Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Uzaklardan Mektubum Trabzon'a

Arrive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir

Standart Uzaklardan Mektubum Trabzon'a

Size hatırladığınız ilk anınızı sorsam ne anlatırdınız bana?
    Kimimiz beş yaşında, kimimiz altı yaşında başlarız hayata...

Komşumuzun kızı Büşra'nın eski bir boya kutusuyla eğleniyor olmasının çok kayda değer bir anı olduğunu sanmıyorum. Fakat belki hatırladığım ikinci anımı sizinle paylaşmama izin verirsiniz.

Hiç unutmam, bir akşam rahmetli anneannemlerde misafiriz. Öyle güzel yaprak sarması yapar ki üzüm bağından... Lahanayı pek bilmezler buralarda. Sarmalar geldi gitti derken, babam gel Eray diye seslendi bir anda, annem babam ve ben bir odaya geçtik. Nedenini düşünemeyecek kadar bihaberdim dünyadan. Duvardan duvara kahverengi bir vitrin, kolları ahşaptan koltuk, doksanlı yılların vazgeçilmezi açık mavi renkte duvarlar, oturduk öylece. İnsan biraz anlatır, biraz altyapı oluşturur yahu, babam edebiyattan ve psikolojiden hiç nasibini almamış anlaşılan, bir anda yapıştırdı cümleyi “Trabzonsporu tutuyorsun tamam mı!”. Annem boş mu duracaktı?

“Hayır Fenerbahçelisin”
    “Hayır Fenerbahçe asla olmaz, Trabzonsporlusun”
    “Ya Mustafa niye böyle yapıyorsun”
    “Erkek adam Trabzonsporludur tamam mı oğlum”

Trabzonspor nedir, Fenerbahçe nedir, nasıl tutulur, tutunca ne olur, riskleri nedir, risk analizi yapılmış mıdır... Hiç sorguladığımı sanmıyorum, sebebini bilmeden Trabzonspor dedim. Babamın sevincini, annemin üzüntüsünü çok iyi hatırlıyorum...

1968 yılında Trabzon'dan Ankara'ya taşınan, 80'li yılların başında da Afyonkarahisar'ın ilçesi olan Emirdağ'a yerleşen bir babanın oğluyum. Toprağından, değerlerinden bu denli uzakta olan ve 95-96 yılındaki faciayı yaşayan bir baba... Trabzonspor'un üst kimliğime ilk defa altın harflerle yazıldığı tarihi, babam ve annemin beni bir telaşla odaya götürüp gönüllerindeki renklerle tanıştırdıkları tarihi tahmin etmek hiç de zor değil. 19 Mayıs 1996, yani ligin son maçının akşamı...

20 Mayıs akşamında ilçemizin meşhur giyim mağazası Orhan Giyim'e götürdü kolumdan tutup babam. Çok heyecanlıydım fakat neden o kadar heyecanlı olduğumdan haberim yoktu. Bir ritüel yaşıyorduk sanki.

“Orhan Abi Trabzonspor forması var mı bizim delikanlıya göre?” dedi babam. Merdiven altı üretim bir forma aldık, artık giyemeyeceğim derecede küçük kalana kadar da çıkarmadım üzerimden.

Gazetelerin arka sayfalarında Trabzonspor haberi bulup okuma yazmamı pekiştirirdim. Ayda bir iki defa alınan spor gazetesinden Trabzonspor sayfasını bulur, Hüseyin ve Nurettin'in önünde açar, göğsümü gere gere bakardım.

Mahalle maçlarında Hami olur gol atardım. Atariler vardı, “Soccer” vardı, yine yeniden Hami oldum gol attım. Campbell'in gelişinden hiç bahsetmiyorum. Bütün mahalledeki Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Beşiktaşlı çocuklar Campbell oldu. Kalecisi de Campbell, defansı da Campbell. Sonra Mehmet Ali Başkanın söylediğine göre futbolcu değilmiş o adam, yamyammış galiba, anlam veremedik, yine Hami oldum. Ara sıra babam Dozer Cemil, Dobi Hasan, Ali Kemal falan derdi ama gazetedeki haberlerde onlar hiç yoktu. Ne zaman Trabzonspordan açılsa konu, “Kalede Panter Şenol hatır dinlemez hatır” derdi bir de. Kimdi abi bu Panter Şenol? Yarı insan yarı panter miydi nasıl birşeydi? Hiç araştırmadım, siyah Grundig televizyonumuzun teletexinde zaten arama motoru da yoktu...

Çevremde Trabzonspor'u tutan kişi sayısı neredeyse sıfırdı. Kendimi çok farklı hissediyordum. “Gerçek taraftar sensin” derdi babam. Öyle ki, akrabalarımıza benden bahsederken ilk olarak Trabzonspor'u söylüyordu.

Çocukluk yıllarımda iki kere geldik Karadenizin asi şehrine, kurban olduğum memleketime. 1997 yılının yaz aylarıydı. Bir taksiye bindik, kocaman bir binanın önünde indik. Birsürü insan vardı Trabzonspor formalı. Biryerlerden geçtik içeri girdik, ilk defa karşılaştığım kocaman yemyeşil bir saha, binlerce insan. Aman Allahım, ne arıyor bu kadar insan burada. Burası neresi! Hayatımın en büyük sürpriziydi, babam hiç bahsetmemişti maça gideceğimizi! Bir Antalyaspor maçı ve tribünde tam 30bin kişi... Eve geldiğimizde bütün televizyonlar 30bin kişiden bahsediyordu. Ne hazindir ki maç 2-2 bitince, Hüseyin Avni Abi beni boynu bükük uğurlamıştı evime.

2000 yılında geldik bir de, o zaman da kocaman bir bayrak sallıyordum tribünde. Bursaspor maçı, son dakikalarda serbest vuruştan yediğimiz güzel bir gol ama 2-1 yenmiştik. Bir daha da Avni Akerin havasını solumak nasip olmadı.

2005 yılında lisemizin Suriye'ye yapacağı geziyi iptal ettirip yalvar yakar Trabzon gezisi haline getirdim o aktiviteyi. Gezi iptal olmasın diye ulaşım aracını bile babam ayarladı. Şehre geldiğimizde kocaman bir afiş hatırlıyorum sokakta, bir evden diğerine gerdirilmiş. Gri tonlarda, “Fener'in İki Yüzü / Başroller : Cem Papila, Levent Bıçakçı, Aziz Yıldırım”... Öyle bozulmuştu ki Fenerbahçeli sınıf arkadaşlarım...

Hayatım boyunca birçok farklı yerde okudum. Her gittiğim sınıfta baktığım ilk iki şey, sınıftaki güzel kız sayısı ve Trabzonspor'u tutan öğrenci sayısı oldu. İkisinde de hüsran yaşadım yıllarca. Sokakta gördüğüm adamın mavi gömlek üzerine taktığı bordo kravatı görünce heyecanlandım, Trabzon Ekmeği tabelalarındaki bordomavi renkleri görünce heyecanlandım, batan güneşin kırmızısıyla gökyüzünün mavisi dansederken heyecanlandım. Fakat hiç şampiyon olmuş gibi heyecanlanamadım...

Nasıl bir duygudur bilmiyorum. Burada her Mayıs ayında sevinen insanlar oluyor. Anlam veremiyorum. İstanbul'daki bir takımın şampiyonluğuna Afyonkarahisar, Eskişehir neden sevinir ki, neden sokaklara dökülür ki? Kutlanan nedir ki? Tabiri caizse uçak dolusu parayla çok defa kapalı kapılar ardından yönetilen klüplerin sahadaki kamyon dolusu paraya oynayan futbolcularının şampiyon olması, neden sıradışı birşeymişcesine sabahlara kadar kutlanır ki? Öylesine paralar, lobiler ve imkanlarla, gariban Anadolu takımlarına üstünlük kurup ligi önde bitirmek nasıl bir başarı öyküsüdür ki? Anlayamadım, anlayamıyorum, anlayamayacağım...

24 yaşımdayım. Uzaktan sevdim ben Trabzonspor'u. Platonikti bendeki biraz, bir kere görmek bir ömre bedeldi. Binlerce renktaşımla tribünde tezahürat etmek nedir bilmem, maç öncesi bir kahvede toplanıp son sigaraları da söndürüp Avni Aker'e doğru omuz omuza yürümeyi bilmem, bordo dediğimde karşıdan mavi diye bağırmazlar burada. Hem futbolcularımızla fotoğraflarım da yoktur, maç günü şehir bordo maviye nasıl boyanır bilmem, Trabzonspor galibiyeti sonrası çalınan kornaları bilmem, bilmem oğlu bilmem...

Fakat Trabzonspor'u tutmak nedir iyi bilirim. Şair Ceketli Çocuğun da dediği gibi, ayrıcalıklı ve elitist bir durumdur, en güçlülere karşı koyan ve herkesi yenen hayali kahramanın kanatları altında olmaktır.

Biz, Safinaz'ı çalan Kabasakala karşı Temel Reis'i destekleyen çocuğun heyecanıyla destekledik Trabzonsporu, prensesi çalan ejderhaya karşı Mario olduk, Bizans'a karşı Malkoçoğlu olduk, yalnız olduk, bir başımıza olduk, fakat hep yükseklerde uçtuk, hep efsane olduk, hep tarih yazdık.

Yine bir Mayıs akşamı, bu kez Ünallar Jajaydı, Hamiler Umut, Şotalar Buraktı. Tolunaylar Selçukken, Orhanlar Engindi. Nihat vardı mesela, şimdi Onur diye sesleniyorlar ona. Bedenleri farklı ama ruhlar hep aynı. Arkalarında da Panter Şenol... “Oynayın! Dik oynayın!” diye bağırıyordu. Oynadılar hocam, arş-ı ala altında hayat bulan bütün varlıklar şahit olsun ki dik oynadılar.

Bu topraklarda adalet olmadığından bahsetmemişti kimse bana hiç. Biz şampiyon olursak kupa verilmez dememişti beni Trabzonsporla tanıştırırken babam. Asırlarca dünyaya adaleti öğretmiş toprakların torunlarına adalet Avrupadan geliyormuş artık.

Yakın zamanda bir kupa gelecekmiş Trabzon'a, özümü, kanımı aldığım topraklara. Tüm Türkiye susacak, Karadenizin azgın dalgaları, isyanını bitirip mavi bir çarşaf misali bekleyecek, horon konuşacakmış.

Ben hiç kupa görmedim, nasıl kutlanır bilmiyorum
    Önce ağlıyor mu insan? Ben ağlardım galiba...
    Sonra ertesi gün formamı giyip giderdim okula.
    Gözümün gördüğü heryeri Şampiyon Trabzonspor posterleriyle süslerdim,
    boydan boya...

Olsun, ben yine gurbette olacağım ama gönlüm sizlerledir .Bordonun yanında maviyi görünce tüyleri diken diken olan gönüldaşlarım, Trabzon da Trabzonspor da size emanet. Allah şahidim olsun ki bütün bordo mavi yürekleri temsil ediyorsunuz o topraklarda. Sevgilime çok iyi bakın, asla üzmeyin olur mu?
    Konu Arrive tarafından (28.06.2013 Saat 18:25 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    agahozlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ben de kutlamadım renktaş, ben de bilmiyorum nasıl kutlandığını,
    Önce ağlarız, sonra gecikmeli aldığımız kupayı evine futbolun asi şehrine teslim ederiz sonra yine ağlarız..
    Bayrakları asarız, tertemiz formaları giyeriz üzerimize.. Biz başımız dik yürürken şikeciler düşünür ne yapacaklarını.
    Mayıs günü, hakemin düdüğüyle her birimiz bir köşeye çekildik. Hepimizin gözlerinden kaynağı tertemiz kalbimiz olan göz yaşlarımız geldi. Ardından malum süreç.
    Doğru duydun bir kupa gelecek ve hiç bir kupa için bu kadar uğraşılmamıştır. 34 maç ve şimdilik 2 yılı devirdiğimiz hak hukuk süreci.
    Kupanın yeri kaç yıldır hazır, yerinde bekliyor sahibini. O oraya konduğu zaman, herkes susacak sadece bizim göz yaşlarımız konuşacak!
    Ben İstanbul'dayım, sen başka şehir de bir başkası başka yerde diğeri Trabzon'da o zaman herkes futbolun en temiz şehrinde olacak sen de gel açıkta kalmazsın...
    "Dünyada bir yerdeyim ben"

Mehmet Fatih Silik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Güzel yüregine saglik renkta$im...
    Okurken cok duygulandim...
    Kendimde buldugum cok satirlar vardi...
    Duygularima tercüman oldun...
    Bir FIRTINA tuttu bizi...!

STSL | 2010-2011 | 7. Şampiyonluk

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Forumda okuduğum en iyi yazılardan hatta belki de en iyisi...
    Akıl, öfkeyi ve onunla kolayca birleşen bilgisizliği yener. Aklı kullanmak biraz zahmet, çaba gerektirir.

Nereden
    Trabzon

Ben de her daim diyorum Avni Aker'e girince, burda olmak isteyip olamayanlar için de burdayım diye.
    Trabzonspor ve baba kelimeleri yan yana gelince benim için akan sular duruyor.
    Aslında bi yazıya ben de uzun uzun bir şeyler yazmak isterdim ama belki sonra.
    Ben bu şehirde bile bu şehri özlüyorum. Bu şehrin en özel yanı her adımda bir Bordo Mavi görmek.
    Bunun kıymetini çok iyi biliyorum.
    Ama o şampiyonluğu hep beraber kutlayacağız, burda.
    O an öğreneceğiz nasıl bir duygu olduğunu...
    Yüreğinize ve elinize sağlık.

mirac61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Süper bir yazı olmuş tebrik ederim.

peker61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Kardeşim eline sağlık gurbetteki herkesin duygularına tercüman olmuşsun

Forumdan Uzaklaştırılmıştır
    Nereden
    Elazığ

Ellerine sağlık, süper bir yazı, sadece birde 61 plakayı unutmuşsun En büyük hayallerimden biri Trabzonspor'u Avni Aker'de izlemek inşallah birgün nasip olur.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    zekeriyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

çok güzel bir yazı olmuş.
    gönlünü ve düşüncelerini kalemle bağlaman bir harika
    seni saygı ve sevgi ile selamlıyorum.
    BMN KOCAELİ

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    zekeriyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

ve gurbetteki üçüncü nesli teslim bir yazı olmuş
    BMN KOCAELİ

mefum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

sadece şapka çıkartıyorum

Nereden
    İstanbul

Kupa kazanınca önce ağlayacağız öylemi?

Sağol renktaş kupamız Trabzona ulaşmadan ağlattın beni!!

Allah gönlüne göre versin senin.
    2010-2011 Sezonu Şampiyonu TRABZONSPOR
    Adaletin olmadığı yerde anarşi başlar..
    https://twitter.com/U_TS1967
    https://www.facebook.com/ugurodabas1967

lazibere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Yürekten katılıyorum. Gururla okuyorum tekrar tekrar
    Aptallık nedir biliyor musunuz ?
    50 kuruşa içtiğin suyu, 1 liraya işeten düzene destek vermektir..

İskender Çakmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

çok güzel bir yazı. Biz gurbettekilerin duygularına tercüman olmuş.

Courage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Güzel bir yazı,teşekkür ederim.
    Hominem te memento... - Sadece bir insan olduğunu unutma...-

StopMatchFixing.Com

sence - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Bu ne güzel bir yazıdır, ne güzel tanımlar, tasvirler, o anki duyguların canlandırılması kelimelerle hayat bulması...

Yüzlerce kez eyvallah...

Not: Ben de gurbette senelerce kaldım Türkiyenin farklı illerinde.Yalnız değilsin bu duyguları yaşıyanlar arasında.

umitçebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Eline koluna sağlık..Bende gurbette doğup büyüyen bir trabzonsporluyum..Nufusta bayburtluyum ama babamın dediğine göre ve sonradan benimde araştırmalarıma göre aslen trabzonluymuşuz..Önemli olan bu değil..önemli olan gurbette trabzonspor aşkıyla yaşamak...her maçta kahvede hep yüze 1 150 ye 3 maç izlemek..Trabzon gol attıgında ayakta sevınen ve melül bakışlara şahit olan 2 3 kışıden olmak..Gözlerim yaşlandı kardeşim..

Önünde saygıyla eğiliyorum..Eyvallah...

000061 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Bu duyguların onda birini, hatta yüzde birini bedava biletle tribüne girip çekirdek yiyen taraftar(?)lar yaşasaydı, şu an dünyanın en iyi tribününe sahiptik.

İnsan elindekinin değerini bilemiyor işte, ne edersin.

Trabzonspor şampiyon olsa, İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de, yurtdışında büyük şehirlerde Trabzon'dakinden daha büyük coşkuyla kutlanacağını düşünüyorum hatta.
    Dalga Geçmek Serbest! onurumuzdur!! açılana bek önünde bekliyoruz! şikecilerle her yerde dalgamızı geçeriz!!1!bir!
    sevincimizi çaldığınız günden beri, acınız sevincimizdir.

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Benzer duygulara sahip o kadar çok kişiyiz ki..

Ama şurası çok güzeldi;

Hayatım boyunca birçok farklı yerde okudum. Her gittiğim sınıfta baktığım ilk iki şey, sınıftaki güzel kız sayısı ve Trabzonspor'u tutan öğrenci sayısı oldu. İkisinde de hüsran yaşadım yıllarca.
    BordoMavi.Net Forum Kurallarına aykırı bir mesaj veya kullanıcı gördüğünüzde, Kullanıcı Panelinde bulunan sekmesine tıklayarak ilgili mesajı raporlamanızı sizlerden rica ederiz.

Ali Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Yüreğine Sağlık
    ~ İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Müh ~
    ~Twitter ~

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    İstanbul

Mükemmel bir yazı. Fark etmeseydim çok şey kaçıracaktım...

Alıntılamak istedim bazı yerlerini, sonra baktım ki yazının neredeyse tamamını alıntılıyorum

Hislerin bu kadar güçlü bir şekilde karşı tarafa geçtiği yazılar çok değildir.
    Çok duygulanmamın yanı sıra, çok da kıymetli buldum o yüzden.

Çok teşekkürler...
    Daha çok yazmalısın...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Böyle yazılar şarj ediyor bizi. İyi ki varsınız arkadaşlar. Eline yüreğine sağlık Eray.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Gamze Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mükemmel bir yazı. Fark etmeseydim çok şey kaçıracaktım...

Alıntılamak istedim bazı yerlerini, sonra baktım ki yazının neredeyse tamamını alıntılıyorum

Hislerin bu kadar güçlü bir şekilde karşı tarafa geçtiği yazılar çok değildir.
    Çok duygulanmamın yanı sıra, çok da kıymetli buldum o yüzden.

Çok teşekkürler...
    Daha çok yazmalısın...
    Ben alıntıladım beni en çok yaralayan kısmını
    BordoMavi.Net Forum Kurallarına aykırı bir mesaj veya kullanıcı gördüğünüzde, Kullanıcı Panelinde bulunan sekmesine tıklayarak ilgili mesajı raporlamanızı sizlerden rica ederiz.

Doğukan Uçan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Güney Amerika

Müthiş be.

000061 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Mollasalihoğlu abi (hitap kötü oldu farkındayım ) yaralarınız çok büyük be
    Dalga Geçmek Serbest! onurumuzdur!! açılana bek önünde bekliyoruz! şikecilerle her yerde dalgamızı geçeriz!!1!bir!
    sevincimizi çaldığınız günden beri, acınız sevincimizdir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)