Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çanakkale Kahramanlarimiz..

 1. #1

  Standart  http://www.gallipolidigger.com/2004....dun%20ve%20bug un/havuzlar.2.jpg


  anzak koyu.....askerlerimizin dinlendigi çesme...buraya gidipte aglamayan görülmemis..


  http://www.gallipolidigger.com/2004....sehitlerimiz.5 7.alay/gallipolidigger.57.alay/57.al.sancak.jpg


  Çanakkale'de Alay komutanlarindan son erine kadar sehit olan 57.P.Alayi'nin sancagi , Avustralya'da bugün Melburn Müzesi'ndeki bir vitrinde sergilenirken altindaki plakette sunlar yazilidir :  " BU ALAY SANCAGI GELIBOLU SAVAS ALANINDAN GETIRILMIS , AMA ESIR EDILMEMISTIR . ÇÜNKÜ , TÜRK ORDUSUNUN MILLI GELENEKLERINE GÖRE BIR ALAYIN SANCAGI , ALAYIN SON ERI ÖLMEDEN TESLIM EDILEMEZ . BU SANCAK , SONUNCU MUHAFIZIN DA ALTINDA ÖLÜ OLARAK YATTIGI BIR AGACIN DALINA ASILI OLARAK BULUNMUSTUR . KAHRAMANLIK TIMSALI OLARAK KARSINIZDA DURAN BU TÜRK ALAYI SANCAGINI SELAMLAMADAN GEÇMEYIN "

  son kalan kahraman askerimizin tek basina kalmasina ragmen sancagi teslim etmedigi..ve teslim olmadigini anlatiyor

  Avustralyali bir piyade.....sanirim oldugu zaman vucudunda binlerce kursun vardi demekle yetiniyor.....  Biz kisilerin kahramanlik sahneleri ile mesgul olmuyoruz. Yalniz size bombasirti vakasini anlatmadan geçemeyecegim. Karsilikli siperler arasinda mesafemiz sekiz emter, yani ölüm muhakkak, muhakkak.. Birinci siperdekiler herbiri kurtulmamacasina, hepsi düsüyor. Ikincidekiler onlarin yerine giriyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir sogukkanlilik ve tevekkülle biliyormusunuz! Öleni görüyor, üç dakikaya kadar ölecegini biliyor, en ufak bir duraksama bile göstermiyor, sarsilmak yok! Okumak bilenler ellerinde Kurani kerim, cennete girmege hazirlaniyorlar. Bilmeyenler Kelime-i sehadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk askerlerindeki ruh kuvvetini gösteren, hayrete ve tebrike deger bir örnektir. Emin olmalisiniz ki Çanakkale muharebesini kazandiran, bu yüksek ruhtur"

  MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
  ************************************************** ********** *


  http://www.gallipolidigger.com/2004....fotograflar.ma saustu/m.003.jpg


  http://www.gallipolidigger.com/2004....fotograflar.ma saustu/m.004.jpg


  Kahramanca savasan Çanakkale yigitlerine birer Fatiha göndermeyi unutmayin...Aziz ruhlari sadolsun....


  http://www.gallipolidigger.com/2004....ehitlerimiz.se hitlerimiz.bilgi.bankasi/sehitlerimiz/sehitlerimiz/sehitleri miz.resimler/K.1.gif 2. #2

  Standart  10 Agustos 1915 Çanakkale Bogazi sanki bir Cehennem di. Parçalanmis cesetler , kan kokusu ve yanan vücutlar , siperler sanki bir firin gibi.

  Ingiliz askeri , tarihin en büyük yenilgilerinden birine adim adim yaklasiyor. Ingilizlerin komutani Sir Ian Hamilton korkunç bir yenilgiye ugrayacaklarini anlamis ve savasi kazanmanin tek sansini taze güçlerle birlikte yapilacak büyük bir saldirida görmüstür.

  Sir Hamilton , Tekketepe ve Kavaktepe'ye gece karanliginda ani bir saldiri yapmayi planlamisti. Bu saldiri için 12 Agustos gecesi 54. Tümen ilerlemeye basladi .

  Bu tümenin içinde Norfolklularin alayi da bulunuyordu. Tepelerin yamacina kadar ilerleyecek ve gün isigi ile birlikte saldiriya geçeceklerdi. Fakat gece yürüyüsü yapilacak bölgede , Türk askerlerinin pusuya yattigi sanilmaktaydi. Bu nedenle Norfolklularin bir tümeni , önden giderek yolu açmak göreviyle 12 Agustos öyleden sonra harekete geçti.

