Hesaplipazar
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzon (Hasan Saka) Havalimanı

 1. #1
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Trabzon
  Yaş
  38
  Mesajlar
  8,700

  Standart Trabzon (Hasan Saka) Havalimanı

  Trabzon (rize-g.hane-giresun-bayburt-ordu-artvin) bölgenin merkezi olmasınında getirdiği avantajla havaalanı trafiği olarak Türkiye'nin önde gelen havaalanlarından olmaktadır.

  Trabzon'da bir kaç yerel gazete Trabzon havaalanının adının Hasan Saka (gerçekten Trabzon insanının az tanıdığı büyük bir insan - cumhuriyet tarihi için de) olarak değiştirilmesini öne sürdü. Buna bende katılıyorum.

  İşte size Trabzon havaalanına ait bir kaç istatistik.

  2005 yılı toplam iç ve dış hat uçak sayısı = 10,647

  2006 ağustos ayı dahil olmak üzere toplam uçak sayısı = 7701

  bu rakamlar Türkiye'nin 8. en büyük havaalanını göstermektedir.

  diğerleri (istanbul-ankara-izmir-antalya-adana-bodrum-dalaman)

  -------------------------
  ''Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamına hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sırasında- bunu açıklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsılır ve tartışılır. Tefrika (ayrımcılık, nifak) yaratmış olurlar. O nedenle dikkatli olmalarını tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatürk (2 Aralık 1933)


  feneri "ampül" aydınlatır ancak "güneş" kendiliğinden ışık verir !

 2. #2
  Trabzonspor Kongre Üyesi

  Genel Koordinatör
  Çakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  40
  Mesajlar
  8,019

  Standart

  Katılıyorum Emin. Hasan Saka, tarihimizin en önemli ve değerli isimlerinden biri. Trabzon Havalimanı'nda onun ismini görmek iyi bir seçim olur. Konunun değerlendirileceğine inanıyorum.
  "... hayat Bordo-Mavi'dir!"

  "Şenol Güneş, Türkiye'nin en saygın ve en önemli futbol adamıdır. "

 3. #3
  Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.03.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  17,258

  Standart

  Hasan Saka yı bende ilk defa duydum.Biraz anlatırmısınız.
  Özkan SÜMER

 4. #4
  macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.04.2006
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  33
  Mesajlar
  11,505

  Standart

  kendisi maçkalı ve ibaşbakandır yanlış bilmiyorsam

 5. #5
  Trabzonspor Kongre Üyesi

  BMN Yönetim Kurulu
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İzmir
  Yaş
  38
  Mesajlar
  25,813

  Standart

  “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
  Malik bin Dinar

 6. #6
  FANATIK61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Almanya
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,220

  Standart

  Bencede güzel olur Havalimani'na onun adi verilmesi
  Sampiyon olmamiz icin ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil.

  DERIN TRABZONSPOR

 7. #7
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır poetricus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.09.2004
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  10,894

  Standart

  Trabzon'a doğru dürüst bir hava limanı yapmak ya da mevcut hava alanını geliştirmek varken sadece isim değişikliği bize ne kazandıracak? Mevcut hava alnının durumu rezalet. Yoğun trafiğe rağmen yıllardır bir çivi çakılmadı. Pistinden bekleme salonuna, kafetaryasından tuvaletine kadar her şeyi iğneden ipliğe elden geçirilmesi gerekirken ortaya isim değişikliği atmanın mantığı ne? Adını değiştirirsek daha mı iyi hizmet verecek? Öyleyse takımdaki bütün futbolcuların adını "Yattara" olarak değiştirelim süper top tekniğine sahip yıldızlar haline gelsinler!
  Böyle bir teşebbüsün başka türlü gösterilebilecek bir kadirşinaslık örneği olması dışında hiçbir faydası yoktur. Şeytan yapacak iş bulamadığı zaman... Her neyse!
  Konu poetricus tarafından (06.09.2006 Saat 01:52 ) değiştirilmiştir.

