Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Profesyonelleşme-Kurumsallaşma...

 1. #1
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Mesajlar
  1,855

  Standart Profesyonelleşme-Kurumsallaşma...

  Yıldız transferi sözü,stad projesi,uefa elemesi derkeeen herkesin olmasa da bir çoğumuzun gözünden kaçan bazı konular var.

  Mevcut yönetim göreve geldikten sonra Trabzonspor'un kurumsallaşma alanında büyük atılımlar yapmasını sağlayan 3 çalışanı (Burak Gürdal-Cenk Ergün ve Tayfun Erpek) görevden ayrılmıştı.Her ne kadar yönetim kendileriyle göreve devam etmek istediyse de bu 3lü kendileri için uygun çalışma ortamı bulunmadığını düşünerek başka bahaneler de öne sürerek görevlerini bitirmişlerdi. Konumuz bu kişilerin ayrılış sebepleri,yaptıkları yapmadıkları,hataları sevapları değil..Kendilerine zaten çalışmalarından dolayı teşekkür etmiştik.

  Konumuz Trabzonspor gibi ülkenin en çok sevileni olan ''marka''larından birinin işlerinin bundan 10 sene öncesi gibi yapılmaya devam ediliyor olması.Yukarıda adı geçen 3 isim görevden ayrıldığında yönetim kurulu ''yerlerine daha iyilerinin alınacağı'' garantisini vermişti.(hoş daha ne garantiler verildi).Ama gelin görün ki koca Trabzonspor 5 aydır pazarlama müdürü,finans müdürü,asli genel müdür olmadan işlerini halletmeye çalışmakta.

  Şu anda profesyonel yönetici manasında Trabzonspor'da sadece Sportif A.Ş Genel müdürü Sinan Zengin var.Sinan Zengin de bu mevcut 3 kişinin de görevini aynı anda yürütmekte.Vekaleten genel müdürlük,azarlama müdürlüğü finans müdürlüğü görevlerini yetkisi ve görevi olmadığı halde yürütmeye çalışmakta.Bütün yük omuzlarında olduğu için de ilgilenmesi gereken bir çok konuyla da yeterince ilgelenemiyor.

  Hal böyleyken,özellikle sponsorluk anlaşmalarının yapıldığı/gözden geçirildiği bu dönemde Trabzonspor'un özellikle pazarlama müdürüne sahip olmaması büyük dezavantaj oluşturmakta.Bunu bir örnekle açıklamaya kalkarsak Trabzonspor-Puma anlaşmasını başkanın özel danışmanı yapmış,bunun neticesinde Trabzonspor 150 bin usd nakit para+150 bin usd değerinde malzeme ve satışların %10'u gibi sıradan bir anadolu takımının alabileceği rakamlarla anlaşmaya varmıştır.

  Bir başka örnek de ülker grubuyla yürütüldüğü söylenen sponsorluk anlaşması olayıdır.Sponsorluk anlaşmalarını yöneticilerin hatır gönül ilişkilerine bırakamazsınız.Varsa pazarlama müdürünüz,veyahutta bu görevle alakalı bir çalışanınız,gerekli çalışmlaları o kişi yapar işi imza aşamasına getirir ve yönetici de gider imzayı atar.

  Profesyonelleşmeden kurumsallaşmadan çokça dem vurulan camiamızda,şu anki en büyük sorunlardan biri de bu bahsetmeye çalıştığım mevkilerde görevli kişilerin olmamasıdır.Bu sorun bence en az futbolcu transferi kadar önemli bir sorundur.

  Mart ayında söz verdikleri gibi yönetimin tez zamanda öncelikli olarak pazarlama müdürlüğüne,ardından genel müdürlük ve finans müdürlüğü bölümlerine yetkin/donanımlı/vizyonu olan birilerini getirmesi gerekmektedir.Bizler bu şekilde uyumaya devam edersek kulubün gelirleri git gide artması gerektiği halde artmayacak,tam tersine belki de azalacaktır. Bu da daha sonra anlatacağım başka bir konuda bizleri önümüzdeki sene içinde çok ama çok büyük sıkıntıya sokacaktır.

 2. #2
  Naim
  Ziyaretçi

  Standart

  Transfer Konuları Gündelik heyacanla tartışılabilir
  bizde bu heyacana yenik düşüyoruz çoğu zamanlar
  Fakat yukarıda fatihinde bahsettiği konular oldukca önemli ve hassas konular
  100 milyon dolar üzerinde bir değer sahip olduğu söylenen yıllık bütçeleri 40-50 milyon dolarları bulan 4 adet "şirket" için yukarıda sayılan pozisyoların boş olması affedilir bir şey değildir.
  borsaya açılmayla Yönetici bağımlısı olmayan bir yapıya kavuşması amaçlanması gereken Trabzonspor ve uzantısı şirketler sadece nakit ihtiyacı karşılamak üzerine yapılan bir borsa hamlesiyle yetinmek zorunda kaldı.

  Bugun söz edilen Transfer , Stad ,forma , Sponsorluk gibi sıkıntıların baş göstermesinin en büyük müsebbiplerinden birisidir kurumsal sıkıntılar
  Üç otuz paralık şirketlerde dahi bir finans bir pazarlama bir genel müdür bulunurken Trabzon gibi milyonlarca dolarlık büyüklüğe sahip bir firmada ve para kaynakları pazarlama temeline dayanan yapıda bu görevlerin olmaması
  Tam anlamıyla bir aymazlıktır.

 3. #3
  Turan AKYILDIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25.04.2005
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1,210

  Smile

  ağzına sağlik kuzey lee kardeş.işte benim yıllardan beri istediğim arzuladığım şey bu.benim için transfer şampiyonluk önemli değil ilk planda.yeter ki kulübümüz her anlamda profesyonelleşsin her birimi her kademesi planlı programlı çalışsın başarı zaten o zaman kendiliğinden gelir.yeterki kulübümüzdeki bu başıboşluluk bu plansızlık programsızlık bir bitsin varsın birkaç sene daha şampiyon olmayalım.
  t.akyildiz

 4. #4
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.11.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  48
  Mesajlar
  10,719

  Standart

  Hangi konuydu hatırlamıyorum, geçenlerde bir yerlede şunu yazmıştım: "Trabzonspor şampiyon olduğu zaman her şey bitmiş olmayacak, kapısına kilit vurulmayacak ve bu takım ilelebet yaşayacak."

  Geçen gün LigTV'deki bir özel röportajında başkanımızın bir açıklaması oldu ve dedi ki: "Trabzonspor'un yaşaması, şampiyonluğundan daha önemlidir. " Bu sözleri yalan yanlış transfer yapmayacaklarını vurgulamak için söylemişti.

  Bu noktada başkanla görüşlerimiz uyuşuyor.

  Biz geçen son iki senede "Kurumsallaşmamıştık, kurumsallaşmaya başlamıştık". Attığımız olumlu tüm adımlarda bir yavaşlama hatta durma ve gerileme söz konusu.

  Kurumsallaşmak sadece bir yönetimin yapabileceği bir iş değil. Neden mi? Çünkü işte gördüğümüz örnekte olduğu gibi bu yolda ilerleyen bir yönetim, transferde beceriksizce işler yapınca, tüm "kurumsallaşma" çalışmaları da çöpe gidiyor. Gitti bile. Ama biz bir şeyi kaybetmeden kıymetini bilmiyoruz ki.

  Geçen sene bu tarihlerde, üzerimde kulübün ürettirdiği yeni formam vardı. şimdi sadece benim elimde olmadığı gibi, futbolcuların üzerinde bile yok. Kombineleri çok geç satmaya başladık. Şu anda satışlar ne alemde bilemiyorum fakat pek parlak olduğunu zannetmiyorum. Bunun sebebi de kulübün üzerindeki ölü toprağı diye düşünüyorum.

  Pazarlama ve Halkla İlişkiler bölümümüzün iyi işlemediğini ve geçen sene herkesin takdirini kazanan kulübün interaktif oluşunu, bu sene kaybettiğimizi düşünüyorum.

  Popüler bir spor kulübünün paralı başkanı olunca, kulübün kurumsallaşması en son isteyeceğiniz şey olur. Hele bir de taraftarlar da olur olmaz transferlerin başarının tek şartı olduğunu düşünüyorsa değmeyin keyfinize. Kurumsallaşma en yüksek raflara kalkar, bağımlılık başlar.

  Nuri Albayrak böyle bir profil çizmiyor. "Paralı Başkan" sifatıyla gelse de, bu profilin dışında ve geçen dönem atılan iyi adımların farkında olduğunu ve desteklediğini belli ediyor.

  Ama ekibinin bu konuda oldukça zayıf ve yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu iş ile yönetim içinden, başkan dışındaki birinin birebir ilgilenmesi gerekli. Ama bunu yapacak kimse olmadığı gibi, profesyonellerin yaptığı işleri takdir ve tetkik edecek biri de maalesef yok.

  Kurumsallaşma işi uzun vadede münferit şampiyonluklardan çok daha önemli ve çok daha zor. Ama 2000'li yılların her alanda olmazsa olmazı. Yani artık bir heves değil, zorunluluk. Hem de gerek federasyon, gerekse de UEFA tarafından dayatılan bir zorunluluk. Her alanda kulübün alii menfaatlerini ve bekaasını savunacak bir oluşum.

  Treni perondan ilk biz çıkardık, ama şimdi arıza nedeniyle gara geri dönüyoruz, oysa bir an önce tekrar yola çıkmamız gerekiyor.
  Trabzonsporlu olmak...
  Zor ama güzel be kardeşim!

