Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 76 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Oruç Kavgasi

Alıntı Emorfo Nickli Üyeden Alıntı

Gs oruç yüzünden keybetmiste Diyar takimi hristiyan mi onlar oruç tutmuyormuydu.

Böyle faso fiso islerle ugrasmasinlar, daha yararli seyler bulsunlar.

Abi agzina saglik yaa!!!

Olay budur abicim.Hiç baska bi sey tartismanin lüzumu yok..Oruç adami isterse öldürsün, sadece bir takim veya bir kaç futbolcu mu oruç tutuyor?? Her sey karsilikli..

Bir insan buna ragmen bir takimin maglubiyetini oruca bagliyorsa, onun beyninden süphe ederim..

Lütfen oruçla ilgili detaylara inip birbirimizle tartismayalim..En fazla bazi takimlarda çok kisinin oruç tuttugunu söyleyebilirsiniz..O zamanda gs'liler hiç agzini açamaz...

Punisher-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

abi bu adamlar oruclu idmana cikiyor...yemegi birakin su icmeleri cok önemli...hem futbolcu böyle fiziksel olarak güc kaybetiyor

Emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Analyzer Nickli Üyeden Alıntı

Orucun, profesyonel futbolcunun performansini düsürdügü bilimsel olarak kanitlanmisken gelip de buraya "oruç etkilemez" diye yazanlara da hayretler ettim dogrusu.

Sevgili arkadasim simdi bize yukaridaki cümlenin hesabini verip hangi bilimsel gerçeklere dayanarak orucun sporcu performansini düsürdügünü iddia ettigini açiklarmisin....

Daha öncede yazdim. Tip bilgisi olmayanlar orucun performansi düsürdügünü ilahiyat bilgisi olmayanlarda futbolcuya orucun farz olup olmadigi yönünde yanlis bilgi vermesinler. Tipki yukaridaki arkadasin yaptigi gibi. Böyle kesin ifadeler kullanmak insanlara yanlis bilgi vermek dolayisiyla yanlis yönlendirmelere neden oluyor. Biraz sorumluluk sahibi insanlar iseniz bu tür hassas konularda bir yazdiginizi bir kaç kez okuma zorunlulugu hissetmelisiniz.

Literatürde orucun performansi düsürdügü yönünde kesin bir sonuç yoktur. Birakin düsürmeyi performansi arttirdigi dahi tartisilmaktadir....

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Orucun etkileyip etkilemedigini futbolcu kendisi bilir.Hatta hocasi bilir.Form düsüklügü varsa ramazandan sonra tutsun ya.

TORUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Analyzer Nickli Üyeden Alıntı

Yattara'nin özel hayatina "profesyonel yasamak" kavramini öne çikararak saygi göstermeyenler, konu dini bir konu oldugunda profesyonel yasamdan bahsetmez olmus. Orucun, profesyonel futbolcunun performansini düsürdügü bilimsel olarak kanitlanmisken gelip de buraya "oruç etkilemez" diye yazanlara da hayretler ettim dogrusu. Egerprofesyonel yasam ve sorumluluk duygusu önemli ise oruç tutmak da bardasabahlamak kadar gayri-profesyonel vesorumsuz bir davranistir. Bir tane arkadas marjinal ama konunun daha kolay anlasilmasina yardim eden iki tane örnek vermis. Cerrah ve pilot örnekleri. Beyin ameliyati yapan bir cerrah, oruçlu olarakaçliktan eli titrerken ameliyat yapip hastayi öldürürse, o cerrahin oruç tutmasina saygi duyamam. Ya da bir pilot oruç tutup inis sirasinda açliktan gözü kararinca uçagi düsürüp onlarca insanin ölümüne sebep olursa onun orucuna da saygi duyamam.

Örnekler ekstrem de olsa, baska insanlara karsi sorumlu olan insanlarin, performanslarini kesinlikleetkileyecek ise oruç tutmalari dogru degildir. Dinen de böyle oldugundan eminim ayrica. Bu din karsiti bir yazi degil, cehalet karsiti bir yazidir. Bu yaziyi okuyup da dini duygulari rencide olanlar olursa, onlara tavsiyem müslümanlik kültürlerini gelistirmeleridir.

Arkadasim öncelikle sen oruç tutuyormusun? Bunu sormamdaki amaç verdigin örnekleri algilamam bakimindanönemli. Yoksa benim açimdan fark etmez. Çünkü herkesin inanci kendine.

Bir kere sunu iyi bilmek gerekir.Insanlarin yaptigi is ne olursa olusun, inançlardan taviz vermeyiveya ondan vaz geçmeyigerektirmez. Hele bir baska kisinin bunu istemsi ise kabul edilecek bir olugu degildir.

Verdiginiz Yattara örnegi "SAKLA SAMANI ORMANDAN KESTIM KERESTE" ata sözü gibi olmus. Bu iki seyi ayni kefeye nasil koymussun pes dogrusu.

Birde hangi bilim bunu tespit etmis?

Oruçken ameliyata giripde, eli titredigi için hastasi masadan kalkamayan kaç örnek var?

Oruçkengözleri kararan pilotlarive düsürdükleri uçaklari yazarmisin?

Birde hangi is kolu ve dali tamamen digerlerinden bagimsizdir yani 3 kisleri ilgilendirmez örnek verirmisin?

Edited by: TORUN

Guests
    Ziyaretçi

emin abi ben bir doktor degilim ama ben top oynarken oruç tuttugumda inanilmaz derecede bitkin ve yorgun oluyordum. özellikle antremanda oruçluyken kosuyor terliyoruz sivi kaybina ugruyoruz ama bunu geri kazanamiyoruz ve bitkin oluyoruz(bayilanlar dahi oluyordu). bunlari bilmek içinde ne ilahiyatçi nede doktor olmaya gerek yok. yasayanlara sorarsaniz daha saglikli bilgiler elde edersiniz bence. saygilar.

ekleme yapiyim herkesin bünyeside bir degil. eger tuttugu orun kendine zarar veriyorsa bunun sebabida yoktur.Edited by: ÖzGüReisEsenLer

Nereden
    Bursa

Alıntı Outlaw-61 Nickli Üyeden Alıntı
    abi bu adamlar oruclu idmana cikiyor...yemegi birakin su icmeleri cok önemli...hem futbolcu böyle fiziksel olarak güc kaybetiyor

KArdes Birde Öbür Taraf VAr Tutan insanLAr Bu gunu degiL yarini düsünüyorLAr Dini KonuLarda Demokratik oLamazsInIz DuygusaL oLmaLIsInIz ve Dinde Ne SoyLeniyor,sa Dogru oLan Odur Ve din Kimsenin Zarar Gormesini Tasvip Etmez Aksine insanLara KoLayLIkLAr Sunar Yani bazi arkadasLarIn YazdikLarInI gorunce TikandIm kaLdim Ne diyeyim Ki Daha!

Emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sirf Ramazanda vakit geçsin de iftar yaklasssin diye saatlerce top oynadigimizi biliyorum. Benim performansimi olumlu etkiliyordu. Tabi bünye meselesi de var. Kimi dayanamaz kimi dayanir. Özgür kardesim ama dayanamayip oruç tutmayanin savi kesinlesir diyemeyiz. Yani sen kendi örnegini ben kendi örnegimi verdim. Simdi sana bakip insanlar oruç performansi düsürür diyor ama kimse bana bakip hayir düsürmez demiyor. Demek ki bir art niyet var...

Simdi sana bir sey sorayim. Futbolcu maç esnasinda sivi kaybeder dogrudur. Peki doktorlar maç esnasinda sivi alinmasini nasil karsilarlar. Futbolcu siser. Kosamaz hale gelir. Yani oruçlu da olsa oruçlu olmasa da kana kana su içmesine izin vermezler....

Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Burda yanlis anlasilan bir sey var biz oruç futbolculari etklilmez derken maç günü zaten oruç tutulmamasini dogal karsiliyoruz.Ama bazi arkadaslar bizi yanlis anlamis.Neyse zaten Ramazan ayi geride kaldi sayilir.Ligin ertelenmesiyle bu sorun artik tartisilmaz sanirim.

Guests
    Ziyaretçi

Simdi sana bir sey sorayim. Futbolcu maç esnasinda sivi kaybeder dogrudur. Peki doktorlar maç esnasinda sivi alinmasini nasil karsilarlar. Futbolcu siser. Kosamaz hale gelir. Yani oruçlu da olsa oruçlu olmasa da kana kana su içmesine izin vermezler....

soruna cevap veriyim abi. öncelikle her isi bilimden tiptan beklememek lazim. evet topçu kana kana su içmemeli siser ama yeteri kadar içmesi gerekir. maç esnasinda olmasa bile öncesi sonrasi falanda önemli. neyse harun abinin dedigi gibi ramazanda bitti zaten. febe maçina konsantre olalim.

Nereden
    Almanya

arkadaslar akil var mantik var ben adamlar gördüm oruc yüzünden fenalik gecirdi..kendilerinde hastalikda yoktu...

bir sporcu her zaman iyi beslenmelidir...ve oruc onlara yaramaz...

Zaten bizim türk futbolcular bunlara bakmiyorki...gecen sene ben bizim takim kampta neden bu kadar mangal keyifi yapiyor bukada et bu kadar yagili yemek cola futbolculara yaramaz dedim...sizde doktorlar isini bilir dediniz..ve ne oldu?? 5 ay sonra Trabzonspor futbolculari cok kilolu diye bir haber geldiEdited by: L-M^

valla arkadaslar bizim zamanimizda ben tutardim, hamdi tutardi, hami tutardi...cok acik soyleyim eger idmaninizi adam gibi yapar yine doktor kontrolunde yerseniz zarari yok...bir tek lemiye laf anlatamazdik iftar sonrasi bayilir kalirdi...idmana cikartamazdik adami....

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

pes dogrusu!

suraya yazilanlari okuyunca neredeyse oruc tutmanin vucudun guclenmesi acisindan ne denli onemli olduguna kanaat getirecegim! kimisi iftardan once vakit gecirmek icin top oynarken orucun onu nasil pozitif etkilediginden dem vururken baska bir akliselim kardesimiz ameliyat masalarinda oruclu olan doktarlar yuzunden hic bir hasta olmedigini cunku ac olmasina ragmen elinin titremedigini anlatiyor bizlere! bu engin fikirler inanin gozlerim yasararak okudugum seyler!muslumanlarin en sevdigi sey takiyye yapmaktir! bir konu bir sey islerine nasil geliyorsa oyle yorumlarla´r! burda da aynisi sozkonusu! aslinda hemen hic bir sey hakkinda hic bir bilgisi olmayan kisiler hayatlarinda kitap okumamis,bu konular hakkindaki bilgileri sadece cevrelerinden duyduklari ve buyuklerindne ogrendikleriyle sinirli insanlar vurada neredeyse diyetisyen olup cikmislar! eger illada oruc vucut icin faydali diyorsaniz buna ancak bir sekilde katilabilirim! tanriya siki sikiya bagli insanlari oruc tutmak psikolojik olarak pozitif etkileyevbilir cunku kisi inandigi sey ugruna yaptigi bir seyin veridgi rahatlikla hareket edebilir ancak konu efor gerektiren spor dallari olunca olay tamamen degisiyor! bir oyuncunun bir mac icinde harcadigi efordan bahsedecek olursak ve ortaya cikacak rakami gorursek oylediklerinizin kocakari laflarini aratmyacak derecede komik seyler oldugunu goruruz! ancak anlasilabilir bir dille ifade edersek bir oyuncunun bir mac esnasinda vucudundan yaklasik bir, birbucuk kilo eksilmektedir! yani 90 dk. sahada kalan bir oyuncunun mac oncesi ve sonrasi tartilarinda ortaya 1-1,5 kiloluk bir deferenz cikmaktadir! oruc tutan bir oyuncu zaten kalori,vitamin ve bil cumle diger vucut icin gerekli elentleri alamadigi icin ve mac esnasdinda ihtiyaci olan bu maddeler vucutta bulunmadigi icin once fiziksel daha sonrada dusunsel yetilerinde kayba ugramaktadir! bilmem daha acik anlatabilirmiydim ama anlayan anlamistir ne denilmek istendigini!

yattara ve oruc sorunsali karsilastirmasina gelince basta belirttigim gibi takiyye muhafazakar islamcilarin en cok kullandigi yontemdir ! yattaranin profesyonel yasama zorunlulugu vardir ancak oruc tutan bir oyuncunun boyle bir zorunlulugu yoktur cunku no allah icin yapmaktadir yaptigi seyi! boyle bir sacmalik olamaz!

son olarak ankaradaki oruc tutan kurtcuklarla solcularida bu konunun icine ceken arkadas! anlamadim mne demek isteidigini! ne yani simdi bu ulkuculer oruc tuttuklari icin mi dayak yemisler!

yasamimda unutmayacagim,televizyon goruntuleride olanbir sey vardir! bolu´daonbes ulkucununoruc tutmadigi icin les kargalari gibi uzerine atlayarakbicaklayarakoldurdukleri genc bir insan varken, boyle bir leke varken alninizda cikip buralarda hala boyle seyler yazabiliyorsunuzya! yuzunuz kizarmiyor demektir bu! ancak kelimenin gucunun bittigi yerde sizin fiziksel siddetiniz baslar ve bu soyledigimide sizlerin anlayabilcek zeka kapasitesi olmadigi icin zaten elinizde bicaklar satirlar universitelrde teror estiriyorsunuz!

son olarakta admin ve site yonetimine! bu tur yazilarin burda yayinlanmasi politik yansizlik ilkesiyle ne denli bagdasiyor!!!!

hepinize saygilarla....

beyler ahmet çakari fazla sevmem ama pazar aksami çok güzel seyker söykedi trabzonspor için adam dediki galatasaray futbolcularindan daha çok oruç tutan trabzonspordur dedi ve ekledi trabzonun futbolculari çogunun oruç tutgunu ama maçlarinida süper sekilde oynadigini söyledi kimse oruç olayini bahane etmesin dedi saygilarimla

oruç performansi etkilesin etkilemesin dinimizde kimlerin oruç tutup kimlerin tutmayacagi açikça belirtilmistir.

hastalar(iylesince kaza etmeleri gerekir,iyilesemeyecek durumda olanlar fidye karsiliginda)

seferi durumda olanlar( kaza etmeleri gerekir)

cephede savasanlar (kaza etmeleri gerekir)

adam ben müslümanim diyorsa vede bu ülkedeINANCA SAYGIvarsa daha ne?!!!

gerçekten ayman ve saidoo çok güzel demisler.biz ramazani 11 aydir bekliyoruz...Edited by: ozkan61

Guests
    Ziyaretçi

futbol becerisine, vücut sagligina, gücüne ve performansinabakip, takimimizda futbol oynamasiiçin belli birbedel (!!!) ödeyerek anlastigimizsporcularin;oruç tutma göreviniyerine getirmek gibi (baska sekillerde telafi edilebilir.), aldigi bedelin hakkini vermenin de,allah ile kul arasinda olan iliskide ki degerini bilmesi gerekir...

bazi arkadaslara NOT: oruçlu insanlarin performansi artmaz.çünkü oruç tutan kisi,bu süre içindedinibir görevi yerine getirmeye çalistigiiçin, "beyin ve vücut olarak" genellikle o görevekilitlenir ve herkes ayni iradeye ve güce sahip olamayabilir.

Nereden
    İstanbul

Bence bir professionel Sporcu Oruc tutmamalidir....O kadar...

Eger o professionel sana fikrini sorarsa söylersin. Sen baskalari adina karar verme hakkini nerden aliyorsun?

Guests
    Ziyaretçi

en kolay bir konuda bile tartismaya basliyoruz abiler yapmayin allahinizi severseniz. herkes istedigi yorumu yapma hakkina sahip degilmi? katiliriz yada katilmayiz. bencede oruç tutmamalidir çok efor hayrcayan sporcular.

Nereden
    Almanya

Alıntı TORUN Nickli Üyeden Alıntı

Eger o professionel sana fikrini sorarsa söylersin. Sen baskalari adina karar verme hakkini nerden aliyorsun?

abi hic tartismaya gerek yok bunu spor yapanlar cok iyi bilir...

bir futbolcu günde iki kez idman yapar bi sabah bi aksam...

yani sabah idman yapacak su icemeyerek..bütün gün böyle kalacak sonra aksam idmani yapacak hemen yemekten sonra..yani sismis durumda...

böyle bir durumda hic kimse 100& kapasiteyle oynayamaz vücudu cok gücsüz kalir

Türk futbolcusu profesionelik nedir bilseydiler bu konuyu hic tartismayacaktik zaten

Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Amaç futbolcularin oruçtutmasinin yarari zarari olup olmadigini tartismak degil. Bu konunun gündeme getirililip tartisilmasi din düsmanlarinin dinimize saldirmasidir. Uyanin arkadaslar. Her sene
    bu sekilde bu konular gündeme gelir. Firsat buldularmi saldirirlar.

Nereden
    İstanbul

Alıntı TORUN Nickli Üyeden Alıntı

abi hic tartismaya gerek yok bunu spor yapanlar cok iyi bilir...

bir futbolcu günde iki kez idman yapar bi sabah bi aksam...

yani sabah idman yapacak su icemeyerek..bütün gün böyle kalacak sonra aksam idmani yapacak hemen yemekten sonra..yani sismis durumda...

böyle bir durumda hic kimse 100& kapasiteyle oynayamaz vücudu cok gücsüz kalir

Türk futbolcusu profesionelik nedir bilseydiler bu konuyu hic tartismayacaktik zaten

Güzel kardesim bastan beri ayni seyleri yazmaya anlatmaya çalisiyorum. Madem bunlar profosyonel, para karsiligi bu isi yapiyorlaro zaman kararida onlar versin.

Bizim hakkimizda basklari böyle bir karar verse ne düsünürüz?

ORUÇ TUTMAK HER INSANIN GÖREVIDIR. YOK FUTBOL YOK PROFESYONELLIK DIYEREK BU IHMAL EDILEMEZ. BIZIM ASIL AMACIMIZ IBADETTIR. HAYATTAKI DIGER ISLER GELIP GEÇICI UGRASLARDIR. EGER FUTBOLCUNUN PERFORMANSINDA DÜSÜS OLUYORSA( KI BUNLAR UYDURMADIR TS DA HIÇBIR SEY OLDUGU YOK) O ZMANA FUTBOLU BIRAKACAN YA DA ARA VERCEN.

KIMSE ORUÇU BAHANE ETMESIN. ADAM GIBI ÇALISSSIN.

ALLAH HER ZAMAN ORUÇ TUTANIN YANINDADIR

ALLAH TÜM INANANLARIN ORUCUNU KABUL ETSIN

Burak 1967 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir

selam arkadaslar,

dinimizin emrettigi, imanin sartlarindan olan oruc tutmak tabiiki her müslümanin görevi. amma orucunda tutulamayacagi durumlar da bir sekilde belirtilmistir,herseyden önce oruc vücuda saglik getiren bir ibadettir... tutulan orucun insan sagligina zarar vermemesi gerekir ki bu da oruç tutmak için gerekli sartlardan en önemlisidir.

meslegi geregi vücudu efor sarfeden bir kisinin, oruç tutmasinin dini görevini yerine getirmekle uzaktan yakindan alakasi yoktur,çünkü vücudun sagligini etkileyebilecek oruç makbul degildir.mazeretli olan müminler oruç tutamadigindan bunu fakirlere, ihtiyaci olanlara para yardimiyla, yemek yardimi ile yerine getirebilirler.

arkadaslar dinimiz ilim dini, aydinligi temsil edip yol gösterici bir din. eger inaniyorsak, eger islami yasamayi sectiysek, cehaletten, karanlik fikirlerdenve kavgalardan uzak durmaliyiz....

mantigimiza celisen düsünceleri sorgulamaliyiz, zeki olmaya gayret göstermeliyiz, her sey ak ve kara deil arada gri de var bunu görmeliyiz...

Saygilar...

bence hic kimse bir insani oruc tutuyor diye veya tutmuyor diye yargiliyamaz yani felanca takim oruc tutuyor yeniliyor oruc tutmuyor yeniyor diye birsey olamaz yani ben anlamiyorum insanlarin manevi degerleriyle bukadarda oynanmazki dalga gecer gibi is yapiyorlar gese bizi yenerkenacep oruclu degillermiydi sonucta diyarbakir maci ramazanin basinda olmadi bitiminde oldu bunlar uc hafta oruc tutmadida uc hafta sonrami oruc tutmaya basladilar[img]smileys/smiley7.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

bu konuda karari futbolcu kendisi vermelidir.eger orucun performansini olumsuz etkilemedigini düsünüyorsa o zaman oruç tutmasinda bir sakinca yoktur.ama orucun performansini olumsuz etkiledigini düsündügü halde oruç tutuyorsa o zamanda pek dogru yapmis olmaz herhalde. çünkü kazandigi parada binlerce insanin alinteri ve beklentisi yatmakta.bunu bile bile oruç tutmasi kazandigi paraya ihanet etmesi anlamina gelir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)