Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ýstanbulspor Silah Ticareti Yldýrým & Sancaklý

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Standart Ýstanbulspor Silah Ticareti Yldýrým & Sancaklý

Nerden buldu bu parayý da Ýstanbulspor'u aldý diyenler,
    Ruslara, Sýrplara, bu silahlarý kim satar diyenler,
    Bu iþten çýkarý olan kim diyenler,
    Türk futbolu ! nereye kadar uzanýr diyenler,
    Buyrun cevaplar aþaðýda.

Yýldýrým'la silah ticareti yapýyoruz

Menajer Saffet Sancaklý, Aziz Yýldýrým ile savunma ihalelerine girdiðini söyledi.

Ali Þen'in iþini bize verdiler
    3.2 Milyon dolara Ýstanbulspor'u satýn alan menajer Saffet Sancaklý, Ali Þen ile Aziz Yýldýrým çekiþmesini de Yeni Aktüel'e açýkladý: "Yýldýrým ile silah ticareti yapýyoruz. Yýllardýr Rusya'daki savunma sanayisi iþinde ortaðýz. Daha önce bu ihaleleri Ali Þen alýyordu. Biz girince iþi bize verdiler."

Silahta Aziz Yýldýrým'la ortaðýz

Ýstanbulspor'un yeni sahibi Sancaklý, Fenerbahçe Kulübü Baþkaný Aziz Yýldýrým ile silah ticareti iþinde ortak olduklarýný açýkladý. Sancaklý, "Bu iþte Rusya adýna Türkiye'de tek yetkili biziz. Birkaç ihaleye girdik" dedi.

Ýstanbulspor'u TMSF'den 3 milyon 250 bin dolara alan eski milli futbolcu ve menajer Saffet Sancaklý, Fenerbahçe Baþkaný Aziz Yýldýrým'la yýllardýr savunma sanayisinde iþ yaptýklarýný söyledi. Bu konuda ilk kez Yeni Aktüel'e konuþan Sancaklý, "Aziz Yýldýrým ile yýllardýr Rusya'daki savunma sanayi iþinde ortaðýz. Daha önce tank ve helikopter gibi ihaleleri Ali Þen alýyordu. Biz girince iþi bize verdiler. Bu iþte Rusya adýna tek yetkili biziz..." Bu konuda kendisine hiçbir zaman soru sorulmadýðýný belirten Sancaklý'nýn, silah ticaretiyle ilgili sorulara verdiði yanýtlar özetle þöyle:

* Aziz Yýldýrým'la ortak, Rusya'dan silah ticareti yaptýðýnýz iddiasý vardý? Yapýyorduk. Hâlâ yapýyoruz. Ailem yapýyor. Yýllardýr Aziz Yýldýrým'la savunma sanayi iþinde ortaðýz. Bunun dedikodusu yapýlýyor sürekli, ama bana soran olmadý ki. Birisi gelip sordu da ben 'yok' mu dedim? Ticaret yapýyoruz. Ben bir þey saklamýyorum ki. En son bir helikopter ihalesine girdik, 'bu adamlar nereden çýktý' deniyor. Kardeþim bu bizim aile iþimiz ve yýllardýr yapýyoruz. Zaten çok ihale de olmuyor; yýlda bir tane ya oluyor ya da olmuyor. Büyük oluyor ama üç yýl kadar sürüyor.

TEK YETKÝLÝ BÝZÝZ

* Aziz Yýldýrým'la yaptýðýnýz iþ tam olarak ne? Savunmasanayisi dediðiniz kapsama ne tür silah ihaleleri giriyor? Buraya hiç girmeyelim. Baþka yerlere çekiyorlar. Ama Rusya'daki savunma sanayisiyle ilgili Türkiye'de tek yetkili biziz. Ya da bizim yol verdiðimiz kiþiler girer.

* Hem Boþnak kökenli olmanýz hem de tavýrlarýnýzla sizi Ali Þen'e benzetiyorlar; hatta size ikinci Ali Þen deniyor. Ben hayatýmda kimseye benzemek istemedim, istemiyorum. Herkesin kendine göre tarzý var, herkesin yolu açýk olsun.

ALÝ ÞEN YAPIYORDU

* Birleþik Fenerbahçeliler Derneði Baþkaný Aziz Yýlmaz, Aziz Yýldýrým ile Ali Þen arasýndaki kavganýn temel sebebinin Rusya'daki silah pazarý olduðunu ve sizin de Aziz Yýldýrým'ýn þirketinde olduðunuzu söylemiþti. Diyor bir þeyler. Bu olayýn aslý þu: Daha önceki yýllarda yani bizim ailemiz bu iþe girmeden önce Ali Baþkan (Þen) yapmýþ Rusya'yla savunma sanayi iþlerini.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Þamil Ekinci|Dozer Cemil|Þenol Güneþ|
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Ýslam Sezer - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    45

Boþu boþuna azize ye bu ülkenin Roman Abramoviç i demiyorduk.Bu ropörtaj herþeyi açýklýyor.Rus mafyasý ve azize el-ele el fenerini þampiyon yapsýnlar kara paralarýyla bizde de bazýlarý hasan üçüncüye küfür etmeye devam etsin boþu boþuna...
    Adam aldýrmada geç git, diyemem aldýrýrým.
    Çiðnerim, çiðnenirim, hakký tutar kaldýrýrým!

