Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 21 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: çevre katliaminin faili açiklandi

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

www.pakmaya.com.tr

PAK HOLDING... (UNIFAR)

Istanbul Tuzla?da topraga gömülen zehirli atik dolu varilleri bos araziye tasiyan kamyon soförü, isi nasil yaptiklarini anlatti.

Haber Özel adli televizyon programina konusan soför, yaptiklarinin yasadisi oldugunu bilmedigini ileri sürdü, bu isin karsiliginda 3 bin YTL para verildigini, kendisinin de 250 YTL kazandigini söyledi.

Mehmet Suiçmez adli kamyon soförü 2004 yilinin kasim ayinda, Ali isminde bir hafriyat sirketi sahibi arkadasi is teklif edince hiç tereddüt etmeden kabul ettigini belirtti. Yapacaklari is, UNIFAR adli firmanin ?çöplerini? atmakti.

?Varilleri oraya attigimizda zehirli mi degil mi bilmiyorduk. Kimyasal atik oldugunu bilmiyordum, bize ?erir gider yok olur? dediler. Koku hiç gitmedi?diye konustu.

Arkadasi Ali ile birlikte varilleri, Serafettin adli arkadasinin temin ettigi kamyona yükleyen Mehmet Suiçmez, bir ay boyunca, 10 sefer yaptiklarini her seferde 40 kadar varil tasidiklarini anlatti.

Suiçmez'in aktardiklarina göre UNIFARsirketi aslinda onlardan varilleri gömmelerini istememis.Kamyon soförükendilerine ?varilleri bosaltin sonra da satip degerlendirin? denildigini anlatti.

Bu istek gerçeklesseydi, firma atiklardan geride kanit birakmaksizin kurtulacakti.

?Bosaltirken çok kötü bir koku yayiliyordu. Insanin gücü yetmiyordu bosaltmaya. Kokudan dolayi bosaltma isini biraktim? diyen Suiçmez, yasadisi bir is yaptigini bilmediginde israrli.

Suiçmez, bir varilin patlamasiyla üzerine sivi siçradigini, bunun üzerine kimya mühendisi Emine Hanim?in kendisine ?merak etmeyin artik grip bile olmazsiniz? dedigini söylüyor.

Vicdanen rahatsiz oldugu için ihbarda bulundugunu söyleyen Mehmet Suiçmez, fabrikadan baska kisilerin de atik varilleri aldigini anlatti.

UNIFAR?dan savunma

Çevre ve Orman Bakani Osman Pepe?nin Tuzla'daki zehirli varillerle ilgili suç duyurusunda bulundugu UNIFAR'dan yine savunma geldi.

UNIFAR sirketinden yapilan açiklamada, tesisin her yil Il Çevre Müdürlügü'ne detayli atik raporu verdigi belirtildi. UNIFAR, tesis hakkindaki iddialarin yargisiz infaz oldugu görüsünde.

Açiklamada, UNIFAR?in, Türkiye'nin antibiyotik hammaddesi ihtiyacini karsilayan bir kimya tesisi oldugu belirtilerek, ?üretim sürecimiz, kapasitemizin tamamina yanit verebilen atik aritma tesisimizde sonlanmaktadir? denildi.

Aritma tesisinden çikan en önemli atigin da evsel nitelikli endüstriyel aritma çamuru oldugu ifade edildi.

Tesiste kullanilan hammadde ve atiklarda, fenol gibi kanserojen ve bu boyutta çevreye zarar verici, hastaliklarin ortaya çikmasina, üreme yeteneginin körelmesine veya ...... ve bitkilerin dogal özelliklerinin degismesine neden olabilecek maddeler olmadigi savunuldu.

Bugün 50 varil, 600 çuval çikarildi

Tuzla'daki tehlikeli atik varilleriyle ilgili olarak yapilan kazi çalismalari bugün de devam etti.

Istanbul Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Emin Birpinar, kaziya baslanan Degirmentepe mevkiinde 50 varil ile çesitli kimyasal atiklarin bulundugu 600 çuval çikarildigini bildirdi.

Orhanli'daki Degirmentepe mevkiinde daha önce tespiti yapilan üç noktadan birinde bu sabah baslayan kazi çalismalarina iliskin bilgi veren Birpinar, ''bugün aksam saatlerine kadar yaptigimiz çalismalarda 50 adet 200'er kiloluk varil ile çesitli kimyasal atiklarin bulundugu 600 çuval çikardik'' dedi.

Birpinar, 16 gündür yapilan çalismanin neticesinde çikarilan varil sayisinin 265, taslasmis, plastik kirintilari ve farkli malzemelerle dolu olarak çikarilan çuval sayisinin ise bin oldugunu belirtti.

Birpinar, 6-7 ton agirligindaki 8 kamyon dolusu atigin IZAYDAS'a gönderildigini söyledi.

Ulusal atik tasima formlarina talep artti

Bu arada, ulusal atik tasima boyutunda çalismalar da yapan Il Müdürlügü'ne ciddi bir tasima talebi geldigini belirten Birpinar, ''Il Müdürlügümüzdeki ulusal atik tasima formlarimizin satisinda ciddi artislar var. Iki ay içerisinde sattigimiz formlarda adeta talep patlamasi yasiyoruz. Dolayisiyla insanlar artik islerini ciddiye almaya basladi'' dedi.

Elkatmis: ?IZAYDAS yetersiz?

TBMM Insan Haklarini Inceleme Komisyonu Baskani Mehmet Elkatmisberaberindeki heyetle birlikte Tuzla'daki atik varillerin bulundugu bölgede ve IZAYDAS tesislerinde incelemelerde bulundu.

Tesislerden ayrilislari sirasinda gazetecilere açiklama yapan Mehmet Elkatmis, IZAYDAS tesislerini yetersiz bulduklarini söyledi.

Tesisin daha iyi bir teknolojiyle gelistirilmesi gerektigini ifade eden Elkatmis, IZAYDAS benzeri tesislerin tüm Türkiye'ye yayilmasini arzu ettiklerini belirtti.

Variller 20 martta ortaya çikti

Tuzla'nin Orhanli beldesinde 20 martta topraga gömülü halde çok sayida zehirli varil bulunmus, 8 nisanda varillerdeki atiklarin kanserojen madde içerdigi belirlenmisti

Belde de kisa süre arayla topraga gömülü yeni variller daha bulunmustu. Varillerdeki atiklardan numune alinaraklaboratuvarlara gönderilirken,variller 16 nisan pazar günü debertaraf edilmek üzere IZAYDAS'a gönderilmeye baslanmisti.

Yilda 5 milyon ton tehlikeli atik üretilen Türkiye'de, tesadüfen bulunan variller kimseyi sasirtmamisti çünkü özellikle küçük sanayi tesislerin, maliyetleri bahane ederek atiklarini dogaya biraktigi biliniyordu.

Selman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ben Tuzla'da oturuyorum.Ve bu sahsiyetleri babamin isi dolayisiyla taniyorum.Olaylari filan hepsini bir kenara koyalim.Türkiye günlerdir bunlari konusuyor sadece.

Sizlere sunu söyleyeyim.Bunlari yapan adamlar su an serbest ve ellerini kollarini sallaya sallaya yüzleri kizarmadan yasadiklari bölgede hayatlarini devam ettiriyorlar.

eys_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep

bunlar buzdaginingörünen kismidaha neler görecegiz kimbilir...

Nereden
    İstanbul

Bu arazi Sabiha Gökcen Havalimani'nin hemen yani ve oldukça bos bir arazi.Epey sey çikar diye tahmin ediyorum.

Hasan Cubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Valllahi onu bunu bilmem de olan gene vatana oluyor , ne dogaya sahip cikarlar ne yasliya ne kücüge nedir yahuuu bizim cektigmiz neden böyleyiz neden hakimizlan calisarak kazanmiyoruz .
    Futbolda olsun nerde olursa olsun heryerde ayni oyunlar .
    Aklimizi basimizi toplayip bir düsünelim bence hata bizdemi yoksa bizdemi diye. Türkiyeni hali hicde iyiye gitmiyor .

bunlarida birakirsak, abd nin ve diger nükleer güçlerin binlerce varil pis atiklari ülkemize atiliyor [img]smileys/smiley7.gif[/img]

sümela61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

burada hayat ucuz... burasi Türkiye...

daha fazla söze gerek yok sanirim...

kutoz
    Ziyaretçi

Tehlikenin farkindamisiniz!

Recep Çaltepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Millet olarak en kötü huylarimizdan bir tanesi de balik hafizaliligimiz. Maalesef yine unutacagiz bu olaylari ve failleri ve birileri yine mezarimizi kazip içine varil doldurmaya devam edecek.

Bu ülkede hayatta kalmak artik bir sanat haline dönüsüyor.

Nereden
    İstanbul

Isin bir baska üzücü tarafi.Bunlari yapanlarin üçüde Trabzon'lu[img]smileys/smiley11.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hayat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Oooh ne güzel ucuza atiklardan kurtuldum.Çevreymis insan sagligiymis bana ne ben parama bakarim.Yakalansamda alacagim ceza cerez parasi.(bu konuda malesef haklilar.)Ben isimi,parama bakarim benden sonrasi tufan zihniyeti devam ettikçe basimiza gelmeyen kalmiyacak.

Bu herseyim para diyen bu zavallilara sorsan insanlari ,ülkeyi onlardan seven olmaz.Ama is kar olunca insanlari zehirlemenin bir sakincasi yok.

Varillerin bulundugu yerden 15 dak. uzaktaki Dilova'sinda kanser vakalari Türkiye ortalamasinin 2,5 kati ortaya çikti.(Kim bilir daha ne zarari ortaya çikacak)Tamam çevreye acimadin(Her yeri bu sekilde kirletirsek nerede yasiyacagiz-tabi yasaya bilirsek- orada yasayanlarada mi acimadin be vicdansizlar.

ts_kolik 3'nünde Trabzonlu oldugunu yazinca öfkem daha da büyüdü.Trabzonlu olupta ailesinden birini yada tanidigi kanserdenkaybetmeyen yoktur.Bu durum da bu iletin nasil insani kemirdigini,karsindakinin nasil aci içinde kivrandigini(elinden dua etmek ve moral vermeye çalismak disindan bir sey gelmesin)görmelerine ragmen git para için çevreyi,insanlari zehirle.Lafin bittigi yer bu oluyor herhalde..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Alıntı ts_kolik Nickli Üyeden Alıntı
    Isin bir baska üzücü tarafi.Bunlari yapanlarin üçüde Trabzon'lu[img]smileys/smiley11.gif[/img]

hadi beeeeeeeeeeeeee

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

bu ülkede yasamak mucizee

Nereden
    İstanbul

Alıntı lazikopat61 Nickli Üyeden Alıntı

Alıntı ts_kolik Nickli Üyeden Alıntı

hadi beeeeeeeeeeeeee

Evet üçüde Trabzonlu.Ben Tuzla'da yasiyorum.Bu olayin oldugu yere biraz uzagim ama sahislarin hepsini bizzat taniyorum.

Hasan Cubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

nereli olursa olsunlar adiherifler , tabiki trabzonlu olmalari dahada üzücü . Insan para icin baska birisnin caninlan nasil oynayabilir ?
    Birde bu haber iki günden beri burda yazili ,verilen cevap ise 13 [img]smileys/smiley11.gif[/img], Demek cogunun umrunda bile degil herhalde .
    unutmayinki , bir sahipsiz vatanin batmasi hakdir ama sen sahipcikarsan batmayacakdir .

Edited by: 61Hamsi61

Iki varille bas edemediler nükleer santrali nasi idare edecekler. Düsünmek bile istemiyorum

Nereden
    Ankara

Alıntı Talhaosman Nickli Üyeden Alıntı
    Iki varille bas edemediler nükleer santrali nasi idare edecekler. Düsünmek bile istemiyorum

+1

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

IBB Çevre Koruma Müd.ünde görevli kimya mühendisiGül Ayaz 'Kartal da bulunan varillerden aldigi kirmizi plastik maddeiçin yaptigiaçiklama: "Varillerin içinde bulunan kirmizi madde zehirli veya kanserojen degil.Bu bilinçsiz bir sanayicinin biraktigi plastik maddedir.Mutfakta kullandigimiz plastik maddelerinbir kismi bu madde ile yapiliyor.(Mutfaktaki plastiklerin bir kismi için kanserojen madde içerdigi idda ediliyor.Acaba bulunan madde hangi kisimda...)Medya abartili haber yapiyor.Bak elimde ne yapabilir ki.(dönüp seni isiramaz her halde)Tehlikeli olmadigina inanmiyorsaniz isterseniz isirayim.(yok daha neler)Halkin içi rahat olmasi için bu maddeler toplatilarak IZAYDAS'A GÖNDERILECEK.(Bir zahmet)

Bu açiklama size tanidik geliyor mu?Adini hatirlamadigim-hatirlamakta istemedigim- bir bakan Çernobilden sonra medya abartiyor,bakin ben çay içiyorum sizde için demisti.Sonuç ortada...

Sayin Ayaz hanim keske medya daha da abartsa da çabuk unutan bizlerin unutmamasi saglansa.Daha önce bu konuda abartma haber olsaydi;variller gömülürken birileri "hop kardesim ne yapiyorsun" demeyi yada ihbarda bulunmayi akli edebilseydi.Madde zehirli bile olmasa çöpten çikan bir seyi isirmak...Mikrop nedir bilir misin?

Konunun hakimi biri böyle konusuyor ya ...Pes dgrusu.Annemin hep dedigi gibi Cehalettin en kötüsü okumusun cehaleti...

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Koruma Müdürlügünde görevli gudubetin görevi sanayicileri mi,halki mi korumak ? Allah bu zihniyeti yok etsin...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

''KONUSMA YAPSAM O FOTOGRAFTAKI KADAR ÜZÜNTÜMÜ ANLATAMAZDIM''
    Pepe: Mesaji o fotograf veriyor

''O gece ............?den hiç kimse yoktu. Hadi onlar muhalefette. Içimden geçenleri bir kitap dolusu konusma yapsaydim, o fotograftaki kadar üzüntümü anlatamazdim. Fotografi çeken muhabiri kutluyorum. O fotograf yeterli. O günle ilgili verilmesi gereken mesaji o fotograf veriyor.''

ÇEVRE Bakani Osman Pepe, Çevre Kanunu Tasarisi görüsüldügü sirada TBMM?deki bombos siralarin önünde çekilen fotografi için "Içimden geçenleri bir kitap dolusu konusma yapsaydim, o fotograftaki kadar üzüntümü anlatamazdim. Fotografi çeken muhabiri kutluyorum. O fotograf yeterli. O günle ilgili verilmesi gereken mesaji o fotograf veriyor" dedi. Bir basin mensubunun "Vatandaslardan çevreye duyarli olmasini istiyorsunuz ama Meclis?te kendi milletvekilleriniz bile yoktu" demesi üzerine Pepe, "O gece ............?den hiç kimse yoktu. Hadi onlar muhalefette. Benim arkadaslarimin da bir kismi Antalya?ya, bir kismi Istanbul?a, bir kismi da dügüne gitmis. Orada 170 küsur milletvekili vardi" diye sitem etti.

ORMANLAR UÇTU GITTI

Çevre konusunda Türkiye?de büyük bir kamuoyu duyarliligi ve beklentisi oldugunu, kendilerinin de bunu karsilamasi gerektigini belirten Pepe, çevreyle ilgili hazirladiklari eylem planini kamuoyuyla paylastiklarini anlatti. Küçükçekmece Belediyesi tarafindan düzenlenen Sazlidere Baraji?na Agaç Dikme Senligi?ne katilan Pepe, Istanbul Büyüksehir Belediye Baskani Kadir Topbas?a, "Çevreyle alakali eksik kalan projeleri gerektiginde borç alsak da bitirelim" dedigini söyledi.

Kim çektiyse tebrik ederim

ÇEVRE ve Orman Bakani Osman Pepe?nin bu sözlerle takdir ettigi foto muhabiri, Hürriyet Ankara?dan Selçuk Senyüz. Senyüz, önceki gün Hürriyet sehir baskilarinda yayinlanan fotografiyla ilgili sunlari söyledi: "Çogunluk saglanamamis, yeni çevre tasarisi görüsülememisti. Hemen objektifimi, Genel Kurul?da çaresizlik içinde duran Bakan?a yönelttim. Yüzünde aldatilmis ve kirilmis bir ifade vardi. Bir kaç dakika öncesine kadar dimdik ayakta duran Bakan?in omuzlari çökmüs ve yikilmisti. Içimden ?Neden? diye söylendim durdum. Neden bu kadar duyarsiziz?; ?Eminim bu gelmeyen milletvekilleri evlerinde misafirleriyle ya da aileleriyle kamuoyunu günlerdir mesgul eden zehirli varilleri

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

unifarin sirketlerinden biri kanser tedavisinde kullnilan ilaçlardan birini üretiyormus.hem variller ucuza kurtul(paçayida kurtar) hem de diger sirketine is çiksin.Ne denir ki...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)