Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 34 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ali Kıratlı

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

21.04.2011 günü saat:21.00’da İlhan Ekşioğlu’nu Şekip Mosturoğlu’nun aradığı görüşme(tape:3070);
    Şekip: “Bizim dosyaya hiç bakan olmamış,…şu saate kadar kimse bakmamış dosyaya, İlhan: “…Sen söyledin mi,…o yapsın o zaman ona bi söyleseydin o ilgilensinbütün şeylerle mağdurlarla o ilgilensin, Şekip: “..Toplasın mı hepsini”.
    Sanık Şekip Mosturoğlu, Sami Dinç ile Sezer Öztürk arasındaki bu görüşmeyi bildiği için “bizim dosya” ile sözünü ettiği Sezer Öztürk ile teşvik konusunda kimsenin görüşmediğini İlhan’a aktarmaktadır.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Şekip Mosturoğlu’nun, Sezer Öztürk konusundaki bu bilgi aktarımından bir dakika sonra saat:21.02’de İlhan Ekşioğlu’nun Ali Kıratlı’yı aradığı görüşme(tape:1790);
    ALİ KIRATLI : Efendim
    İLHAN YÜKSEL EKŞİOĞLU : Ne haber
    A.K : İyiyim başkanım sen nasılsın
    İ.Y.E : Ya bir şey diyeceğim sana
    A.K : Hı
    İ.Y.E :Bu bizimki hiç ha hiç bir şeyden bihaber ha
    A.K : Ne zaman haber
    İ.Y.E : Bihaber yani hiç hiç bir şeyden haberi yok
    A.K : Haberim yok vallah ben onlara söyledim ikisine ben hepsine nasıl diyeyim abi ama onun vardı bir şeyden ya
    İ.Y.E : Hiçbir şey dedi hiç ne toplayan var ne söyleyen var hiç bir şey yok
    A.K : Onlar bizi bekliyor bekliyor derken onun için mi acaba
    İ.Y.E : Abi olur mu ya öyle şey
    A.K : Ne diyeyim abi
    İ.Y.E : Hayır yani sen söyledin seninle ne alakası var o toplayacaktı söyle
    A.K Ben hepsine söyledim
    İ.Y.E : Hı
    A.K :Hepsine söyledim ikisine de söyledim sendekine de söyledim öbürüne de ertesi gün söyledim onun yanında
    İ.Y.E : Evet
    A.K : O dedi hatta ben onlarla konuştum dedi
    İ.Y.E : Hiç biriyle konuş konuşmamış hiç biriyle
    A.K :Vallah ne diyeyim başkan bi arayayım bakayım istiyorsan ben ne diyeyim yani buradan oldu mu yürümüyor ki abi ne yapayım
    İ.Y.E :Anladım da abi bu niye söylemedi ya
    A.K :Belki vakti saati vardır bilmiyorum ki nedir ne değildir
    İ.Y.E :Oğlum ya ABI YARIN MAHKEME VAR YA
    A.K : Dur bi konuşayım da ben seni arayayım ne niyeyim evdeyim şimdi konuşayım arayayım
    İ.Y.E :Tamam
    A.K :Tamam
    Sanık İlhan, Şekip’ten aldığı Sezer’e ulaşılamadığı bilgisi teşvik faaliyetinin baş aktörü olan Ali Kıratlı’ya iletmektedir. Ali ise, bu durumu konuştuğunu, Eskişehir’e gitmeyince İstanbul’dan ancak bu kadar takip edilebildiğini söyleyip “Belki vakti saati vardır bilmiyorum ki nedir ne değildir” deyince İlhan, “Oğlum ya ABI YARIN MAHKEME VAR YA” diyerek müsabakanın yarın (22.04.2011) oynanacağını vaktin kalmadığını bir an önce konuşulması gerektiğini söylemektedir.
    Sanık Şekip’in savunmalarında gerçek anlamlarında kullanıldığını beyan ettiği, “dosya, mağdur, Mahkeme” ifadelerinin bu şekilde kullanılmayıp şifreli olarak kullanıldıkları açıkça görülmektedir.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Sanık Ali Kıratlı, İlhan Ekşioğlu ile yaptığı ve yaklaşık iki dakika süren bu telefon görüşmesinin hemen ardından saat:21.05’de Ali Kıratlı’nın Ümit Karan’ı aradığı görüşme(tape:2790);
    ÜMİT KARAN : Efendim abi
    ALİ KIRATLI : Ne yapıyorsun
    U.K : Ne yapayım abi öyle oturuyoruz sen en yapıyorsun
    A.K : İyi ne yapıyım evdeyim geldim erken sabah çıkacağım diye
    Ü.K : He
    A.K : Ne var ne yok
    Ü.K : İyi abi ne olsun işte biraz önce toplantı falan yaptım çocuklarla
    A.K : Yaptın mı
    Ü.K : Hı hı
    A.K : Ha
    Ü.K : Öyle işte
    A.K : Var mı yaramazlık
    Ü.K : Yok işte bir şey yok haberler
    A.K : ASAYİŞ BERKEMAL YANİ
    Ü.K : (Gülüyor) Maçı kazanmamız lazım
    A.K : O size kalmış artık
    Ü.K : Hı hı sen ne zaman geliyorsun yarın mı
    A.K : Yarın sabah
    Ü.K : Hı hı anladım
    A.K : Şeyi vermişler Fenere sizin Sezer i
    Ü.K : Size mi
    A.K : He he
    Ü.K : Valla bilmiyorum vermişlerde anlaşmamışlar bonservis monservis sıkıntı var herhalde
    A.K : Varmıymış
    Ü.K : Yani başka vardı yani daha 5 - 6 vermem diyor yani
    A.K : Euro mu
    Ü.K : Bilmiyorum Euro mu artık Dolar mı
    A.K : Çok para oğlum etmez ki oynamıyor etmiyor
    Ü.K : (Gülüyor)
    A.K : A..ına koyayım bi adam istedin mi a..ına, koyayım havaya uçuyor
    Ü.K : ... dur bakalım ... alırsınız herhalde ya büyük ihtimalde bilmiyorum ki
    A.K : İyi adam mı
    Ü.K : Yani işte
    A.K :.... yanında mı yoksa
    Ü.K : Yok yanımda değil ya yanımda kimse yok
    A.K : Ona da söyledin mi birşey
    Ü.K : Eee (HAYIR)
    A.K : He
    Ü.K : Eee(HAYIR)
    A.K : Niye
    Ü.K : O AĞZI SIKI DEĞİL
    A.K : Allah Allah
    Ü.K : Hım
    A.K : Ama o bizimkine demiş bizimkilerde oa sormuş böyle böyle neyse gelecek falan filan diye
    A.K : O da diyor bilmiyorum yani bana söylediler şimdi
    A.K : Bilmiyorum sorarım dedim
    Ü.K : Hallederiz ya daha onunla şey yaparız yani Tamam merak etme sen
    A.K : Bize gelecek çünkü
    Ü.K : Tamam tamam
    A.K : Tamam bilgin olsun hadi görüşürüz
    Ü.K : Hadi öptüm
    A.K : Görüşürüz
    Sanık Ali Kıratlı, İlhan Ekşioğlu’nun Sezer ile teşvik konusunda konuşulmadığını söyleyince derhal Ümit Karan’ı aramış ve durumu ona sormuştur. Ümit Karan “İyi abi ne olsun işte biraz önce toplantı falan yaptım çocuklarla” diyerek teşvik konusunda ilgili futbolcular ile konuştuğunu iletmektedir. Ali “Ona da söyledin mi birşey” diyerek Sezer ile neden konuşmadığını sormakta, Ümit ise “O AĞZI SIKI DEĞİL” diyerek teşvik konusunda kendilerini zor durumda bırakabileceğini ima ederek konuşmadığını söylemektedir.
    Trabzonspor √
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

21.04.2011 günü saat:21.07’de AZİZ YILDIRIM’ın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2134);
    Aziz: “Şekip’in söylediğini duydun mu”, İlhan: “Duydum…Şekip’e ben dün dün söyledim ona onunla bi konuş diye…bizimkini arıyorum bizimki cevap vermiyor şimdi arar beni…ben anlamadım hiçbir şey…Başkanım onunla o Bir Numarayla bana gelen öbürünün haberi var”, Aziz: “Arabaya atla işin yoksa atla gel bu Şipyaninin oteli var ya…Şekip’le orda olacağım gel konuşalım beraber”.
    21.04.2011 günü saat:21.08’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2671);
    Ali’nin; (Ümit Karan’la yaptığı Eskişehirspor’lu futbolcuları kastederek)“…Konuştum şimdi. ..Yavaş yavaş alıyorum diyor hepsini,…bu şey değil ki diyor öyle hepsini alıp da konferans gibi yapamam ki diyor2-2, 3-3 alıyorum diyorum hepsini diyor…olmaz ki abi diyor konferans gibi diyor ağzı şey olan var diyor düz olan var diyor eğri olan var diyor ağzı olan konuşuyor tercümanlar var diyor 3-3, 4-4 alıyorum diyor şimdi bugün hepsini alacağım diyor…ben diyor haberim var diyor olmaz mı diyor…adamın kendisiyle konuştuk ya bizim bizim yani bizi zan altında bırakacak bir şey yok,…mantıken 20 kişiyi de alıp konuşamazsın abi yabancısı var yerlisi var o var bu var tek” dediği,
    Sanık Ali Kıratlı, Ümit Karan ile arasındaki konuşmayı İlhan Ekşioğlu’na aktarmaktadır, teşvik konusunda Ümit’in kimlerle nasıl konuştuğunu bildirmektedir.
    21.04.2011 günü saat:21.11’de Ali Kıratlı’nın Ümit Karan’ı aradığı görüşme(tape:2791);
    Ali: "Sen onunla konuş ha unutma gelsin bize yani ona şimdi sorarlar çünkü onun yani öyle olmasın dışarıda kalmasın tamam”, Ümit: “...Ben konuştum onunla ya o da...istiyor zaten”,Ali: “…Sen onla da konuş yani onun için tamam”, Ümit: “O da gelmek istiyor abi size”, Ali: “Tamam gelsin sen çünkü ona sorarlar morarlar o benim haberim yok ondan sonra şey olur başka bir şey çıkar yani ortaya tamam bul onu da adam gibi söyle açsın kim soruyorsa ona söylesin konuş…”.
    Ali Kıratlı, tekrar arayarak Ümit Karan’dan, “dışarıda kalmasın” diyerek Sezer Öztürk ile görüşmesini ve onun de teşvik çemberine alınmasını istemektedir. Zira Şekip Mosturoğlu’nun Sami Dinç aracılığı ile bu durumu sorgulayacaklarını bildiğinden ayrıca aşağıdaki mesajları da göndermiştir.
    21.04.2011 günü saat:21.25’de Ali Kıratlı’nın Ümit Karan’a gönderdiği mesajda(tapeler:2792-2793-2794);
    Aman krdm eksık bı şey yapma kurban olayım bunlar sağlamasını da yapıyolar allah korusun yanlıs anlasılmayalım sen konusup cözersin o cocukla da” yazdığı .
    21.04.2011 günü saat:21.31’de Sami Dinç’i Sezer Öztürk’ün aradığı görüşme(tape:1859);
    Sami:“İyi bir konuşmam var seninle yani ama burdan konuşamıyorum (gülüyor) sıkıntılıyız,….Blackberykullanıyor musun sen”, Sezer: “Hayır abi, niye konuşamıyorsun burdan konuş ya ne olacak”, Sami: “Buradan konuşamam da, ya ben konuşamam başta yani,…en başta ben konuşamam benim taraftan selam söyleyecek çok kişi var”, Sezer: “He, ben sana bir numara mı yollayayım”, Sami: “Tesisteysen ama tesiste şey yapılıyor yani tesiste olmaz tesis yanlış olur da şöyle yapalım sen ne kadar numara bulsan da yine bulacağın arkadaşlarının cebi falan olur yani”.
    Sanık Sami Dinç, iletişim tespitine karşı Sezer Öztürk ile cep telefonu dışında bir kanaldan görüşmek istemektedir. Zira Sezer Öztürk’e açık ve net olarak, Fenerbahçe’ye transfer olabilmesi için Trabzonspor müsabakasında iyi mücadele etmesi gerektiğini iletmek istemektedir.
    21.04.2011 günü saat:21.41’de Şekip Mosturoğlu’nun Sami Dinç’i aradığı görüşme(tape:1820);
    Şekip: “Müvekkilini 11 gibi ara”, Sami: “Kendi şeyinden telefonundan”, Şekip:“Tabi tabi öteki tarafa hiç bulaştırma…ben kendi telefonumu kullanmayacağım da kesin”, Sami: “Okey tamamdır”.
    Şekip Mosturoğlu, Sami Dinç’ten, Sezer Öztürk’ü arayıp Ümit Karan tarafından teşvik için kendisiyle görüşülüp görüşülmediğini teyit etmesini istemektedir.
    21.04.2011 günü saat:21.49’da Sami Dinç’e Sezer Öztürk’ün gönderdiği mesajda(tape:1860);
    “05377186254” yazdığı.
    21.04.2011 günü saat:23.36’da Şekip Mosturoğlu’nun, İlhan Ekşioğlu’na gönderdiği mesajda(tape:3072);
    Avukat gelip dosya ile ilgili bilgileri vermis. sadece benim muvekkile degil tum davacilara. Benim muvekkil diger davacilarin tumu ile konusmus. Davalari” yazdığı.
    21.04.2011 günü saat:23.37’de Şekip Mosturoğlu’nun, Aziz Yıldırım’ı aradığı görüşme tape:1642);
    Şekip: “…Sami’nin müvekkili geri dönmüş Sami’ye,…bütün davaları almışlar,…bütün herkesle konuşmuşlar hatta işte davalıların bir bölümü demiş ki biz yemin ediyoruz sana vereceğiz davayı,…hepsi sözünü vermiş”, Aziz: “…tamam o zaman peki”, Şekip: “…Sami çok sevinçli davaları almış”.
    22.04.2011 günü saat:08.39’da İlhan Ekşioğlu’na Şekip Mosturoğlu’nun gönderdiği mesajlarda;
    Avukat gelip dosya ile ilgili bilgileri vermis. sadece benim muvekkile degil tum davacilara. Benim muvekkil diger davacilarin tumu ile konusmus. Davalari”, “n tamamini bizim avukata vermeye soz vermisler hatta yemin eden olmus.” yazdığı. (tape:3073-3074)
    Yukarıda art arda yaptığı mesaj ve telefon görüşmesinde sanık Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve Aziz Yıldırım’ı, teşvik konusunda futbolcular ile görüşülüp görüşülmediği noktasında bilgilendirmektedir.
    22.04.2011 günü saat:10.41’de Şekip Mosturoğlu’nu İlhan Ekşioğlu’nun aradığı görüşme(tape:1822);
    İlhan: Hazır mıyız MAHKEMEYE”, Şekip: “Dün avukat bütün MÜVEKKİLLERİ toplamış…Hepsi ile tek tek konuşmuş demiş ki davayı bana verirseniz dedim hepiniz kazanırsınız bütün müvekkiller vermeyi kabul etmişler hatta içlerinden yemin edenler olmuş…Avukat çok çok memnun yani olaydan”, İlhan: “İnşallah kazanırız davayı”, Şekip: “Uzun gözüküyor ama bakalım yani herkes inandığına göre”, İlhan : “Eksik bir delil bırakmadık bütün…her şey lehimize yani…bundan sonra artık şeye hakime kalmış hakime”, Şekip: “Hakime ve Allah’a kalmış”, İlhan: “HAKİM DE ÖNEMLİ HAKİM(GÜLÜYOR)”.
    Öyle bir dava ki bu, 22.04.2011 tarihi itibariyle henüz sözde vekaletnameler alınmamış zira avukat “davayı bana verirseniz dedim hepiniz kazanırsınız” diyor. Ancak birden bu dava aynı günün gecesi bitiyor ve bir daha bu dava ile ilgili olarak ne dava, ne müvekkil, ne de mahkeme lafı edilmiyor. Çünkü “mahkeme” 22.04.2011 tarihinde Eskişehirspor- ile Trabzonspor arasında Eskişehir Atatürk Stadyumu’nda saat 22.00’de başlayıp ve 21.45’de “0-0” sona erdiğinde, davanın kazananı Fenerbahçe oluyor.
    22.04.2011 günü saat:13.32’de Ali Kıratlı’nın Ümit Karan’ı aradığı görüşme(tape:2797);
    Ali: “Geldim bir...uğrayım bir başarı dileyim…bir yaramazlık yok demi,…aldım akşam mesajını falan,…her şeyi tamam.
    Sanık Ali Kıratlı’nın 22.04.2011 günü saat:11.00 sıralarında Zafer Tüzün ile beraber Eskişehir’e hareket edeceğinin yapılan iletişim tespitleriyle belirlenmesi üzerine;
    Güvenlik görevlilerce 22.04.2011 günü Eskişehir’e geçilerek fiziki takip çalışmalarına başlanıldığı, 22.04.2011 günü saat:14.50 sıralarında 34 MEZ 01 plakalı siyah renkli BMW marka otoyla Eskişehir’e giren Zafer Tüzün ve Ali Kıratlı’nın Esentepe Mh.Çevre Yolu üzerinde bulunan Eskişehirspor Kulübü Tesislerine girdikleri, Ali Kıratlı’nın tesislerde bulunduğu sırada devam eden iletişim tespit çalışmalarında 15.01 ve 15.21 sıralarında İ.Ekşioğlu ile yaptığı görüşmelerde durumdan bilgi verdiği ve Eskişehirsporlu futbolcu Sezer Öztürk ile İ.Ekşioğlu’nu telefonla görüştürdüğü (tape 2800), Eskişehirspor takım kadrosunu İ. Ekşioğlu’na mesajla ilettiği (tapi 2803) , saat:15.32’de 34 MEZ 01 plakalı otonun tesislerden çıkarak şehir merkezi Kızılcıklı M. Pehlivan Cd. üzerinde Mami Day’s Patisseria önünde durduğu, Mami Day’s Patisseria’dan Muhammed Şenyüz’ün çıktığı ve Zafer Tüzün ile Ali Kıratlı’yı karşıladığı, aracı park ederek pastaneye girdikleri, bir süre sonra Muhammed Şenyüz ve Ali Kıratlı’nın yaya olarak Kızılcıklı M. Pehlivan Caddesi üzerinde dolaştıkları, saat:19.20’de Muhammed Şenyüz ve Ali Kıratlı’nın Mami Day’s Patisseria’dan tekrar dışarı çıktıkları, Kolcu Sokak içerisinde park halinde olan 26 TU 026 plakalı beyaz renkli Mazda marka araca binerek M.Kemal Atatürk Cad üzerinde bulunan Eskişehir Atatürk Stadyumuna geldikleri, burada stad arkasında Gül Sokak üzerinde aracı park ederek Eskişehirspor Stadı giriş kapısına kadar birlikte geldikleri, kapıdan geçişten itibaren birbirlerinden ayrıldıkları ve farklı zamanlarda Stad Vip Kapısından ayrı ayrı giriş yaptıkları, saat:22.10’da müsabaka bitiminde Muhammed Şenyüz, Ali Kıratlı ve X Şahsın birlikte yaya olarak geldikleri ve Gül Sokak içerisinde park halinde olan 26 TU 026 plaka sayılı otoya binerek stad bölgesinden ayrıldıkları, saat:22.48’de Yenibağlar Mah. Üniversite Cad. üzerinde araç içerinde bekleme yaptıkları,saat:22.53’de Zafer Tüzün ve Y Şahsın 34 MEZ 01 plakalı otoyla aynı yere geldiği, bu sırada Ali Kıratlı’nın 26 TU 026 plakalı otodan inerek 34 MEZ 01 plakalı otoya bindiği, Muhammed Şenyüz, Zafer Tüzün, X ve Y Şahsın bir dakika kadar ayak üstü sohbet ettikleri, akabinde Zafer Tüzün ve Ali Kıratlı’nın 34 MEZ 01 plakalı, Muhammed Şenyüz, X ve Y Şahsın ise 26 TU 026 plakalı oto ile ayrıldıkları, Zafer Tüzün ve Ali Kıratlı’nın bulunduğu 34 MEZ 01 plakalı otonun fiziki takibine devam edildiğinde; şahısların üzerinde bulunan Eskişehirspor Kulübü Tesislerine girdikleri, saat:23.08’de ise çıktıkları, araç içerisinde üçüncü bir şahsın olduğu, bu esnada devam edilen iletişim tespit çalışmalarına göre Bülent Uygun’u Zafer Tüzün’ün aradığı (tape 1589) ve O’nu da aldıkları, saat:23.10 itibari ile Zafer Tüzün, Ali Kıratlı ve Bülent Uygun’un 34 MEZ 01 plakalı oto ile İstanbul’a gitmek üzere Çevre yoluna çıktıkları 22-23.04.2011 Günlü Fiziki Takip Tutanakları (Kls 28, dizi 302-308 arası) ile anlaşılmıştır.
    22.04.2011 günü saat:15.01’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2798);
    İlhan: “Ben dedim ulan acaba bir şey mi unuttum diyorum,…abi hayattan şey olduk ya”, Ali: “Buradayım vereyim mi,…geldim buradayım”, İlhan: “Hangisi yanında”, Ali: “Yenisi de bizimkisi de hepsi burada”.
    Ali Kıratlı’nın Eskişehir kampına gittiği ve yanında Sezer ,Ümit ve Bülent olduğu halde İlhan Ekşioğlu ile telefonda görüştüğü anlaşılmaktadır. Sanığın “yenisi” ile Sezer’i, “bizimki” ile Bülent Uygun’u kasdettiği açıktır.
    22.04.2011 günü saat:15.10’da Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2799);
    Ali: “Gece 11’de Sami’ye söylemiş o zaten anca sıra gelmiş ona tek tek konuşuyor diye…”, İlhan: “..Durum nasıl durum”, Ali: “Durum iyi de bir iki tane şey var eksik var,…iyileşmemişler,…2’si yanımda şimdi konuşuyorum hiçbir aksilik yok selamı var hepsinin,…11’de gece Sami’ye dönüş yapmış bu da yani şimdi Feridun”, İlhan: “…Sakin, saldırma yok sinir yok sakin sakin”.
