırdı ne de hakaret edebilme şansını elde edebildi zira, Türk polisi yukardan sağlam emir almış orda protesto için bulunanlar polisler ve Elif Şafak'ın destekçileri tarafından darp edilmişlerdir. hep tersi olurdu ama bu sefer ülkücü avukatlar dayak yedi
    Bazen Sevinç Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TÜRKÜZ Ulan!)

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehmet_Mercanlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

yılardır olan şeyler bunlar , artık öyle bir duruma geldikki normal gibi karşılıyoruz ve coğumuzda eksik bilgi ve eğitimsizlikten dolayı yeterince sesimizi cıkaramıyoruz. bu yazılan ların hepsini okudum özet olarak. şunu söylim .

şimal yıldızı___________________________________________ _________
    Daha fazla konuşturma ironmaster, böyle giderse beni içeri alacaklar
    __________________________________________________ ___________
    bu cumle herşeyi anlatıyo...
    __________________SÜRMENE'Lİ______________________

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Emorfo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mahkeme salonu çıkışı ona buna saldırıp hakaret edenler buna dahildir.
    --------------------------------------

Orda onu protesto etmek için gidenler ne ona saldırdı ne de hakaret edebilme şansını elde edebildi zira, Türk polisi yukardan sağlam emir almış orda protesto için bulunanlar polisler ve Elif Şafak'ın destekçileri tarafından darp edilmişlerdir. hep tersi olurdu ama bu sefer ülkücü avukatlar dayak yedi
    Bence oradaki her iki taraf da bu eleştiriyi hakediyor. Yani ülkücü, sağcı, solcu farketmez. Bu ülkenin bağımsız (öyle inanmak zorundayız) mahkemeleri varsa, ona herkesin saygı duyması gerekir. Dolayısıyla dışarılarda yaşanan tantanalar, bizim adalet sistemimizin de içler acısı durumunu sadece bize değil, dünya aleme gösteriyor. İşte ülkeyi "küçük düşürmekten" kastım.

Sevgili Mehmet,

"beni içeri alacaklar"dan kastım, BMN adminleriydi.
    Trabzonsporlu olmak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Avrupa Diğer

Sevgili Mehmet,

ondan korkun olmasın abi... senin butur duşuncelerinden dolayı tebrikbile ederler.

Naim
    Ziyaretçi

Bence oradaki her iki taraf da bu eleştiriyi hakediyor. Yani ülkücü, sağcı, solcu farketmez. Bu ülkenin bağımsız (öyle inanmak zorundayız) mahkemeleri varsa, ona herkesin saygı duyması gerekir. Dolayısıyla dışarılarda yaşanan tantanalar, bizim adalet sistemimizin de içler acısı durumunu sadece bize değil, dünya aleme gösteriyor. İşte ülkeyi "küçük düşürmekten" kastım.

Sevgili Mehmet,

Yıllardır bu ülkede Davalar olur
    Kabul edersiniz Red edersiniz Her türlü Görüşten insanlar Yargılanır
    Hak Dedikleri,Özgürlük Dedikleri, İman Dedikleri, Başörtü Dedikleri ,
    Hakça Kaynakların Paylaşımı anti Emparyalizim dedikleri için insanlar yargılandılar
    her cepheden insanlar içerilere girdiler bazıları dışarı çıkamadı bazı davalar 26 sene sürdü
    Ama Hiç bir tanesi Daha böyle TEK CELSEDE bitmedi
    bugun TV ye çıkıp Ceza kanunu zorlayarak bir laf etsek
    Adımız cismimiz olmadığı
    Bir Cemaatlerin gölgesinde
    marksistlerin yanında
    dış güçlerin Kucağında olmadığımız halde
    bizde Serbest kalırmıyız Tek Celsede?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Mehmet_Mercanlı Nickli Üyeden Alıntı
    ondan korkun olmasın abi... senin butur duşuncelerinden dolayı tebrik bile ederler.
    Sen öyle san... Şimal Yıldızını bundan sonra yormayacağız. Yüzyüze konuşacağız. Yada mahkemede hesaplaşacağız.
    Trabzonspor √
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

AB'nin arka bahçesinde bekle Türkiye. Senden alacaklarımız var. Yalnız versende AB'ye kesin gireceksin diye birşey yok...

Sen o bahçede biraz oyalan!..

Biz bitiriyoruz...
    “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Avrupa Diğer

Sen öyle san... Şimal Yıldızını bundan sonra yormayacağız. Yüzyüze konuşacağız. Yada mahkemede hesaplaşacağız.

METİN abi elinden geleni yap . baksana mahkemeler artık cok geniş. ve bu tur olaylarda cok hassas. bişe cıkmaz yani..

Nereden
    İstanbul

Konuya sahip çıkmamız lazım

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Uçağı kaçıranda hain çıktı.

Artık kudurdular mı ne? Rahat duramıyorlar...
    “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

bordox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Kitabı okumadım

İlgimi çekmiyor, az çok tahmin edebiliyoruz ne yazıldığını konuşulanlardan,tartışılanlardan.

Ama insan adı Elif olan bir yazardan Doğu Anadolu'da Ermenilerce katledilen Eliflerin,Zeyneplerin,Ayşelerin,Fatmaların romanını da okumak istiyor.
    Adı Orhan olan yazardan Balkanlarda katledilen Orhanların,Memetlerin,Hüseyinlerin romanını okumak istiyor.

İnsan acı çekmişse ne olduğu kim olduğu önemli değil ama önce kendi acını dindirirsin sonra başkalarının derdine koşarsın.
    Kimseyide suçlayamazsın dıştaki isim ne olursa olsun içteki öz önemli.
    Amatör ruh,profosyonel düşünce
    İnsanların yaşaması için gerekli olan üç şey;Hava,su,DEMOKRASİ

sheva
    Ziyaretçi

Alıntı ironmaster Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1)Ortaklığın Tehlikeli boyutlarını anlamak için Elif hanıma okumak gerekmiyor

2)Kitapla ilgili Ne Edebi nede siyasi yazım manasında bir eleştri getirdim bu nedenle Kitabın okunmamış olması beni cahil yapmaz bir resmi anlamanız için illaki elinize bir anlama kılavuzu verilmesi gerekiyor sanırım?

3)Yargıladığım ve/veya Suçladığım bölüm kitabın içinden geçen yerler değil kitabın oluşturulma ve üzerinde kopartılan fırtınalara sebep olan bir kitabın faillerinden bahsediyoruz

vel hasılı
    Bir arabanın Pekinde Çin-Tayland-Hongkong Ortak Yapımı olduğunu söylemek için arabayla bir tur atmayı gerektirmiyor?

Umarım anlamışsınızdır
    yok anlamadıysanız söyleyin bir daha anlatayım
    öncelikle siz eğer gözleriniz bağlıyken 100 metre ilerinizde duran ve herhangi bir şekilde ses çıkarmayan bir araba için "hmmm çin tayland hong kong ortak yapımıdır abi kesin. geçende bilmem kim abi demişti bu sokaktakiler öyle diye" diyorsanız ya da hiç görmediğiniz ve yan odada duran bir resim hakkında sadece odadan çıkan ve sizin tanıdığınız tek insanın yaptığı yorumlara dayanarak yorum yapıyorsanız,kusura bakmayın ama evet cahilsiniz.

ikinci olarak kitapta yazılan şeyler diasporadaki ermenilerin cemaatlerini ayakta tutabilmek için soykırımı(!) bir tutunum aracı olarak kullandıkları,geleneklerini ve tüm aile yapılarını bu ermeni meselesi ve türk düşmanlığı üzerine kurduklarını anlatıyor. yani aslında iyi bir şey söylemiyor ermeniler için. ermenisan türkiye ile ilş. geliştirmeye çalışırken,bu sizin lafını etmeye bile tahammül gösteremediğiniz ermeni diasporasının lobi çalışmaları yüzünden anayasasına soykırım maddesi eklemek zorunda kalıyor. ya da cezayir'de,afrika'da yaptıkları vahşeti görmezden gelen nice Batılı devletin yapmadığımız bir şey yüzünden bizi suçlamalarına yol açıyor.
    siz konuşmaktan korkuyor,konuşmayı vatan hainliği ile eş değer tutuyorsunuz. halbuki onlar her zaman ve her yerde Türkiye ve soykırımla ilgili atıp tutuyorlar. siz kaçıyorsunuz,onlar üstüne gidiyorlar ve tabiki insanlar sizin gibi duyduklarına inanıyorlar.
    hadi diyelim ki osmanlı gerçekten de ermenilere soykırım yaptı( ki ben bunun soykırım tanımı içine alınamayacağını düşünenlerdenim) çıkıp "evet. osmanlı zamanında böyle bir şey olmuş. ama o zamanlar azınlık hakları ya da insan hakları gibi kavramlar yoktu. bunlar osmanlının tebaasıydı ve padişahın kullarıydı. istediğini de yapardı padişah bunlara. biz ise Tükiye Cumhuriyeti'yiz ve Osmanlı'nın yaptığı bir şey yüzünden suçlanmak istemiyoruz" desek ne olacak?? 2. dünya savaşından sonra Almanlar çıkıp " evet hitler 6 milyon yahudiyi yaktı,kesti,biçti ama o başka bir rejimdi biz de onaylamıyorduk. biz yeni bir almanyayız. pardon" dedi de noldu?? hitleri hitler yapan alman halkıyken hem de ??
    bu tür konuları siz biz konuşmazsak insanlar yalan yanlış konuşuyor. siz konuşmalarına izin vermediğinizde onlar mazlum konumuna yükseliyor.
    dış işleri bakanlığı bu ermeni yasa tasarılarının önüne geçebilmek için bir proje hazırlamıştı. ermenistanla ilş. geliştirilmesi ve ermeni soykırım iddialarıyla ilgili konferanslar düzenlenmesi gibi. ama sizin gibi düşünen hükümetler tarafından gerçekleştirilemedi bu proje.
    kürtlere poziitf hak verilsin diyen herkes vatan haini değil arkadaşlar. ya da ermeniler de çok fala acı çekmiş oalbilir ama bu soykırım değil başka bir şeydir diyenler de öyle. hele bu vatan haini yaftası 301. madde gibi ucu açık ve keyfe göre yorumlanmaya pek müsait bir maddeyle yapıştırılıyorsa vay bu ülkenin ,vay düşünce özgürlüğünü haline. bu durumda ben kalksam "bu meclis çalışmıyor kardeşim yatıyor hepsi " desem hapse atılabilirim,düşündünüz mü hiç bunu?
    Elif Şafak'ı tanımam etmem ama Sezar'ın hakkı Sezar'a,Tanrı'nın hakkı da Tanrı'ya.
    ha bir de bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamak var ki bu da pek sevdiğim başka bir vrcizzz sözdür.
    saygılar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)