 5. #5
  Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Sakarya
  Yaş
  41
  Mesajlar
  6,971

  Standart

  Bu konuda size katılmadığımı belirtmek isterim.Trabzonsporun kurumsallaşması ve profesyonelleşmesinden önce şampiyon olması gerektiğini düşünüyorum.Şayet bugüne kadarki kaçmış şampiyonlukları yada başarısız geçirdiğimiz sezonları yine bu iki nedene bağlayacak olursanız ben buna pek samimi bakamam malesef.Trabzonsporda herşey şampiyonluktan geçiyor.Taraftarın ilgisinin tekrar eski güne dönmesi,milyon dolarlık sponsor anlaşmaları,kombine ,forma satışları,transferler,kurumsallaşma ve bu yönde kaliteli nitekli kişilerin bu işe el atması ...Kısaca herşey ama herşey öncelikle şampiyonluğa bakmatadır.Kurumsallaşma için kulupte oluşan görev boşluklarının işi bilen kişiler tarafından doldurulduğunu düşünürsek bu demek değildir ki bize başarı gelecektir.Şayet öyle olmuş olsa idi Trabzpnspor ne kadar süredir pazarlama müdürü,finans müdürlüğü eksiliği hissediliyor ki yada bugüne kadar ki başarısızlıklarımızda bu alanlarda yine kimse yokmuydu?Vardı da başarısız oldukları için mi şampiyonluklar gelmedi?Yada hepsimi acemi işi bilmeyenlermiydi?

  Şampiyonluğun ve bir çok başarının gelmesi sağlıklı bir profesyonelleşmeye ve kurumsallaşmaya tabiki bağlıdır.Fakat bu Trabzonspor için geçerlki değildir.Trabzonspor şuan aynı Avni Aker'deki kitle gibi destek vererek gölü attıracak,rakibi bunaltacak bir durumda değil tam tersi takım savaşırsa gölü atarsa kazanırsa destek gören ve alkışlanan bir takım huviyetinde olduğundan kurumsallaşma ve profesyonellşemede de bu aşamada olacaktır.Yani şampiyonluk gelmediği sürece her bölge her basakmak içim ayrı işin ehli kişileri bulun,milyon dolar sponsor anlaşmaları yapın bi anlamı olmayacaktır.Ve bunlarda şampiyonluk getirmeyecektir eminim.
  Zaman çabuk geçse de bugünleri özlesek.

 6. #6
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.11.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  48
  Mesajlar
  10,719

  Standart

  Sevgili Harun ben de sana Liverpool ve New Castle örneklerini vereyim.

  Liverpool 16 senedir şampiyon olamıyor ama en büyük ve en iyi yönetilen taraftar kitlelerinden birine sahip ve Manchester ve New Castle ile en çok promosyon geliri olan kulüplerden biri hala. Sonuç: 2005 yılı Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu.

  New Castle: Bilinenin aksine İngiltere'de en çok taraftara sahip kulüp, başbakan Blair de dahil. En çok promosyon geliri olan kulüplerden biri ve HİÇ ŞAMPİYONLUĞU YOK. Ama Shearer, Michale Owen, Emre gibi yıldızları seyrediyorlar.

  Villalreal: 40 bin kişilik kasabanın 20 bin üyeli takımı. 40 milyon EURO bütçesi var. 3 senedir içinde bulundukları yeni yapılanma süreci ile birlikte geçen sene Şampiyonlar ligi yarı finalini oynadılar. Sorin, Nihat, Forlan, Riquelme gibi yıldızları izliyorlar.

  Arsenal: 1971 ile 1989 arasında tam 18 sene şampiyon olamadığı halde, mükemmel yönetilen kulüp işleri sayesinde bu hasrete son verdi ve kadrosunda Henry, Cole gib oyuncuları barındırabiliyor. Son 10 sene içinde taraftar sayısını ciddi oranda arttırdı. (bir ilave: kulüp üye sayısını arttırma konusunda İngiltere'de en ciddi kampanyayı yürüten kulüp şu anda. Ama bu işleri yürütenlerin kim olduğunu kamuoyu tanımıyor, çünkü hiç ön planda olmayan profesyoneller)

  Dinamo Kiew: son derece başarılı olduğu sovyet rejimi yıllarından sonra büyük bir düşüşe geçti. Kurumsallaşma ve açtığı onlarca futbol okulu sayesinde bugün para içinde yüzen Shaktar'ın hala korkulu riyası, Avrupa Kupalarının gediklisi. Bizimle maç yaptığı sezon ilk 11'de sadece kalecileri Ukraynalıydı. Yani 15-16 yabancı transfer barındırabiliyor. Hele şimdi bir de alttan müthiş bir jenerasyonu geliyor ve bu oyuncuların 3'te birini pazarlasa, 20 yıllık geleceği de teminat altında. Altın anahtar: Kurumsallaşma ve kaliteyi sürekli kılma.

  Real Madrid: Son 15 seneye kadar fakir ülkenin zengin takımı. İspanya artık eskisi gibi fakir değil, ama onlar fakir günlerde de dünyanın bir numarası idiler. Altın anahtar: çelik gibi bir kulüp yapısı ve yatırıma dönüştürülen kulüp gelirleri sayesinde 10 yıl önce düştükleri muazzam mali sıkıntıdan bir günde kurtuldular. Şampiyon olamasalar da Avrupa'nın bir numarası hala onlar.

  Tersine örnekler:

  Nottingham Forest: 70'lerde ve 80'lerin başında İngiltere ve Avrupa'nın yıldızı olan forest şimdi sürünüyor, çünkü o ivmeyi değerlendiremedi.