  Bu öncü tümenin ilerleyisi , tam bir hüsranla sonuçlanacakti ve öylede oldu. Çünkü Gelibolu Savasin da gösterdigi saskinlik ve beceriksizligin bir örnegini verdiler.

  Ögleden sonra saat 4 de baslamasi gereken topçu destegi 45 dakikalik bir gecikme söz konusu oldugu halde haberlesme hatasi nedeniyle gereksiz yere zamanin dan önce basladigindan bosuna ates güçlerini harcamis oldular.

  Ingiliz güçleri savas alanini iyice incelememis , ellerindeki saldiri planini bile alelacele yapmis ve Türklerin gücünün ne oldugun dan da habersiz bir durumdaydilar.

  163. Tümen 4 . Norfolk taburu geride olarak , gün isiginda düz ovayi geçmeye çalismanin kesinlikle bir hata oldugunu anladiginda ancak 900 metre ilerleye bilmislerdi. Türklerin direnci Ingilizlerin tahmininden daha büyüktü. Ingiliz tümeninin büyük bir bölümü , yogun bir makinali tüfek atesi altinda kaldigi için oldugu yerden bile kimildayamamislardi. Ancak sag kanatta yer alan 5. Norfolk Taburu , daha az direnmeyle karsilastigindan ilerlemeyi sürdürdü.

  Iste tam o sirada 22 kisilik bir Yeni Zelanda sahra birliginin gözleri önün de , Norfolk Alayinin 4 . Taburuna bagli çok sayida asker , karsilarindaki tepeye dogru yürümeye basladilar. Tepenin üstü ekmek somunu biçiminde beyaz ve parlak bir bulutla kapliydi. INGILIZ KRALLIK NORFOLK ALAYI askerleri , yavas yavas tepeye yaklastilar ve bulutun için de kayboldular. Son askerde bulutun içine girdikten sonra , beyaz parlak bulut yavasça havalandi ve rüzgarin yönünde hareket ederek uzaklasti. Sir Ian Hamilton , Ingiliz Savas Bakani Lord Kitchener'e yolladigi telgrafta , olayi söyle anlatiyor.

  " Savas sirasinda , 163 . Tümen her bakimdan üstün oldugu bir anda çok tuhaf bir sey oldu. Türklerin zayiflamakta olan güçlerine karsi , Albay Sir H. Beauchamp , yürekli ve kendine güvenen bir subay olarak büyük bir çabayla hizla ilerledi ve savasin en güzel bölümü böyle basladi. Savas daha kizismis ve ortalik iyice karismisti. O sirada askerlerin çogu yarali ve susuzluktan perisan durumdaydilar. Bunlar karargaha ancak gece geri dönebildiler. Ama Albay ,16 Subayi ve 250 askeriyle önüne düsmani katmis , hizla ilerlemeyi sürdürmekteydi... Daha sonra bunlardan hiçbir haber alinamadi. Ormanlik bölgeye saldirdiktan sonra gözden kayboldular ve sesleri de duyulmaz oldu. Içlerinden hiç biri geri dönmedi." 267 kisi hiçbir iz birakmadan kaybolup gitmisti....

  Çanakkale Savasindan 50 yil sonra olayin görgü tanigi üç Yeni Zelandali eski asker , hareket eden ve askerleri alip götüren dev boyutlu parlak beyaz buluttan söz ettiler. Yoksa bu bulut uçan daire filosunun ana gemisi olabilirmiydi ? Üç Yeni Zelandali eski asker 50 yil sonra asagidaki açiklamayi yaptilar. ( Bu arada Çanakkale Savasinda Ingiliz ordusunun kaybi 34.000 askerdi. Günümüzde bunlarin sadece 27.000 askerin mezari bulunmaktadir . Yani kaybolan Ingiliz asker sayisi 7.000 dir. Ama nedense 70 yildir kayiplarin hepsi degilde sadece buluta girip yok olan 2672si özellikle aranip durmustur.)  GÖRGÜ TANIKLARI OLAN 3 YENIZELANDALI ASKERLERIN AÇIKLAMASI

  "12 Agustos 1915.

  Asagida anlatilanlar , bu tarihte gerçeklesmis garip olayin bir dökümüdür. Bu olay , savasin en siddetli ve son anlarinda , gün isiginda , Anzak Suvla Koyu 60. tepede gerçeklesti Gün agarirken gök berrakti. Görünürde 6 ya da 8 tane , hepsi birbirinin esi olan , ekmek ekmek somunu biçimindeki bulut , 60.tepenin üstünde yayilmis duruyordu.O sirada saat de 6 ya da 8 kilometrelik bir hizla güneyden meltem esmesine karsin , bu bulutlarin biçimleri de yerleri de degismiyordu. Meltemin etkisiyle kayip gitmediler. Bulundugumuz yere göre 60 derecelik bir yükseklikte asili duruyorlardi; yani tepenin 150 metre üstündeydiler. Bulut kümesinin tam altina gelen yerde , topragin üstünde duran ayni boyut ve biçimde duran bir bulut daha vardi. Yaklasik 250 metre uzunlugun da 65 metre yüksekliginde ve 60 metre genisligindeydi. Bu bulut oldukça yogundu ; yapisi kati maddeymis gibiydi ve Ingilizlerin bulundugu savas yerine 900 - 1100 metre uzakliktaydi Bütün bunlari Yeni Zelanda Kitasinin 1.Sahra birligine bagli 3. Bölük deki 22 asker gördü. Aralarinda bizde vardik. Içinde bulundugumuz siperden güney bati dogrultusun da 1350 metre öteye yere inmis olan bulut duruyordu. Bulundugumuz yer 60. tepeye göre 90 metre daha yukarida oldugundan ,üst den görebiliyorduk. Bulut daha sonra Kayacik Dere denilen kuru bir derenin yatagina dogru ilerlediginde , onun daha önce durdugu zemini bütünüyle görebildik. Bu bulutta , öbürleri gibi açik gri renkteydi. Daha sonra 4 . Norfolk Alayi'ndan askerlerin bu kuru dere yatagindan harekete geçerek 60 . tepeye dogru uygun adim yürüyüse geçtigini fark ettik. Buluta vardiklarinda , hiç çekinmeden dost dogru içine girdiler. Ama yeniden içinden çikip , 60. tepede savasa katilan hiç kimse olmadi..

  Bir saat sonra , askerlerinin sonuncusu da görünmez olunca , bulut sanki yükünü almisçasina yerden yükseldi. Herhangi bir bulut gibi , yukarida duran öbür bulutlara ulasincaya kadar yavas yavas havalandi. Bulutlara yeniden baktigimizda , tipki kabugun içindeki bezelyeler gibi görünüyorlardiO ana kadar yukaridaki bulutlar yerlerinde duruyorlardi. Yerdeki bulut yükselip ayni hizaya gelir gelmez , ansizin kuzeye dogru uzaklasmaya basladilar. Trakya yönüne dogru gittiler. Üç çeyrek saat içinde de gözden kayboldular.Savas sonunda bu askerler kayip yada yok edilmis sayildi. 1918 yilinda Türkiye isgal edildiginde , Ingiltere'nin Türkiye'den ilk istegi de , askerlerinin geri verilmesi oldu. Türkiye'de , bu askerlerin ne tutsak alindigini , ne de bunlarla karsilasilmis oldugunu söyledi. Varligini bile bilmiyorlar di.. Anzak çikarmasinin 50. yilinda , geçte olsa ,asagida imzasi olan bizler , anlattigimiz bu olayin kelimesi kelimesine dogru oldugunu beyan ederiz."

  IMZALARI BULUNAN GÖRGÜ TANIKLARI

  Istihkam eri 4/165 künyeli F. REICHARDT , Malata , Bay Of Plenty.Istihkam eri 13/416 künyeli R.NEVNES, 157 King Street , Cambridge.J.L.NEWMAN , 75 FREYBERG STREET, OCTUMOCTAI , TAURANGA

  Reichardt ve arkadaslarinin verdikleri ifadede birde ek bölüm var. Çanakkale Savasiyla ilgili resmi bir tarihçeden alinmis. Bu tarihçede 4 . Norfolk Alayindan askerlerin kaybolusuyla ilgili sunlar yazili:"Mevsimsiz ortaya çikan bir sis tarafindan bu askerlerin tümü yutuldu. Bu sis günes isinlarini çok güçlü bir sekilde yansitiyordu. Topçulara hedef gösteren askerlerin gözleri kamasti. Hedef bilgisi gelmedigi için, top atesi bir süre kesildi. Sisin yuttugu askerleri daha sonra ne gören , nede duyan oldu."


 3. #3

  Standart


  18 Mart 1915 Çanakkale deniz savaslarinda 215 okkalik (275 kg) top mermisini sirtinda tasiyan er Edremit-Havranli Mehmet oglu Seyit


 4. #4

 5. #5

  Standart

  Sipher de iki Avustralya askeri (ANZAC) kakao kutusunun üzerine ingilizce (kendi dillerinde) "Biz geldik,sizin gibi korkaklari yenmeye Osmanlilar" gibi abuk sabuk bir yazi yazip Türklerin sakli oldugu siphere atalar ve gülüsmeler baslar.Türk tarafinda çok hizli hareketlenmeler baslar ve 10 dakika sonra ayni kakao kutusu yaninda sigara dolu bir paket ile geri gelir.Çok iyi bir ingilizce ile yazilmis kakao kutusunun üzerinde yazilanlar aynen söyleymis.
  "Ülkemize hosgeldiniz,eger amaciniz savasmak ise en iyi orduya karsisiniz ama savasmak degilse amaciniz gönderdigimiz sigaralar gibi basiminizin üzerinizde yeri vardir" anlaminda bir yazi gönderirler.Bu sefer gülüsmeler Türk sipherinde devam eder ve bunu kaleme alan Onbasi John Smith Türklere hayran kalarak yillar sonra anilarini kaleme aldigi kitabinin basligini ve resimlerini sirf Türk askerlere ayirmistir.Bu arada sonradan arastirmalar göstermistir ki Çanakkale savasi dünya oldugu günden bu yana yapilmis en kanli savas ve en çok subayin öldügü savastir.Bazi kitaplarda subay savasi olarak anilir.Okumus tahsilli bir kaç dil bilen insanimiz o dönemde ülkesine teknoloji tasiyacagina orada sipherlerde ülkesini savunurken öldü.Sonuçta o zeka ve subaylar yasamis olsalardi belki de ülkenin gelisiminde farkli roller oynayip su anda bulundugumuz çikmazdan daha önce çikmis olacaktik.
  Cerrahpasa hastanesinin mezunlar tablosunda 1920 mezunu veremediklerini ve mezun olacaklarin hepsinin 57.Alay da sehit oldugu yazmaktadir.2.000 tibbiye ögrencisi 57.Alayda sehit düsmüslerdir.Bir tek askerin subayin ve hatta bir tane bile canlinin kalmadigi 57.Alay sehitligi su anda bütün görkemi ile Conkbayirini geçince sol kolda destansi bir sekilde durmaktadir.

 6. #6

  Üyelik tarihi
  01.06.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  36
  Mesajlar
  89

  Standart  abi ya suralara gitmek bi nasip olmadi bize yaa 7. #7
  Panther - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  07.08.2004
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  35
  Mesajlar
  142

  Standart

  Ruhlari sad olsun.. bu vatan kolay alinmadi.. Hepsinin terleri kanlariyla sulandi..Alkis kahramanlarimiza.. [img]smileys/smiley32.gif[/img]

 8. #8
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İzmir
  Yaş
  40
  Mesajlar
  25,829

  Standart  Çanakkale Geçilmez. Sehitler Ölmez.

 9. #9

  Üyelik tarihi
  28.08.2004
  Mesajlar
  212

  Standart  Ruhlarina bir fatiha okuyalim


  hiç bir sey yapamiyoruz bari bunu yapalim

 10. #10
  Guests
  Ziyaretçi

  Standart

  Alıntı ts-saral-of Nickli Üyeden Alıntı


  Ruhlarina bir fatiha okuyalim


  hiç bir sey yapamiyoruz bari bunu yapalim 11. #11

  Üyelik tarihi
  25.12.2004
  Mesajlar
  2

  Standart  "Türkler öldürülebilir fakat esir edilemezler" Napolyon

 12. #12

  Üyelik tarihi
  25.12.2004
  Mesajlar
  2

  Standart  Gönüllü olarak öne çikan 70 gönüllüye bu görevden geri dönme ihtimalinin olmadigini söyledi bölük komutanlari.Sarsilmak yoktu aslanlarda.Bu 70 kahraman o gün önce 4000,sonra 6000 kisilik çikarma kuvvetini sahile çiviledi.Gelenler karsilarinda herhalde birkaçbin kisilik bir savunma kuvveti oldugunu düsünüyorlardi.Sonuçta sahilden ilerleyemediler.Geri çekildiler.Yarali olan Ezineli Yahya Çavus ve 2 arkadasi 'Verdiginiz görev 67 sehit ve 3 gaziyle tamamlanmistir komutanim' dedikten sonra sargiyerine giderken sehitlik mükafatiyla onurlanmis,silah arkadaslarina kavusmslardir.10000'e karsi 70.Varmi gögsü sikismayan,gözleri dolmayan?!

 13. #13
  Gökhan Kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30.06.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  34
  Mesajlar
  776

  Standart

  beyler ben balikesir'e yazliga giderken görmüstüm sehitlik falan vardi bilirmisiniz ecabat-çanakkale feribot arasi ''dur yolcu bilmeden bastigin toprak bir devrin battigi yerdir'' bu söz herseyi özetliyor bence

 14. #14
  TheRapZoNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.09.2004
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  2,130

  Standart

  Her Ulus kendi ulusuyla gurur duyar elbette ama ben Türk olmakla ve serefli namuslu atalarimizin soyundan gelmekle acayip gurur duyuyorum. Üzerinde yasadigimiz sanli topraklarimizin her metrekaresinde atalarimizin ugruna akitmis oldugu topraklarda yasamak ne büyük bir mutluluk..

 15. #15

  Üyelik tarihi
  31.08.2004
  Mesajlar
  350

  Standart  Turk doktor hastenedeki odasinda kagit isleriyle ugrasiyordu. Aniden bi anons geldi ve anonsta soylenen odaya gitti. Odada yasli bi adam yatiyordu. Adamin tansiyonu bakmak icin kolunu tuttu ve cok sasirdigi bisey gordu. Adamin kolunda dogme vardi. Fakat ilginc olansa bu dovmenin turk bayragi olmasiydi. Turk doktor sordu Turkmusunuz diye. Adam hayir dedi. Doktor peki o zaman kolunuzda neden turk dovmesi var diye sordu ve adam anlatmaya basladi.


  Canakkale savasinda turklere karsi savasiyordum. turkler bize gore cok gucsuzduler. Ne savasacak malzemeleri nede yiyecek erzaklari vardi. fakat buna ragmen bi adim bile ilerleyemiyorduk. hepimiz cok sasirmistik. derken yakinimda bi yerde bi top patladi. gozumu actigimda esir dusmustum. ve gercekten cok korkmustum cunku bize anlatilanlara gore turkler cok kotu ve gaddardi. kesin olerum kurtulamam dedim kendi kendime. Fakat hicde sandigim gibi olmadi. Askerlerin kendilerine yetecek kadar ilaclari yoktu fakat kendi yaralarini degil benim yaralarimi sardilar. Yeterli yemek olmamasina ragmen kendileri degil bana yemeklerini verdiler. ve tum bunlar karsisinda insanligimdan ve kendimden utandim. kendime ben nasil boyle bi millete karsi savasiyorum diye sordum. savas bittiginde serbest birakildim ve ulkeme dondum ve dondugumde yaptigim ilk sey koluma turk bayragi dovmesi yaptirmak oldu. ya evlat yillar once hayatimi turk askerleri kurtardi simdide turk doktoru kurtarmaya calisiyor dedi. ve gunlerden bi gun doktora senden bisey istiyorum dedi. doktorda tabiki soyleyin dedi. yasli adam musluman olma istiyordu ve turk doktor bunu duyunca cok sevinmisti. musluman olduktan sonra turk doktor ona bir kuran hediye etti. ve yine bir gun turk doktor odasinda calisirken anons yapildi ve turk doktordan yasli adamin odasina gitmesi istendi. turk doktor alel acale adamin odasina gitti ve odaya girdiginde gordugu manzara karsisinda dayanamayip aglamaya basladi


  yasli adam olmustu. fakat asil ilginc olan ise oldugunde kurani tutup kalbinin ustune koymasi ve dovme yaptirdigi kolunu turk bayragi uste gelecek sekilde yatagin uzerine koymasiydi.


  gelde turk olmakla gurur duyma 16. #16
  TheRapZoNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.09.2004
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  2,130

  Standart

  Alıntı Firtina28 Nickli Üyeden Alıntı


  yasli adam olmustu. fakat asil ilginc olan ise oldugunde kurani tutup kalbinin ustune koymasi ve dovme yaptirdigi kolunu turk bayragi uste gelecek sekilde yatagin uzerine koymasiydi.


  Gerçekten çok etkileyici

 17. #17
  olimpus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Yaş
  48
  Mesajlar
  197

  Standart

  Mehmet Akif Ersoy - Çanakkale Sehitlerine

  Su Bogaz Harbi Nedir? Var mi ki dünyada esi?
  En kesif ordularin yükleniyor dördü besi,

  Tepeden yol bularak geçmek için Marmara?ya
  Kaç donanmayla sarilmis ufacik bir karaya,

  Ne hayasizca tahassüd ki ufuklar kapali!
  Nerde-gösterdigi vahsetle ?bu: bir Avrupali?

  Dedirir-yirtici, his yoksulu, sirtlan kümesi
  Varsa gelmis, açilip mahbesi, yahut kafesi!

  Eski Dünya, Yeni Dünya bütün akvam-i beser
  Kayniyor kum gibi, Mahser mi, hakikat mahser.

  Yedi iklimi cihanin duruyor karsinda,
  Osrtralya?yla beraber bakiyorsun ; Kanada!

  Çehreler baska, lisanlar, deriler rengarenk.
  Sade bir hadise var ortada : Vahsetler denk.

  Kimi Hindu, kimi Yamyam, kimi bilmem ne bela...
  Hani tauna da zuldür bu rezil istila...

  Ah o yirminci asir yok mu, o mahluk-i asil,
  Ne kadar gözdesi mevcut ise hakkiyle sefil,

  Kustu Mehmetçigin aylarca durup karsisina;
  Döktü karnindaki esrari hayasizcasina,

  Maske yirtilmasa hala bize affetti o yüz ...
  Medeniyet denilen kahbe, hakikat yüzsüz.

  Sonra mel?undaki tahribe müvekkel esbab,
  Öyle müthis ki: Eder her biri bir mülkü harab.

  Öteden saikalar parçaliyor afaki;
  Beriden zelzeleler kaldiriyor a?maki;

  Bomba simsekleri beyninden inip her siperin;
  Sönüyor gögsünün üstünde o aslan neferin.

  Yerin altinda cehennem gibi binlerce lagam,
  Atilan her lagimin yaktigi: Yüzlerce adam.

  Ölüm indirmede gökler, ölü püskürtme de yer
  O ne müthis tipidir: Savrulur enkaaz-i beser...

  Kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,
  Bosanir sirtlara, vadilere, sagnak sagnak.

  Saçiyor zirha bürünmüs de namerd eller,
  Yildirim yaylimi tufanlar, alevden seller.

  Veriyor yangini, durmus da açik sinelere,
  Sürü halinde gezerken sayisiz tayyare.

  Top tüfekten daha sik, gülle yagan mermiler...
  Kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler!

  Ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmindan;
  Alinir kal?a mi gögsündeki kat kat iman?

  Hangi kuvvet onu, basa, edecek kahrina ram?
  Çünkü te?sis-i ilahi o metin istihkam.

  Sarilir, indirilir mevki?-i müstahkemler,
  Beserin azmini tevkif edemez sun?-i beser;

  Bir gögüslerse Huda?nin edebi serhaddi;
  ?O benim sun?-i bediim, onu çignetme? dedi.

  Asim?in nesli... diyordum ya... nesilmis gerçek:
  Iste çignetmedi namusunu, çignetmeyecek.

  Suheda gövdesi, bir baksana, daglar, taslar...
  O, rukü olmasa, dünyaya egilmez baslar,

  Vurulup tertemiz alnindan, uzanmis yatiyor,
  Bir hilal ugruna, ya Rab, ne günesler batiyor
  !

  Ey, bu topraklar için topraga düsmüs, asker!
  Gökten ecdad inerek öpse o pak alni deger.


  Ne büyüksün ki, kanin kurtariyor Tevhid?i...
  Bedr?in aslanlari ancak, bu kadar sanli idi.

  Sana dar gelmeyecek makber?i kimler kazsin?
  ?Gömelim gel seni tarihe?desem, sigmazsin.

  Herc ü merc ettigin edvara da yetmez o kitab...
  Seni ancak ebediyetler eder istiab.

  ?Bu, tasindir? diyerek Ka?be?yi diksem basina;
  Ruhumun vayhini duysam da geçirsem tasina;

  Sonra gök kubbeyi alsam da, rida namiyle;
  Kanayan lahdine çeksem bütün ecramiyle;

  Mor bulutlarla açik türbene çatsam da tavan;
  Yedi kandilli Süreyya?yi uzatsan oradan;

  Sen bu avizenin altinda, bürünmüs kanina;
  Uzanirken, gece mehtabi getirsem yanina,

  Türbedarin gibi ta fecre kadar bekletsem;
  Gündüzün fecr ile avizeni lebriz etsem;

  Tüllenen magribi, aksamlari sarsam yarana...
  Yine bir sey yapabildim diyemem hatirina.

  Sen ki, son ehl-i salibin kirarak savletini,
  Sarkin en sevgili sultanini Salahaddin?i,

  Kiliç Arslan gibi iclaline ettin hayran...
  Sen ki, Islam?i kusatmis, boguyorken hüsran,

  O demir çemberi gögsünde kirip parçaladin;
  Sen ki, ruhunla beraber gezer ecrami adin;

  Sen ki, a?sara gömülsen tasacaksin... Heyhat,
  Sana gelmez bu ufukalar, seni almaz bu cihat...

  Ey sehid oglu sehid, isteme benden makber,
  Sana agusunu açmis duruyor Peygamber.


 18. #18

  Üyelik tarihi
  11.11.2004
  Nereden
  Avrupa Diğer
  Mesajlar
  238

  Standart  mekanlari cennet olsun


  bu vatan icin canlarini verdiler


  bu guzel vatani bizlere hediye ettiler.

 19. #19

  Üyelik tarihi
  01.06.2004
  Mesajlar
  160

  Standart

  Alıntı crossfire Nickli Üyeden Alıntı


  "Türkler öldürülebilir fakat esir edilemezler" Napolyon


  Allah rahmet eylesin... Sehitler olmez Vatan bolunmez.

 20. #20
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır Salih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2004
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,484

  Standart  Cenab-i Allah onlardan gani gani razi olsun...Mekanlari Cennet olsun...


  Saygilarimla...

 21. #21
  Guests
  Ziyaretçi

  Standart  Bayraklari bayrak yapan üstündeki kandir


  Toprak eger ugrunda ölen varsa vatandir


  Vatan sagolsun...

 22. #22
  #10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  33
  Mesajlar
  4,213

  Standart

  canakkale sehitlerine

  su bogaz harbi nedir? var mi ki dünyada esi?

  en kesif ordularin yükleniyor dördü besi,

  -tepeden yol bularak geçmek için marmara?ya

  kaç donanmayla sarilmis ufacik bir karaya,

  ne hayasizca tahassüd ki ufuklar kapali!

  nerde-gösterdigi vahsetle ?bu: bir avrupali?

  dedirir-yirtici, his yoksulu, sirtlan kümesi

  varsa gelmis, açilip mahbesi, yahut kafesi!

  eski dünya, yeni dünya bütün akvam-i beser

  kayniyor kum gibi, mahser mi, hakikat mahser.

  yedi iklimi cihanin duruyor karsinda,

  osrtralya?yla beraber bakiyorsun ; kanada!

  çehreler baska, lisanlar, deriler rengarenk.

  sade bir hadise var ortada : vahsetler denk.

  kimi hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela...

  hani tauna da zuldür bu rezil istila...

  ah o yirminci asir yok mu, o mahluk-i asil,

  ne kadar gözdesi mevcut ise hakkiyle sefil,

  kustu mehmetçigin aylarca durup karsisina;

  döktü karnindaki esrari hayasizcasina,

  maske yirtilmasa hala bize affetti o yüz ...

  medeniyet denilen kahbe, hakikat yüzsüz.

  sonra mel?undaki tahribe müvekkel esbab,

  öyle müthis ki: eder her biri bir mülkü harab.

  öteden saikalar parçaliyor afaki;

  beriden zelzeleler kaldiriyor a?maki;

  bomba simsekleri beyninden inip her siperin;

  sönüyor gögsünün üstünde o aslan neferin.

  yerin altinda cehennem gibi binlerce lagam,

  atilan her lagimin yaktigi: yüzlerce adam.

  ölüm indirmede gökler, ölü püskürtme de yer

  o ne müthis tipidir: savrulur enkaaz-i beser...

  kafa, göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el, ayak,

  bosanir sirtlara, vadilere, sagnak sagnak.

  saçiyor zirha bürünmüs de namerd eller,

  yildirim yaylimi tufanlar, alevden seller.

  veriyor yangini, durmus da açik sinelere,

  sürü halinde gezerken sayisiz tayyare.

  top tüfekten daha sik, gülle yagan mermiler...

  kahraman orduyu seyret ki bu tehdide güler!

  ne çelik tabyalar ister, ne siner hasmindan;

  alinir kal?a mi gögsündeki kat kat iman?

  hangi kuvvet onu, basa, edecek kahrina ram?

  çünkü te?sis-i ilahi o metin istihkam.

  sarilir, indirilir mevki?-i müstahkemler,

  beserin azmini tevkif edemez sun?-i beser;

  bir gögüslerse huda?nin edebi serhaddi;

  ?o benim sun?-i bediim, onu çignetme? dedi.

  asim?in nesli... diyordum ya... nesilmis gerçek:

  iste çignetmedi namusunu, çignetmeyecek.

  suheda gövdesi, bir baksana, daglar, taslar...

  o, rukü olmasa, dünyaya egilmez baslar,

  vurulup tertemiz alnindan, uzanmis yatiyor,

  bir hilal ugruna, ya rab, ne günesler batiyor!


  ey, bu topraklar için topraga düsmüs, asker!

  gökten ecdad inerek öpse o pak alni deger.

  ne büyüksün ki, kanin kurtariyor tevhid?i...

  bedr?in aslanlari ancak, bu kadar sanli idi.

  sana dar gelmeyecek makber?i kimler kazsin?

  ?gömelim gel seni tarihe?desem, sigmazsin.

  herc ü merc ettigin edvara da yetmez o kitab...

  seni ancak ebediyetler eder istiab.

  ?bu, tasindir? diyerek ka?be?yi diksem basina;

  ruhumun vayhini duysam da geçirsem tasina;

  sonra gök kubbeyi alsam da, rida namiyle;

  kanayan lahdine çeksem bütün ecramiyle;

  mor bulutlarla açik türbene çatsam da tavan;

  yedi kandilli süreyya?yi uzatsan oradan;

  sen bu avizenin altinda, bürünmüs kanina;

  uzanirken, gece mehtabi getirsem yanina,

  türbedarin gibi ta fecre kadar bekletsem;

  gündüzün fecr ile avizeni lebriz etsem;

  tüllenen magribi, aksamlari sarsam yarana...

  yine bir sey yapabildim diyemem hatirina.

  sen ki, son ehl-i salibin kirarak savletini,

  sarkin en sevgili sultanini salahaddin?i,

  kiliç arslan gibi iclaline ettin hayran...

  sen ki, islam?i kusatmis, boguyorken hüsran,

  o demir çemberi gögsünde kirip parçaladin;

  sen ki, ruhunla beraber gezer ecrami adin;

  sen ki, a?sara gömülsen tasacaksin... heyhat,

  sana gelmez bu ufukalar, seni almaz bu cihat...

  ey sehid oglu sehid, isteme benden makber,

  sana agusunu açmis duruyor peygamber.

 23. #23
  TheRapZoNe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.09.2004
  Nereden
  Trabzon
  Mesajlar
  2,130

  Standart

  Alıntı crossfire Nickli Üyeden Alıntı


  "Türkler öldürülebilir fakat esir edilemezler" Napolyon


  + paroLa 61


  ____________


  + NapoLyon :Türklere maglup ola ola galip gelmesini ögrenecegim.

 24. #24
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16.07.1999
  Nereden
  İzmir
  Yaş
  40
  Mesajlar
  25,829

  Standart  Bu mesajlardan sonra diyebilecegim tek sey.


  "NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE"

 25. #25

  Standart  arkada?lar... ben okulum olan Tevfik Serdar Anadolu Lisesi'nin gezisine kat?ld?m... en k?sa sürede resimleri buraya ta??maya çal??aca??m... Seyid onba??'n?n gerçek resmi hariç hepsi kendi kameramdan çekilmedir...


  bir çok resim var elimde... hepsini aktarmam zor olur ama büyük bir k?sm?n? aktar?r?m...Edited by: yattara11

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Orduspor
  Konu Sahibi CAFER ÖZER Forum Türk Futbolu
  Cevap: 1514
  Son Mesaj : 27.10.2020, 16:53
 2. BMN l Çanakkale Temsilciligi
  Konu Sahibi saffet17 Forum BMN Organizasyonları & İl Temsilcilikleri İletişim Forumu
  Cevap: 70
  Son Mesaj : 07.12.2016, 15:40
 3. Ibrahim Altinsay..Çanakkale içinde
  Konu Sahibi kuzey_lee Forum Ulusal ve Yerel Medya & BMN Yazıları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 31.05.2006, 13:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •