Sayfa 7 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci ... 5 6 7
Toplam 165 adet sonuctan sayfa basi 151 ile 165 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sinop’a nükleer santral!!!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Arkadaslar ben ve benim gibi düsünenler Nükleer Enerji'yi bilmeden savunmuyoruz. Kaldi ki bunlari bizden çok daha akilci nedenlerle savunan yazarlarimiz var. Bu basliga daha önceden attigim mesaji tekrar alintiliyorum...

Alıntı Kaya Nickli Üyeden Alıntı

Nükleer Enerji Tartismalarifficeffice" />

Su ise Erol Manisali'nin kaleminden bakalim.

"Uygarlik insanin dogaya hükmetmesidir, bunun için de teknoloji kaçinilmaz olur, nükleer olsa bile"... Attila Ilhan bu görüsü savunur ve bu nedenle nükleer enerji santrallerinin gerekli olduguna inanir.

Ben de nükleer santrallerin gerekli olduguna inananlardan biriyim.

Benim gerekçelerim sunlar:

- Bati ülkeleri ve Dogunun teknolojik alanda gelisenleri son 50 yildir bunu kullaniyorlar. Bol ucuz enerji; enerji her sey, enerji ekonomik ve teknolojik gelismenin motoru, enerji uygarligin kalbi.

- Enerji yetersiz ise ne ekonomi, ne uygarlik; hiçbir sey gelisemez, her sey katanlikta kalir, ne bilgisayar, ne de kalorifer kullanabilirsiniz. Sanayinin dislileri dönmez, tramvaylar bile çalismaz.

- Batinin güçlüleri nükleer teknolojiyi ellerinde caydirici bir silah olarak kullaniyorlar, mazlumlari ezmek, piyasalari sonuna kadar açmak, onlari kendilerine baglik kilmakiçin.

- Türkiye samar oglani gibi itelenip kakalanmak istemiyorsa nükleer teknolojili (her alanda) gelismek, tesisler kurmak zorunda;

• hem gelismeler karsisinda basini dik tutmak için,
    • hem de ufukta beliren büyük enerji açigini kapatmak için.
    • [/list]

Bati kendisi kurmus, sonra da bana, "Sen kurma, sen bu islere girisme" diyor. Bunu derken de, içeride, çok defa kendi yönlendirdigi sivil toplum örgütlerini kullaniyor.

Senin gelirin benim kadar düsük olsa, büyük enerji açigi ile karsilasacak olsan, bu alana girmez miydin? Zaten girmissin.

Bir-ikisi hariç, Bati ülkeleri enerji santrallerini gelistiriyor.

Attila Ilhan Cumhuriyet'te epey yazdi, birçoguna ters geldi. Çünkü onlar kafalarinda hesap-kitap yapmadan, sahibinin sesini oynuyorlardi.

Aman çevre sorunu deyip, kömürlü-petrollü santrallere farkinda olmadan arka çikiyorlardi, çeliskilerinin farkinda bile degillerdi.

Attila Ilhan savunuyordu, ben de bir-iki yazimda ve konferasnlarda destek vermistim.

Attila Ilhan'a ciddi raporlar ulastiriliyordu, hem de konuyu çok iyi bilen profesyoneller tarafindan. Bu bilimsel raporlari gözden geçirdigimizde ne kadar hakli oldugumuzu görüyorduk.

Ama gel de anlat; karsimizda cahilce kosullanmis, bir kismi dis çevrelerin güdümünde hareket eden sivil toplum örgütleri vardi.

Sadece, göz boyama niteliginde laf ebeligi yapiyorlardi, ayaklari tere basmiyordu.

Insan dogru bildigi seyi, dünyada tek basina kalsa savunmak zorundadir, aynen Galile'nin yaptigi gibi.

Attila Ilhan bunu cesaretle yapmistir, ari kovanina çomak sokmustur, fincanci katirlarini ürkütmüstür. Bugün bunlari konusuyoruz, ben de destek verdigim için mutluyum.

