Sayfa 11 Toplam 30 Sayfadan BirinciBirinci ... 9 10 11 12 13 21 ... SonuncuSonuncu
Toplam 743 adet sonuctan sayfa basi 251 ile 275 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Akvaryum

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Harbiden de ölüyorlar ilhan

7 leşim var. Artık korkuyorum vallahi.
    Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
    Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır!
    - Eomer -

Great White - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Cool

İlhan, ona bakarsan daha gözükmeyen neler var)

Akvaryuma başlayacaksan öyle çok da ufaktan başlamanı tavsiye etmem, sonradan herkesin yaptığı gibi daha büyüğünü isteyeceğin için..

En az 100 lt lik bir akvaryum öneririm ben sana. Zira daha küçük tanklar ile arasındaki fiyat farkı son derece az oluyor

Bolca yas tutmak istemiyorsan daha dayanıklı tropik balıklar beslemeni tavsiye ederim
    "söylediklerin kimseyi rahatsız etmiyorsa hiçbi' şey anlatmıyorsun demektir"

GW

ÖmerFarukYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı ilhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soner abi,

Harbi senin yaş neden gözükmüyor?

Bu arada ben de ufaktan başlamak istiyorum şu akvaryum, balık olaylarına. Ama ilgilenemem ve ölürler diye korkmuyor değilim hani.
    İlhan kesinlikle tavsiye ederim..Mükemmel zevk..Sakın korkma burda sana yardımcı olcak çok tecrübeli insanlar var,Senin leşlerin bizimkilerden daha az olur,Hem sen daha az uğraşırsın..
    Alıntı Eomer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harbiden de ölüyorlar ilhan

7 leşim var. Artık korkuyorum vallahi.
    Adaş ne 7'ler gitti öğrenene kadar..Her cinsten 7 desem yalan olmaz

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

100 lt büyük değil mi abi ya? Odamda benimle birlikte yaşayacak balık.

Eyvallah Ömer Faruk. Ee hediye edersiniz artık 3-5 tane. ççç
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Nereden
    İstanbul

Cool

100 lt dediğin en fazla 50-60 cm uzunlukta bir akvaryum işte İlhan

İlla ki o kadarcık bir boşluk vardır odanda

Ben 100*50*40 ebatındaki 200 litrelik eski tankımı Practiker' den 2 sene önce hepi topu 170 TL' ye almıştım hesap et. Hem de kredi kartına 10 taksitle)

GW

Bende de 14 ciklet var.İlk başlarda 7-8 japon ve bir betanın yanına 2 zebra atmıştım.Zebraların onları yemesini izliyordum.Karşı konulmaz bir güçtü.Sanki zebralar çok değerliymiş gibi o kadar balığı feda ettim.Şimdide prenseslerin yanından atmaya çalışıyorum onları.
    #15 Ferhat ÖZTORUN

Nereden
    İstanbul

Thumbs up

Sonunda 300 litrelik tankıma kavuştum, hem de bir arkadaşımla takas yöntemiyle beleşe

Dekor henüz tam olarak bitmedi ama şimdilik birkaç kare koyayım buraya

Balıklar transfer edilmeden hemen önce

Transfer sonrası ilk görüntü

ve ortamdan kareler

Konu Great White tarafından (09.04.2009 Saat 14:23 ) değiştirilmiştir.

GW

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Alıntı Great White Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Şu sağdaki tankın hali ne öyle

Orada bakteri bile yaşamaz abi nasıl yaşıyor balıklar
    Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
    Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır!
    - Eomer -

Nereden
    İstanbul

Cool

Nasılsa değişim yapacağım diye suyu ve filtreyi temizlememiştim Ömer

Gerçi o kadar kirli gözükmesinin bir sebebi de aksesuarları çıkarırken dibi fazla karıştırmış olmam..

Ayrıca kirli gözüken o su, pırıl pırıl gözüken taze sudan çok daha huzur verir balıklara, emin ol

GW

melâl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

geçen hafta turuncu japonum öldü...

hem de akvaryum motorunun kabloları arasına sıkışarak... feci bir ölüm... kendimi suçlu hissediyorum...hiç bu kadar üzüleceğim tahin etmemiştim ya...

diğer iki tanesi iyiler şimdilik... yanlarına iki arkadaş almayı düşünüyorum

bi de akvaryumum çok derin... yani yatay değil..dikey bir akvaryum... belki o da sorun olmuştur balıklar içn...

en iyisi ciklet beslemek bence.. izlemesi de çok zevkli o biciriklari
    *Gamze Melâl Tokay

Dursun Kaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Melâl'cim benim küçük balığımda motorun arasına sıkışmıştı.

Soner abi akvaryum şahane görünüyor. Hayırlı olsun.
    ~ Yüzümüzün yüreğimizle beraber gülümsediği an’ dır mutluluk. ~

Question

Balıktan iyi anlayanlara 2-3 sorum olcak;

• İki adet beyaz prensesim var.Biri sürekli kenarda duruyor ve sanki soğuktan titriyor gibi.Diğer beyaz prenses daha büyük ve ne zaman bi hareketlenme olsa akvaryumda ortalığı toparlıyor.Acaba beyaz prenses gidici mi?
    • 4 tane sarı prensesim var.Bir, anaç fakat hangisi bilmiyorum. Biri sürekli motorun arkasıda ve ağazının altı siyahlaşıyor.Hatta bazen iğrenç gözküyor.Fakat beyaz gibi sayılmaz tam.Yem attığımda falan hareketleniyor.Acaba o da mı gidici? Eğer hastılıklı falansa hemen çıkartayım..?
    • Balıkların rengi parlak değil pek, soluk.Özellikle sarı prenseslerin küçükleri(5-6 cm)
    • Ve son olarak akvaryum 60*30 içinde 14 çiklet var şimdi ve bide diskus yavruları için yavruluk var.Küçük mü geliyor..?
    Konu fetih aydın tarafından (09.04.2009 Saat 16:30 ) değiştirilmiştir.
    #15 Ferhat ÖZTORUN

Nereden
    İstanbul

Cool

Alıntı Poyraz_28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soner abi akvaryum şahane görünüyor. Hayırlı olsun.
    Eyvallah Dursun

Fetih kardeş..

Sana öncelikli tavsiyem, 50-60 litrelik bir tankın içerisine diskus yavrularıyla beraber sıkıştırmış olduğun 14 cichlid i en fazla 7 ya da 8' e indirmendir..

Ondan sonra piyasada da satılan bazı vitaminler ile balıklarına takviyeler yapabilirsin. Ayrıca suyun sıcaklığına ve temizliğine de dikkat etmeni öneririm

GW

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçınalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı fetih aydın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Balıktan iyi anlayanlara 2-3 sorum olcak;

• İki adet beyaz prensesim var.Biri sürekli kenarda duruyor ve sanki soğuktan titriyor gibi.Diğer beyaz prenses daha büyük ve ne zaman bi hareketlenme olsa akvaryumda ortalığı toparlıyor.Acaba beyaz prenses gidici mi?
    • 4 tane sarı prensesim var.Bir, anaç fakat hangisi bilmiyorum. Biri sürekli motorun arkasıda ve ağazının altı siyahlaşıyor.Hatta bazen iğrenç gözküyor.Fakat beyaz gibi sayılmaz tam.Yem attığımda falan hareketleniyor.Acaba o da mı gidici? Eğer hastılıklı falansa hemen çıkartayım..?
    • Balıkların rengi parlak değil pek, soluk.Özellikle sarı prenseslerin küçükleri(5-6 cm)
    • Ve son olarak akvaryum 60*30 içinde 14 çiklet var şimdi ve bide diskus yavruları için yavruluk var.Küçük mü geliyor..?
    Beslediğin balıklar, Discus haricinde hiyerarşik yaşarlar. Yani baskın ve diğer bireyler vardır. Tank küçük olduğunda bu baskınlık daha da sorun alina gelir. Zira bölgeci balıklar, ki beslediklerin öyle, zaten 15-20 cm'lik bir alana başka balığı sokmazlar. Senin tankta her balığa düşen alan olması gerekenden çok daha az. Dolayısıyla stres yaşıyorlar. Stres, balıkların temel ölüm nedenidir. Çünkü, nadiren bir hastalık balığın savunma mekanizmasında bir sorun yokken ortaya çıkar ve bu mekanizma en sık stres nedeniyle bozulur. Parazitler, kabızlık, balığın dışında bulunan jelimsi kaygan sıvının yokluğu genelde stres sonrası oluşur. Dolayısıyla, o tankta sadece, o da zorlayarak, 1e 3d SP bakabilirsin. Bunlar için de kayalık alan oluşturmalısın, SP'lerin doğal habitatı kayalık alandır ve gizlenemediklerinde yine stres yaşarlar.

Ağzı siyahlaşan SP erkek ve genelde baskın olan bireydir. Ağzının siyahlaşması cinsel lgunluğa eriştiğini gösterir. Ama o tankta çiftleşmeleri çok zor tabi. SP'ler ağızda kuluçka yaparlar ve dairesel hareketlerle dönerek dişinin ağzındaki yumurtaları erkek döller. Bu esnada etrafta bu kadar çok balık olması muhtemelen bunu engelleyecektir.

Balıklarındaki temel bozukluk nedeni tankın küçük, türlerin de uyumsuz olması. O kadar çok balıkla ve o kadar küçük bir tankla su kaliteni tutturman imkansız. Dahası, Discus'lar ne kadar yumuşak su ve düşük Ph severse, elindeki diğer türler de o kadar sert su ve yüksek Ph severler. Yani, haydi diyelim bir mucize oldu da su kaliteni yüksek tuttun. Hangi balığı mutlu etmeyi seçeceksin?

Bence o tankta bitkili (ışık düzeneği önemli, ama low tech tank kurulabilir. Bu durumda bitki gelişimi yavaş olur ama uygun türleri seçersen sorun olmaz) canlı doğuran besle. Cüce Chiclid'ler için bile en az 100 x 30 x 50 (h) önerilir. Ya da, dediğim gibi, bir kaç kaya ile SP'ler kalsın, diğerlerini elinden çıkart.

Kolay gelsin...

Alıntı Eomer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu sağdaki tankın hali ne öyle

Orada bakteri bile yaşamaz abi nasıl yaşıyor balıklar
    Tam tersi... O su, eğer taze ise, yani filtre uzun süre çalıştırılmadan bekletilmemiş ise, tam bir yararlı bakteri cennetidir. Amerika'da o suyu 5 litrelik petlerde 25 dolara satıyorlar. İstanbul'da da görmüştüm 1-2 yerde. İçinde nitrifikasyon bakterileri var çünkü. Yani balıkların dışkıları ve yemlerle oluşan Nitrit ve Amonyakı daha az zararlı olan Nitrat'a çeviren bakteriler. Yeni kurulmuş tanklarda bakteri kolonisi yoktur. Dolayısıyla balıklar yüksek konsantrasyonda Nitrit ve Amonyağa marux kalırlar ve ölürler. Bu yüzden bu sulardan yeni kurulan tanklara dökülerek "aşılama" yapılır, ve çok önemlidir. O bulanıklık da zaten 1 günde kaybolur gider.

Nitrat da zararlı, ama balıkların tolere edebileceği bir maddedir aslında. Yoğun bitkili tanklarda soru yok, çünkü bitkiler Nitratı fotosentez ile kullanırlar. Ama bitkisiz tanklarda düzenli dip çekimi yapılır (nitrat tankın dibinde birikir) ve dinlendirilmiş su eklenerek su kalitesi korunur.

Hasılı, o su oldukça değerli bence

Alıntı ilhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    100 lt büyük değil mi abi ya? Odamda benimle birlikte yaşayacak balık.
    100 L o kadar küçük bir hacim ki, birkaç canlı doğuran dışında hiç bir balığı sağlıklı besleyemezsin İlhan. Ayrıca, canlı doğuranlar da sanılanın aksine çok zor, hassas balıklardır. Bence en az 100 x 50 x 40'la başlamak lazım (yani 200 L). Emin ol o bile küçük gelecek bir sene sonra.
    Konu EmrahYalçınalp tarafından (10.04.2009 Saat 07:27 ) değiştirilmiştir.

Erdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Sonunda 200 litrelil akvaryumu ma kavustum. Baliklari koymadan önce bir kac sorum vardi. yardimci olursaniz sevinirim.

Akvaryum suan kurulu, kumunu cakilini koydum suyunu koydum, dis filitresi var onu calistirdim, ama suyu koydugumda su bayai bi bulanik. Bu normal mi. Tertemiz olmasi icin ne yapmam lazim, belli ilaclari var biliyorum ama hangisini kullanmam lazim. Suyun tertemiz olmasi icin cok zaman gecermi.

Baliklari da ne zaman suya koyabilirim, walla suyun suan ki hali baliklar icin iyi gözükmüyor. Bana yardimci olabilirseniz ve baslangic icin baska tavsiyeleriniz de olursa cok sevinirim.

Simdiden sagolun...
    Trabzonspor

Yardımlar için çok teşekkür.Akvaryumu büyütmek gerekiyor yada balık azaltmak diyorsunuz.Zaten bu gidişle kendiliğinden azalcaklar...
    #15 Ferhat ÖZTORUN

ApoCaN28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Suyun tertemiz olması için biraz beklemeniz gerek...
    Bir kaç saat...
    " Hayatının anlamı senin bakış açında gizlidir. "

Alıntı erdi_61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonunda 200 litrelil akvaryumu ma kavustum. Baliklari koymadan önce bir kac sorum vardi. yardimci olursaniz sevinirim.

Akvaryum suan kurulu, kumunu cakilini koydum suyunu koydum, dis filitresi var onu calistirdim, ama suyu koydugumda su bayai bi bulanik. Bu normal mi. Tertemiz olmasi icin ne yapmam lazim, belli ilaclari var biliyorum ama hangisini kullanmam lazim. Suyun tertemiz olmasi icin cok zaman gecermi.

Baliklari da ne zaman suya koyabilirim, walla suyun suan ki hali baliklar icin iyi gözükmüyor. Bana yardimci olabilirseniz ve baslangic icin baska tavsiyeleriniz de olursa cok sevinirim.

Simdiden sagolun...
    Muhtemelen kum ve çakılları iyi yıkayamamışsındır.

Suyun bulanıklığının gitmesi içinde biraz beklemen gerekiyor.

Bide balıkları koymadan merekkep dök suya.
    #15 Ferhat ÖZTORUN

Ercan DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Simdiden sagolun...
    Suyun berraklaşması için dış filtrende bakteri oluşması gerekmektedir. Bu bir hafta bile sürebilir sabretmen lazım. Balıklarıda 1 haftadan önce koyma. Suyun oturması kloru vs.. gitmesi lazım.

Nereden
    Almanya

BIlgiler ve tavsiyeler icin sagolun. Saba cok bulanikti suan epey bi berraklasti su ama dahada iyi olacagini tahmin ediyorum. Özel ilaclari var, onlarida yarin bi akvaryumcuya gider alirim. Birde dis filitre ile ilgili bir sorum var.

Cok sessiz calisiyor rahatsiz etmeyisi güzel, ama filitre 24 saat calisacakmi yoksa bazen kapatmam gerekiyor mu ?
    Trabzonspor

Dursun Kaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

BIlgiler ve tavsiyeler icin sagolun. Saba cok bulanikti suan epey bi berraklasti su ama dahada iyi olacagini tahmin ediyorum. Özel ilaclari var, onlarida yarin bi akvaryumcuya gider alirim. Birde dis filitre ile ilgili bir sorum var.

Cok sessiz calisiyor rahatsiz etmeyisi güzel, ama filitre 24 saat calisacakmi yoksa bazen kapatmam gerekiyor mu ?
    Bırak 24 saat çalışsın zararı yok.
    ~ Yüzümüzün yüreğimizle beraber gülümsediği an’ dır mutluluk. ~

Trabzonspor Kongre Üyesi

çok uzun yazamayacağım maalesf. Ufak bir operasyon geçirdim ve hastaneden tlfonla yazıyorum. Ama yanlış bilgiler görünce de gönül razı olmuyor. Öncelikle, suya mürekkep falan damlatılmaz. O metilen mavisidir. Ayrıca dıs filtre 24 saat çalısması zorunlu olan bir ekipmandır. Aşıl amacı da şuyu temizlemek degil yararlı bakteri olusturmaktır. 2 saat durdugunda bu bakteriler ölür ve tekrar çalıştırılması durumunda toksin dolu bir asit olusturarak her canlıyı yok eder.

Nereden
    Almanya

Alıntı EmrahYalçınalp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok uzun yazamayacağım maalesf. Ufak bir operasyon geçirdim ve hastaneden tlfonla yazıyorum. Ama yanlış bilgiler görünce de gönül razı olmuyor. Öncelikle, suya mürekkep falan damlatılmaz. O metilen mavisidir. Ayrıca dıs filtre 24 saat çalısması zorunlu olan bir ekipmandır. Aşıl amacı da şuyu temizlemek degil yararlı bakteri olusturmaktır. 2 saat durdugunda bu bakteriler ölür ve tekrar çalıştırılması durumunda toksin dolu bir asit olusturarak her canlıyı yok eder.
    Cok sagol, önemli bilgiler verdin. Mürekkep isi beni biraz süphelenridmisti zaten Suan akvaryummum bos, suyu bekletiyorum filitrede devamli calisiyor, bakteri ilaci döktüm suya. Su suan epey durulandi tertemiz oldu ama biraz daha beklersem galiba daha berraklasacak.

Akvaryumum 200 litre ama tek cesit balik almayi düsünüyorum, temizlikci baliklar vatoz falan onlar zaten ama ondan baska sadece neon istiyorum. Akvaryumcuya sordum 50-60 tane koyabilirsin dedi. Insallah güzel güzel yasarlar. Ilk baslarda cok baligin ölmesinden korkuyorum.

Bu arada gecmis olsun, insallah en yakin zamanda yine bize uzun uzun bilgiler yazarsin. Simdiden tesekkürler...
    Trabzonspor

Nereden
    Almanya

Ve birkac soru daha

Suyun durulanmasi icin olsun, bitkilerin gelisimi ve yesil kalmasi icin olsun ve bazi bakterilerin olusmasi icin belli ilaclar yada sivilar var. Bunlari bir seferde kullanabilirmiyim yoksa ayri ayri degisik zamanlarda mi suya ilave etmem gerek.
    Birde suan akvaryumda balik yok, bu saydigim ilaclari balik oldugundada kullanirsam zarari olur mu baliklari.
    Trabzonspor

Trabzonspor Kongre Üyesi

Erdi, öncelikle Almanya gibi bir ülkede yaşamanın bir akvarist için büyük şans olduğunu söyleyerek başlayayım. Ne zaman gelsem mutlaka akvaryumcuları gezer ve iç geçiririm. Eheim, Jager ve Sera gibi dev markaların anavatanında olmak cidden şans...

Akvaryum konusu aslında bir derya. Su kimyası ve biyolojisi bilmek gerek. Tabi canlı türlerinin ne olacağına da karar vermek lazım.

Öncelikle, bu suyun bulanık olması falan fasa-fiso. Abartılı bir bulanıklık olmadıkça zamanla oturur o konu. Bulanıklılğın canlıyı ilgilendiren kısmı solungaçların tahriş olmasıdır, ki en bulanık akvaryum bile canlıların doğal hayatından daha iyi şartlar sunar. Tabi sadece bulanıklılık özeline konuşuyorum.

Eğer yeni başlıyorsan bence bitkili tank olayına girme. Bitkili tanklar daha çok sabır, dha teknik bilgi ve daha çok maddi destek ister. Öncelikle zengin bir taban malzemesi, ideal bitkiler ve bunların bakımı, makro ve mikro besinler, Lümen değeri yüksek, 1 W/l orantılı ışık, hafif asidik su, CO2 desteği, düşük su sertliği gibi konular aklıma ilk gelenler. Bir de 25-26 C (kaç F bilmiyorum ama bakabilrsin sanırım) gibi bir sıcaklık gerek. Fazlası da azı da bitkiyi olumsuz etkiler ve yemyeşil su ile başbaşa kalabilirsin. Eğer ısrarlıysan, hele hele evde yatmak zorunda olduğum şu günlerde dilediğin desteği verebilirim ama, bence bir Mbuna tankıyla başla. Hem su değerlerini tutturmak kolaydır, hem de daha dirayetli balıklardır. Labidochromis caeruleus ve Cyrtocara moorii hem çok iyi anlaşan, hem çok güzel, hem de dayanıklı türlerdir. 200 L için de ilkinden 1e 5d, ikincisinden 1e 2d koloni kurabilirsin.

Su katkısı ve ilaçlara gelince, bitki katkılarını bir kenara koyarsak, çoğu fuzulidir. Bakteri kültürüne para verceğine git bir arkadaşının filtresinden eski elyaf ya da süngeri al, 15-30 dakika içinde kendi akvaryumuna gel, o kirli süngeri kendi suyunda yıka. Al sana bakterinin kralı. Bedava ve ideali budur. İlaç kullanma işi de çok gerekli değildşr ama tecrube ister. İç parazitten şüpheleniyorsan yemlere biraz sarımsak suyu sıkarsın, olur biter. Beyaz benek paraziti varsa su sıcaklığını kademeli olarak 28-29 C'ye çıkartıp bol O2 verirsin, kendi kendine geçer gider... Bu tür işler. Zamanla öğreneceksin. Bol bol okumak lazım tabi...

Katkları dilediğin gibi kullan, zararı olmaz. Ama tanka hemen balık ekleme. Suya yem at ve bırak bir hafta geçsin.

Başka spesifik soruların olursa yardımcı olmaya çalışırım. Maalesef bu ara vakit bol. Umarım en kısa zamanda eski tempoma dönerim ama sannırım 2-3 gün daha yatmak gerekecek.

Kolaylıklar dilerim...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)