    Sanık İlhan Eskişehir’e taktik vermektedir. Aynı şekilde Sivasspor müsabakasında da kaleci ile şike anlaşmasına varıldığı için “bol şut” diyerek oyuncuların şut atmasını isteyen İlhan, beraberlik halinde ikili averaj ile Fenerbahçe’nin şampiyon olacağını bildiği için, olası bir galibiyete oynama halinde Trabzonspor’un galip gelebileceğini düşündüğünden Eskişehir’den “Sakin, saldırma yok sinir yok sakin sakin” sözleriyle beraberliğe oynamasını istemektedir. Sivasspor müsabakasında olduğu gibi sanık İlhan’ın taktiği burada da işe yaramıştır. Bu, beraberliğe oynama taktiği, aşağıda sanık Tamer’in yaptığı bir başka telefon görüşmesinde de (tape 1900) geçmektedir.
    22.04.2011 günü saat:15.21’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı, kendisini Sezer Öztürk’le görüştürdüğü görüşme(tape:2800);
    İlhan’ın;“…Karşıda bi buluşalım dedi ona gidiyorum şimdi” dediği, Ali’nin;“…Şey yanımda yeni transfer bir şey diyor musun” dediği, görüşmenin devamında Ali’nin telefonu yanında bulunan Sezer Öztürk’e verdiği, Sezer’in; hal hatır sorduğu, İlhan’ın; “…Siz inşallah iyi olunca daha iyi olacağızdediği,Sezer’in; (Gülüyor) “İnşallah öyle olacak” dediği, İlhan’ın; “… görüşürüz sonra önümüzdeki hafta” dediği.
    22.04.2011 günü saat:15.26’da Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2801);
    İlhan: “Bugünleri bir aşalım bak neler olacak,…o gün bugündür biliyorsun değil mi”, Ali. “Sen yanına mı gidiyorsun”, İlhan: “He yanına gidiyorum”, Ali: “Söylersin o zaman, İlhan: “Söyleyeceğim söyleyeceğim.
    İlhan’ın yanına gittiği Aziz Yıldırım’a; yapılan faaliyetlere ilişkin bilgi vereceği, Ali Kıratlı’nın da kendisinden söz etmesini istediği anlaşılmaktadır.
    22.04.2011 günü saat:15.28’de Ali Kıratlı’yı İlhan Ekşioğlu’nun aradığı görüşme(tape:2802);
    İlhan’ın; “…Aakşamkiler belli mi” diyerek Eskişehirspor’un kadrosunu sorduğu, Ali’nin; belli olduğunu söylediği, İlhan’ın mesaj atmasını istediği.
    22.04.2011 günü saat:15.34’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’na gönderdiği mesajda(tape:2803);
    Ivesa Koray Nada Veysel Volkan Alper Doga Burhan Pele Sezer Batu” yazdığı .
    22.04.2011 günü saat:15.34’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’na gönderdiği mesajda(tape:2804);
    Kaptan 2. yarı gryo Sezgn Dıego sakat”yazdığı.
    Sanık Ali Kıratlı’nın Trabzonspor’a karşı forma giyecek olan Eskişehirspor takımının müsabakaya başlayan ilk on birini aynen İlhan Ekşioğlu’na mesaj olarak atmıştır. (http://www.tff.org/Default.aspx?pageId=397&macId=87166) Bunun yanında “Kaptan” dediği Ümit’in ikinci yarı oyuna gireceğini ve Sezgin ve Diego’nun sakat olduğunu bildirmektedir. Sanığın takım kadrosunu eksiksiz olarak bilmesi yanında özellikle Ümit Karan’ın ikinci yarıda oyuna gireceğini haber vermesi ancak yukarıda 2798 nolu tape ile açıklanabilir. Bu telefon görüşmesi sırasında yanından antrenör Bülent Uygun ve Ümit Karan’ın bulunduğu anlaşılmaktadır.
    Trabzonspor √
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Zira sanığın 2798 ilâ 2804 sayılı tapelere konu görüşmeleri yaptığı sırada Eskişehirspor Kulübü Tesisleri’nde olduğu 22-23.04.2011 Günlü Fiziki Takip Tutanakları (Kls 28, dizi 302-308 arası)ilesabittir.
    22.04.2011 günü saat:16.12’de İlhan Ekşioğlu’nun Şekip Mosturoğlu’nu aradığı görüşme(tape:3075);
    Şekip: “Grand Tower’ın önündeyim İlhan,…gelen var mı başkan geldi mi”, İlhan: “Geldi geldi bekliyoruz”.
    22.04.2011 günü saat:17.54’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2805);
    İLHAN YÜKSEL EKŞİOĞLU : Alo
    ALİ KIRATLI : Ne yapıyorsun başkan
    İ.Y.E : Valla şimdi çıktım
    A.K : Heh
    İ.Y.E : Eve eve doğru gidiyorum
    A.K : İyi hayırlı yolculuklar
    İ.Y.E : Sağ ol sen
    A.K : Ne yaptın konuştun mu
    İ.Y.E : Konuştum konuştum
    A.K : He ne diyor
    İ.Y.E : Tek şeyi sana şey yapıyor aman diyor dikkat etsin diyor şeye ... dikkat etsin diyor
    A.K : Neye dikkat edeyim
    İ.Y.E : Ya şeye işte ya
    A.K : Takılmayayım
    İ.Y.E : He he
    A.K : He yok canım ya tamam
    İ.Y.E : Süper... herşey gayet iyi ama bu biraz totem yapıyor
    A.K : Evet
    İ.Y.E : İşte dedim ya fazla ...
    A.K : E yapacak birşey yok abi orada bizim yapacağımız ... edeceğiz bakacağız ya
    İ.Y.E : Evet evet
    A.K : Canını sıkma yapacak birşey yok geldik buralara iyi konuşacağız
    İ.Y.E : ... mutlu ...
    A.K : İnşallah, zaten iki duble viski içiyorum şimdi bir arkadaşımla geldim sakin sakin içeyimde nasıl döneceğiz bakalım hayırlısı bakalım konuşuruz
    İ.Y.E : Allah Allah yardımcın olsun
    A.K : Tamam tamam görüşürüz sağ
    İ.Y.E : Haydi
    Söz konusu görüşmede Sanık İlhan Ekşioğlu’nun; basın tarafından görüntülenmemesi için, AZİZ YILDIRIM’ın dikkatli olması konusundaki talimatını Ali Kıratlı’ya ilettiği anlaşılmıştır.
    Nitekim Aziz Yıldırım’ın bu korkusu gerçekleşmiş ve Ali Kıratlı basının gündemine düşmüştür. Bu durumu Aziz Yıldırım, Kls 16 Dizi 17 de bulunan 2143 nolu tape de Mehmet Şekip Mosturoğlu ile arasında geçen görüşmede, "bu akşam bunlar yayın yapmışlar Kanal Türk, o Ali Şekerci Ali varya, O Eskişehir'e gitmiş O salak da maça gittiği halde gazetecilere gitmedim demiş, bunlar da Aziz Yıldırım'ın yakın adamlarından biri Eskişehir'e maça gitti diye... abuk subuk şeyler tamam" şeklinde ifade etmiştir.
    Sanık Aziz Yıldırım müdafii huzurundaki savcılık ifadesinde; Ali Kıratlı'nın Eskişehir'e neden gittiğini bilmediğini beyan etmiştir. Oysa teşvik konusundaki çalışmaları İlhan Ekşioğlu tarafından kendisine iletildiğinde, basına yakalanmaması yönünde dikkatli olmasını istediği yukarıdaki açıklamadan sabittir. Şu hale göre, Eskişehir’e neden gittiğini bilmediği yönündeki savunmasına itibar etmek mümkün değildir.