Insan bir tercih yapmak zorundadir: "Bunun dogruluguna inaniyorum, ama yalniz kalacagim. Yalniz kalmamak için yalan mi söylemem gerekiyor?" sorusuna evet dediginiz zaman, her sey biter, ortada hiçbir sey kalmaz; basta kendiniz olmak üzere...

Ve biz böyle düsündügümüz için de gerçekten mutluyduk, baskalari ne düsünürse düsünsün...

Iste yazi budur. Umarim tekrar düsünmenize yol açar bu yazi...

ts_fan
    Ziyaretçi

Nükleer Enerji hiçbir sekilde olmamali, ilk önce eldeki enerji kaynaklari tam kapasite kullanilsin, ondan sonraihtiyaç dogarsa o ise bakilsin diyecegim ama enerjisiz kal Nükleer Enerjiye bulasma daha mantikli olan seçenek.Çernobil'le alakali seyrettigim o slaytlardan, edindigim bilgilerden sonra bu ise karsi durmayan her bireyin günahinin çok büyük oldugunu söylemek isterim.

Çernobil Çocuklari Hala Yasiyor.[img]smileys/smiley6.gif[/img]

Not:O görüntüleri izlemeyenler hem çok sansli hemde çok sanssiz.Sansli olanlar Nükleerin Enerji'nin ne kadar kötü bir sey oldugunu, zararlarini biliyor.Sanssiz olanlar, Nükleer Enerji'nin kullaniminda olusacak bir hatanin(Çernobil)sonucunda çocuklarin baslarina neler geldigini gördüler[img]smileys/smiley19.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İzmir

Alıntı eys_61 Nickli Üyeden Alıntı

Nükleer Enerji gereklidir. Yalniz bu ise gönüllü firmalarin çok iyi derecede incelenmesi gerekir. Umarim sabanci ve koç'a kalmaz bu is...

önemli bir noktada bu,umuyorum ki yanlistan dönülecek ve santral yapilmayacak ama oldu ki yapildi yine birilerinin servetine servet mi katilacak acaba???

Sabanci ve Koç'u elestirmemin esas nedeni servetleri degildir. Bu ülkeninçogu zenginlerinin bu ülkenin çikarlarini düsünmedigini düsünüyorum.

ts_fan
    Ziyaretçi

Alıntı kuzey_lee Nickli Üyeden Alıntı
    recep seni gören de nükleer enerji konulu panellerde yatip kalktigini sanar.ayni sekilde nükleer enerjinin gerekliligini savunan bir panele gittin mi de böyle kendinden emin konusuyorsun?

Fatih o panelde gördüklerimden sonra Nükleer Enerji'nin gerekliligine beni inandiracak hiçbir sey olabilecegine ihtimal vermiyorum.Ki Nükleer Enerji'nin zararlarini anlamak için panellerde yatmak gerekmiyor.Yine Nükleer Enerji'yi birakin savunmayi, bu ise kendini adamis Nükleer Enerji Mühendisi bir panelistin sirf Nükleer Enerji'nin etkilerine maruz kaldiktan sonra bu isi birakip Nükleer Enerji taraftarlarinin karsisinda dim dik duran bir adami da tanidim.Ben katilmis oldugum o panelden ömrüm oldukça Nükleer Enerji'ye karsi duracak bir birey olarak çiktim.

ts_fan
    Ziyaretçi

Alıntı yakup midi Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ts_fan Nickli Üyeden Alıntı
    Nükleer enerji alakali bir panelde bulunduktan sonra, bunun gerekliligini BILMEDEN savunan insanlarin degil ama bilerek bunu savunanlarinakillarindan süphe duyarim.
    neyi savunmamiz gerekiyor neyi bilecekmisiz....gerçekten merak ettim yanlis anlama....çünkü aklindan süphe ederim diyorsun....bu kadar mi yanlis düsünüyoruz....

