Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 51 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Istanbul’u Tanima Çalismalari...

Taner Uykuçeken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Gezmeye çikmisken buralarida listene eklemeyi unutma ben en kisa zamanda solugu orada alacagim yazidada geçtigi gibi daha nice yerler var böyle gün yüzüne çikmamis ama gel görki bunu birilerine anlatasin bana kalsa Beyazittan asagisina insan sokmam tamamiyle Arkeolojik kazilar yeni yapilari yik hersey tamamlanincada orayi tarih parkina dönüstür.birde Yeralti sarnici var herkez gezmeye bir kez bile olsa gitmistir ama oraya birde dinlemeye gidin çok sik ziyaret ederim orayi özellikle sikkin olunca insanlar bazen sizi sikar daralirsiniz ya gidin ve yeralti sarnicini dinleyin müthis bir atmosfer, sükunet ve huzur...Edited by: ARNAVUT61

sheva
    Ziyaretçi

Alıntı sevgi Nickli Üyeden Alıntı

@Sümele61

bir aksilik olmazda yazin Sheva Istanbul a geldiginde bizde bu tip bir gezi yapmayi planliyoruzarkana takilirsak sasirma olurmu ?[img]smileys/smiley4.gif[/img]

[img]smileys/smiley24.gif[/img]Yaz derken..sheva derken.. Dereyi görmeden paçalari sivamayalim efem. Farkli illerden gezi teklifleri var:Mesela babam gel illa Amasya'yi gör bir de diyor

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Sevgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

@sheva

Sen bilirsin güzelim sonra Sevgi ben geldim gezelim dersen kalirsin ortada ben de en az senin kadar cahilim Istanbul u tanima konusunda [img]smileys/smiley4.gif[/img]öyle bön bön bakarak gezersin artik[img]smileys/smiley36.gif[/img]

sümela61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

@Sümele61

bir aksilik olmazda yazin Sheva Istanbul a geldiginde bizde bu tip bir gezi yapmayi planliyoruzarkana takilirsak sasirma olurmu ?[img]smileys/smiley4.gif[/img]

elbette, seve seve... [img]smileys/smiley2.gif[/img]yalniz sikilabilirsiniz, bastan söyleyeyim... ben yapilarin mimari planlarina kadar detaya giriyorum... [img]smileys/smiley9.gif[/img]

bu arada arkadaslar, ben aslinda Istanbul'daki ön plana çikmis yapilari zaten defalarca ziyaret ettim... bu seferki amacim karis karis, sokak sokak gezip, kaderine terkedilmis yapilari görmek... yoksa zaten mezun oldugum bölüm geregi (Turizm Rehberligi) bir çok yeri defalarca gezdim ve kaynaklarda okudum...

bu arada bitirme ödevi olarak "Sümela Manastiri ve Içindeki Sahneler" konusunu seçmistim... koskoca manastir hakkinda kaynak bulana kadar canim çikmisti... [img]smileys/smiley5.gif[/img]hatta Fener'deki Patrikhane'ye gidip kaynak sormustum ama oradakiler de eski (17. yy. Rumcasi ile yazilmis) kaynaklardi...

dipnot: Fener Patrikhanesi'nde süper bir ilgi ve alaka ile karsilandim... hatta bana özel bir kisi tahsis ettiler... sonra o kisi beni arabasiyla Eminönü'ne kadar da birakti... adamlar hep gülümsüyordu...

takribi bir hafta sonra falanBeyazit Cami'sini geziyorum... içerde fotograf çekiyorum, elimdeki notlari okuyup, içerde gördüklerimle kiyaslamaya çalisiyorum falan, sakalli bir amca "çik disari, çik" tarzi konustu... namaz kilanlar da vardi, sesimi çikarmadim çiktim ve disarda bekledim...sonra yasli amca çikinca yanina gidip, yaptiginin yanlis oldugunu; bir müslümana her zaman güleryüz ve hosgörü yakisacagini söyledim... kendimin de müslüman oldugumu, ama müslüman olmayabilecegimi de söyledim... O'na Patrikhane'de bana nasil davranildigini da anlattim... bizim dinimiz "sevgi ve hosgörü"ye dayali bir din iken, adamlar bizden çalip kendilerine mal etmisler... bize ise "terörist" imaji giydirmeye çalisiyorlar... baya da basardilar... sonra ögrendim ki bu amca Diyanet görevlisiymis... Beyazit gibi turistik bir yerde böyle bir vak'a... dogrusu sasirmadim ama çok üzüldüm...

hos ben burdaki hatanin kisisel bir hata oldugunun farkindayim... ama herkes farkinda olmayabilir... hele ki bir de düsmanlik besleyen birisine böyle davranilirsa adam/kadin bunu alir, çok güzel kullanir...

bunlari anlatmamin nedeni; bazi yerleri gezerken surati bes karis, aksi, "ne var iste, bildigin camii" diye laflar eden tiplerle karsilasabilirsiniz... bu durum ne sevkinizi kirsin, ne de o kisilerin yüzünden bir inanis hakkinda genel bir hüküm vermenize neden olsun... sevgilerimle...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Istanbul'u tanimak semtlerine gitmek demek degildir arkadaslarim. Benim içinde geçerli oldugu gerçegini yadsimiyorum.

Sadece tarihi yarimada da yani surlarin içi ve çevresinde 959 anit, 2572 adet de tarihi eser oldugunu düsünürsek isimiz zor...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı memopad Nickli Üyeden Alıntı

Benim de bu seneyaz aylari için Istanbul'un degisik yerlerini gezme düsüncelerim var. Benimkiler daha çok pek bilinmedik, gidilmedik yerlerle ilgili özellikle deKaradeniz kiyilari.Motoruma atlayip her hafta sonu farkli bir yere giderim diye düsünüyorum ama ne kadar gerçeklestirebilirim bilemiyorum. Zira artik hafta sonlari yapacak baska isler de çikmaya basladi...

Reis, tayfaya ihtiyaç duyarsan ben burdayim.[img]smileys/smiley1.gif[/img]Vira bismillah deyip asiliriz küreklere...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Berberoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Badaloglu Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı memopad Nickli Üyeden Alıntı

Benim de bu seneyaz aylari için Istanbul'un degisik yerlerini gezme düsüncelerim var. Benimkiler daha çok pek bilinmedik, gidilmedik yerlerle ilgili özellikle deKaradeniz kiyilari.Motoruma atlayip her hafta sonu farkli bir yere giderim diye düsünüyorum ama ne kadar gerçeklestirebilirim bilemiyorum. Zira artik hafta sonlari yapacak baska isler de çikmaya basladi...

Reis, tayfaya ihtiyaç duyarsan ben burdayim.[img]smileys/smiley1.gif[/img]Vira bismillah deyip asiliriz küreklere...

Neden olmasin..[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Ama ilk mesajimda dedigim gibi artik haftasonlari daha dolu. son haftalarda neredeyse hercumartesi ve pazar günü Küçükçekmece'den kalkip Bostanci'ya gidiyorum. (Diyeceksiniz ki niye, iste öyle.. ) Gidis ve gelis toplamda 4-5 saatimi aliyor. (insan neden böyle bir çileye dayanir ki diyeceksiniz, cevabini az çok tahmin edebilirsiniz herhalde [img]smileys/smiley2.gif[/img])

Bu malum sebebten dolayi artik Anadolu yakasina tasinmayi planliyorum. Tasininca da büyük ihtimalle motorsikleti memlekete yollayacagim, abime..

Neyse bu ise niyet ettigim ilk zamanlardan kalma birkaç fotograf koyayim buraya. [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Bu senenin ilk günü Istanbul-Yaliköy'de çektigim sahil fotograflari:

Istanbul'da Yaliköy neresi ki dediginizi duyar gibiyim. Iste Yaliköy:

Yine Ocak ayindan Rumelikavagi:

Edited by: memopad

Nereden
    İstanbul

harika fotograflar adas... paylasiminiz için tesekkürler...

Nereden
    İstanbul

Alıntı Külünkoglu Nickli Üyeden Alıntı

Sadece tarihi yarimada da yani surlarin içi ve çevresinde 959 anit, 2572 adet de tarihi eser oldugunu düsünürsek isimiz zor...

kesinlikle çok zor... artik ömrümüzün yettigince, imkanlarimizin el verdigince ne kadar kesfedebilirsek, o kadar kar...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Reis, bende az daha oyanaKiyiköy'e gitmistim, gerçekten çok güzel yerler...Denizine doyamamistim.Insaallah firsat olursa gideriz beraber.

Senin gene iyi Çekmeceden, Bostanci'ya geliyormussun kardes...Zamaninda hafta sonlariben bir vicdansiz için Istanbul'dan, Samsun'a gidiyor birkaç saat görüp dönüyordum.Anlarim ben seni...Allah kalbine göre versin...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

SiNo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ahmet abi ben yazin her hafta sonu hemen hemen kiyiköy e giderim çadir kuruyoruz biz süper oluyor geceleri hele eglenceli olup sabahda gölde kayik ile gezmesi bir hos olup sonra hurraa denize aksama dogru yukariya yerlesim merkezinin oludugu yere kahveye[img]smileys/smiley4.gif[/img]

sheva
    Ziyaretçi

Alıntı sümela61 Nickli Üyeden Alıntı

@Sümele61

elbette, seve seve... [img]smileys/smiley2.gif[/img]yalniz sikilabilirsiniz, bastan söyleyeyim... ben yapilarin mimari planlarina kadar detaya giriyorum... [img]smileys/smiley9.gif[/img]

Ben gördügüm en ufask bir tasi bile hayranlikla yarim saat inceleyebilirim Istanbul'da. Benim için sorun yok yani hocam ,Sevgi düsünsün [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Badaloglu Nickli Üyeden Alıntı

Reis, bende az daha oyanaKiyiköy'e gitmistim, gerçekten çok güzel yerler...Denizine doyamamistim.Insaallah firsat olursa gideriz beraber.

Senin gene iyi Çekmeceden, Bostanci'ya geliyormussun kardes...Zamaninda hafta sonlariben bir vicdansiz için Istanbul'dan, Samsun'a gidiyor birkaç saat görüp dönüyordum.Anlarim ben seni...Allah kalbine göre versin...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

amin amin. hepimizin gönlüne göre versin Allah..

Nereden
    İstanbul

arkadaslar dün Eminönü'nde bir arkadasima ugradim is için... sonra çiktim oradan, baktim hava nefis... dedim bir Sepetçiler Köskü yapayim...

yalniz makinenin mercek ayarini yapmadigimdan pek net çikmamis dün çektigim resimler...

Sepetçiler Köskü Sarayburnu/Istanbul 21.04.2006 Cuma

Nereden
    İstanbul

bu arada Istanbul'da 23 Nisan Pazar günü sona erecek bir "çocuk festivali" var... dün Gülhane Parki'ni gezerken tesadüfen gördügüm bu festival, beni (çocuklar adina) çok sevindirdi... üstüne bir de muhtesem laleler ve mis gibi çiçek kokulari eklenince Gülhane'de büyülendim adeta... bence muhakkak gidin ve daha önemlisi çocuklarinizi ya da yegenlerinizi ya da kardeslerinizi oraya götürün...

Nereden
    İstanbul

festivalinhafta sonuprogrami:

bu arada festivalde Baris Manço ve Adile Nasit de unutulmamis ve isimlerine birer köse hazirlanmis... bu köselerde görebileceginiz ekranlarda "7'den 77'ye" ve "Masal Saati" ile nostalji yapmaniz da mümkün...

ayrica el yapimi bebek atölyeleri, tahta oyuncak atölyeleri de çocuklarimiza muhakkak gösterilmesi gereken yerler...

Nereden
    İstanbul

ah laleler, o laleler... dün aklimi basimdan aldilar...

Nereden
    İstanbul

unutmadan... malum hepinizin bildigi üzere Istanbul'da son zamanlarda farkli yerlerde bombalar patlayip duruyor...

amaç belli... insanlari korkutup, evlerinden disari çikarmamak... ama yemezler... ölüm her yerde, her an karsimiza çikabilir... bu iki paralik yaratiklardan korkup da, kösemize çekilmek olmaz...

Istanbul'da güzel seyler de oluyor, atin kendinizi sokaga...

Sunlari yapmadan dönmeyin [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Istanbul'un dini saheserlerinden Süleymaniye camisini ve Sultanahmet camisini görmeden,Ayasofya ve kariye müzesini gezmeden,Topkapi sarayi,Dolmabahçe sarayi ve Rumeli hisarini gezmeden,bogazda ve adalarda vapur gezisi yapmadan,Galata kulesi ve pierre loti' den Istanbul manzarasini seyretmeden,sanat ve kültür etkinliklerini izlemeden,ortaköy pazarina ugramadan,büyükada da fayton turu yapmadan,bogazda,kumkapida,çiçek pasajinda balik,kanlicada yogurt,beyoglunda profiterol yemeden,kapali çarsidan hali,müceferat,deri giyim esyalari,misir çarsisinda lokum,pastirma,baklava,sekerleme almadan DÖNMEYIN.

Asya ve Avrupanin incisi Aziz Istanbul...

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bilmiyorum bahar baska bir sehire bu kadar yakisiyor mu ? Sonbaharida,ilkbaharida Istanbul'da yasamak gerçekten yasamak.Mehmet kardes,ellerine sagliklale fotolariiçin.

Nereden
    İstanbul

Alıntı halil ibo Nickli Üyeden Alıntı
    Bilmiyorum bahar baska bir sehire bu kadar yakisiyor mu ? Sonbaharida,ilkbaharida Istanbul'da yasamak gerçekten yasamak.

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Alıntı halil ibo Nickli Üyeden Alıntı
    Mehmet kardes,ellerine sagliklale fotolariiçin.

[img]smileys/smiley9.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Konuyu yeniden canlandiralim..

26 Nisan 2006 tarihinde is çikisi yürüyerek Süleymaniye Camii'ni ziyarete gittim. (Isyerim Sultanahmet tarafinda [img]smileys/smiley17.gif[/img]) Iste size fotolar.

Not: Fotograflar cep telefonu ile çekildi. Hava kararmak üzere oldugu için çok da kaliteli degiller maalesef.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Devami....

Süleymaniye'den Galata Köprüsü ve Bogaz

Süleymaniye'nin hemen yanibasinda Mimar Sinan'in mütevazi türbesi.

Mermer levhada yasadigi dönem olarak 1490-1586 yaziyor. Fakat türbe girisindeki levhada 1492-1588 yazilmis. 2 yillik farlilik var. [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Türbe'deki yazinin bugünkü Türkçe ile yazilmis hali.

Nereden
    İstanbul

paylasimlariniz için çok tesekkürler adas... [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

Alıntı sümela61 Nickli Üyeden Alıntı
    paylasimlariniz için çok tesekkürler adas... [img]smileys/smiley32.gif[/img]

ne demek adas. herzaman.daha devami gelir de bi digital makine alamadim ki.[img]smileys/smiley5.gif[/img]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)