Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Abdurrahman Yakut

admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Standart Abdurrahman Yakut

T.C.
    İSTANBUL
    16. AĞIR CEZA MAHKEMESİ
    (CMK 250.MADDESİ İLE GÖREVLİ)

DOSYA NO : 2011/63
    KARAR NO : 2012/71
    C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2011/813

GEREKÇELİ KARAR
    T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A

BAŞKAN : MEHMET EKİNCİ 39587
    ÜYE : HİKMET ŞEN 39730
    ÜYE : BÜLENT KINAY 40267
    C. SAVCISI : UFUK ERMERTCAN 35205
    KATİP : MUSTAFA ALKAN 136217

SANIK : 7- ABDURRAHMAN YAKUT (TC.No:13295036166), Ali ve Sultan oğlu, 01/05/1960 DİYARBAKIR doğumlu, DİYARBAKIR, SUR, Savaş mah/köy nüfusunda kayıtlı. Kooperatifler Mah. Kışla Cad. No:24 İç Kapı No:15Yenişehir/ DİYARBAKIR adresinde oturur. İş adresi: Gazi Caddesi Yakut Plaza K.6 Merkez/ DİYARBAKIR.
    VEKİLLERİ : Müdafii Av. GÜLENDAM YAKUT YAŞAR, İmrahor Salacak Mah. Kasap Veli Sk. Martı 2 Apt. No:14/2 D:6 Üsküdar/ İSTANBUL
    Av. AHMET KURTULUŞ, Cami Kebir Mah. Mahmut Şevket Sok.Anıt Park İş Merkezi Kat:2 No:203 81000 Merkez/ DÜZCE
    Av. MURAT AĞAÇHANLI, Aliemri 1.Sk. Yılmaz2004 Apt. 2/5 Yenişehir/Diyarbakır 21100 Merkez/ DİYARBAKIR
    GÖZALTI TARİHİ : 03.07.2011
    TUTUKLAMA TARİHİ : 06.07.2011
    TAHLİYE TARİHİ : 12/12/2012

7- ABDURRAHMAN YAKUT
    a) Sanık Abdurrahman Yakut'un 04/04/2011 gününde oynanan Diyarbakır-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminden dolayı, sanık lehine olan 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik 11/1 maddesi gereğince ,
    b) Sanık Abdurrahman Yakut'un 18/04/2011 gününde oynanan Karşıyakaspor-Giresunspor maçında şikeye teşebbüs eyleminden dolayı, TCK 35/2 del. sanık lehine olan 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik 11/1-3 maddesi, gereğince ,
    Sanık Abdurrahman Yakut hakkında ayrıca 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik 11/11 ve 18 maddelerinin uygulanmasına ,

Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü ile birlikte hareket eden Diyarbakırspor eski Başkanı Abdurrahman Yakut’un 1.Lig maçlarında şike faaliyeti içerisinde bulunduğunun anlaşılması üzerine 15.04.2011 günü hakkında iletişimin tespiti ve kayda alınması çalışmalarına başlanmış, şahısların Diyarbakırspor-Giresunspor maçı ve bazı 1.Lig maçlarında şike faaliyeti içerisinde bulundukları anlaşılmıştır.

Olgun Peker liderliğindeki suç örgütü yöneticilerinden Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü’nün Bankasya 1.Lig 2010-2011 sezonunda takımının ligde kalabilmesi için örgüt üyeleriyle birlikte şike faaliyeti içerisinde bulunduğu, bu bağlamda; 04.04.2011 günü oynanan Diyarbakır-Giresun futbol müsabakası öncesi Ömer’in Levent Eriş’e Diyarbakır’da oynayan Giresunspor’un eski oyuncularından Kürşat Ergun Aydın’la görüşmesini istediği, Levent’in; “Sen rahat ol” şeklinde cevap verdiği,
    Maça 1 hafta kala Ömer’in Serdar Berkin ile yoğun bir görüşme trafiğine girdiği, Serdar’a “Diyarbakır var şimdi, o çocukla görüştün mü sen, sıkıntı yaratmasın bize” demesi üzerine Serdar’ın: “Ben onunla devamlı görüşüyorum abi” diyerek sorun olmadığını söylediği, görüşmeden birkaç gün sonra Serdar’ı tekrar arayıp “Diyarbakır tamam değil mi?” diyerek Diyarbakırspor maçını çözüp çözmediğini sorduğu, Serdar’ın çözüldüğünü kastederek “evet abi”,şeklinde cevap verdiği, devamında Ömer’in Diyarbakırspor kalecisini kastederek “kaleciyle de görüştün mü?” diye sorması üzerine Serdar’ın akşam görüşeceğini söylediği, maça 1 gün kala tekrar arayarak; “Bi gelişme var mı bizim işlerden” diye sorduğu, Serdar’ın Giresunspor’un maçı kazanacağını ima ederek “Abi hayırlısıyla her şey iyi biter”, dediği,
    Maç günü Ömer’in Giresunspor Transfer Komitesi Başkanı Hüseyin Adanur ile yaptığı görüşmede Diyarbakırspor eski Başkanı Abdurrahman Yakut ile görüşme yaptığını ve kendi lehlerine maçın sonuçlanacağı konusunda herhangi bir problemin olmadığını söylediği, maça saatler kala Ömer Ülkü’yü Abdurrahman Yakut’un arayarak “Abi rahat ol tamamdır kimseye bir şey söyleme %100 bitti, senin dışında kimse bilmesin” diyerek maçın Giresunspor lehine sonuçlanacağını söylediği,

04.04.2011 günü saat:20.00’de başlayan Diyarbakır-Giresun maçının 2-0 skorla Giresunspor lehine sonuçlandığı,
    Müsabakadan 1 gün sonra Ömer Ülkü’nün; Asbaşkanlık Danışmanı örgüt üyesi Coşkun Çalık’ı arayıp “Paranın gözünü seveyim para olunca işte,...Diyarbakırspor’a para verdik” diyerek maçı kazanabilmek için para karşılığında şike yaptığını belirttiği belirlenmiştir.
    Sonuç olarak Ömer Ülkü, Abdurrahman Yakut, Serdar Berkin ve Levent Eriş’in 04.04.2010 günü oynanan Diyarbakır-Giresun maçının Giresunspor lehine sonuçlanması için şike faaliyetlerinde bulundukları ve netice aldıkları anlaşılmıştır.
    İletişim tespit tutanaklarına yer verilmiştir.

2-18.04.2011 GÜNÜ OYNANAN KARŞIYAKA-GİRESUNSPOR FUTBOL MAÇINDA ŞİKE YAPILMASI

Giresunspor’un ligin 30. haftasına girerken 31 puanla küme düşme hattında bulunduğu, Karşıyaka’nın 36 puanla ligin 10. sırasında düşme riskinden uzak olduğu, Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü’nün, takımının ligde kalabilmesi için,18.04.2011 günü oynanan Karşıyaka- Giresunspor maçına yönelik, Diyarbakırspor kulübü eski başkanı Abdurrahman Yakut üzerinden şike faaliyetlerinde bulunduğu,

Ömer Ülkü’nün maç öncesi (05.04.2011 günü) Abdurrahman Yakut’la yaptığı bir görüşmede Karşıyaka Kulübünde oynayan futbolcuyla (Mustafa Ulaş Ortakaya’yı kastederek) görüşüp görüşmediğini sorduğu, Abdurrahman’ın “Aradım cebi kapalıydı,.. daha teslim etmedim (şike için verilecek parayı kastederek), onu çözeceğim sen rahat ol, o benim evladımdır, o orda bir ikiyi de şey yapar düşürür yani” diyerek, futbolcuyu şike amaçlı aracılık yapması için aradığını ve işi halledeceğini söylediği, aynı gün Coşkun Çalık’ı arayan Ömer Ülkü'nün "Karşıyaka maçını da satın alacağım" diyerek yaptıkları şikeyi itiraf ettiği, ardından saat 19:04 te Ömer Ülkü ile Abdurrahman arasında yapılan görüşmede Abdurrahman'ın "ben o çocukla konuştum Ulaş'la, bana döndü hemen o sabah ...dedim ozaman bir çalışma yapacağız önümüzdeki haftaki bir misafir için, dedi tamam abi başım üstüne" diyerek futbolcuyla şikeye aracılık yapması için anlaştığını söylediği, yapılan telefon detay inceleme ve analiz çalışmasında; 05.04.2011 günü saat:11:46’da görüşme içeriğiyle uyumlu şekilde Abdurrahman Yakut’un M.Ulaş Ortakaya tarafından arandığı, aralarında 241 saniyelik bir görüşme gerçekleştiğinin belirlendiği,
    18.04.2010 günü saat:20.00’de başlayan Karşıyaka-Giresun maçının 0-1 skorla Giresunspor lehine sonuçlandığı,

Sonuç olarak Ömer Ülkü ve Abdurrahman Yakut’un, Karşıyaka’lı futbolcu Mustafa Ulaş Ortakaya üzerinden ulaştıkları bazı Karşıyaka’lı futbolcularla şike anlaşmasına varıp (bu futbolcuların kimler olduğu belirlenememiştir), 18.04.2010 günü oynanan Karşıyaka-Giresun maçının Giresunspor lehine sonuçlanmasını sağlayarak şike yaptıkları tespit edilmiştir.

Mustafa Ulaş Ortakaya ile Abdurrahman Yakut’un maç günü (18.04.2011) ve öncesinde karşılıklı irtibat halinde oldukları, Ömer Ülkü ile Abdurrahman Yakut’un maç öncesi ve sonrasında birçok defa karşılıklı irtibat halinde oldukları yapılan telefon detay incelemesi sonucunda tespit edilmiştir.

7-Abdurrahman Yakut’un (Diyarbakır SK Eski Başkanı, Kl:37, Dizi:95-142 arası);
    a-04.04.2011 günü oynanan Diyarbakır-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminden dolayı suç tarihi itibariyle yürürlükte bulunan ve lehine olan TCK’nın 158/1.d md.
    b-18.04.2011 günü oynanan Karşıyaka-Giresun maçında şike yapılması eyleminden dolayı 6222 S.Y’nın 11/1 md.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gökçebey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

ŞÜPHELİLER HAKKINDA TATBİKİ TALEP EDİLEN SEVK MADDELERİ

7-Abdurrahman Yakut’un (Diyarbakır SK Eski Başkanı, Kl:37, Dizi:95-142 arası);
    a-04.04.2011 günü oynanan Diyarbakır-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminden dolayı suç tarihi itibariyle yürürlükte bulunan ve lehine olan TCK’nın 158/1.d md.
    b-18.04.2011 günü oynanan Karşıyaka-Giresun maçında şike yapılması eyleminden dolayı 6222 S.Y’nın 11/1 md.
    hepsi bu kadardır; adı yaşamak...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

7-SANIK ABDURRAHMAN YAKUT SAVUNMASINDA ÖZETLE: Benim kardeşim Ahmet Yakut, Giresunspor Başkan Vekili Hüseyin Adanır'ın dünürü olur, abim beni arayarak kendileriyle ilgilenmemi istedi, ben maç öncesi kalmış oldukları otele gittim, Giresunspor teknik direktörü on yıl önce bizim teknik direktörümüz olması nedeniyle, ayrıca kısım oyuncularda Diyarbakırspor oyuncularıdır, kendilerini nezaket amacıyla ziyarete gitmiştim. Ayrıca Diyarbakırspor'un küme düşmesi söz konusu olduğundan taraftar derneklerine kötü tezahüratlarını yapmamaları konusunda yapmış olduğum konuşmayı Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü beye telefon açarak söylemiştim. Telefon bulunla ilgilidir. Ben bu konuşmayı maç günü veya bir gün önce konuşmuş olabilirim, benim maçla ilgili Diyarbakırspor oyuncularıyla bir görüşmem olmadı, ayrıca 18/04/2011 günü Giresunspor ve Karşıyaka maçı öncesinde yapmış olduğum görüşmeler Ulaş Ortakaya'nın Giresunspor Kulübüne transferi için yapmış olduğum görüşmelerdir şeklinde beyanda bulunmuş ve atılı suçlamaları reddetmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

63-SANIK ÖMER ÜLKÜ SAVUNMASINDA ÖZETLE:

Diyarbakırspor ile Giresunspor maçı 1-1 sonuçlanmıştır. 04/04/2011 tarihinde Diyarbakır-Giresunspor maçı var. Bir gün önceden gideceğiz. Pazartesi gene maçımız pazartesine koyuyorlar. Pazartesi maçı koyuyorlarda biz nasıl gidicez. Takım Giresun'da biz İstanbul'da arkadaşlarla gidiyoruz. Diyarbakır'a iniyoruz. Benim Diyarbakır'dan fazla tanıdığım yok. İki kişi var. Zirai Araştırma Kurulu'nda çalışan iki kişi var. Bir de milli maç dolayısıyla Diyarbakırspor kayın başkanı ile tanıştım. Benim yöneticim. Hüseyin bey dedi ki;" benim eski Diyarbakırspor kulüp başkanı Abdurrahman Yakut kardeşimin dünürü" dedi. Yardım bekliyoruz. Bir yerlerden maç onayabilmemiz için Abdurrahman Yakut'u ararım, görüşebilirsem kaldığınız otele gelir dedi. Hüseyin bey. Hüseyin'in soy ismi neydi? Adanur. Diyarbakır'a indik. Otel Prestij otelde kalıyoruz. Takım bizden önce girdi. Takım efendim. Çok enteresan takımın Emniyet, Diyarbakır havaalanına indirmiyor. Batman'a iniyor. Giresun uçağı. Batman'dan Diyarbakır'dan tutulan bir otobüsle Diyarbakır'a getiriliyor. Yani Diyarbakırspor kafilesini -maça geliyorum- Abdurrahman bey otelimize gece akşam yemeğinde geliyor. Bura da kayın başkanı da geliyor. Giresun'dan gelirken nezakettir. Gittiği yere özel diğer kulüplerde bize aynı şekildedir. Giderken Giresun'da ne vardır. Fındık vardır. Fındık getirirsin . Kayın başkanı 10 dakika bize hoş geldin dedi. Çıktı. Paketini veremedik. Yani fındık paketini veremedik. Abdurrahman Yakut bey bizimle ilgilendi. Abdurrahman Yakut beyden şunu rica ettik. Bakın bizim yarın maçımız var. Bu maçta mümkünse taraftar grupları gelmesin niye gelmesin biliyor musunuz efendim? Biz otelde iken Emniyetten 2 görevli geldi. Dedi ki; "Yarın Abdullah Öcalan'ın doğum günü siz bu maçı oynamayın "dedi. Bizim tekrar Giresun'a gidip biz yahut o maçı oynamazsak ortalık daha çok karışacak . Olayları yatıştırmak için Abdurrahman Yakut 'dan yardım istedik. Dedik ki siz taraftar gruplarla görüşün. Taraftar grupları ile görüştükten sonra taraftar grupları maça gelmesin. Benim oyuncuların zaten ayakları titriyor. Abdullah Öcalan'ın doğum günü olduğunu duyunca. Maçımızı oynayalım gidelim. Abdurrahman Yakut'da gece beni arıyor. Diyor ki ;"Tamam Ömer bey sen yüzde yüz emin ol. Merak etme tamamdır" diyor. Yalnız bunu kimse duymasın diyor. Ben AK partiden listeye girmiş bir milletvekili adayıyım. Bunun propagandası burada değişik olur. Bende "eyvallah" diyorum. "Kimseye söylemeyeceğim" diyorum. Maça çıkıyoruz. 2-0 maçı kazanıyoruz. 2-0 maçı kazanıyoruz. Abdurrahman Yakut bey de tesadüf ya bu akrabası Pelit pastanelerin sahibi İstanbul 'da vefat ediyor. Diyor ki Ömer başkan " ben yarın sabah uçağıyla İstanbul'a gideceğim yarın sabah sizi göremem" diyor. Bakıyorum aynı uçakta geliyoruz. Ayın 5 inde, 05/04/2011 tarihinde uçakla beraber geliyoruz. Sabah 5 uçağıyla. Uçakla gelirken uçakta yan yana oturuyoruz. Bizi o gece evinde misafir ediyor. Tek beni değil futbolcularımla birlikte yöneticilerimle birlikte çok şey oluyoruz. Kayın başkana vermediğimiz . Kayın başkana vermediğimiz bir fındık paketimiz var. Bu fındık paketini ona alması için otele bırakıyoruz. Diyorum ki fındık paketini al sen, yani ona getirmiş gibi, ona getirmedik ama ona getirmiş gibi oldu sonuçta. Sonra uçakta gelirken ya benden bir şey iste yani benim size yardımım olsun. diyorum. Diyor ki; " benim çocuğum kadar sevdiğim bir oyuncum var. Ulaş diyor. Soyadını bilmem, oyuncuyu tanımam. Sen diyor bunu diyor. Gelecek sene Giresun'da oynat diyor. Peki diyorum. Ben o oyuncuyu alırım. Ben gelecek sene maç başı oynarsa alırım. Diyorum.-uçakta beraber geliyoruz- Ben diyor. "Uçaktan indikten sonra Ulaş'ı arayacağım. Maç başı oynarsa gelecek sene sende oynasın" diyor. Sonra "Ulaş ile görüştüm . Sakatmış sizinle diyor. 2 olabilir mi bu" diyor. Arkadaşı da varmış . "Eyvallah" diyorum. Maç oynarsa alacağım oynamazsa almayacağım. Sonraki dönemlerde tekrar Abdurrahman Yakut beyle görüşmelerimiz var. Tapelerimiz de geçiyor. Abdurrahman Yakut bey ile görüşmelerimin amacı benim teknik direktörümün istediği 2 tane oyuncu var. Ayın 18'inde veya 19'unda görüşmüş olabilirim. İşte tapelerde mevcut. Bu görüşmelerimizde de ona diyorum ki; ben bakın maç 4 2011 de oynanmış ben daha sonraki dönemde ondan bu 2 oyuncuyu istiyorum. O da diyor ki; "bir araştırayım. Bakarım. Sizin işinize gelirse transfer ederim" diyor. "Transfer yaparsın" diyor. Ben diyor sana "sen iyi niyetli adamsın ben bundan sonra 10 yıllık tecrübeme dayanarak seninle sana danışmanlık yaparım" diyor. Bende teşekkür ediyorum. Ne şike eyleminde bulundum ne de Olgun Peker liderliğindeki örgüte üyeyim suçsuzum, beraatimi talep ederim şeklinde beyanda bulunmuş ve atılı suçlamaları reddetmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

19-TANIK HÜSEYİN ADANUR BEYANINDA: Sanıklardan Ömer Ülkü arkadaşı olduğundan tanıdığını bir dönem Giresun'da yöneticilik yaptığını, futbolcuların transfer tahtasının kapatılması sonrası tehdit olayı ile ilgili bir bilgisinin olmadığını, tape kayıtlarında 4 Nisandaki Ömer ÜLKÜ ile ilgili telefon görüşmesinin doğal bir görüşme olduğunu bu konular ile ilgili bir görüşmesinin olmadığın, Abdurrahman Yakut'un ahbabı olduğunu şeklinde beyanda bulunmuştur.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

SANIKLAR HAKKINDA UYGULANMASI TALEP VE MÜTALAA EDİLEN YASA MADDELERİ:

7-ABDURRAHMAN YAKUT
    a) Sanık Abdurrahman Yakut'un 04/04/2011 gününde oynanan Diyarbakır-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminden dolayı, sanık lehine olan 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik 11/1 maddesi gereğince ,
    b) Sanık Abdurrahman Yakut'un 18/04/2011 gününde oynanan Karşıyakaspor-Giresunspor maçında şikeye teşebbüs eyleminden dolayı, TCK 35/2 del. sanık lehine olan 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik 11/1-3 maddesi, gereğince ,
    Sanık Abdurrahman Yakut hakkında ayrıca 6222 sayılı yasanın 6259 sayılı yasa ile değişik 11/11 ve 18 maddelerinin uygulanmasına ,

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Sanık Abdurrahman Yakut'un; 11/1. maddesi uyarınca temel hapis cezası 5 yıl kabul edildiğinde, TCK'nın 35. maddesi uyarınca cezası 1/2 oranında indirildiğinde 2 yıl 6 ay hapis, hakkında TCK 62 uygulandığında sonuç cezası 2 yıl 1 ay hapis olacaktır. Erteleme ve HAGB sınırları dışında kaldığına göre aleyhine olduğu sabittir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

OLGUN PEKER LİDERLİĞİNDEKİ HAKSIZ ÇIKAR SAĞLAMA AMAÇLI SUÇ ÖRGÜTÜNÜN ŞİKE EYLEMLERİ
    1- 04.04.2011 GÜNÜ OYNANAN DİYARBAKIR-GİRESUNSPOR FUTBOL MAÇINDA ŞİKE YAPILMASI

Maça saatler kala Diyarbakırspor eski başkanı Abdurrahman Yakut'un Ömer Ülkü'yü arayarak "Abi rahat ol tamamdır, kimseye bir şey söyleme, yüzde yüz bitti, senin dışında kimse bilmesin" diyerek şike anlaşmasının tamamlandığını, maçın Giresunspor lehine sonuçlanacağını ifade ettiği, 04/04/2011 günü saat : 20:00 de başlayan Diyarbakırspor Giresunspor maçını 2-0 skorla Giresunspor'un kazandığı, karşılaşmanın ertesi günü Ömer Ülkü'nün Coşkun Çalık'ı arayarak " paranın gözünü seveyim, para olunca işte,... Diyarbakırspor'a para verdik" diyerek şike amacıyla para verdiğini açıkladığı ve sanıklar Ömer Ülkü, Abdurrahman Yakut, Serdar Berkin ve Levent Eriş'in 04/04/2011 günü oynanan Diyarbakır – Giresun maçınını Giresunspor lehine sonuçlanması için şike faaliyetlerinde bulundukları iddiasıyla kamu davası açılmıştır.
    Sanık Ömer Ülkü İfadesinde:Telefon görüşmelerinin şikeyle ilgili olmadığını, Kürşat Ergun Aydın'ın transferiyle ilgili görüştüğünü, bu futbolcu sakat olduğu için maçta oynamadığını, Serdar Berkin'le transfer amaçlı görüştüğünü, Abdurrahman Yakut ile maç esnasında güvenliğin sağlanması konusunda konuştuğunu, paraya ilişkin ifadelerin kendi oyuncularına ödenecek prim ile ilgili olduğunu beyan etmiştir.
    Sanık Serdar Berkin İfadesinde: Kürşat Aydın isimli oyuncuya para karşılığı şike yaptırmadığını, Giresunspordan giden futbolcularla ara sıra irtibat kurduğunu, takımının durumunu sorduğunu, şikeyle ilgili bir duyum almadığını, Kürşat Aydın'ın maçta oynamadığını beyan etmiştir.
    Sanık Abdurrahman Yakut İfadesinde: Yönetici olmadığı halde fahri olarak, Giresunspor'un kaldığı otele ziyaret amacıyla gittiğini, telefon görüşmelerinin terör nedeniyle sıkıntı yaşanmayacağına, sloganlara mani olacağına ilişkin olduğunu, şikeyle ilgisinin olmadığını beyan etmiştir.

Sanıklar Ömer Ülkü, Abdurrahman Yakut, Serdar Berkin ve Levent Eriş'in 04/04/2010 günü oynanan Diyarbakırspor-Giresunspor maçının Giresunspor lehine sonuçlanması için şike faaliyetlerinde bulundukları, bu amaçla gerek telefon aracılığıyla gerekse yüz yüze görüşme yaptıkları, ancak sanık savunmaları, iletişim tespit tutanakları, klasör 9 dizi 144'te yer alan 05/04/2011 günü sanık Ömer Ülkü ile sanık Coşkun Çalık arasında geçen telefon görüşmesinde ben parayla yine alacağım maçı merak etmeyin.... “, “ Karşıyaka maçını da bağlayacağım başka çare yok bununla olmaz şimdi şeyi Karşıyaka maçını da satın alacağım ....... Dün aramızda para topladık, Diyerbakırspor'a para verdik “ C.Ç.” Kaç para verdiniz ? “ Ö.Ü. “ verdik işte bişeyler şimdi telefonda olmaz bu işler “ C.Ç. “ helal olsun sana kardeş klubümüz bizim Diyarbakır “ şeklinde şikeyle ilgili ve maçların para ile satın alınmasına yönelik konuşmalarının olduğu görülmüştür.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Dolayısıyla her ne kadar sanıklar Olgun Peker, Ömer Ülkü, Abdurrahman Yakut, Serdar Berkin ve Levent Eriş hakkında 04/04/2011 günü oynanan Diyarbakırspor-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminden dolayı, eylemlerine uyan ve lehlerine olan futbol kulüpleri araç olarak kullanılmak suretiyle dolandırıcılık suçundan dolayı cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açılmış ise de 6222 sayılı kanun öncesinde şike ve teşvik pirimi fiilleri suç olarak tanımlanmadığı gibi ceza kanunlarında da bu fiiller özel olarak düzenlenmediğinden ve yüklenen fiil kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle ayrı ayrı beraatlerine karar vermek gerekmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2- 18.04.2011 GÜNÜ OYNANAN KARŞIYAKA-GİRESUNSPOR FUTBOL MAÇINDA ŞİKE YAPILMASI
    Giresunspor’un ligin 30. haftasına girerken 31 puanla küme düşme hattında bulunduğu, Karşıyaka’nın 36 puanla ligin 10. sırasında düşme riskinden uzak olduğu, Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü’nün, takımının ligde kalabilmesi için,18.04.2011 günü oynanan Karşıyaka- Giresunspor maçına yönelik, Diyarbakırspor kulübü eski başkanı Abdurrahman Yakut üzerinden şike faaliyetlerinde bulunduğu, Ömer Ülkü’nün maç öncesi (05.04.2011 günü) Abdurrahman Yakut’la yaptığı bir görüşmede Karşıyaka Kulübünde oynayan futbolcuyla (Mustafa Ulaş Ortakaya’yı kastederek) görüşüp görüşmediğini sorduğu, Abdurrahman’ın “Aradım cebi kapalıydı,.. daha teslim etmedim (şike için verilecek parayı kastederek), onu çözeceğim sen rahat ol, o benim evladımdır, o orda bir ikiyi de şey yapar düşürür yani” diyerek, futbolcuyu şike amaçlı aracılık yapması için aradığını ve işi halledeceğini söylediği, aynı gün Coşkun Çalık’ı arayan Ömer Ülkü'nün "Karşıyaka maçını da satın alacağım" diyerek yaptıkları şikeyi itiraf ettiği, ardından saat 19:04 te Ömer Ülkü ile Abdurrahman arasında yapılan görüşmede Abdurrahman'ın "ben o çocukla konuştum Ulaş'la, bana döndü hemen o sabah ...dedim o zaman bir çalışma yapacağız önümüzdeki haftaki bir misafir için, dedi tamam abi başım üstüne" diyerek futbolcuyla şikeye aracılık yapması için anlaştığını söylediği, yapılan telefon detay inceleme ve analiz çalışmasında; 05.04.2011 günü saat:11:46’da görüşme içeriğiyle uyumlu şekilde Abdurrahman Yakut’un M.Ulaş Ortakaya tarafından arandığı, aralarında 241 saniyelik bir görüşme gerçekleştiğinin belirlendiği,
    18.04.2010 günü saat:20.00’de başlayan Karşıyaka-Giresun maçının 0-1 skorla Giresunspor lehine sonuçlandığı, sanıklar Ömer Ülkü Abdurrahman Yakut ve sanık Karşıyaka’lı futbolcu Mustafa Ulaş Ortakaya hakkında 18.04.2010 günü oynanan Karşıyaka-Giresun maçının Giresunspor lehine sonuçlanması amacıyla şike yaptıkları iddiasıyla cezalandırılmaları istemiyle kamu davası açılmıştır.
    Sanık Ömer Ülkü İfadesinde:Telefon konuşmalarında geçen maçı satın alacağım ifadelerinin, kendi futbolcularına para verme konusu ile ilgili olduğunu, Abdurrahman Yakut ile yaptığı görüşmeleri ise Ulaş Ortakaya isimli futbolcunun transferi için yaptığını belirtmiştir.
    Sanık Abdurrahman Yakut İfadesinde:Telefon görüşmesinde geçen “Daha teslim etmedim” ifadesinin, Ömer Ülkü'nün yöneticilere teslim etmesi için kendisine verdiği 8-10 paket fındığı kastettiğini belirtmiş, Ulaş Ortakaya isimli futbolcuyla transfer amacıyla görüştüğünü beyan etmiştir.
    Sanık Mustafa Ulaş Ortakaya İfadesinde: Diyarbakırspor kulübünde bir sene futbol oynadığını, Abdurrahman Yakut'un o dönemde kulüp başkanı olduğunu, kendisiyle ailecek görüştüğünü, şike faaliyeti içerisinde olmadığını, öyle bir teklif almadığını, Karşıyaka-Giresunspor maçında sakat olduğu için oynamadığını, Abdurrahman Yakut'un Hakan Şirin isimli menajerden alacağı olduğunu, ona kızdığını, bu nedenle bu konuda kendisiyle görüştüğünü belirtmiştir.
    Sanık Ömer Ülkü'nün 297 nolu tapede:" Ben parayla gene alacağım maçı merak etmeyin... Karşıyaka maçını da bağlayacağım, başka çare yok bununla olmaz..., Karşıyaka maçını da satın alacağım"
    Abdurrahan Yakut'un 300 nolu tapede:" Ben o çocukla konuştum Ulaş'la..., dedim senin orda kanka olduğun kendin gibi birileri var mı dedi var, dedim o zaman bi çalışma yapacağız önümüzdeki haftaki bir misafir için dedi tamam abi başımın üstüne", Ömer :" Tamam" dediği anlaşılmıştır.
    Klasör 9 dizi 146 da yer alan sanık Ömer Ülkü ile Abdurrahman isimli kişi arasında geçen telefon görüşmesinde “ bu Karşıyaka'lı oyuncuya arayacaktın unuttuk “, “ben aradım onu cebi kapalı daha teslim etmedim o bana döner “, “ ben sana onu çözeceğim sen rahat ol “ , “ o benim evladımdır sen rahat ol”, “o orada bir ikiyi de şey yapar düşürür yani sen rahat ol bana” şeklinde şikeyle ilgili ve maçların para ile satın alınmasına yönelik konuşmalarının olduğu görülmüştür.
    Her ne kadar sanıklar Ömer Ülkü ve Abdurrahman Yakut, M.Ulaş Ortakaya ile birlikte transfer amaçlı görüştüklerini ileri sürmüş iseler de; sanık M.Ulaş Ortakaya ise bu sezon futbolu bıraktığı kendi beyan ve samimi ikrarından anlaşılması karşısında bu savunmalarının inandırıcılıktan uzak olduğu kanaatine varılmıştır.
    Her ne kadar sanıklar Ömer Ülkü ve Abdurrahman Yakut hakkında Karşıyakaspor Kulübü futbolcusu M.Ulaş Ortakaya üzerinden Karşıyakalı futbolculara yönelik şike girişiminde bulundukları mahkememizce sabit görülmüş olmakla birlikte, bu girişimin M.Ulaş Ortakaya tarafından kabul edildiğine dair delil elde edilemediği, bu nedenle sanıkların eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı kanaatine varılmıştır.
    Sanık savunmaları, iletişim tespit tutanakları, fiziki takip tutanakları bir bütün olarak değerlendirildiğinde eylemin örgüt faaliyeti kapsamında işlendiğine dair somut ve inandırıcı delil elde edilememiştir. Dolayısıyla her ne kadar sanık Olgun Peker hakkında bu maç yönünden örgüt faaliyeti çerçevesinde şike yapmak suçundan cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de beraat kararı verilmesi gerektiği anlaşılmıştır.
    Sanıkların kolluk ve C. Savcılığı aşamasında birbiri ile çelişen savunmaları, maç öncesi ve sonrası sanıkların birbirleri ile yapmış oldukları telefon görüşmeleri ve oluşa uygun olduğu değerlendirilen tapeler hep birlikte değerlendirildiğinde sanıklar Ömer Ülkü ve Abdurrahman Yakut'un 18/04/2011 günü oynanan Karşıyaka-Giresunspor maçında Giresunspor lehine şike yapılması eylemine teşebbüs ettikleri, bu sanıkların Karşıyakaspor'un sanık Mustafa Ulaş Ortakaya üzerinden bazı Karşıyakalı futbolcularla şike anlaşmasına varmaya çalıştıkları, ancak bu futbolcuların kimler olduğunun belirlenemediği anlaşılmakla üzerlerine atılı şikeye teşebbüs suçunu işledikleri sonuç ve kanaatine varılmıştır.
    Her ne kadar sanık Mustafa Ulaş Ortakaya hakkında 18/04/2011 günü oynanan Karşıyaka-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminden dolayı cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de sanığın atılı suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak, kesin, yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğinden sanığın atılı suçtan delil yetersizliği nedeniyle beraatine karar vermek gerekmiştir

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

7- ABDURRAHMAN YAKUT;
    A)Her ne kadar sanık Abdurrahman YAKUT hakkında 04/04/2011 günü oynanan Diyarbakırspor-Giresunspor maçında şike yapılması eyleminden dolayı TCK nun 158/1-d maddesi gereğince cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de, sanığın eyleminin suç tarihi itibariyle yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması ve atılı suçun unsurları gerçekleşmediği anlaşılmakla 5271 Sayılı CMK nun 223/2-a maddesi gereği BERAATİNE,

B)
    a)Sanık Abdurrahman YAKUT’nun; 18/04/2011 günü oynanan Karşıyaka-Giresunspormaçında şike yapılması eylemi sabit olduğundan suçun işleniş biçimi ile suç konusunun önem ve değeri ile kastına dayalı kusurunun ağırlığı gözetilerek eylemine uyan ve tüm sonuçları itibariyle lehine olan6259 sayılı Kanun ile değişik 6222 sayılı Kanun’un 11/1. maddesi uyarınca takdiren 1 YIL HAPİS CEZASIve BİN GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    b)Sanığın eylemi teşebbüs aşamasında kalmakla 6222 sayılı yasanın 11/5 maddesi gereğince teşebbüs teşkil eden eylemlerinin niteliği, meydana gelen zarar ve tehlikenin ağırlığı dikkate alınarak takdiren 1/2 oranında indirim yapılarak sanığın ALTI AY HAPİS VE BEŞ YÜZ GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA;
    c)Sanığın sabıkasız geçmişi, sosyal ilişkileri ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri gözetilerek cezası takdiren 5237 sayılı TCK'nın 62. maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek 5 AY HAPİS VE DÖRT YÜZ ON ALTI GÜNADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    d)Sanığa verilenDÖRT YÜZ ON ALTI GÜN adli para cezasının 5237 Sayılı TCK'nın 52/2. maddesi gereğince sanığın sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak günlüğü takdiren 30 TL den paraya çevrilmek sureti ile; sanığın NETİCETEN 5 AY HAPİS VE ON İKİ BİN DÖRT YÜZ SEKSEN TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    5237 Sayılı TCK'nın 52/4. maddesi gereğince sanığa hükmolunan Adli Para cezasının miktarı ve sanığın ekonomik ve şahsî hâli göz önünde bulundurularak, verilen para cezasının takdiren birer ay ara ile 6 EŞİT TAKSİTTE ÖDENMESİNE, taksitlerden birinin süresinde ödenmemesi halinde geri kalan kısmın tamamının tahsili ile ödenmeyen adli para cezasının hapis cezasına çevrilmesine,
    e)Sanık hakkında, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı verilen hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak, hapis cezasının infazı tamamlana kadar;5237 sayılı TCK’ nın 53/1.Maddesinin a,b,c,d ve e bendinde yer alan yazılı hakları kullanmasından YOKSUN BIRAKILMASINA,
    5237 sayılı TCK.unun 53. maddesinin c fıkrasındaki belirtilen güvenlik tedbirinin aynı yasanın 53/3 maddesi gereğince koşullu salıverilme süresine kadar uygulanmasına,
    Sanığın ayrıca 6222 sayılı Kanun’un 11/11. maddesi uyarınca spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan YASAKLANMASINA,
    f)Sanığa verilen cezanın TCK.nın 58/9 yollamasıyla TCK 58/6 maddesi gereğince mükerrirlere özgü infaz rejimine göre çektirilmesine, cezanın infazından sonra sanık hakkında denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına,
    g)6259 sayılı Kanun ile 6222 sayılı Kanun’a eklenen 11/9. maddesi uyarınca sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin CMK'nın 231. maddesi ile ertelemeye ilişkin 5237 sayılı TCK'nın 51. maddelerinin uygulanmasına kanunen yer olmadığına,
    h)Sanık hakkında 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını SEYİRDEN YASAKLANMASINA, karar kesinleştiğinde gereği için bir örneğinin EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne gönderilmesine,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)