Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 65 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İbrahim Akın

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

10.05.2011 günü saat:13.01’de Yusuf Turanlı'yı, İskender Alın'ın aradığı görüşme(tape:3549):
    Yusuf: "Hayırlı olsun dedik hayırlı olsun", İskender: "Sağ ol abi teşekkür ederim", Yusuf: "Bak daha arama beni niye arıyorsun maçtan önce benim moralimi şey yapıyorsun", İskender: "İnönü’deki maçı nasıl izlemişsin aynı öyle bir maç izleyeceksin, puroyu yak karışma gerisine", Yusuf: " (gülüyor) Biz beraber yakarız puroyu rahat ol sen, şeyde kimi oynatıyor stoperler", İskender: "Metin ile Can oynar ya" Yusuf: "Kaleye yine Hasagic’i aldı", İskender: "Tabiki de", Yusuf: "Konuştum, ben", İskender: "Tamam abi hiç merak etme, izleteceğim sana”,

11.05.2011 günü saat:00.21’de İbrahim Akın’ın, Y. Turanlı'yı aradığı görüşme(tape:3549);
    YUSUF TURANLI : Alo
    İBRAHİM AKIN : Yusuf abi ne yapıyorsun
    Y.T : İyi canım sen
    İ.A : Neredesin
    Y.T : Evde
    İ.A : Ne zaman geliyorsun sen
    Y.T : Sabah çıkıyorum
    İ.A : Valla
    Y.T : He
    İ.A : Kaç saat sürüyor oradan
    Y.T : Valla 6 saat falan diyorlar da öyle yavaş yavaş geleceğiz biz ya kahvaltı edip falan, sen ne yapıyorsun
    İ.A : Abi bende şimdi başkanın yanından çıktım ya
    Y.T : Ne diyor
    İ.A : ... valla
    İ.A : Valla abi neler söylemiyor ki a..ına koyayım
    Y.T : Mesela
    İ.A : A..ına koyduğumun oğlu abi çıkacağız yapacak bir şey yok ya konuştuk yani şimdi birde ne diyorsun biliyor musun maçı alırsam diyor
    İ.A : Pirim vereceğim sana diyor aramızda kalsın da yani ... diyor yani bu kadar geldik şey yaptık bayağı bayağı söylüyor abi şey yani Yusuf abi oynayacağım yani söyleyeyim sana da onu söyleyeyim dedim ya
    Y.T : Valla
    İ.A : Valla oynayacağım abi aramızdan kalsın yani sen bir şey söyleme kimseye de
    Y.T : Daha bu saatten sonra bir şey söyleyemem ki zaten ya
    İ.A : Değil mi
    Y.T : Öyle bir şey söyleyemem daha yani
    İ.A : Tamam abi
    Y.T : Hayır yani şey oluruz yani
    İ.A : Ne
    Y.T : Yani tamam dedik ya ondan sonra rezil oluruz adamlara
    İ.A : Ama tamam da abi yani yapacak bir şey yok ki burada sonuçta kupa finaline çıkıyoruz yani değil mi
    Y.T : Tabi canım hayır
    İ.A : Hiçbir garantisi yok elimizde onların da bir garantisi yok yani onlarda şeyin sonunu buluyorlar abi yani değil mi maça gelirken olur mu ister istemez insanın şeyi dağılıyor ben hocayı yarın .... biliyor musun sırf o yüzden
    Y.T : Biliyorum canım hayır biliyorum ben oradaydım ya öyle konuşunca tamam dedim onlarda rahatladı tamam dediler yani
    İ.A : Ama işte maç var abi nasıl olacak
    Y.T : Zaten onun için konuştuk ya onu
    İ.A : He işte öylede bir şey var amına koyayım anlamıyorum niye böyle yapıyorlar anlamıyorum abi ya valla bundan önce niye bitirmiyorlar değil mi
    Y.T : Hayır adam yemin ediyorum dedi ki sizi arayacaktık dedi ondan sonra dedi şimdi bu maç öncesi niye böyle bir şey yapıyorsunuz diye derler diye aramadık yemin ediyorum dedi
    İ.A : Ha
    Y.T : Yoksa biz kesin arayacaktık dedi yani bizim o konu da bir şeyimiz yok dedi şüphemiz de yok dedi ondan sonra yani hiçbir şekilde de yok dedi biz arayacaktık dedi önümüzde ki çarşamba perşembe dedi hani 3 - 5 gün geçsin ki dedi öyle arayıp isteyeceğiz dedi çarşamba perşembe en geç dedi arayıp dedi isteyeceğiz dedi başka bir şeklimiz yok zaten
    İ.A : Peki Yusuf abi biz yenersek ne olacak
    Y.T : Valla bilmiyorum
    İ.A : A..ı g..tü dağıtacak ortalık değil mi
    Y.T : Yani bilmiyorum ki ne olur
    İ.A : Hani bizden değil de yani Beşiktaş tarafından düşününce
    Y.T : ... yani sonuçta
    İ.A : Bizim tarafımızdan değil de onların tarafından yani kıyamet kopar yani
    Y.T : Ee öyle tabi öyle tabi
    İ.A : Öyle de bir şey var yani şimdi Tayfur hocanın durumu kritik Avrupa ya gidemeyecek takım aptal gibi olacak herkes öylede bir şey var
    Y.T : Yani
    İ.A : YA SEN YİNE BİR ŞEY SÖYLEME ABİ BEN BİR ŞEYLER YANİ OYNARIM BAKTIM ÇOK ŞEY YANİ BÖYLE BAKTIM ÇOK LARÇ
    Y.T : Öyle dedim artık
    İ.A : ÇOK LARÇ OLUYOR TAMAM DERİZ YANİ AMA ÖBÜR TÜRLÜ OLURSA ABİ VALLA HANİ TERS BİTEBİLİR YUSUF ABİ (Gülüyor)
    Y.T : Ne bileyim ben seninle konuştuktan sonra öyle dedim yoksa
    İ.A : Aramazlar herhalde seni maçtan sonra aramazlar herhalde seni, ararlar mı
    Y.T : Ya şeylerle biter benim ilişkim biter yani ondan sonra
    İ.A : Değil mi
    Y.T : Tabi canım biter yani, yani ben öyle konuşunca garanti deyince ya adamların bir sıkıntısı yok adamlar dedi ki biz dedi bunu keşke dedi 1 ay önce yapsaydık dedi
    İ.A : Ya
    Y.T : Keşke dedi orada hata bizde dedi, şimdi dedi arasak dedi yani bu o gün ilk aradıklarında bu sefer dedi bunlar dedi yanlış anlayacak dedi ortalığı karıştıracaklar dedi
    İ.A : Yani
    Y.T : Ama bizim bir sıkıntımız yok ki dedi biz şey gibi söz veriyoruz dedi yani bu kesin bitecek bu iş dedi öyle veya böyle bitecek dedi hiçbir sıkıntımız yok dedi biz kesinlikle alacağız dedi yani bitecek dedi bu iş yani anladın mı
    İ.A : Yenersek almayacaklar mı (Gülüyor)
    Y.T : HAYIR YA ONU SÖYLEMİYOR O ÖYLE BİR ŞEY YOK ÖYLE BİR ŞEY YOK KEŞKE DEDİ OYNAMASA İKİSİ DE DEDİ
    İ.A : Ama abiciğim
    Y.T : Keşke dedi
    İ.A : Yani şimdi benim durumum öyle bir durum ki 3,5 sene önce bunlar biliyorsun beni sattı ya Yusuf abi ya
    Y.T : Ya bunların alakası yok tabi bunlar yok ki
    İ.A : Olmaz olur mu Yusuf abi başkan vardı ya beni sat dediler ya kolay mı ya
    Y.T : Ya hoca diyor işte hoca diyor satıyorlar yani ha bu her yerde böyledir ya
    İ.A : Tamam ben seviyorum abi de ben buraya kadar Yusuf abi emek verdim şimdi neler yaptım sen gördün ya
    Y.T : Abi sen nasıl istiyorsan öyle yap İbo benim için fark etmez abi ben senin için yani ben senin kafanı karıştırmayayım
    İ.A : ... sonuçta ... yani
    Y.T : Yok yok kafanı karıştırmayayım oğlum ben öyle bir şeye girmem biliyorsun yani ben orada hani şeyde verdik ya adını söyle hani
    İ.A : Tamam abi ama final maçı bu Yusuf abi ya
    Y.T : Öyle
    İ.A : Hani öyle yapıp ta sen böyle yap da olmaz da o kurallar uyar mı abi ya
    Y.T : Öyle bir şey demiyor ki zaten öyle bi şey demedi yani rica ettiler anladın mı böyle böyle dediler yoksa öyle bi zorlamaları veya bir şey olmadı yani
    İ.A : Ha tamam o zaman
    Y.T : Hayır öyle senle ben konuştuktan sonra da ben orada okeyi verdim ya hani hayırlı olsun diye
    İ.A : He
    Y.T : Ondan sonrası kötü keşke orada demeseydim problem yoktu o zaman diyecektik ki böyle böyle
    İ.A : Hım
    Y.T : İsterseniz alın isterseniz almayın yani oraya getirdik lafı yani ondan sonra öyle olunca bu sefer şey olur diye yoksa baştan deseydik adını söyle siktir et hani abi yani maç bitsin atıyorum maçtan sonra konuşalım
    İ.A : HAYIR ŞÖYLE BİR ŞEY YAPAR MIYIZ YUSUF ABİ ŞİMDİ BEN İYİ OYNADIM 2 GOL ATTIM BİR ASİST YAPTIM ALDIK KUPAYI ONDAN SONRA SENİ ARARLAR MI
    Y.T : YA BENİ DAHA ARAMAZLAR ONDAN SONRA YANİ BELKİ SENİ ARARLAR SENİ ŞEY YAPARLAR ATIYORUM ALIRLAR EDERLERDE BENİM ŞEYİM GİDER ONDAN SONRA BENİM BEN TOTO OYNAMIŞ OLURUM ANLADIN MI...
    Ya beni daha aramazlar ondan sonra yani belki seni ararlar seni şey yaparlar atıyorum alırlar ederlerde benim şeyim gider ondan sonra benim ben toto oynamış olurum anladın mı ...
    İ.A : Ama sonuçta sen benim menajerimsin ne olacak
    Y.T : Abi olur mu ya sonuçta beni daha ondan sonra dikkate alırlar mı adamlar ben orada tamam demişim hani konuşup da
    İ.A : Ama ben ne yapayım yani diyeceksin abi o kadar da benim şeyim yok ki diyeceksin futbolcu sonuçta diyeceksin yanınızda konuştum dersin yani benim üstüme at abi at at
    Y.T : Sen nasıl biliyorsan yani
    İ.A : Yani ters bir şey olursa çünkü Yusuf abi ben yani 2 tane golüm var ya öğlede bir durum var anladın mı abi buradan gelecek dünya kadar pirim var Yusuf abi ben şimdi bunları nasıl çöpe atayım ya
    Y.T : Tamam yavrum benim sen nasıl istersen
    İ.A : Şeyini düşün Yusuf abi bunun finalin kupayı aldın mı seni arayacak takımları düşün yani
    Y.T : Tamam tamam sen hiç kafana bulandırma sen yani nasıl istiyorsan öyle yap ben uyarım sana yani benim için fark etmez
    İ.A : Yani Yusuf abi dünya para alacağız ya, valla bak dünya para alacağız yani
    Y.T : Tamam ben sana uyarım yavrum
    İ.A : Tamam
    İ.A : Ondan sonra Trabzon maçından sonra gideriz Kıbrıs a bir hafta gelmeyiz a..ına koyayım (Gülüyor)
    Y.T : Daha zaten ben daha onları aramam zaten bu saatten sonra daha beni de aramazlar zaten
    İ.A : Aramazlarsa aramasınlar a..ına koyayım baktık ters gidiyor ters gittiğinde de yapacak bir şey yok değil mi
    Y.T : İşte o zaman hayır, ben yarın söylerim en kötü onlara ya yapacak bir şey yok ne yapayım öyle derim yani
    İ.A : De ki o zaman ne de biliyor musun Yusuf abi
    İ.A : Başkan de duymuş herhalde de
    Y.T : Ya öyle denir mi abi nereden duyacak benle sen biliyorsun
    İ.A : O zaman İbo yu çekmişler de abi kenara çekmişler de
    Y.T : Hayır öyle diyemem ya öyle dersem
    İ.A : Ne diyeceksin abi
    Y.T : Diyeceğim ki yok şey yapmıyor diyeceğim hani istemiyor diyeceğim yani
    İ.A : Çok emek vermiş de abi buraya kadar getirmek için de ya
    İ.A : Öyle de bari
    Y.T : Öyle bir şey diyeceğim yani
    İ.A : Yani çok kenetlendi şimdi takım abi ya, sen bulursun abi bir şey söylersin ya
    Y.T : Söylerim ya, ne bileyim işte ya bir şey söylerim ben orada söy..
    İ.A : Ama söylemen gerekiyor zaten ya
    Y.T : Ya öyle bir şeyse söyleyeceğim yani yok diyeceğim çıkacak her şeyi yapacak diyeceğim öyle diyeceğim
    İ.A :Yani abi...söyleyeyim ki söyleyeyim dedim ki yani bir şey istersen söylersin abi ya
    Y.T : Tabi canım söylemem lazım bu sefer şey olur
    İ.A : Ters öbür taraftan öbür oyuncuların ... sorun olur
    Y.T : Hayır şey olur yani hani orada söz söyledik ya şimdi hani hayırlı olsun dedik ya
    İ.A : Evet
    Y.T : Ondan sonrası rakamına kadar konuştuk ondan sonra hani onlarda öyle bir şey bekledi şimdi hayırlı olsun dedikten sonra ben şey olur yani anladın mı yoksa başka kimseyi düşünmüyorum
    İ.A : Ne diyeceksin
    Y.T : Bilmiyorum ki kafam karışık
    İ.A : Ama bir şey söylemen lazım Yusuf abi ya hani mantıklı bir şey söylemen lazım
    Y.T : Kafam karıştı işte
    İ.A : Valla şimdi yanından çıktım Yusuf abi ya, yani yarın çocuğu mu bile getireceğim Yusuf abi buraya
    Y.T : Ya ne bileyim ne diyeyim bir şey diyemem ki ben abi senin karar çünkü ben şimdi çok da şey yapmak istemiyorum anladın mı hani etki altında bırakmak istemem yani
    Y.T : Sonuçta sen her şeyi bilen insansın yani sonuçta her şeyi gören bilen insansın senin

Y.T : Senin şeyin önemli
    İ.A : Ne diyeceksin ki abi şimdi seni de zorda bırakmayayım yani ne diyeceksin, yani beni biliyorsun ben duygusal adamım abi ya
    Y.T : Biliyorum biliyorum
    İ.A : Hani ben duygusalım ben etkileniyorum böyle şeylerden çok ya
    Y.T : Biliyorum ben biliyorum yavrum
    İ.A :GEÇEN... ETKİLENDİM BEN DE SANA ÇAKTIRMADIM YANİ
    Y.T : Hangisine
    İ.A : O GEÇEN MUHABBETİ VARDI YA BİR TANE
    Y.T : (Gülüyor) Yok ya bir şey olmaz
    İ.A : Ondan
    Y.T : Bir şey olmaz ondan senin başkanın mutlu ya
    İ.A : He?
    Y.T : Hocan mutlu başkanın mutlu
    Y.T : O işte öyle mi yalan mı mutlu yani
    Y.T : Hepsi mutlu SENDEN MUTLULAR YANİ ONA EMİN OL YANİ HERKES DEN MUTLU YANİ ha burada şey yani o gün şey olmasaydı problem yoktu hani o gün dedim ya işte sıkıntı o yani yoksa başka bir sıkıntı yok yani
    İ.A : Ama ne diyeceksin abi mantıklı bir şey söylemen lazım ki ya çağırdılar diyeceksin tehdit ettiler falan de bari duymuş de bari de abi ya
    Y.T : Yani sen diyorsun ki biz garanti alırız diyorsun yani sen öyle görüyorsun
    İ.A : Yusuf abi ben öyle görüyorum da
    İ.A : Futbol tabi bu ya
    Y.T : İşte ya onun için söylüyorum
    İ.A : Ama yenebiliriz yani anladın mı abi
    Y.T : İşte onu da söylüyorum yani o kendimizi düşünmek açısından daha önemlisi yani seninle ilgili hani orada ki sağlamlığını bilmem neyini hepsini düşünüyorum çünkü bu hayatta herkes kendini düşünüyor ben seni düşünerekten orada söylüyorum yarın bir gün orada ne kadar daha sağlam olacağını ne kadar daha kuvvetli olacağını onları düşünerekten söylüyorum yani bunlar böyle konuşuyorlar yarın bir gün telefon açmıyorlar biliyorsun
    İ.A : Evet evet biliyorum abi
    Y.T : Yani biliyorsun bunları
    İ.A : Tabi tabi ama
    Y.T : Yani şimdi atıyorum sen burada kıçını yırttın alamadın kupayı o i..neler bakar mı suratına bakmaz Belediyedekiler bakar mı bakmaz bu i..neler çünkü şeyden çıkıyorsun bi maçta gol atamıyorsun a..ına koyayım hepsi surat yapıyor bugüne kadar bu takımı buralara getirmişsin etmişsin anasını s…kmişsin takımın böyle yapmışsın ne oluyor bir maç oluyor bir şey oluyor ee biz o kadar para veriyoruz o kadar da atacak tabi öyle demiyorlar mı diyorlar
    Y.T : Senden biliyorsun bunları yani bu işte, bu işte hep iyiyken varsın zaten yani kötü olduğunda kimse kalkıp da sahip çıkmaz zaten o yüzden ilk önce kendi düşüneceksin yani bu iş böyle bir iş bu işin şeyi yok yani duygusallığı sende biliyorsun bunu
    Y.T : Ben o açıdan söylüyorum yani, yani bu adamlar her zaman sahip çıkar sana bu adamlar her zaman yanında olur ama bunlar yarın bırakır gider burayı çünkü zaten belli bi şeyi olmayan kulüp yarın o gider bu gider başkası çünkü bi şeyi yok yani bu kulübün geçmişi yok bir şeyi yok ben seni düşünerekten söylüyorum yani total olarak söylüyorum
    İ.A : Abi bende işte diğer şeyleri düşünüyorum yani biz yendiğimiz zaman ne olacaktır onu düşünüyorum ne olacağını karman çorman olacak biliyorum her şey ama ben şimdi burada yani bu kadar iş yapmışım Yusuf abi ya
    Y.T : Evet
    İ.A : Neler yapmışım abi son senem gönderin beni diyeceğim zaten beni
    Y.T : Yani doğru söylüyorsun
    İ.A : Yani takım, tabi ki Beşiktaş a gitmek isterim ama yani bir sürü takım olacak yani
    Y.T : Tabi canım yani, yani burada bir sıkıntı yok yani, yalnızca şey işte keşke o gün söylemeseydim ben onu
    Y.T : Evet o gün hani o lafı söylemeseydim o lafı söyleyince şey oldu biraz
    İ.A : Ne söyleyeceksin peki
    Y.T : İşte bilmiyorum orada kafam karışık yani şuan
    İ.A : Bi ara tehdit etmiş falan de ya
    Y.T : Ya şey yapmazlar onu ya yani başka, yani diyeceğimiz şey şu, laf yani ya çıkacak oynayacak her türlü ya bunu diyebiliriz başka bir şey bulamayız yani o gün söylemiş olsaydık bu söylediğini doğruydu
    İ.A : Ama şimdi çağırdı abi ne yapayım
    Y.T : Ya tehdit edecek bir şey yok ki neyi tehdit edecek
    İ.A : Var abi var ya, futbol hayatını bitiririm diyor
    Y.T : Neye istinaden söyleyecek kim biliyor ki bunu işte yani bunu kim biliyor ki sen ben başka kimse bilmiyor onu bu sefer sizde bir şey var diyecek o zaman siz yaptınız hatayı diyecek bizi de zor bıraktınız der o zaman yani o olmaz da ...
    İ.A : Abi o zaman ne diyeyim hocayla konuştum mu diyeyim ne diyeceğim bilmiyorum ki
    Y.T : Hoca yı ...
    İ.A : Bir şey söyleyeceksin ...
    Y.T : Hocayı nerden bilecekler be abi hocayı bilmez ki onlar, yani valla ne bileyim ben o gün orada da söyledim yani bunları bu kadar istekli arzulu görünce söyledim sana yoksa keşke söylemez olaydım valla
    İ.A : A..ına koyayım ya
    Y.T : Valla
    İ.A : Maç günü geliyor böyle, maç zamanı bunlar yapılır mı abi ya
    Y.T : Yani o kadar istekli ve arzulu
    İ.A : A..ına koyayım bütün şeyim dağılıyor böyle olunca ya
    Y.T : O kadar istekli arzulu söylediler ki
    İ.A : Bende istiyorum bende istiyorum abi istemiyor değilim de abi yani
    İ.A : Ee bu kadar şey bu taraftan da böyle düşünüyorum yani
    Y.T : Doğru doğru yani bak ben sana bir şey demiyorum ama inan ki
    İ.A : Ben hangisini düşüneyim abi adamlar bir dediğimi iki etmediler burada a..ına koyayım ya
    Y.T : Yok yok ya ettikleri de oldu etmedikleri de oldu sende biliyorsun canım bazen üzdüler seni üzmediler değil yani yalan mı bazen de üzdüler seni ama ben bunları burada çok istekli görünce hani bu kadar bana da çok samimi geldiler anladın mı yoksa ben söylemem ben sana onu ben orada o isteği arzuyu bunlarda görmemiş olsam yani inanmasam daha doğrusu ben özellikle birine çok inandım orada yani çok temiz adam o valla billa çok
    İ.A : Kim o
    Y.T : Serdal çok düzgün bi adam
    İ.A : He evet
    Y.T : Çok düzgün çok temiz bir adam valla billa ben ona inanmamış olsam ya acayip temiz bir adam ya inanılmaz yani
    Y.T : Hiçbir kaşarlık bilemem nelik yok yani acayip temiz bir insan hani ben ona inanmasam sana kesinlikle söylemem ya mümkün değil yani anladın mı
    İ.A : Ben konuşayım abi
    Y.T : Yok canım daha ne konuşacaksın boş ver
    İ.A : Olmaz mı
    Y.T : Yok yok olmaz
    Y.T : Yok canım
    İ.A : Abi yani ya sen ya ben konuşmamız gerekiyor yani, yani konuşurum sorun değil benim için
    Y.T : Yok konuş.. olmaz yani neyi ko.. konuşulmaz şimdi telefonda falan
    İ.A : Şimdi Bursa da Halis KARATAŞ ın menajeri var ya çok samimi onunla
    Y.T :ABİCİĞİM YOK BULAŞTIRMA ADAMLARI İBO KİMSE BİLMİYOR ZATEN 3 KİŞİ BİLİYOR
    İ.A : Hayır konuşmak için söyleyeceğim ya
    Y.T : Hayır hayır yok canım ya 3 kişi biliyoruz zaten olmaz yani orada zaten muhatap olan benim yani başka birinin gidip ona bir şey söylemesi olmaz zaten yani tabi yani atıyorum belki senin ilişkin zedelenmez bir şey olmaz ama benim ki zedelenir ben de derim ona kardeşim olmuyor olmuyor yani yapacak bir şey yok söylerim yani
    İ.A : Ama diyecek ki iki gün önce böyle bir gün sonra böyle
    Y.T : Ya işte, işte orada da ben patlayacağım yani orada da
    İ.A : Ne diyeceksin ki
    Y.T : İşte bilmiyorum orada diyecek ki ya bu çocuk oyuncağı mı diyecek hani bize öyle söyledi hayırlı olsun dedik diyecek bilmem ne diyecek valla ne bileyim kafam karıştı
    İ.A : Ama hayırlı olsun diyorlar abi maç için diyorlar böyle bir şey var mı ya bu nasıl bir şey abi ya
    Y.T : Maç için hayır şimdi maç için derken
    İ.A : Maça çıkıyorum ben şimdi yani öyle bir şey de yapıyorlar madem o zaman almayın almayın a..ına koyayım
    Y.T : Onlar almamazlıkla alakalı bir şey söylemediler zaten
    İ.A : Maçı yenince a..ına koyayım he almayacaklar böyle saçmalık mı var ya
    Y.T : Yok yok öyle bir şey demediler zaten
    İ.A : Eee
    Y.T : Öyle bir şey demediler
    İ.A : Kısaca onu söylüyorlar abi
    Y.T : Hayır orada şimdi bak bir şey söyleyeyim sana bunu her takım bekler anladın mı bir şey olduğunda olur yani bu normaldir
    İ.A : Ee ne yapayım şimdi ben iki gün önce şimdi böyle bir şey olmayacağını ya sen bi düşünsene ... ya
    Y.T : Yav doğru doğru İbo çıkacaksın oynayacaksın ya aslanlar gibi boş ver takma kafana sen
    İ.A : Yani ben anlamıyorum ya bu insanları
    Y.T : Yok yok sen
    İ.A : Son gün geliyorlar a..ına koyayım şey yapıyorlar ee o zaman ben şimdi yendim a..ına koyayım bir daha aramayacaklar seni böyle saçmalık mı var a..ına koyayım
    Y.T : Olsun aramasınlar
    İ.A : Niye böyle bir şey yapalım abi bizde o zaman ya
    Y.T : Ya ararlar aramazlar diye bir şey yok
    İ.A : ... kendimizi ya
    Y.T : Yok yok aramazlar, niye ararlar ya niye aramasınlar ararlar ya
    İ.A : A..INA KOYAYIM YA ZATEN ÖYLE ALACAKLARSA ALMASINLAR A..INA KOYAYIM ZATEN YA RESMEN ŞEYMİŞİZ GİBİ YANİ
    Y.T : İbo öyle bir şey söylemedi adamlar almayacağız bir şey demediler zaten sen orayı kafana takma hiç sen çık aslanlar gibi oyna
    İ.A : Zaten ... oynamıyor yetmez mi a..ına koyayım adamlar kadroya bile almıyorlar
    Y.T : Bunlar söyledi almadı zaten
    İ.A : Yani beni de söylesinler o zaman almasın a..ına koyayım
    Y.T : Nasıl diyecek diyebilir mi keşke diyebilse ya o komple oynamasaydı diyor du keşke anladın mı bizim için daha iyi olur diyor du hani keşke önceden, neyse sen hiç boş ver ya kapat konuyu hiç takma kafana
    İ.A : Tamam
    Y.T : Sen çık topunu oyna ya
    İ.A : İyi abi senide düşünüyorum abi ne yapayım
    Y.T : Ee tamam bir şey yok artık olmuş olan olmuş yani beni daha kale almasınlar çokta s..kimeydi ne yapayım yani almazlarsa almasınlar yani yapacak bir şey yok yani ne yapayım
    İ.A : (Gülüyor) He Allah ım ya böyle bir şey yok ya yemin ediyorum böyle bir konuşma yok ya
    Y.T : Yok yok boş ver sen yok yok sen hiç üzme kendini boş ver sen benim için sen önemlisin siktir et beni aramazlarsa da aramasınlar a..ına koyayım aramazlarsa aramasınlar .... hiç s..kimde de değil ne yapayım yani sen şey yapma ya
    İ.A : Ben söyledim dersin futbolcum böyle yaptı bana ne a..ına koyayım dersin, futbolcum karaktersiz dersin abi (Gülüyor)

Y.T : Yok daha diyemem ondan sonra muhatap olamam onlarla ya onlar benimle olmazlar yani daha doğrusu siktir et olmasınlar ya
    İ.A : Eee ne yapacaklar o zaman abi
    Y.T : Ne yapayım ya boş ver
    İ.A : Ha
    Y.T : Yapacak bir şey yok
    İ.A : He yani bizimki de garanti değil ki yenince yani
    Y.T : İşte ben onun için söylüyorum zaten yani
    İ.A : Yani garanti değil ki ya Yusuf abi öylede alacaklarsa a..ına koyayım almayacaklarsa da yani valla acayip sinirleniyorum böyle olunca tam şey günü geliyorlar böyle valla billa
    Y.T : Neyse boş ver öpüyorum seni boş ver yat sen ya siktir et
    İ.A : Tamam abi
    Y.T : Hadi görüşürüz
    İ.A : Hadi iyi geceler
    Sen ağlat biz severiz seni...
    Aşkın rengi:BORDO-MAVİ
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

İbrahim Akın, Başkan’ın maçı almaları halinde prim vereceğini söylediğini Yusuf’a iletiyor ve müsabakada oynayacağını söylerken diğer taraftan da “abi aramızda kalsın, yani sen bir şey söyleme kimseye de” diyerek esasen karşı tarafın kendisini şike anlaşması gereği iyi oynamayacak gibi bilmesini istiyor. Buna karşılık Yusuf da “Daha bu saatten sonra bir şey söyleyemem ki zaten ya, yani tamam dedik ya ondan sonra rezil oluruz adamlara” diyerek anlaşmanın sağlandığını ve müsabakanın oynanacağı günün gecesinde yapılan bu konuşmadan sonra artık anlaşmadan vazgeçtiklerini söylemesinin mümkün olmadığını belirtmektedir. Konuşmanın devamında İbrahim Akın; kupa finalinde Beşiktaş’a karşı iyi oynadığı takdirde alınmayacağını bildiği için Yusuf Turanlı’ya gülerek, “peki Yusuf Abi biz yenersek ne olacak…” demekte ancak bir de açık kapı bırakarak “yani oynarım baktım çok şey yani böyle baktım çok larç oluyor tamam deriz yani” demek suretiyle oyunun gidişatına göre hareket tarzı benimseyeceğini söylemektedir.
    Bu arada konuşma içerisinde İbrahim Akın duygusal bir insan olduğunu, hukuka aykırı olduğu kadar ahlâki de olmadığından şikeden olumsuz etkilendiğini, “Geçen ... etkilendim ben de sana çaktırmadım yani, O geçen muhabbeti vardı ya bir tane” diyerek 01.05.2011 tarihinde oynadıkları Fenerbahçe müsabakasında yaptığı şikeden söz etmektedir.

11.05.2011 günü saat:00.58’de İbrahim Akın’a, Yusuf Turanlı'nın gönderdiği mesajda(tape:3550);
    "kesınlıkle gorcez benım ıcın cok rahat cunku ben ınandım adama yoksa harbı s..m onları turkıyeye rezıl ederım altına gıremezler" yazdığı,
    İbrahim Akın’da tereddütlerin olduğunu gören Yusuf Turanlı, O’nu ikna etmek için müsabakanın oynanacağı günün gecesinde saat 00.58 de söz konusu mesajı göndermekte ve Beşiktaş’ın kendisini alacağına kesin olarak inandığını söylemektedir.
    11.05.2011 günü saat:10.36’da İbrahim Akın’ın, Yusuf Turanlı'ya gönderdiği mesajda(tape:3551);
    "la abi hocayla konustum mac icin baya hayirli dedi bence sen bizle gel "yazdığı,
    11.05.2011 günü saat:11.50’de Yusuf Turanlı'nın, İskender Alın'a gönderdiği mesajda(tape:3433);
    " aynen aynen.ıboylada konus sıkmayın yaa ayıp olur adamlara ısı bıtırdım rakamda anlastık yenı takımımızla avrupaya gıdıcez" yazdığı,
    11.05.2011 günü saat:12.31’de İbrahim Akın’a, Yusuf Turanlı'nın gönderdiği mesajda(tape:3552);
    "opuyorumm senı aslan kardesım haftasonu macımız cok onemlı " yazdığı,
    Sanık Yusuf aynı zamanda, İBB Spor’un hafta sonu Trabzonspor ile yapacağı müsabakayı kastederek bu maçın önemine vurgu yapmakta, zira diğer taraftan söz konusu müsabaka için de teşvik girişimlerini sürdürmektedir.

11.05.2011 günü saat:12.24’de İbrahim Akın’ı, x şahsın aradığı görüşme(tape:3553):
    X: "Öbür tarafla tamam mı devam mı", İbrahim: "Transfer mevzusu mu hocam, bu maça yani böyle şey yap diyorlar bana yavaş oyna falan hani, gibisinden bende kabul etmiyorum onu", X: "Yani aynı benimde sıkıntılarım var öyle diyorlar, yani şey o biz olursak olur ha diyorlar", İbrahim: "Onun gibi birşey diyorlar işte hocam bende kabul etmiyorum olacaksa önceden alsalardı yani”,
    Söz konusu görüşmede X şahıs olarak belirtilen kişi İbrahim Akın’ın sürekli olarak görüştüğü ve kendince fikirlerinden istifade ettiği “Hocam” dediği tanık olarak da ifadesi alınan Ahmet Kanğı’dır. Sanık bu görüşmede, sanıkların Beşiktaş’a transfer karşılığında kupa finalinde oynamaması için teklifte bulunduğunu, “bu maça yani böyle şey yap diyorlar bana yavaş oyna falan hani, gibisinden” cümlesi ile söylemektedir.
    12.05.2011 günü saat:03.24’de İbrahim Akın’ı , Yusuf Turanlı'nın aradığı görüşme(tape:3554):
    Yusuf: "Havalimanında birşey oldu mu", İbrahim: "Yok ya hiçbirşey", Yusuf: "İyi tamam var mı bir şey", İbrahim: "Yarın görüşürüz”,

12.05.2011 günü saat:13.55’de İbrahim Akın’ın, K.'ı aradığı görüşme(tape:3555):
    İbrahim:"Olay olmuş herkes şey yapmış burnu kırıldı falan gazeteler arayan arayana, dün kavga edildi falan filan", K.: "Kavga oldu mu ki", İbrahim: "Oldu da ben girmedim ki kavgaya hiç", K.: "Abi ben seni gelir alırım o zaman Ataköy’den", İbrahim: "Onunla görüşmem lazım ya sonra bir Yusuf abiyle görüşeceğim bu transfer işi var ya, birde hediye atım var onu alacağım ondan sonra ararım ben seni gelir alırsın beni”,
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

12.05.2011 günü saat:21.22’de İbrahim Akın’ın, X şahsı aradığı görüşme(tape:3556):
    X ŞAHIS : Alo
    İBRAHİM AKIN : Alo
    X : Mübarek ne ediyorsun
    İ.A : İyi hocam sen nasılsın
    X : Ne edeyim Allah razı olsun yav kardeş düneğin o kadar ben çalıştım ki biliyor musun
    İ.A : Valla olmadı hocam ya
    X : Ama hayır yani olmadı değil senin burada bizim hatamız yok
    X : O Metin var ya
    X : Sen baştan diyeydin bana onun için de çalış ben ona çalış..
    İ.A : Hocam işte o, sen odaya geldiğinde ben sana ...dim dedim bunda bunda sıkıntı sorun var dedim ben şey gelince yanımıza Arif karıştı
    X :Ya o o nereden geldi o gelmeyeydi
    İ.A : Ya hiç sorma hocam zaten başımı yedi ya yok diyor ben gördüm diyor koyarken diyor bilmem ne yaptın diyor falan... konuşuyor bana
    X : Neyi, ne diyor
    İ.A : Elinle koy., elinle koydu diyor falan falan böyle şeyler yapıyor ya diyor
    X : Ya boş ver sende Allah’ını seversen ya
    İ.A : Ya kafayı yemiş yemin ediyor birde biliyor musun hocam
    X : Saçmalık ya
    İ.A : Böyle bir şey yok hocam yok diyor işte eliyle koyduğunu gördüm ben diyor bilmem ne bilmem ne diyor bana ... söylüyor işte
    X : Yav yalan
    İ.A : Hocam ya
    X : Boş ver ya bizim bizim işimiz yok onunla bununla ya
    İ.A : Eliyle kumu koymuş yok bilmem ne koymuş... koymuş saçma sapan konuşuyor bize yemin ediyorum gördüm diyor bilmem ne bilmem ne
    X : E ben dedim o bir tanesi onun niyedir ya orada şey ediyor kızıyor o adamlara değil mi
    İ.A : Yav hocam boş ver kafayı yemiş üşütmüş o ya kafayı
    X : Ya boş ver ya bizimle ...yok aman..
    İ.A : Vallaha billlaha, işi gücü yok adamın dedim şey çıkaracak içinden ..he cebinden dedim
    X : Ney, heh
    İ.A : Hani senin işin gücün yokmuş gibi millete geleceksin işte şey çıkartacaksın yalan.. içinden yani yani ...
    X : Ya hiç boş ver ya
    İ.A : Geri zekalı geri zekalı konuşuyor
    X : Biz iyilik yaptık boş ver ya amaan
    İ.A : Ya sen ne diyorsun hocam boş ver
    X : Tamam
    İ.A : Valla hocam olmadı yani yapacak bir şey yok bu cumartesi şey pazar günü güzel bir maç var hocam
    X : İnşallah
    İ.A : İyi de bir primimiz var onu da söyleyeyim sana
    X : Tamam
    İ.A : Baya iyi yani
    X : İnşallah
    İ.A : Çok çok iyi
    X : Nereyle
    İ.A : Trabzonla oynayacağız
    X : Neyinle
    İ.A : Trabzon
    X : Tamam canım benim Allah nasip ederse inşallah
    İ.A : Pazar günü ben ararım zaten sen hocam cuma., günü
    X : İnşallah inşallah oldu
    İ.A : Tamam hocam haydi...
    X : Haydi güle güle haydi Allah a emanet ol
    Söz konusu görüşmede X şahıs olarak belirtilen kişi yine yukarıda belirtildiği gibi İbrahim Akın’ın “Hocam” dediği tanık Ahmet Kanğı’dır. İbrahim adı geçen şahsa, hafta sonu Trabzon ile müsabakalarının olduğunu, “İyi de bir primimiz var onu da söyleyeyim sana, baya iyi yani, Çok çok iyi” diyerek teşvik anlaşması ile yüklü miktarda para alacağını söylemektedir.

12.05.2011 günü saat:21.12'de İbrahim Akın ile Namık adlı şahıs arasındaki görüşme (tape:3557)
    NAMIK : E ne iyisi a..ına koyayım yani 7 buçuk trilyon para Demirören in Beşiktaş ın kasaya soktun a..ına koyayım senin para verseler ne olacak İbrahim AKIN bedavaya geldi diyorlar şimdi içlerinden
    İBRAHİM AKIN : Nereye bedavaya geldim
    N : Oğlum sen o kupayı sen oynasan onlar ya..ağım alırdı o kupanın ...punu göremezdi onlar a..ına koyayım
    İ.A : E yapacak bir şey yok
    N : Adam ne diyor sahanın en iyi oyuncu bugün Yeni Asır sen Yeni Asır okuyamazsın okudun mu Yeni Asır ı
    İ.A : Yok
    N : Sahanın en iyi oynayan adamını niye çıkardı anlayamadık diyor şey
    İ.A : He
    N : Bende anlamadım a..ına koyayım sonda Rıdvan diyor ki bende anlamadım diyor o işaret.. sen işaret... Güntekin ONAY
    İ.A : Yok
    İbrahim Akın’ın görüştüğü Namık adlı şahıs, sahanın en iyi oyuncusu olarak neden oyundan çıkarıldığını anlamadığını, Yeni Asır isimli gazetede de bu şekilde yorumların yer aldığını, bunun yanında futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen’in de bunu anlamadığını dile getirdiğini söylemektedir. Bu yorumlar dahi göstermektedir ki sanık İbrahim, transfer karşılığı yapılan şike anlaşması gereği olarak gerçek performansını sahaya yansıtmamış, sakatlıktan kaynaklı her hangi bir zorunluluk olmadığı halde kendi isteği ile oyundan çıkmıştır. Nitekim bu şekilde bir tavır sergileyeceğinin işaretini, yukarıda tümü yazılı 3549 sayılı tapede geçen ve Yusuf Turanlı’ya söylediği “Ya sen yine bir şey söyleme abi ben bir şeyler yani oynarım baktım çok şey yani böyle baktım çok larç, çok larç oluyor tamam deriz yani” sözü ile daha önce vermiştir.
    Yukarıdaki görüşmeden 10 dakika sonra saat:21.12'de İbrahim Akın ile X Şahıs arasındaki görüşme (tape:3558)

X ŞAHIS : He nasıl geçti maç
    İBRAHİM AKIN : İyi
    X : Niye çıkardı seni
    İ.A : Ben söyledim ya
    X : He sen mi söyledin tahmin ettim yoksa ... almaz
    İ.A : Aslında da yani
    X : Penaltılar falan da var
    İ.A :ASLINDA ÇIKARMADIN DEDİ YANİ ŞİMDİ BİR DE ANLAŞTIM BEN O YÜZDEN
    X : Kimle
    İ.A : BEŞİKTAŞ İLE ANLAŞTIM BEN 3 GÜN ÖNCE YA
    X : Valla mı
    İ.A : Tabi
    X : He iyi iyi hayırlı uğurlu olsun oğlum
    İ.A : Onu şey yaptım işte sonra tabi gol atınca biraz karıştı
    X : He
    İ.A : Sonra şimdi böyle şey Tayfur hocayla konuştular işte şimdi
    X : Heh
    Yukarıda 3557 sayılı tapede geçen Namık ile arasındaki görüşmedeki, İbrahim’in müsabakada sahanın en iyisi olmasına rağmen neden oyundan çıkarıldığının daha iyi anlaşılması için bu görüşmeden hemen 10 dakika İbrahim’in araması üzerine X Şahıs ile arasındaki görüşme önem arz etmektedir. Aynı soruyu soran X Şahsa İbrahim, hocasına oyundan çıkmak istediğini ilettiğini, zira Beşiktaş ile üç gün önce anlaştığını söylemektedir.

Sanık İbrahim Akın müdafii huzurunda alınan, yukarıda özetlenen süreç ve oluşa uygun olup bu nedenle hükme esas alınan savcılık ifadesinde özetle; “07.05.2011 günü Yusuf Turanlı beni aradığında benden kupa maçında kötü oynamamı istedi. Kupayı Beşiktaş'ın almasını istiyordu. Sebebini bilmiyorum. Beşiktaş kupayı almazsa bende Beşiktaş'a transfer olursam Avrupa kupalarına gidemeyeceğimi ima etti. Beşiktaş'a transfer görüşmelerim nedeniyle o hafta mutluydum. Hocam bunu fark etmişti. Sorduğunda bir şey demedim. Bu maçtan önce Beşiktaş beni çok sıkıştırıyordu. Ben artık bundan rahatsız olmuştum. Çünkü bizim takım da yıl boyu sadece bu kupayı hedeflemişti. Benim bu kupa maçında iyi oynamamamı istiyorlardı. Transferi de getirip bunu bağlıyorlardı. Bağlantıyı hep Yusuf sağlıyordu. Yusuf Turanlı, devamlı olarak kupa maçında iyi oynamamam için beni arayıp sıkıştırıyordu. Maçtan önce Beşiktaş ile anlaştım, mukavele imzalamadım. Yusuf Turanlı bana 2 milyon Euro karşılığında anlaşıldığını söyledi. Bana şike pirimi talepleri Yusuf Turanlı aracılığı ile yapıldı. Ben karşı takım yöneticilerinden veya aracılardan kimseyle muhatap olmadım. Yusuf Turanlı'nın kupa maçında kötü oynamam için kimlerle irtibat kurduğunu, neler konuştuğunu bilmiyorum. Bana şimdiye kadarki futbol hayatımda 3 maç için bu yönde tekliflerde bulunuldu... Üçüncüsü bana sorduğunuz Beşiktaş kupa maçıydı” şeklinde beyanda bulunmuş, yukarda özetlenen iletişim tutanaklarını adeta teyid etmiştir.

Sanık Ahmet Ateş ifadelerinde özetle; Tayfur Havutçu ve Serdar Adalı’nın, Yusuf Turanlı ile görüşme ayarlamasını istediklerini, kendisinin de bu görüşmeleri ayarladığını beyan ettiği, her ne kadar görüşmeleri ayarladığı sabit ise de, bu görüşmelerde hazır bulunduğuna dair bir kabul ya da beyanın söz konusu olmadığı gibi şike anlaşmasının sağlanmasına yönelik ya da bu anlaşmanın varlığını bilerek hareket ettiğine dair delil ve emare elde edilemediğinden adı geçen yüklenen suçtan sanık Ahmet Ateş’in beraatine karar vermek gerekmiştir.

Sanık İskender Alın müdafii huzurunda alınan, yukarıda özetlenen süreç ve oluşa uygun olup bu nedenle hükme esas alınan savcılık ifadesinde özetle; “...Beşiktaş'tan bana Yusuf Turanlı aracılığı ile transfer teklifi geldi. Daha doğrusu Beşiktaş'ın beni takip ettiği, istediği söylendi, kupa maçından önce para mevzuu konuşuldu. Teklif edilince Beşiktaş'a seve seve gideceğimi söyledim. Yanılmıyorsam Tayfun hoca ile de konuşmuşlar ben konuşmadım. Bir buçuk trilyona senelik Beşiktaş'la anlaşıldığını söyledi. Daha sonra transferim olmadı. Niye olmadığını bilmiyorum. Kupa maçından sonra bir iki kez Yusuf Turanlı transfer mevzunu konuştu. Ben teklif ilk gelince inşallah dedim. Normal şartlarda benim performansındaki birini o yıl Beşiktaş'ın transfer etmesi, transferi düşünmesi uygun değildir. Yıl içerisindeki performansım bu kadar üst düzeyde değildi. Hem transfer teklifine inanmadım. Hem de sevindim. Ayrıca aldığım paranın iki katı teklif edildi. 850 bin TL alıyordum. Bana 1 milyon 500 bin teklif edildi. Yusuf Turanlı bana bir iki kez artık Beşiktaş'a gideceksin, kupa maçında fazla sıkma, relaks ol tarzında bir şeyler söyledi. Ayrıca seneye Beşiktaş'ta oynayacağımı, Beşiktaş kupayı alamasa Avrupa'da oynamayacağımı söyledi. Yusuf Turanlı artık transferimin bittiğini, yeni takımım olan Beşiktaş'ı düşünmem gerektiğini söylüyordu. Bu nedenle maçta fazla asılmamı istemiyordu. Benim güzel oynamamamı, yeni takımım olacak Beşiktaş'ın hocasını üzmemem için gol atmamamı istedi. 09.05.2011 günü saat 20:27 de Yusuf Turanlı beni arayıp "anlaştım, bir buçuk trilyon tamam mı, tamam yani bitti " derken anlaşmanın bittiğini söyledi. İbo'nun mevzusu tamam derken İbrahim Akın'ın da anlaştığını kastetmiştim. 11.05.2011 günü Yusuf’la yaptığımız mesajlaşmalarda iyi oynarsam Beşiktaş'ın beni almayacağını vurgulayıp durdu. Ayrıca seneye İstanbul'da Abdullah Avcı Hocanla birlikte oynarsın, bir buçuk trilyon alırsın diyerek birazda şantaj yaptı. Çünkü İstanbul sporda bu paranın yarıya yakınını alıyordum. Ve devamlı oynamıyordum. Eğer transferim yatarsa tüm bunları kaybedeceğimi ima etti. Son mesajlardan anlaşılacağı üzere kendisini ısrarından vazgeçirmek için ve bana yaptığı baskıdan rahatsız olduğum için tamam diyerek teklifini kabul ettiğimi mesajla belirttim. Bu görüşmelere rağmen Beşiktaş'tan kulübüme resmi bir teklif gelmedi, her hangi bir pazarlık yapılmadı. Fakat kupa maçından önce Yusuf Turanlı aracılığı ile benimle yoğun şekilde görüşmeler oldu” şeklinde beyanda bulunmuştur.
    Sanık Göksel Gümüşdağ savcılık ifadesinde özetle: “Kesinlikle maçtan önce Beşiktaş'tan bize ne resmi nede gayri resmi yollardan Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu üzerinden İbrahim ve İskender'in transferine dönük bir talep olmadı, Bu maç oynandı. Aradan yaklaşık 20 gün geçti. 31 Mayıs veya 1 Haziran günü Merter'de bir arkadaşın iş yerinde otururken Serdal Adalı beni aradı. Kendisi ile daha önce görüşmüşlüğüm yoktur ve telefonu bende kayıtlı değildi. Telefonu açınca kendisini tanıttı. İbrahim Akın ile ilgili görüşmek istediğini, talip olduklarını söyledi. Ben Merter'de olduğumu, uzak olduğumu söyledim. O da Veli Efendi’de olduğunu, gelebileceğini söyledi. Yerimi tarif ettim. Geldi. Birlikte çay içtik. Yaşananlara arkadaşımda şahittir. İbrahim Akın'a talip olduklarını söyledi. Ben kendisi için bonservis bedeli istediğimi, Galatasaray'ın da kendisine talip olduğunu, takasa yanaşmayacağımı söyledim. O da bir bonvervis bedeli ödeyemeyiz, Holosko'yu size verelim. Bu şekilde anlaşalım dedi. Bende Holosko'nun bir yıllık kulüp tarafından ödenen rakamın bildiğim kadarıyla 1 milyon 800 bin euro olduğunu, böyle bir oyuncuyu takımda tutamayacağımı, bu rakama 6-7 oyuncu oynattığımı, hem bütçemi aşacağını hem takım içinde dengeleri bozacağını söyledim. Teklifini kabul etmedim. O sırada kamuoyuna yansıdığı için İskender Alın'ı isteyip istemediklerini sordum. Tereddütte kalıp düşünmüyoruz dedi” şeklinde beyanda bulunmuştur. Bu beyandan da anlaşılmaktadır ki, İbrahim Akın’ın transferi bir an için düşünülmüş ise de, İskender Alın’ın transferinin hiçbir zaman Beşiktaş’ın gündeminde olmamıştır. Adı geçen futbolcunun isminin gündeme getirilmesi tümüyle şike faaliyetine dönük olduğu gibi, İbrahim Akın’ı transfer etme arzusunun dahi gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

Tanık Fahri Tatan ifadelerinde özetle;“...İbrahim Akın'a kupa final maçının hemen öncesinde Beşiktaş'tan transfer teklifi gelmişti. Bunu telefonda İbrahim bana söyledi. Hem iyi para teklif edildiğini, hem de transfer karşılığında Serdal Adalı’dan bir at alacağını söyledi. Tekrar büyük takıma döneceği için sevinçliydi. Bende kutladım. Ancak telefonu kapattıktan kısa bir süre sonra ben huylandım. Kendisini aradım. "İbo kupa maçı öncesinde transfer teklif edilmesi doğrumu, bu işte bir terslik olmasın, seni kandırıyor olabilirler mi" dedim, o da "doğru diyorsun" dedi, görüşmeyi sonlandırdık...Transferin niye olmadığını da bilmiyorum.” demiştir (Kls 66, Dizi:298). Sanık İbrahim’in arkadaşı dahi kupa finali öncesinde bu şekilde bir teklif ile gelinmesinin iyi niyetli olmadığını anlamış ve bunu İbrahim Akın ile paylaşmıştır.

Prof. Dr. Ersan Şen; “şike suçunun konusu olan menfaat, elbette daha iyi bir kulübe transfer olmayı da kapsamına alacaktır” demektedir. (Aynı yönde bkz. Donay, a.g.e., s.155 -156.

Prof. Dr Mahmut Koca da bu konuya ilişkin “suçun konusunu kazanç veya sair menfaat oluşturur. Bu durumda sadece para vs. gibi ekonomik menfaatler değil, kişinin sosyal veya kişisel durumunda iyileşme sağlayan manevi yararlar da suçun konusunu oluşturabilecektir. Örneğin bir futbolcuya maçta oynamaması veya oynayıp maçın istenilen şekilde sonuçlanmasına katkı yapması için para verilmesi bu suçu oluşturabileceği gibi, daha büyük bir takıma transfer vaadinde bulunulması ya da cinsel bir takım menfaatlerin sağlanması halinde de suç oluşur” görüşünü paylaşmaktadır.

Mahkememizce de, kendi kulüplerinde aldıkları ücretin iki üç katı teklif edilerek transfer vaadiyle şike ve teşvik suçlarının işlenebileceğini, bunun 6222 sayılı Kanun’un 11. maddesinin birinci fıkrasında belirtilen “kazanç veya sair menfaat” kapsamında olduğu kabul edilmiştir.

Şu hale göre;
    11.05.2011 günü Kayseri’de Beşiktaş - İ.B.B Spor takımları arasında oynanan 49. Ziraat Türkiye Kupası final maçı öncesinde; Beşiktaş futbol takımının Süper Ligde iddiasız kaldığı ve kulübün Avrupa kupalarına da katılamama riskinin bulunduğu, bu durumun taraftar, kulüp yönetimi ve tüm camia üzerinde baskı oluşturduğu, sanık Tayfur Havutçu’nun; sezon ortasında Beşiktaş Spor Kulübüne teknik direktör olması ve başarılı olamaması halinde sezon sonu kendisiyle yapılan anlaşmanın yenilenmeyeceği/uzatılmayacağı düşüncesinin camia içerisinde konuşulduğu, Avrupa Kupaları’na katılabilmek ve takım üzerindeki baskının hafiflemesi için kupanın mutlak surette kazanılması gerektiği düşüncesiyle, sanıklar Serdal Adalı, Tayfur Havutçu ve Yusuf Turanlı tarafından; İBB Sporlu futbolcular İbrahim Akın ve İskender Alın ile, sezon sonunda yüksek transfer ücretleri ile Beşiktaş’a transfer edilecekleri vaat edilerek oynanacak kupa maçında Beşiktaş'a karşı iyi oynamamaları yönünde şike anlaşmasına vardıkları anlaşılmış, oluşan bu vicdani kanı ile anılan sanıkların, 6259 sayılı Yasa ile değişik 6222 sayılı Yasa’nın 11/1. maddesi uyarınca şike suçundan cezalandırılmalarına karar vermek gerekmiştir
    Sanıklar Ahmet Çelebi ve Yusuf Turanlı’nın buluşup görüşmelerinin hemen ardından Yusuf Turanlı’nın,

26.04.2011 günü saat:20.14’de İbrahim Akın’ı aradığı görüşme(tape:3342);
    Yusuf; “Etilerdeyim gel,…gel iki dakika uğra bana bir çaya”, İbrahim; “Neredesin ki”, Yusuf; “Big Şefteyiz gel iki dakika uğra”, İbrahim; “Tamam”.
    26.04.2011 günü saat:22.07’de İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı’yı aradığı görüşme(tape:3567);
    İbrahim; “Orada mısın”, Yusuf; “Ha ha gel”, İbrahim; “Geliyorum hadi hemen”,

Söz konusu iletişim tespit tutanaklarından, sanık Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın ile Etiler Big Chefs Restaurant’ta buluşacaklarının anlaşılması üzerine başlatılan fiziki takip sonucu tutulan 26.04.2011 Günlü Fiziki Takip Tutanağına göre (Kl:28, Dizi:279-288 arası);
    Güvenlik görevlilerince saat:21.35 sıralarında Beşiktaş Nispetiye Cd. No:89 da faaliyet gösteren Big Chefs isimli restauranta geçilmiş, içeriye girildiğinde girişe göre sol tarafta bulunan bahçe bölümündeki masalardan birinde Yusuf Turanlı, Beşiktaş Futbol takımında forma giyen İbrahim Toraman ile O. B. isimli şahısların birlikte oturup sohbet ettikleri, bir süre sonra İbrahim Toraman’ın vedalaşarak ayrıldığı, Yusuf Turanlı ve O. B.’nin ise oturmaya devam ettikleri, saat:22.19’da 34 THF 09 plakalı ticari taksi ile İbrahim Akın’ın gelerek Big Chefs restauranta girdiği, Yusuf Turanlı’nın oturduğu yerden kalkarak İbrahim Akın’ı karşıladığı, bu esnada yanlarına bir şahsın geldiği, hep birlikte aynı masaya oturdukları, O. B.’nin vedalaşarak ayrıldığı, bir süre sonra diğer şahsın telefonla görüşme yaptığı sırada Yusuf Turanlı’nın, İbrahim Akın’ın kulağına eğilerek bir şeyler söylediği, akabinde de şahısların sohbete devam ettikleri, durumu belgeleyen ekli fotoğraflardan da anlaşılmıştır.

Sanıklar Yusuf Turanlı ve İbrahim Akın’ın buluşup görüşmelerinin hemen ardından Yusuf Turanlı’nın,

26.04.2011 günü saat:23.01’de Ahmet Çelebi’yi aradığı görüşme(tape:3343);
    Ahmet’in Suadiye’de olduğunu belirttiği, Yusuf: “Abi şey yapalım tamam yani sen nasıl diyorsan odur yani anladın mı”, Ahmet: “Tamam peki kardeşim”, Yusuf: “Tamam mı abiciğim sen ne diyorsan odur” Ahmet; “Tamam tamam gülüm” Yusuf: “Sen ne zaman diyorsan beraber şey yaparız gideriz yan” Ahmet: “Tamam tamam abiciğim”.
    Söz konusu görüşme ile, sanık Aziz Yıldırım’ın yaptığı toplantı ile kararlaştırılan teklifin Sanık Yusuf Turanlı aracılığı ile İBB Sporlu İbrahim Akın’a iletildiği ve bu bilginin İ. Akın ile görüşmesinin ardından Yusuf tarafından Ahmet Çelebi’ye bilgi olarak aktarıldığı anlaşılmaktadır.

Sanık Yusuf Turanlı, durumu Ahmet Çelebi’ye bildirmesinin hemen akabinde saat:23.11’de İbrahim Akın’a;
    “Ole olması daha hayırlı hayır yaparsın bol bol saga sola (tape:3344)” şeklinde mesaj göndermiştir.

Aşağıdaki TAPE’den anlaşılacağı üzere hayırsever kişiliği Sanık Yusuf tarafından bilindiğinden söz konusu mesaj ile sanık İbrahim Akın ile yapılan şike anlaşmasını kuvvetlendirmeye ve anlaşma ile belirlenen miktarı kabul ettirmeye çalışmaktadır.

İbrahim Akın’ın ise buna karşılık saat:23.12’de Yusuf Turanlı’ya gönderdiği(tape:3345);
    )” şeklindeki mesaj ile gülerek karşılık verdiği anlaşılmaktadır.

İbrahim Akın bu mesajın hemen ardından adeta Yusuf Turanlı’nın, kendisine yönelik hayır yapma noktasında tespitini doğrular nitelikte Erzurum’da ikamet eden emekli imam Tanık Ahmet Kangı’yı aramıştır.

26.04.2011 günü saat:23.15’te İbrahim Akın’ın X Şahsı (TANIK AHMET KANGI)aradığı görüşme(tape:3568);
    İbrahim: “Hocam bir şey sormam lazım sana ya şimdi bizim hafta sonu Fener’le maçımız var ya, demişler ki İbo gol atmasın, yüz bin dolar para verelim ona diye”, X Şahıs: “ İyi ne yapacaksın”, İbrahim: “Ben de sana soruyorum dedim hocam bu adamlarına sor diye yani ne yapmamız lazım diye”, X Şahıs: “Sizin takımın kaptanı hocası ne diyor”, İbrahim: “Onlar bir şey diyemiyor hocam Fenerbahçeli oldukları için onlarda bana kalkıp oynama veya gol atma diyemiyorlar başkası tarafından söyleniyor bu.. yani bana gol atma diyorlar yani”, X Şahıs: “İyi tamam yani böyle şeyler günümüzde futbol camiasında var değil mi böyle şeyler”, İbrahim: “Var var ama hocam işte ben de sana soruyorum yani kötü olur mu diye…yani para var yani işin ucunda, ama sonucunda diyorlar ki işte şu şunu yapma”, X Şahıs: “Efendim yani onda bir şey yok ki ya bu gönül rıza olan bir şey yani sen gol atmayacaksın yerine para verecekler…tabi ya onda bir şey yok yani bunda bir sakınca yok canım niye olsun yani baya başkaları duymasın önemli değil…bizim burada benim köyde baba türbesi var ya Köy babada…orda var çok fakirler var yaparsın bu kurban keseriz orda yedirirsin”, İbrahim: “Ben atmayım ama ilerde başıma bela almayım yani bu konuda hani basın için değil yani hani böyle bir şey yaptık işte sonra Allah cezalandırmasın yani bizi”.

Söz konusu görüşme ile sanık İbrahim Akın, şike anlaşması sonucu alacağı para (yüz bin dolar) için dini bilgisine güvendiği ve tanıdığı olan emekli imam Tanık Ahmet Kangı’dan fetva almıştır.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

Tanık Ahmet Kangı talimatla alınan beyanında; “İbrahim Akın kendisine para teklif edildiğini bana söyledi, ben de transfer ücreti olarak düşündüğüm için sakıncası yok dedim, bu konuda niye benden fetva aldığı konusunda bilgim yoktur, İbrahim Akın ile 26.04.2011 tarihi saat;23.15'de yapmış olduğum telefon görüşmesinin içeriğini kabul ediyorum; ancak bahsettiğim gibi şike için olduğunu anlamadığımdan dolayı sakıncası olmadığını söyledim” demiştir.

Sanık İbrahim’in aldığı bu fetva sonrasında aynı dakika içerisinde saat:23.19’da Yusuf Turanlı’ya gönderdiği mesajlarda(tape:3569-3346);
    “verildi abi ”, “Ok verildi abi ” yazdığı ve şike teklifine onay verdiği ve anlaşmanın yapıldığı anlaşılmıştır.

Sanık İbrahim’den onay alan Yusuf Turanlı duruma sevinerek bir dakika sonra saat:23.20’de İbrahim Akın'a gönderdiği (tape:3370);
    "Tamamdır harıka yarın aksam bulusuruz senle" mesajıyla karşılık vermiş,

Aynı dakika içerisinde bu defa İbrahim Akın, Yusuf Turanlı’ya “Ok” şeklinde (tape:3348) mesaj göndermiştir.

27.04.2011 günü saat:02.48’de İbrahim Akın, Yusuf Turanlı’ya gönderdiği mesajda(tape:3349);
    “100 dolar degil 100 euro abi ole dedi ” yazdığı ve fetva alırken söylediği 100 bin Dolar yerine aynı miktarda Euro isteğini iletmektedir.

Sanık İbrahim Akın’ın 27.04.2011 günü saat:13.24’de Yusuf Turanlı’ya gönderdiği tape:3351);
    “Yusuf abi 100 bin euro yaptin mi ”mesajı ile yeniden para miktarının artırılıp artırılmadığını sormakta,

Bir dakika sonra saat:13.25’de Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın’a gönderdiği (tape:3352);
    “Yok daha konusmadım aksam gıdıcem oraya kardesımm gec saate dogru” mesajı ile bu konuyu akşam konuşacağını söylemektedir. Yukarıda değerlendirilen 3350 nolu tapeden anlaşıldığı üzere sanık Yusuf Turanlı’nın akşam görüşeceği kişi Ahmet Çelebi’dir. Zira aldığı talimat üzerine şike teklifini İbrahim Akın’a iletmesi için Yusuf ile muhatap olan kişi anılan sanıktır. Yusuf, Ahmet ile görüşmeden İbrahim’in istediği miktar konusunda bir şey söylemek istememektedir.

Bu mesajdan bir dakika sonra saat:13.26’da İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı’ya mesaj gönderdiği(tape:3353);
    “Kabul etmiyorum baska ” diyerek, görüşeceği kişiye bu durumu iletmesini söylemekte, Dolar yerine Euro isteğini ısrarla vurgulamaktadır.
    27.04.2011 günü saat:21.49’da İbrahim Akın’ı Yusuf Turanlı’nın aradığı görüşme(tape:3570);
    İbrahim; “Ha ne oldu bizim iş hallettin mi”, Yusuf; “Şeyi adamla yarın buluşcam,…ya öbürü de fena değil canım ya”, İbrahim: “Yok olmaz kabul etmiyorum” dediği, Yusuf: “Şey yapacam ya konuşcam ben”
    Bu konuşma içeriğinden de anlaşıldığı üzere; İbrahim 100 bin Dolar yerine 100 Euro isteğinin halledilip halledilmediğini sorarken, Yusuf Turanlı yine 3357 nolu tapeden de sabit olduğu üzere Ahmet Çelebi ile bu hususu Cuma günü konuşacağını ancak 100 bin Dolar’ın da iyi bir miktar olduğunu (öbürü de fena değil) söylemektedir.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

28.04.2011 günü saat:20.28’de İbrahim Akın’ın Fahri Tatan’ı aradığı görüşme(tape:3573);
    İbrahim: “Bir tane at buldum bir tane, 125 milyar at ikili İngiliz”, Fahri: “…Ne diyorsun ya”, İbrahim: “Valla bak verin 125 alın bu atı dedi başka bir şey de söylemiyorum size dedi hep bu şampiyonları elimden alıyorsunuz benim dedi bunu alın bari dedi valla bak, Ben dedim bana bir hafta on gün müddet ver dedim” Fahri: “Haftaya … alırsın”, İbrahim: “Bu şey var ya benim bu hafta var ya maç,…şey yapıyorlar bana işte hani anlarsın ya”, Fahri: “Ekstra hı”, İbrahim: “Ha ama şey için yapıyorlar tam tersi” , Fahri: “Allah çarpsın de” İbrahim: “Anladın, hee”, Fahri: “Kim Beşik mi, Beşiktaş mı ” İbrahim: “Hayır canım hayır hayır öyle işte ya anladın mı” Fahri: “Bu hafta sizin maç kimle”, İbrahim: “Kimle oğlum biz bu hafta kimle oynuyoruz” Fahri: “Siz Belediye şeyle oynuyorsunuz Fener le”, İbrahim: “Ha işte öyle bir şey var”, Fahri: “İnşallah koyarsın 2 tane iyi hazırlan bari..”, İbrahim: “Ama onun için değil tam tersi için”, Fahri: “Fenerden mi”, İbrahim: “Ha, Bu gün haber gelecek ya ben, gönderirler belki”,
    Yarış atlarına ilgisi olan sanık İbrahim Akın, arkadaşı Fahri Tatan ile 125 milyara İngiliz atı bulduğunu, satın almak için bir hafta süre istediğini, Fenerbahçe ile yapacağı maçta kendisine gol atmaması, iyi oynamaması karşılığında verilecek şike parası ile söz konusu atı almayı düşündüğünü söylemektedir.

Fahri Tatan 15.08.2011 tarihli kolluk ifadesinde (Kls 66 dizi 206); “Fenerbahçe’nin İbrahim Akın’a şike amaçlı para vereceği teklifi geldiğini anladığını, 3584 nolu tapede “CUMAYA MI alıyorsun paraları” ile laf almaya çalıştığı konunun Fenerbahçe’nin teklif ettiği şike olduğunu beyan etmiş, aynı tarihli savcılık ifadesinde de bu hususları yinelemiş, şike parasını almak için buluşmaya gittiğini bildiğini ancak alıp almadığını bilmediğini bildirmiştir.

İletişim tespiti tutanaklarından Ahmet Çelebi’nin Yusuf Turanlı ile; sahibi olduğu Ümraniye Mithatpaşa Caddesinde bulunan Berke Petrol Ofisi isimli işyerinde bir araya geleceklerinin anlaşılması üzerine başlatılan fiziki takip sonucu tutulan 28.04.2011 Günlü Fiziki Takip Tutanağına göre (Kl:28, Dizi:275-278 arası);
    Güvenlik görevlilerce 28.04.2011 günü saat:13.20 sıralarında Berke Petrol Ofisi isimli yere geçilerek fiziki takip çalışmalarına başlanıldığı, Petrol Ofisi içerisinde Ahmet Çelebi’nin kullandığı 34 BS 0034 plakalı aracın park halinde olduğu, saat:13.32’de Petrol Ofisi içerisindeki işyerinden Yusuf Turanlı’nın çıktığı ve yine benzinlik içerisinde park halindeki 34 YSF 32 plakalı mavi renkli BMW marka araca binerek ayrıldığı anlaşılmıştır.

28.04.2011 günü saat:21.29’da İbrahim Akın’ın, Yusuf Turanlı’yı aradığı görüşme(tape:3358);
    İbrahim: “Haber vermedin hiç”, Yusuf:“…Onda sıkıntı yok yarın arayacaklar beni,…ben söyledim yarın halletmemiz lazım diye”, İbrahim: “…Öyle olmaz,…yoksa bak acayibim ha”, Yusuf: “…Yarın dedim halledin dedim yoksa dedim ben karışamam dedim…”, İbrahim: “Tamam o zaman gelirim ben yarın oraya”.
    Sanık İbrahim Akın, Yusuf Turanlı’ya şike anlaşmasına konu 100 bin Dolar yerine 100 bin Euro ile ilgili haber vermediğini söylediği, Yusuf’un da, gerek 3357 nolu Tape’de Ahmet Çelebi’nin kendisine, “…cuma günü (29.04.2011) şey yapacağım (tarih 27.04.2011)” şeklinde söylemesi ve gerekse de Berke Petrol Ofisi isimli işyerinde Ahmet Çelebi ile bir araya gelmesi üzerine “onda sıkıntı yok yarın arayacaklar (tarih 28.04.2011)” şeklinde bilgi verdiği anlaşılmaktadır.

28.04.2011 günü saat:21.33’de Bülent İbrahim İşçen’in, Ahmet Çelebi’yi aradığı görüşme(tape:1573);
    Ahmet:“...Köy tarafındayım sen neredesin”, Bülent:“...Bende işte aşağıda sahil ...doğru gidiyorum”, Ahmet: “Kahve içeriz veya yarın tamam yarın görüşelim,.., yarın konuşalım yani görüştün mü sen”, Bülent: “Yarın gidelim işte bilet almaya gideceğim orada görüşürüz”. Ahmet: “İyi tamam benim de gelmem lazım…var”

Bu görüşmede Ahmet Çelebi, Bülent İbrahim İşçen’den Aziz Yıldırım ile görüşmeye kendisini de gitmesi gerektiğini bildirmektedir. Zira; İbrahim Akın’ın, Yusuf Turanlı aracılığı ile 100 bin Dolar yerine 100 bir Euro talebini iletmesi gerekmektedir.
    29.04.2011 günü saat:17.29’da İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı’yı aradığı görüşme(tape:3361);
    İbrahim: “Yusuf Abi, bunu şey nakit mi alacaksın”, Yusuf:“…Konuşacağım şey yapma tamam, …konuşacağım ben bugün akşam ona göre haber vereceğim zaten”.
    29.04.2011 günü saat:19.47’de İbrahim Akın’ın Fahri Tatan’ı aradığı görüşme(tape:3576);
    İbrahim: “Bugün de işte şey alacam işte bakalım,…altılı var ya,…bugün verecekler ya”… Fahri: “İbo sen yarın sen Pazar oynayabilecek misin sakatmışsın herhalde”, İbrahim: “Ha sakatım biraz ayağımda şey var ya”, Fahri: “O altılıdan aldığın para ne oldu”, İbrahim: “Gidiyorum şimdi bakacam bekliyorlar”, Fahri: “Yüz misli mi yakalamıştın”, İbrahim: “Ha,…yok şeye şey yaparız ben bu gün gidiyorum ya şimdi,…ordan yollarım ben sana,…15”,

Sanık İbrahim, Fahri Tatan’a şike anlaşmasından alacağı paradan söz etmektedir.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

29.04.2011 günü saat:20.54’te İbrahim Akın’ı Yusuf Turanlı’nın aradığı görüşme(tape:3578);
    İbrahim: “Akmerkez’deyim”, Yusuf: “Yemedim nerde yeriz,…ben hazırım ya istediğin zaman gidebiliriz”, İbrahim: “Devre arası mı gidelim”…İskender o zaman onlar sonra gelir abi bizim yanımıza biz geçelim o zaman”
    Sanık İbrahim Akın, yanında kimse olmadan Yusuf Turanlı ile görüşmek istemektedir.
    Bu arada yalnız İbrahim Akın’la yapılan şike anlaşması ile yetinmek istemeyen Aziz Yıldırım, aşağıdaki görüşme içeriğinden anlaşıldığı üzere Cemil Turhan üzerinden eski futbolcuları Can Arat’a ulaşılıp ulaşılmadığını araştırmaktadır.
    29.04.2011 günü saat:21.54’de Abdullah Başak/Ahmet Çelebi’nin Bülent İbrahim İşçen’i aradığı görüşme(tape:1920) ;
    Abdullah: “Ali abiyi bıraktım şeye de Fener..döndüm Suadiye kafedeyim”, (Abdullah Başak telefonu Ahmet Çelebi’ye veriyor), Ahmet: “Benim şimdi yarın görüşmem lazım 11’de nerede olacaktı Dereağzında mı”, Bülent: “He 12’de 1’de olur o ...gideriz sabahleyin işte uyanınca,..Dereağzında olmayacak,..başka yerde o şeyde kulüpte divan var,..tabi Divan kartı kartı olması lazım gideriz biz gireriz bana kimse bir şey diyemez”, Ahmet: “Benim görüşmem lazım,.., görüşmem lazım, acil”, Bülent: “Öğlen dedi ya yarın öğlen gel diye işte”, Bülent: “Git yarın oraya git kulübe 11-12’de git,..anladın mı ya öğlenleyin gideriz işte”.

Sanık Ahmet Çelebi, İbrahim Akın’ın istediği şike parasına ilişkin olarak Aziz Yıldırım ile acil olarak görüşmesi gerektiğini belirtmektedir.
    30.04.2011 günü saat:12.49’da Yusuf Turanlı’yı İbrahim Akın’ın aradığı görüşme(tape:3364);
    İbrahim; “Ne yapıyorsun Yusuf Abi”, Yusuf: “Haber bekliyorum arayacağım seni,…ben sana haber vereceğim bugün yine”.
    Sanık Yusuf Turanlı, İbrahim Akın’ın talebinin kabul edilip edilmediği hususunda haber beklediğini adı geçen sanığa iletmektedir.
    30.04.2011 günü saat:12.50’de Yusuf Turanlı’nın Ahmet Çelebi’yi aradığı görüşme(tape:3365);
    Ahmet’in; beklediğini belirttiği, Yusuf’un; nerde olduğunu sorduğu, Ahmet’in; “Bi yerdeyim bekliyorum” dediği, Yusuf’un, “…Geçeyim mi o tarafa çay ısmarlayacak mısın” dediği, Ahmet’in; “Yok dur ben arayacağım seni” dediği.

Yusuf Turanlı, İbrahim Akın’ın kendisini arayıp şike anlaşması için talep ettiği miktar konusunda haber olup olmadığını sorması üzerine aynı dakika içerisinde hemen Ahmet Çelebi’yi aradığı ve İbrahim Akın’ın talebini sorduğu anlaşılmaktadır.
    30.04.2011 günü saat:13.37’de Yusuf Turanlı’yı Ahmet Çelebi’nin aradığı görüşme(tape:3366);
    Ahmet’in; “…Geçebilecek misin bu tarafa” dediği, Yusuf: “Geçerim”, Ahmet; “Bi geçte o zaman, Erenköy’e doğru gel ben evin oraya doğru geçiyorum” dediği ve buluşmak için sözleşip yer hakkında konuştukları.

30.04.2011 günü saat:14.50’de Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın’ı aradığı görüşme(tape:3367);
    Yusuf: “İyi ne var ne yok idman kaçta,…şey cuma günü yok problem yok…Cuma günü gideceğiz Kıbrıs’a, cuma günü şey yapacağız halledeceğiz, ”, İbrahim: “Tamam”, Yusuf: “Tamam mı”.

Aşağıda belirtilecek olan 06.05.2011 tarihli fiziki takip tutanağından da anlaşılacağı üzere, Kıbrıs’a gitme konusunun gerçek ile ilgisini olmadığı, Cuma gününün ise 6 Mayıs’a karşılık geldiği anlaşılmaktadır.

30.04.2011 günü saat:15.02’de Yusuf Turanlı’yı İbrahim Akın’ın aradığı görüşme(tape:3368);
    İbrahim: “Bu Kıbrıs’ta bizim şey vardı ya hani senet”, Yusuf: “Cuma günü halledeceğiz, ...tamam dediler okey dediler bende tamam dedim…onların sıkışıklık mıkışıklık falan filan cuma günü dediler yani”, İbrahim: “İyi abi”, Yusuf: “Adelen çekiyordur hafif”, İbrahim: “Biraz ağrılar var ayağımda ya”, Yusuf: “Tamam tamam zorlama o kadar o zaman kupa maçı”, İbrahim: “Tamam abi”

Sanık Yusuf yukarıda, Cuma günü Kıbrıs’a gitmekten söz ederken bu defa Kıbrıs’taki senetten söz etmektedir. Akabinde hemen “adelen çekiyordur” şeklinde ilgisiz bir konuya girmiş ve önünde Beşiktaş ile oynayacağı kupa maçından söz ederek kendisini sıkmamasını istemektedir. Özetle Yusuf, İbrahim’e şike anlaşmasının gereği olan parayı Cuma günü alacaklarını ve Fenerbahçe ile oynayacağı maçta kendisini sıkmamasını, iyi oynamamasını istemektedir.
    30.04.2011 günü saat:15.02’de Yusuf Turanlı’nın İbrahim Akın’a mesaj gönderdiği(tape:3369);
    “Tamam yane problem yok rolantı seklı” yazdığı, telefon ile söylediği hususu bu defa mesaj ile ilettiği görülmektedir. “” işaretinin gülme/mutluluk (şike anlaşmasından kaynaklı) anlamına geldiği, rölanti ile kastedilenin de maçta kendisini sıkmayıp iyi oynamaması anlamında kullanıldığı izahtan varestedir.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

30.04.2011 günü saat:17.51’de İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı’yı aradığı görüşme(tape:3580);
    İbrahim: “Yusuf hocam benim atı almadın mı ya,…olmaz abi öyle ya al onu sen ya”, Yusuf: “Yok yok Cuma alacam dedim ya”, İbrahim: “Olmaz abi öyle ya al onu sen ya” Yusuf: “Ben kesin konuştum yani Senin ondan hiç şeyin olmasın, anladın mı” İbrahim: “Öyle mi”, Yusuf: “Rahat ol yani, ben onu almasam yoksa şey yapar mıyım, öyle şey söyler miyim sana, sen onda hiç şey yapma garanti yani”
    Sanık Yusuf yukarıdaki görüşmelerinde, Cuma günü Kıbrıs’a gitmek ve Kıbrıs’taki senetten söz etmesine karşın bu defa Cuma günü at almaktan söz etmektedir. At yarışlarına ve atlara merakını bizzat dile getiren İbrahim, şifreli şekilde şike için alacağı paradan at olarak söz etmektedir.

01.05.2011 günü saat:15.51’de İbrahim Akın’ı Yusuf Turanlı’nın aradığı ancak görüşmenin gerçekleşmediği. (tape:3581)

01.05.2011 günü saat:15.57’de İbrahim Akın’ı Yusuf Turanlı’nın aradığı görüşme(tape:3582);
    İbrahim: “Ben de çok hırslıyım ne yapacaz bilmiyorum a… koyim (gülüyor)” Yusuf’un: “Ya ne gerek var be oğlum” İbrahim: “Valla”, Yusuf: “Kupa maçı var kupa maçına sakla kendini”, İbrahim: “İyi abi”, Yusuf: “Demi kupa maçı önemli bizim için abi boş ver sıkma kendini Allah korusun sakatlık, olur makatlık olur kart olur gerek yok yani” dediği.

İ.B. Belediyespor’un, Fenerbahçe ile yapacağı bu maçtan sonra 11.05.2011 tarihinde Beşiktaş ile oynayacağı Türkiye Kupası maçı nedeniyle, sözde Yusuf, İbrahim Akın’ın bu maça kendisini saklamasını istemektedir. Oysa aynı Yusuf Kıratlı, Beşiktaş maçında da adı geçen sanığın oynamaması için büyük çaba içerisine girmiştir.
    02.05.2011 günü saat:13.40’da İbrahim Akın’ın X Şahsı aradığı görüşme(tape:3583);
    İbrahim: “Onu halledecem, o çek işini halledecem yarın, yarın para yatacak bana zaten, bende yüklü para var yan, Benimki Cuma gününe gerçi o kadar zarar etmem ki fazla, bekleyebilecek misin dört gün” X Şahıs: “Ya ben beklerim abi bana bir şey olmaz ya bekleyecem” İbrahim: “Tamam o zaman tamam dört gün sonra ver Cuma günü çekin günü, benim Cuma günü veriyorlar parayı, O yatar işte baba veririm ben sana”

02.05.2011 günü saat:13.58 ve 14.00’da İbrahim Akın’ın, Fahri Tatan’ı aradığı görüşme(tape:3584-3585);
    Fahri: “Ha cumaya mı alıyorsun paraları, alo” İbrahim:“…Belki bugünde alırım”,

05.05.2011 günü saat:13.11’de Ahmet Çelebi'yi Yusuf Turanlı'nın aradığı görüşme(tape:2883);
    Yusuf: “Yarın gelirim yanına", Ahmet: “Görüşürüz tamam".

05.05.2011 günü saat:13.39’da İbrahim Akın’ın ,Fahri Tatan’ı aradığı görüşme(tape:3529);
    Fahri: “İdman var 20 dakika sonra”, İbrahim’in idmanın kaçta biteceğini sorması üzerine, Fahri: “3 on beşte falan biter, bir şey almadın değil mi daha”, İbrahim: “Yok daha ... yok ki,…olsaydı 9 yarış parayı bulurduk şimdi”.
    06.05.2011 günü saat:13.07’de Ahmet Çelebi'nin Bülent İbrahim İşçen'i aradığı görüşme(tape:2884);
    Ahmet: “Odanda mısın .... görüşebildin mi", Bülent İbrahim: “Yok ararım ben birazdan onu", Ahmet: “Bi ara sana zahmet" .

Bu görüşmenin hemen akabinde 06.05.2011 günü saat:13.08’de B.İ.İşçen'in, Aziz Yıldırım’ın sekreteri Nurgül isimli şahsı aradığı görüşme(tape:3609);
    Bülent İbrahim: “Nasılsın Nurgülcüğüm”, Nurgül: “İyiyim teşekkür ederim siz”, Bülent İbrahim: “Şimdi başkan Ahmet Çelebi’yi çağırmıştı bugün de, sen der misin Ahmet Çelebi aradı diye…ben sana numarasını vereyim 532 402 23 63…ama aramaz onu yani onu ben biliyorum aramayacağını" , Nurgül:"Nerdeymiş bağla bana konuşayım filan diyiverir birden şey kalırım", Bülent İbrahim: “Öyle bir şey için değil o çağırdı cuma günü gelin buraya dedi de…Ahmet bey aradı de…gelecekmiş hani gelebiliyor muyuz diye soruyor de tamam mı"
    Ahmet Çelebi’nin, İbrahim Akın ile yapılan şike anlaşmasına konu parayı Yusuf Turanlı’ya Cuma günü vereceğini söylemesi nedeniyle, Bülent İbrahim İşçen’den Aziz Yıldırıma ulaşmasını istediği, bu telefonun aynı dakikasında Bülent İbrahim’in, Aziz Yıldırım’ın sekreterini aradığı ve Ahmet Çelebi’nin görüşme isteğini iletmesini istediği anlaşılmaktadır.
    06.05.2011 günü saat:14.44’de Ahmet Çelebi'nin, Bülent İbrahim İşçen'i aradığı görüşme(tape:2885);
    Ahmet: “Var mı bir haber", Bülent İbrahim: “Yok haber verdim söyledim sekreterine…ben ararım demiş…vermemiş daha haber vericek…haber vericem ben sana"

06.05.2011 günü saat:14.56’da Yusuf Turanlı'ya İbrahim Akın'ın gönderdiği mesajda(tape:3374);
    "Ne yaptin abi erzuruma gidicem aksam" yazdığı .
    06.05.2011 günü saat:15.02’de Yusuf Turanlı'nın İbrahim Akın'a gönderdiği mesajda(tape:3375);
    " karsıdayım haber vercem sana kardesım".yazdığı.
    Sanık İbrahim bu kısa mesaj ile, Yusuf’tan şike parasının akıbetini sormaktadır. Zira bu konuda müsabaka öncesinde fetva aldığı tanık Ahmet Kangı’nın telefonda söylediği “bizim burada benim köyde baba türbesi var ya Köy babada…orda var çok fakirler var yaparsın bu kurban keseriz orda yedirirsin” şeklindeki şike parasını aklama faaliyeti için Erzurum’a gideceğini söylemektedir. Nitekim İbrahim Akın’ın X Şahıs ile yaptığı aşağıda belirtilen 3532 nolu tape içeriğinde bu husus daha net anlaşılmaktadır.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

06.05.2011 günü saat:16.45’de Ahmet Çelebi'yi, Kazım Alemdağ'ın aradığı görüşme(tape:2886);
    Ahmet: “Acayip canım sıkkın bildiğin gibi değil”, Kazım: “Yine ne oldu”, Ahmet: “Hiç sorma ya 100.000 dolar”, Kazım: “Ne oldu ki”, Ahmet: “Anlatırım yüz yüze gelince de ne yapayım senden de bir akıl almam lazım”, Kazım: “Bize lazım olan parayı başka yerde düşürdüm deme”, Ahmet: “İhale üstüme kaldı gibi bir şey oldu, anlatırım işte yüz yüze gelince”, Kazım: “Bizim 100.000 Dolar değil 1.000 Dolar halledecek durumumuz yok si.. ağzını, kimden kaldı sana bu”, Ahmet: “Kur’an çarpsın bak yemin ediyorum verilmek üzere, Ya neyse telefon” Kazım: “Benim tahmin ettiğim yerden mi, Hangi birini düşüneceğimi şaşırdım", Ahmet: “Yok yok önemli değil başka iş ile alakalı ".

Sanık Ahmet Çelebi, şike anlaşmasına konu parayı, İbrahim Akın’a ulaştırılmak üzere Yusuf Turanlı’ya vereceği tarih olan 06.05.2011 (Cuma günü) tarihi itibariyle saat 16.45 olmasına rağmen Aziz Yıldırım’dan alamadığı ve kendi cebinden vermek durumunda kalacağı için Kazım Alemdağ’a bu yöndeki sıkıntısını dile getirmekte, telefonların dinlenilme ihtimalini gözeten sanık açıkça bu hususu dile getirememektedir.

06.05.2011 günü saat:16.37’da İbrahim Akın’ın Fahri Tatan’ı aradığı görüşme(tape:3531);
    İbrahim: “Erzurum’a uçuyorum şimdi”, Fahri: “Ha sizin kupa maçı nerede”, İbrahim: “Yok ben bir işim var oraya gideceğim”, Fahri: “Ne işin var lan Erzurum’da, ne işin var oğlum senin Erzurum’da” İbrahim: “Gezmeye, bir işim var ya”, Fahri: “İyi parayı ne zaman yollarsın”, İbrahim: “Bugün geçecek işte bekliyoruz yarın yollayamayız pazartesiye kaldı”, Fahri: “Pazartesi zaten adama da ödeme yapacağım o zaman pazartesiye kadar şey yaparız tamam”.

Sanık İbrahim’in arkadaşı Fahri’nin kendisinden istediği parayı, şike parası geldiğinde kendisine göndereceğini söylemektedir.

Sanıklar Yusuf Turanlı ile Abdullah Başak arasında şikeye konu paranın teslimatı noktasında kısa mesaj trafiği yaşandığı, bu bağlamda;
    06.05.2011 günü saat:17.21’de Yusuf Turanlı'ya Abdullah Başak'ın gönderdiği mesajda(tape:3376);
    "ir bekliyoruz" yazdığı.
    06.05.2011 günü saat:17.37’de Yusuf Turanlı'nın Abdullah Başak'a gönderdiği mesajda (tape:3377);
    "Abı ne zaman cıkıcaksınız" yazdığı .
    06.05.2011 günü saat:17.38’de Yusuf Turanlı'ya Abdullah Başak'ın gönderdiği mesajda(tape:3378);
    "liyoruz 10 dsakika" yazdığı.

Erzurum’a gitmek üzere havaalanına geçen İbrahim Akın, şike parasını gitmeden almak istemekte ve bunun için Yusuf Turanlı’ya sürekli parayı alıp almadığını sormaktadır. Bu çerçevede;
    06.05.2011 günü saat:18.07’de İbrahim Akın'ın Yusuf Turanlı'ya gönderdiği mesajda(tape:3379);
    "Ne oldu abi" yazdığı .

06.05.2011 günü saat:18.16’da Yusuf Turanlı'nın İbrahim Akın'ı aradığı görüşme(tape:3380);
    İbrahim: “Ben havaalanına geldim abi ancak banka yoluyla alabilirim onu" , Yusuf: “Dur be oğlum telefon ya…telefonda şey nasıl yapalım sen söyle", İbrahim: “Öyle yaparız abi ancak…buraya yetişemezsin yani…bir saat var çünkü", Yusuf: “Nereye nereye ama…100…istiyorsan dursun yarın al", İbrahim: “Tamam öyle yaparız Yusuf abi…ben kendim de Vakıfbank’ta var oradan bir şey yaparım bir şey…ben hocaya şeye veririm yani", Yusuf: “Şeyinkini ayırayım mı Kıbrıs’ınkini" , İbrahim: “Onunkini ver yani…14 ayır he bir de kendine de al abi oradan…14 bin oraya vereceksin ya…16 bini de sen al…diğerlerini de ben yapacağım şeyler var" , Yusuf: “70 ayırıyorum ben sana" , İbrahim: “Tamam".

06.05.2011 günü saat:18.29’da Bülent İbrahim İşçen'in Ahmet Çelebi'yi aradığı görüşme;
    Bülent: “Ne yaptınız", Ahmet: “Tamam hallettim gönderdim…iyi gel bana doğru…buraya istasyona", Bülent: “Dur bakarız konuşuruz" . (tape:3610)

Yukarıdaki görüşme içeriklerinden anlaşıldığı üzere Yusuf Turanlı, Ahmet Çelebi’den şike anlaşmasına konu 100.000 Dolar’ı almış ve hemen akabinde İbrahim Akın’ı aramıştır. İbrahim ise havaalanında olduğunu, şike için fetva aldığı hocaya söz verdiği hayırları yapması için Vakıfbank’taki hesabından para vereceğini, Kıbrıs için ayıracağı 14.000 Dolar’dan başka Yusuf Turanlı’nın da şike sürecinde harcadığı emek ve mesaisine karşılık 16.000 Dolar almasını istediği, geri kalan 70.000 Dolar’ı da yarın alabileceğini söylemektedir.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

06.05.2011 günü saat:18.53’de Yusuf Turanlı'yı İbrahim Akın'ın aradığı görüşme(tape:3382);
    İbrahim: “Ya uçağı kaçırdık ya Yusuf abi", Yusuf: “O zaman Etiler’e geliyorsun sen", İbrahim: “Şimdi bir yere geçeceğim oradan gelirim akşam" .

06.05.2011 günü saat:19.29’da İbrahim Akın’ın X Şahsı aradığı görüşme(tape:3532);
    X Şahıs: “Neredesin”, İbrahim: “Erzurum’a gidiyorduk uçağı kaçırdık şimdi, geri döndük”, X Şahıs: “Nere hayırdır oğlum Erzurum’da ne işin var lan”, İbrahim: “Hoca’nın yanına gidiyordum, şeyle Murat Abiyle, teşekkür etmeye gidiyorduk, orada kurban falan kestirecektik”, X Şahıs:“Balya yattı mı balya”, İbrahim: “Yapıyoruz ya”, X Şahıs: “Oğlum balya yattı mı diyorum para yattı mı diyorum yapıyoruz diyor ya”, İbrahim: “Bugün yatıyor bugün,…, 80 milyar yatacak galiba” .
    Şike için fetva aldığı Ahmet Kangı'nın yanına Erzurum'a gitmek isterken uçağı kaçıran İbrahim, şike parasını almak için Yusuf ile Etiler'de buluşmak üzere sözleşmiştir.

06.05.2011 günü saat:19.51’de Yusuf Turanlı'nın İbrahim Akın'ı aradığı görüşme(tape:3383);
    Yusuf: “Ne zaman geçeceksin", İbrahim: “Trafik rahatlayınca geçeriz abi" , Yusuf: “Onu ayarla ama tek gel yani ne olursa olsun… ne olur ne olmaz abi sağlama alalım boş ver", İbrahim: “Sen şey yaparsın arabaya koyarsın", Yusuf: “Yav sağlama alalım işi ya yani… Murat abiden mi bahsediyorsun".
    Sanık Yusuf Turanlı, İbrahim Akın'dan, Erzurum'a birlikte gidecekken uçağı kaçıran Murat adlı şahıs yanında olmadan gelmesini, işi sağlama alalım derken bir başkasının da bu olaya şahit olmamasını istemektedir.

Yukarıda değerlendirilen iletişim tutanaklarına göre Ahmet Çelebi'den 100.000 Dolar şike parasını alan Yusuf Turanlı'nın, Erzurum'a gidecekken uçağı kaçıran İbrahim Akın'a 70.000 Doları (14.000 Kıbrıs için ayrılan ve 16.000 Yusuf'un payı) teslim etmek için Etiler Big Chefs Restaurant'ta bir araya geleceklerinin anlaşılması üzerine yapılan fiziki takip sonucu tutulan 06.05.2011 Günlü Fiziki Takip Tutanağına göre (Kl:28, Dizi:256-263 arası);
    Güvenlik güçlerince saat:21.00 sıralarında Beşiktaş Etiler Nispetiye Cd. No:89 sayılı yerde bulunan Big Chefs isimli yere geçilerek fiziki takip çalışmalarına başlanıldığı, saat:21.15’de Big Chefs Restaurant’a girildiğinde Yusuf Turanlı’nın restaurantın iç kısmında girişe göre sağ tarafta bulunan masalardan birinde tek başına oturduğu, bir müddet sonra oturduğu yerden kalkarak restaurantın dış kısmında bahçe bölümünde bulunun masalardan birine oturduğu ve elinde bulunan siyah renkli çizgili poşeti masanın üzerine koyarak beklemeye başladığı, saat: 21.28’de 34 EA 701 plakalı beyaz renkli Audi A7 marka araçla İbrahim Akın’ın gelerek aracı restaurant görevlilerine bıraktıktan sonra içeri girdiği, kendisini bekleyen Yusuf Turanlı ile tokalaşarak masaya oturduğu ve sohbet ettikleri, saat:21.58’de Yusuf Turanlı ile İbrahim Akın’ın hesabı ödedikten sonra oturdukları masadan kalktıkları, masanın üzerinde duran siyah renkli çizgili poşeti İbrahim Akın’ın aldığı, daha sonra Yusuf Turanlı ile İbrahim Akın’ın restaurant girişinde görevlilerin araçları getirmelerini bekledikleri, bu sırada kendi aralarında sohbete devam ettikleri, saat 22.05’de restaurant görevlilerinin 34 AT 5557 plakalı gri renkli BMW marka aracı getirmeleri üzerine Yusuf Turanlı‘nın İbrahim Akın’la vedalaşarak ayrıldığı ve Zincirlikuyu istikametine doğru hareket ettiği, arkasından restaurant görevlilerin kısa bir süre sonra İbrahim Akın’ın kullandığı aracı getirdikleri, İbrahim Akın‘ın elinde bulunan siyah renkli çizgili poşetle araca binerek ayrıldığı anlaşılmıştır.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

07.05.2011 günü saat:14.29’da İbrahim Akın’ı Fahri Tatan’ı aradığı görüşme(tape:3533);
    Fahri: “Antalya’da değil mi maç…sen gitmiyor musun”, İbrahim: “Lig Tv veriyor…ne yapayım gidip Olimpiyat’a mı gideceğim izlemeye”, Fahri: “6’lıyı nasıl oynayacaksın”, İbrahim: “Önümde bilgisayar olacak televizyonum olacak oynayacağım,…para da cebimde, a. koyayım, balyalar", Fahri: "Yemin et", İbrahim: " (Gülüyor) ha, işte var işte öyle işte”, Fahri: “Güzel güzel yolla bi 15 kâğıt tehdit ederim seni”, İbrahim: “Si… a.. ha 15 kâğıtmış” , Fahri: “Ne oldu …dün 1 milyarlık altılın vardı…”

Sanık İbrahim Akın, yukarıda değerlendirilen iletişim tutanaklarından da anlaşıldığı üzere daha önceden şike anlaşması gereği para alacağını söylediği Fahri Tatan'a, söz konusu parayı aldığını söyleyerek adeta caka satmakta, Fahri ise kendisine 15.000 TL göndermesini, yoksa şike yaptığını bildiğinden tehdit edeceğini söyleyerek şaka yapmaktadır.

Sanık İbrahim Akın, Fenerbahçe SK Başkanı Aziz Yıldırım'ın talimatı ile başlatılan şike faaliyeti sonrasında varılan anlaşma sonucu eline geçen 70.000 Dolar'ın bir kısmını TL'ye çevirme çabası içerisine girmiştir. Bu bağlamda;
    07.05.2011 günü saat:15.53’de İbrahim Akın’ı Kenan isimli şahsın aradığı görüşme(tape:3534);
    Kenan: “Abi Akmerkez’de dolar 1515, bir 30 veya bir 35’den bozduracam,…başka olmuyor yani ya 1515’e bozmam zaten 50 bin dolara dedim tamam falan dedi oturun dedi ben dedim en az dedim bir 35 olsun dedim tamam falan dedi işte birisi gelecek herhalde tamam mı abi haberiniz olsun”, İbrahim: “Ama ... almasın aman dikkat et ha”, Kenan: “Sen rahat ol abi can çıkar o para çıkmaz abi tamam mı abi hadi”.

07.05.2011 günü saat:16.36’da İbrahim Akın’ı Kenan’ın aradığı görüşme(tape:3535);
    Kenan: “Ben 76500 yatırdım hesabında 75700 görünüyor nedenini soruyorum”, İbrahim: “Ben çektim çektim,…çekmedim çekmedim bir yere gönderdim tamam”, Kenan: “Ben şuan hesabındaki para”, İbrahim: “Tamam doğru doğru”.

Söz konusu tapelerde geçe Kenan Şentürk 07.05.2011 tarihli kolluk ifadesinde (Kls. 66, dizi 132); 3534 nolu tape ile ilgili olarak bu görüşmenin yapıldığı tarihte İbrahim Akın’ın kendisine 40-50 bir dolar kadar verdiğini ve bozdurmasını istediğini, bu parayı İBB Spor’dan aldığını düşündüğünü, İbrahim’in de “ödeme aldık ya Büyükşehir belediyesinde” dediğini beyan etmiştir.
    Trabzonspor- İBB Spor müsabakasında da değinildiği gibi, İBB Spor Kulübü tarafından, İbrahim Akın’a 04.06.2010 tarihinde yapılan “Tadil Protokolü” gereğince attığı her üç gol için 50.000 TL ödeme taahhüdünün olduğu, İbrahim’in 2010-2011 de toplam 11 gol atan ve 3 kez prim almaya hak kazandığı, Trabzon müsabakasında bir gol atması halinde 50.000 TL prime hak kazanacağı belirtilmişti. Fenerbahçe ile oynadığı bu müsabakaya kadar sanık İbrahim’in 10 gölü bulunmaktadır. (http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=30&kisiId=280563) İki gol attığı takdirde 50.000 Tl prime hak kazanacaktır. Ancak bu müsabaka Fenerbahçe’nin 2-0 üstünlüğü ile sonuçlanmış ve İbrahim gol atamadığı için söz konusu primi de alamamıştır.

01.05.2011 tarihinden önceki döneme ilişkin, İBB Spor – Ankaragücü müsabakasında İbrahim Akın’a normal prim ödemesi bulunmadığı gibi, 16.04.2011 tarihindeki Karabüç müsabakası ile ilgili olarak 7.000 TL prim verildiği anlaşılmaktadır. (Kls. 91, dizİ 58 ve öncesi) Bunun dışında FB maçı öncesinde ve sonrasında ödenen bir prim de yoktur.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

11.05.2011 günü saat:00.21’de İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı'yı aradığı görüşme(tape:3549);
    Bir süre Beşiktaş-İBB Spor müsabakası hakkında konuştukları, devamında; İbrahim: “Hani ben duygusalım etkileniyorum böyle şeylerden ya geçen etkilendim ben de sana çaktırmadım yani…o geçen muhabbeti vardı ya bir tane", Yusuf: “Bir şey olmaz ondan…Hocan mutlu başkanın mutlu…hepsi mutlu senden mutlular yani ona emin ol".

20 dakika süren ve Beşiktaş – İBB Spor Türkiye Kupası maçına ilişkin şike görüşmelerinin geçtiği bu konuşmada sanık İbrahim, Fenerbahçe lehine yaptığı şike anlaşmasından etkilendiğini ve rahatsız olduğunu söylemektedir.

Sanık İbrahim Akın müdafii huzurunda alınan, yukarıda özetlenen süreç ve oluşa uygun olup bu nedenle hükme esas alınan ve sorgudaki savunmasında teyid ettiği savcılık ifadesinde özetle; “Fiziki takipler doğrudur, ben menajerimle maçtan 3 gün önce kendisinin talebi üzerine BIG CHEFS isimli restorantta buluştum. Kendisi bana Fenerbahçe’den, maçlarında gol atmamam karşılığında 100.000 dolar teklif edildiğini söyledi. Ben ilkin sıcak karşılamadım. Benim dini duygularım kuvvetlidir. Ben daha önce İstanbul'da iken tanıştığım şuan Erzurum'da imamlık yapan Ahmet isimli şahsı aradım. Bana böyle bir teklif olduğunu, karşılığında para vaat edildiğini, bu parayı kabul etmemin günah olup olmadığını sordum. Bana dinen bir sakıncası olmadığını söyledi. Bir hafta kadar sonra aynı restorantta Yusuf Turanlı ile tekrar buluştuk. Bana poşet içerisinde para getirmişti. Sonra saydığımda daha önce 100.000 dolar getireceğini söylemiş olmasına rağmen 50.000 dolar getirdiğini gördüm. Bu önceden maçta gol atmamam karşılığında Yusuf Turanlı'nm vaat ettiği paraydı. Ben, Yusuf Turanlı'nın bu parayı hangi Fenerli yöneticiden aldığını bilmiyorum. Aramızda başka bir konudan kaynaklı bir para alış verişi, kendisinin bana borcu yoktur. Ben bu parayı harcamadım. 10.000 dolar civarını Erzurum'da ki hocaya kurban kesip dağıtması için gönderdim. Geriye kalan parayı da tanıdığım fakir fukaraya dağıttım. Bu paraya zaten ihtiyacım yoktu. Yusuf Turanlı'nın zorlaması ile bu parayı almıştım” şeklinde beyanda bulunmuştur.

Sanık İbrahim’in iletişim kayıtları ile birebir uyumlu olan ve suça konuyu parayı aldığına dair bu savunması, Tanık Ahmet Kanğı’nın beyanları ile de doğrulanmaktadır. Tanık Ahmet Kanğı, Erzurum 4 nolu ACM tarafından alınan 16.03.2011 tarihli ifadesinde; “para teklif edildiğini bana söyledi, ben de transfer ücreti olarak düşündüğüm için sakıncası yok dedim, sana para göndereyim kurban al kes Erzurum’da fakir fukaraya dağıt, dedi. Bu nedenle bana 10.000 TL para gönderdi” demiştir. (Kls 89, dizi 252)

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman imzalı transfer listesinde (Kls. 68, dizi 318) sanık İbrahim Akın’ın Fenerbahçe’ye transferi düşünülen futbolcular listesinde de bulunmadığına göre yapılan görüşmelerin bu amaca yönelik olmadığı da açıktır.

Bizzat şike anlaşmasının tarafı olan sanık İbrahim Akın’ın, yukarıda özetlenen ve iletişim tutanakları ile uyumlu savunması ile tanık anlatımları ve fiziki takipler değerlendirildiğinde, cezalandırılmalarına karar verilen diğer sanıkların suçtan kendilerini kurtarmaya dönük, oluşa aykırı, iletişim tutanaklarını izaha yönelik gerçeklikten uzak savunmalarına itibar edilmemiştir.

Tüm bu nedenlerle başta suç örgüt lideri sanık Aziz Yıldırım’ın bizzat tüm süreci yönetmesi yanında TCK'nın 220/5. maddesindeki “örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır” hükmü yollaması ile diğer sanıklar Abdullah Başak, Ahmet Çelebi, Bülent İbrahim İşçen, İbrahim Akın ve Yusuf Turanlı’nın şike suçunun kanuni tanımında yer alan fiilleri birlikte gerçekleştiren sıfatıyla sorumlu oldukları anlaşılmış ve Mahkememizde oluşan bu vicdani kanı ile cezalandırılmalarına karar vermek gerekmiştir.
    Sanık Tamer Yelkovan müdafi huzurunda alınan kolluktaki ifadesinde; “Daha öncede belirttiğim gibi bana verilen talimatları ben yerine getiriyorum. Ben eğer bir para verdiysem bile bunun ne parası olduğu hakkında bilgim yoktur, Söz konusu parayı Aziz Yıldırım'ın talimatı ile İlhan Yüksel'e verdim. Para tam olarak 400.000 Dolardı. Ama bunun ne amaçla kullanıldığı hakkında bilgim ve ilgim yoktur. İlhan beyin isteği üzerine yine ne amaçla benden istenildiği bilmediğim 250 bin $ paradır. 550 niye bahsettiğimi hatırlayamıyorum. Neyin parası olduğunu bilmiyorum ” şeklinde beyanda bulunmuştur. Beyanlardan da anlaşıldığı üzere sanık Tamer’in, Aziz Yıldırım’dan aldığı talimat ile şike ve teşvik için kulübün parasını verdiği anlaşılmaktadır. Suça konu İBB-Fenerbahçe müsabakasında da sanık İbrahim’e şike parası verildiği sabit olduğuna göre, yukarıda bir kısım tapelerden anlaşıldığı üzere Aziz Yıldırım’ın şike için görüşmek amacıyla diğer sanıklar ile bir arada bulunduğu yerde sanığın da bulunmasının ve bu şekilde eyleme dahil olmasının yanında ayrıcı mali işler müdürü olarak talimat ile de olsa kulübe ait parayı şikede kullanılmak üzere verdiği sabittir. Şu hale sanığın doğrudan şike faaliyetine dahil olduğuna dair delil bulunmamakla birlikte, şike faaliyetinde kullanılmak üzere Fenerbahçe Kulübüne ait parayı vermesi nedeniyle şike suçuna yardım eden sıfatıyla dahil olduğu anlaşılmış ve bu kapsamda cezalandırılması cihetine gidilmiştir.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

15.05.2011 GÜNÜ OYNANAN TRABZONSPOR – İ.B.B. SPOR MAÇINDA TEŞVİK PRİMİ VAADİ

Süper Ligin 32. hafta maçları sonunda Fenerbahçe ve Trabzonspor'un 76 puanda olduğu, ikili averaj sistemine göre Fenerbahçe'nin lig lideri olduğu, 3. sırada bulunan Bursaspor’un şampiyonluk ihtimalinin kalmadığı, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un şampiyonluk yarışında yalnız kaldıkları, geriye kalan 2 karşılaşmada Fenerbahçe'nin olası puan kaybı ve Trabzonspor'un maçlarını kazanması durumunda Trabzonspor'un şampiyon olma ihtimalinin bulunduğu, bu nedenle; Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütünün, ligin 33. haftasında 15.05.2011 günü oynanacak Trabzonspor - İ.B. B.Spor müsabakasının, Fenerbahçe lehine sonuçlanması için bazı İ.B.B.Sporlu futbolculara iyi oynamaları karşılığında teşvik pirimi verme girişiminde bulundukları,
    Bu amaçla 10.05.2011 günü Aziz Yıldırım'ın, İlhan Ekşioğlu ve Abdullah Başak'a teşvik girişimi için talimat verdiği, sonrasında Abdullah Başak'ın, önceki haftalarda oynanan Fenerbahçe-İ.B.B. karşılaşmasında İbrahim Akın'ı şike yapması için azmettiren Yusuf Turanlı'yı aradığı ve İ.B.B.spor’lu futbolcularla irtibata geçerek teşvik pirimi almaları için görüşmesini istediği,
    12.05.2011 günü saat:12.43’de Abdullah Başak’ın Yusuf Turanlı’yı aradığı görüşmede(tape:3137);
    Abdullah: “Ben Beylikdüzü’ndeyim,…Buradan Maslak’a doğru geçeceğiz” , Yusuf: “Etiler Etiler’e gel abi Etiler’e”
    Sanık Yusuf Turanlı'nın, İlhan Ekşioğlu'nun talimatı doğrultusunda hareket eden Abdullah Başak ile buluşup görüşmesinden önce İBB Sporlu futbolcular İskender Alın ve İbrahim Akın ile bir araya gelme çabası içerisine girmiştir.
    Bu bağlamda;
    12.05.2011 günü saat:14.12’de Yusuf Turanlı'yı İskender Alın'ın aradığı görüşme(tape:3434);
    İskender: “Etiler’e girdim şimdi…2-3 dakika sonra", Yusuf: “Gel ofise gel ya gideriz sonra gel…arabayı bırak şeye ..leye…ana kapının önüne bırak ...leye gel" .

12.05.2011 günü saat:16.17’de Yusuf Turanlı'nın İskender Alın'ı aradığı görüşme(tape:3436);
    Yusuf: “Ben S Cafedeyim he yemek yiyeceksen gel yani", İskender: “Tamam geliyorum birazdan".

12.05.2011 günü saat:14.51’de Yusuf Turanlı'ya İbrahim Akın'ın gönderdiği mesajda(tape:3435);
    "Geliyom etilere " yazdığı.

12.05.2011 günü saat:15.30’da İlhan Ekşioğlu’nu Abdullah Başak’ın aradığı görüşme(tape:2986);
    Abdullah: “Karşıdayım da abi,…arkadaş şimdi yanıma gelecek abi oturacağız, onu bekliyorum tamam abi”, İlhan: “Tamam gelsin o isimleri al tamam mı", Abdullah: "Tamam abi", İlhan: "o isimleri al tamamı mı o 7 kişinin uçak biletini alalım”, Abdullah: “tamam abi tamam”,
    Sanık İlhan Ekşioğlu yukarıdaki konuşmasında İBB Sporda teşvik faaliyeti içerisinde yer alacak oyuncuların isimlerini isterken "belediyede çalışan kişiler" demesine karşın bu defa "isimlerini al 7 kişinin biletini alalım" demektedir. Belediyede çalışan işçilere uçak bileti almadığı ya da almayacağı, bununla kastedilenin tapelerin devamına bakıldığında İBB Sporlu futbolcular olduğu açıktır.

12.05.2011 günü saat:15.36’da İbrahim Akın’ın Ahmet Kanğı'yı (Erzurumlu Emekli İmam) aradığı görüşme(tape:3556);
    A. Kangı: "Mübarek nasılsın" İbrahim: “İyiyim hocam sen nasılsın" A.Kangı: "Yav kardeş düneğin o kadar ben çalıştım ki biliyor musun", İbrahim: "Valla olmadı hocam ya", A.Kangı: "O Metin varya sen baştan diyeydin bana onun için de çalış.. (Metin Depe seri penaltı atışından yararlanamamıştır)", İbrahim:""…Bu pazar günü güzel bir maç var hocam…iyi de bir primimiz var onu da söyleyeyim sana, baya iyi yani çok çok iyi… Trabzon’la oynayacağız".
    Sanık İbrahim yine, tapelerde X Şahıs olarak belirtilen, Fenerbahçe - İBB Spor arasında 01.05.2011 tarihinde oynanan maç öncesinde şike anlaşması sonucu alacağı para için 26.04.2011 tarihinde görüştüğü ve fetva aldığı Erzurum'da ikamet eden Ahmet Kangı'yı aramıştır. Zira 543 405 5272 nolu telefon, Figen Ünver adına kayıtlı olup Ahmet Kangı tarafından kullanılmaktadır. Sanık İbrahim, Trabzon maçı için yüklü miktarda teşvik parası alacağını bildirmektedir.

12.05.2011 günü saat:15.56’da Abdullah Başak’ın Yusuf Turanlı’yı aradığı görüşme(tape:3138);
    Abdullah: “o iş tamam ha”, Yusuf: “Biz karşıya mı geçeceğiz abi, ...tamam gelince ara beni abi sen Akmerkez’e gelince”.

12.05.2011 günü saat:16.28’de Yusuf Turanlı'yı İbrahim Akın'ın aradığı görüşme(tape:3437);
    İbrahim: “Neredesiniz abi", Yusuf: “S Cafede gel".

12.05.2011 günü saat:17.37’de Abdullah Başak'ın Yusuf Turanlı'yı aradığı görüşme(tape:3189);
    Yusuf: “ Akmerkez’deyim abi", Abdullah:"Ben kapının önüne gelince dışarı çıkar", Yusuf: “He dışarı çıkarım gelince ara beni", Abdullah: “Sen bugün çeldiğin arkadaşlarla konuştun mu", Yusuf: “Hee oturuyoruz biz beraber oturuyoruz arkadaşlarla", Abdullah: “Beni hiç görmesinler dışarıda",
    Sanık Abdullah Başak, "sen bugün çeldiğin arkadaşlarla konuştun mu" derken İBB Sporlu futbolcular İbrahim Akın ve İskender Alın'ı kastettiği açıktır. Nitekim, Yusuf beraber oturduklarını söyleyince, kendisi de Akmerkez'de bulunan Abdullah bu oyuncuların kendisini görmelerini istememektedir.

İletişim tespit çalışmalarına göre Yusuf Turanlı’nın İ.B.B Spor’lu futbolcular İbrahim Akın ve İskender Alın ile 12.05.2011 günü saat:16.30 sıralarında Beşiktaş Nispetiye Cad. üzerinde bulunan Akmerkez adlı alışveriş merkezinde faaliyet gösteren S Cafe'de bir araya geleceğinin anlaşılması üzerine yapılan fiziki takip sonrasına tutulan 12.05.2011 tarihli Fiziki Takip tutanağına göre (Kls. 28, Dizi:208-214 arası);
    Güvenlik görevlilerince 12.05.2011 günü saat:15.00’de Akmerkez AVM civarına geçilerek fiziki takip çalışmalarına başlanıldığı; saat:16.10’da Yusuf Turanlı’nın ofis olarak kullandığı Nispetiye Caddesi Ece Apt. No:29 sayılı adresten bir şahısla birlikte çıktığı, caddenin karşısına geçerek Akmerkez AVM’ye birlikte girdikleri ve zemin katta bulunan S Cafe isimli kafeteryaya oturdukları, saat:16.30’da İbrahim Akın’ın, kafeteryada yemek yiyen Yusuf Turanlı’nın yanına geldiği ve selamlaşarak yanlarına oturduğu, saat:16.45’de İskender Alın’ın bir arkadaşıyla birlikte gelerek masadakilerle selamlaşıp oturduğu ve sohbet etmeye başladı, saat:17.00’de Yusuf Turanlı ile arkadaşının, alışveriş merkezinin Ulus kapısına çıkarak sigara içtikleri, ayaküstü sohbet ettikleri ve kısa bir süre sonra aynı masaya geri döndükleri ve oturdukları, saat:17.09’da Yusuf’un arkadaşının, saat:17.40’ta da İskender’in arkadaşının kalkarak kafeteryadan ayrıldıkları, saat:17.50’de Yusuf Turanlı, İbrahim Akın ve İskender Alın’ın kafeteryadan çıkarak, alışveriş merkezinin 1.katına çıktıkları ve burada İskender Alın’ın vedalaşarak alışveriş merkezinin Ulus kapısından ayrıldığı, Yusuf Turanlı ile İbrahim Akın’ın ise aynı kapıdan çıktıkları ve kapı önünde ayaküstü konuştukları, bu sırada 34 EA 701 plakalı beyaz renkli Audi marka aracın alışveriş merkezinin önüne geldiği ve İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı ile vedalaşıp araca binerek Levent istikametine doğru gittiği, saat:18.05’de Yusuf Turanlı’nın telefon görüşmesi yaparak alışveriş merkezi önünden Ahmet Adnan Saygun Caddesi’nin karşısına geçtiği, bu sırada 34 YC 442 plakalı beyaz renkli Porsche Cayenne marka aracın geldiği, aracın sağ ön tarafından Abdullah Başak’ın indiği ve Yusuf Turanlı’yla cadde üzerinde ayaküstü konuştukları, saat:18.15’te de ayrıldıkları, A. Başak’ın araca tekrar bindiği, Yusuf Turanlı’nın ise Nispetiye Caddesi üzerinden Zincirlikuyu istikametine doğru yaya olarak gittiği anlaşılmış, iletişim tutanağının fiziki gerçeklikle uyumlu olduğu görülmüştür.
    13.05.2011 günü saat:13.36’da İbrahim Akın’ı Yusuf Turanlı'nın aradığı görüşme(tape:3559);
    Yusuf: "Ne yaptın ya geç mi yattın", İbrahim:"He dün geç yattım ya", Yusuf: "Ama bizim maçımız var hafta sonu", İbrahim: "Olsun Abi", Yusuf: "Sana Anzer balı falan şey yapayım mı ayarlayayım mı Anzer Balı, at ondan biraz at at, pazara kadar at…tamam yani o iş tamam…telefonda fazla şey yap... tamam yani… ben pazar günü oradayım zaten yanımda olacak her şey ona göre" , İbrahim: “Sağ ol abi",
    Yusuf Turanlı, "ama bizim maçımız var hafta sonu" diyerek geç uyanan İbrahim'in yorgun olmaması gerektiğini, gerekirse kendisine Anzer balı gönderebileceğini, Abdullah Başak ile konuşması sonrasında "tamamdır yani, tamam" sözleri ile teşvik anlaşmasının gerçekleştiğini iletmektedir.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

13.05.2011 günü saat:16.51’de İbrahim Akın’ın Yusuf Turanlı'yı aradığı görüşme(tape:3560);
    İbrahim Akın'ın transferine dair görüşmeden sonra.. Yusuf: “Öbür iş tamam mı…herkes tamam değil mi", İbrahim: “Yani 5 kişi ama Yusuf abi…çünkü oynamayacaklar var söyleyemeyiz onlara, onlara söylenmez yani", Yusuf: "Ama olabildiği kadar olsun yani onu söylemek istiyorum, yani olabildiği kadar iyi olur anladın mı"
    Sanık Yusuf, İbrahim Akın'dan teşvik faaliyeti içerisine olabildiğince futbolcunun alınmasını istemektedir.

14.05.2011 günü saat:12.19’da Yusuf Turanlı'nın İbrahim Akın'ı aradığı görüşme(tape:3438);
    Yusuf: "1’de havalimanında oluyorsunuz zannettim", İbrahim: "Yok ya tesiste olacağız", Yusuf: "Kaçta uçak", İbrahim: “6’da galiba", Yusuf: "Nasıl harika Anzer balından yedin mi", İbrahim: "Dün yedim bir kayık bugün de yedim tamam", Yusuf: "Şey yapıyorsun değil mi oraya… orada konuştun değil mi", İbrahim: “Evet"
    Sanık Yusuf burada yine Anzer balı muhabbeti yapmakta, zira yapılan teşvik anlaşmasının sonuca ulaşması için İbrahim'in maç sırasında iyi oynayarak üzerine düşeni yapmasını istemektedir.
    14.05.2011 günü saat:19.42’de Yusuf Turanlı'nın Arif Erdem'i aradığı görüşme(tape:3444);
    Yusuf: “E sende gitmişsin", Arif: “Oradan oraya geldim hemen", Yusuf: “Bu çocuğun harbi morali çok bozuk Arif ya…oynatmıyormuş çocuğu…bak bir konuş hocayla valla morali bozuk çocuk diyor ki kendimi buldum diyor iki maçtır yani bunlar hep şey maçları yani vizyon maçları", Arif: “Şeyden ötürüdür o yani", Yusuf: “Konuş hocayla Yusuf de aradı de üzülmüş de".
    İBB Spor oyuncuları İbrahim Akın ve İskender Alın'ın, Fenerbahçe ve Beşiktaş (kupa) maçlarında ısrarla oynamamasını isteyen Yusuf Turanlı, aynı oyuncuların Trabzon'a karşı oynamalarında özellikle ısrarcı olmakta, hatta özellikle İbrahim Akın yönüyle maçta güçlü ve sağlam olması için Anzer balı yemesi tavsiyesinde dahi bulunmaktadır.

14.05.2011 günü saat:19.58’de Yusuf Turanlı'ya İbrahim Akın'ın gönderdiği mesajda(tape:3445);
    "O gelmedi" yazdığı.

14.05.2011 günü saat:20.00’de Yusuf Turanlı'nın İbrahim Akın'a gönderdiği mesajda(tape:3446);
    "Napcaz yenısını halletcez ozaman kardesım dıgerlerı taamam dımı bende karsıda olcam cunku. bıttınde cıkar sızı havaalnına karsılam" yazdığı.

14.05.2011 günü saat:20.22’de İskender Alın’ın Yusuf Turanlı’yı aradığı görüşme(tape:3119);
    Yusuf (Arif Erdem'i aradığını belirterek): “Bende konuşacağım hocayla dedi ya konuş dedim kardeşim…sende konuş Arif’le abicim niye konuşmuyorsun ya”, İskender: “…ben şimdi yeni geldim yemekteyiz daha”, Yusuf: “Hayır yani sen konuşmayacaksan bu işler olmaz yani birazda kendin de konuş yani artık”, …yarın çünkü karşıya gideceğim bak ne diyorum sana git Arif’len konuş,…ne diyeceğinizi biliyorsun artık yani”.
    Sanık Yusuf, İskender Alın'ı Trabzon müsabakasında oynatmak için ısrarlarına devam etmektedir.

14.05.2011 günü saat:21.01’de Yusuf Turanlı'ya İskender Alın'ın gönderdiği mesajda(tape:3447);
    "Kral musait olmadi konusamadm birazdn yakalarsam konuscam" yazdığı.

14.05.2011 günü saat:21.19’da Yusuf Turanlı'nın İskender Alın'a gönderdiği mesajda(tape:3448);
    "Kımlerle konustunuz sımdıye kadar" yazdığı.

14.05.2011 günü saat:21.21’de Yusuf Turanlı'ya, İskender Alın'ın gönderdiği mesajda(tape:3449);
    "Cihan holmen mahmut metin bunlarla konustuk" yazdığı.

Yusuf Turanlı'nın teşvik primi ile ilgili olarak kimlerle konuştuğunu merak ettiği, İbrahim Akın'ın da gönderdiği mesaj ile Cihan Haspolatlı, Samuel Tobias Holmen, Mahmut Tekdemir ve Metin Depe isimli İ.B.B. Sporlu futbolcularla konuştuklarını söylediği anlaşılmaktadır.

İbrahim Akın ve İskender Alın ile teşvik primi konusunda anlaşmaya varıldığı sabit iken adları geçen futbolcular yönüyle bu yönde bir teklifin varlığı saptanamamıştır. Her ne kadar İlhan Ekşioğlu'nun telefon görüşmelerinde, "belediyede çalışan kişiler, yedi kişinin uçak bileti, yedi kişinin bileti" sözlerinden teşvik primine çok ayıda oyuncunun dâhil edilmesi iradesi açıkça anlaşılıyor ise de adı geçen diğer futbolcuların gıyaplarında yapılan konuşmalara konu olmaları dışında doğrudan bu faaliyet içerisinde yer aldıklarına dair bir bulguya rastlanılmamış, kısmen tanık olarak alınan beyanlarında da kendilerine bu yönde bir teklifin ulaşmadığını dile getirmişlerdir.
    15.05.2011 günü saat:14.07’de Yusuf Turanlı'nın İbrahim Akın’ı aradığı görüşme (tape:3565);
    Yusuf: “Top sende ha", İbrahim: “Tamam ben hallettim ya, şey yaptım yani…o şeyi hallettim yani", Yusuf: “İsko oynamıyormuş ya İsko", İbrahim: “O da oynamıyor yapacak bir şey yok abi…yani Cihan abiye de şey yaptım o da diyor aynısını ne yapayım diyor yani", Yusuf: “Yani top sende abiciğim yani sen ne diyorsan odur…sen sazı eline alırsan anasını ağlatırsın zaten…hadi İbo bitir işini", İbrahim: “Tamam hallediyorum ben abi inşallah”, Yusuf: “İnşallah, kalecimiz nasıl iyi mi”, İbrahim: “Ya o şey bizim o Oğuzhan biliyorsun Trabzonlu”, Yusuf: “Ha ona yanaşmayın o zaman ya”, İbrahim: “Yok yok”, Yusuf: “Can’a yanaş ama Can’a, Can’a”, İbrahim: “O tamam ya”, Yusuf: “He Can tamam okey top sende öpüyorum seni”, İbrahim: “Tamam”.
    Yusuf Turanlı, İBB Spor kalecisini sormakta, İbrahim'den " bizim o Oğuzhan biliyorsun Trabzonlu" cevabını aldıktan sonra "O'na yanaşmayın o zaman" demektedir. Zira Trabzonspor ile oynanan müsabakada, Trabzonlu olan bir oyuncunun teşvik primi içerisinde yer almayacağını düşünmekte ve uzak durulmasını tavsiye etmektedir. Nitekim Oğuzhan 15.05.2011 tarihinde oynanan müsabakaya 61 numaralı forması ile çıkmıştır. (http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=397&macId=87191)
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

16.05.2011 günü saat:20.33’de İbrahim Akın’ın Hoca Ahmet Kangı'yı aradığı görüşmede(tape:3566);
    A.Kangı: "O maçta bir sıkıntı vardı biliyorsun…yani o Trabzon maçını…onun öyle olması gerekiyordu biliyorsun" dediği, İbrahim: “Öyle bir şey var ben hissettim zaten hocam ya", A.Kangı: "Golü kim attı", İbrahim: “Holmen attı hocam…yani orada hem ben gol atsam hem ekstra gol paramı alacaktım hem de birde işte prim vardı pirim gelmişti hocam bayağı yüklü bir pirim gelmişti" dediği, A.Kangı: "O takımın öyle olması gerekiyordu haberin olsun" dediği, İbrahim: “O zaman yapacak bir şey yok hocam"

Sanık İbrahim müsabaka sonrasında yine Hoca Ahmet Kangı'yı aradığı ve açıkça, kazanmaları halinde ekstra gol parası dışında yüklü bir pirim alacağını ifade etmektedir.

Kls. 91 dizi 58 ve öncesinde bulunan, İBB Spor Kulübü tarafından Mahkememize gönderilen cevabi yazıda, 15.05.2011 tarihinde oynanan Trabzonspor-İBB arasındaki lig karşılaşması için bu maça münhasıran özel bir prim uygulaması ve buna dair maç öncesi alınmış bir yönetim kurulu kararı olmadığı gibi yapılmış bir prim ödemesinin de bulunmadığı, uygulamada 2010-2011 yılı için deplasman galibiyetlerine 5.000 TL, iç saha için 3.000 TL prim belirledikleri bildirilmiştir. Bununla birlikte, İbrahim Akın’a 04.06.2010 tarihinde yapılan “Tadil Protokolü” gereğince attığı her üç gol için 50.000 TL ödeme taahhüdünün olduğu, 2010-2011 de toplam 11 gol atan ve 3 kez prim almaya hak kazanan İbrahim Akın’ın Trabzon müsabakasında bir gol atması halinde 50.000 TL prime hak kazanacağı belirtilmiştir.
    Sanık İbrahim Akın’ın söz konusu konuşmada Ahmet Kangı'ya söylediği “hem ekstra gol parası alacaktım” dediği konu, bir gol atması halinde İBB Spor Kulübünden alacağı 50.000 TL’dir. Sanık bunun yanında “hem de birde işte prim vardı pirim gelmişti hocam bayağı yüklü bir pirim gelmişti” diyerek sözünü ettiği konu ise Fenerbahçeli sanıklardan gelecek olan teşvik primidir.

Sanık İskender Alın müdafii huzurunda alınan, yukarıda özetlenen süreç ve oluşa uygun olup bu nedenle hükme esas alınan ve sorgudaki savunmasında teyid ettiği savcılık ifadesinde özetle; “Yusuf Turanlı bu maçtan önce bana Fenerbahçe’nin teşvik göndereceğini söyledi. Bir fiyat konuşulmadı. Takım arkadaşlarınızla konuşun dedi. İbrahim ile aynı odada kalıyoruz. Kendisine de zaten bu teklif götürülmüştü. Yusuf Turanlı’ya ise bize baskı yapmaması için tamam dedik. Şuan hatırlamadığım bazı isimleri kendisine söyledim. Bu şahıslara ulaştığımı, anlaştığımı söyledim. Ancak böyle bir şey olmadı. Peşimizi bıraksın düşüncesiyle yapmışız gibi kendisine söyledik. Bu hususta İbrahim ile de aynı şekilde karar verip davrandık. fiziki takibe konu resimler doğrudur, 14.05.2011 günü saat 21.00 sıralarında yapılan mesajlaşmalarda Yusuf bana, teşvik amaçlı kimlerle irtibat kurduğumu soruyordu” şeklide beyanda bulunmuş, teşvik anlaşmasını doğrulamıştır.

Sanık İbrahim Akın müdafii huzurunda alınan, yukarıda özetlenen süreç ve oluşa uygun olup bu nedenle hükme esas alınan ve sorgudaki savunmasında teyid ettiği savcılık ifadesinde özetle; “Bu maçtan öncede Yusuf Turanlı tarafından Trabzon maçında iyi oynamamız için para teklifinde bulunuldu. Bana bazı takım oyuncularıyla bu amaçla görüşmem istendi. Ben kimseyle görüşmedim. Ama görüşmediğimi söyleyemedim. Kendisine bazı isimler vererek onlara ulaştığımı söyledim. Net bir para miktarı konuşulmadı. Ancak teklif yapıldı. Bu hususta emniyette de aynı ifademi vermiştim” şeklinde beyanda bulunmuş ve teşvik anlaşmasını doğrulamıştır.

Bizzat teşvik anlaşmasının karşı tarafı ve aktif süjeleri olan sanıklar İskender Alın ile İbrahim Akın’ın, yukarıda özetlenen ve iletişim tutanakları ile uyumlu savunmaları değerlendirildiğinde, diğer sanıkların suçtan kendilerini kurtarmaya yönelik, oluşa aykırı, iletişim tutanaklarını izaha yönelik gerçeklikten uzak savunmalarına itibar edilmemiştir.

Tüm bu nedenlerle başta suç örgüt lideri sanık Aziz Yıldırım’ın bizzat tüm süreci yönetmesi yanında TCK'nın 220/5. maddesindeki “örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır” hükmü yollaması ile diğer sanıklar Abdullah Başak, İlhan Yüksel Ekşioğlu, İskender Alın, İbrahim Akın ve Yusuf Turanlı’nın, teşvik suçunun kanuni tanımında yer alan fiilleri birlikte gerçekleştiren sıfatıyla sorumlu oldukları anlaşılmış ve Mahkememizde oluşan bu vicdani kanı ile cezalandırılmalarına karar vermek gerekmiştir.

Her ne kadar sanık Bülent İbrahim İşçen hakkında, ayrıca bu müsabakaya ilişkin olarak cezalandırılması istemi ile kamu davası açılmış ise de, suçlamayı reddeden savunmanın aksine cezalandırılmasına yeter kesin ve inandırıcı kanıtlara ulaşılamadığından beraatine karar vermek gerekmiştir.
    ts_mania

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Trabzon

M.ŞEKİP MOSTUROĞLU VE SAMİ DİNÇ ARACILIĞIYLA YÜRÜTÜLEN ŞİKE FAALİYETLERİ
    Bizzat şike anlaşmasının tarafı olan sanık İbrahim Akın’ın, yukarıda özetlenen ve iletişim tutanakları ile uyumlu savunması ile tanık anlatımları ve fiziki takipler değerlendirildiğinde, cezalandırılmalarına karar verilen diğer sanıkların suçtan kendilerini kurtarmaya dönük, oluşa aykırı, iletişim tutanaklarını izaha yönelik gerçeklikten uzak savunmalarına itibar edilmemiştir.

39- İBRAHİM AKIN;
    a)Sanık İBRAHİM AKIN’ın;Türkiye Profesyonel Süper Ligi’nde 01.05.2011 günü oynanan Fenerbahçe -İBB Sporve 15.05.2011 günü oynanan Trabzonspor - İBB Spor müsabakaları ileTürkiye Kupası finalinde 11.05.2011 günü oynanan Beşiktaş-İBB Spor müsabakasının sonuçlarını etkilemek amacıyla şike suçunu işlediği sabit olduğundan, suçun işleniş biçimi ile suç konusunun önem ve değeri gözetilerek eylemine uyanve tüm sonuçları itibariyle lehine olan 6259 sayılı Kanun ile değişik 6222 sayılı Kanun’un 11/1. maddesi uyarınca takdiren alt sınırdan uzaklaşılmak suretiyle BİR YIL ALTI AY HAPİS ve İKİ BİN GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    b) Suçun; bir suç işleme kararının icrası kapsamında değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi nedeniyle sanığın cezası, 6259 sayılı Kanun ile eklenen 6222 sayılı Kanun’un 11/10. maddesi uyarınca takdiren 1/4 oranında artırılarak BİR YIL ON AY ON BEŞ GÜNHAPİS ve İKİ BİN BEŞ YÜZ GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    c) Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri gözetilerek cezası takdiren 5237 sayılı TCK'nın 62. maddesi gereğince 1/6 oranında indirilerek BİR YIL ALTI AY YİRMİ İKİ GÜN HAPİS ve İKİ BİN SEKSEN ÜÇ GÜN ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    d)Sanığa verilen İKİ BİN SEKSEN ÜÇ GÜN adli para cezasının 5237 Sayılı TCK'nın 52/2. maddesi gereğince sanığın sosyal ve ekonomik durumu dikkate alınarak günlüğü takdiren 40 TL den paraya çevrilmek sureti ile; sanığın NETİCETEN BİR YIL ALTI AY YİRMİ İKİ GÜN HAPİS ve SEKSEN ÜÇ BİNÜÇ YÜZ YİRMİ TL ADLİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,
    5237 Sayılı TCK'nın 52/4. maddesi gereğince sanığa hükmolunan Adli Para cezasının miktarı ve sanığın ekonomik ve şahsî hâli göz önünde bulundurularak, verilen para cezasının takdiren birer ay ara ile 15 EŞİT TAKSİTTE ÖDENMESİNE, taksitlerden birinin süresinde ödenmemesi halinde geri kalan kısmın tamamının tahsili ile ödenmeyen adli para cezasının hapis cezasına çevrilmesine,
    e)Sanık hakkında, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı verilen hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak, hapis cezasının infazı tamamlanana kadar;5237 sayılı TCK’ nın 53/1 maddesinin a, b, c, d ve e bendinde yer alan yazılı hakları kullanmasından YOKSUN BIRAKILMASINA,
    5237 sayılı TCK'nın 53. maddesinin c fıkrasındaki belirtilen güvenlik tedbirinin aynı yasanın 53/3 maddesi gereğince koşullu salıverilme süresine kadar uygulanmasına,
    Sanığın ayrıca 6222 sayılı Kanun’un 11/11. maddesi uyarınca spor kulüplerinin, federasyonların, bünyesinde sportif faaliyet icra edilen tüzel kişilerin yönetim ve denetim organlarında görev yapmaktan YASAKLANMASINA,
    f)Sanık hakkında 6222 sayılı Kanun’un 18. maddesi uyarınca güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını SEYİRDEN YASAKLANMASINA, karar kesinleştiğinde gereği için bir örneğinin EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ne gönderilmesine,
    ts_mania

ESER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

kendi kendine $ike yapan adam olarak dunya futbol tarihine gecti. yersen papaz erigi.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Gökhan Koç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Madem dini duyguların kuvvetli !!!

12 Milyon Trabzonsporlunun hakkını çaldın.

Kul hakkı yedin, hemde 12 milyonun hakkını,

Kahrından çatlarsın umarım.
    StopMatchFixing.Com

Enes Ünal Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Moskovanın Şifresinde Bu Konu Geçiyor.
    ...Allah'm Niyet Ettik 9.Şampiyonluğa...

Onur Recep Kıvrak !
    Yer Bordo Gök Mavi Biz Çıkınca Sahaya

ESER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

orta cag avrupasindaki katolik kiliselerinin enduljans uygulamasini 2000li yillarda kendince dinimize monte etmeye calisan sahte ve kolpa bir din adamina enduljans usulű sakal atip vicdanini rahatlattiktan sonra catir catir $ike yapan uyduruk sahsiyetin adidir Ibrahim Akin..

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Faruk BERBER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum

Alıntı gokhankocl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Madem dini duyguların kuvvetli !!!

12 Milyon Trabzonsporlunun hakkını çaldın.

Kul hakkı yedin, hemde 12 milyonun hakkını,

Kahrından çatlarsın umarım.
    Bu 12 milyon sayısına nereden ulaştın ?
    BordoMavi.Net - Erzurum - Ankara - Çanakkale - Trabzon

inprise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Neredesin İbrahim...
    “Trabzonspor’u tutmak sadece o yörenin çocuğu olmakla açıklanabilecek milliyetçi bir davranış değildir. Benim için Trabzonspor, en güçlülere karşı koyan ve herkesi yenen hayali kahramandı.”
    Kazım Koyuncu

Asi Çaykaralı61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

İbrahim Akın konusunda hiçbir açıklama yok ! röpartajda vermiyor anlaşılan
    Trabzonsporlu Olmak Ayrıcalıktır

https://twitter.com/TRABZONSPOR6193

Mellih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bence ibrahim akına kızmamalıyız.. tamam şike yaptı, cezasini cekti ve cekiyor. dosya kapansa bile tekrar açabilecek bi adam..

cyberentalpi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Alıntı Mellih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence ibrahim akına kızmamalıyız.. tamam şike yaptı, cezasini cekti ve cekiyor. dosya kapansa bile tekrar açabilecek bi adam..
    demi Trabzonlu kızmamalıyız kendisine
    13 Vitor Hugo

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)