Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Istatistiklerle 2005-2006 Sezonu

The Londoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Gecen sezon sonunda da benzer bir baslik acip, Trabzonspor acisindan sezonunun rakamsal ve istatistiksel ozetini ve onceki yillarla karsilastirmasini yapmistim. Rakamlar, sampiyon olamasakta istatistiksel veriler acisindan gectigimiz sezonun (sampiyonluk kazandigimiz 6 yil da dahil olmak uzere)tarihi 1995-1996sezonundan sonra Turkiye 1. Ligi tarihimizin en basarili ikinci sezonu oldugunu ortaya koymustu. Hatta bunun neticesinde camiada olusan iyimser hava beklentileri artirmis, 2005-2006 sezonu icin tarafli tarafsiz (Ali Sen dahil!)bircok kisinin en buyuk sampiyon adayi olmustuk. Gelin gorun ki, Anarthosis faciasiyla baslayan cokus sureci, arkasindan hic hatirlamak istemedigimiz felaketler ve basarisizliklar silsilesinigetirdi.Sonuc olarak, ligi 4. bitirip UEFA kupasina katilma hakki elde etmemize ragmen, en kotu sezonlarimizdan birini yasadik.

Karsilastirmanin kolay olmasi icin ligin 18 takimla oynanan son 12 sezonun verilerine gore olusan tablo asagidadir:

Sezon Sira O G B M A Y Puan AV
    2005-2006 4 34 15 7 12 51 42 52 9
    2004-2005 2 34 24 5 5 73 29 77 44
    2003-2004 2 34 22 6 6 60 38 72 22
    2002-2003 7 34 13 12 9 44 33 51 11
    2001-2002 13 34 11 7 16 49 60 40 -11
    2000-2001 5 34 17 7 10 69 52 58 17
    1999-2000 6 34 15 8 11 47 41 53 6
    1998-1999 4 34 17 7 10 48 37 58 11
    1997-1998 3 34 19 9 6 68 42 66 26
    1996-1997 4 34 22 6 6 73 33 72 40
    1995-1996 2 34 26 4 4 79 24 82 55
    1994-1995 2 34 23 7 4 80 28 76 52

Son 12 yilin verilerine gore bu sezon;

• Siralama acisindan en iyi 6. sezonumuz olmasina ragmen, 4. oldugumuz 1996-1997 ve 1998-1999 sezonlariyla karsilastirdigimizda en dusuk puanla 4. oldugumuz sezon. 1996-97 sezonunda 72 puan, 22 galibiyet, 73 gol ve +40 averajla 4. olmusuz! 1998-99`da ise 58 puanla 4. olmusuz.
    • Toplam puanimiz (52) acisindan en kotu 3. sezonumuz. Besiktas`i yenip ligi 3. bitirmis olsaydik en kotu 3. olacaktik. Lakin Besiktas bizi son macta yenerek bu unvani bize kaptirmamis oldu. Allah onlardan razi olsun
    • Lig sampiyonuyla aradaki puan farki (31) acisindan yine en kotu 3. sezonumuz oldu. 14. bitirerek son anda ligde kaldigimiz 2001-2002 sezonunda sampiyonun 38 puan gerisinde yer almistik, ertesi yil da bu fark 34 puan olmustu.
    • Elde ettigimiz galibiyet sayisi (15) acisindan en kotu 3. sezonumuz. Maclarimizin sadece % 44`unu kazanabilmisiz. Gecen yil galibiyet oranimiz % 71`di.
    • Aldigimiz yenilgi (12) acisindan dusme tehlikesi yasadigimiz 2001-2002 sezonundan (16) sonraki en kotu ikinci sezonumuz. Bir baska deyisle bu sezon oynadigimiz maclarin % 35`ini kaybetmisiz. Bu berbat istatistige ragmen ligi 4. bitirip UEFA`ya katilmamizi ancak dogaustu guclerle izah edebiliriz herhalde!
    • Yedigimiz gol sayisi (42) acisindan encok gol yedigimiz3. sezonumuz.
    • Averaj (+9) olarakta en kotu 3. sezonumuz.
    • [/list]

Yukaridaki rakamlarla daha bircok karsilastirma yapip, ilginc neticelere ulasabiliriz ama ben simdilik kisa kesmeyi tercih ediyorum.Edited by: The Londoner

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Degerli kardesimöncelikle bu çalismaiçin tesekkür ederim.Bu sene çizdigimizolumsuz tabloya ragmen 4.lügümüzü ve UEFA'ya kalisimizi ben dogaüstü güçlerle degil ligde mücadele edentakimlarimizin istikrarsizligi ve kalitesiziligi ile iliskilendiriyorum.

ozcan_asanoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

tesekkürler öncelikle..anlasilan o ki en kötü 3-4 sezonlarimizdan birini yasadik..

umarim en kötü sezonumuz bu olmustur..

zafercalikoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

iyi is basarmisiz,

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Hepimiz biliyoruz ki Trabzonspor sampiyon olmak istiyorsa;

1) Yedigimiz gol sayisi 30 golün altina inmek zorunda. 2) Toplamda 26 kez galip gelmemizsart 3) Kendi sahamizdaki puan kaybimiz7 puani geçmemeli. Ve herseyden öncesi bu takim kazanmaya alismali...

Nereden
    İstanbul

Alıntı Külünkoglu Nickli Üyeden Alıntı

1) Yedigimiz gol sayisi 30 golün altina inmek zorunda. 2) Toplamda 26 kez galip gelmemizsart

Bunlarin da bilimsel izahi var.[img]smileys/smiley2.gif[/img]Son 12 yil sampiyon olan takimlarin ortalama istatistikleri soyle:

G B M A Y Puan
    24.5 6.1 3.4 78.9 30.1 79.6

Bu verilere gore; sampiyonluk icin mutlaka 80 puani yakalamak gerektigi ve yenilgi sayisinin 3`u gecmemesi gerektigi de soylenebilir. Tabiki bunlar genelleme. Mesela, Fener gecen yil 6 mac kaybetmis ama bunu 26 mac kazanarak dengelemis. Benzer ornekler cogaltilabilir. Lakin yukaridaki ortalamalar sampiyon olabilmek icin gerekli ipuclarini veriyor.

Nereden
    İstanbul

ek olarak, bu sene de gösterdi ki derbi maçlardan ziyade diger maçlar çok daha önemli..

yani futbolcu (ve camia) büyük maçlara tam konsantre olup maç kaybettiginde yikilip mahvolmayacak bir sonraki anadolu takimi maçina ayni ciddiyetle çikacaktir..

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Diger maçlar tabii ki önemli.Tüm maçlar birbirinden önemli.Fakat sampiyonluktaki rakiplerinizle olasi birikili averajhesabinida gözden kaçirmamak gerekiyor.

Nereden
    İstanbul

Bir baska onemli istatistik,ic saha performansimiz:

Bu sezon icerideki maclarda28 puan toplayabilmisiz. Bir baska ifadeyle 23 puan kaybetmisiz. Dahasi iceride oynadigimiz maclarin % 50`sini bile kazanamamisiz: 17 macta 8 galibiyet ve 5 yenilgi almisiz.

Sampiyon olabilmek icin iceride mumkun oldugunca puan kaybetmemek gerekiyor. Mesela gecen yil deplasman sampiyonu oldugumuz halde, evinde cok basarili olan Fener`in gerisinde kaldik. Ozetle, deplasman basarisi da onemli olmakla birlikte ic saha performansi sampiyonu belirliyor.

Hüseyin Çümen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Külünkoglu Nickli Üyeden Alıntı

1) Yedigimiz gol sayisi 30 golün altina inmek zorunda. 2) Toplamda 26 kez galip gelmemizsart 3) Kendi sahamizdaki puan kaybimiz7 puani geçmemeli. Ve herseyden öncesi bu takim kazanmaya alismali...

çok dogru metin abi birde derbilerden en az 9 puan çikartmak gerek maddesi koyabiliriz dediklerinin yanina

Atay Aktug ve Senol ardindan Vahid birde bazi futbolcular disinda bir kaç amotör futbolcunun eseri...

kutoz
    Ziyaretçi

Buna benzer bir baslikta ben açmayi düsünüyordum. Sevgili The Londoner, baska bir açidan degerlendirme yaparak, yelpazeyi genisletmistir. Kendisine tesekkür ediyorum. Iste buda benim bu yila dair analizim,
    fficeffice" />

MÜSABAKA[/B]

DEGERLENDIRME[/B]

SONUÇ[/B]

PUAN KAYBI[/B]

Sivasspor-TRABZONSPOR[/B]

1-0[/B] öne geçen Trabzonspor

2-1 Maglup

3[/B]

Samsunspor-TRABZONSPOR[/B]

3-1 Maglup

3[/B]

TRABZONSPOR[/B]-Gençlerbirligi

1-1 Beraberlik

2[/B]

Fenerbahçe-TRABZONSPOR[/B]

1-0[/B] ve 2-1[/B] öne geçen Trabzonspor

2-2 Beraberlik

2[/B]

TRABZONSPOR[/B]-Ankaraspor

2-0[/B] öne geçen Trabzonspor

3-2 Maglup

3[/B]

Kayserispor-TRABZONSPOR[/B]

2-0[/B] öne geçen Trabzonspor

4-2 Maglup

3[/B]

TRABZONSPOR-[/B]Galatasaray

1-1 Beraberlik

2[/B]

TRABZONSPOR-[/B]Konyaspor

2-1 Maglup

3[/B]

TRABZONSPOR-[/B]Fenerbahçe

3-2 Maglup

3[/B]

TOPLAM PUAN KAYBI[/B]

24[/B]

SUANKI PUAN DURUMU[/B]

Takim

P

Pts

1.G.Saray

34

83

2.F.Bahçe

34

81

3.Besiktas

34

54

4[/B].Trabzonspor[/B]

34[/B]

52[/B]

ÖNE GEÇTIGIMIZ MAÇLAR LEGIMIZE BITSEYDI OLUSAN PUAN DURUMU[/B]

Takim

P

Pts

1.G.Saray

34

82

2.F.Bahçe

34

75

3.Trabzonspor[/B]

34[/B]

73[/B]

Yukaridaki tabloyu, devre arasinda da yayimlamis konu hakkindaki görüslerinizi ve yorumlarinizi almistim. ?Halamin biyigi olsaydi, amcam olurdu?[/I][/B] türünden yorumlarda olabilir tabiî ki. Sonuç itibariyle, olan olmustur. Benim bu tabloyu yayinlamamdaki amaçsa, öne geçtigimiz müsabakalarda skoru koruyamamanin nelere mâl oldugunu göstermektir. Bu tabloda kaybedilen puanlar sadece öne geçtigimiz müsabakalari içermektedir. Bunlara, iç sahada aldigimiz basit maglubiyet ve beraberlikleri (V.Manisa (0-2), K.Erciyes (0-0), Sivas (0-0) Toplam kayip puan 7[/B])[/I] eklersek, puan cetvelindeki yerimizi varin siz hesaplayin.

Futbol böyle bir oyundur. Bazen, bu tür istatistiki bilgiler üzerinden de ders çikarilabilir. Kadro olustururken bile bunlar göze alinmalidir. Takimin bir sekilde gol attigi düsünülecek olursa, orta saha ve defans kurgusunun takviyeye ihtiyaci oldugu asikardir. Bunlara ilaveten, forvete de yetenekli bir golcü sezon öncesi alinmis olsaydi, bugün sampiyonluk sarkilarini söyleyen taraf, bizler olacaktir.

Futbol takimimizin, bir yillik performansi yukarida oldugu gibidir. Peki taraftarimiz bu yil sinifi geçebildi mi? Öncelikli olarak taraftarlarimizi fair play çerçevesinde degerlendirmek istiyorum. Bu yil gerek iç saha, gerekse dis sahada, fair play kriterlerine aykiri hareket ettigine karar verilerek, kulübümüze verilen ceza tablosu, Istanbul takimlariyla mukayeseli olarak asagida oldugu gibidir.

S.NO[/B]

KULÜP ADI[/B]

ALDIGI CEZANIN NEVI[/B]

ALDIGI CEZA[/B]

1.

GALATASARAY

PARA CEZASI

400.5 BIN YTL[/B]

1 SEYIRCISIZ OYNAMA[/B][/B]

2.

FENERBAHÇE

PARA CEZASI

290 BIN YTL[/B]

2 SEYIRCISIZ OYNAMA[/B][/B]

3.

BESIKTAS

PARA CEZASI

209 BIN YTL[/B]

4.[/B]

TRABZONSPOR[/B]

PARA CEZASI[/B]

176 BIN YTL[/B]

1 SAHA KAPAMA[/B]

[/B]

Bu tablodan da anlasilacagi üzere, geçen yila nazaran taraftarimizin biraz hirçinlastigini görüyoruz. Taraftarlarimizi bu tür davranislara iten sebepse, saha sonuçlaridir. Bu sezon öne geçip de kaybettigimiz puanlar göz önüne alindigin, taraftarin sinirsel olarak tükenme, tüketilme noktasina getirildigi de bir gerçektir. Çünkü yine ayni taraftar, normal maglubiyetlerde rakip takimi alkislayarak, Mavi Bayrak ödülü ile taçlandirilmis taraftardir. Buradan da anlasilacagi üzere, rakip takima degil de, kendi futbolcumuza karsi yapilan bir sitem söz konusudur. Gönül ister ki, bunlari da minimize edip, inandigimizda yolda yürüyüsümüze hep beraber devam etsek.

Taraftarlarimizin, taraftar olarak görevi tribüne gidip takimi desteklemesi midir? Bana göre, bu görevlerin ilk birinci sirasinda yer almaktadir. Ama, bu görevin altinda baska maddelerde vardir. Bunlar; Kulübe üye olmak, Trabzonspor Dergisini almak, Lisansli ürünleri kullanmak vb. Tabi ki bunlar maddiyata dayanan görevler. Ama yine de bu bilince sahip olmak, yarin ki kazanimlarla yapilmasi gereken bir ödev olarak yerini korumalidir.

Izmir?de Sn.Ibrahim HACIOSMANOGLU [/B]ile yaptigimiz sohbetten kalanlarsa ana fikriyle asagidadir.

· Stad, Besirli tarafinda sahilde bulunan Balikçi Dede Restoran?in önüne yapilmakta olan dolgu alanina yapilacak. Proje bu sekilde hazirlanmakla birlikte kapasitenin 35-40 bin kisilik olacagi.
    · Futbolcu ve aileleriyle ilgilenecek bir birim kurularak, hayata geçirilecek.
    · Taraftar temsilcilerinin, muhatap olacagi bir yönetici belirlenecek.
    · Iki menejer görevlendirilip, futbol profesyonel ellere birakilarak yöneticiler sadece kulüp yönetimiyle ilgilenecek.
    · Kulüp içerisinde, basiretsiz görevlilerin görevine son verilerek, Trabzon?a yakisir isimlerle yola devam edilecek.
    · TS Club, formalari artik üretilmeyecek. TS Club, sadece diger ürünleri üretmeye devam edecek. Yeni sezonda Lotto ile yola devam edilecek. (Bunu BMN.de ilk duyuran, kuzey_lee?ydi)
    · Basinda çikan transfer haberlerine fazla kulak asmamamiz gerektigini, transfer için anlasilacak Teknik Direktör bekleniyor.
    · Lucescu, sampiyonlugu kaybederse ?ki kazan- onunla anlasilacagi.

Yukaridaki açiklamalar, kisa süre zarfinda bizlerin yönelttigi sorulara karsilik verilmistir. Taraftarin muhatap olacagi bir yöneticiyi özellikle istedim. Ne zaman kulübü arayip, arkadaslarimizla yapacagimiz organizasyon için fikir danismak istesek, kulüpte bir yöneticimize ulasamamaktayiz. Yetkili birisiyle görüsmek istedigimde ise, Medya Iletisim Sorumlusu Altug Atalay?a bagladilar beni. Altug beyin yetkisinin medya-iletisim çerçevesinde oldugu düsünülecek olursa, maalesef sorunlarimiza hiçbir zaman çözüm bulamadik.

Izmir?den çikinimda kalanlar bunlar?

Nereden
    İstanbul

tesekkürler kutoz kardesim...

stadin ikinci bir yere yapilmasi fikri çok mantikli ve akillica bence..simdiki yer öyle düsünüldügü gibi bir stadi kaldiramazdi, sehiriçi zaten felç durumda..

besirli de çok iyi bir seçim..biz küçükken merkezden besirliye yürüme denize,gezmeye giderdik..yani orasi sehir içi sayilir..40 bin olursa da normal..

transfer haberlerini merakla bekliyoruz zaten ve güvenmek istiyoruz yönetime..

lotto hayirli olsun..

luce olmasa bile en az onun kadar iyi birini alacaklardir..

kutoz
    Ziyaretçi

Unutmadan; ibrahim Haciosmanoglu'na Fatih ve Gökdeniz için teklif gelirse, yönetim kurulumuzun düsüncesi ne olur diye sorduk. Kendisi'de, "Gitmek isteyeni tutmayiz dedi" Hatta, agzinin içinde bir türlü söyleyemedigi ama benim hissettigim birseyde, "Formadir bizim için önemli, kim gitmek isterse gider" söylemiydi.

Hazir yeri gelmisken, bir sikintimiz oldugunda kendisine ulasmamiz için bizlere telefon numarasini veren Sn.Ibrahim HACIOSMANOGLU'na da bu vesileyle tesekkür ediyorum.

iste böyle olmali taraftarla yönetici iç içe olmali birlik olmaliyiz o zaman basari gelir çünkü biz parayla sanla söhretle sikeyle sampiyon olamayiz.biz ruhumuzla ancak sampiyon oluruz..neyse bir sezon bitti bakalim ne olacak gelecek sezon.....

Naim
    Ziyaretçi

Bende bu Güzel konusmayla yüregimize su serpen Haciosmanogluna ve bu konusmalari buraya tasiyan KUTOZ Dostumuza çok tesekkür ederim
    TS clup olayindan nike için degilde Lotto için vazgeçmeleri bence ticari olarak dogru bir karar oldu nike güzel olabilir ama çok pahali olacakti bu vesile ile lottodan iyi bir miktar sponsorluk parasi ve güzel tasarimlar bekliyoruz uygun fiyatlara [img]smileys/smiley17.gif[/img]
    ve yönetim asla TS clup Magzalarini ve ve konspeti öldürmememli

Hüseyin Çümen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

kutoz harikasin ama biraz aci verici bi istatistik nekadar çok maç yitirmisiz önde olupta[img]smileys/smiley19.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Alıntı kutoz Nickli Üyeden Alıntı

Buna benzer bir baslikta ben açmayi düsünüyordum. Sevgili The Londoner, baska bir açidan degerlendirme yaparak, yelpazeyi genisletmistir. Kendisine tesekkür ediyorum. Iste buda benim bu yila dair analizim,

Sevgili Kutoz, ben de analiz ve istatistiklerinle yaptigin katkiya tesekkur ediyorum. Bu tur calismalari forum/site icinde uygun bir yerde toplayarak arsivleyebilecek ve istenildiginde kolaylikla ulasilmasini saglayacak istatistik merkezi gibi formul uretilirsefaydali olur diye dusunuyorum. Topikler zaman icinde guncelligini yitirince bu bilgiler de arada kaynayip gidiyor ve arandiginda tekrar bulmak da kolay olmuyorcunku. Site yoneticilerimize duyurulur.

Colakoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

The Londoner birsey sorucam dikkatimi cekti,ama sorumun arkasindan bi
    artniyet falan arama gercekten sadece dikkatimi cektigi icin soruyorum,
    sen sadece ligler bitip transfer sezonu basladimi ortaya cikiyosun
    galiba yoksa banami öyle geliyo ?? [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Alıntı mission_61 Nickli Üyeden Alıntı
    The Londoner birsey sorucam dikkatimi cekti,ama sorumun arkasindan bi artniyet falan arama gercekten sadece dikkatimi cektigi icin soruyorum, sen sadece ligler bitip transfer sezonu basladimi ortaya cikiyosun galiba yoksa banami öyle geliyo ?? [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Hayir her zaman buradayim ama ayni topiklere girmiyoruz demek ki[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Colakoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

ama transfer sezonunda daha cok yaziyosun[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Alıntı mission_61 Nickli Üyeden Alıntı
    ama transfer sezonunda daha cok yaziyosun[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Yok bu sezon az yazacagim. Kendimizi bu ise kaptirip sonra da hayal kirikligi yasiyoruz. Ben dersimi aldim.[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Egemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

ellerinize saglik

AyhanPe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

neydi o brezilya maceralari[img]smileys/smiley4.gif[/img] hepimiz portekizce ögrenmeye baslamistik..bi yandanda heyacanliydi.[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Oğuzhan Görkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı ölümüne_ts Nickli Üyeden Alıntı
    neydi o brezilya maceralari[img]smileys/smiley4.gif[/img] hepimiz portekizce ögrenmeye baslamistik..bi yandanda heyacanliydi.[img]smileys/smiley36.gif[/img]
    [img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

the londoner ellerine saglik istatikler için
    bu sezon hem takim hem taraftar için bir sabir yiliydi öne geçip kaybedilen maçlar lig basinda kasaba takimina karsi maglup olma bir kaç oyuncunun bireysel hatalari vs. vs.
    ama her zmn tekrarladigimiz gibi
    YENI BIR SEZON YENI BIR SAYFA...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)