  Hamburg: Bize çok benzer bir süreç yaşadılar ve hala yaşıyorlar.

  Inter: "Paralı başkan" talebinin ne kadar aptalca olduğunu ispatlayan en büyük örnek.

  Fiorentina: "Paralı başkan" talebinin ne kadar aptalca olduğunu ispatlayan en büyük ikinci örnek.

  Kimse şampiyonluk yerine kurumsallaşmayı koymuyor zaten. Ama şampiyonluğu, yukarıda da belirttiğim üzere münferit olmaktan, sürekliliğe taşımak için kurumsallaşma bir seçenek değil, gereklilik.

  O forma, yayın ve tribün gelirlerin arttırılmadan, döner başkana rica ederiz "Hadi bize yıldız al" diye. O da kendi cebi ile Trabzonspor'u eş görür ve der ki: "Bütçemizi sarsmayacak transfer".

  Bir çoğumuz diyemez bile: "Hani sen onu cebinden alacaktın" diye.

  Sonra geçsin günler haftalar, menekşeler hep yalan...
  Konu Tunga tarafından (25.07.2006 Saat 13:59 ) değiştirilmiştir.
  Trabzonsporlu olmak...
  Zor ama güzel be kardeşim!

 7. #7
  Turan AKYILDIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25.04.2005
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1,210

  Standart

  evet.güzel bir yazı daha.profesyonelleşmek kurumsallaşmak çok iyi ve güzel şeyler ve bunları bir an önce yapmamız lazım.arkadaşında dediği gibi bunları yaparken yada yapabilmek için mutlaka sportif bir başarı elde etmeliyiz.hatırlamıyorum hangi konu bölümünde yazmıştım.trabzonsporumuzun ayağa kalkması için bana göre mutlaka ama mutlaka bir kere şampiyon olması lazım.yine bana göre bu şampiyonluk federasyon sayesindemi olur,hakemler sayesindemi, torpillemi,bilek gücüylemi olur ,neyle olursa olsun mutlaka bir sene şampiyonluğu almalıyız.görün bakın o zaman bütün bu dediklerimiz bir çırpıda gerçekleşmiyormu.o uyuyan dev uyanmuyormu.o takımlarına küsüp bir kenardan izleyen taraftar gubu nasıl canlanıyor.alacağımız o bir şampiyonluk bana göre şehri ve takımı şaha kaldırır ve güzel günler bizi bekler.
  t.akyildiz

 8. #8
  Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.07.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  50
  Mesajlar
  4,958

  Standart

  degerli arkadaşlarım...fikirlerinize katılmamak hak vermemek mümkün deyil..harunun söylemek istedigi fakat anlatamadıgı durumda göz ardı edilemez.fakat harunun şunuda bilmesi gerekir eger trabzonspor kurumsallaşamaz profösyonelleşemez ise rakipleriyle olan makas farkı giderek artacaktır...bizler sadece şampiyonluga endekslenirsek bu makas her gecen sene biraz daha açılacaktır...bizlerin burda tek madel olarak bizim yapımıza uygun gördügüm villa real modelini irdelememiz tartışmamız artılarını görmemiz gerekir diye düşünüyorum!!!birde belirtmeden gecemiyecegim gecen dönemki sevgili başkanımız atay aktug her ne kadar sportif ve transfer konusunda başarısız olsada kurumsallaşma konusunda gayet başarılıydı!!sevgilerimle..
  Profesyonelleşemeyen Kurumsallaşamayan hiç bir kurumun başarılı olabilmesi mümkün degildir!!!(spartaküs)

 9. #9
  Analyzer
  Ziyaretçi

  Standart

  Çok önemli bir konu bu. Peşini bırakmamalıyız. Şampiyonluk kurumsallaşmadan daha önemlidir demek, the elmalarla the armutları karıştırmak demektir. Kurumsallaşmanın yararlarından yukarıda sözedilmiş. Kurumsallaşma adına zamanında atılan olumlu adımlar yeni yönetim tarafından hiçe sayılıyor.

  Hemen örneklerle açıklayalım:

  1) 100.000 üye projesini bu forumda defalarca konuştuk. Hem şeffaflık hem de kurumsallaşma açısından önemli bir projeydi. Yeni yönetimle beraber proje unutulmaya yüz tutuyor.
  2) Kurum içi profesyonel kadrolaşma. Bu da yeni yönetimle beraber yalan olan konulardan ve çok önemli bir konu gayet tabi ki. Halka arz olmuş bir şirketin yönetimi, sponsorluk anlaşmaları, naklen yayın gelirleri, halka arz gerçekleştirilirken 2009 yılından itibaren şampiyonlar liginden geleceği öngörülen paralar vs. Bütün bunlar için profesyonel yöneticilere ihtiyaç var.
  3) 444 1967. Bu numarayı aradığımda bilgi alacak kimse bulunamıyor artık. Az öne aradım yine kimseye ulaşamadım. Geçen sene her aradığımda biriyle konuşabiliyordum.

  Şimdilik bir çırpıda aklıma gelen örnekler bunlar. Kurumsallaşma çok önemli ve yeni yönetim bu konuda ilerleme kaydetmeyi bırakın, daha da gerileme kaydediyor.

 10. #10
  Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Sakarya
  Yaş
  41
  Mesajlar
  6,971

  Standart

  Dediklerimin yanlış anlaşılmasını istemiyorum.Yukarıda verilen takım örnekleri ile Trabzonspor profili çok farklı.Benim anlatmak istediğim şayet gerçek manada profesyonel ve kurumsallaşma istiyorsak önce acil bir şampiyonluğa ihtiyacımız var.Şampiyonluğun getirileri ile önümüzü açmış olup tüm olumsuzlukların giderilmesine,arka planda olupta gün yüzüne çıkmayan bir çok şeyden faydalanacağımıza ve daha mantıklı düşünerek daha etkin bir biçimde kurumsallaşmaya gidilebileceğimize inanıyorum.Aksi halde önce kurumsallaşmayı düşünürsek bunun bize en az 2 hatta 3 yıla maâl olacağını belirtmek isterim.Bizim değil 3-2 yıl, geçen saat dilimlerinde bile haber kovaladığımızı düşünürsek sabır terimini ortadan kaldıracak bir işe imza atmış oluruz.Peki ne kadar sabırlıyız??
  Zaman çabuk geçse de bugünleri özlesek.

 11. #11
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  AtalaY_BuğrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  37
  Mesajlar
  1,101

  Standart

  Kurumsal yapıyı gerçekleştirebileceklerinde samimi olsunlar değil 3 ,33 sene beklerim. Çünkü bu iş Trabzonsporun geleceğinin teminatıdır. Artık Maden FUtbola bir Endüstri ismi verilmiş Futbolda takımlarıda bu endüstride birer Farbrika, birer iş yeri.

  Bir önce ki yönetimle beraber bu konuda ilk adımlar atıldı.Sonrasında bu 3 insanın istifası ile de bu atılan adım geriledi ve belkide durma noktasına geldi. Bunun ilerlemesi ve işleyen bir dişli sistemi gibi calışması için eksik noktalara alanında profesyonel ve vizyon sahibi insanlarla anlasılmalı ve klup bunlara teslim edilmelidir.

  Şu anda Fatih'de dediği gibi en büyük eksikte pazarlama konusudur klüpte TRabzonspor isminin doğru şekilde pazarlanamadığı yapılan anlaşmaların miktarlarından bellide oluyor.
  Her Asker Kısa Dönem olamaz :)

 12. #12
  halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.08.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  53
  Mesajlar
  6,119

  Standart

  Birbirini takip eden üç başkan var bir şehrin belediye başkanlığında;''A'' başkanlığı ''B''ye devretmişti.''B'' ,''A''ile ilgili olmamasına rağmen belediyedeki ''A'' markalı tüm sabunları toplatıp yok etmişti.''C'' ise seçildiğinde ''B''nin şehirle ilgili projelerine şehir için sahip çıkmıştı.
  Sanıyorum Aktuğ' yönetiminin en önemli ve belkide tek sahip çıkılması gereken hareketi kurumsallaşma yönünde attığı adımlardır.Bu vesileyle soruyorumayın Albayrak,Aktuğ'dan kurumsallaşma çalışmaları hakkında bilgi,tavsiye,fikir almışmıdır ? Yada Avrupa'da kulüplerdeki kurumsallaşma çalışmaları hakkında herhangi bir kurum veya kuruluşa araştırma yaptırmış mıdır ? Daha doğrusu bu konuda bir fikri veya projesi var mıdır ?
  Bu sorulardan alınacak cevap büyük ihtimalle olumsuz olacaktır.En azından dışarıdan bakılınca görebildiğimiz uygulamalar öyle diyor.
  Trabzonspor'umuzun kalıcılığı ve kişilere endeksli olmaktan kurtulması kesinlikle kurumsallaşmaya bağlıdır.UEFA kriterlerindede kulüplerin olmazsa olmazı kurumsallaşma ya olacak yada olacaktır.Merak edilen bunu kimin yada kimlerin başaracağı sorusudur.
  Beklemeyi bilen amacına ulaşır. JOSEPH DE VILLELE.

 13. #13
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Mesajlar
  1,855

  Standart

  @harun

  kurumsallaşmak-profesyonelleşmek için şampiyon olmayı beklersen çoook daha beklersin..yazımda başarısızlığın,kaçan şampiyonlukların sebebi olarak bu kurumsallaşma-profesyonelleşmeyi sunduğumu hatırlamıyorum.yani bu kurumsallaşma-profesyonelleşme başarısızlığın sebebi değildir ama başarısızlıkla çok da alakasız şeyler değildir.

  eğer bu kurumlar tam oturmamışsa şampiyon olduğunda şampiyonluğun nimetlerinden olması gereken kadar yararlanamazsın.şampiyonluktan kastın eğer sadece bir metal kupa almak değilse kastımız tabi.misal gs'nin uefa kupası kazandığında bu kupanın nimetlerinden faydalanamaması gibi..

  büyük kulup olmanın gerekliliklerinden biri bu kurumların oturmasıdır.bunun için ''şampiyon olmayı bekleyelim'' gibi randevu vermek saçmalıktır..zira bu kurumlar olmazsa şamiyonluklarımız da başarılarımız da sağlam temellere oturmaz,gelip geçici olur..

 14. #14
  Trabzonspor Kongre Üyesi

  BMN Yönetim Kurulu
  Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.03.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  44
  Mesajlar
  14,018

  Standart

  ben şampiyon olmamızın ön koşulunun kurumsallaşmadan geçtiğini düşünüyorum. zaten iyi ya da kötü kurumsallaşma adına elli adımlar atıldı, kör topal da olsa ilerliyor.
  çok değil istikrarlı bir şekilde şu anki yönetim kurulu 3-4 sene gitsin hem tecrübe kazanacaklar hem de kurumsallaşma adına çok şey yapacaklardır. bizim sorunumuz gerek yönetime gerekse kulüp bünyesinde çalışanlara(futbolcular da buna dahildir) gerekli sabrı gösteremiyoruz.
  iki hafta önce trabzonda kulüp binasına gittiğimde personelin davranışlarını, bir üye olarak benle ilgilenmelerini, sorular ve sorunlar karşısında çözüm bulma gayretlerini çok beğendim. fazla değil 2-3 sene öncesinde böyle şeyleri hayal bile edemezdik.

 15. #15
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24.06.2004
  Nereden
  Samsun
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,375

  Standart

  profesyonelleşmek ve kurumsallaşmak.bu yönetime nasılda yabancı ıkı kelıme
  bence bunların anladıgı tek sey kadrolasma.anlayan berı gelsın.

 16. #16
  Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6,422

  Standart

  Trabzonspor kurumsallaşmak zorundadır fakat bu kurumsallaşmaktan ne anladığımız da önemlidir. Kurumsallaşma kadrolaşma değildir. Temsili müdürlükler kurup yetkilerini kısıtlayarak kurumsallaşma olmuyor. Ayrıca bu kurumların başına geçen insanları da iyi denetlemek gerekiyor, aksi taktirde kurumsallaşma havada kalır... kadrolaşmaya döner.
  Bazen Sevinç Bazen Keder, Trazonsporlu Olmak Yeter!
  (Hepimiz TÜRKÜZ Ulan!)

 17. #17
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  49
  Mesajlar
  14,662

  Standart

  Kurumsallaşmak ne çok kolay ne de çok zordur.
  Ortaya bir hedef konmalı, denmeli ki "Kulüp bünyesinde görev ve sorumluluk alınmasında liyakatın ön planda olduğu, bir takım birimleri hayata geçirmek için kademe kademe zamana ihtiyacımız var. Bu zamanı camiamızdan istiyoruz." Şeffaf bir şekilde bizimle paylaşıldığı takdirde bu toleransı göstermeyecek taraftarımız olduğunu sanmıyorum, pardon öyle düşünmek istiyorum.

  Daha sonra ortaya bir hedef daha koyarsınız. Dersiniz ki iki üç sene stadla ilgileneceğiniz. Amenna işte size 4 yıllık bir çalışma sahası eğer ben bu dört yılda şampiyonluğu istersem ne olayım.

  Stad dedik değil mi ? bunun kurumsallaşma ile ne ilgisi olduğunu bazı arkadaşlarımız sorabilir. Şu kadarını söylüyeyim binbir alakası var. Eğer biz bir kulüp isek kulüp binasından çok stadımız vizyon ve vitrinimizdir. Stadımız istenilen seviyeye geldiğinde ister istemez kulüp kendi içinde bir devinim ve zorlama ile karşı karşıya gelecektir. Yani birimler birbirini zorlamaya daha iyiye nasıl gidebiliriz'i istemeye başlayacaktır. Özellikle mali açıdan bize yük getirmeyecek kısa zamanda kar eden bir stad bizim kurumsallaşmadaki yükümüzün tamamını alacaktır.

  Bu bir görüş ama tersden bir görüş

  Kurumsallaşma olmadan stadın yapılmasını mümkün görmüyorum. Kurumsallaştıkdan sonra yapılacak bir stadın artısını varın siz tahmin edin.
  Trabzonspor √
  Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
  İki Renk ve Asalet √
  BordoMavi.Net √

 18. #18
  Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  21.07.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  50
  Mesajlar
  4,958

  Standart

  metin kardeşime bende katılıyorum...stadyum konusu kurumsallaşmanın mihenk taşı olacaktır!!modern ve günümüz şartlarına uygun bir stadyum kulübe ivme kazandıracagı kesindir...nitekim rakiplerimizde kurumsallaşmayı stadyumlarını ve tesislerini modernize ederek ivme kazanmışlardır!!örnek fenerbahçe ve beşiktaş.yurt dışından,da villa reeal örnegi villa real 40 bin kişilik bir kasaba takımı olmalarına karşın ilk etapta 3000 kişilik stadlarını yıkıp 22 bin kişilk modern bir stadyum inşaatına başlamışlar daha sonrada tesislerini modernize ederek futbol akademisi kurmuşlar üye sayısınıda 25000 bine çıkarmışlardır..sadece yıllık üye aidatından yaklaşık 8 milyon euro toplamaya başlamışlardır..yetiştirdikleri futbolculardan yaklaşık yıllık 10 milyon euro gelir elde etmektedirler..varın siz reklam, sponsorluk ,forma ,stadyum gelirlerinide üstüste koyun işte size 40 bin nufuslu kasaba takımı!!!adamlar 5 sene içinde 3 ligden ş.liginde ceyrek finale kadar gelmişlerdir...dedigimiz gibi kurumsallaşma olmadan başarı gelmesi mümkün degildir gelen başarıda sabun köpügü gibi geçiçi olacaktır örnek napoli takımı napoli takımı bizim gibi 25 sene sonra maradonayı ve bir çok ünlü futbolcuyu kadrolarına katarak zengin başkanları sayesinde şampiyon olmuşlardı şimdi ise adlarını duyan yok... yok olup gittiler.bizim ligimizde ise bir ara samsunspor vardı başkanları sayesinde bayagı başarılı oldular şimdi ise 2 lige havlu attılar...kaçaelispor sefa sirmen sayesinde ligde fırtına gibi estiler bir ara bizim yalama basın 4 büyük ilan etmişti şimdi onlarında ismini duyan yok bursasporda cavit çaglar sayesinde bayagı ses getirmişti şimdi onlarda sürünüyorlar...buna malatya örneginide verebiliriz onlarda 2 ligde...sizin anlayacagınız külüpler kurumsallaşamassa kişilere gebe kalırsa sonuç her zaman felaket olacaktır...en derin sevgi ve saygılarımla...
  Profesyonelleşemeyen Kurumsallaşamayan hiç bir kurumun başarılı olabilmesi mümkün degildir!!!(spartaküs)

 19. #19
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Mesajlar
  1,855

  Standart

  temelde metin abinin söyledikleri çok doğru..

  stad konusuna değindiği için o konudan devam edeyim ben de..

  hepimizin malumu kör topal bir stad işine girmiş bulunuyoruz.şimdi akıllı bir pazarlama müdürü görevde olsa bu stad maliyeti çok ama çok aşağılara düşer.

  bir örnek vermek gerekirse;bu stad projesinde alış-veriş merkezleri vs vs olacağı söyleniyor.peki bu alış veriş merkezlerinin pazarlaması nasıl yapılacak?ya da şöyle diyim ilgili görüşmeler yapılıp da x bir firmayla 5 senelik kirayı peşin almak kaydıyla anlaşma yapılırsa stad maliyeti daha doğrusu kasadan çıkacak para azalmaz mı?

  bu örnekler çoğaltılabilir.mesela futbolcularımız üzerinden hiç ürün geliri elde edemediğimizi düşünün.

  kurumsallaşma şarttır.ayrıca harun'un zannettiği gibi de kurumsallaşırken sportif başarı 2-3 yıl ertelenemez.bahsettiğimiz konular saha dışı konulardır.
  konuyu açma sebebim de iyi kötü kurumsallaşma alanında bazı adımlar atılmışken şimdi o görevlerde kimse olmayınca işleyişin bize zarar verir şekilde olmasıdır.

 20. #20
  since1967_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.08.2005
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  43
  Mesajlar
  717

  Standart

  evet kurumsallaşmaya son sürat devam etmeliyiz bencede. stadyum bu sayede daha ucuza mal edilebilir. yani mesela hüseyin avni aker avea stadı gibi bir 10 yıllık anlaşma imzalanıp kasaya yüklü bir para sokulabilir.
  ŞAMPİYON OLMAN ÖNEMLİ DEĞİL. ÖNEMLİ OLAN SENİN BU HAKSIZ ARENADA VERDİĞİN ONURLU MÜCADELENDİR.

 21. #21
  Berk Akçay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Trabzon
  Yaş
  36
  Mesajlar
  4,733

  Standart

  stada konusunda çok ama ok yavaş ilerliyoruz zaten stadı beşirlinin üst tarafında bir yere yapmayı düşünülüyor peki burada alışverişmerkezi olur mu ?? ilk akıllara gelen bu peki burada alışverişmerkezi oldu diyelima ma orayı alan X firması buranın kirasını 5 yıllıgına peşin vericegini sanmıyorum bukadar büyük bir firmanın trabzona böyle bir ciddi atılım yapacak olması biraz akıl işi gelmiyor gibi ama bunun yerine bizde bulundugumuz stadın yerine parça parça yıkarak yapsak daha akıllı olmazmı??
  "Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."

  Mustafa Kemal ATATÜRK

 22. #22
  Lucreto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  09.06.2005
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  49
  Mesajlar
  389

  Standart

  Dün açıldığından beri bu konuya yazmak istiyordum. Ama öyle sıradan bir konu olmadığı için sıradan birşeyler de yazmak istemediğimden geniş bir zaman bekliyordum kısmet şimdiyeymiş.

  Kurumsallaşma konusu Trabzonspor'un geleceği için olmazsa olmazların en önemlisidir. Yani kurumsallaşma konusunda adım atmanın gerekliliği tartışma konusu dahi olmamalıdır. Tartışacağımız şey kurumsallaşma yolunda atacağımız adımlar ve bu adımları nasıl atacağımız olmalıdır.

  Önceki yönetim bu konuda oldukça somut adımlar atmıştı. Şirketleşme ve halka açılma bunların en önemlisi olmuştur. Ancak Şenol Güneş'le önce Sportif Direktör olması için anlaşılmış ancak bu gerçekleşmemişti.

  Şimdiki yönetim ise bu yolda ileri gitmemiş aksine geriye gider bir tutum içerisinde olmuştur. Klübün kilit pozisyonlarının hala daha boş olması bunun bir göstergesidir.


  Bir aralar Çobanoğlu'nun Genel Menajer olarak göreve getirilmesi tartışılıyordu. İsim konusu tartışılabilir ama böyle bir pozisyon olması ve bu görevi layıkiyle yerine getirebilecek birisi ile doldurulması gereklidir.

  Real Madrid, Barcelona vb klüplerde olduğu gibi Sportif Direktörlük kavramını da oturtmalıyız diye düşünmekteyim.

  Trabzonspor'da görev yapan yapmayan herkesin fikrini beyan edebileceği ve oluşumuna etki edebileceği bir uzun vadeli yol haritası çıkarılmalı ve gelen yöneticiler ufak tefek farklarla bu plana uymalıdırlar.

  Kurumsallaşma ve Sportif başarı birbirleriyle çelişmezler. Paralel olarak gerçekleştirilebilirler ve hatta birbirlerini ivmelendirirler.

  Trabzonspor bir işyeridir. Ürettiği şey sporcu, sattığı şey spordur, şovdur. Mağazamız ise stadımızdır. Altyapımız fabrikamız, futbol dışı branşlar ürün çeşidimiz olmalıdır. Güzel bir stat -Büyük değil, güzel-, iyi oyuncular, sağlam altyapı işini bilen profesyonel yöneticiler ile başarıyı yakalamak çok zor olmayacaktır ki zaten başarıdan anlaşılan şey de bu seviyeye ulaşmak olmalıdır.

 23. #23
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Trabzon
  Yaş
  37
  Mesajlar
  8,700

  Standart

  bu konu gerçekten ağır , bir o kadarda hayati bir konu... şu söz çok güzel "şampiyonluktan sonra bu kulübü kapatmayacağız".. bu kulüp hayatını devam ettirmek istiyorsa profesyonelce yönetilmeli.. prof. yöneticileri olmalı ve bi iki ayı değil 5-10 yıl ilerisini görerek hareket etmeliler.. kulübün vizyonu hedefleri amaçları belirlenmeli bi kaç yıllık planlar ve hedefler konulmalı....
  bu arada bu tarihler içerisinde yöneticiler tutulmalı. kadrolaşma olmamalı... eğer yöneticilerden bazıları mücbir sebeplerden gidiyorsa hedeflere sadık kalınmalı..
  ayrıca şu anda kulübün profesyonel konularda yaptığı çalışmalar kanımca yetersiz ... hatta biraz hafif kalıyorlar... ayrıca pazarlama konularındada fırsatlar değerlendirilmiyor bunun yanında da yeni pazarlama ürünleri konusunda eksiklikler var...
  ''Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamına hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sırasında- bunu açıklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsılır ve tartışılır. Tefrika (ayrımcılık, nifak) yaratmış olurlar. O nedenle dikkatli olmalarını tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatürk (2 Aralık 1933)


  feneri "ampül" aydınlatır ancak "güneş" kendiliğinden ışık verir !

 24. #24
  Cenkhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13.07.2004
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  1,924

  Standart

  Ne yazık ki taraftarın büyük kesiminin umrumda değil profesyonel kulüp yapısı. Kulübün yaşaması için seçimle gelenlerden bağımsız aktif yöneticileri olmalı. Bu yüzden bu iş divan kuruluna devredilmeli. Her seçimde bu sıkıntıları mı yaşayacaz. İşin hukuki yönünü bilmiyorum ama, yeni yönetim kendi elemanlarıyla çalışmak isteyecek, kadrolaşma tartışmaları da bitmeyecek.
  Naber?

 25. #25
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Trabzon
  Yaş
  37
  Mesajlar
  8,700

  Standart

  işte gelen kadrolaşırsa giden kadrolaşırsa o kulüp kulüp olmadan çıkar zaten..
  onun için profesyonelleşme önemli.. sonra kulüp bir gün gs.nin haline düşer.
  ''Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamına hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sırasında- bunu açıklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsılır ve tartışılır. Tefrika (ayrımcılık, nifak) yaratmış olurlar. O nedenle dikkatli olmalarını tavsiye ederim." Mustafa Kemal Atatürk (2 Aralık 1933)


  feneri "ampül" aydınlatır ancak "güneş" kendiliğinden ışık verir !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •