Cafedegoygoy
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: stanbulspor Silah Ticareti Yldrm & Sancakl

Trabzonspor Kongre yesi
    Klnkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    46

Standart stanbulspor Silah Ticareti Yldrm & Sancakl

Nerden buldu bu paray da stanbulspor'u ald diyenler,
    Ruslara, Srplara, bu silahlar kim satar diyenler,
    Bu iten kar olan kim diyenler,
    Trk futbolu ! nereye kadar uzanr diyenler,
    Buyrun cevaplar aada.

Yldrm'la silah ticareti yapyoruz

Menajer Saffet Sancakl, Aziz Yldrm ile savunma ihalelerine girdiini syledi.

Ali en'in iini bize verdiler
    3.2 Milyon dolara stanbulspor'u satn alan menajer Saffet Sancakl, Ali en ile Aziz Yldrm ekimesini de Yeni Aktel'e aklad: "Yldrm ile silah ticareti yapyoruz. Yllardr Rusya'daki savunma sanayisi iinde ortaz. Daha nce bu ihaleleri Ali en alyordu. Biz girince ii bize verdiler."

Silahta Aziz Yldrm'la ortaz

stanbulspor'un yeni sahibi Sancakl, Fenerbahe Kulb Bakan Aziz Yldrm ile silah ticareti iinde ortak olduklarn aklad. Sancakl, "Bu ite Rusya adna Trkiye'de tek yetkili biziz. Birka ihaleye girdik" dedi.

stanbulspor'u TMSF'den 3 milyon 250 bin dolara alan eski milli futbolcu ve menajer Saffet Sancakl, Fenerbahe Bakan Aziz Yldrm'la yllardr savunma sanayisinde i yaptklarn syledi. Bu konuda ilk kez Yeni Aktel'e konuan Sancakl, "Aziz Yldrm ile yllardr Rusya'daki savunma sanayi iinde ortaz. Daha nce tank ve helikopter gibi ihaleleri Ali en alyordu. Biz girince ii bize verdiler. Bu ite Rusya adna tek yetkili biziz..." Bu konuda kendisine hibir zaman soru sorulmadn belirten Sancakl'nn, silah ticaretiyle ilgili sorulara verdii yantlar zetle yle:

* Aziz Yldrm'la ortak, Rusya'dan silah ticareti yaptnz iddias vard? Yapyorduk. Hl yapyoruz. Ailem yapyor. Yllardr Aziz Yldrm'la savunma sanayi iinde ortaz. Bunun dedikodusu yaplyor srekli, ama bana soran olmad ki. Birisi gelip sordu da ben 'yok' mu dedim? Ticaret yapyoruz. Ben bir ey saklamyorum ki. En son bir helikopter ihalesine girdik, 'bu adamlar nereden kt' deniyor. Kardeim bu bizim aile iimiz ve yllardr yapyoruz. Zaten ok ihale de olmuyor; ylda bir tane ya oluyor ya da olmuyor. Byk oluyor ama yl kadar sryor.

TEK YETKL BZZ

* Aziz Yldrm'la yaptnz i tam olarak ne? Savunmasanayisi dediiniz kapsama ne tr silah ihaleleri giriyor? Buraya hi girmeyelim. Baka yerlere ekiyorlar. Ama Rusya'daki savunma sanayisiyle ilgili Trkiye'de tek yetkili biziz. Ya da bizim yol verdiimiz kiiler girer.

* Hem Bonak kkenli olmanz hem de tavrlarnzla sizi Ali en'e benzetiyorlar; hatta size ikinci Ali en deniyor. Ben hayatmda kimseye benzemek istemedim, istemiyorum. Herkesin kendine gre tarz var, herkesin yolu ak olsun.

AL EN YAPIYORDU

* Birleik Fenerbaheliler Dernei Bakan Aziz Ylmaz, Aziz Yldrm ile Ali en arasndaki kavgann temel sebebinin Rusya'daki silah pazar olduunu ve sizin de Aziz Yldrm'n irketinde olduunuzu sylemiti. Diyor bir eyler. Bu olayn asl u: Daha nceki yllarda yani bizim ailemiz bu ie girmeden nce Ali Bakan (en) yapm Rusya'yla savunma sanayi ilerini.
    Trabzonspor √
    Hseyin Avni Aker|Hayri Gr|Halit Ziya Kurbeti|amil Ekinci|Dozer Cemil|enol Gne|
    ki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

slam Sezer - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    39

Bou bouna azize ye bu lkenin Roman Abramovi i demiyorduk.Bu roprtaj hereyi aklyor.Rus mafyas ve azize el-ele el fenerini ampiyon yapsnlar kara paralaryla bizde de bazlar hasan ncye kfr etmeye devam etsin bou bouna...
    Adam aldrmada ge git, diyemem aldrrm.
    inerim, inenirim, hakk tutar kaldrrm!

yelik tarihi
    15.10.2004
    Nereden
    Hakkari

Karaparann babalar ortaya kmaya balamlar...

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    23.08.2004

Adam delikanl gibi sylemi(gizledii birleylerde var belli), Aziz Yldrm yllardr bu iin iinde kimse ona sormaya cesaret(!) edemedi, nedense? Acaba baz spor mdrlerinin altndaki "hediye" Passatlar m gitmedi

Trabzonspor Kongre yesi
    Klnkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    46

fb'nin transfer paralarnn stadyum paralarnn ve hereyden nemlisi cumhuriyet diye lanse edilmeye alan camiann gerekte ne kadar kirli ve baml olduu bir kez daha ortaya kmtr. Bu ilikiler sonras boynundan bamllarn neden bir bakan aday dahi karamadklar gayet ak. Kanl kirli ve kara paraya kimsenin gc yetmiyor.
    Gecmiinden pislik akyooor beter ol fenerbaceee !
    Trabzonspor √
    Hseyin Avni Aker|Hayri Gr|Halit Ziya Kurbeti|amil Ekinci|Dozer Cemil|enol Gne|
    ki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Aye Aygn - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    13.05.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    40

Trkiyedki Tn NATO ihalelrinin aziz yldrmdan sorulduunu ve trkiyedki tek silah satcs olduunu zaten ylardr biliyordum. Bu yzden NATO ile ilgili inaat ihalesine bile girememitik. Haydan gelen para huya gider. Ancak kirli para byle aklanr. Arac yaparsn bir spor klubunu onuda kendine benzetirsin. sarile bile silah satan firmalrn banda geliyo azize bey.
    imdeki Sevdan yle Byk ki.Trabzonum.

BYK_TRABZON
    Ziyareti

aziz yldrm bu her pis iin altndan o kar zaten Allahn yarm agzls

cicero9 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    17.10.2006
    Ya
    36

Saffet Sancakl, 27 ubat 1966 doumlu Beikta, Kocaelispor, Galatasaray, Fenerbahe, Konyaspor ve ve A-Milli Takm hcum oyuncusu. Boyu 1.90 cm. Saffet faal futbol yaantsn 1999-2000 sezonunda Kombassan Konyaspor'da brakt ve FFA lisans alarak futbolcu menajerliine balad.
    19 defa A milli formay, 1 defa da mit milli formay giydi. Milli formayla 6 gol att. Sper Ligde toplam 130 gol atarak adn 100'ler klbne yazdrd.
    TMSF'ye devredilen stanbulspor'un 30 Haziran 2006'da yapld ve 3 milyon 250 bin dolar ile en yksek teklifi veren Marmara Spor Faaliyetleri Sanayi ve Ticaret A., stanbulspor’un yeni sahibi oldu, irketin orta olan Saffet Sancakl stanbulspor'un Sportif Danmandr.

Gerekten merak ediyorum, bu zgemie sahip adam 3milyon250bin dolar orada ne ekilde birikti???
    Herkesten daha zeki(!), daha akll(!), daha giriken(!), daha becerikli(!), daha yapc(!), daha nazik(!), daha terbiyeli(!) olduu kesin.
    "dere cotu bir kere"

Emorfo - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul

Fenerbahe=yalan, dolan, erefsizlik oldu bu lkede.
    Bazen Sevin Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
    (Hepimiz TRKZ Ulan!)

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Cengiz ubukcu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    41

Gerekten merak ediyorum, bu zgemie sahip adam 3milyon250bin dolar orada ne ekilde birikti???
    Herkesten daha zeki(!), daha akll(!), daha giriken(!), daha becerikli(!), daha yapc(!), daha nazik(!), daha terbiyeli(!) olduu kesin.[/QUOTE]

bu ilerde aziz yldrm gibi adamlar maa kullanr , kirli ve pis ilerini saffet sancakl gibilere yaptrrlar...ayrca bu pisliklerin zerine gidecek irade ne yazk ki yok, fenerbahe rezalet cumhuriyeti olmasa devlet bu ie el koyard...cem uzan bile bitirdiler nk..

Trabzonspor Kongre yesi

yelik tarihi
    03.11.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    29

azize yldrm geldi mertlik bozuldu Trkiyede
    o kirli paralarla alnan ampiyonluun, yaplan stadn bn iine tkreyim

Trabzonspor Kongre yesi
    TSelif - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.04.2005
    Nereden
    Trabzon

Bu adamn ortalktan kaldrlmas farz oldu artk.
    "-Ben ALLAH'n adaletine inanyorum.." Onur Recep Kvrak!

macka61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.04.2006
    Nereden
    stanbul
    Ya
    30

bu zaten biliniyordu ama dahada belirginleti ehh fener=kara para

Travelair - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.01.2005
    Nereden
    stanbul

Bu da son rportaj. Szlerinden caym gibi

Sancakl: "Bakan dahil her ey satlk!"

Trkiye'de byk kulbn formasn tayan nadir futbolculardan biri olarak futbolseverlerin hafzalarnda yer alan Saffet Sancakl, kurduu menajerlik irketiyle meslektalar arasnda bir ilke imza att. ok sayda futbolcuyu Trk seyircisiyle tantran Saffet Sancakl'nn ad, getiimiz yaz aylarnda yapt son atlmla birlikte Trk futbol dnyasnda kulp sahibi bir bakan olarak anlmaya balad. Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) Uzan Grubu'ndan devrolan stanbulspor Ticari ve ktisadi Btnl, 3 milyon 250 bin dolar bedelle Saffet Sancakl tarafndan irketleri arasna dahil edildi. Yani bu demek oluyor ki, bir dnem tribnlerin ayakta alklad 'Saffet', bu kez 'Saffet Bakan' olarak tribnlerin karsnda olacakt. Yapacaklar merakla beklenen Saffet Sancakl ile bugne kadar neler yaptn ve yapacaklarn konumak iin bir mlakat talebinde bulunuyorum. Asistan zlem Hanm'n yardmyla 2-3 gn iinde gerekleiyor grmemiz.
    Saffet Sancakl'nn Kadir Has Center'daki k ofisine girite bizi ilk karlayan, milli forma bata olmak zere, dier kulp renkleriyle objektiflere glmseyen futbolcu Saffet'in grnts oluyor.
    Scak bir ev sahibi var karmda... Byk toplant masasnda balyorum sorularm sralamaya...
    "Trkiye'de boluk vard"
    Yeil sahalardaki kariyerini sonlandran dier futbolcu arkadalar gibi dnmemi Saffet Sancakl... Hatta, 1996 ylnda enes Erzik'in Federasyon Bakanl srasnda, "Yurtdnda birka yllk kursun ardndan senin Milli Takm altrman dnyorum" szlerine "Dnmyorum" yantn vermi Sancakl.
    Erzik'in, "Trk futbolu sana yllarca bakt, bytt. Seni bir yerlere getiren futboluna srtn dnp gidemezsin. Gidersen de kt gidii eletiremezsin" szleri karsnda yeni izgisini de belirlemi Sancakl. Teknik kadrolarda yer almamay batan kafasna koyan Saffet Sancakl, Trkiye'de de boluk olduunu grd menajerlik merciine evirmi rotay...
    Eski Yugoslavya topraklarnda dnyaya gelen Saffet Sancakl'nn bu blgeyle sren balarnn, bu bereketli topraklar zerinden gelen kklerinin, kendisi iin bir avantaj salayp salamadn soruyorum...
    Balarndan gelen avantajlar olduunu mutlulukla kabul ediyor Sancakl. Sporcunun gittii yerde hayat koullar, adetler ve dnceler erevesinde kendisini yalnz hissetmesinin eksi ynlerinin baarszl getireceini hatmetmi. "Bugn Sarejova'ya gittiinizde cannz ikembe orbas m ekti? ok rahat bulursunuz. Dolaysyla kkleri buradaki bir sporcu stanbul'a geldiinde yabanclk ekmiyor. stanbul'da 2 milyon Bonak var. Bulgaristan'dan bir oyuncu geliyor, milyonlarca gmen var. Ama Brezilya'dan gelen bir sporcu iin uyum sreci daha fazla zaman alyor."
    Gelecek vaat eden oyuncu semenin uzmanna bu soru sorulmadan olmaz... "Hangi lkeden iyi oyuncu kar?" Saffet Sancakl, eski ad Yugoslavya olan, bugn apayr lkelere blnm topraklardan kan isimlerin srf futbol deil, bata basketbol olmak zere, kayak vb. gibi branlarda gayet yetenekli olduklarna deiniyor. Bugn spanya Ligi'nde en az 25-30 futbolcunun top koturduunu szlerine ekleyerek...
    Bu arada bir hocasnn sarf ettii szleri hatrlatrken de karlkl glmsemekten kendimizi alamyoruz. "Bosna'da yoldan evir bir ocuu, kramponlarn giydir, sahaya sr!"
    "Dnyann neresine gidersem, gideyim a kalmam!"
    Vefa'da profesyonellie adm atmasnn ardndan Beikta'ta Siyah-Beyaz formay tayan, ardndan Fenerbahe, Galatasaray ve Kocaeli renkleriyle futbol kariyerini srdren Saffet Sancakl'ya Trkiye'de menajerlik kurumunun nasl ilediini, daha dorusu menajerin ne i yaptn soruyorum...
    Sancakl, menajerlik iin bavurduu dnemde ilk kii iken, bugn lkemizde 30 kadar lisanl menajer olduunun altn iziyor. Ama lisans olmad halde bu ii yapanlar says ise rkecek kadar fazla...
    Bavuru srasnda seilecek be dilden birinden tabi tutulduu mlakat anlatrken, ka dil bildiini soruyorum. Eeee, "Burada bir cevher var" dendiinde ou zaman kendisi gidip yerinde izleyen bir insan olarak ne'ce konuur Saffet Sancakl?..
    Balkan dillerinin yan sra Rusa'sn "Fena deil" olarak nitelendiren Sancakl, Bulgarca ve ngilizce'yi rahatlkla konutuunu aklayarak, szn tamamlyor: "Dnyann neresine gidersem, gideyim a kalmam!"
    Dnyada bu ii yapan 256. kii olarak bu meslekte var olmaya altn belirten Sancakl, bu iin artk Futbol Federasyonu'nun bnyesinde yapldn not olarak iletiyor.
    - Peki, ne i yapar bu menajerler?
    "Menajer, sadece transfer aynda futbolcuyu bir yerden bir yere gtren ve sonra keyfine bakan kii deildir. Transfer sonras kulp – oyuncu - menajer geninde dengeyi salayan kiidir menajer. Oyunculara daima sylediim eydir. Kulpler olmazsa hibirimiz olmayz. Kulplerin yaamas birinci kuraldr."
    Bugne kadar oyuncularndan gelen en byk ikyet olan "Hoca beni oynatmyor?" skntlarn ikili diyaloglarla dzeltme yoluna gitmi Saffet Sancakl. Yaadklar birka olayda ise hukuki mercilere bavurduklarn gizlemiyor.
    - Tannm bir oyuncunun transferi tannmayan bir isim karsnda daha m zordur acaba?
    Oysa Saffet Sancakl aksini sylyor... nklerini ise yle sralyor... "O oyuncu, o takmda yldz ise kulpte de sorun yaratmyor. Byk oyuncuyu 10 kulp birden istiyor. Siz seiyorsunuz. Sknt deil, aksine keyifli taraflar daha fazla"...

"Biz nokta at yaparz"

- Oyuncularnzn belirli kaprisleri oluyor mu?
    "Son yllarda kulpler kendi transfer komitelerini kurmaya balad. Bu ekip ma izlemi, oyuncuyu ou zaman grm kiilerden oluuyor. zellikle ikinci ligde boumu ve ampiyonlukla gelmi ekipler kendilerini menajerlere teslim ediyorlar. Bu da baar ya da baarszl direkt etkiliyor. Ben bu tr ekiplere onlarca tanmadklar yabanc oyuncuyu getirdim. Fakat, bu konuda irketimin nokta at yapt da herkese bilinir."
    - Bu kokuyu nasl alyorsunuz?
    "Ekibimiz de var. Fakat benim bizzat izlediim ok oyuncu var. Dnyann belirli noktalarnda partnerlerimiz var. Rapor veriyor, olumlu ise biz de izliyoruz. Ya da lkemize getiriyoruz. Prensip olarak seyretmediim oyuncuyu Trkiye'ye getirmedim. 20 yl top oynadm. zlerken meslek grubum iinde birok kiiden nde olduumu dnyorum."
    Silah ticaretinin asl...
    Saffet Sancakl'nn bir dnem skntl gnler yaamasna neden olan u silah olayna dokunmann zamandr artk...
    - Menajerliin dnda bir iiniz var m? Basnda da yer alan silah ticareti yaptnz hususunda neler syleyeceksiniz?
    "Bu konuda sessizliimi uzun sre korudum. Savunma sanayisi ile ilgili bir irketimiz vard. Askeriyedeki ambulans helikopterlerin bakm onarm ihalesine girdik. Konuulduu gibi bunun silahla ilgisi dahi yok. Ankara'da yazmalar srasnda ehir iinde bir adres istendi. Ben de Aziz Yldrm' arayarak durumu izah ettim. 'Ver bizim ofisin adresini' dedi. Adresi verdim, ihaleye girdik ve kaybettik. Fenerbahe'de Aziz Yldrm ile Ali en arasnda yaanan gerginlikte, 'Fenerbahe'de asl kavga silah ticareti. Gerek organizatr Saffet' gibi kulaktan dolma bilgilerle konu manetlere tand. Rahmetli babamn tavsiyesi hep aklma geldi ve sustum. nk ben kendimi biliyordum... Trkiye'de Aziz Yldrm'a kar balatlan olaylarn iine ekilmeye alldm. Bu olaylardan sonra da irketimi kapattm."
    "Ben bir ilkim"

"Trkiye nfusunun yzde 99'u bykleri canl dahi seyretmemitir. Fakat ben, byklerin de formasn giydim. Hem de Trkiye Cumhuriyetinde bir ilk olarak..."
    Anlarna dnp yaamay sevmiyor Sancakl... Ama bir mahalle mann 90 dakika anlatlmas karsnda ileden kt nadir zamanlarda, "ampiyonlar Ligi'nde Barcelona ile Nou Camp Stad'nda maa ktmzda" diye sz alyormu...
    - Bu kadar farkl renkler iin ter dktnz, gnlnzdeki renk nedir?
    "Sar-Siyah!.."
    Anlald... stanbulspor macerasnn sayfalarn amaya balayabiliriz...
    - stanbulspor'u 3.250.000 dolara irketiniz ihaleye girdi ve kazand. Forbes Dergisi, Eyll aynda size ayrd zel blmde, "3 byk kulpte forma giymi, yllarca menajerlik yapm birisi iin bu garipsenecek bir rakam deildir" yorumunda bulundu. Peki bu paray nasl biriktirdiniz?..
    "Oynadm takmlarn en pahal oyuncusuydum. 15 sene top oynadm. Futbolu da yle braktm."
    - stanbulspor maceras nasl balad?
    Bu kelimeyi kullanrken imtina ediyorum. Sonu grnmeyen bir eydir macera... Dzeltiyorum. Fakat, Saffet Sancakl "Yok yok haklsnz. nk bu bir macera" diyor, byk bir ak yreklilikle ve ekliyor: "Futbolu braktktan sonra, 'Bir takm alalm' dncem daima oldu."
    - "Benim olsun" hissinin bunda etkisi var m?
    "'Benim olsun' sz dorudur. stanbulspor anonim irket olduu iin, ynetimin 2 yl sonra gitmesi gibi bir durum yok. Biz, 2000 ylnda Gztepe'ye de talip olduk. nk o da A'ydi... 5 milyon dolar teklif ettik. Onlar 7,5 milyon dolar istedi. deyecektik. Fakat yukardan gelen bir emirle vazgetiler. svire'deki Grashoppers ile Belika'daki Charleroi kulplerini de almaya gittik. stanbulspor'u da yatrm olarak dndk. A Grubu'ndan alp, Sper Lig'e tayp, belirli llerde tesise kavuturup, marka deerini artrarak 1'e 10, 1'e 20 kazanmak... Ticari yn bu... Bir yn daha var. Bu da oyuncu yetitirerek, sirklasyon salamak. Tabii bunlar 3 ya da 5 ayda olacak eyler deil. Baarya ulaabileceimizi dnyoruz."
    "Hediye oyuncumuz ok"

Futbolcular iin genelde, "futbolu braktktan sonra bir i yapamaz, ya yorumcu olur ya da ke yazar" eklinde yerleik bir kannn bulunduunu hatrlatan Sancakl, yapt son giriimle bu kany kknden sarstn dnyor..."yi ki Saffet futboldan geldi de kulbe hayat vermeye alyor..." szleriyle farkl bir balang iin adm att kanaatinde: "Birok Anadolu kulbnden oyuncu aldm para vermedim. Fenerbahe, Denizlispor, Galatasaray'dan oyuncu aldm, para vermedim. Ben baka bir i yapyor olsam bu kadar destek grmezdim. Byle bir balangca Trk futbolunun ihtiyac vard. Biz de yapnca insanlara sempatik geldi."
    stanbulspor ile yllardr i ie olduunu sylyor Sancakl. "stanbul niversitesi'nin 200'n zerinde retim grevlisinin stanbul Erkek Lisesi mezunu olmas bu kurumun nasl elit bir tabaka olduunun da nemli bir gstergesi. Kulbe daha talip olmadan bu ynde telkinler srekli alyordum. Aldktan sonra ok sevindiler. Maddi bir destek yok. Ama manevi desteklerini hi esirgemediler."
    "Koltuk iin gelmedik"
    Ylbandan sonra koltuunu devretmeye hazrlanyor Saffet Sancakl.. Ama bu durumdan hayli honut...
    "Yeni ylla birlikte kulp bakanmz Aziz Alturfan olacak. Bu camiann duayenlerinden. Bylesine elit bir kulbe de profesr bir bakan yakr. Bu da derdimizin koltuk olmadn yeterince anlatacaktr."
    - Bunun iin henz erken deil mi?
    "Hayr, bylesi elit bir kulbe de profesr bir bakan daha uygun buluyorum. Kendisi stanbul niversitesi stanbul Tp Fakltesi Ortopedi Ana Bilim Dal Bakan. 10 yldan fazla bakanlk yapm, kulb belli yerlere tam, 1970 ylndan bu yana tm resmi malarn izlemi. stanbulspor a bir insan. Bu tr eitime sahip insanlar stanbulspor'un kkleriyle daha da badatryorum."
    "Uzan, tesisi dnmedi"
    - Uzan dnemi ok iyi gnler olarak anlatlyor, sizin dncelerinizi alabilir miyim?
    "Cem Uzan'n maddi gc farklyd. Ouzlar, Aykutlar, Sergenler o dnemde oldu. Fakat o zaman Sayn Uzan'n yapmad bir ey var ki... O konuda hl aknm. Bir tek tesis yapmadlar. 1926'da kurulmu bir takmn akl bir ivisinin olmamas acdan da te. Ama o takm zevk iin almt. Belki o nedenledir. Oysa biz, nasl sinekten ya kartrz diye dnyoruz!.."
    - lk yar performansnz beklentilerinizin altnda m?
    "Lig sralamasnda stmzdeki 5 takmn ikisini yendik, yle berabere kaldk. Demek ki, umutlar daha taze. yi bir hazrlk dnemiyle Sper Lig iin abalyoruz. Diyarbakr, Malatya... Alt sramzda Altay, Samsun. Kocaeli, Ordu gibi mcadele veren ehir takmlar var... Ligi ma ma deerlendirmek lazm. Ama bu sene Allah ksmet eder mi, greceiz?.. Eer bu sene, bunu baarrsak, yine ekmee zam gelecek, sebebi biz olacaz!.. Ondan korkuyorum!.."
    Yllarca futbol oynam bir kii... imdi kulbn bakan da olsa... Bilgisi, birikimi erevesinde bunlar teknik direktrne aktarmak ister mi acaba? Merak ediyorsunuz deil mi? Buyurun cevap...

"Ekibime gveniyorum. Drdn de seerek ve gvenerek getirdim. Hocama syledim. Bakan gibi gelip konuursan, 'unu urada oynat, unu uraya al' demem. Bunlar ben syleyeceksem senin burada ne iin var?.. Fakat, eski bir futbolcu ve futbola gbeinden bal bir adam ve arkadam olarak fikirlerimi sorarsan yorumunu yaparm. Hocamza, 'Bunu sakn Bakan-Hoca ilikisine getirme' dedim. Her gn sohbetlerimiz olur, karlkl konuuruz. Bunun aksini kabullenen kii de hocalk yapamaz."
    - 3 byklerin beklenenden fazla puan kaybetmesini nasl deerlendiriyorsunuz?
    "Fenerbahe'nin oyuncularnn ge gelii adaptasyon sorunu yaratt. Beikta takm koordinasyonunu kuramad. Ayn blgeye ayn tip adamlar alnd. 5-6 malk seri yakalayamad. Galatasaray ise geen sene ampiyonluk iin harcad eforun sanclarn yayor. Borlar nedeniyle de oyuncu alamyor. Anadolu takmlar iin byk bir frsat oldu."
    - Anadolu topraklarndan bir ampiyon kar m peki?
    "kmaz. Vestel Manisa, Genlerbirlii ok ciddi noktalara geldiler. Ben bir Anadolu takmn ampiyon gremem gibi geliyor. Eer stanbulspor'u Anadolu takm saymazsanz!.."
    - Seyirciyi artrmaya ynelik bir plannz var m?
    "Olacak. Fakat bir ykseli var, seyircimiz gnden gne artyor. Gelen baaryla birlikte seyirci konusunda sknt ekmeyeceiz."

"B plan hazr, hatta C plan da!"
    Hadi biraz hayal kuralm. Faraza bir soru olacak ama, ynelttiim sorulara iten cevaplar alyorum Saffet Sancakl'dan. imdiki soruyu bir ekilde soracam. Varsn faraza olsun!..
    - Sancakl Menajerlik irketi'nin elinde sper, gen bir yetenek var. stanbulspor'da da iler sper gidiyor, bu gence ihtiya olacak.. Fakat bu oyuncuya talip, istediiniz rakam verecek takmlar kapda bekliyor... Kararnz?
    "O anda duruma gre deerlendiririm. Geenlerde Mardinspor Kulp Bakan ekip Elik ile havalimannda karlatm. Bana, 'Hocan bu ligin en iyisi' dedi. Ben de, 'stersen, hocay da sataym' cevabn verdim. Deerini bulan herkesi, deerini bulup, satmak niyetindeyiz. Bizde bakan dahil her ey satlk!.. Hocama bugn teklif gelsin, transferine yardmc olurum... Ben getirene kadar Naci ensoy'u kim tanyordu ki. Trkiye'de daha ne Naci ensoy'lar var...'
    'Takmda bir deprem yaanr m' diye dnmeden, takmn hocasn gzn krpmadan deerine teslim etmeyi dnen Saffet Sancakl'nn A'nn dnda, B, hatta C plannn dahi varln grebiliyorum bu szlerin ardndan...
    "ngiltere Premier Ligi'nde yabanclarn takm alabilme imkan var, dnyor musunuz?" eklindeki sorum zerine gzlerinde bambaka bir k yanyor Sancakl'nn... Daha kelimeler dklmeye balamadan, bu szlerin "Ahh, nerede?!" olduu anlalacak kadar net baklar bunlar...
    "En ktsnn deeri 400-500 milyon pound... Olsayd param ngiltere'de de takm aldrdm. ngiltere'de de futboldan para kazanrm, Almanya'da da... Ama u anda gcmzn ok ok stnde rakamlar. Hayalini dahi kuramam. Ama, i olarak altndan kalkar, baarl hale getirebilirim."
    3 byk kulp iin Saffet Sancakl'dan 3-5 satr
    Trkiye'nin gzide takmlarnda forma giydiniz. Bu kulpler iin yorum istesem...
    Beikta: Sleyman Seba dneminde Beikta'taydm. u ankinden farklyd. Kulp olarak ar mtevazi ve aile gibiydik. "Adam" lafn keke Sleyman Seba diye deitirseler... (1987)
    Galatasaray: Tam o ampiyonlar Ligi mcadelelerinde lise ve camiann verdii galeyanla, st dzey atlmlara balam bir takmd. Kol krlr yen iinde kalrd. imdi yaanan kavgalar ve demeler o zaman ayp saylrd. Bizler imdiki futbolcular kadar konumazdk. (1993)
    Fenerbahe: Baary da baarszl da abartan bir takmdr. u anda da iler iyi gittiinde dnyann en keyifli kulbdr. Ktye dnnce ok ciddi skntlar yaadk. (1996)
    "Beni Peter Crouch'a benzetirler"
    Bu arada Saffet Sancakl'nn 6. hissinin hakikaten kuvvetli olduu ynnde tyolar dinlerken buluyorum kendimi... Hissi kablel-vuku cinsinden, kimi eyleri ryasnda grdn ve olaylarn stne gittiini anlatyor Sancakl... Mesela daha kulp hakknda dnceleri dahi olumamken, ryasnda stanbulspor'da oynarken grm kendisini. "Oynadm takmlara stanbulspor'u da ekleyin. Ryamda stanbulspor'da top koturuyordum" dedi. Sonras malum...
    "lerimde hislerime gvenirim. nandysam, inatla aslrm. tikadm sonsuz.. Cenab- Allah diyor ki, ben size akl verdim. Kullann. Anlk aldm kararlarn ounda baarl olmuumdur."
    Yine futbol ama biraz daha elenceli eyler konualm...
    - Kimi ynlerinizden dolay ngiliz Chelsaa Futbol Kulb'nn Rus patronu Roman Abramovich'e benzetilmenize ne diyeceksiniz?
    "Ben ondan daha yakklym!.. Atilla Gke de geen beni Berlusconi'ye benzetti. Abramovich ile ilgili yaktrmalar var. Benden yaa da ufak. Ben onun gibi olmaya almyorum. O baka bir adam."
    - Liverpool'un golc futbolcusu Peter Crouch'a benzetildiiniz ynndeki sylentilere ne diyeceksiniz peki?!
    "Onu bana benzetirler!.. 1.95 boyunda ve bu boyuna ramen ok hareketli. Fiziinin dnda tarz da benziyor. Senin gibi oyuncu diyorlar."
    Bir menajerlik ans...
    Fahrettin merovi, yllar nce Trkiye'ye geldiinde Antalya'ya giderken "Nasl bir yer?" diye sormu Saffet Sancakl'ya... Cevap belli... 12 ay scak gne, deniz... Fakat ertesi gn Antalya'da merovi'in lapa lapa yaan kara kar akn ve soru iaretleriyle dolu baklarn hl unutamyor. Antalya'ya 42 ylda bir yaan kar, merovi'e denk gelmi yani...Haber bltenlerindeki anonslar kurtarm Sancakl'y!..
    "Alex iyiyse tadndan yenilmez"
    - Liglerimizde izlerken size keyif veren oyuncular elbette vardr, bizimle paylar msnz?
    "Alex iyi oynad zaman tadndan yenmez bir adam. Bunu herkes kabul ediyor zaten. Galatasaray'da Arda'nn grnts, zaman zaman oynamasa da Aydn'n klar... Hani 20 sene oynamlar talya'da, gelmi de yeniden burada oynuyorlar gibi halleri mthi keyif veriyor..."
    - Sizin elinizde yeni Ardalar var m?
    "ddia ediyorum, birka sene sonra stanbulspor'dan ok sk yldzlar kacak. u an dahi elimizde 10 civarnda yldz aday var. Yldz olma n grdk. Sava diye yeni bir oyuncu aldm, 17 yanda. Eer benim isteim ekilde ilerlerse 2-3 sene sonra Trkiye'nin en byk yldzlarndan biri olacak. Birka milyon dolarlk bir oyuncu olacak. Byle 10-12 tane oyuncum var. Ama ok ey onlarn elinde, biz sadece yol gsteririz, gerisi onlara kalm. Ki nlerinde art ve eksi rnekleri fazlasyla var..."
    - Bir dnemin yldzlar da sizin kadronuzda Oktay ve Bali...
    "Evet, bizim kadromuzdalar. Adam gibi de ilerini yapyorlar. Memnunum.."
    "20 sene topa kafa attm, ama arkalarda biraz akl kalm" diyecek kadar kendisiyle bark ve neeli bir insan olan Saffet Sancakl ile keyifli bir sohbete imza attk.
    Kararl, admlarn bilen bir duru...
    Hayatndaki ilklerden bahsetti...
    Bir de olabileceklerden...
    Sanrm onlarn da planlar hazr...
    B, C, D, E !....
    gibi...

Rportaj: Saadet zcan
    Fotoraflar: Bora Toprakc

26.12.2006
    Kaynak : SuperSpor.com
    Trkiye'nin zencileri Trabzon'dan kar----------------------------------BUGN
    Trabzonspor kretmedike ampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tketirsen azalr, retirsen oalr--------------------------------------N
    Arslann srtlan ok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Forumdan Uzaklatrlmtr
    yelik tarihi
    15.10.2006
    Ya
    56

Olaylar degisik konulara gidiyor.

1- Nerden buldu Saffet bu paralari???

Futboldan ve ardindan (7-8 yildir) menejerlik yaparak kazanilan paralar bu
    Hayal degildir.. rnegin Rstnn kazandigi paranin yzde 10 u kulpten
    aliyor... 3 yilda 4.5 Milyon Dolar aliyorsa , Saffet 450 bin dolar aliyor.
    Saffetin kac tane Futbolcusu var ona gre dsnn...
    Bence Futboldan anlayan birisinin almasi Istnabulspor icin daha hayirli
    olabilir.

2- Silah Tccarligi
    Karadenizli her insanin ve Trkiyenin bir cok insanin silahi olduguna gre,
    bu olayda o kadar ilegal olmadigina gre burda bir piyasa olmasi gayet
    dogal. Piyasada pay sahibi olan elemanlar elbette olur.
    A.Yildirimin Nato ve Silahli kuvvetler icin calistgi icin, Silah ticareti
    yapmasida gayet dogaldir ve pek anormal bir sey grmyorum..
    Haa kisilerin baska zellikleri tartisilir, o da gayet dogaldir.
    Ama yazilan konuda , herhangi ilegal bir durum grmyorum..

BYK_TRABZON
    Ziyareti

Alnt Hattrick Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Olaylar degisik konulara gidiyor.

1- Nerden buldu Saffet bu paralari???
    Futboldan ve ardindan (7-8 yildir) menejerlik yaparak kazanilan paralar bu
    Hayal degildir.. rnegin Rstnn kazandigi paranin yzde 10 u kulpten
    aliyor... 3 yilda 4.5 Milyon Dolar aliyorsa , Saffet 450 bin dolar aliyor.
    Saffetin kac tane Futbolcusu var ona gre dsnn...
    Bence Futboldan anlayan birisinin almasi Istnabulspor icin daha hayirli
    olabilir.

2- Silah Tccarligi
    Karadenizli her insanin ve Trkiyenin bir cok insanin silahi olduguna gre,
    bu olayda o kadar ilegal olmadigina gre burda bir piyasa olmasi gayet
    dogal. Piyasada pay sahibi olan elemanlar elbette olur.
    A.Yildirimin Nato ve Silahli kuvvetler icin calistgi icin, Silah ticareti
    yapmasida gayet dogaldir ve pek anormal bir sey grmyorum..
    Haa kisilerin baska zellikleri tartisilir, o da gayet dogaldir.
    Ama yazilan konuda , herhangi ilegal bir durum grmyorum..
    Bence aziz yldrm savunmak illegal bir harekettir

cicero9 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    17.10.2006
    Ya
    36

Standart Sancakl

Tm roprtaj okudum, tilki bir adam olduu verdii cevaplardan belli. Yalnz, arkada u soruyu da sorsayd keke:

- Trkiye'de yatrmlarn byk ounluu evresel artlar, ulam, malzeme ve teknoloji talepleri nedeniyle stanbul ve evresine yaplyor, anlyorum.
    Be Saffet Efendi, madem iyi niyetlisin, Trk futbolu iin altn belirtmisin enez Erzik'e; peki neden Anadolu'nun taraftar destei daha youn olabilecek daha cokulu bir iline yatrm yapmyorsun? Futbol iin stanbul'dan uzak olman ne kadar kayp yaratr ki sana, ki bence fazladan kazan salar?
    "dere cotu bir kere"

#10 Fietra - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    31.05.2004
    Nereden
    stanbul
    Ya
    29

Ben bir eyi kardm herhalde savunma sanayisinde i yapmann neresi kara para?
    keyif adam ..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)