 8. #8

  Üyelik tarihi
  11.07.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  64
  Mesajlar
  909

  Standart

  HASAN SAKA , AKÇAABAT İLÇESİ ZAVANA, HALDANDOZ'ludur(SALACIK).
  Nedense ,bizim yöremizden etişen ve TÜRKİYE'yi yönetmiş kişilerin isimlerini kalıcı olarak herhangibir tesise verme özelliğimiz yok, HASAN SAKA nın adına köyünde yapılan bir yeni sayılacak okula adı verilmiş,hastahane , okul, yurt, cadde ,bulvar v.s. isim verilirken , cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı ,başbakan ,meclis başkanı ,bilim adamı v.s. çok değerli kişilerin yetiştği TRABZON şehrinde , havalanının ismi neden bu kişilerden birinin ismi olmasın,
  HASAN SAKA, CEVDET SUNAY OLAMAZMI ? ÖRNEKLERİ VAR
  TRABZONSPOR ÜYE NO:12458

 9. #9
  Trabzonspor Kongre Üyesi

  Genel Koordinatör
  Çakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  40
  Mesajlar
  8,019

  Standart

  Havaalanının adının değişmesinin daha iyi hizmet vermesi anlamına geleceğini kimse söylemedi ki. Bu manevi yönü olan bir düşünce, geçmişteki önemli insanlarımızı anma, onları unutmadığımızı göstermek adına yapılacak bir girişim. Duyarlı bir hareket olacağına inanıyorum.
  "... hayat Bordo-Mavi'dir!"

  "Şenol Güneş, Türkiye'nin en saygın ve en önemli futbol adamıdır. "

 10. #10
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  48
  Mesajlar
  17,223

  Standart

  Başlığı okuyunca bende zannettim ki; Trabzon'a yeni bir havaalanı yapılacak, onun heyecanı ile başlığa saldırdım.
  Tamam arkadaşlar mevcut havaalanının ismini değiştirelim ama yeni ve büyük tesisler yaparak bu şahsiyetlerin ismini yüceltsek daha iyi olmazmı?

  Trabzonun yetiştirdiği değerlerin başında Kanuni Sultan Süleyman gelir.O şahsiyetin bile doğru düzgün ismini kullanamıyor bu şehir.Kanuninin adı bir okula adı verildi,başka???? Dünya'ya nam salmış bu padişahımızın adı anılınca Trabzon akla gelmeli diye düşünüyorum.trabzonun en büyük meydanının adı Kanuni meydanı olmalı.Adı Trabzonda ne bir meydanda, ne bir cadde de yok ama birde başka şehirlere baktığımızda bunun tam tersini görüyoruz.
  Konya denilince akla Mevlana geliyor,Bolu deyince Köroğlu, Sivas deyince Aşık Veysel,Nasrettin hoca deyince Akşehir,Atatürk deyince Selanik,Hasan tahsin denince İzmir,Mimar Sinan Kayseri v.b. akla geldiği halde Kanuni Sultan Süleyman denince ne hikmetse kimsenin aklına Trabzon gelmiyor.Hatta bir çok Trabzonlu Kanunin Trabzonlu olduğunu bile bilmez.

  Trabzon bu ismi yeterince kullanamıyor.Oysa Trabzon'da, Kanuni'yi buram buram solumalıyız.Turistleri bu şehre bir iki tarihi eser çekerken,Kanuninin trustlere anlatılmaması ne kadar acı...Şehre gelen bir turiste Dünyaya nam salmış,3 kıtada at koşturmuş cihan padişahı Kanuni bu şehirde doğdu,evi şurdadır,ab-nıtı buradadır,şuarada eğitim görmüştür v.b. bilgiler verilse acaba bu turistlerin ağzı açık kalmazmı?Şehre gelenlerin acaba kaç tanesi Kanuninin bu şehirde doğduğunu biliyor?
  Türklerden birisi Viyana turist olarak giderse ilk iş olarak şehre gelenlere Mozzart'ın evini gezdiriyorlar.Kanuni gibi şehrimizin değerlerine hep uzak kalmışız.Bu kimin kabahati bilmiyorum ama bu işe bir çare bulunmalıdır...Kendi tarihimizden bu kadar uzak durmamız acaba kimlerin işine gelir?
  TARAFTAR TARAF OLANDIR...TARAFTAR ALMAZ VERİR!...


 11. #11
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.11.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  48
  Mesajlar
  10,719

  Standart

  @ badaloğlu

  sadece o mu

  Osmanlı'nın 3 azametli padişahı kimdir desek? Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman

  TRABZON:
  Fatih'in fethettiği,
  Yavuz'un Yönettiği,
  Kanuni'nin doğduğu.....
  Trabzonsporlu olmak...
  Zor ama güzel be kardeşim!

 12. #12
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır poetricus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.09.2004
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  10,894

  Standart

  Sevgili Badaloğlu söylenecek şeyleri aslında söylemiş. Ama benim yazdıklarımdan bazıları anlaşılmadı galiba. O yüzden küçük bir açıklamada fayda mülahaza ediyorum.

  Tarihe mal olmuş büyük şahsiyetlerin isimlerini kalıcılık arz eden eserlere vererek onlara kadirşinaslık örneği göstermek dünyanın her yerinde değilse bile medeni milletlerde yüzyıllardır sürdürüle gelen bir gelenektir. Ancak bu geleneğin icra usulü insanlara mimari eserler, okul, hastane, ibadethane, köprü gibi amme hizmetine veya hayır işlerine hasredilmiş binalar ve tesisler kazandırılıp adlarını onlara vermek suretiyledir, var olan tesislerde zerre kadar geliştirme ve iyileştirme yapılmadan birkaç tabelacıya para kazandırmak ya da politik sinyaller vermek için isim değişikliği yapmak şeklinde değil.

  Herhalde bu tip şeyleri icra tek topluluk biziz. Dostlar alışverişte görsün! Vaktiyle İstanbul'daki Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nin adını Necip Fazıl Kültür Merkezi diye değiştirmişlerdi. Yeni bir kültür merkezi yapmakla kim uğraşacak, hazır yapılmışı var. Şimdi de daha önce seyrettiğimiz bir film tekrar sahnede. Bu fikri ortaya atanları bildiğim için ciddiye almak istemiyorum ama görünen o ki bayağı ciddiye alan var. Ayrıca büyük şahsiyetlerin isimlerini belli bir yere vermenin onların hatıralarını canlı tutmak için gerekli olduğuna ama yeterli olmadığına inanıyorum. Sevgili Badaloğlu'nun yazdıkları çok doğru. Kanuni'ye gereken vefayı gösterebildik mi? Doğduğu ev çoktan yıkılıp gitti. Bugün Kanuni'nin doğduğu ev diye millete yutturulmaya çalışılan hatta sadece bize değil Macarlara bile yutturulan yer uyduruk bir ev. Bu arada iki yıl önce düzenlenen Kanuni Sempozyumu'nda Hünkâr'ın fetihlerinden "istila" diye bahsedilmişti. Ve ayni kişi ve kişilerin bugün vefa damarı kabarmış da Hasan Saka'nın adını Havaalanına vermek istiyorlar. Trabzon tarihin her döneminde kültür, medeniyet ve ticaret merkezi olmuştu. Böyle bir şehirden çok sayıda büyük insanın çıkması çok doğal. Bu insanlara karşı kadirşinaslık göstermek istiyorsak şehre onların tarihi misyonlarına, temsil ettikleri değerlere uygun yeni eserler kazandırıp isimlerini öyle verelim. Bugün yapılamaya çalışılan ve geçmişte de yapılmış olan şey bir kolaya kaçmadan, bir şark kurnazlığından başka bir şey değildir ve bu haliyle o insanların ruhuna parende attırmaktan başka bir işe de yaramaz.
  Konu poetricus tarafından (06.09.2006 Saat 12:25 ) değiştirilmiştir.

 13. #13

  Standart SÜpersİn

  Alıntı Şimal Yıldızı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  @ badaloğlu

  sadece o mu

  Osmanlı'nın 3 azametli padişahı kimdir desek? Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman

  TRABZON:
  Fatih'in fethettiği,
  Yavuz'un Yönettiği,
  Kanuni'nin doğduğu.....
  BUDUR İŞTE YAA.BAŞKA SÖZE NE HACET.
  BADALOGLU SENDE SÜPER YAZMIŞSIN DA KANUNİYE AİT NE VAR TRABZON DA!HATIRLADIĞIM Bİ KANUNİ ORTA OKULU VAR?YANİ DEDİĞİN GİBİ BİZ BU YÜCE ZAT LAR İÇİN NE YAPMIŞIZ TRABZON'A?
  SELAMLAR.

 14. #14
  Volkan Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.12.2005
  Nereden
  Almanya
  Yaş
  32
  Mesajlar
  706

  Standart

  Lazaroni Havalimani olsun isim
  Haciosmanoglu ISTIFA

 15. #15
  kutoz
  Ziyaretçi

  Standart

  Hasan Saka'nın, Emin'in verdiği bilgiler doğrultusunda Türkiye'nin 8 nci büyük hava limanına verilmesi, çok anlamlıdır.

  Trabzon Hava Limanının genişletilme çalışmalarının yapıldığını BMN.de de konuşmuştuk. Hatta, tesislerin olduğu bölgeye doğru büyüyeceğini de. İnşallah, hava limanı özlenen modern yapıya kavuşurda verilecek Hasan Saka ismiyle, ışıldar. Trabzon'umuza da bu yakışır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •