Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3
Toplam 74 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 74 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 26 Nisan Çernobil Felaketinin 22. Yýldönümü

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Alýntý Kaya Nickli Üyeden Alýntý
    Cnn Türk satilmis basinin önde gidenlerinden Emincan. Kusura bakmayin ama neye hayir dedigimizin farkinda degiliz.
    bence neye hayir demedigimizin farkinda degiliz.evet buülke ileriki yillarda enerjiyeçok fazla ihtiyaç duyacaktir.bunun için acil önlemler alinmalidir.ama bu önlem hammaddesi tamamen üç ülkenin elinde olan(rusya,amerika fransa)nükleer enerji olmamalidir. çernobil çocuklari olarak buna en fazla tepkiyi bizim vermemiz gerekirken böyle söylemler birazanlamsiz duruyor.Edited by: lazanist

eys_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

---Edited by: eys_61

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Ne geliyor...Edited by: Kaya

Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

---Edited by: eys_61

Ankara Ýl Temsilcisi Sönmez Özlü - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    39

Alýntý Kaya Nickli Üyeden Alýntý
    Bu santrallerin yapilmamasini sizden çok ABD ve AB istiyor.

Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

uykusuzluk basa bela.özür diliyorum yanlis okudum,yanlis anladim,yanlis yorumladim[img]smileys/smiley9.gif[/img]

Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

26 Nisan 2008,felaketin 22.yýldönümü
    Her daim TRABZONSPOR!
    Türkiye Kyoto'yu imzaladý
    "7"

Trabzonspor Kongre Üyesi
    hakankurt1967 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

su an ise Türkiye nin dört bir yanýnda nükleer santral yapýlmaya calýsýlýyor Iðdýr sýnýrýna 25 km kadar mesafede dünyanýn en zararlý nükleer enerji santrali mevcut.Artvin de son 11 yýlda ölenlerýn %30 kanserden. Daha ne diyeyim ki...

BMN KOCAELÝ--BMN ANKARA
    Lazanat' lý

KUTADGU
    Ziyaretçi

Ahh O Acý...
    Kahrolasý acý....

Ne demeli bilemiyorum.
    Ne demeli?

ilhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Çernobili lanetliyorum!

Kahrolsun nükleer santraller!
    Türkçe, Turkche olmasýn! Dilimizi koruyalým! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde þapkam, dünyanýn dört bir yanýný geziyor ve stadyumlarda yalvarýyorum:
    “Tanrý rýzasý için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"Ýhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Çernobil Felaketi'nin 22. Yýldönümü

22 yýl önce bugün Çernobil'de yaþanan patlama, etkileri günümüze kadar süren bir çevresel felakete dönüþmüþtü.

26 Nisan 1986'da Çernobil Nükleer Santralý'nda yaþanan patlama etkileri günümüze kadar süren bir çevresel felakete dönüþmüþtü.

Yapýlan bir deney sýrasýnda, güvenlik sisteminin devre dýþý kalmasý sonucu büyük miktarda radyoaktif madde atmosfere yayýlmýþ binlerce kilometrekarelik alanda insan hayatýný olumsuz etkilemiþ, ölümlere yol açmýþtý. Ülkemizde de baþta Karadeniz Bölgemiz olmak üzere nice vatandaþýmýzýn hayatýný kaybetmesine nicesinin de amansýz hastalýklarla mücadele etmek zorunda kalmasýna sebebiyet veren Çernobil Felaketi’nin üzerinden bugün itibariyle 22 yýl geçti. Bu süre zarfýnda kaybettiklerimizi rahmetle anýyor, tedavisi devam edenlere acil þifalar diliyoruz.

Böyle felaketlerin bir daha yaþanmamasý dileklerimizle...

http://www.bordomavi.net/index.php?p...rular&d_id=895

Haberin hazýrlanmasýndaki yardýmlarý için eys_61'e teþekkürler.
    Trabzonsporlu olmak...
    Zor ama güzel be kardeþim!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Belki yukarýdaki sayfalarda yazýlmýþtýr ama tekrar yazýlmasýnda bir sakýnca görmüyorum.

Çernobil santralindeki zehirli gaz hala aktif faaliyettedir.Geçen yýl yapýlan bir antlaþmayla bu nükleer santralin üzeri Fransýzlar tarafýndan tekrar kurþunla kapatýlarak gazýn dýþarýya sýzdýrýlmasý önlenmeye çalýþýlmaktadýr.

22 yýl önce patladý ve zehirli gaz hala faal.
    Ýlerki yýllarda ülke nereji sorunu yaþamasýn diye Nükleer santrallre karþý çýkma gereði duymayan arkadaþlarýma þahsým adýna çok üzlüyorum.
    Hiç bir þey insan hayatýndan deðerli deðildir.

Çaðatay_ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

"En son nehir kuruduðunda, en son aðaç kesildiðinde, en son balýk tutulduðunda beyaz adam paranýn yenecek birþey olmadýðýný anlayacak."

Çernobil sebebi ile hayatýný kaybeden herkese Allah rahmet eylesin.Dünyanýn en saðlýklý insanlarý bizim karadenizimizden çýkardý, þimdi kanserde rekor kýrýyoruz.Kanser illeti sebebi ile bir yakýnýný kaybetmeyenimiz yok..

Umarým bu tip olaylarda ve çevre ile ilgili olaylarda daha duyarlý gençler yetiþtiririz.
    "Büyüklük haksýzca kazanýlaný hak görmek deðil, haksýzlýklara raðmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Nuray - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    36

sýrf bu yüzden hayatým da birçok þey yarým kaldý ve kalacak!!

kanseri bizim içimize soktuðu için çernobile lanet ediyorum
    "Türklüðün vicdaný bir, dini bir, vataný bir.
    Fakat hepsi ayrýlýr, olmazsa lisaný bir..."

HarekeTSÝRAsi bizumdur!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

O çenobil faciasý ile o yýllarda doðan dayýmýn oðlu lösemiye yakalanmýþtý. Çok þükür ki þimdi saðlýðý gayet iyi.
    Onun kadar þanslý olmayanlar da oldu . ALLAH rahmmet etsin diyorum hepsine.
    Bir daha böyle facialarýn tekrarlanmamasý dileðiyle !!!
    "-Ben ALLAH'ýn adaletine inanýyorum.." Onur Recep Kývrak!

ÜNAL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Standart Çernobil’den ürkütücü rakamlar

●3 milyon çocuðun tedavi görmesi gerekiyor

●Kazanýn sonuçlarýyla baþa çýkýlmasý, “temizlik” ve patlayan reaktörün üzerini örten lahdin inþa edilmesi iþlerinde çalýþan 600 bin insanýn “radyasyona maruz kalmanýn etkileri açýsýndan sürekli olarak izlenmeleri gerekmektedir”.

●Yetiþkinlerde tiroid kanserine rastlanma oraný kazadan sonra on kat artýþ gösterdi.

●1986 - 2000 yýllarý arasýnda, kaza sýrasýnda henüz çocuk olan 1400 gencin ameliyatla tiroid bezleri alýnmak zorunda kaldý.

●3 milyondan fazla insan faciadan doðrudan etkilenen Çernobil kurbanlarý statüsünde kayýtlý bulunuyor.

●2,5 milyon hektarý aþkýn zengin tarým topraðýnda artýk kullanýlamamaktadýr.

●Þu anda bir milyonu çocuk olmak üzere 3,5 milyon insan, Ukrayna’nýn radyasyonla kirlenmiþ topraklarýnda yaþamaktadýr.

●Sakat doðumlar ve büyüme bozukluklarý Ukrayna’da %230, Beyaz Rusya’da ise %180 artmýþtýr.

●Þiddetli baðýþýklýk sistemi bozukluklarý görülen çocuklara, 2 ile 3,5 kat daha fazla rastlanmaktadýr.

●“Temizlik” çalýþmalarýnda yer alanlarda, bir kontrol grubuna oranla, 15 kat daha fazla gen ya da kromozom bozukluklarý görülmüþtür.

●380 bin kadar çocukta kan kanserleri, tiroid sorunlarý ve anemiler saptanmýþtýr.
    Çöken baðýþýklýk sistemleri nedeniyle, genelde ölümcül olmayan hastalýklarýn yol açtýðý, ölümler o kadar artmýþtýr ki bugün Ukrayna’da ölüm oranlarý, doðum oranlarýný aþmýþ durumdadýr.

●Ukrayna’nýn, Çernobil kazasý nedeniyle kaybý þimdiden 140 milyar dolardýr.
    Ukrayna hükümeti kazada yayýlan radyasyonun temizlenmesi için þimdiden beþ milyar dolar harcamýþtýr.

●7,1 milyon insanýn gelecekte ciddi saðlýk sorunlarý yaþamasý beklenmektedir.

Çernobil Felaketi’nden 19 yýl sonra Almanya’da radyoaktivite tespit edildi
    Alman Radyoaktiviteye Karþý Korunma Dairesi, Çernobil faciasýnýn üzerinden 19 yýl geçmesine raðmen, özellikle Almanya'nýn güneyindeki ormanlarda avlanan yaban domuzlarýnýn yenilmemesini istedi. Bavyera ormanlarýnda bitkilerde, toprakta ve hayvanlarda yapýlan ölçümlerde yaban domuzlarýnda yoðun radyoaktivite tespit edildiði, geyiklerde ölçülen radyoaktivite miktarýnýn ise sýnýrý aþmadýðý açýklandý.

Kaynak:antinükleer.org
    Konu ÜNAL tarafýndan (26.04.2008 Saat 11:59 ) deðiþtirilmiþtir.

Nereden
    Ankara

Standart Çernobil, Hopa'yý terketmedi

Anadolu Ajansý'ndan - 12 Nisan 2006

Türk Tabipleri Birliði (TTB), Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen kazanýn etkileri üzerinde yapýlan araþtýrmada, “Hopa'da son 3 yýlda meydana gelen ölümlerin yüzde 47,9’unun nedeninin kanser olduðunun belirlendiðini” bildirdi. “Çernobil Kazasý Sonrasý Türkiye'de Kanser” konulu araþtýrmanýn sonuçlarý, Ýstanbul Tabip Odasý'nda düzenlenen basýn toplantýsýnda açýklandý.
    TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Orhan Odabaþý, Çevre ve Orman Bakaný Osman Pepe'nin kaynak sularýna iliþkin yaptýðý açýklamayý hatýrlatarak, insanlarýn içtikleri sulardan, yedikleri gýdalardan emin olamadýklarýný, vücutlarýnda meydana gelen en ufak bir deðiþiklik veya ellerinin üzerinde çýkan küçük bir yaradan bile kaygýlandýklarýný söyledi.
    Kanser hastalýðý ile ilgili “Saðlýk Bakanlýðý'nýn elinden düzenli veriler olmadýðýný” anlatan Odabaþý, o dönemde Karadeniz Bölgesi'nde kolu, bacaðý veya kafasý olmayan bebeklerin dünyaya geldiðinin kendilerine anlatýldýðýný, ancak bunlara hiçbir kayýtta rastlanýlmadýðýný ileri sürdü.
    Hopa Belediye Baþkaný Yýlmaz Topaloðlu da, resmi verilere göre kanserin diðer coðrafi bölgelere göre Hopa ve Karadeniz'de daha çok görüldüðünü savundu. TTB tarafýndan gerçekleþtirilen araþtýrmanýn sonuçlarýnýn Saðlýk Bakanlýðý'ný harekete geçirmesi, hastalýðýn erken dönemde tespit edilerek tedavisinin baþlatýlmasýna yönelik çalýþma yapýlmasý gerektiðini söyledi. Topaloðlu, kendi ailesinden de 2 kiþinin kanser hastalýðý sonucu hayatýný kaybettiðini ve halen 4 kiþinin ayný hastalýktan tedavi gördüðünü belirtti.

Triod ve meme kanseri
    Uludað Üniversitesi Týp Fakültesi Halk Saðlýðý Anabilim Dalý Öðretim Üyesi Doç. Dr. Kayýhan Pala da, araþtýrmanýn sanatçý Kazým Koyuncu'nun kanserden ölümünün ardýndan, duyarlýlýðýn arttýðý Hopa'da gerçekleþtirildiðini, 1939 ev ve 7 bin 831 kiþi ile görüþüldüðünü bildirdi.
    Kayýhan Pala, 1–30 Eylül 2005 tarihleri arasýnda yapýlan araþtýrmaya göre, Hopa'da, tanýsý doðrulanmýþ 49, doðrulanmamýþ 27 olmak üzere toplam 76 kanser hastasý olduðunun tespit edildiðini kaydetti. Araþtýrmaya göre, Hopa'da yýllýk kanser görülme sýklýðýnýn erkeklerde yüzbinde 149,5, kadýnlarda yüzbinde 117,5 olarak ortaya çýktýðýný ifade eden Pala, bu oranýnýn dünyaya göre çok yüksek olduðunu vurguladý.
    Pala, “Hopa'da son 3 yýlda meydana gelen ölümlerin yüzde 47,9’unun nedeni kanser olarak belirlenmiþtir” dedi.
    Çernobil kazasýnýn en önemli etkisinin, tiroid kanserinin görülmesindeki artýþ olduðunu belirten Pala, ayrýca radyoaktif kirliliðin olduðu riskli bölgede yaþayan kadýnlarda da, meme kanserinin görülme sýklýðýnda artýþ olduðunun bilindiðini söyledi.
    Kayýhan Pala, “Geçerli ve güvenilir bir kayýt-bildirim sisteminin kurulmamasý nedeniyle, kazanýn bölgede kanser olgularý ve ölümleri üzerine etkisini kanýta dayalý deðerlendirmek mümkün deðildir” diye konuþtu.
    Saðlýk Bakanlýðý tarafýndan bütün Türkiye'de ivedi olarak “Toplum Tabanlý Kanser Kayýt Sistemi” ile Doðu Karadeniz'de Kanser Araþtýrma, Taný ve Tedavi Merkezi kurulmasý gerektiðini kaydeden Pala, bölgede ayrýca kanser taramasý yapýlmasý gerektiðini söyledi.

Santral hala sýzýntý yapýyor
    Araþtýrmada görevli Edirne Ýl Saðlýk Müdürlüðü Halk Saðlýðý Uzmaný Dr. Gamze Varol Saraçoðlu da, Çernobil'deki kazanýn 26 Nisan 1986'da meydana geldiðini hatýrlatarak, “Çernobil Nükleer Santrali'nin hala saðlýk, sosyal ve ekonomik alanlarda zararlarý sürmektedir. Santral, 2000 yýlýnda kapatýldý, ancak sýzýntýlar var. Tehlike devam ediyor” dedi.
    Kayýhan Pala, daha sonra gazetecilerin sorularýný yanýtladý. Pala, radyasyonlu çay konusundaki bir soruya karþýlýk, “Ben çayý güvenle içmiyorum. Radyasyon var, demiyorum” diye konuþtu. Hopa Belediye Baþkaný Yýlmaz Topaloðlu da, bir soru üzerine, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nca özellikle Sarp Sýnýr Kapýsý'nda ölçümler yapýldýðýný, ancak bunlarýn açýklanmasý noktasýnda sýkýntý yaþandýðýný ileri sürdü.
    Türk Tabipleri Birliði'nin Raporu

Nereden
    Ankara

Standart “Bana hâlâ deri nakli yapýlýyor”

Bir Çernobil çalýþanýnýn aðzýndan nükleer kaza
    (2004 yýlýnda New Scientist dergisinde yayýmlanan röportajdan kýsaltýlarak...)

Aleksandr Yuvçenko, Çernobil Nükleer Santralý 26 Nisan 1986 tarihinde patladýðý gece 4 numaralý reaktörde görevliydi. Yuvçenko, o gece hayatta kalabilen çok az sayýda görevliden biri.
    Vücudunda çok ciddi yanýklar oluþtu. Doktorlar kendisini yaþatmak için bir dizi ameliyat yapmak zorunda kaldýlar. Ne var ki Yuvçenko, radyasyondan dolayý hâlâ hasta. Yuvçenko New Scientist dergisine o gece neler olduðunu anlattý.

Çernobil’de çalýþmaya nasýl baþladýnýz?
    Aleksandr Yuvçenko- Orada çalýþmayý ben istedim. Sovyetler Birliði’ndeki en iyi santrallerden biriydi. Ayrýca Çernobil yaþamak için güzel bir kasabaydý. Ve akademik çalýþmalarým sýrasýnda bir süre orada bulunmuþtum. Üstelik maaþým da iyiydi. Nükleer mühendislik Sovyetlerde prestijli bir meslekti. Oysa þimdi Rusya’daki insanlar iþadamý ve avukat olmayý tercih ediyor.
    Reaktörün patladýðý gece ne yapýyordunuz?
    -Gece mesaisindeydim. Görevimin baþýna geçtiðim zaman gün için planlanmýþ olan güvenlik testinin akþama kadar ertelendiðini fark ettim. Reaktörün gücü düþürülmüþtü ve soðutma iþlemini yapmak bize kalmýþtý. Bu da çok kolay bir iþti. O gece çok fazla yapacak bir iþimin olmadýðýný düþündüm.
    Patlamayý duyduðunuz zaman neredeydiniz?
    -Ofisimdeydim. Benden boya almaya gelmiþ bir arkadaþýmla konuþuyor ve bazý belgeleri okuyordum. Ýlk duyduðum bir patlama deðil, yalnýzca bir sarsýntýydý. Derken iki veya üç saniye sonra patlama oldu. Ofisimin kapýlarý dýþarý doðru patladý. Eski bir binanýn yýkýlmasý gibi her taraf buhar ile karýþýk toz bulutlarý ile kaplandý. Etraf çok nemli, çok tozluydu, çok güçlü bir hava akýmý vardý. Bu arada sürekli sarsýlýyorduk, pek çok þey yere düþüyordu. Iþýklar söndü. Ýlk düþüncemiz güvenli bir þekilde saklanabileceðimiz bir yer bulmaktý. Nakliye koridoruna doðru seðirttik. Burada alçak tavanlý küçük bir geçit vardý. Orada dururken çevremizdeki her þey yýkýlýyordu. Gümbürtüyü duyduðum zaman çok aðýr bir þeyin düþtüðünü sandým. Daha sonra savaþ filan çýktýðýný düþündüm.
    Bunun reaktör olabileceðini hiç düþündünüz mü?
    -Hayýr. Bu olmadan önce hiç bir titreþim veya bir ses duymadýk. Bazý þeylerin bozulduðuna iliþkin en ufak bir belirti yoktu. Hepimiz çeþitli acil durumlar için eðitilmiþtik. Bizler mühendis olarak reaktörlerin neler yapabileceðini, neler yapamayabileceðini ve nelerin olabileceðini öðrenmiþtik. Yangýn ve baþka þeyler için hazýrlýklýydýk, ancak bunun için eðitilmemiþtik. Güvenlik önlemlerinin yeterli olduðunu düþünüyorduk ve eðer kontrol çubuklarýný indirmek için acil durdurma düðmesine basýlýrsa -ki kontrol odasýndaki arkadaþým Leonid Toptunov da bunu yapmýþtý- santral duracaktý. Ancak durmadý. Ýnsanlar hata yapabilir, ancak güvenlik önlemlerinin bunu telafi edebileceðini düþünüyorduk. Hepimiz iþletme talimatnamesinde yazýlanlarýn doðruluðuna inanýyorduk.
    Patlamadan sonra ne yaptýnýz?
    -Ofisime geri döndüm ve 4. reaktörün kontrol odasýna telefon açmaya çalýþtým. Ancak hatlar kesikti. Derken 3. reaktörün kontrol odasýnda telefon çaldý. Sedye getirmem emredildi. Sedyeleri kaptým ve koþmaya baþladým. Kontrol odasýnýn dýþýnda patlama merkezinin yakýnlarýnda bulunan bir arkadaþýma rastladým. Kendisini tanýyamadým. Giysileri simsiyahtý ve yüzü tanýnmayacak haldeydi, çünkü baþýndan aþaðý kaynar su dökülmüþtü. Kendisini sesinden tanýdým. Bana patlama bölgesine gitmemi söyledi, çünkü orada baþka yaralýlar vardý. Bu arkadaþýmla baþkalarý ilgilendiði için bir fener kapýp soðutma tanklarýnýn yakýnýndaki diðer operatörü bulmak için koþtum.
    -Orada ne buldunuz?
    -Operatörü bulacaðýmý sandýðým yere gittim ama kimseyi bulamadým. Yalnýzca kocaman bir yýkýntý ile karþýlaþtým. Operatörü diðer tarafta idi, sürünerek oradan uzaklaþmayý baþarmýþtý. Yine ayný tablo ile karþý karþýya idim: Üstü baþý pislik içinde ve sýrýlsýklamdý; en kötüsü, sýcak sularla haþlanmýþtý. Ayakta durabiliyordu, fakat þoktaydý ve titriyordu. Bana ana patlamanýn olduðu yere gitmemi ve orada arkadaþým Vera Khodemçuk’u bulabileceðimi söyledi.
    Daha sonra neler oldu?
    -Bu noktada Yuri Tregub’u gördüm. Bu arkadaþým Çernobil’in yardýmcý baþ mühendisi Anayoli Deatlov tarafýndan 4. kontrol odasýndan gönderilmiþti. Deatlov, Tregub’a acil yüksek basýnç soðutma suyunu açarak bölgeyi sulama görevini vermiþti. Bunu tek baþýna yapamayacaðýný fark ederek, Tregub ile suyu açmaya gittik.
    Baþardýnýz mý?
    -Musluklarýn olduðu bölüme eriþemedik. Soðutucu tanklar reaktöre yakýn bir holdeydi. Ýçeriye girmek için iki kapýsý vardý. Birincisinden giremedik, çünkü duvarlar çökmüþtü. Bunun üzerine aþaðý indik ve diðer kapýyý denedik. Dizlerimize kadar suyun içindeydik. Kapýyý açamadýk ancak aralýktan içeriyi görebiliyorduk. Gördüklerimiz yýkýntýdan baþka bir þey deðildi. Devasa su konteynýrlarý patlayýp parçalanmýþtý. Geride yalnýzca bir duvar ve bir kapý kalmýþtý. Biz açýk alana bakýyorduk.
    Gerçekten mi?
    -Ne olup bittiði hakkýnda daha net bir þeyler öðrenmek için dýþarýda yürüdük. Gördüklerimiz gerçekten ürkütücüydü. Her þey mahvolmuþtu. Su soðutma sisteminin tümü gitmiþti. Reaktörün bulunduðu salonun sað kanadý tümüyle yýkýlmýþtý, sol tarafta borular sarkýyordu. O anda Khodemçuk’un kesin olarak öldüðünü anladým. Bulunduðu yer yýkýlmýþtý. Büyük türbinler hâlâ ayaktaydý, ancak çevresindeki her þey harabeye dönmüþtü.
    Khodemçuk, büyük bir olasýlýkla bu yýkýntýlarýn altýnda kalmýþtý. Durduðum yerden reaktörden sonsuza doðru uzanan bir ýþýk huzmesinin yayýldýðýný gördüm. Havanýn iyonize olmasýyla oluþan lazer ýþýðýna benziyordu. Mavimsi bir ýþýktý ve çok güzeldi. Birkaç saniye ýþýðý izledim. Eðer orada birkaç dakika kalsaydým hemen oracýkta ölebilirdim, çünkü gama ýþýnlarý, nötronlar ve dýþarýya çýkan her türlü zararlý maddeye hedef oluyordum. Fakat Tregub orayý hemen terk etmem için beni uyardý. O benden daha yaþlý ve tecrübeliydi.
    Daha sonra ne yaptýnýz?
    4 no’lu kontrol odasýna ulaþmaya çalýþtýk. Fakat yolda, reaktör salonuna giderek kontrol çubuklarýný elle indirmeleri için Deatlov tarafýndan gönderilmiþ üç iþçiye rastladýk. Tregub, kontrol odasýna koþarak giderek gördüklerimizi rapor etti. Ben yardým etmek için bu üçü ile birlikte gittim. Onlara kendilerine verilen emrin saçma olduðunu, çünkü ortada reaktör salonu diye bir þeyin kalmadýðýný söyledim. Dolayýsýyla kontrol çubuklarýnýn kalmamýþ olmasý büyük bir olasýlýktý. Ancak onlar salonu yalnýzca aþaðýdan gördüðümü, yukarýdan da bakmak istediklerini söylediler.
    Reaktör salonuna geri döndüðünüzde ne oldu?
    -Bir çýkýntýnýn üzerine çýktýk, oradan merdivenlere atladýk. Ben üçünün arkasýndaydým ve feneri taþýyordum. Ýþçiler feneri benim elimden alýp içeri girdiler. Ben dýþarýda kalýp, kapýyý tuttum ve reaksiyonlarýna kulak verdim. Salon bir volkan kraterine benziyordu. Yapacak bir þey olmadýðýna karar verip dýþarý çýktýlar.
    Bu üçüne ne oldu?
    -Üçü de çok kýsa bir süre içinde öldüler. Duvar ve kapý benim hayatýmý kurtardý. Ben yalnýzca kapýyý tuttuðum halde oldukça yüksek dozda radyasyon almýþým. Yapabileceðimiz her þeyi yaptýk. Bu çok kötü bir duygu. Yani yapacaðýnýz hiçbir þeyin olmamasý.
    Neler hissettiniz?
    -Hastalandýðýmý anladým. Radyasyon hastalýðýnýn ilk belirtilerinden birinin kusma olduðunu biliyordum. Ancak zararlý bir þey yiyip yemediðimi düþünmeye baþladým. En kötü düþünceleri kafamdan atmaya çalýþýyordum. Patlamadan yarým saat sonra elinde bir dosimetre taþýyan bir adam görmüþtüm. Her tarafý kapalý olduðu için kim olduðunu anlayamamýþtým. Ona ölçümü sorduðumu hatýrlýyorum. Bana cihazýn kendisini gösterdi. Ýbre skalanýn dýþýndaydý. Çok korkutucu bir andý. Ne kadar radyasyon aldýðýmýzý söylemek mümkün deðildi, ancak çok yüksek bir dozda olduðunu tahmin ediyorum. Sabaha karþý saat 5 civarýnda yerel bir hastaneye götürüldüm, çünkü kendi baþýma gidemeyecek kadar halsizdim. O gece Moskova’ya götürdüler beni.
    Sizi nasýl tedavi ettiler?
    -Çok yoðun ve zor bir tedaviydi. Sizin de buna dayanmanýz için çok güçlü olmanýz gerekiyordu. Bana sürekli olarak kan ve plazma verdiler. Birkaç ay baþkalarýnýn kaný ile yaþadým. Daha sonra radyasyon yanýklarýnýn açtýðý ülserler belirmeye baþladý. Çok fazla yanýðým vardý. Ancak birkaç ay sonra yaþama þansýmýn olduðu anlaþýldý.O noktadan sonra vücudum kendi olanaklarýyla çalýþmaya baþladý. Artýk kan verme gereði kalmamýþtý. Ama sürekli olarak morfin veriyorlardý. Karým Nataþa çok kilo kaybettiðimi ve ölmekte olan birine benzediðimi, çok sessiz ve yavaþ konuþtuðumu söylüyor. Ancak aklým berraklýðýný hiçbir zaman yitirmedi. Neler olup bittiðini anlýyordum.
    Sizi ayakta tutan neydi?
    -Çok iyi bir tedavi gördüm. Doðal olarak saðlýklý ve güçlüydüm. O sýrada yalnýzca 24 yaþýnda olduðumu düþünürseniz... Hâlâ sürekli olarak deri nakli yapýlýyor. Hâlâ ülserlerim var. Eðer yanýklar olmasaydý durumum daha iyi olabilirdi.
    Rus halký size nasýl davranýyor?
    -Bu konuda konuþmamaya çalýþýyorum. Ýnsanlarýn bu konuyu bilmelerini de istemiyorum. Bana iki madalya verdiler. Biri o gece yaptýklarým için þeref madalyasý ve birini de 10 yýl sonra verdiler. Ancak herkes bu tür madalyalar aldý. Günlük yaþantýmý sürdürmeye çalýþýyorum. Komþularým benim kim olduðumu bilmiyor. Bu kaza arkasýnda leke býrakan bir durum.
    Çernobil’e bir daha gittiniz mi?
    -Bir kez, 2000 yýlýnda kapattýklarý zaman. Özel davetli olarak gittim. 3. reaktör bloðunun çevresinde dolaþtým. Bu, patlayanýn tam bir kopyasýydý. Kendimi çok iyi hissettiðimi söyleyemem. Reaktörün tepesine çýktýðým zaman dizlerim titriyordu.

Nereden
    Ankara

Standart Çernobil’in son kurbaný Koyuncu

Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

Alýntý LazAnisT Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Belki yukarýdaki sayfalarda yazýlmýþtýr ama tekrar yazýlmasýnda bir sakýnca görmüyorum.

Çernobil santralindeki zehirli gaz hala aktif faaliyettedir.Geçen yýl yapýlan bir antlaþmayla bu nükleer santralin üzeri Fransýzlar tarafýndan tekrar kurþunla kapatýlarak gazýn dýþarýya sýzdýrýlmasý önlenmeye çalýþýlmaktadýr.

22 yýl önce patladý ve zehirli gaz hala faal.
    Ýlerki yýllarda ülke nereji sorunu yaþamasýn diye Nükleer santrallre karþý çýkma gereði duymayan arkadaþlarýma þahsým adýna çok üzlüyorum.
    Hiç bir þey insan hayatýndan deðerli deðildir.
    Þimdiye kadar içerideki radyasyonun çok küçük bir bölümü dýþarý çýkabildi. Bilim adamlarýnýn çoðu %90'ýndan fazlasýnýn hâlâ lahdin altýnda olduðuna inanýyor. Ýçeride kalan radyoaktif yakýtýn adý farklý þeklinden dolayý 'Fil Ayaðý'. Yaklaþýk 190 ton uranyum ve 1 ton gerçekten tehlikeli olan plütonyum hâlâ içeride, ve eðer bu büyük, kötü radyoaktif fil dýþarý adým atacak olursa, baþýmýz gerçekten belâda olur...
    Yüzlerce yýl da geçse hala potansiyel bir tehdit olmaya devam edecek santral kalýntýlarý.
    Konu eys_61 tarafýndan (26.04.2008 Saat 13:56 ) deðiþtirilmiþtir.
    Her daim TRABZONSPOR!
    Türkiye Kyoto'yu imzaladý
    "7"

Mayls - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    33

Alýntý eys_61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Yüzlerce yýl da geçse hala potansiyel bir tehdit olmaya devam edecek santral kalýntýlarý.
    Patlama bölgesi yaklasik 2 bin yil sonra kullanilabilir halde olacak. Ama hala 10% oraninda bir hastalanma riski tasiyacak.
    Trabzonspor HES yapma, kendi kalene gol atma!
    Karadeniz'e Özgürlük!

macka61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

çok kötü bir þey ve biz hala hem tehlikeli hemde 2020 yýlýnda enerjimizin %4 nü karþýlayacak maliyeti bakýmýndanda yüksek olan orta cað enerjisi nükleer enerji kullanmaya çalýþýyoruz

OYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

......................
    Konu OYýlmaz tarafýndan (30.04.2008 Saat 14:52 ) deðiþtirilmiþtir.
    Kazimiþi gzas vorert

OYýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

...............................
    Kazimiþi gzas vorert

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)