    22.04.2011 günü saat: 22.00’da Tamer Yelkovan’ı X Şahsın aradığı görüşme(tape:1900);
    X Şahıs: “Ya Eskişehir galibiyete oynamadı ha”, Tamer: “Ama şey yani öyle oynasın istedik biz de”,X Şahıs: “He bence de öyle oldu yani çünkü”, Tamer; “Çünkü şey galibiyete oynarlarsa şey olabilirdi açılırlardı anladın mı”, X Şahıs; “Doğru şeyi ama …bir tanesi aldı geçti kaleci ile karşı karşıya kaldı geri döndü, vursa süper gol olurdu, ama o” Tamer’in; “Şey iyiydi ama o, o çocuk neyse o çocuk o çok iyi oynadı”
    Sanık Tamer Yelkovan, Tape 2779 da İlhan Ekşioğlu’nun verdiği “Sakin, saldırma yok sinir yok sakin sakin” sözü ile verdiği taktiğin nedenini bu telefon görüşmesinde açıklamaktadır.
    22.04.2011 günü saat:22.20’de Ali Kıratlı’nın Zafer Tüzün’ü aradığı görüşme(tape:2812);
    Zafer: “Geliyoruz yavaş yavaş şeye doğru…”, Ali: “…Hadi gel de acil çıkalım”,
    22.04.2011 günü saat:22.53’de Bülent Uygun’u Zafer Tüzün’ün aradığı görüşme(tape:1589);
    Zafer: “Bülent’im kardeşim hadi tebrikler,…olmadı ya sen şey...babacım...”, Bülent: “…Olmayınca olmuyor ya”, Zafer: “Ali ileyiz de ne yapacaksın gelecek misin bizimle”, Bülent: “..He gelecem abi”, Zafer:“İyi o zaman geliyoruz senin oraya tesise”.
    22.04.2011 günü saat:23.47’de Muhammet Şenyüz’ü Zafer Tüzün’ün aradığı görüşme(tape:1542);
    Zafer’in; soru üzerine yola çıktıklarını söylediği, Muhammet’in; “He bize her yer Trabzon mrabzon kazımaz 15 yıl sonrasının acısını böyle çıkartırız,…koyarız adama Ali abim rahat olsun sıkıntı yaratmasın kendine” dediği, Zafer’in yanında bulunan Ali Kıratlı’nın; “Eskişehir sahip çıksın bana o zamandediği, Muhammet’in; “Bülent hocayı da aldınız herhalde” dediği, Zafer’in onayladığı.
    23.04.2011 günü saat:15.39’da Ali Kıratlı’ya Ümit Karan’ın attığı mesajda(tape:2823);
    “Abi gorusekmiyiz ona gore poram yapcam cocuklar formayi sordu” yazdığı.
    Sanık Ümit Karan, teşvik faaliyetin katılan futbolcuların anlaşmanın gereği olan parayı almak istediklerini ilettiği anlaşılmıştır.
    23.04.2011 günü saat:17.19’da Ali Kıratlı’nın Ümit Karan’a attığı mesajlarda (tape:2824-2825);
    Pazartesı oglen gtmeden bulusur bı kahve ıcerız krdm bızım o taraft a ben ızmır e gectm yarın gece donucem mactan snra selamlar krdm” yazdığı.
    Sanık Ali Kıratlı’nın, Fenerbahçe’nin Buca müsabakası için İzmir’e geçtiğini ve teşvik parasını pazartesi halledeceğini söylemektedir.
    23.04.2011 günü saat:18.15’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2828);
    Ali: “…Pazartesi günü kahveyi öğlende içeriz değil mi en geç”, İlhan: “İçeriz içeriz ya, …beni arayacak ben de tamam diyeceğim yani seni söyleyeceğim haberin olsun”.
    Sanık Ali, İlhan’a “Pazartesi günü kahveyi öğlende içeriz” diyerek teşvik parasını alıp alamayacağını sormaktadır.
    24.04.2011 günü saat:10.40’da Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2832);
    Ali: “Bi şey yapalımda randevu…”, İlhan: “..Gel bana yarın,…bu ordan beraber halledecez zaten sen gel bana,…yok şeyden halledecez,..en maçı al gel kardeşim gerisine karışma”.
    24.04.2011 günü saat:22.23’de Ali Kıratlı’yı Ümit Karan’ın aradığı görüşme(tape:2836);
    Ümit: “…Kalpten gitmişsindir abi,…böyle bir maç mı olur ya” (3-5 biten Bucaspor-Fenerbahçe maçını kastederek), Ali: “Var mı bir yaramazlık,..geldiğimdetamam mı kardeşimdöneceğim”.
    25.04.2011 günü saat:11.45’de Ali Kıratlı’yı İlhan Ekşioğlu’nun aradığı görüşme(tape:2840);
    İlhan: “Ne yapıyorsun,…ben İlhan”, Ali: “Bozma pazartesimizi Feneryolundayım”, İlhan: “…Gelsene bana”.
    İletişim tespitlerine göre 22.04.2011 günü oynanan ve sonucu 0-0 biten Eskişehirspor-Trabzonspor maçı için Eskişehir’e giden ve sonuç Fenerbahçe lehine olacak teşvik faaliyetinde bulunan Ali Kıratlı’nın konuyla ilgili 25.04.2011 günü için İ.Ekşioğlu ile randevulaştığı (tape 2828) ve Ümit Karan’a durumdan bilgi verdiği (tape:2836) anlaşılmış, 25.04.2011 günü Ali Kıratlı’nın saat:12.00 civarında İ.Ekşioğlu’nun Osmanağa Mah Söğütlüçeşme Cad Altıyol İş Hanı No:78/68 Kat:4 Kadıköy adresinde bulunan bürosunda buluşacakları (tape 2840) bilgisinin elde edilmesi üzerine;
    Güvenlik görevlilerince 25.04.2011 günü saat:11.30 sıralarında İ.Ekşioğlu’nun ofisinin bulunduğu adrese geçilerek takip çalışmalarına başlanıldığı, saat:12.20’de adresten Ali Kıratlı ve İ.Ekşioğlu’nun çıktıkları ve yaya olarak Söğütlüçeşme Cad. Boğa heykelinin bulunduğu meydanda beklemekte olan 34 BTA 50 plakalı siyah renkli Porsche marka araca binerek Kuşdili Caddesi üzerinden Moda istikametine doğru hareket ettikleri,
    Yine iletişimlerinin tespiti çalışmalarına göre; 25.04.2011 günü 12.30 sıralarında sanık Aziz Yıldırım’ın, İ.Ekşioğlu’nu toplantı yapmak üzere Fenerbahçe Stadyumu’na çağırdığı, Ali Kıratlı’nın beklediği esnada Ümit Karan’ın Ali Kıratlı’ya ulaşmaya çalıştığı ancak telefonlarına cevap vermediği, aynı gün saat 17.30‘da toplantı bitiminde İ.Ekşioğlu’nun Ali Kıratlı’yı Fenerbahçe Stadyumu’na davet ettiği bilgisinin alınması üzerine;
    Saat: 15.30 sıralarında 34 UGZ 79 plakalı araçla Ali Kıratlı’nın Bağdat Caddesine çıktığı, buradan Kuşdili Cad. Münir Nurettin Selçuk Cad. Cemil Topuzlu Cad. Çetin Emeç Bulvarı üzerinden Bostancı sahil yoluna çıktığı, buradan tekrar Bağdat Caddesi’ne çıktığı ve Şükrü Saraçoğlu Stadı civarına geçerek Pazaryolu Sokak üzerinde bulunan İspark‘ın önünde bir müddet beklediği, daha sonra tekrar hareket ederek Fenerbahçe Mah. Münir Nurettin Selçuk Cad. üzerinde bir tur attıktan sonra tekrar Sükrü Saraçoğlu Stadı civarına geldiği ve stad içerisine girdiği 25.04.2011 Günlü Fiziki Takip Tutanağı (Kls 28, dizi 295-297 arası) ile anlaşılmıştır.
    25.04.2011 günü saat:16.29’da Ümit Karan'ın Ali Kıratlı'ya gönderdiği mesajda. (tape:2738);
    "Abi aramadin ben gitcem" yazdığı
    Sanık Ümit, Eskişehir’e gideceğini bildirerek teşvik parasını sormaktadır. Zira sanık söz konusu mesajı gönderdiğinde cep telefonu “118349448 - opr: Turkcell (ATKOS1) - ADNAN KAHVECİ BULVARI ATAKÖY (ATAKÖY KONAKLARI SAHİL) BAKIRKÖY,İSTANBUL” adresinden sinyal vermektedir.
    25.04.2011 günü saat:16.34’de Ali Kıratlı’nın İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2847);
    İlhan: “Lan şimdi rahatladım çıktımtekrar giriyorum toplantı var bugün”, Ali: “Ama ben ne yapacağım ya geziyorum arabayla”, İlhan: “Sen ne yapacaksın biliyor musun bir kere 2 saat seni konuştuk 2 saat,…,ikimiz abi…yok yok dedim dedimki ya böyle böyle olmuş ya dedi o otobüsdekiler diyor şakşakçılar diyor benim diyor yani anladı onların kimler olduğunu dedim ya birşey diyeceğim sana sen ne dediysen ben onu yaptım…”,Ali: “Ben geleyim senin yanına ben caddedeyim ya”, İlhan: “Çok acil gel o zaman bana”.
    25.04.2011 günü saat:17.02’de Ümit Karan'ı X Şahsın aradığı görüşme(tape:2739);
    X Şahıs: "Şimdi dedi ki siz gidin o sizi alacakmış oldu mu abi", Ümit: “Tamam abi".
    25.04.2011 günü saat:17.25’de Ali Kıratlı’yı İlhan Ekşioğlu’nu aradığı görüşme(tape:2850);
    Ali: “…Tesislerin içindeyim bizim”, İlhan:“…6’da toplantı var bende yazıhaneden çıktım,…buluşalım mı,..statta”, Ali’nin onayladığı.
    25.04.2011 günü saat:18.48’de Ümit Karan'ı, Şükrü’nün aradığı görüşme(tape:2740);
    Ümit: “Ne diyicem… öbür taraftan da bir şey gelmedi", Şükrü: "Boş ver ya konuşuruz sonra".
    30.04.2011 günü saat:10.34’de Ali Kıratlı’yı İlhan Ekşioğlu’nun aradığı görüşmede(tape:2855);
    İlhan’ın: “Dün bu bizim Fenerbahçe’nin teknesinin kaptanı var ya,…o haber göndermiş ya demiş hiç bize şeye söyle demiş sana kim söylediyse geçen hafta demiş,…ona da söyle demiş bize hiçbir şey gelmedi haberin olsun o çok vıdı vıdı yapmış heh haberin olsun şey tekne kaptanı,…anladın mı senin arkadaşın,..senin arkadaşının tekne senin arkadaşın olan var ya tekne kaptanı“dediği, Ali’nin anladığını belirttiği, İlhan’ın;“..O öbür çocuğa şey demiş ya sana kim geçen hafta haber gönderdiyse sen o abiye söyle bize hiç erzak gelmedi…”dediği.
    05.05.2011 günü saat:15.20’de Ümit Karan'ın Ali Kıratlı'ya gönderdiği mesajda(tape:2741);
    "Abi haftasonu istanbuldayim bi yemek ismarlarsin artik ozledik" yazdığı .
    09.05.2011 günü saat:14.11’de İlhan Ekşioğlu'nun, Ali Kıratlı'yı aradığı görüşmede(tape:2969);
    Ali. "Sivas’a gelirsin artık ya", İlhan: “Sivas’a geleceğim ama senle zaten bi konuşacağız abi,bi konuşalım, bi yol haritası çizelim…Dereağzında görüşelim o zaman", Ali: "Tamam görüşürüz".
    09.05.2011 günü saat:14.49’da Ali Kıratlı'nın Ümit Karan'ı aradığı görüşme(tape:2528);
    Ümit: “Nişantaşı’ndayım abi", Ali:"İyi ne zaman gideceksin", Ümit: “Yarın sabah", Ali:"gitmeden göreyim seni…gelirim akşam gelirim görüşürüz".
    09.05.2011 günü saat:15.35’de Ali Kıratlı'nın İlhan Ekşioğlu'nu aradığı görüşme(tape:2529);
    İlhan: “Kulübe geçtim…seninle herhalde yarına kaldık ya konuşacağız her halde", Ali: "Ama olmasa iyi olurdu ya beni bekliyorlar ya nasıl yapacağım", İlhan : “Vallahi burada öyle bir durum var ki anlatsam tamam dersin", Ali: "Sen öyle diyorsan yarın...bir şey olursa haber ver de hiç olmazsa oğlan ile şey yapalım yürüyelim" .
    Sanık Ali, İlhan Ekşioğlu’ndan teşvik parasını alacağı düşüncesiyle Ümit Karan’a “gitmeden göreyim seni” dediği ve O’nun de akşama geleceğini bildirdiği, akabinde İlhan’ın Ali’yi aradığı ve “seninle herhalde yarına kaldık” dediği, Ali’nin de bunun üzerine Ümit Karan kendisin beklediği için “ya beni bekliyorlar ya nasıl yapacağım” diye tepki verdiği görülmektedir.
    09.05.2011 günü saat:20.27’de İlhan Ekşioğlu'nun, Ali Kıratlı'yı aradığı görüşme(tape:2530);
    Ali: "Yarına kaldık herhalde", İlhan: “Bu haftaya kaldık da ne zamana bakacağız ben şimdi…bunu böyle öldüre dövdüre yapıyorum…yarın şimdi bi bi araya geleceğiz sabah ofisimde…ondan sonra durum netleşecek abi…sana haber vereceğim yarın…yarın ben sana alo diyeceğim", Ali. "Tamam buradayım, şey olur ama demi yarına", İlhan: “O olur olur abi…bi şekilde halledeceğiz", Ali: "Ben onlara ona göre şey yapıyorum çünkü…program", İlhan: “Onlarla idare et", Ali: "Tamam, ediyoruz…öyle bana da sıcak yapıyor başladı gene", İlhan: “Yarın bi ara zaten seninle bu işte olmasa bile başka bir şey için mutlaka bi araya geçeceğiz, Ali", Ali: "Tamam olur konuşuruz".
    09.05.2011 günü saat:22.07’de Ali Kıratlı'ya Ümit Karan'ın gönderdiği mesajda;
    "abi gelmion mu" yazdığı. (tape:2531)
    10.05.2011 günü saat:15.39’da İlhan Ekşioğlu'nun Tamer Yelkovan'ı aradığı görüşme(tape:2972);
    İlhan: “Göndereyim mi", Tamer: “Bir saniye sorayım da alo..şimdilik değil…şuanda bankadalar…bir yarım saat sonra gönderirseniz olur…4’ü çeyrek geçe olur", İlhan: “Tamam biletlerden herhalde bu gün hayır yok demi", Tamer: “Bugün hayır yok biletlerde evet".

Sanık İlhan’ın, Tamer Yolkavan’ı arayarak teşvik parasını ayarlamaya çalıştığı anlaşılmaktadır.
    10.05.2011 günü saat:17.14’de Ali Kıratlı'nın, İlhan Ekşioğlu'nu aradığı görüşme (tape:2975);
    Ali:"Yazdırdım tamam", İlhan: “İyi kalabalık mı", Ali:"Çok burada başkan geldi" , İlhan: “Biliyorum ya ona ben söyledim ya bana haber geldi…o da gelemeyecekti ikinci olduğunu duyunca iyi oldu dedi…senin biraz spor ayakkabısı ayarladım yarın gel spora gideceğiz… sabahleyin saat 10’da bende ol ha", Ali:”Tamam olurum…10 buçuğa ayarlattım ben şeyi…rahat rahat yaparız".
    Trabzonspor √
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Sanık İlhan Ekşioğlu’nun “biraz spor ayakkabısı ayarladım” diyerek sanık Ali Kıratlı’nın, Ümit Karan aracılığı ile teşvik faaliyetine girişen Bülent Uygun, Şükrü Ongan ve belirlenemeyen diğer futbolculara verilmek üzere beklediği parayı ayarladığını söylemektedir.
    Yapılan iletişim tespit çalışmalarına göre; 10.05.2011 günü İ.Ekşioğlu’nun Fenerbahçe Kulübü’nün mali işler müdürü sanık Tamer Yelkovan’dan para almak üzere çalışanı Halil Köntek’i görevlendirdiği, İ.Ekşioğlu’nun Ali Kıratlı ile telefonla iletişime geçerek “Sana biraz spor ayakkabı aldım yarın gel spora gideriz” şeklinde şifreli teşvik parası ayarladığını ve saat:10.30 sıralarında ofisinde olmasını istediği (tape:2975) bilgisinin alınması üzerine;
    Güvenlik görevlilerince 11.05.2011 günü saat: 09.00 sıralarında İ.Ekşioğlu’nun Kadıköy Söğütlüçeşme Cad Bestekar Dihayat Sok No:1 Altıyol İşhanı’nda bulunan ofisinin civarına geçilerek fiziki takip çalışmalarına başlanıldığı, saat: 09.25’de İ.Ekşioğlu’nun elinde kavuniçi renkli karton çanta ile gelerek ofisinin bulunduğu işhanına girdiği, saat:10.00’da Ali Kıratlı’nın kahverengi spor çanta ile Altıyol İşhanına geldiği, asansörle İ.Ekşioğlu’nun ofisinin bulunduğu 4. kata çıktığı, saat:11.00’de Ali Kıratlı’nın elinde bulunan kahverengi spor çanta ile Altıyol İşhanından çıktığı ve etrafını sık sık kontrol eder vaziyette Kuşdili Caddesinden yaya olarak ilerlediği, Kuşdili Otoparkına geldiğinde burada park halinde olan 34 UGZ 79 plakalı siyah renkli BMW marka araca binerek Fenerbahçe istikametine gittiği 11.05.2011 Günlü Fiziki Takip Tutanağı (Kl:28, Dizi:298-301 arası) ile anlaşılmıştır.
    Sanık İlhan’ın, Ali Kıratlı’yı spor yapmak için çağırarak, teşvik anlaşmasının sonucu olarak ilgililere verilecek olan parayı teslim ettiği anlaşılmaktadır.
    13.05.2011 günü saat:14.16’da Ali Kıratlı'nın Ümit Karan'ı aradığı görüşme(tape:2537);
    Ümit: “İstanbul’a geliyorum abi…bu hafta yok ya maç", Ali: "İyi gel…gel abicim gel canım görüşürüz", Ümit: “Görüşebiliriz abi", Ali: "Görüşürüz dedim işte İstanbul’a geliyorsan oynamıyorsan da istediğin zaman görüşürüz oğlum".
    13.05.2011 günü saat:18.35’de Ümit Karan'ın Ali Kıratlı'ya gönderdiği mesajda(tape:2742);
    "Abi ben geldim bizim tarafdayim buralardamisin" yazdığı.

13.05.2011 günü saat:18.36’de Ümit Karan'a Ali Kıratlı'nın gönderdiği mesajda(tape:2743);
    "am gecıcem bulusurz dondurmacıda krdm" yazdığı.
    13.05.2011 günü saat:21.04’de Ümit Karan'ı Ali’nin aradığı görüşme(tape:2744);
    Ali:"Nerdesin", Ümit: “Geliyorum 5 dakikaya abi".
    19.05.2011 günü saat:13.41’de Ali Kıratlı’nın Ümit Karan’ı aradığı görüşme(tape:2564);
    Ali’nin: “Ben yarım düşeceğim oraya,…he he yarın düşerim şeye uğrarım dondurmamı dondurmacıda bırakırım tamam abiciğim" dediği, Ümit’in: “Şey yapacağım çünkü ...söyleyeceğim”dediği, Ali’nin sıkıntı olmadığını belirttiği,
    Sanık Ali’nin “dondurmamı dondurmacıda bırakırım” gibi garip şekilde ifade ettiği husus, teşvik anlaşmasının karşılığı olan parayı müşterek tanıdıkları bir yere bırakacağıdır.
    Sanık Şekip Mosturoğlu müdafi huzurunda alınan ve iletişim tutanakları ile uyumlu savcılık ifadesinde ve “bu hususta Cumhuriyet savcısına ayrıntılı ifade verdim, bu ifademe ekleyecek bir husus yoktur” şeklinde atıfta bulunduğu sorgudaki savunmasında bu müsabakaya ilişkin olarak; “Fenerbahçe'nin, Trabzon maçı için Eskişehirspor’a teşvik vermesi meselesine gelince; benim bizzat şahit olduğum bir husus yoktur ancak duyumlarım vardır. Benim dışımda bazı yönetim kurulu üyeleri de bu mevzuyu duymuştu. Cihan Kamer ile Murat Özaydınlı da bu mevzuyu duymuştur. Ben birileri aracılığıyla Eskişehirspor’a teşvik pirimi gönderildiğini duydum. Ancak kim götürdü, kimlere götürdü, ne kadar götürdü, daha doğrusu götürüldü mü götürülmedi mi bunu bilmiyorum. Ben avukatım hukukçuyum. Teşvik girişiminin yeni kanunda suç olduğunu biliyorum. Böyle bir şeye karışmam mümkün değildir. Bir buçuk rakamını duydum. Ancak para birimi olarak Türk parası mı döviz mi kastediliyor bilmiyorum” şeklide beyanda bulunmuş, tarafları olmasa da teşvik eylemini doğrulamıştır.
    Aynı savcılık ifadesinde sanık Şekip, Bülent Uygun ile ilgili olarak, Sezer ile yaptıkları görüşmede Sezer’in kendisine “09.04.2011 tarihinde oynanan Eskişehir-Fenerbahçe maçında sahanın ilk yarısı en iyisi olduğunu, Bülent Hoca tarafından çıkarıldığını, bu nedenle seyircinin Hocayı yuhaladığını” söylediğini ifade etmiştir. 09.04.2011 tarihli müsabaka 6222 sayılı Yasa öncesinde oynandığından bu tarihli eylemlerden dolayı beraat kararı verildiği bir vakıa ise de, söz konusu müsabakada da Bülent Uygun’un, sahanın en iyi oynayan ve bu şekilde olduğu da istatistiklere yansıyan Sezer Öztürk’ü, şike anlaşmasının tezahürü olarak oyundan çıkardığı anlaşılmaktadır.
    Sanık Sami Dinç savcılık ifadesinde; “Burada şunu da söylemek istiyorum. Yıllardır kulüple içli dışlı olmamdan ötürü Aziz Yıldırım'ı yakından tanıma fırsatını buldum, kendisi eğer şampiyonluk gitse, takım hedeften kopsa bütün planlarını, bu bağlamda transfer çalışmalarını askıya alabilecek yapıda bir insandır. Bana okuduğunuz 21.04.2011 günü Sezer ile yaptığım görüşmede bu içeriktedir. Ben Sezer'e transferin birazda Trabzon maçına bağlı olduğunu ima ederken bunu kastettim yoksa Trabzon maçına asılsınlar amaçlı söylenmiş bir söz değildir” şeklinde beyanda bulunmuştur. Sanık bu beyanı ile esasen açıkça Sezer’den Trabzon müsabakasında Fenerbahçe’yi şampiyon yapacak bir oyun çıkarmasını istemektedir. Çünkü, kendisinin söylediği gibi, transfer olması için, Fenerbahçe’nin şampiyon olması gerekmektedir. Zira Fenerbahçe şampiyon olmazsa, sanık Aziz Yıldırım başkanlığı bırakmayacağına göre, prensipleri gereği transfer çalışmalarını askıya alabilecek ve bu bağlamda Sezer’den de vazgeçebilecektir. Sanık Sami’nin, bu konuya dair 1858 nolu tapede geçen görüşmede Sezer’e ne demek istediği, normal zekaya sahip herkesin yorumsuz şekilde anlayabileceği kadar açık ve nettir. Buna göre, Sezer’e yönelik transfer vaadi ile teşvik suçunu işlediği sabittir.
    Yine sanık Sami Dinç aynı savcılık ifadesinde; “Benim o dönemde hatırladığım Şekip bana, “Sezer'i ara Ümit Karan kendisine sıra dışı bir konuşma yapmış mı diye sor” demişti. Ben de arayıp sordum. Ancak bu o dönemde Trabzon’un şike amaçlı para gönderme mevzuları gazetede geçiyordu o amaçla olduğunu tahmin ettim. Sezer'de gece bana dönüp hayır dedi” şeklinde beyanda bulunmuştur. Bu beyanı ile, transferi düşünülen Sezer’in de, teşvik kapsamına alınıp alınmadığı, bu işi organize eden Ümit Karan tarafından kendisi ile konuşulup konuşulmadığını öğrenmek çabası anlaşılmaktadır.
    Sanık Tamer Yelkovan müdafi huzurunda alınan kolluktaki ifadesinde; “Daha öncede belirttiğim gibi bana verilen talimatları ben yerine getiriyorum. Ben eğer bir para verdiysem bile bunun ne parası olduğu hakkında bilgim yoktur, Söz konusu parayı Aziz Yıldırım'ın talimatı ile İlhan Yüksel'e verdim. Para tam olarak 400.000 Dolardı. Ama bunun ne amaçla kullanıldığı hakkında bilgim ve ilgim yoktur. İlhan beyin isteği üzerine yine ne amaçla benden istenildiği bilmediğim 250 bin $ paradır. 550 niye bahsettiğimi hatırlayamıyorum. Neyin parası olduğunu bilmiyorum, İlhan Yüksel EKŞİOGLU benden bu şekilde para talep ettiği zaman Aziz Yıldırım'ın talimatını sorarım. Benim Aziz Yıldırım'ın bilgisi olmadan böyle bir ödeme yapmam söz konusu olamaz. ” şeklinde beyanda bulunmuştur. Beyanlardan da anlaşıldığı üzere sanık Tamer’in, Aziz Yıldırım’dan aldığı talimat ile şike ve teşvik için kulübün parasını verdiği anlaşılmaktadır. Suça konu Eskişehirspor – Trabzonspor müsabakasında teşvik için para verdiği, 11.05.2011 Günlü Fiziki Takip Tutanağı ve iletişim tespit tutanakları ile sabittir. Şu hale sanığın doğrudan şike faaliyetine dahil olduğuna dair delil bulunmamakla birlikte, şike faaliyetinde kullanılmak üzere Fenerbahçe Kulübüne ait parayı vermesi nedeniyle şike suçuna yardım eden sıfatıyla dahil olduğu anlaşılmış ve bu kapsamda cezalandırılması cihetine gidilmiştir.
    Trabzonspor √
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde;

22.04.2011 günü Eskişehir’de oynanan Eskişehirspor–Trabzonspor futbol müsabakası öncesinde, Aziz Yıldırımliderliğindeki suç örgütünün,Eskişehirsporlu futbolcu ve teknik adamlarla yakın irtibat halinde oldukları, müsabakadan önce Eskişehirspor futbolcusu Sezer Öztürk'e Şekip Mosturoğlu’nun talimatı ile Sami Dinç tarafından transfer teklifi götürüldüğü ve transferin Trabzon maçına bağlı olduğu belirtilerek transfer vaadiyle teşvik teklif edildiği, ayrıca İlhan Ekşioğlu’nun talimatı ile Ali Kıratlı tarafından Şükrü Ongan’ın da yardımıyla Eskişehirsporlu futbolcuÜmit Karan ve Fenerbahçeli yöneticiler tarafından kendisine “BİZİMKİ” denilen teknik direktör Bülent Uygun’a teşvik teklif edildiği ve anlaşmanın sağlandığı ve müsabaka sonrasında da vaat edilen paraların alındığı, şu hale göre suç örgütü lideri Aziz Yıldırım’ın talimatları doğrultusunda hareket eden sanıklar İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ali Kıratlı, Tamer Yelkovan, Sami Dinç ve Mehmet Şekip Mosturoğlu’nun teşvik eylemi içerisinde aktif olarak faaliyet yürüttükleri anlaşıldığından, ayrıca sanıklar Bülent Uygun, Ümit Karan ve Şükrü Ongan’ın kendilerini kurtarmaya dönük, oluşa aykırı, iletişim tutanaklarını izaha yönelik gerçeklikten uzak savunmalarına itibar edilmeyerek cezalandırılmalarına karar vermek gerekmiştir.

Sanıklardan Şükrü Ongan’ın doğrudan teşvik eyleminin tarafı olarak süreç içerisinde yer almayıp, sanık Ali Kıratlı’nın teşvik eylemindeki rolünü ve kastını bilerek, teşvik anlaşmasının diğer tarafları Bülent Uygun ve Ümit Karan arasında irtibat sağladığı ve bu şekilde suçun icrasını kolaylaştırdığı anlaşıldığından hakkında TCK'nın 39/2-c maddesinin tatbiki suretiyle ceza tayinine gidilmiş, hükmolunan sonuç ceza itibariyle “Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına” karar verilmiş olması karşısında, 6259 sayılı Yasa ile yapılan değişiklik öncesi 6222 sayılı Yasa lehine olduğundan bu şekilde uygulama yapılmıştır.

Sanık Sezer Öztürk hakkında teşvik suçundan kamu davası açılmış ise de, adı geçen sanığın M. Şekip Mosturoğlu’nun talimatı ile Sami Dinç tarafından transfer vaadi ile yapılan teşvik teklifini kabul ettiğine dair her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı kanıtlara ulaşılamadığından beraatine karar vermek gerekmiştir.

Her ne kadar sanıklar Zafer Tüzün ve Muhammet Şenyüz haklarında teşvik suçundan kamu davası açılmış ise de, suçlamayı reddeden savunmalarının aksine yüklenen suçtan cezalandırılmalarına yeter kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden beraatlerine karar verilmiştir.
    Trabzonspor √
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Ali Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

2 yakan bir araya gelmez inşallah
    ~ İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Müh ~
    ~Twitter ~

Mustafa ÖZDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

yavşaklar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)