Nereden
    Hakkari

Karaparanýn babalarý ortaya çýkmaya baþlamýþlar.ç..

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr

Adam delikanlý gibi söylemiþ(gizlediði birleylerde var belli), Aziz Yýldýrým yýllardýr bu iþin içinde kimse ona sormaya cesaret(!) edemedi, nedense? Acaba bazý spor müdürlerinin altýndaki "hediye" Passatlar mý gitmedi

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

fb'nin transfer paralarýnýn stadyum paralarýnýn ve herþeyden önemlisi cumhuriyet diye lanse edilmeye çalýþan camianýn gerçekte ne kadar kirli ve baðýmlý olduðu bir kez daha ortaya çýkmýþtýr. Bu iliþkiler sonrasý boynundan baðýmlýlarýn neden bir baþkan adayý dahi çýkaramadýklarý gayet açýk. Kanlý kirli ve kara paraya kimsenin gücü yetmiyor.
    Gecmiþinden pislik akýyooor beter ol fenerbaceee !
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Þamil Ekinci|Dozer Cemil|Þenol Güneþ|
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ayþe Aygün - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    45

Türkiyedki Tün NATO ihalelrinin aziz yýldýrmdan sorulduðunu ve türkiyedki tek silah satýcýsý olduðunu zaten yýlardýr biliyordum. Bu yüzden NATO ile ilgili inþaat ihalesine bile girememiþtik. Haydan gelen para huya gider. Ancak kirli para böyle aklanýr. Aracý yaparsýn bir spor klubunu onuda kendiþne benzetirsin. Ýsarile bile silah satan firmalrýn baþýnda geliyo azize bey.
    Ýçimdeki Sevdan Öyle Büyük ki.Trabzonum.

BÜYÜK_TRABZON
    Ziyaretçi

aziz yýldýrým bu her pis iþin altýndan o çýkar zaten Allahýn yarým agýzlýsý

cicero9 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    41

Saffet Sancaklý, 27 Þubat 1966 doðumlu Beþiktaþ, Kocaelispor, Galatasaray, Fenerbahçe, Konyaspor ve ve A-Milli Takým hücum oyuncusu. Boyu 1.90 cm. Saffet faal futbol yaþantýsýný 1999-2000 sezonunda Kombassan Konyaspor'da býraktý ve FÝFA lisansý alarak futbolcu menajerliðine baþladý.
    19 defa A milli formayý, 1 defa da Ümit milli formayý giydi. Milli formayla 6 gol attý. Süper Ligde toplam 130 gol atarak adýný 100'ler klübüne yazdýrdý.
    TMSF'ye devredilen Ýstanbulspor'un 30 Haziran 2006'da yapýldý ve 3 milyon 250 bin dolar ile en yüksek teklifi veren Marmara Spor Faaliyetleri Sanayi ve Ticaret A.Þ, Ýstanbulspor’un yeni sahibi oldu, þirketin ortaðý olan Saffet Sancaklý Ýstanbulspor'un Sportif Danýþmanýdýr.

Gerçekten merak ediyorum, bu özgeçmiþe sahip adam 3milyon250bin dolarý orada ne þekilde birikti???
    Herkesten daha zeki(!), daha akýllý(!), daha giriþken(!), daha becerikli(!), daha yapýcý(!), daha nazik(!), daha terbiyeli(!) olduðu kesin.
    "dere coþtu bir kere"

Emorfo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Fenerbahçe=yalan, dolan, þerefsizlik oldu bu ülkede.
    Bazen Sevinç Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TÜRKÜZ Ulan!)

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Gerçekten merak ediyorum, bu özgeçmiþe sahip adam 3milyon250bin dolarý orada ne þekilde birikti???
    Herkesten daha zeki(!), daha akýllý(!), daha giriþken(!), daha becerikli(!), daha yapýcý(!), daha nazik(!), daha terbiyeli(!) olduðu kesin.[/QUOTE]

bu iþlerde aziz yýldýrým gibi adamlar maþa kullanýr , kirli ve pis iþlerini saffet sancaklý gibilere yaptýrýrlar...ayrýca bu pisliklerin üzerine gidecek irade ne yazýk ki yok, fenerbahçe rezalet cumhuriyeti olmasa devlet bu iþe el koyardý...cem uzaný bile bitirdiler çünkü..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

azize yýldýrým geldi mertlik bozuldu Türkiyede
    o kirli paralarla alýnan þampiyonluðun, yapýlan stadýn bn içine tüküreyim

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bu adamýn ortalýktan kaldýrýlmasý farz oldu artýk.
    "-Ben ALLAH'ýn adaletine inanýyorum.." Onur Recep Kývrak!

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

bu zaten biliniyordu ama dahada belirginleþti ehh fener=kara para

Travelair - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Bu da son röportajý. Sözlerinden caymýþ gibi

Sancaklý: "Baþkan dahil her þey satýlýk!"

Türkiye'de üç büyük kulübün formasýný taþýyan nadir futbolculardan biri olarak futbolseverlerin hafýzalarýnda yer alan Saffet Sancaklý, kurduðu menajerlik þirketiyle meslektaþlarý arasýnda bir ilke imza attý. Çok sayýda futbolcuyu Türk seyircisiyle tanýþtýran Saffet Sancaklý'nýn adý, geçtiðimiz yaz aylarýnda yaptýðý son atýlýmla birlikte Türk futbol dünyasýnda kulüp sahibi bir baþkan olarak anýlmaya baþladý. Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) Uzan Grubu'ndan devrolan Ýstanbulspor Ticari ve Ýktisadi Bütünlüðü, 3 milyon 250 bin dolar bedelle Saffet Sancaklý tarafýndan þirketleri arasýna dahil edildi. Yani bu demek oluyor ki, bir dönem tribünlerin ayakta alkýþladýðý 'Saffet', bu kez 'Saffet Baþkan' olarak tribünlerin karþýsýnda olacaktý. Yapacaklarý merakla beklenen Saffet Sancaklý ile bugüne kadar neler yaptýðýný ve yapacaklarýný konuþmak için bir mülakat talebinde bulunuyorum. Asistaný Özlem Haným'ýn yardýmýyla 2-3 gün içinde gerçekleþiyor görüþmemiz.
    Saffet Sancaklý'nýn Kadir Has Center'daki þýk ofisine giriþte bizi ilk karþýlayan, milli forma baþta olmak üzere, diðer kulüp renkleriyle objektiflere gülümseyen futbolcu Saffet'in görüntüsü oluyor.
    Sýcak bir ev sahibi var karþýmda... Büyük toplantý masasýnda baþlýyorum sorularýmý sýralamaya...
    "Türkiye'de boþluk vardý"
    Yeþil sahalardaki kariyerini sonlandýran diðer futbolcu arkadaþlarý gibi düþünmemiþ Saffet Sancaklý... Hatta, 1996 yýlýnda Þenes Erzik'in Federasyon Baþkanlýðý sýrasýnda, "Yurtdýþýnda birkaç yýllýk kursun ardýndan senin Milli Takýmý çalýþtýrmaný düþünüyorum" sözlerine "Düþünmüyorum" yanýtýný vermiþ Sancaklý.
    Erzik'in, "Türk futbolu sana yýllarca baktý, büyüttü. Seni bir yerlere getiren futboluna sýrtýný dönüp gidemezsin. Gidersen de kötü gidiþi eleþtiremezsin" sözleri karþýsýnda yeni çizgisini de belirlemiþ Sancaklý. Teknik kadrolarda yer almamayý baþtan kafasýna koyan Saffet Sancaklý, Türkiye'de de boþluk olduðunu gördüðü menajerlik merciine çevirmiþ rotayý...
    Eski Yugoslavya topraklarýnda dünyaya gelen Saffet Sancaklý'nýn bu bölgeyle süren baðlarýnýn, bu bereketli topraklar üzerinden gelen köklerinin, kendisi için bir avantaj saðlayýp saðlamadýðýný soruyorum...
    Baðlarýndan gelen avantajlarý olduðunu mutlulukla kabul ediyor Sancaklý. Sporcunun gittiði yerde hayat koþullarý, adetler ve düþünceler çerçevesinde kendisini yalnýz hissetmesinin eksi yönlerinin baþarýsýzlýðý getireceðini hatmetmiþ. "Bugün Sarejova'ya gittiðinizde canýnýz iþkembe çorbasý mý çekti? Çok rahat bulursunuz. Dolayýsýyla kökleri buradaki bir sporcu Ýstanbul'a geldiðinde yabancýlýk çekmiyor. Ýstanbul'da 2 milyon Boþnak var. Bulgaristan'dan bir oyuncu geliyor, milyonlarca göçmen var. Ama Brezilya'dan gelen bir sporcu için uyum süreci daha fazla zaman alýyor."
    Gelecek vaat eden oyuncu seçmenin uzmanýna bu soru sorulmadan olmaz... "Hangi ülkeden iyi oyuncu çýkar?" Saffet Sancaklý, eski adý Yugoslavya olan, bugün apayrý ülkelere bölünmüþ topraklardan çýkan isimlerin sýrf futbol deðil, baþta basketbol olmak üzere, kayak vb. gibi branþlarda gayet yetenekli olduklarýna deðiniyor. Bugün Ýspanya Ligi'nde en az 25-30 futbolcunun top koþturduðunu sözlerine ekleyerek...
    Bu arada bir hocasýnýn sarf ettiði sözleri hatýrlatýrken de karþýlýklý gülümsemekten kendimizi alamýyoruz. "Bosna'da yoldan çevir bir çocuðu, kramponlarýný giydir, sahaya sür!"
    "Dünyanýn neresine gidersem, gideyim aç kalmam!"
    Vefa'da profesyonelliðe adým atmasýnýn ardýndan Beþiktaþ'ta Siyah-Beyaz formayý taþýyan, ardýndan Fenerbahçe, Galatasaray ve Kocaeli renkleriyle futbol kariyerini sürdüren Saffet Sancaklý'ya Türkiye'de menajerlik kurumunun nasýl iþlediðini, daha doðrusu menajerin ne iþ yaptýðýný soruyorum...
    Sancaklý, menajerlik için baþvurduðu dönemde ilk kiþi iken, bugün ülkemizde 30 kadar lisanlý menajer olduðunun altýný çiziyor. Ama lisansý olmadýðý halde bu iþi yapanlarý sayýsý ise ürkecek kadar fazla...
    Baþvuru sýrasýnda seçilecek beþ dilden birinden tabi tutulduðu mülakatý anlatýrken, kaç dil bildiðini soruyorum. Eeee, "Burada bir cevher var" dendiðinde çoðu zaman kendisi gidip yerinde izleyen bir insan olarak ne'ce konuþur Saffet Sancaklý?..
    Balkan dillerinin yaný sýra Rusça'sýný "Fena deðil" olarak nitelendiren Sancaklý, Bulgarca ve Ýngilizce'yi rahatlýkla konuþtuðunu açýklayarak, sözünü tamamlýyor: "Dünyanýn neresine gidersem, gideyim aç kalmam!"
    Dünyada bu iþi yapan 256. kiþi olarak bu meslekte var olmaya çalýþtýðýný belirten Sancaklý, bu iþin artýk Futbol Federasyonu'nun bünyesinde yapýldýðýný not olarak iletiyor.
    - Peki, ne iþ yapar bu menajerler?
    "Menajer, sadece transfer ayýnda futbolcuyu bir yerden bir yere götüren ve sonra keyfine bakan kiþi deðildir. Transfer sonrasý kulüp – oyuncu - menajer üçgeninde dengeyi saðlayan kiþidir menajer. Oyunculara daima söylediðim þeydir. Kulüpler olmazsa hiçbirimiz olmayýz. Kulüplerin yaþamasý birinci kuraldýr."
    Bugüne kadar oyuncularýndan gelen en büyük þikâyet olan "Hoca beni oynatmýyor?" sýkýntýlarýný ikili diyaloglarla düzeltme yoluna gitmiþ Saffet Sancaklý. Yaþadýklarý birkaç olayda ise hukuki mercilere baþvurduklarýný gizlemiyor.
    - Tanýnmýþ bir oyuncunun transferi tanýnmayan bir isim karþýsýnda daha mý zordur acaba?
    Oysa Saffet Sancaklý aksini söylüyor... Çünkülerini ise þöyle sýralýyor... "O oyuncu, o takýmda yýldýz ise kulüpte de sorun yaratmýyor. Büyük oyuncuyu 10 kulüp birden istiyor. Siz seçiyorsunuz. Sýkýntý deðil, aksine keyifli taraflarý daha fazla"...

"Biz nokta atýþ yaparýz"

- Oyuncularýnýzýn belirli kaprisleri oluyor mu?
    "Son yýllarda kulüpler kendi transfer komitelerini kurmaya baþladý. Bu ekip maç izlemiþ, oyuncuyu çoðu zaman görmüþ kiþilerden oluþuyor. Özellikle ikinci ligde boðuþmuþ ve þampiyonlukla gelmiþ ekipler kendilerini menajerlere teslim ediyorlar. Bu da baþarý ya da baþarýsýzlýðý direkt etkiliyor. Ben bu tür ekiplere onlarca tanýmadýklarý yabancý oyuncuyu getirdim. Fakat, bu konuda þirketimin nokta atýþý yaptýðý da herkesçe bilinir."
    - Bu kokuyu nasýl alýyorsunuz?
    "Ekibimiz de var. Fakat benim bizzat izlediðim çok oyuncu var. Dünyanýn belirli noktalarýnda partnerlerimiz var. Rapor veriyor, olumlu ise biz de izliyoruz. Ya da ülkemize getiriyoruz. Prensip olarak seyretmediðim oyuncuyu Türkiye'ye getirmedim. 20 yýl top oynadým. Ýzlerken meslek grubum içinde birçok kiþiden önde olduðumu düþünüyorum."
    Silah ticaretinin aslý...
    Saffet Sancaklý'nýn bir dönem sýkýntýlý günler yaþamasýna neden olan þu silah olayýna dokunmanýn zamanýdýr artýk...
    - Menajerliðin dýþýnda bir iþiniz var mý? Basýnda da yer alan silah ticareti yaptýðýnýz hususunda neler söyleyeceksiniz?
    "Bu konuda sessizliðimi uzun süre korudum. Savunma sanayisi ile ilgili bir þirketimiz vardý. Askeriyedeki ambulans helikopterlerin bakým onarým ihalesine girdik. Konuþulduðu gibi bunun silahla ilgisi dahi yok. Ankara'da yazýþmalar sýrasýnda þehir içinde bir adres istendi. Ben de Aziz Yýldýrýmý'ý arayarak durumu izah ettim. 'Ver bizim ofisin adresini' dedi. Adresi verdim, ihaleye girdik ve kaybettik. Fenerbahçe'de Aziz Yýldýrým ile Ali Þen arasýnda yaþanan gerginlikte, 'Fenerbahçe'de asýl kavga silah ticareti. Gerçek organizatör Saffet' gibi kulaktan dolma bilgilerle konu manþetlere taþýndý. Rahmetli babamýn tavsiyesi hep aklýma geldi ve sustum. Çünkü ben kendimi biliyordum... Türkiye'de Aziz Yýldýrým'a karþý baþlatýlan olaylarýn içine çekilmeye çalýþýldým. Bu olaylardan sonra da þirketimi kapattým."
    "Ben bir ilkim"

"Türkiye nüfusunun yüzde 99'u üç büyükleri canlý dahi seyretmemiþtir. Fakat ben, üç büyüklerin de formasýný giydim. Hem de Türkiye Cumhuriyetinde bir ilk olarak..."
    Anýlarýna dönüp yaþamayý sevmiyor Sancaklý... Ama bir mahalle maçýnýn 90 dakika anlatýlmasý karþýsýnda çileden çýktýðý nadir zamanlarda, "Þampiyonlar Ligi'nde Barcelona ile Nou Camp Stadý'nda maça çýktýðýmýzda" diye sözü alýyormuþ...
    - Bu kadar farklý renkler için ter döktünüz, gönlünüzdeki renk nedir?
    "Sarý-Siyah!.."
    Anlaþýldý... Ýstanbulspor macerasýnýn sayfalarýný açmaya baþlayabiliriz...
    - Ýstanbulspor'u 3.250.000 dolara þirketiniz ihaleye girdi ve kazandý. Forbes Dergisi, Eylül ayýnda size ayýrdýðý özel bölümde, "3 büyük kulüpte forma giymiþ, yýllarca menajerlik yapmýþ birisi için bu garipsenecek bir rakam deðildir" yorumunda bulundu. Peki bu parayý nasýl biriktirdiniz?..
    "Oynadýðým takýmlarýn en pahalý oyuncusuydum. 15 sene top oynadým. Futbolu da öyle býraktým."
    - Ýstanbulspor macerasý nasýl baþladý?
    Bu kelimeyi kullanýrken imtina ediyorum. Sonu görünmeyen bir þeydir macera... Düzeltiyorum. Fakat, Saffet Sancaklý "Yok yok haklýsýnýz. Çünkü bu bir macera" diyor, büyük bir açýk yüreklilikle ve ekliyor: "Futbolu býraktýktan sonra, 'Bir takým alalým' düþüncem daima oldu."
    - "Benim olsun" hissinin bunda etkisi var mý?
    "'Benim olsun' sözü doðrudur. Ýstanbulspor anonim þirket olduðu için, yönetimin 2 yýl sonra gitmesi gibi bir durum yok. Biz, 2000 yýlýnda Göztepe'ye de talip olduk. Çünkü o da AÞ'ydi... 5 milyon dolar teklif ettik. Onlar 7,5 milyon dolar istedi. Ödeyecektik. Fakat yukarýdan gelen bir emirle vazgeçtiler. Ýsviçre'deki Grashoppers ile Belçika'daki Charleroi kulüplerini de almaya gittik. Ýstanbulspor'u da yatýrým olarak düþündük. A Grubu'ndan alýp, Süper Lig'e taþýyýp, belirli ölçülerde tesise kavuþturup, marka deðerini artýrarak 1'e 10, 1'e 20 kazanmak... Ticari yönü bu... Bir yönü daha var. Bu da oyuncu yetiþtirerek, sirkülasyon saðlamak. Tabii bunlar 3 ya da 5 ayda olacak þeyler deðil. Baþarýya ulaþabileceðimizi düþünüyoruz."
    "Hediye oyuncumuz çok"

Futbolcular için genelde, "futbolu býraktýktan sonra bir iþ yapamaz, ya yorumcu olur ya da köþe yazarý" þeklinde yerleþik bir kanýnýn bulunduðunu hatýrlatan Sancaklý, yaptýðý son giriþimle bu kanýyý kökünden sarstýðýný düþünüyor..."Ýyi ki Saffet futboldan geldi de kulübe hayat vermeye çalýþýyor..." sözleriyle farklý bir baþlangýç için adým attýðý kanaatinde: "Birçok Anadolu kulübünden oyuncu aldým para vermedim. Fenerbahçe, Denizlispor, Galatasaray'dan oyuncu aldým, para vermedim. Ben baþka bir iþ yapýyor olsam bu kadar destek görmezdim. Böyle bir baþlangýca Türk futbolunun ihtiyacý vardý. Biz de yapýnca insanlara sempatik geldi."
    Ýstanbulspor ile yýllardýr iç içe olduðunu söylüyor Sancaklý. "Ýstanbul Üniversitesi'nin 200'ün üzerinde öðretim görevlisinin Ýstanbul Erkek Lisesi mezunu olmasý bu kurumun nasýl elit bir tabaka olduðunun da önemli bir göstergesi. Kulübe daha talip olmadan bu yönde telkinler sürekli alýyordum. Aldýktan sonra çok sevindiler. Maddi bir destek yok. Ama manevi desteklerini hiç esirgemediler."
    "Koltuk için gelmedik"
    Yýlbaþýndan sonra koltuðunu devretmeye hazýrlanýyor Saffet Sancaklý.. Ama bu durumdan hayli hoþnut...
    "Yeni yýlla birlikte kulüp baþkanýmýz Aziz Alturfan olacak. Bu camianýn duayenlerinden. Böylesine elit bir kulübe de profesör bir baþkan yakýþýr. Bu da derdimizin koltuk olmadýðýný yeterince anlatacaktýr."
    - Bunun için henüz erken deðil mi?
    "Hayýr, böylesi elit bir kulübe de profesör bir baþkaný daha uygun buluyorum. Kendisi Ýstanbul Üniversitesi Ýstanbul Týp Fakültesi Ortopedi Ana Bilim Dalý Baþkaný. 10 yýldan fazla baþkanlýk yapmýþ, kulübü belli yerlere taþýmýþ, 1970 yýlýndan bu yana tüm resmi maçlarýný izlemiþ. Ýstanbulspor aþýðý bir insan. Bu tür eðitime sahip insanlarý Ýstanbulspor'un kökleriyle daha da baðdaþtýrýyorum."
    "Uzan, tesisi düþünmedi"
    - Uzan dönemi çok iyi günler olarak anlatýlýyor, sizin düþüncelerinizi alabilir miyim?
    "Cem Uzan'ýn maddi gücü farklýydý. Oðuzlar, Aykutlar, Sergenler o dönemde oldu. Fakat o zaman Sayýn Uzan'ýn yapmadýðý bir þey var ki... O konuda hâlâ þaþkýným. Bir tek tesis yapmadýlar. 1926'da kurulmuþ bir takýmýn çakýlý bir çivisinin olmamasý acýdan da öte. Ama o takýmý zevk için almýþtý. Belki o nedenledir. Oysa biz, nasýl sinekten yað çýkartýrýz diye düþünüyoruz!.."
    - Ýlk yarý performansýnýz beklentilerinizin altýnda mý?
    "Lig sýralamasýnda üstümüzdeki 5 takýmýn ikisini yendik, üçüyle berabere kaldýk. Demek ki, umutlar daha taze. Ýyi bir hazýrlýk dönemiyle Süper Lig için çabalýyoruz. Diyarbakýr, Malatya... Alt sýramýzda Altay, Samsun. Kocaeli, Ordu gibi mücadele veren þehir takýmlarý var... Ligi maç maç deðerlendirmek lazým. Ama bu sene Allah kýsmet eder mi, göreceðiz?.. Eðer bu sene, bunu baþarýrsak, yine ekmeðe zam gelecek, sebebi biz olacaðýz!.. Ondan korkuyorum!.."
    Yýllarca futbol oynamýþ bir kiþi... Þimdi kulübün baþkaný da olsa... Bilgisi, birikimi çerçevesinde bunlarý teknik direktörüne aktarmak ister mi acaba? Merak ediyorsunuz deðil mi? Buyurun cevap...

"Ekibime güveniyorum. Dördünü de seçerek ve güvenerek getirdim. Hocama söyledim. Baþkan gibi gelip konuþursan, 'Þunu þurada oynat, þunu þuraya al' demem. Bunlarý ben söyleyeceksem senin burada ne iþin var?.. Fakat, eski bir futbolcu ve futbola göbeðinden baðlý bir adam ve arkadaþým olarak fikirlerimi sorarsan yorumunu yaparým. Hocamýza, 'Bunu sakýn Baþkan-Hoca iliþkisine getirme' dedim. Her gün sohbetlerimiz olur, karþýlýklý konuþuruz. Bunun aksini kabullenen kiþi de hocalýk yapamaz."
    - 3 büyüklerin beklenenden fazla puan kaybetmesini nasýl deðerlendiriyorsunuz?
    "Fenerbahçe'nin oyuncularýnýn geç geliþi adaptasyon sorunu yarattý. Beþiktaþ takým koordinasyonunu kuramadý. Ayný bölgeye ayný tip adamlar alýndý. 5-6 maçlýk seri yakalayamadý. Galatasaray ise geçen sene þampiyonluk için harcadýðý eforun sancýlarýný yaþýyor. Borçlarý nedeniyle de oyuncu alamýyor. Anadolu takýmlarý için büyük bir fýrsat oldu."
    - Anadolu topraklarýndan bir þampiyon çýkar mý peki?
    "Çýkmaz. Vestel Manisa, Gençlerbirliði çok ciddi noktalara geldiler. Ben bir Anadolu takýmýný þampiyon göremem gibi geliyor. Eðer Ýstanbulspor'u Anadolu takýmý saymazsanýz!.."
    - Seyirciyi artýrmaya yönelik bir planýnýz var mý?
    "Olacak. Fakat bir yükseliþ var, seyircimiz günden güne artýyor. Gelen baþarýyla birlikte seyirci konusunda sýkýntý çekmeyeceðiz."

"B planý hazýr, hatta C planý da!"
    Hadi biraz hayal kuralým. Faraza bir soru olacak ama, yönelttiðim sorulara içten cevaplar alýyorum Saffet Sancaklý'dan. Þimdiki soruyu bir þekilde soracaðým. Varsýn faraza olsun!..
    - Sancaklý Menajerlik Þirketi'nin elinde süper, genç bir yetenek var. Ýstanbulspor'da da iþler süper gidiyor, bu gence ihtiyaç olacak.. Fakat bu oyuncuya talip, istediðiniz rakamý verecek takýmlar kapýda bekliyor... Kararýnýz?
    "O anda duruma göre deðerlendiririm. Geçenlerde Mardinspor Kulüp Baþkaný Þekip Elik ile havalimanýnda karþýlaþtým. Bana, 'Hocan bu ligin en iyisi' dedi. Ben de, 'Ýstersen, hocayý da satayým' cevabýný verdim. Deðerini bulan herkesi, deðerini bulup, satmak niyetindeyiz. Bizde baþkan dahil her þey satýlýk!.. Hocama bugün teklif gelsin, transferine yardýmcý olurum... Ben getirene kadar Naci Þensoy'u kim tanýyordu ki. Türkiye'de daha ne Naci Þensoy'lar var...'
    'Takýmda bir deprem yaþanýr mý' diye düþünmeden, takýmýn hocasýný gözünü kýrpmadan deðerine teslim etmeyi düþünen Saffet Sancaklý'nýn A'nýn dýþýnda, B, hatta C planýnýn dahi varlýðýný görebiliyorum bu sözlerin ardýndan...
    "Ýngiltere Premier Ligi'nde yabancýlarýn takým alabilme imkaný var, düþünüyor musunuz?" þeklindeki sorum üzerine gözlerinde bambaþka bir ýþýk yanýyor Sancaklý'nýn... Daha kelimeler dökülmeye baþlamadan, bu sözlerin "Ahh, nerede?!" olduðu anlaþýlacak kadar net bakýþlar bunlar...
    "En kötüsünün deðeri 400-500 milyon pound... Olsaydý param Ýngiltere'de de takým aldýrdým. Ýngiltere'de de futboldan para kazanýrým, Almanya'da da... Ama þu anda gücümüzün çok çok üstünde rakamlar. Hayalini dahi kuramam. Ama, iþ olarak altýndan kalkar, baþarýlý hale getirebilirim."
    3 büyük kulüp için Saffet Sancaklý'dan 3-5 satýr
    Türkiye'nin güzide takýmlarýnda forma giydiniz. Bu kulüpler için yorum istesem...
    Beþiktaþ: Süleyman Seba döneminde Beþiktaþ'taydým. Þu ankinden farklýydý. Kulüp olarak aþýrý mütevazi ve aile gibiydik. "Adam" lafýný keþke Süleyman Seba diye deðiþtirseler... (1987)
    Galatasaray: Tam o Þampiyonlar Ligi mücadelelerinde lise ve camianýn verdiði galeyanla, üst düzey atýlýmlara baþlamýþ bir takýmdý. Kol kýrýlýr yen içinde kalýrdý. Þimdi yaþanan kavgalar ve demeçler o zaman ayýp sayýlýrdý. Bizler þimdiki futbolcular kadar konuþmazdýk. (1993)
    Fenerbahçe: Baþarýyý da baþarýsýzlýðý da abartan bir takýmdýr. Þu anda da iþler iyi gittiðinde dünyanýn en keyifli kulübüdür. Kötüye dönünce çok ciddi sýkýntýlar yaþadýk. (1996)
    "Beni Peter Crouch'a benzetirler"
    Bu arada Saffet Sancaklý'nýn 6. hissinin hakikaten kuvvetli olduðu yönünde tüyolarý dinlerken buluyorum kendimi... Hissi kablel-vuku cinsinden, kimi þeyleri rüyasýnda gördüðünü ve olaylarýn üstüne gittiðini anlatýyor Sancaklý... Mesela daha kulüp hakkýnda düþünceleri dahi oluþmamýþken, rüyasýnda Ýstanbulspor'da oynarken görmüþ kendisini. "Oynadýðým takýmlara Ýstanbulspor'u da ekleyin. Rüyamda Ýstanbulspor'da top koþturuyordum" dedi. Sonrasý malum...
    "Ýþlerimde hislerime güvenirim. Ýnandýysam, inatla asýlýrým. Ýtikadým sonsuz.. Cenab-ý Allah diyor ki, ben size akýl verdim. Kullanýn. Anlýk aldýðým kararlarýn çoðunda baþarýlý olmuþumdur."
    Yine futbol ama biraz daha eðlenceli þeyler konuþalým...
    - Kimi yönlerinizden dolayý Ýngiliz Chelsaa Futbol Kulübü'nün Rus patronu Roman Abramovich'e benzetilmenize ne diyeceksiniz?
    "Ben ondan daha yakýþýklýyým!.. Atilla Gökçe de geçen beni Berlusconi'ye benzetti. Abramovich ile ilgili yakýþtýrmalar var. Benden yaþça da ufak. Ben onun gibi olmaya çalýþmýyorum. O baþka bir adam."
    - Liverpool'un golcü futbolcusu Peter Crouch'a benzetildiðiniz yönündeki söylentilere ne diyeceksiniz peki?!
    "Onu bana benzetirler!.. 1.95 boyunda ve bu boyuna raðmen çok hareketli. Fiziðinin dýþýnda tarzý da benziyor. Senin gibi oyuncu diyorlar."
    Bir menajerlik anýsý...
    Fahrettin Ömeroviç, yýllar önce Türkiye'ye geldiðinde Antalya'ya giderken "Nasýl bir yer?" diye sormuþ Saffet Sancaklý'ya... Cevap belli... 12 ay sýcak güneþ, deniz... Fakat ertesi gün Antalya'da Ömeroviç'in lapa lapa yaðan kara karþý þaþkýn ve soru iþaretleriyle dolu bakýþlarýný hâlâ unutamýyor. Antalya'ya 42 yýlda bir yaðan kar, Ömeroviç'e denk gelmiþ yani...Haber bültenlerindeki anonslar kurtarmýþ Sancaklý'yý!..
    "Alex iyiyse tadýndan yenilmez"
    - Liglerimizde izlerken size keyif veren oyuncular elbette vardýr, bizimle paylaþýr mýsýnýz?
    "Alex iyi oynadýðý zaman tadýndan yenmez bir adam. Bunu herkes kabul ediyor zaten. Galatasaray'da Arda'nýn görüntüsü, zaman zaman oynamasa da Aydýn'ýn çýkýþlarý... Hani 20 sene oynamýþlar Ýtalya'da, gelmiþ de yeniden burada oynuyorlar gibi halleri müthiþ keyif veriyor..."
    - Sizin elinizde yeni Ardalar var mý?
    "Ýddia ediyorum, birkaç sene sonra Ýstanbulspor'dan çok sýk yýldýzlar çýkacak. Þu an dahi elimizde 10 civarýnda yýldýz adayý var. Yýldýz olma ýþýðýný gördük. Savaþ diye yeni bir oyuncu aldým, 17 yaþýnda. Eðer benim isteðim þekilde ilerlerse 2-3 sene sonra Türkiye'nin en büyük yýldýzlarýndan biri olacak. Birkaç milyon dolarlýk bir oyuncu olacak. Böyle 10-12 tane oyuncum var. Ama çok þey onlarýn elinde, biz sadece yol gösteririz, gerisi onlara kalmýþ. Ki önlerinde artý ve eksi örnekleri fazlasýyla var..."
    - Bir dönemin yýldýzlarý da sizin kadronuzda Oktay ve Baliç...
    "Evet, bizim kadromuzdalar. Adam gibi de iþlerini yapýyorlar. Memnunum.."
    "20 sene topa kafa attým, ama arkalarda biraz akýl kalmýþ" diyecek kadar kendisiyle barýþýk ve neþeli bir insan olan Saffet Sancaklý ile keyifli bir sohbete imza attýk.
    Kararlý, adýmlarýný bilen bir duruþ...
    Hayatýndaki ilklerden bahsetti...
    Bir de olabileceklerden...
    Sanýrým onlarýn da planlarý hazýr...
    B, C, D, E !....
    gibi...

Röportaj: Saadet Özcan
    Fotoðraflar: Bora Toprakcý

26.12.2006
    Kaynak : SuperSpor.com
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çýkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor þükretmedikçe þampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalýr, üretirsen çoðalýr--------------------------------------ÝÇÝN
    Arslanýn sýrtlaný çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Yaþ
    62

Olaylar degisik konulara gidiyor.

1- Nerden buldu Saffet bu paralari???

Futboldan ve ardindan (7-8 yildir) menejerlik yaparak kazanilan paralar bu
    Hayal degildir.. Örnegin Rüstünün kazandigi paranin yüzde 10 u kulüpten
    aliyor... 3 yilda 4.5 Milyon Dolar aliyorsa , Saffet 450 bin dolar aliyor.
    Saffetin kac tane Futbolcusu var ona göre düsünün...
    Bence Futboldan anlayan birisinin almasi Istnabulspor icin daha hayirli
    olabilir.

2- Silah Tüccarligi
    Karadenizli her insanin ve Türkiyenin bir cok insanin silahi olduguna göre,
    bu olayda o kadar ilegal olmadigina göre burda bir piyasa olmasi gayet
    dogal. Piyasada pay sahibi olan elemanlar elbette olur.
    A.Yildirimin Nato ve Silahli kuvvetler icin calistgi icin, Silah ticareti
    yapmasida gayet dogaldir ve pek anormal bir sey görmüyorum..
    Haa kisilerin baska özellikleri tartisilir, o da gayet dogaldir.
    Ama yazilan konuda , herhangi ilegal bir durum görmüyorum..

BÜYÜK_TRABZON
    Ziyaretçi

Alýntý Hattrick Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Olaylar degisik konulara gidiyor.

1- Nerden buldu Saffet bu paralari???
    Futboldan ve ardindan (7-8 yildir) menejerlik yaparak kazanilan paralar bu
    Hayal degildir.. Örnegin Rüstünün kazandigi paranin yüzde 10 u kulüpten
    aliyor... 3 yilda 4.5 Milyon Dolar aliyorsa , Saffet 450 bin dolar aliyor.
    Saffetin kac tane Futbolcusu var ona göre düsünün...
    Bence Futboldan anlayan birisinin almasi Istnabulspor icin daha hayirli
    olabilir.

2- Silah Tüccarligi
    Karadenizli her insanin ve Türkiyenin bir cok insanin silahi olduguna göre,
    bu olayda o kadar ilegal olmadigina göre burda bir piyasa olmasi gayet
    dogal. Piyasada pay sahibi olan elemanlar elbette olur.
    A.Yildirimin Nato ve Silahli kuvvetler icin calistgi icin, Silah ticareti
    yapmasida gayet dogaldir ve pek anormal bir sey görmüyorum..
    Haa kisilerin baska özellikleri tartisilir, o da gayet dogaldir.
    Ama yazilan konuda , herhangi ilegal bir durum görmüyorum..
    Bence aziz yýldýrýmý savunmak illegal bir harekettir

cicero9 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    41

Standart Sancaklý

Tüm ropörtajý okudum, tilki bir adam olduðu verdiði cevaplardan belli. Yalnýz, arkadaþ þu soruyu da sorsaydý keþke:

- Türkiye'de yatýrýmlarýn büyük çoðunluðu çevresel þartlar, ulaþým, malzeme ve teknoloji talepleri nedeniyle Ýstanbul ve çevresine yapýlýyor, anlýyorum.
    Be Saffet Efendi, madem iyi niyetlisin, Türk futbolu için çalýþtýðýný belirtmiþsin Þenez Erzik'e; peki neden Anadolu'nun taraftar desteði daha yoðun olabilecek daha coþkulu bir iline yatýrým yapmýyorsun? Futbol için Ýstanbul'dan uzak olman ne kadar kayýp yaratýr ki sana, ki bence fazladan kazanç saðlar?
    "dere coþtu bir kere"

#10 Fietra - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Ben bir þeyi kaçýrdým herhalde savunma sanayisinde iþ yapmanýn neresi kara para?
    keyif adamý ..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)