Kardesim keske imkanin olsada böyle bir paneli yerinde yasayabilsen, ama yalan yok sadece ilk 4-5 konusmayi dinlemen yeterli, onlardan sonrasi laklak oluyor.Alacagini zaten aliyorsun ilk 4-5 konusmacidan, +slayt gösterimi [Çernobil Faciasi ve getirdik(götürdük)leri] zaten Nükleer Enerji'ye karsi olman için basli basina yeter neden oluyor[img]smileys/smiley6.gif[/img]Edited by: ts_fan

eys_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep

Alıntı eys_61 Nickli Üyeden Alıntı

Nükleer Enerji gereklidir. Yalniz bu ise gönüllü firmalarin çok iyi derecede incelenmesi gerekir. Umarim sabanci ve koç'a kalmaz bu is...

önemli bir noktada bu,umuyorum ki yanlistan dönülecek ve santral yapilmayacak ama oldu ki yapildi yine birilerinin servetine servet mi katilacak acaba???

Sabanci ve Koç'u elestirmemin esas nedeni servetleri degildir. Bu ülkeninçogu zenginlerinin bu ülkenin çikarlarini düsünmedigini düsünüyorum.

durum zaten sabanci veya koç özelinde degil ki.son yillarda en alakasiz holdingler bile enerji pazarina girmeye basladilar pastadan bize de birseyler düser umuduyla

Alıntı yakup midi Nickli Üyeden Alıntı
    Nükleer enerji alakali bir panelde bulunduktan sonra, bunun gerekliligini BILMEDEN savunan insanlarin degil ama bilerek bunu savunanlarinakillarindan süphe duyarim.
    neyi savunmamiz gerekiyor neyi bilecekmisiz....gerçekten merak ettim yanlis anlama....çünkü aklindan süphe ederim diyorsun....bu kadar mi yanlis düsünüyoruz....

Kardesim keske imkanin olsada böyle bir paneli yerinde yasayabilsen, ama yalan yok sadece ilk 4-5 konusmayi dinlemen yeterli, onlardan sonrasi laklak oluyor.Alacagini zaten aliyorsun ilk 4-5 konusmacidan, +slayt gösterimi [Çernobil Faciasi ve getirdik(götürdük)leri] zaten Nükleer Enerji'ye karsi olman için basli basina yeter neden oluyor[img]smileys/smiley6.gif[/img]

tabiki çok etkileyici paneller hazirlanabilir çok etkileyici görüntüler esliginde sunular vs yapilabilir....ama ben yine basit buluyorum bu konuyu çok dallandirip budaklandirmaya gerek yok.....bu gün dünya denizlerinde nükleer enerjiyle çalisan denizaltilar bile var.....

adam denizaltisina bile kullaniyor bunu....galiba bu panellerden pek etkilenmemisler.....ben nükleer enerji gelsinmi gelmesinmi tartismasini sinop felan gereksiz buluyorum....niye bunu tartistigimizida anlamiyorum.....

ts_fan
    Ziyaretçi

Nükleer Enerji'nin kullanimindaki ufak hatanin (simdiye kadar gündemegelenlerin disinda çok sayida kaza oldu)ortaya çikardigi sonuçlar çok etkileyici; hazirlanmis slaytlar veya sunumlarin kendisi degil.Küçük bir örnek verecek olursak; Çernobil'deki patlamanin sonucu ortaya çikan radyosunun zarari insanlarin üzerinde sadece o an ve sonrasinda bu dönemekadar etkili olupta, bitmis degil.Çernobil siletkisini patlamadan itibaren 4. kusak nesile aci sonuçlarini gösterecek.Özellikle bu olaydan sonrabirer birer Nükleer Santral'ler kapatilirken, çogu ülke bu tip tesislerin kurulmasina onay vermeyi birakin, kurulu olanlari kaldirirken bizim böyle bir girisim için adim atmamiz ne kadar dogru olur,bu bir soru isareti iken; üstüne üstlük eldeki imkanlara bakilinca ve bu imkanlar yalnizca%30kapasite ile kullanilip enerji üretimi yapilinca ve sirf o mutesem anlasmalara bagli kalmak adina dogalgazdan elektrik enerjisi üretmekiçin dogalgazli santraller kurup buradan çok ucuz!!! elektrik enerjisi üretme keskin zekasina sahip pek bilmis devlet adamlari ile bizde Çernobil felaketini yasamaya (sanki yasamadik mi???[img]smileys/smiley7.gif[/img]Çernobil nere, Dogu Karadeniz nere?Hani nerde Kazim Koyuncu?[img]smileys/smiley6.gif[/img])çok yakin bir ülke olma yolunda emin adimlarla ilerliyoruz.

Dünya'da en büyük rantin döndügü seyin Enerji oldugunu unutmayalim. Uyumadan, geçmiste yasanan aci tecrübelerden ders alarak; ülke çikarlari diye ortaya çikip böyle birseye imza atmaya çalisanlara, aklin yolu birdirmantigi ilehareket edip izin vermemek her bir bireyin boynunun borcudur.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İzmir

Hangi ülkeler birer birer kapatiyor. Siz kapatti saniyorsunuz sadece.

ts_fan
    Ziyaretçi

Sanmak degil; ortaya koyulmus, anlatilmissomut verileri burada paylastim.Ki senin dedigin gibi santral kurmus ülkeler;ülkelerinin en güzel, en doga harikasi yerlerine(Sinop'ta bulundum, çok güzel doga harikasi bir memleket)Nükleer Santraller kurmuyorlar.

Fransadaki Nükleer Haritaya bakin arkadaslar en az 60-70 arasi.Paris merkezinde 3 nükleer santral var ama korunakli bir biçimde tutulmaktadir.Kapatilmalari sadece göstermelik zaten varolan seyler bunlari yok etmiyorlar sadece sayilarini arttirmiyorlar.Ayni tür haritalardan Avrupa ve Orta Doguya bir bakarsaniz Nükleer Santral sahibiolmayan tek ülkenin Türkiye oldugunu da görürsünüz.Bu santralin gerekliligini yeterince ispatlar..

Sinop konusuna gelince bende Sinop'ta olmamasindan yanayim.Böyle bir memleketi bu hale sokmaya hakkimiz yok.Daha çok daglik,karasal alanlarda böyle bir çalisma yapilabilir:Tokat,Çorum v.s.. Katildigim konferanslarda söyle bir yorum getirdi bu konuyla ilgilenen profesörler Sinop olmasinin ilk nedenisantralin içinin sürekli sogutulmasi nedeni kiyi bölgemizi kullanmamizi gerektiriyormus.Bence buna da çare bulunur ama Türkiye'den beklenecek bir olay degil bu olaya çözüm getirmek!!..Edited by: mini FaNaTiK

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İzmir

Siz Nükleer Santral'lere kökten hayir diyorsunuz. Sinop olayini tartismiyoruz. Sinop veya baska bir yer önemli degil. Bu ülke nükleer santreller kurmak zorundadir. Bu arada merak etmeyin Türkiye'de zehir gibi insanlar var. Bu santralleri kuranlar ve çalisacaklar korunma yollarini da çok iyi bilirler.

Sehir konusunu tartismiyorum. Baska sehirlerde olabilir ama olmalidir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bu arada merak etmeyin Türkiye'de zehir gibi insanlar var. Bu santralleri kuranlar ve çalisacaklar korunma yollarini da çok iyi bilirler.

Keske herkes bunlara inansa...

yalniz bu nükleer santral konusunda çok yavas davrandigimizi düsünüyorum...çok geç kaliyoruz...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

santral olayi hakkinda yeni bilgileri olan arkadaslar varmi..kesin kurulacakmi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)